مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

توضیح معاون وزیر علوم درخصوص ممنوعیت ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری

معاون آموزشی وزیر علوم درباره ممنوعیت ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری تخصصی برای تمام زیر نظام های آموزش عالی توضیح داد.

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره مصوبه اخیر شورای گسترش آموزش عالی گفت: به منظور کنترل کمی و نظارت دوره های دکتری، شورای گسترش آموزش عالی مقرر کرد، ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری تخصصی برای تمام زیر نظام های آموزش عالی، اعم از دولتی و غیر دولتی برای سال ۹۸-۹۷ممنوع شود.

وی ادامه داد: صرفا دانشگاه های سطح یک و دو می‌توانند با حفظ تعداد رشته محل های دایر و ظرفیت پذیرش دانشجو در سال های ۹۷-۹۶ نسبت به جا به جایی رشته ها و جایگزینی رشته های جدید با رشته های قدیمی با رعایت ضوابط و مقررات اقدام کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم درباره این مصوبه شورای گسرش آموزش عالی توضیح داد: ما در جامعه آموزش عالی در تمام محافلی که صحبت می‌کنیم، همه به ما انتقاد می‌کنند که وضعیت جامعه دانشگاهی در بخش دکتری بسیار بی‌رویه رشد کرده است. درحال حاضر، نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که بسیار بیش از نیاز بازار است.

شریعی نیاسر خاطرنشان کرد: برخی رشته ها خود غیر ضروری است و خیلی از مجوزها در گذشته صادر شده، تمام این‌ها باید کنترل شود.

وی افزود: جامعه آموزش عالی، بدنه دانشگاه‌ها، جامعه مدیران ارشد کشور، از ما انتطاردارند که برای این همه فارغ التحصیل کشور جایگاهی تعریف شود.

شریعی نیاسر افزود: به طور طبیعی افرادی که مدرک دکتری دریافت می‌کنند، اکثریت آنها هدف‌گذاری شغلی شان دانشگاه ها است و دانشگاه‌های ما ظرفیت پذیرش این همه دانشجوی دکتری را ندارند.

وی ادامه  داد: عملا ما یک هرز رفت سرمایه را به ویژه در بخش دانشگاه های بزرگ مان داریم که این باید مهار شود.

شریعی نیاسر افزود: به همین دلیل بود که ما با تصویب شورای گسترش آموزش عالی این محدودیت را از امسال قائل شدیم و همه دانشگاه ها، اعم از دولتی و غیر دولتی موظف هستند که به آن عمل کنند.

معاون وزیر علوم ادامه داد: سال تحصیلی  ۹۸-۹۷ و سال های بعد از آن باید سال قانونمداری، توجه به ضرورت ساماندهی آموزش عالی و سال ماموریت گرایی آموزش عالی باشد. ما باید نقاط ضعف آموزش عالی را اصلاح کنیم و در واقع طی یک فرایندی آن را به نتیجه برسانیم.

وی به نشست هم‌اندشینی وزیر علوم با پیشکسوتان آموزش عالی اشاره کرد و گفت: این هم اندیشی به این دلیل برگزار شد تا نظرات آنها را بدانیم و جالب است که اکثر پیشکسوتان آموزش عالی کشور، مستقل از هر گونه تفکر سیاسی همه بر این باور هستند که باید این ساماندهی و محدودیت ها صورت گیرد، تا ما بتوانیم آینده بهتری را رقم بزنیم.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
Mahsa
Mahsa

شانس گند مارو باش!!!!
پارسال هرکسی که فکرشم نمیکردیم شد دانشجوی دکترا حالانوبت ما که شد ظرفیت دکترا رو پایین آوردن.این دیگه ته بدشانسیه.البته با این کنکور سختی که امسال برگزار کردن همینجوریم قبول شدنمون با کرام الکاتبین بود

پدرام
پدرام

خب چرا رشته هایی که تو چند سال اخیر بازار کاری نداشتن رو حذف نمیکنن؟

رضا
رضا

ینی ظرفیت اصلا تغییر نمیکنه؟ فک میکردم امسال ظرفیت کمی بیشتر بشه، بلکه ما هم قبول بشیم.

هادی هوش
هادی هوش

کجا قبول بشی برادر؟؟؟؟با این وضعیت اقتصادی دیگه کی میتونه درس بخونه!!!!!

كريم
كريم

احسسسسسسنت

رضا
رضا

قبول شدن یک معضل خیلی بزرگ و بزرگترازاون بازار کار مرده ست.واقعا ادم افسرده گی میگیره.