ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی

//ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی

مدرسان شریف

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی

با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مواد و رشته‌های امتحانی آزمون دکتری باید حداقل یک سال قبل از طریق سازمان سنجش اطلاع‌رسانی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیأت وزیران به پیشنهاد شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و به استناد ماده (۷) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۳۹۴،  آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب و ابلاغ کرد که بخش هایی از آن به شرح زیر است:

جلسات شورای سنجش سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی با حضور حداقل (۵) عضو صاحب رأی تشکیل و رسمیت می یابد و تصمیمات آن بر اساس رأی موافق حداقل (۴) عضو صاحب رأی معتبر و لازم‌الاجرا خواهد بود و جلسات شورا هر سه ماه یک بار با دعوت دبیر تشکیل می شود.

در صورت ضرورت با درخواست حداقل (۳) عضو (صاحب رأی) جلسات فوق ‌العاده با دعوت دبیر تشکیل می شود. همچنین، ابلاغ مصوبات شورا و پیگیری اجرای آن بر عهده دبیر است.

شورای سنجش سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی می تواند برای بررسی های علمی، فنی و آماری لازم در مورد مأموریت‌های محوله علاوه بر کارگروه های (علوم)، (بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و (دانشگاه‌ها و مؤسسات غیردولتی) نسبت به تشکیل کارگروه‌های تخصصی دیگر اقدام کند.

هر کارگروه با حداقل (۳) و حداکثر (۷) عضو با حداقل مرتبه استادیاری تشکیل می شود. در هر کارگروه نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی حضور داردهمچنین اعضا و رییس کارگروه تخصصی پس از تصویب در شورا با حکم رییس شورا منصوب می شوند.

راهکارهای اجرایی تحقق وظایف شورای سنجش سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در خصوص سنجش و پذیرش دانشجو برای تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور اعم از دولتی و غیردولتی در مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری ناپیوسته و دکتری تخصصی عبارت است از:

الف- تصویب شیوه‌نامه اجرایی سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه.

ب- تصویب عناوین و تعیین ضرایب دروس آزمون مربوط به هر رشته تحصیلی.

پ- نظارت بر حسن اجرای فرآیند سنجش و پذیرش و اعلام نتیجه پذیرفته شدگان.

ت- تعیین حدنصاب قبولی در مرحله سنجش عمومی برای ورود به مرحله بعدی سنجش.

ث- تصویب دروس آزمون متمرکز مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در هر یک از رشته های تحصیلات تکمیلی و تعیین ضرایب آنها.

ج- تعیین تعداد دفعات برگزاری آزمون متمرکز در هر سال و مدت اعتبار آن.

چ- تصویب معیارهای اختصاصی در خصوص رشته ­های خاص

ح- تصمیم گیری در خصوص سایر موضوعات ارجاعی از سوی رییس شورا.

در بخشی از این آیین نامه آمده: عناوین مواد و رشته‌های امتحانی باید حداقل یکسال قبل از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع رسانی شود.

همچنین وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظفند در چارچوب آمایش آموزش عالی کشور با رعایت سایر قوانین و مقررات، سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمام رشته محل‌های مورد تأیید شورای گسترش خود اقدام کنند.

قوانین پذیرش و ظرفیت سهمیه های مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی کماکان به قوت خود باقی است.

تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی موظفند قبل از هرگونه پذیرش به منظور انطباق با مصوبات شورا هماهنگی لازم را با دبیرخانه انجام دهند.

۱۳۹۶-۳-۱۲ ۱۱:۳۰:۵۴ +۰۴:۳۰۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۶|دکتری سراسری|۱۲ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
برق کنترلی
برق کنترلی

سلام دوستان نمایه confpaper برای مقاله های کنفرانسی خوبه؟

رسول
رسول

این خبر داره در مورد نحوه چگونگی افزایش رشته محل ها و آیین نامه ها توضیح میده. مساله مربوط به همون افزایش رشته محل های دانشگاه آزاده که در موردش بحث شد در سال ۹۴ و ۹۵٫ گفتن دانشگاه آزاد بدون مجوز رشته محل تصویب کرده و دانشگاه آزاد هم گفت من توسط شورای دو نفره قبلی تصویب کردم. الان این خبر داره توضیح میده که این شورا چند نفره و چطور تصمیم گیری میشه. یعنی دانشگاه آزاد از این به بعد فقط از طریق این شورا میتونه رشته محل جدید تصویب کنه. هر رشته محلی که از این طریق… ادامه نظر»

سحر
سحر

بچه ها من اولین باره ازمون ام اس ار تی رو شرکت کردم..میشه لطفا کسانی که تجربه دارن بگن که سطح سوالات گرامر و ریدینگ در حد کتاب تافل کیت هست یا سخت تره؟

67
67

سطح سوالات معمولیه، شبیه سوالات کیت هستش و اگه وقت دارید سوالات گذشته چند ساله تافل هم بخونید، مخصوصا قسمت ساختار خیلی شبیه سوالات کیت هستش و از گاهی سوالات تکراری زیاد هستند.قسمت شنیداری کیت هم بخونید چون خیلی تکرار داره
موفق باشید

سحر
سحر

ممنونم از راهنماییتون

شیمی فیزیک
شیمی فیزیک

اینا چیزی نیست، یه مدت حرفی نزده بودن، الان خاستن ابراز وجود کنن….

زیبا
زیبا

این الان یعنی چی

آنی
آنی

من گیج شدم یکی توضیح بده لطفا!

دکترای 1400
دکترای 1400

من هیچی نفهمیدم
یکی توضیح میده این مطلب چیه ؟ :/

پارسا
پارسا

سلام دوستان.بعد از ظهر ادینه تون بخیر و شادی. نهایتا تا هفته دیگه جزییات برنامه زمان بندی مصاحبه از طریق سایت سنجش و دانشگاه ها اعلام میشه. موفق باشید.

شیمی تجزیه
شیمی تجزیه

نتیجه حد نصاب نیامده که؟

شیمی تجزیه
شیمی تجزیه

این چیه؟