مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

طوفان اعمال سلیقه در مسیر پذیرش دکتری

بعضی داوطلبان تک‌رقمی آزمون دکتری می‌گویند با وجود رتبه و سوابق علمی خوب، بعد از شرکت در مرحله مصاحبه، در هیچ دانشگاهی پذیرفته نمی‌شوند.

به گزارش روزنامه شهروند، بعد از اعلام رتبه‌های مقطع دکترا، بعضی دانشجویان پذیرفته‌نشده در توییتر با هشتگ هیچ دانشگاهی قبول نشدم، شروع به اعتراض کردند. «امروز نتایج کنکور دکترا اومد، این بنده حقیر سراپا تقصیر با رتبه 8 در هیچ دانشگاهی از دانشگاه‌های این سرزمین پذیرفته نشدم. البته تا جایی که خبر دارم، سه رتبه تک‌‌رقمی پذیرفته نشدند.» توییت‌هایی که هرکدام کامنت‌های فراوانی را به خود اختصاص می‌دادند و بعضی‌ها هم از تجربیات مشابه‌شان می‌گفتند. «من با رتبه سه هیچ‌جا قبول نشدم. هفت مصاحبه دادم تا بروم با چهار استاد گپ بزنم اما متاسفانه هیچ سوال علمی هم نشد. بعضی از دانشگاه‌ها مصاحبه مثل دید و بازدید عید نوروز بود. بعضی اساتید انتخاب‌شان را قبل از مصاحبه انجام می‌دهند و با بقیه تنها خوش‌وبش می‌کنند.» البته بودند افرادی که رتبه آزمون را تنها ملاک معرفی به دانشگاه می‌دانستند و تاکید فراوانی بر زیرمجموعه‌های مصاحبه داشتند. «رتبه کنکور دکترا فقط بلیت ورود به جلسه مصاحبه است و بعد از آن در پذیرش نهایی کارکرد ندارد. فقط این موارد تعیین‌کننده‌اند:   معدل، محل تحصیل، کارشناسی و کارشناسی ارشد مقالات، مدرک زبان و نمره آن. سنجش و پذیرش دانشجوی دکترا قانونی دارد مصوب 95، برای همین اعمال سلیقه‌ دانشگاه‌ها خلاف قانون است.»
علیرضا سلیمی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت‌وگو با «شهروند» هم مصاحبه را یکی از فاکتورهای مهم می‌داند و می‌گوید: «پذیرش دانشجو در مقطع دکترا فرمتی دارد که عملکردها براساس آن صورت می‌گیرد که یکی از آنها مصاحبه علمی است و به‌عنوان یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در پذیرش مقطع دکترا به حساب می‌آید.» دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات با قایل‌بودن حق اعتراض برای دانشجویانی که مصاحبه موفقی داشته‌اند، ادامه می‌دهد: «در واقع اصل اساسی مصاحبه علمی است و اگر دانشجویی با وجود مصاحبه علمی موفق پذیرش نشده، باید اعتراض کند و بی‌شک به اعتراضاتی از این جنس رسیدگی خواهد شد. نکته قابل تأمل که باید بر آن تاکید داشت، این است که صرفا نمره مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نمی‌تواند ملاک تعیین‌کننده‌ای برای پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا باشد.» البته سلیمی سلیقه‌ عمل‌کردن را کتمان نمی‌کند:   «دلیل این مسأله هم سلیقه‌ای عمل‌کردن بعضی از دانشگاه‌ها در دادن نمره در این مقاطع است، اگرچه نمی‌توان این واقعیت را هم انکار کرد که بعضی از دانشگاه‌ها در بعضی گروه‌ها و رشته‌ها جانبدارانه عمل می‌کنند و از آنجا که فرد مورد نظر در مقطع کارشناسی ارشد دانشجوی‌شان بوده، طرفداری‌هایی صورت می‌گیرد.» محمدباقر عبادی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات هم اعتراضات را موضوعی همیشگی می‌داند: «اعتراضات همیشه بوده و هست. در سال‌های گذشته ما فراز و فرودهای زیادی در پذیرش دانشجویان مقطع دکترا داشته‌ایم. در برهه‌ای طبق قانون دست دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان این مقطع باز گذاشته شد و زمانی تنها آزمون ملاک پذیرش قرار گرفت که در هر دو مورد اعتراضاتی وجود داشت. به‌عنوان مثال زمانی که معیار سنجش آزمون قرار گرفت، اساتید و دانشگاه‌ها به این مسأله اعتراض داشتند و دلیل این اعتراض را انتخاب دانشجو با توجه به ذائقه علمی‌شان عنوان می‌کردند و بر این باور بودند که پذیرش دانشجو براساس آزمون دست آنها را در انتخاب بسته است، البته استنادشان بر این باور بیشتر دانشگاه‌های دنیا بود که در این مقطع به هیچ‌عنوان آزمونی برگزار نمی‌کنند و معیارشان را آزمون و گروه درنظر می‌گیرند، اگرچه دانشجویان به این شیوه اعتراض داشتند.» عبادی در پاسخ به این سوال که آیا قوانین موجود در مورد پذیرش دانشجو نیاز به بازنگری دارد یا خیر، می‌گوید:   «واقعیت امر این است که در برهه‌های مختلف ما تغییراتی را در قوانین داشته‌ایم و در هر دوره‌ای اعتراضاتی را شاهد بودیم. در 7-6سالی که در مجلس حضور داشتم، تغییرات بسیاری را در این قوانین داشته‌ایم. ما حتی تجربه دخیل‌نبودن سازمان سنجش را در این مقوله‌ تجربه کرده‌ایم، زمانی 50درصد آزمون تاثیرگذار بود و دوره‌ای این تناسب 70 به 30 بود و در همه اینها ما شاهد اعتراضات بودیم. واقعیت امر این است که قانون و قانونگذاری مثل داروست و همیشه به آن ایراداتی وارد است، مانند داروی کلیه که برای معده مضر است!»
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات راه‌حل را ارایه راهکارهایی برای کاهش این اعتراضات می‌داند: «در حال حاضر مجلس در قوانین مربوطه ‌درصد بالایی برای نمره آزمون در نظر گرفته است و با وجود این هنوز اعتراضات وجود دارند. به همین دلیل راهکارهایی که می‌توانند از این اعتراضات بکاهند، اهمیت می‌یابند؛ به همین منظور هر کسی هر راهکاری دارد، می‌تواند ارایه بدهد تا کمیسیون آموزش و تحقیقات آن را بررسی کند و در صورت مناسب‌بودن از آن بهره ببرد.»
