//پذیرش 20 درصدی بدون آزمون نخبگان در دوره دکتری

مدرسان شریف

استاد وکیلی

پذیرش 20 درصدی بدون آزمون نخبگان در دوره دکتری

معاون وزارت علوم با اشاره به افزایش زمینه پذیرش نخبگان ازجذب 20 درصدی بدون کنکورنخبگان دردوره دکتری خبرداد .

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم تودیع دکتر آخوندی و معارفه دکتر خوشنویسان، سرپرست دانشگاه صنعتی قم با حضور دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم و مدیران دستگاه های اجرایی استان در سالن همایش های دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در این مراسم گفت: یکی از سیاست‌های وزارت علوم در خصوص واگذاری پذیرش دانشجوی دکتری به دانشگاه‌ها که از سال آینده اجرا می‌شود آن است که زمینه پذیرش نخبگان در دانشگاه‌ها بیشتر فراهم شود.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: در خصوص نخبگان کاری که به حوزه ما مربوط می‌شود این است که زمینه جذب این عزیزان را در قالب استعدادهای درخشان هر چه بیشتر فراهم نماییم که برای تسریع اجرای این مهم اخیراً یک دستور العمل تصویب شده که در پرتوی آن دانشگاه‌ها بتوانند ۲۰ درصد از نخبگان را بدون کنکور جذب و پذیرش کنند تا این تسهیلات بستری را فراهم کند که این دانشجویان با امید بیشتری تلاش کنند.

وی ادامه داد: فرض ما این است که دانشگاه‌ها اهتمام به جذب نخبگان دارند ولی با همه این تفاسیر، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان دستگاه بالادستی یک نقش نظارتی خواهد داشت تا افراد مستعد و نخبه از این تسهیلات محروم نشوند.

معاون آموزشی وزارت علوم به آماری که نظام بررسی صلاحیت هیات علمی ارائه کرده اشاره کرد و افزود: در بررسی صلاحیت هیات علمی ۷ دهم درصد خطا و ۹۹.۳ درصد از بررسی صلاحیت‌ها، مثبت بوده  که نشان می‌دهد جامعه دانشگاهی از نظر سلامت عمومی و علمی دقت بسیار بالایی دارند و بحث جذب نخبگان نیز از همین خانواده است تا حقی از این سرمایه‌های نظام ضایع نشود.

وی افزود: در حوزه جذب، فارغ‌التحصیلان ممتاز و نخبگان اولویت خواهند داشت و امیدواریم بستر این ظرفیت بیشتر هم فراهم شود.

شریعتی نیاسر ادامه داد: علاوه بر آن در حوزه دیگری که متولی آن ما نیستیم صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت تأمین اعتبار برای طرح‌های تحقیقاتی یک ردیف ویژه برای پژوهشگران جوان و نخبه در نظر گرفته است که این می‌تواند جوانان مستعد و نخبه را به آینده خود امیدوارتر کند.

وی همچنین کنترل کمی، کیفی و همچنین اقتدار  و هماهنگی را عامل مهمی در بدنه اجرایی وزارتی و دانشگاه ها دانست و اظهار داشت: جهت ارتقای کیفی در دانشگاه‌ها مجوز برای تاسیس موسسات غیر دولتی صادر نخواهد شد و همچنین با استفاده از شاخص های ویژه آموزشی، نظارت ظریف و دقیق تری بر بحث آموزش خواهیم داشت.

معاون آموزشی وزارت علوم، كشورمان را به  جهت داشتن دو دانشگاه مهارت محور فنی حرفه‌ای و جامع علمی کاربردی متمایز از سایر کشورها در این زمینه دانست .

پذیرش 20 درصدی بدون آزمون نخبگان در دوره دکتری
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۴-۵-۱۰ ۰۷:۵۶:۱۷ +۰۴:۳۰۲۹ تیر, ۱۳۹۴|دکتری سراسری|۴۲ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
ایلیا
ایلیا

سلام دوستان
من معدل کارشناسیم 15 و 50 شده و معدل ارشدم 19 و نفر اول شدم
الان مقاله دارم ، به علاوه مدرک زبان و ی کتاب ترجمه
خو من چ گناهی دارم که باید به خاطر معدل کارشناسیم پذیرش نشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خو من کارشناسی درس خون نبودم
الان روزی 10 ساعت میخونم
بخدا ظلمهههههههههه 🙁

مهسا
مهسا

دوست عزیز، حرف از نخبه است! نخبه کسی ه که همیشه برتر بوده!

