///صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد

مدرسان شریف

استاد وکیلی

صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: دانشگاه آزاد در دوره های مختلف مجوزهای بسیار گسترده ای را در دوره دکتری تحت شرایط خاص دریافت کرده و باید جلوی آن گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی شریعتی نیاسر دربرنامه «روی خط خبر»، شبکه خبر در بخشی از مصاحبه خود به مصوبه جدید شورای گسترش آموزش عالی پرداخت و گفت: مقاطع مختلف آموزش عالی، به ویژه بخش تحصیلات تکمیلی، در مقطع دکتری رشد بی رویه ای داشته است.

وی ادامه داد: بنابراین مصوبه ای را از شورای گسترش آموزش عالی دریافت کردیم که به موجب آن، ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری تخصصی برای تمام زیر نظام های آموزش عالی، اعم از دولتی و غیر دولتی برای سال 97-98 ممنوع شد.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: وضعیت جامعه دانشگاهی در بخش دکتری بسیار بی‌رویه رشد کرده، درحال حاضر، نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که بسیار بیش از نیاز بازار است.

شریعتی نیاسر افزود: به طور طبیعی افرادی که مدرک دکتری دریافت می‌کنند، اکثریت آنها هدف‌گذاری شغلی شان دانشگاه ها است و دانشگاه‌های ما ظرفیت پذیرش این همه دانشجوی دکتری را ندارند.

وی ادامه داد: ظرفیت دانشگاه های ما برای پذیرش هیات علمی، به اندازه ای که دانشجوی دکتری داریم، نبوده بلکه، سالانه ۲۵۰۰ نفر است، برای همین اولین گامی که در سال جدید برداشیم و بخشنامه شد به تمام دانشگاه ها، برای سال ۹۸-۹۷،  ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری ممنوع شد.

وی ادامه داد: اخیراً متوجه مصاحبه ای از یکی از این عزیزان دانشگاه آزاد شدم، نکته ای را به درستی اشاره کردند که در گذشته تعداد زیادی مجوز بی رویه داده شده که اتفاقاً درست می گویند و این بیشتر مصداقش خود دانشگاه آزاد اسلامی است که در دوره های مختلف مجوزهای بسیار گسترده ای را تحت شرایط خاص دریافت کرده و باید جلوی آن گرفته شود که از امسال این اتفاق خواهد افتاد.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف دانشجویی که برای دوره دکتری برنامه ریزی کرده است و جلوی آن به یکباره گرفته می شود چیست، گفت: به هیج وجه اینگونه نیست، صحبت از رشته محل های جدید است یعنی رشته محل های دایر در مقطع دکتری در تمام زیرنظام ها به فعالیت خود ادامه می دهند و مشکلی برای دانشجویان نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این اقدام وزارت علوم آیا منجر به مهاجرت دانشجویان برای دریافت مدرک دکتری نمی شود، افزود: اینگونه نیست، زمینه تحصیل برای همه دانشجویان دانشگاه ها فراهم است. ظرفیت دانشگاه های ما برای رشته های موجود، به خوبی جوابگوی نیاز بازار است.

وی افزود: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که دانش آموخته های کارشناسی ارشد ما احساس نیازبه این نداشته باشند که بخواهند وارد دوره دکتری شده و مدرک دریافت کنند.

وی ادامه داد: اگر بازار کار برای فارغ التحصیلان مقاطع پایین تر، بهتر فراهم شود، دیگر این فارغ التحصیلان نیازی ندارند که وارد دوره دکتری شده و مدرک دریافت کند. چون می دانند که دکتری گرفتن، آخر و عاقبتش چه خواهد شد، وقتی در محیط دانشگاه هم ظرفیتش نباشد، در آخر باید به مدارک مقاطع پایین تر، تکیه کنند.

صدور بیشترین مجوز بی رویه دکتری در دانشگاه آزاد
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۱-۲۱ ۱۴:۴۶:۵۱ +۰۴:۳۰۲۱ فروردین, ۱۳۹۷|دکتری آزاد|۱۳ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
مینا
مینا

سلام.بی شک با پذیرش کم دانشجو دانشگاه آزاد نابود نمی شود .اما مطمین باشید با جذب بی رویه دانشجوی دکتری همه ی ما و مملکت به قهقرا خواهد رفت.