اعمال سلیقه تا کجا؟
یکی از دانشجویان معترض در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید که نخستین تجربه‌ کنکور مقطع دکترا را امسال داشته و توانسته رتبه 60 حقوق‌ بین‌الملل را کسب کند؛ اما در مصاحبه‌ها پذیرفته نشده و این در حالی است که سال‌های گذشته رتبه 55 همین رشته پذیرش شده است. او که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، نکته قابل تأمل دیگر را تقاضای بیش از ظرفیت عنوان می‌کند. این دانشجو برای مصاحبه مراجعه کرده اما از آنجا که رشته کارشناسی او حقوق نبوده به‌ صورت ضمنی پرونده‌اش کنار گذاشته شده است و در مصاحبه سوالات حقوقی مد نظر قرار نگرفته است. او داشتن مقاله و سوابق علمی را در بعضی موارد تاثیرگذار نمی‌داند: «بسیاری از دانشجویانی که برای مصاحبه آمده بودند با داشتن 10-20 مقاله در پرونده نمی‌توانستند با قطعیت از پذیرش‌شان مطمئن باشند؛ چون هستند اساتیدی که در مورد دانشجویان‌شان ملاحظاتی را مد نظر قرار می‌دهند و این اتفاق جدیدی در پذیرش دانشجویان دکترا نیست چون بعضی از اساتید از دانشجویانی که قاطعانه از نظرات علمی‌شان دفاع می‌کند خوششان نمی‌آید و بر این باورند که کارکردن با دانشجویانی که روی نظریات‌شان تا این حد پافشاری دارند، سخت است.»
رتبه 46 جامعه‌شناسی هم در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید که او هم امسال طعم گس پذیرفته‌نشدن را چشید و این در حالی است که بعضی‌ها رتبه آزمون و گروهی مصاحبه و سوابق علمی را تاثیرگذار می‌دانند، در حالی است که رتبه 46جامعه‌شناسی امسال با داشتن چندین مقاله، کتاب و سوابق علمی خوب نتوانسته پذیرش بگیرد؛ به ‌طوری که با استناد به صحبت‌های خودش در مصاحبه چهره شناخته‌شده‌ای برای اساتید بوده است و در مقابل به گفته او، رتبه 120 این رشته با داشتن تنها یک مقاله پژوهشی پذیرش شده است.    
…. و اما هزینه‌های مصاحبه‌ها
احسان فیض‌آبادی، فعال سابق دانشجویی، در گفت‌وگو با «شهروند» ‌پذیرفته‌نشدن دانشجویان را متوجه مقررات سنجش و پذیرش دانشجویان مقطع دکترا می‌داند: «در سنوات گذشته طبق قانون در آزمون دکترا، سهم آزمون 30‌درصد و سهم مصاحبه‌ و سوابق علمی 70‌درصد بود، در چنین شرایطی رتبه آزمون تنها برای معرفی به دانشگاه کارکرد دارد. با این رویه قبول‌نشدن حتی رتبه‌های تک‌رقمی خیلی دور از ذهن نیست؛ چون در مصاحبه ملاک سوابق علمی، مقاله‌ها و… مد نظر قرار می‌گرفت؛ اگر چه در آزمون سال‌ جاری این‌درصد 50بوده است به این معنا که 50درصد مختص آزمون است و 50درصد به مصاحبه اختصاص داده می‌شود.» فیض‌آبادی برخورد سلیقه‌ای و در نظر گرفتن بعضی ملاحظات اساتید در بعضی دانشگاه‌ها را امری متداول می‌داند و ادامه می‌دهد: «نباید این مسأله را هم از یاد برد که بعضی از اساتید ترجیح می‌دهند که دانشجویانی را که در کارشناسی ارشد با آنها کار کرده‌اند، جذب کنند؛ بنابراین مواردی بوده که داوطلبی با داشتن رتبه بهتر و سوابق علمی مشابه در مقابل دانشجویی با رتبه بالاتر، تنها به این دلیل که از دانشگاه دیگری بوده و اساتید آشنایی چندانی با او نداشتند، پذیرش نشده است. در حقیقت نمی‌توان برخورد سلیقه‌ای هیأت‌های مصاحبه‌کننده در پذیرش دانشجویان دکترا را کتمان کرد.» این فعال سابق دانشجویی سرنوشت هزینه‌های دریافتی برای مصاحبه را هم نکته‌ای قابل تأمل می‌داند و می‌گوید: «نکته قابل تأمل دیگر این است که داوطلبان ورود به مقطع دکترا برای حضور در مصاحبه هر رشته دانشگاه متحمل پرداخت هزینه‌ قابل توجهی می‌شوند و معلوم نیست چرا این هزینه برای داوطلبان ورود به دوره‌های روزانه پرداخت شود و اساسا این هزینه قرار است در کجا خرج بشود و به هر جهت بررسی صلاحیت علمی و مصاحبه گرفتن و جوانب مختلف آن بخشی از وظایف آکادمیک دانشگاه‌ها است اما شاهد آن هستیم این اتفاق در سال‌های اخیر باب شده و در صورت عدم‌پذیرش هم این هزینه‌های دریافت شده به داوطلبان عودت داده نمی‌شود.»
در سال‌های گذشته، هزینه‌های دریافتی در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان مهاجر هم وجود داشت که از‌ سال گذشته قانونی به تصویب رسید و این دانشجویان بورسیه می‌شوند. یکی از این دانشجویان «مهدی جعفری» است که‌ سال گذشته رتبه یک زمین‌شناسی را از آن خود کرد اما به دلیل مشکلات مالی از انتخاب رشته انصراف داد؛ اگر چه اتفاقاتی باعث شد که وزارت علوم تصمیم بگیرد رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی کارشناسی ارشد را بورسیه کند. «پدرومادرم افغانستانی‌اند و خودم متولد ایرانم، بنابراین جزو مهاجران محسوب می‌شوم. دو سالی می‌شود که دانشجویان مهاجر تک‌ودورقمی بورسیه می‌شوند البته در مقطع کارشناسی ارشد چون طبق قانون این دانشجویان با وجود داشتن رتبه‌های خوب و قبولی در دانشگاه‌های روزانه مجبور به پرداخت شهریه شبانه بودند.»