دکتر
دکتر

دوست عزیز نخبگی به درس خوندن و معدل بالا نیست…..کجای دنیا نخبه هارو از رو معدل میشناسن…..یعنی هرکی رفت داخل اتاق ۱۰ساعت درس خوند نخبه است؟؟

ﻣﺮﻳﻢ
ﻣﺮﻳﻢ

ﺑﺎﺳﻼﻡ
ﺑﺒﺨﺸﻴﺪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ اﻳﻦ ﺗﻐﻴﻴﺮاﺕ اﺯ ﻫﻤﻴﻦ ﺁﺑﺎﻥ ﻣﺎﻩ ﻫﺴﺘﺶ ﻳﺎ ﺳﺎﻝ ﺑﻌﺪ ﺁﺥ ﮔﻔﺘﻦ ﻛﻨﻜﻮﺭ ﺩﻛﺘﺮﻱ ﺩﻭﺑﺎﺭ ﻳﻜﻲ ﺁﺑﺎﻥ ﻭﻳﻜﻲ اﺳﻔﻨﺪ ﺑﺮﮔﺰاﺭ ﻣﻴﺸﻪ

مهیارکرمی
مهیارکرمی

باسلام خدمت دوستان عزیزمنظورازنخبگی شامل فقط استعدادهای درخشان نیست.بلکه اگرسری به سایت بنیادملی نخبگان کشوربزنیدموبه مومشخص شده.شامل نخبگان علمی.فرهنگی .هنری.ادبی وووو…میشه.که مراحل زیادی لازم است تاکسی بتونه عضوبنیادبشه.واون بنیاداعضای خودش روبه نهادهای مختلف من جمله دانشگاه هاجهت استخدام وهیات علمی شدن یاسایرجاهای مرتبط بانخبگی طرف معرفی می کنه که ازاولویت برخوردارند.بحث دکتری وپذیرش اینهاهم که درجریان امربودم ازخیلی وقت پیش مطرح بودکه این متن بالا نشانگراین است که به لطف خداگویاداره محقق میشه.موفق ومویدباشید.

دانشجو
دانشجو

به نظر من اولا که باید رتبه در دانشگاه ملاک باشه و بعد برای مصاحبه کلیه روند تحصیل بعد از دیپلم بررسی بشه نه مدارک زبانی که طرف آخرش هم کارش میده مترجم. در حد فهمیدن مطلبم که همه با در اوردن چند معنی می تونه بفهمه بقیه مدارک مثل مقاله هم که امروزه هرکی بخواد پول میده یه روز واسش می زنن (مهم ترین اصل فعالیت های مختلف و مقاله در زمان های مختلف و از دوران دیپلم تابه حال است)

سوال مهم...
سوال مهم...

سلام دوستان
اين بحث نخبگان كه مطرح شده توي آيين نامه جديد هست پس حتماشرايط پذيرش اون با شرايط قبلي متفاوت هست درسته؟ يا همون قبليه؟

مهدی
مهدی

سلام دوستان منظور از اینکه 20 درصد از نخبگان را بدون آزمون بردارند یعنی چه؟

دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد
دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد

یا سلام. تعریف نخبه چیست؟ امسال شرایط جدید استعداد درخشان برای پذیرش بدون آزمون در مقطع دکتری اعلام شده و تقریبا اکثریت دانشجویان را شامل می شود. این چه مدل نخبه ای است که معدلش 15 ، 16 است. هرچند فکر می کنم تنها معدل ملاک نخبگی نیست. می توان گفت معدل و رتبه شرط لازم است ولی کافی نیست. این نوع پذیرش درواقع ظلم به نخبگان کشور و از سویی ظلم به داوطلبان دیگر است که به آنها گفته می شود نخبه هستند و پولی برای مصاحبه پرداخت می کنند و کلی امیدوار می شوند و بعد …. بهتر… ادامه نظر»

