//عدم موافقت مجلس با پرداخت پژوهانه به دانشجویان دکتری

مدرسان شریف

استاد وکیلی

عدم موافقت مجلس با پرداخت پژوهانه به دانشجویان دکتری

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در مجلس برای پرداخت اعتبار پژوهانه دانشجویان دکتری نتیجه ای حاصل نشد، بنابراین پیشنهاد می کنم افزایش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان را پیگیری کنیم تا بتوان وام بیشتری به دانشجویان ارائه داد.

به گزارش ایسنا؛ دکتر مجتبی شریعتی در نشستی که با حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان «کمپین مطالبات دانشجویان دکتری وزارت علوم» در خصوص مطالبات دانشجویان دکتری اظهار کرد: درسال 1393 یک آیین نامه برای فراهم کردن امکان پشتیبانی رفاهی دانشجویان دکترا در وزارت علوم تدوین شد. قبل از آن پژوهانه از طرف معاونت علمی یک بار در طول دوره و به مبلغ 5 میلیون تومان به تعداد هزار دانشجو در سال به صورت بلاعوض پرداخت می‌شد.

وی در ادامه تصریح کرد: آیین نامه فوق که تصویب شد زمینه برخورداری دانشجویان دکترا از وام ویژه دکتری در تمام مدت تحصیل و برای تمام دانشجویان دکتری روزانه که بخش قابل توجهی از 100 هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل را فراهم کرد. به اعتقاد بنده این وام بر خلاف نامش چندان هم وام نیست، چرا که شرایط گرفتن آن برای دانشجویان بسیار راحت است. این زمینه رفع دغدغه های مالی دانشجویان دکتری را فراهم کرده است.

دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: نکته قابل توجه این است که بازپرداخت  وام پژوهانه دانشجویان دکتری بعد از فارغ التحصیلی دو سال تنفس دارد،‌ بطوریکه بعد از 7 سال، طی 5 سال بازپرداخت خواهد شد. عملا برای فردی که دکتر این جامعه می‌شود بعد از 7 سال بازپرداخت چنین وامیدر مقایسه به اینکه اگر می‌خواست از بانک‌ها وام بگیرد یا به همان 5 میلیون تومان پژوهانه بسنده کند، کار سهلی است.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: پرداخت وام پژوهانه یکی از مولفه های تاثیر گذار برای رفع دغدغه مالیدانشجویان و نیازی آنها به اشتغال حین تحصیل است. البته اگر کسی بیشتر از این مبلغ نیاز داشت می تواند از سایر وام های صندوق مبلغ وام خود را دریافت کند.

در ادامه این نشست دکتر مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: بر اساس سند جامع نقشه علمی کشور، مطابق سیاست‌های اجرایی ستاد راهبری و بند یک مصوبه این ستادا در سال 1390، تاکید شده که حد الامکان از دریافت کمک‌های بلاعوض به دانشجویان اجتناب شود. بر این اساس ما مصوبه 1393 را جهت پرداخت وام‌های ویژه دکتری تدوین کردیم که گزارشهای رشد مبلغ و گستره پرداخت این وام‌ها از سال 1393 تا کنون نیز در صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم موجود است.

وی گفت: به علت کمبود اعتبار صندوق برای پوشش دادن تمامی متقاضیان، به هم افزایی با بانک دولتی توسعه تعاون روی آوردیم.  که البته در در این زمینه ابتدا مشکلاتی وجود داشت اما با پیگیری صندوق رفاه دانشجویان، مشکلات ضامنین و چک و تنفس و… رفع شد و وام بانک برای مبلغ زیر 15 میلیون صرفا یک ضامن نیاز دارد. بر اساس اعتبار باقیمانده در بانک نیز، در صدد افزایش مبلغ وام بانک هستیم و در شرایط فعلی هر تعداد از دانشجویان متقاضی وام باشند، توانایی پوشش داریم.

رییس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: پیگیری‌های دانشجویان “کمپین دانشجویان دکتری وزارت علوم” در مجلس برای پرداخت اعتبار پژوهانه نتیجه ای حاصل نشد، بنابراین پیشنهاد می کنم افزایش اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان را پیگیری کنیم تا بتوان وام بیشتری به دانشجویان ارائه داد. چرا که در مجلس با پرداخت کمک هزینه بلاعوض موافقت نشد.

دکتر صدیقی در خصوص تبعیض بین دانشجویان دکتری دو وزارتخانه علوم وبهداشت از نظر دریافت کمک هزینه نیز اظهار کرد:علت اصلی این تبعیض تفاوت در تعداد دانشجویان دکتری دو وزارتخانه است. وزارت بهداشت به اندازه نیازهای خود دانشجو پذیرش می کند. تعداد کل دانشجویان پزشکیدر کشور برای تمامی مقاطع 250 هزار نفر است. در حالیکه دانشجویان تمام مقاطع وزارت علوم 4 و نیم میلیون نفر می رسد در واقع تعداد 100 هزار دانشجوی دکتری در وزارت علوم و 22 هزار دانشجو در وزارت بهداشت مشغول تحصیل هستند.

وی تاکید کرد: وزارت بهدات در هنگام و طول تحصیل برنامه مشخصی برای دانشجویان پیاده می کند بطوریکه طول تحصیل آنها اغلب در بیمارستان‌های آموزشی می باشد،‌ در حالیکه ما از تعداد اندکی از دانشجویان دکتری خود می توانیم به عنوان دستیاران آموزشی در دانشگاه ها استفاده کنیم.

معاون وزیر علوم گفت: بر خلاف تاکید نقشه جامع علمی کشور برای پذیرش درصد بالاتری از دانشجویان دکتری در سیاست اجرایی،‌ ما در وزارت علوم دنبال کاهش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری هستیم.

عدم موافقت مجلس با پرداخت پژوهانه به دانشجویان دکتری
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۴-۲۶ ۲۳:۴۲:۰۲ +۰۴:۳۰۸ خرداد, ۱۳۹۷|دکتری سراسری|۷ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
نجمه
نجمه

واقعا چقدر نمایندگان مجلس همراه مردم و دانشجویان هستند….بعد از این همه تلاش کمپین مطالبات دکتری و نامه نگاری با نمایندگان….

س
س

متاسفم

arman
arman

سلام
تنفسی در کار نیست موقع تصویه حساب دفترچه قسط صادر میشه همون موقع هم ده درصدشو میگیرن بعد هم ماهانه

سارا
سارا

بهتر بابا؛ همون وام صندوق رفاه هم ندن

سینا
سینا

متاسفم

علی
علی

فقط تاسف

Ali
Ali

واقعا متاسفم.