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
ارش
ارش

سلام دستان.
من دیروز سازمان سنجش بودم. یکی از کارشناسای سازمان سنجش گفت که اگر درخواست ها به سازمان سنجش زیاد بشه ممکنه مهرماه تکمیل ظرفیت اعلام بشه. برای اعلام درخواست لطفا به سایت سازمان سنجش مراجعه و اعلام درخواست تکمیل ظرفیت بدهید. لطفا به دوستان خود نیز اطلاع دهید چراکه هرچه تعداد مراجعات بیشتر باشد اثرگذارتر است.

مریم
مریم

ما درخواست بدیم یا دانشگاها؟

خسته
خسته

دانشگاهها باید درخواست دانشجو کنن
چون سه هزار نفر سراسری و دو هزار نفر آزاد خالیه
ضمنا بعد از ثبت نام بیشتر هم میشن چون یه تعداد برای شبانه و پردیس ثبت نام نمیکنن

دکتر
دکتر

وقتی رتبه تک رقمی و دو رقمی رو بی ارزش میدونن اساتید، پس چرا کنکور میگیرن؟؟؟ این همه هزینه و وقت برای چی؟؟خوب کنکور رو بردارن دیگه.

خسته
خسته

کنکور سنجش یعنی هیچ
رتبه 5 آزاد بین 450 نفر
اونوقت چهل نفر روزانه چهل نفر شبانه قبول شدن
رتبه 5 دانشکده خودش شبانه هم قبول نشده
اینو هرجای دنیا بگم پناهندگی میدن بهم

زهره
زهره

نه فکر می کنن ما دیوونه ایم و توهم زدیم که با رتبه های خوب قبول نشدیم

دکتر
دکتر

خسته: دانشگاه صنعتی اصفهان و تهران هم به من خیلی کم نمره دادم و گفتن نمره دست استاده! یعنی رزومه و معدل و مدرک زبان و مقاله ها و…. هچچچچ

بیوتک
بیوتک

من با رتبه 9 و ظرفیت پذیرش 14نفر مجموعاً در دو دانشگاه، پذیرفته نشدم با اینکه مصاحبه خوبی داشتم و با کلی مقاله و کار پژوهشی و تدریس.بسیار سلیقه‌ای رفتار میشه.

علی
علی

منظور بیوتکنولوژی کشاورزی هست.
رتبه 9 با سهمیه یا رتبه 9 با سهمیه ازاد؟

خسته
خسته

رتبه اصلا مهم نیس
مثلا رتبه من 5 بود ولی همراه با 69 دعوت شدم به مصاحبه
هردومون هم زیر حدنصاب معرفی شدیم
یعنی رتبه من کشک
یک سال زحمتم برای کنکور سنجش پرید

خسته
خسته

بنظر من دانشکده هایی که نمره همه رو پایین تر از حدنصاب دادن و ظرفیتشون خالیه
باید نمره های مصاحبه رو شیفت بدن
چون وقتی ظرفیت در دفترچه اعلام شده باید حتما دانشجو بگیرن

عمران- سازه
عمران- سازه

دیروز زنگ زدم به مدیر گروه یکی از دانشگاه های تهران میگم چرا اینقد نمره مصاحبه من رو پایین دادید و کمتر از حد نصاب رد کرده اید با اینکه رتبه خوب و رزومه قوی(1مقاله isi و 3 تا علمی پژوهشی و 3 تا علمی ترویجی و 7 تا کنفرانسی. رتبه اول ارشد با معدل حدود 19 و مدرک زبان و فارغ التحصیل دو مقطع از دانشگاه اصفهان) داشتم. برگشت بهم گفت امتیاز مقالات رو گرفتی ولی امتیازات قسمت شناور مصاحبه که دست اساتید هست و مهم هست رو شما نگرفتی . گفتم چرا؟ گفت سلیقه شون نبوده که با… ادامه نظر»

خسته
خسته

دانشکده عنران تبریز هم در رشته آب همین کارو کرده منتها به هیچکس نمره ندادن
یعنی نمره شناور رو من از سی شدم هشت
نمره مقالات و رزومه هم 8 از بیست
هیچکس هم حدنصاب نیاورده
رتبه منم تک رقمی بود حتی شبانه هم نرسوندم دارم دق میکنم بخدا
البته پیگیرم
نظر همه اینه که این نمره ها معقول نیس

سجاد
سجاد

سلام من بعد از پیگیری متوجه شدهام که نمره مصاحبه بنده بجای 64 عدد 46 درج شده و دانشگاه اعلام نوده اند که خطای دید بود و دوباره با سازمان سنجش مکاتبه کرده اند و حد نصاب موسسه 25 بوده و حد نصاب کسب شده توسط بنده با نمره 46 ، 23/8 می باشد . و از طرفی دانشگاه چهار نفر ظرفیت داشته که دو نفر قبول شده و جای دو نفر خالی مانده است لطفا راهنمایی کنید

NASIM
NASIM

چه خوب که دانشگاه زیر بار رفته، اگه دانشگاه به صورت کتبی به سازمان سنجش و وزارت علوم اعلام کنه انشالا براتون تغییرش میدن

NASIM
NASIM

چه خوب که دانشگاه زیر بار رفته، اگه دانشگاه به صورت کتبی به سازمان سنجش و وزارت علوم اعلام کنه انشالا براتون تغییرش میدن

خسته
خسته

چون جای دو نفر خالی مونده احتمال داره که قبول بشین
فقط پیگیری کنید و از حقتون نگذرید

خسته
خسته

اکثر ظرفیتها خالی مونده همه اینو میگن چون امسال خیلی سخت گیری شده درمورد حدنصاب اونوقت اومدن و تکمیل ظرفیت رو برداشتن یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟

سجاد
سجاد

سلام اساتید گروه آدم های شریفی بوده اند و با تمام توان دفاع کرده اند بخصوص دکتر شریعتی و دکتر غفاری

امین
امین

احتمال داره که قبول بشین
فقط پیگیری کنید. موفق باشید

NASIM
NASIM

سلام، اگه کسی تو سایت سازمان سنجش به نتیجه کنکور اعتراض گذاشته، بگه لطفا، سوال دارم

.........
.........

