مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

تحصیل ۲۴هزار دانشجو در مقطع دکتری

قائم مقام وزیر علوم گفت: در حال حاضر ۲۴ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه های آزاد و دولتی مشغول تحصیل هستند که تنها ۳تا ۴ هزار نفر از این تعداد جذب دانشگاه ها می شوند.

به گزارش مهر، عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم صبح امروز در گردهمایی معاونان آموزشی دانشگاه های سطح یک و دو که در وزارت علوم در حال برگزاری است، گفت: باید برنامه های درسی در برخی از رشته ها بازنگری شود، به عنوان مثال در رشته کشاورزی همه دوره ها به روز شده و به دانشگاه ها نیز ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر با کمک دانشگاه ها باید رشته ها را به روز کنیم. مهمترین مشکل ما اجرا است. اجرایی کردن برنامه های موجود یکی از مشکلاتی است که دانشگاه ها باید به آن بپردازند.

باقری افزود: در حال حاضر دانشگاه ها بر روی دوره های تحصیلات تکمیلی متمرکز شده و دوره کارشناسی را رها کرده اند که باید به بخش کارشناسی به عنوان پایه آموزش عالی توجه ویژه ای شود.

قائم مقام وزیر علوم در ادامه به اجرای برنامه های مصوب آموزش عالی اشاره کرد و گفت: دغدغه اصلی ما اجرای برنامه های مصوب است که تصویب شده است. باید در این زمینه دانشگاه ها جدیت داشته باشند.

باقری ادامه داد: سال گذشته دانشگاه ها مبلغ بزرگی را در هیات امنا برای ساختن ساختمان های خود تصویب کردند که از درآمدهای اختصاصی این مبلغ به دست آمده بود. آنها می توانستند ۲۰ درصد این مبلغ را برای کیفیت آموزشی هزینه کنند.

وی تصریح کرد: امسال افزایش مهارت فارغ التحصیلان محور اصلی ما در برنامه های دانشگاهی است و همچنین استفاده از ظرفیت دانشجویان دکتری به عنوان دستیارهای پژوهشی و آموزشی از دیگر برنامه هایی است که در دستور کاری قرار دارد.

وی در ادامه به آیین نامه ترفیع و آیین نامه ارتقا اشاره کرد و گفت: دانشگاه ها برای اجرای مصوبات آموزشی باید از ابزارهای آیین نامه ترفیع و ارتقا استفاده کنند و در آیین نامه ترفیع باید تجدیدنظر کنند.

وی افزود: در شیوه نامه آیین نامه ارتقا در بخش آموزشی همه دانشگاه ها ملزم هستند فعالیت اعضای هیات علمی را در طول زمان برای ارتقا ارزیابی کنند که می توان از این ابزار برای اجرای سیاست های آموزشی استفاده کرد.

قائم مقام وزیر علوم ادامه داد: دغدغه بعدی که ما در حوزه آموزش عالی با آن مواجه هستیم، پذیرش دانشجوی خارجی است. تعداد دانشجویان خارجی ما تا پایان برنامه ششم توسعه باید از ۲۶ هزار دانشجو به ۸۰ هزار دانشجو برسد و دانشگاه ها باید سهم خودشان را از تربیت این دانشجویان مشخص کنند. ما باید دانشجوی خارجی باکیفیت تربیت کنیم. اگر دانشگاهی امکانات ندارد، این کار را انجام ندهد.

وی در ادامه به ارتقای کیفی دوره های تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و گفت: ما در یک زمانی دوره های تحصیلات تکمیلی را بسیار گسترش دادیم. در سال جاری ۲۴ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد و دولتی داریم که در خوشبینانه ترین حالت ۳ الی ۴ هزار نفر از این دانشجویان جذب دانشگاه ها می شوند. ما زمینه جذب فارغ التحصیلان دکتری را نداریم، بنابراین دغدغه توسعه کمی را نباید داشته باشیم و باید روی تهیه رشته های کیفی کار کنیم. رشته هایی که کیفی نیست را تعطیل کرده یا کاهش دهیم و گرنه فارغ التحصیلان بیکار خود به یک معضل تبدیل می شوند.