دانشجوی ارشد دانشگاه تهران
دانشجوی ارشد دانشگاه تهران

کاملا با شما موافقم- به نظر من اولا که باید رتبه در دانشگاه ملاک باشه و بعد برای مصاحبه کلیه روند تحصیل بعد از دیپلم بررسی بشه نه مدارک زبانی که طرف آخرش هم کارش میده مترجم. در حد فهمیدن مطلبم که همه با در اوردن چند معنی می تونه بفهمه بقیه مدارک مثل مقاله هم که امروزه هرکی بخواد پول میده یه روز واسش می زنن (مهم ترین اصل فعالیت های مختلف و مقاله در زمان های مختلف و از دوران دیپلم تابه حال است)

العبد
العبد

نفر اولی رو هم تو کلاس با آشنا بازی بهش میدن
با چشم خودم دیدم چه طور نفر اول رفت دکترا و اول شد تو کلاس
شما هر چی بگی راه داره
پس سکوت بهترین راه هستش

سحر معترض
سحر معترض

ببخشید میتونم بپرسم معدل شما مگه چنده که برا معدل 15و16 اینجوری احساس تاسف میخورید ؟ من کسی و حتی کسایی رو میشناسم که معدلشون زیاده ولی از نظر من نوعی نخبه نیس , ایستادن جلو در اتاق استاد و نمره گرفتن الکی و بالا بردن معدل رو شما ندید که میگید معدل 15 کمه ؟؟؟ داشتیم دانشجویی رو که باور کنید قبل امتحان نمره ش داده شده بود , من خودم معدل لیسانسم کمه چون کاری که دیگران کردن رو نکردم حاضرم باهاتون شرط ببندم که یه اشتباه تو ترم 1 و داشتن یه سابقه بد اینقدر تو ذهن… ادامه نظر»

دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد
دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد

با سلام. همان طور که قبلا عرض کردم من فکر می کنم معدل و رتبه شرط لازم است ولی کافی نیست. ممکن است کسی رتبه اول باشد و معدل بالای ۱۹٫۵ هم داشته باشد ولی به هیچ وجه دانش عمیق و خلاقی در رشته خود نداشته باشد. معدل کارشناسی من، ۱۹٫۲۰ (رتبه اول)و معدل ارشد من ۱۹٫۸۷(رتبه اول) و نمره پایان نامه من ۲۰ بود. ولی همین طور که گفتم معدل شرط لازم است ولی کافی نیست. و صرف این معدل ها و رتبه اولی ها تضمین کننده نخبگی من یا هیچ کس دیگری نیست. دوست بزرگوار توجه فرمایید که… ادامه نظر»

mohsen
mohsen

شرط لازم و نه کافی برای ارزیابی، معیار مناسب نیست. برای مثال، شما که دانشجوی برجسته ای هستین و نمراتتون خیلی بالا بوده، آیا اگه توی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، با اساتیدی کلاس داشتین که ماکزیمم نمرشون 15 بود، باز هم به این سطح نمرات میرسیدین؟! ( امیدوارم از حرفم بد برداشت نکنین، صلاحیت شما حتما خیلی بالا بوده که دانشجوی نمونه شدین) بعلاوه در برخی رشته و گرایش ها سختی بیشتری وجود داره و فرضا برای رشته های فنی معدل خیلی نمیتونه ملاک خوبی باشه. من فکر میکنم باید ارزیابی حاصل تمامی فعالیت های آموزشی و پژوهشی باشه.… ادامه نظر»

دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد
دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد

با سلام. در مورد بحث اولتون باید بگم من در کارشناسی برخی اساتید را داشتم که بالاترین نمرشون 10 الی 12 بود. توی یکی از همین دروس در ترم اول من 10 گرفتم ولی با این حال معدل کلم شد 19.20، اینگونه اساتید کم و بیش وجود دارند ولی می توان با تلاش بیشتر حتی همین اساتید را هم تحت تاثیر قرار داد. برای نمونه همون استادی که ترم اول کارشناسی با وجود مطالعه بالای من، به من 10 داد در ترم دوم با تلاش خیلی بیشتر از حد استاندارد در درس آن استاد نمره 18.5 گرفتم. در مورد بحث… ادامه نظر»