سلام من گذاشتم. بفرمائید.

NASIM
NASIM

برای تایید اعتراضتون لازم بود متنی رو هم به عنوان علت اعتراض بنویسید، یا فقط انتخاب یکی از همون دو گزینه اولیه ای که سیستم برامون میاورد، کافی بود؟

Sohrab
Sohrab

با سلام . نمیدونم چرا بر نتایج مصاحبه دکتری نظارت نمیشه. اساتید موقع نمره دادن با هم ساخت و پاخت می کنن. بنده با پنج مقاله isi معتبر نمایه شده در تامسون رویترز و دو کنفرانس بین المللی و ترجمه کتاب و رتبه یک کنکور ارشد و سوابق کاری زیاد رد شدم !!!.
دوستانی داشتم با هم مقالات از اروپا پذیرش گرفتن. کی جواب این همه سال زحمت به هدر رفته رو میده ؟

NASIM
NASIM

دقیقا همینطوره، به شدت با هم تبانی میکنن، ما استادامون صراحتا اینو میگفتن، و خب حقم دارن انتخاب کنن که 4،5 سال با چه دانشجویی کار کنن.
ولی در مورد شما که رزومه خوبی دارید،احتمالا توی اون زمینه ای که شما مقاله دادید اونا کار نمیکردن، بخاطر همینم قبول نشدین

دکتر
دکتر

بله صراحتا هم اعلام می کنند.

دکتر
دکتر

مداوم از کاهش ظرفیت دکترا صحبت میشه اما چرا این کاهش ظرفیت فقط مختص کنکور هست، چرا ظرفیت استعداد درخشان دانشگا ها آن هم فقط براساس معدل و نه مقاله، در حال افزایشه؟ هر دانشگاهی حدود 120-130 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد با استعداد پذیرش می کند و 40 -50 نفر هم بدا استعداد برای دکترا، در حالی که دشرط داشتن مقاله را هم برداشته اند، این یعنی دانشگاه ها در تلاش برای پدیرش دانشجویان خود هستند بیشتر تا پذیرش از طریق کنکور، پس از وزارت علوم خواهش میکنم درمورد کاهش ظرفیت با تدبیر بیشتری عمل کند و سعی بر پذیرش… ادامه نظر»

.........
.........

سلام. به نظرتون اعتراض فایده ای داره؟؟؟؟

دکتر
دکتر

بالاخره سنجش جواب کسی را داد؟؟؟؟

منصور
منصور

سلام به همه دوستان
عزیزان با تجربه،میشه یه راهنمایی کنید که این که در شیهامه دکترا نوشته که دانشجو باید در بدو ورود موضوع پایان نامه و استاد راهنمای خودش رو انتخاب کنه یعنی چی؟
من که اصلا سوژه و ایده ای ندارم الان.
ترو خدا یکی منو راهنمایی کنه.
از الان استرس گرفتم.
خیلی ممنونم

سزاوار
سزاوار

کجا نوشته؟

منصور
منصور

در شیوه نامه ای که دانشگاه بهمون داده اینو آورده

سهند
سهند

من که ندیدم…واضح بگید کجا نوشته؟

..
..

سلام دوست عزیز
منظور این است که در ترم اول باید زمینه علمیتون را انتخاب کنید که استاد راهنما برایتان تعیین کنند چون هر استادی در حوزه خاص خود کار علمی و تدریس میکند برای مثال اگر شما زمینه علمی خود را در حوزه نثر فارسی انتخاب کنید بهتون میگن که استاد راهنمای شما فلانی است و بعدش با ایشان مشورت میکنید گه موضوع رساله خود را در زمینه نثر فارسی مشخص کنید.

برق الکترونیک
برق الکترونیک

باید از مدیر گروهتون بپرسید که کدوم استاد شما رو جذب کرده و انتخاب واحدهاتون رو باید با هماهنگی اون استاد انجام بدید. من خودم روز مصاحبه شفاف گفتم که ایده ام واسه ادامه کار چیه و بر اون اساس یک استاد به من نمره مصاحبه رو دادند. و گفتند که واحدهامو باید با نظر و امضای ایشون انجام بدم و بدون تائیدشون نمیتونم واحد انتخاب کنم

منصور
منصور

خیلی ممنون از راهنماییتون
راستش من هم روز مصاحبه همینطوری یه چیزایی گفتم و از تواناییها و علایقم گفتم و احتمالا نظر یکی از اساتید رو جلب کرده اما موضوع خاصی رو معلوم نکردم و الان نمیدونم چکار باید بکنم.
ضمنا من رشته سازه عمران هستم که واقعا رشته تخصصی هستش.
بنظرتون باید چکار کنم؟
ممنون میشم یه کم بیشتر راهنمایی کنید

برق الکترونیک
برق الکترونیک

من هنوز حضوری نرفتم دانشگاه بپرسم ولی تو آیین نامه دکترا نوشته دانشجو باید تا پایان نیمسال اول استاد راهنماشو مشخص کنه. با مدیر گروهتون صحبت کنید بهتون میگه کدوم استاد انتخابتون کرده بعد برید رزومه و لیست مقالاتشون رو ببینید احتمال زیاد در همون زمینه ها ازتون کار میخواد. از آموزش دانشگاه هم که پرسیدم گفتن بدون اجازه و امضای استادتون انتخاب واحدی براتون انجام نمیشه

s
s

سلام انتخاب واحد با نظر استاد راهنما نیست. در هر گروه یکسری واحدهای مشخص را هر ورودی تا امتحان جامع بایستی انتخاب کنند.