قائم مقام وزیر علوم افزود: ما باید فرآیند شغلی فارغ التحصیلان را رصد کنیم. دانشگاه کارآفرین موضوع جدی است که ما آن را باید دنبال کنیم، آموزش های خود را ارتقا دهیم و اقدامات تحول آفرینی را در عرصه آموزشی داشته باشیم.

باقری گفت: پذیرش دانشجویان خارجی، ارزیابی کیفی دوره های تحصیلات تکمیلی، رصد وضعیت شغلی فارغ التحصیلان از موضوعاتی است که معاونان آموزشی دانشگاه ها باید به آن بپردازند.

وی ادامه داد: ما برای اقدامات تحول آفرین و برای گذر از دانشگاه گذشته به دانشگاه جدید نمی توانیم همان شیوه های قبل را ادامه دهیم.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
برق
برق

من فکر می کنم از 80میلیون ایرانی، حداقل دو میلیون نفر دکتر هستند، چه دکتری پزشکی، چه دکتری مهندسی، چه دکتری علوم انسانی!!!!! یه دعای ماه رمضونی: خدا آخر و عاقبت همه انسانها را به خیر کنه مدرک مهم نیست انسانیت مهمه اونم نه از نوع ظاهر دین دار خدا باطن همه رو خودش هدایت کنه به هم ظلم نکنیم غصه دنیا و گول دنیا و قدرت و شهرت و ثروت رو نخوریم! حق همدیگرو هم پایمال نکنیم که بعدش احساس زرنگی و نشاط کاذب بهمون دست بده ان شاء الله….. یادمون باشه تو این دنیا زادگاه و خانواده: پدر… ادامه نظر»

تینا
تینا

خیلی دست بالا گرفتید

به 150000تا هم نمیرسه
تازه با دکترای پزشکی

برق
برق

فکر کنم 240000نفر بوده، یه صفرش تو تایپ افتاده؟!

برق
برق

این آمار از کجا می آید در حالیکه از سال92به این ور دانشگاه آزاد و سراسری با هم سالی25000دانشجو می گیرند، باید 150000نفر دانشجو دکتری داشته باشیم نه 24000تا!

منصور
منصور

نه.کاملا درسته.فراموش نکنید که هر سال هم همین مقدار فارغ التحصیل میشن و از دانشگاه خارج میشن

برق
برق

والا دکتری مینیمم چهار سال هست، ولی تو اکثر رشته های فنی پنج شش سال طول میکشه، من دانشجو برق ورودی 92هستم، یک نفر هم از ورودی 92به بعد فارغ التحصیل نشده، 92تا 97 میشه شش سال، 6 ضربدر 25000 میشود 150000 دانشجوی مشغول تحصیل!ربطی به فارغ التحصیل های 91و ماقبل نداره!دکتری که یکساله نیست، هر سال 24000نفر فارغ التحصیل بشن! انصراف و اخراج داریم اونم خیلی محدود!نه در حد 100000نفر!

جواد
جواد

تعجبه
چون خود مسولین آزاد گفتند که این دانشگاه در سالهای 93 و 94 و 95 بخصوص سال 95 حدود 45 هزار دانشجو دکتری گرفته است.
یعنی همه فارغ التحصیل شده اند!!!
دوره دکتری کم کم 4 سال زمان میبره

بیولوژی
بیولوژی

سلام روزتون بخیر.از تراز دانشگاهها کسی اطلاع داره.دانشگاه چمران اهواز رشته فیزیولوژی چه ترازی رو برای مصاحبه قبول میکنه؟