محمد
محمد

کاملا موافقم چرا این قدر تنگ نظر شانس ما شد

محمد
محمد

دوست گرامی تنگ نظری نیست ببینید وقتی دانشگاه پولی مثل آزاد ظرفیتش را خیلی بالا می برد از سه هزار به 45 هزار در سال 95 طبیعتا افرادی با رتبه و سطح علمی و بدون هیچ تلاشی در مقطع دکتری ورود پیدا می کنند و نتیجه چه خواهد شد؟ نتیجه این خواهد شد که برای همه داخل و خارج مشخص خواهد شد که آخرین مدرک کشور هیچ ارزشی خاصی ندارد و هیچ چیز را روشن نمی سازد و هیچ مزیت و برتری برای دارنده آن طبیعتا ندارد و از طرف دیگر افرادی به بالاترین مدرک کشور دست پیدا خواهند کرد… ادامه نظر»

doonya
doonya

کاملا با نظرتون موافقم ،از آشناییانمون الان دانشجوی سال دوم دکتری دانشگاه آزاد هست با پایان نامه ضعیف و بدون داشتن مقاله قبول شد ،واقعا افسوس که با داشتن پول فقط مدرک میگیری و دانش و هوش و ذکاوت و تلاش هیچ ارزشی نداره .واز طرفی ارزش مدرک دکتری را خیلی پایین آوردن ،کسی که دکتری میخونه باید خیلی مسلط باشه بتونه چندین مقاله با ارزش و کتاب رو به ثبت برسونه نه اینکه صرفا به دانشگاه بره و با افتخار بگه من دکتری گرفتم .

sara
sara

سلام رشته معماری آزاد تهران قبولیش سخته؟؟؟!تهران مرکز

مهسا
مهسا

سلام
بله چندان ساده نیست. چون ظرفیت دکتری معماری سراسری کم هست، دانشگاه ازاد طرفداران زیادی داره اون هم واحدهای تهران.

بینام
بینام

سلام، میدانید. مشکل کجاست؟ اینکه خیلی از این حر فا صرفاتعارف هستش.من ۲۵سال پیش ارشد. دولتی گر فتم وبیش از دو دهه سابقه حق التدریس دردانشگاه را داشتم.در بسیاری از حوزه ها قویتر از دکتری های الانم..ولی این ترم بمن درس ندادند چون مدرکم دکتری نیست. حالا با وجود کند شدن سرعت حافظه ام در میانسالی دوباره باید کنکور دکتری امتحان بدم

فريد
فريد

این انتخاب خود دانشجو است که بخواهد ادامه تحصیل بدهد یا نه ، متاسفانه در این زمینه نگاه تنگ نظرانه وجود دارد و بر این اساس تحصیل دانشجو را با محدودیت مواجه میکنند . و با سخت گیری دانشجو را به سوی کشورهای دیگر هدایت میکنند بنظرم بازار کار نباید متکی به مدرک باشد باید متکی به مهارت و تخصص و آزمون های سخت باشد تا افراد متخصص و توانمند براحتی شناسایی شوند ولی الان ادامه تحصیل را با سختگیری روبرو کردند این به ضرر فرصت و انگیزه سازی برای تحصیل یک جوان و نامید کردن او خواهد بود

الی
الی

کاملا موافقم

محمد
محمد

کسی که بتواند به خارج برود حتما انگلیسی را مثل بلبل صحبت می کند.
که حتی قبول شده های روزانه و دانشگاه های دولتی هم این توانایی را ندارند
طرف کلمه fat رو فیت تلفظ می کنه الان دانشجو دکتری آزاد است میگه اگه تو ایران قبول نمی شودم می رفتم خارج مدرک می گرفتم

محمد
محمد

واقعا دانشگاه آزاد در سالهای اخیر از بس دانشجو دکتری گرفته که عملا دکتری آزاد بدون کنکور شده است و بدون شک این جز بی ارزشی مدرک دکتری و به دنبال آن از بین رفتن روحیه و انگیزه درس خواندن را نابود خواهد کرد از دانش آموز ابتدایی گرفته تا دانشجو دکتری این سوال را از خود خواهد پرسید که این همه تلاش و سیما سال درس خواندن برای چه؟؟؟ فقط یک گروه از این افزایش بی رویه پذیرش دکتری آزاد شاید خوشحال شود و آن گروه ثروتمندان که نه بدنبال شغل هستند و نه چیز دیگری فقط بدنبال آن… ادامه نظر»

من
من

تکلیفش مشخصه بهار خانم.تکلیفش اینه که بشینه خوب درس بخونه تا بتونه تو مقطع دکتری قبول بشه

بهار
بهار

تکلیف دانشجویی که برای دوره دکتری برنامه ریزی کرده است و جلوی آن به یکباره گرفته می شود چیست؟