برق الکترونیک
برق الکترونیک

من هم اول همین فکرو میکردم ولی ظاهرا در همه دانشگاهها اینطور نیست

مرتضی
مرتضی

یه چی بگم شاخ دربیارید از صبح دارم گیج میزنم. من امیرکبیر قبول شدم دیروز هم ثبت نام کردم امروز نوشته انصراف از ثبت نام اولیه!!!! زنگ زدم میگن ما شما رو ورنداشتیم خب ورنمیداشتید که من اولویت بعدی هام قبول شده بودم….

سعیده فیزیولوژی
سعیده فیزیولوژی

شوخی میکنی

مرتضی
مرتضی

نه به قران. اینجا نمیشه عکسش رو فرستاد وگرنه میفرستادم

مهتا
مهتا

حتما پیگیری کن

مینا
مینا

مگه میشه همچین جیزی؟کدوم دانشکده بودی؟

مینا
مینا

شما اگه ثبت نام کرده باشی نباید همچین چیزیو بزنه که!

گلاره
گلاره

درست میشه .نگران نباش.

سیروان
سیروان

چنین چیزی مگه امکان داره؟
ستجش براساس نظر دانشگاه شما رو قبول زده …حالا دانشگاه زده زیرش…

حسین
حسین

سال ۹۵ سرباز شده بودم رفتم سازمان بازرسی شکایت کنم نگهبون جلو در گفت برگرد از مرخصی که گرفتی استفاده کن اینجا حقتو نمیدن. گوش ندادم رفتم تحویلم گرفتن گفتن راس میگی یه اعتراض کتبی بنویس نوشتم الان هم منتظرم جواب بدن

ناراحت
ناراحت

سال 95 شما نتیجه گرفتی؟

حسین
حسین

نوشتم که الان هم منتظرم جواب بدن کاش میرفتم از مرخصیم بهره میبردم!

ف
ف

سلام دوستان اینجا کسی مدرس ثبت نام اینترنتی انجام‌داده؟ به من همش ارور میده انگار سایت مشکل داره

شکیبا
شکیبا

شکایت بی فایدس

Mb
Mb

سالهای قبل نتیجه داده در مواردی
ناامید نشین از هر مرجعی که تونستین شکایت کنین
من که اینکارو میکنم

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

هدف از ساماندهی دوره های دانشگاههای سراسری سطح یک،مأموریت گرا کردن دانشگاهها و عدالت آموزش و پژوهش و همچنین کنترل ظرفیتها،برابرسازی دوره ها،یکپارچه سازی نظام سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاههاست،دانشگاههای سطح یک دولتی فقط مختارند وضعیت دوره ها را تغییر داده و یا دوره های بین المللی-شهریه پرداز-روزانه و ….. را تغییر ،افزایش،کاهش،ادغام،انحلال یا تجمیع نمایند.من قبلا عرض کردم دانشگاهها ساماندهی می شوند ولی دوستان ناراحت شدند.دانشگاه پیام نور،علمی وکاربردی وفنی و حرفه ای هم تجمیع خواهند شد .دانشگاه غیر انتفاعی و آزاد نیز تجمیع می شوند.

SOCIOLOGY به جغرافیا
SOCIOLOGY به جغرافیا

باسلام علم دیگر صرفا در دانشگاه تهران با توجه به فناوری نوین حصر نشده. هر دانشگاهی شما دانشجو باشید اگر اکتیو باشید سطح علمی تان بالا می رود. در حال حاضر سطح تلاش پشتکار و اراده مهم است. بنده همه مقطع روزانه خوندم. اما دلیل نمی شود بدون بررسی مهارت و دانش و خلاقیت مابقی دانشگاه را سطح پایین قلمداد کنیم. بله دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی تعدیل وتجمیع می شود بنده مدرس دانشگاه هم هستم. اما دانشگاه آزاد بعد دانشگاه دولتی بخاطراینکه افرادصاحب منصب در هیت امنا این دانشگاه حضور دارند امکان تجمیع اش بسیار پایین است.با تغیر… ادامه نظر»

طرح شكايت به هيأت عالي تجديد نظر دانشگاه ها كنيد
طرح شكايت به هيأت عالي تجديد نظر دانشگاه ها كنيد

مرجع رسمی شکایت به عدم قبولی: دبیرخانه “هیأت عالی تجدید نظر دانشگاه ها” وابسته به وزارت علوم. از آنجا که ثبت اعتراض در سامانه سازمان سنجش بصورت مجازی، غیر رسمی و شخصی انجام می شود، توقع رسیدگی و دریافت پاسخ مقتضی در زمان کوتاه باقی مانده، دور از انتظار است. داوطلبان به مرجع رسمی بصورت رسمی و حضوری و با استناد به مدارک ارائه شده در آزمون و مصاحبه شکایت کنید. حتی در صورت شکایت به دیوان عدالت اداری، ابتدا باید طرح شکایت در مرجع ذی صلاح یعنی “هیأت عالی تجدید نظر دانشگاه ها” صورت گیرد. لطفا این کامنت را… ادامه نظر»

راد
راد

سلام خوبین دوستان یکی از دوستانم امسال دکترا پذیرفته شده، دانشگاهی که رفته مصاحبه دوتا ظرفیت بوده از این دوتا استاد x و y یکی درمیون امتیاز دادن، اما از شانس دوستم دوتای اول استاد y نیامدن و جای دیگه قبول شدن و دوتای استاد x قبول شدن، دوستم دومین انتخاب استاد x است. حالا دانشگاه میگه چون سنجش اعلام کرده چاره ای نداری باید با استاد y کار کنی، اون استاد y حتی حاضر نشده با دوستم حرفم بزنه. میگه من تو را انتخاب نکردم و حرفی باهات ندارم. دوستمم میخواد ثبت نام نکنه چون واقعا با این استاد… ادامه نظر»

ویکتاریون
ویکتاریون

به نظر من که نباید میدان رو خالی کنه. همینی که قبول شده رو بره و اون استاد y هم در نهایت با واقعیت کنار می یاد. بچه بازی نیست که. من نمی دونم بعضی رشته ها چه طوریه. ولی الان خودم نه می دونم کدوم استاد قبولم کرده. نه میدونم با کی باید کار کنم و نه می دونم قراره چه کار کنم. یعنی واسه ما به نظر نمی یاد از اولش انقدر محدود باشه.