مهدیه
مهدیه

جانوری؟

بیولوژی
بیولوژی

سلام بله جانوری

نرگس
نرگس

دوستانی که علوم خاک هستند لطفا برای تبادل نظر بیاید صفحه اختصاصی علوم خاک…پایین صفحه روی گزینه علوم خاک کلیک کنید لطفا…

م
م

من تا خودم تجربه عینی نداشتم فکر می کردم انتخاب افراد سفارش شده یا به قول شما نورچشمی شایعه و جوسازی هست. اما وقتی به عینه این رو دیدم که سفارش و لابی با اساتید در درجه اول اهمیت قرار داره و بعد رزومه و رتبه افراد بعد نظرم عوض شد. شما هر چقدر رتبه ات و رزومه ات عالی باشه اگر نخواهند شما رو بگیرند به راحت با صفر دادن امتیاز مصاحبه و کم دادن امتیازات پژوهشی شما رو حذف می کنند. اما با رتبه بد و رزومه خیلی ضعیف با نمره کامل دادن مصاحبه و نمره بالا دادن… ادامه نظر»

بفائزه السادات به م
بفائزه السادات به م

سلام
بله به شدت سفارشی هست و این هایی هم که از کاهش ظرفیت دفاع میکنن ؛ تیشه به ریشه زحمات کسانی میزنن که به صورت سهمیه آزاد در یک رقابت بزرگ شرکت می کنن. و مطمئن باشید دانشگاهها با این شیوه برای سفارشی ها قرق خواهند شد. حداقل باید در مرحله مصاحبه افراد بیشتری دعوت بشن که حق سهمیه آزاد ها ضایع نشه.
موفق باشید

سارا
سارا

من با 2 مقاله علمی پزوهشی منتشر شده، 3 مقاله کنفرانسی، داشتن عنوان پزوهشگر برتر،تدریس دانشگاهی و مراکز آموزشی توی دکترای بدون ازمون دانشگاه چمران خیلیی راحت رد شدم.چون سفارش شده نبودم. دانشگاه چمران همش رانت بازی و پارتی بازیه. دانشگاههای خوزستان همشون اینجوری ان

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

بیش از نیمی از داوطلبان در مرحله انتخاب رشته حذف می شوند

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

نتایج انتخاب رشته اوایل هفته آینده اعلام می شود-علامت 5 به معنی عدم کسب حدنصاب دانشگاه انتخاب شده است -و علامت1# به معنی کسب حدنصاب معرفی به دانشگاه مربوطه برای ارزیابی تخصصی(مرحبله دوم)است.

لیلی
لیلی

این آمار برای کل دانشگاه های کشور هست که دکتری پذیرش دارن؟؟

امیر
امیر

سلام این تعداد دانشجو خلاف واقع است هرسال حداقل 24000نفر پذیرفته میشوند چطور ممکنه آمار کل 24000 نفر باشد این آمار یکساله یعنی فقط سال گذشته باید باشد.

تول
تول

این امار شامل کل دانشجوهاای که درحال حاضر دانشجو هستند نه مربوط فقط به یک ورودی خاص!
فراموش هم نکنید دوره دکترا هم چندسال طول میکشه

کمال
کمال

نه.کاملا درسته.فراموش نکنید که هر سال هم همین مقدار فارغ التحصیل میشن و از دانشگاه خارج میشن

شکیبا
شکیبا

سلام

تورحدا ترازها کی میاد برای دانشگاههای دولتی

بخدا خیلی استرس دارم امروز چهارشنبه هست باید بیادش کی میاد ؟؟؟؟؟کسی خبر دارد؟؟

م
م

احتمالا شنبه یا یکشنبه هفته آینده نتیجه انتخاب رشته ها رو می زنند. تراز های تقریبی رو هم می تونید از نتایج انتخاب رشته خودتون در سال گذشته و یا دوستان سال بالایی که سال گذشته کنکور داده اند البته با اندکی تغییرات نسبت به امسال مشاهده کنید و حدس بزنید که تراز چه جاهایی رو میارید. ترازهای امسال هم تقریبا مثل پارسال و با مثلا 100 نمره بالا یا پایین خواهد بود به احتمال زیاد.

