مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

چند توصیه برای پذیرفته شدن در مصاحبه دکتری دانشگاه ها

نماینده تام الاختیار سازمان سنجش در خراسان رضوی گفت: میزان عملکرد مثبت دانشجویان کارشناسی ارشد در دوران تحصیل، فعالیت های پژوهشی افراد و همچنین درجه کیفیت مقالات علمی از جمله عوامل مهم موفقیت داوطلبان در آزمون مصاحبه دکتری است.

دکتر علی گنجعلی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص “عوامل موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری” تاکید کرد: یکی از عواملی که می‌تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم در قبولی مصاحبه دکتری تاثیرگذار باشد، تسلط به فن بیان قوی است، اما همه چیز به توانایی پاسخ‌گویی، استدلال و استنتاج دانشجو بستگی دارد.

وی با بیان اینکه تسلط به زبان تخصصی در هر رشته از ملزومات پذیرش در مصاحبه دکتری نیست، اما فاکتور تاثیرگذاری خواهد ‌بود، اضافه کرد: زمانی که داوطلبان در مصاحبه ورودی مقطع دکتری پذیرفته می‌شوند، زمان کافی برای تقویت سطح زبان و به‌دست‌آوردن نمره لازم در آزمون‌ها دارند و می‌توانند خود را به سطح قابل قبولی برسانند.

مدیر آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با جزئیات مصاحبه پذیرفته شدگان در آزمون دکتری 97 این دانشگاه، بیان کرد: از پنجم خرداد ماه مصاحبه از پذیرفته‌شدگان آزمون دکتری در دانشگاه فردوسی آغاز شده و اطلاعیه و برنامه زمانی در سایت سازمان سنجش موجود است و دانشجویان می‌توانند برای انجام مصاحبه اقدام کنند.

گنجعلی افزود: جدول زمانی مصاحبه شوندگان نیز در سایت دانشگاه فردوسی به تفکیک دانشکده‌ها و رشته‌ها موجود است که دانشجویان باید طبق این زمان‌ها برای مصاحبه به دانشگاه و دانشکده مورد نظر مراجعه کنند.

نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش در خراسان رضوی ادامه ‌داد: با توجه به هر رشته برخی از دانشکده‌ها از پذیرفته‌شدگان آزمون کتبی و مصاحبه و برخی دیگر تنها مصاحبه خواهند ‌گرفت. تعداد قبولی چند برابر ظرفیت است و پس از انجام مصاحبه نفرات پذیرفته اعلام خواهندشد. اطلاعات تخصصی و عمومی و سی وی یا رزومه دانشگاهی هر دانشجو می‌تواند در قبولی او در آزمون مصاحبه تاثیر به‌سزایی داشته‌باشد.

گنجعلی با اشاره به اینکه «کارنامه نهایی و پاسخ آزمون مصاحبه فقط از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود»، عنوان کرد: کارنامه و پاسخ نهایی آزمون مصاحبه مقطع دکتری نهایتا یک‌ماه آینده در سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود و داوطلبان بر اساس رشته، دانشکده و دانشگاه موردنظر می‌توانند اسامی خود را مشاهده نمایند.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

13
افزودن دیدگاه جدید

avatar
حسین
حسین

سلام
امروز دانشگاه شهید رجایی برنامه زمان بندی مصاحبه این دانشگاهو اعلام کرد. خواستم ببینم فقط فرهنگیان اموزش و پرورش میتوانند در مصاحبه این دانشگاه شرکت کنند یا همه کسانی که این دانشگاه را انتخاب نمودند هم مجاز به مصاحبه هستن؟
با تشکر

مهندس
مهندس

سلام با توجه به دفترچه انتخاب دانشگاه فقط مختص فرهنگیان هست

hhhh
hhhh

سلام ببخشید دوستان من تازه الان متوجه شدم معدل کارشناسی ام رو 3 صدم پایین تر از معدل واقعی ام وارد کردم الان خیلی اضطراب گرفتم یک مصاحبه رو رفتم برای دو تای دیگه هم ثبت نام الکترونیکی کردم به نظرتان راه جبران هست؟ خواهشا جواب بدهید چه کنم؟

فرناز
فرناز

سلام. معدل را کمتر زدن ایراد نداره. بیشتر زدن ایراد داره

سهیل
سهیل

سلام دوستان
به نظرتون مهلت ثبت نام الکترونیکی تربیت مدرس تمید میشه؟
تا حالا خبری از تمدید نشده

امیر-ب
امیر-ب

سلام
اگر برای دکتری استعداد درخشان در چند دانشگاه قبول شویم، بعد در مصاحبه ها شرکت کنیم و در چند دانشگاه نیز در مصاحبه ها قبول شویم، در این صورت تکلیف چگونه خواهد بود؟
اگر در هیچکدام از دانشگاه ثبت نام نکنیم از آزمون سال بعد محروم می شویم؟

کمال
کمال

سلام
قبولی در بدون آزمون محرومیت نداره
قبولی در آزمون هم فقط در روزانه محرومیت داره

فلسفه منهاي هنر!
فلسفه منهاي هنر!

” همه چیز به توانایی پاسخ‌گویی، استدلال و استنتاج دانشجو بستگی دارد”: دکتر گنجعلی
شاخصه هایی که ایشان برشمرده است، ضرورت آموزش فلسفه به تمامی دانشجویان_ صرف نظر از رشته و گرایش را به اثبات می رساند.
دوستان پیشنهاد می کنم با ‘فن مغالطه’ هم بیشتر آشنا بشید، در پیشگیری و اصلاح خطاهای ذهنی خود و دیگران به شما کمک خواهد کرد.

رامین
رامین

هیچ ربطی به این چیزا نداره. زشته ای که شرکت کنتده کم باشه داوطلباش رو اگر هم چیزی بلد نباشن میگیرن .

؟؟؟فففففف
؟؟؟فففففف

دوستان لطفا اگر کسی دانشگاه علامه ثبت نام کرده راهنمایی کنید!

Regards
Regards

اینقدر شرایط و فرم داشت پشیمون شدم ثبت نام نکردم

فلسفه ت ت 2405
فلسفه ت ت 2405

علامه که ثبت نامش فقط چند مرحله ساده داشت. فرمی نبود که در سایت ثبت نام؟
منظور شما فرمی هست که باید دستی پر کنیم؟
یا من اشتباه می کنم؟

نفیسه
نفیسه

آخرش چیو گفته ظرف یک ماه آینده اعلام میشه؟ مگه جواب‌های نهایی شهریور نمیاد؟