برق الکترونیک
برق الکترونیک

باید شما زنگ بزنید از مدیر گروهتون سوال کنید که کدوم استاد برتون داشته.

برق الکترونیک
برق الکترونیک

طبق آئین نامه دکترا دانشجو میتونه از خارج دانشگاه هم استاد انتخاب کنه. بهش بگین میدون رو خالی نکنه و بگرده یه استاد خوب از دانشگاه ارشدش انتخاب کنه

سهند
سهند

بهش بگید ثبت نام کنه ودر ادامه اگر اون استاد باهاش همکاری نکرد با موافقت گروه واستاد ایکس از بیرون استاد راهنما انتخاب کنه….اینکه انصراف بده و یکسال محروم شود که عقلانی نیست وبعد چه تضمینی هست سالهای بعد دوباره بتونه شرکت کنه و قبول بشه…

آسمان
آسمان

کی مشخص میشه که تکمیل ظرفیت هست یا نه؟

نسيم
نسيم

احتمالا نیمه اول آبان

برق الکترونیک
برق الکترونیک

دوستان کسانی که قبول شدن بگن انتخاب واحد کردن؟ چند روز در هفته براشون کلاس چیدن و چند واحد.

مهندس مکانیک×تبدیل97
مهندس مکانیک×تبدیل97

مهندسی مکانیک
یکشنبه تا سه شنبه 9واحد

برق الکترونیک
برق الکترونیک

ممنون. من واقعا نگرانم بعد این همه سختی واسه قبول شدن بازم نمیشه خوشحال بود. شهرستان قبول شدم و با وجود شاغل بودن و داشتن بچه کوچیک نمیتونم کل هفته دانشگاه باشم به من گفتن باید بیاید مستقر بشید. آ ه ه ه

س
س

با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید.
بنده شبانه شهید بهشتی قبول شدم به نظر شما عزیران ارزش رفتن داره؟

شاهنگ
شاهنگ

سلام و عرض تبریک
اگه توان پرداخت شهریه رو دارید حتما برید
چون فرقی با روزانه نداره
موفق باشید

برق الکترونیک
برق الکترونیک

حتما اگه نرید حتما بعدها افسوس میخورید.
در مورد پرداخت شهریه هم من شنیدم دانشگاه دولتی مثل آزاد سختگیری در پرداخت شهریه ندارن و با دانشجو راه میان در مقدار و نحوه پرداختش

نسیم
نسیم

سلام
دانشگاه خوبی قبول شدید، رفتنتون فقط بستگی به این داره که از پس پرداخت شهریه اش بربیاید.

.......
.......

حتما به خواستتون میرسید،مطمعنا یه خیری داشته
خدا هیچوقت بد بنده هاشو نمیخاد

.......
.......

سلام بچه ها طرف صحبتم با اونایی هست که قبول تشدن و فک میکنن همه چیز به دکتری خوندن ختم میشه،خدا گر ز حکمت ببندد دری ز رحمت گشاید در دیگری
اگه واقعا تنها هدفتون تو زندگی دکتری خوندنه براش بجنگید تا به خواستتون برسید.اگر هم نیست بچسبین به کاری که بهش علاقه دارین.
قبول دارم که حق خوری خیلی هست تو مصاحبه ها اما فقط به خدا توکل کنید و برید جلو ….

سلطانی
سلطانی

باسلام
بچه کسی میتونه انتخاب پایین ترشو بره؟

صابری
صابری

اگه درخواست بدید شاید بشه

گلاره
گلاره

خیر.اصلا
با انتخاب شما در الویتهای بالاتر ، ظرفیت الویتهای پایینتر خالی شده و به بقیه متقاضیان تخصیص می یابد.
حتی در صورت خالی بودن هم اینکار غیر ممکن است

صابری
صابری

دوست عزیز هیچ چیزی توو این دنیا غیرممکن نیست!

مهندس شیمی
مهندس شیمی

بله. برو به صورت حضوری در سازمان سنجش درخواست بده

سامان
سامان

غیر ممکنه

لیلی
لیلی

سلام. من دانشگاه روزانه قبول شدم.این نظر رو برای دوستانی که ناامید نشدن و میخوان از نو شروع کنن گذاشتم. رشته ام ریاضی محض آنالیز هستش. فقط کتابهای مدرسان شریف رو خوندم با کتاب آنالیز حقیقی رودین زبانم هم خیلی وقت نذاشتم میخواستم سفید بدم ولی اونایی که مطمئن بودم درسته رو زدم. هم معدلم بالای ۱۸ بود هم دانشگاه دولتی درس خوندم هم مقاله و سابقه تدریس داشتم. سال ۹۴ فارغ التحصیل شدم و برای سومین بار بود کنکور دکتری شرکت میکردم. از اول مهر سال قبل شروع کرده بودم به درس خوندن.

الهه_جبر97
الهه_جبر97

کدوم دانشگاه قبول شدید؟

...
...

سلام. من مصاحبه یکی از دانشگاه ها رفتم که ۳ نفر ظرفیت داشت ولی توی کارنامه نهایی آخرین رتبه قبولی را ۲ زده و رتبه من هم ۳ بوده. من شنیدم که سازمان سنجش سهمیه ایثارگر اعمال شده و من قبول نشدم. به نظرتون چکار کنم؟ اعتراض نتیجه میده؟؟؟؟

فیزیولوژی ورزش 1991
فیزیولوژی ورزش 1991

دقیقا دقیقا شرایطتتون شبیه منه؛ من از سنجش هم پیگیر شدم و حتی از خود دانشگاه، راه به جایی نبردم! شما تونستید حتما اطلاع بدین

...
...

ببخشید شما چطوری پیگیری کردید؟؟ چه جوابی بهتون دادن؟

...
...

من شنیدم اگه اعتراض بزنیم جواب میده.

فیزیولوژی ورزش 1991
فیزیولوژی ورزش 1991

والا از طریق یکی از کارمندای سنجش پرسیدم، اما تو سایت به دو شکل اعتراض دادم حدود 8 روزه که جوابی ندادن تابحال.
اما من به تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنگ زدم گفتن یه ایثارگر برداشتن

...
...