نیلوفر
نیلوفر

دوستم دانشجوی دکترای تخصصی معماری در دانشگاه آکسفورد هست . میگه کلاسشون 45 نفره . هر ترم بین 30 تا 50 نفر پذیرش میشه.

نیلوفر
نیلوفر

شده عین زمان ساسانیان که هرکسی حق تحصیل نداشت… تاریخ تکرار شده

یعقوب رییسی
یعقوب رییسی

نیلوفر خانم در آکسفورد از این ۵۵ دانشجو ۹۰ درصدشان خارجی هستند که شهریه هم پرداخت میکنند و کلی سود عاید دانشگاه میکنند که هیچ پس از فارغ التحصیلی به کشورشان باز میگردند و هیچ باری از نظر اشتغال و استخدام بر دوش انگلیس ندارند….. اما قضیه کشور ما فرق دارد …. ادامه تحصیل به منزله شاید گشایش بهتری برای اشتغال باشد…. الان در در دانشگاهی که من هستم چندین دانشجوی دکترای روزانه که ترم دو بودند انصراف دادند….. تو خود حدیث….

احمد
احمد

اقتصاد اونا چقدره اقتصاد ایران چقدره؟ ایران سالیانه چنتا معمار و مهندس فارغ التحصیل میکنه اونجا چنتا؟ سطح علمی و امکانات دانشگاه اونا چقدره مال ما چقدره؟ دانشگاه های ما چقدر متقاضی از سراسر دنیا داره دانشگاه های اونا چقدر؟ وووووو چیو با چی داری مقایسه میکنی؟

م
م

در دانشگاه های خارج کشور درست سیستم آموزش عالی برعکس ماست. یعنی پذیرش و قبولی در دانشگاه تقریبا ساده است اما فارغ التحصیل شدن بسیار سخت و مستلزم پژوهش و تحقیقات زیادی می باشد. برعکس در سیستم آموزش عالی ما پذیرش بسیار سخت و اما فارغ التحصیلی بسیار راحتر هست و تقریبا دانشجو پس از پذیرش با هر کیفتی و با زور هم که شده فارغ التحصیل میشه!!

آکسفورد
آکسفورد

احتمالا دوستتون دانشگاه آزاد واحد آکسفوردن. چون که اونجا دانشجوی دکتری واحدی نداره پاس کنه. فقط رساله!

مهدیه
مهدیه

دوستان به نظرتون امسال مصاحبه ها بعد ماه رمضان هست؟ میدونم پارسال بعضی دانشگاه ها توی ماه رمضان مصاحبه داشتن ولی امسال ماه مبارک ۱۰ روز زودتر تموم میشه…۰

مسعود
مسعود

امیدوارم اینطور باشه سال قبل بعضی دانشگاه ها مصاحبه شون تو ماه رمضان بود واقعا رفت و برگشت سخت بود

فلسفه منهاي هنر!
فلسفه منهاي هنر!

با چه منطقی اینهمه سرمایه ملی صرف دانشجوی خارجی بشه که به کشور خودش برگرده و خدمت کنه و پولش نصیب ما بشه؟!!!
کلاس دکتری که با ٢ یا ٣ نفر دانشجو برگزار میشه با اینهمه امکانات یعنی کیفیت گرایی و ا رزیابی کیفی؟!
فیلم دانشگاه های برتر دنیا رو ببینید، کلاس دکتری تو سالن اجتماعات برگزار میشه،
اینقدر درها رو به روی ما نبندید، باد در قفس حبس می کنید…

جواد
جواد

اولا هیچ کلاسی با یک و دو نفر نیست مگر در موارد خاصی معمولا هر دانشگاه 3 نفر رایگان و 4 نفر پولی
که معمولا در یک کلاس هستند.
درثانی شما از کدام دانشگاه های خارجی صحبت می کنید قبولی و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان حتی از قبولی در بهترین دانشگاه های کشور ما مثل تهران و شریف، سخت تر است