سحر معترض
سحر معترض

ببنید در هر مقطعی در هر زمانی یا شاید یه دانشجو هم مثل شما نباشه , شما کل دوره ها ی قبل و بعد خودتون رو در نظر بگیرید یه نگاهی به دورو برتون بندازید ببینید واقعا چند نفر معدل 19/20 لیسانس دارن ! من دانشگاه تبریز درس خوندم رشته م برقه و گرایشم مخابرات , خواهش میکنم اگه فرصت کردید یه تحقیقی بکنید ببنید خیلی دور نریم از 10 سال پیش آیا کسی معدل 19 رو تو این دانشگاه آورده ؟؟ سخته باور کنید این معدل رو آوردن سخته تو گروه مخابرات دانشجویی رو میشناسم با معدل 13/5 رتبه… ادامه نظر»

دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد
دانشجوی نمونه کشوری سال 1393 در مقطع ارشد

اینکه استادی بدون دلیل بالاترین نمره اش 8 باشه و بعد بخواهد این نمره ها را ببرد در نمودار، هیچ رویکرد تربیتی علمی این موضوع را تایید نمی کند. به نظر می رسد لازم است با اصول روانشناسی تربیتی، یادگیری، ارزشیابی تحصیلی و تربیتی، طراحی آموزشی، رویکردهای یادگیری، … آشنا شوند.

shokoofe
shokoofe

سلام دوست عزیز امیدوارم همیشه موفق و موید باشید. میتونم بپرسم رشته تحصیلی شما چیه؟

ffm
ffm

سلام. من بدون آزمون امیرکبیر در رشته … شرکت کردم. شرایطم خیلی عالی نبود (یه ISI داشتم با معدل 17 و خورده ای، دو سال هم از فارغ التحصیلیم گذشته بود – لیسانس و ارشدم هم امیرکبیر بود) اما دوستم فکر کنم سه تا مقاله ISI داشت. شاگرد اول گرایش خودشون بود. ارشدشم بدون آزمون از خواجه نصیر اومده بود امیرکبیر. تازه یه سال هم از فارغ التحصیلیم گذشته بود. یکی دیگه از بچه ها هم بود شبیه من بود تقریبا شرایطش. هیچکدوممونو نگرفتن چون استادامون ما رو نمیخواستن (لااقل من این جوری فکر میکنم: استاد من که کلا دانشجوی… ادامه نظر»

نرم افزار
نرم افزار

برای اون اساتید متاسفم!

عباس
عباس

سلام دوستان لازمه که یه ابهام زادیی انجام بدم. من رشته ارشد خودم آب و هواشناسی بود معدل کل من 19.08 با نمره پایان نامه 20 و رتبه دکتری من هم امسال شد 21. و اما در خصوص استعداد درخشان باید عرض کنم که حداقل دو تا مقاله علمی پژوهشی باید دانشجو داشته باشه، رتبه اول ورودی خودش باشه، و دو سال هم از فارغ التحصیلیش نگذشته باشه. من خودم 8 تا مقاله علمی پژوهشی اعم از چاپ و پذیریش و یک isi و 21 مقاله کنگره بین المللی و همایشی داخل داشتم. دو رتبه برتر کشوری المپیاد و یک… ادامه نظر»

مهدی
مهدی

دقیقا

سردرگم
سردرگم

با سلام دوستان بالاخره دانشگاهها اختیار صددرصدی دارند یا نه؟ چرا همش تو حاشیه حرف میزنن!!!!!! به خدا اختیار صددرصدی نهایت نامردیه

دکتر
دکتر

باید شرط معدلو بردارن این که نمیشه بعضیا با هر ترفندی معدلشونو میکشن بالا خوشبختانه لازم نیست مثال بزنم همه منظورمو میفهمید جای اینکه ببینن کی چی بارشه!!