من شنیدم اعتراضات را بعد پانزدهم پیگیری میکنن.

غلیرضا00
غلیرضا00

یعنی از من بد شانس تر نیس …منم عین شما….دوجا شرکت کردم هر دوتا جا اخرین رتبه قبولی 5 بود ولی من 6 ام شدم….حالا جالبش اینهکه سهمیه شون 7 تا بود….نمیدونم اون دوتا کجا رفتن چی شدن که کمتر شد

...
...

من شنیدم سازمان سنجش سهمیه ایثارگر اعمال کرده.

گلاره
گلاره

این هم کاکلا درسته.
30% ظرفیتها به سهمیه ها تعلق گرفته که میشه 2 تا و 5 سهمیه برای آزاد میمونه

فیزیولوژی ورزش 1991
فیزیولوژی ورزش 1991

من چون به رتبه و رزومه م مطمئن بودم فقط یکجا رفتم 🙁

گلاره
گلاره

کاملا درسته.یکی از ظرفیتها با سهمیه پر شده و دوتا مونده برای سهمیه آزاد

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

میدونید علت نگرش منفی به عنوان پردیس چیست؟1-نوبودن این دوره در دانشگاهها و عدم شناخت کافی 2-ظرفیت بیش از حد بعضی دانشگاههای سراسری که برای پردیسهای خود در گذشته قبل از سال 1393در نظر داشتند3-برگزاری آزمون جداگانه برای پردیسها تا سال 1394 4-خارج شدن بعضی از دانشگاهها از حوزه ماموریت خود در زمینه پذیرش دانشجوی خارجی و به تبع آن تبدیل عنوان پردیس بین المللی به خودگردان.5-استفاده از اساتید دانشگاههای بی کیفیت در حوزه تدریس در بعضی پردیسها…این وضعیت که عرض شد مربوط به گذشته است.اما از سال 1395 به بعد پردیسهای دانشگاهی ساماندهی شدند و همانند سایر دوره ها… ادامه نظر»

reza
reza

من خودم با رتبه 1 پذیرش دانشگاه تهران رو گرفتم ولی اینهمه پافشاری درست نیست بهتره تو عمل نشون بدین و خودتون رو اثبات کنید. در جایگاه مناسب دانشگاه تهران هم هیچ شکی نیست و نیازی نیست با اسرار بخواهید این موضوع رو اثبات کنید. خواهشمندم این موضوع را به پایان برسانید

reza
reza

اصرار درسته

مهتا
مهتا

آقای رضا من امروز نتونستم شناسه یکتا بگیرم کد تاییدش اومد ولی شناسه نیومد رو موبایلم خیلی استرس دارم خواهش میکمم اگر میدونید راهنمایی کنید

روابط بین الملل
روابط بین الملل

من که به شخصه نمی دونستیم پردیس اینقدر خوبه، ولی الان دیگه میدونم 🙂

کمککککککککک فووووووووووری
کمککککککککک فووووووووووری

دوستا عزیز سلام
کسی از دوستان احیانا در خصوص سهمیه 5 درصد ایثارگران اطلاعی داره که دوره شبانه شهریه اش چجوریه؟ چه مقدار باید پرداخت بشه؟ آیا همش رو بنیاد متقبل میشه یا درصد مشخصیه. توو بعضی جاها که میخوندم زده بود حداقل 30 تا پرداخت بالاتر و کامل؟!
دوستان اطلاعی دارن؟؟؟؟؟؟؟؟

سپیده جان
سپیده جان

بچه ها لطفا جواب بدین. قریب به هزار بار پرسیدم و درست راهنمایی نشدم آیا تدریس در دانشگاه آزاد به صورت حق التدرسی می ارزد یا خیز؟

داوطلب
داوطلب

سلام بنظر من اصلا نمی ارزد چون مبلغ دریافتی بسیار پایین است وصرف هزینه رفت وآمد میشود.وتازه به موقع پرداخت نمیکنن.بعد چند ماه تدریس تا الان پرداخت نکرده اند.ولی اگر برای داشتن سابقه تدریس بخواهید بروید خوب است.

سپیده جان
سپیده جان

من فقط قصدم سابقه است، نه مسائل مالی

سارا
سارا

خیر اصلا …

داوطلب
داوطلب

برای جذب در دانشگاه آزاد آزادیها خوبند و برای دولتی مجموعه دولتی بهتر است ولی اگه جای دیگه ای نتونستید هر جا باشه غنیمته

؟؟؟
؟؟؟

چرا که نه. می‌ارزه. حتی اگه برا هیئت علمی شدن هم مفید نباشه، بعدا تونستید دولتی یا جای دیگه برید حق‌التدریس، کسی رو که قبلا جایی درس داده بیشتر قبول دارن تا یه شخص بی‌سابقه.

نسیم
نسیم

بله، من یک ترم هست که تدریس میکنم و خیلی خوبه، به عنوان سابقه برای آینده تون مفیده، حتما برید، ولی رو دستمزدش حساب نکنید چون کمه

Sara
Sara

دوستان در کارنامه رتبه منو زده 4 و آخرین رتبه قبولی 3. یعنی تو مصاحبه نفر چهارم شدم?

...
...

بله درسته

...
...

توی مصاحبه من سه نفر میخواستن ولی الان زده آخرین رتبه قبولی ۲ هست. کسی میدونه چرا؟؟؟

گلاره
گلاره

یکیش رفته برای سهمیه

نسیم
نسیم

شاید حد نصاب دانشگاه رو نیاوردید

...
...

رتبه من هم توی اون مصاحبه ۳ شده.

مهر
مهر

بله دقیقا همینطوره، من هم مثل شما شدم،البته یکی پایینتر، 2تا میخواستن و من 3 شدم.

داوطلب
داوطلب

کاش اینطور افراد رو برای ترم دیگر بعنوان ذخیره بپذیرن.منم رتبم ۶ شد تا ۴ قبول میکردن.

منا
منا

سلام
کاش طوری بود که دانشگاه ها اولویت انتخابی دانشجو را نمی پرسیدند و بر اساس شایستگی دانشجو و بدون تبعیض نمره می دادند.
دانشگاه شیراز از ما اونقدر اولویت انتخابی را پرسیدند که خسته شدیم

UNKNOWN!
UNKNOWN!