ویکتاریون
ویکتاریون

آخه دانشجوی دکترا که دیگه دانشجو نیست بخواد سر کلاس بشینه و درس بهش بدن که بشه تعداد زیاد گرفت. اصل دکترا اون کار پژوهشی ای هست که با همراهی استاد راهنما انجام می گیره. یعنی ظرفیت دکترای هر دانشگاهی هرجای دنیا بستگی به این داره که چه تعداد استاد رده بالا توی اون دپارتمان هستن و چند نفرشون برای تحقیقی که دارن انجام میدن نیاز به همکار و دستیار دارن. من نمی دونم اونایی که توی سالن کنفرانس بوده جریانش چیه. ولی خودم که سرچ می کردم نهایتا پنج شش نفر می خواستن برای هرسال( و نه هر ترم).… ادامه نظر»

س.م
س.م

باسلام پایان سال 96کلی دانشجو اون هم نورچشمی ها رو گرفتن حالا احتمالا نورچشمی ها کم شده که ظرفیت هارو کم کردن. این موضوع از مرحله ورود کارشناسی اجرا بشه نه اینکه در مرحله دکترا

فائزه السادات
فائزه السادات

سلام ضمن تایید صحبت های شما، باید بگم کم شدن داوطلب در دوره کارشناسی هم به دلیل تجربه تلخ داوطلبان دوره های تکمیلی در نحوه گزینش غیر عادلانه و بی قاعده و قانون در عین وجود بیکاری و بی اعتباری مدرک ها هست و غیر از این نمی تونه باشه . در واقع بزرگترها (داوطلبان تحصیلات تکمیلی) به کوچکترها توصیه می کنن اولویت خودشون رو از درس و دانشگاه به اشتغال آزاد و ازدواج درست و به موقع تغییر بدن. والا! آدم جون بکنه در سنین بالا و خیلی دیر قبول بشه ؛ پدرش در بیاد دوره ای رو تمام… ادامه نظر»

Mehdi
Mehdi

بزرگوار نورچشمی که در ایران دانشگاه نمیره.

فائزه بهmahdi
فائزه بهmahdi

سلام
نور چشمی مختار است که در کشور بماند یا از کشور برود .

م
م

من فلسفه این رو نمی فهمم ما 80 هزار دانشجوی خارجی برای چی می خوای؟! اگر کشورهای دیگه مثل آلمان تعداد قابل توجهی دانشجوی خارجی جذب می کنند برای اینه که خودشون نیروی کار جوان فعال و با استعداد کم دارند نه ما که ما شا الله این همه جوان با استعداد و فعال و البته بیکار داریم. خب عزیز دل از قدیم گفته اند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

فائزه به م
فائزه به م

دانشجوی خارجی ارز آور و دانشجوی داخلی برای ایشان درد آور است!!!

نگین معماری
نگین معماری

یکی میگفت سال 95 دانشگاه آزاد 45 هزار دانشجوی دکتری گرفته. اگه اینطوره سال 97 اینا باید وسط دوره دکتری باشن چرا ظرفیت کل دانشجوهای دکتری 24 هزار نفر هست؟

ایمان
ایمان

به اینصورت نبود.
در سال 95 حدود 45000 نفر ظرفیت ایجاد شد که از این مقدار حدود حدود 29000 چذب شد که در همان ترم اول 12000 نفر انصراف دادند و در ترم دوم هم 2700 نفر انصراف دادند که مجموع جذب شده ها کمی بیش از 14000 نفر بود .

نیلوفر
نیلوفر

چرا 12 هزار نفر در ترم اول انصراف دادند؟؟

گلاره
گلاره

چه خوب
واقعا فکر میکردم خیلی بیستر از این باشه

امیر
امیر

باور کردی؟