مهدی
مهدی

خوب بعضیا که معدلشون میکشن بالا حالا هرجوری که شده. پس گناه اونایی که معدلشونو با مطالعه زیاد کشیدن بالا چیه؟

بهروز
بهروز

من فکر کنم در تعریف نخبه باید تجدید نظر کرد
امروز سازمان سنجش نفرات اول کنکور سراسری را که با یک آزمون تستی این رتبه ها را به دست آورده اند معرفی کرده است و همین افراد به عنوان نخبه به جامعه معرفی می شوند!!
سوال این است که چه می شود که اکنون آزمون تستی ملاک مناسبی برای ورود داوطلب به مقطع دکتری نیست؟

مهدی
مهدی

منظورتون از اکنون کی هس؟ الان که کنکور برقراره

مهران
مهران

منظور ایشون برگزاری آزمون دکتری با وزن 100 درصد برای آزمون تستی است.
مثل کنکور سراسری

آرزو
آرزو

منظورشون از نخبه همون استعداد درخشانه؟ چه قدر مبهم حرف میزنه!

درخواست کمک!!!!!
درخواست کمک!!!!!

سلام به همه ی دوستان عزیز
من رتبه خوبی دارم و شانس قبولی نهایی زیاد هست ولی هنوز از پایان نامه دفاع نکردم و احتمالا توی شهریور بتونم دفاع کنم. کسی نمیدونه اگه قبول بشم و دفاع نکرده باشم چی میشه؟؟؟؟!
لطفا جواب بدید دوستان عزیز

حسن
حسن

باید حتما دفاع کنید اگر دفاع نکنید سال بعد از کنکور محروم هستید

آویزون
آویزون

اصلاحاقبولیتون “کان لم يکون” میشه, سعی کن تمومش کنی دوست عزیز منتظر اما و اگر و شايد نمون ريسکه

mohsen
mohsen

تاریخ فارغ التحصیلی شما باید تا 31 شهریور باشه، بعضی از دانشگاه ها فرصت میدن تا ابان ماه مدرک رو براشون ببری!
در کل اگه قبولیت حتمی هستش، شده با 2 نمره کمتر ولی دفاع کن
انشالله که مشکلی پیش نمیاد و موفق میشی

زکریا شیمی الی
زکریا شیمی الی

نتایج کنکور دکتری کی اعلام میشه؟
مرداد یا شهریور؟

وطن
وطن

اواخر مرداد

میثم
میثم

کجا کنکور حذف شده؟ تا پارسال زبان بود. استعداد بود و دروس تخصصی

الان هم که همونا هستن. حالا فقط به دروس تخصصی می گن دروس پایه وگرنه همونه که کسی می دونه تغییرش چیه؟ چی حذف شده؟

مهدی
مهدی

اینایی که معاون وزیر فرمودن مربوط به استعداد درخشانه نه کنکوریا

مهدی
مهدی

آقایون خانما
در زمینه شناسایی افراد نخبه دو معیار وجود داره
بایسته
شایسته
بایسته شامل مواردی مثل رتبه، معدل و سطح دانشگاهی که درس خونده
شایسته شامل مقاله اختراع و کلا کارهای پژوهیه.
قبول دارم اکثرشونو میشه خرید ولی معیار بهتری دارید بفرمایید.

متین
متین

میشه جناب دکتر شریعتی نیاسر بفرمایند که این 99.3 چطوری به دست اومده؟؟؟!!!! انشاء الله که آمار صحیح دادند به شما!!!

علی
علی

ساز کار معدل استاندارد و تا حدی عادلانه نیست.

مهدی
مهدی

خب سازوکار معدل عادلانه نیس چون پارتی بازی میشه،
سازوکار مقاله عادلانه نیس چون میشه خرید،
سازوکار بدون کنکور عادلانه نیس پون پارتی بازی میشه،
سازوکار آزمون عادلانه نیس چون نمیشه به یه آزمون سه چهار ساعته اکتفا کرد
قرار نیس که هر کسی بره دکتری.

امین
امین

دقیقا به چه کسایی میگن نخبه؟؟