” بد اقبالی هایتان بی اهمیت خواهد بود اگر روح شما سالم بماند. فاجعه ی واقعی برای انسان، فاسد شدن روح اوست. از این رو، آن کس که مورد بی عدالتی قرار می گیرد بسیار بسیار کمتر از کسی آسیب می بیند که مرتکب بسی عدالتی می شود. باید به حال کسی که مرتکب بی عدالتی شده دل بسوزانیم نه برای قربانی آن”. سقراط (داستان فلسفه-برایان مگی- صفحه 22 )

M.b
M.b

عالی بود

اهالي فلسفه
اهالي فلسفه

بخاطر “روح سالم” خودم و شما خدا را شاکرم، وجدانم آسوده است که “مرتکب بی عدالتی” نشده ام.
درود بر سقراط و بر شما، برای التیام آسیب هایمان بیشتر از فلسفه بگویید.

UNKNOWN!
UNKNOWN!

سلام به روح های سالم و وجدان های آسوده ! دوست من، من دانشجوی ادبیاتم، از نوع لاتینش! و فلسفه رو هم همیشه دوست داشتم و دارم… این روزها “چنین گفت زرتشت” رو می خونم… در جست و جوی “ابرمرد” شدنم ! معتقدم هر طالب علمی در هر رشته ای نباید از ادبیات و فلسفه غافل باشه تا عمیق تر احساس کنه و عالی تر بیندیشه. ” آن گاه که عشق تو را می خواند در پس او برو اگر چه راه های عشق سخت و پر شیب است و آن گاه که بال هایش تو را در خود می… ادامه نظر»

اهالي فلسفه
اهالي فلسفه

فلسفه هم دوست و هم داشتنی ست! همچون ادبیات که دوست داشتنی ست! عشق و عاشق امّا؛ به گمانم از مقوله شدنی ست…!
“شب چو ماه آسمان پر راز/گرد خود آهسته می پیچد حریر راز/او چو مرغی خسته از پرواز/می نشیند بر درخت خشک پندارم”… فروغ، ستیزه، از مجموعه دیوار

حسن
حسن

دوستان عزیز سلام بخصوص کسانی که رد شدن من امسال برای سومین بار رد شدم اصلا هم قبول ندارم چیزی به اسم عدالت تو دانشگاههایی که من رفتم وجود داشته باشه من پنج مقاله علمی پزوهشی مجری چند طرح سوابق تدریس و حدود بیست تا کنفرانس و… با رتبه های 17-8-10 رد شدم مثلا تودانشگاه صنعتی اصفهانیه خانم با رتبه 112 قبول شد با رزومه ضعیف البته دوستانی بودن مثل من که سلیقه و بی عدالتی اونا ر کنار گذاشت.البته من خدا را شاکرم که تواین ایام استخدام شدم ازدواج کردم خونه و ماشین خریدم ارتقا شغلی گرفتم و چیزهای… ادامه نظر»

فائزه معدن97
فائزه معدن97

احسنت

سپیده جان
سپیده جان

چطوری این همه مقاله دارین و رزومه قوی اونم توی 3 سال. بعد به کار هم رسیدید و خونه و ماشین و فلان. والا من ی مقاله میخواد اکسپت شه موهامون سفید میشه اساتید خیلی خوب میفهمن کی خودش کار کرده ک مقاله خریده، همین صحبت هایی ک اینجا کردید مشخصه دکترا رو بخاطر پول میخواید و همیت دلیل اصلی رد شدنتون هست دیگه اینقدر هم به پذیرفته شدگان خرده نگیرید، خودتون بیشتر از همه توی مردود شدنتون دخیل هستید

حسن
حسن

نه سپیده خانم ارشد 91 گرفتم مربوط به یه سه سال نیست از سال هشتاد ونه تا 94 مقالات زیادی نیستن در ثانی این را بهت بگم این تصور خود شماست که فکر میکنی همه مقاله میخرن یا براشون بنویسن چون قطعا خودتون اینکارو کردین در ثانی من جایی استخدام شدم که چارت دکترا توش تعریف نشده فقط به خاطر علاقه خواستم بخونم الان هم نقبول نشدم بخدا سرسوزنی ناراحت نشدم شما هم لطف کنی پیش داوری نکنی

سپیده جان
سپیده جان

شما به من میگی پیشداوری نکن اما خودت راجع ب پذیرش شدگان خیلی راحت پیش داوری میکنی!!!! درضمن باید عرض کنم با وجود این موارد که فرمودید دلیل رد شما میتونه نداشتن وقت آزاد باشه کار از یک طرف و تاهل شما از یک طرف. معمولا اساتید شخصی را میخوان که وقتش آزاده آزاد باشه.

یوسف
یوسف

نظر دهید…دقیقا …اساتید بعضیاشون pjd تعهد میخان بابت حضور در دانشگاه…بعد انتظار دارن هم استخدام دولت باشن و هم دکتری بگیرن.

مینا
مینا

ببخشید شما هم کار خوب دارین هم تاهل و..چه نیازی به دکترا دارین؟بهتر نیست این موقعیت برای افرادیکه وقتشون ازادتره و بیکارن باشه؟

دکتری 1
دکتری 1

هر کسی اهداف متفاوتی داره. همه برای شغل و ارتقا آن که دکترا نمیخونن.

reza
reza

پس شاغل بودین برای همین رد شدین

گل دختر
گل دختر

سلام دوستان اینقد خودتونو اذیت نکنین. شاید این در به روتون بسته شده تا در های بهتری به روتون باز بشه، خودم سال 94 دقیقا تو شرایط شما بودم و خیلی افسردگی کشیدم چون با توجه به رتبه عالی و رزومه ام یکی از دانشگاه های خوب به من قول قبولی داده بود و گفته بودن حدنصاب نمره رو کسب کردم ولی با اعلام نتایج با کلمه مردود مواجه شدم و متوجه شدم که دانشگاه 5 نفر می خواست و من دقیقا نفر ششم بودم و واقعا برام شکست بزرگی بود همه این اعتراضا و مراحل هم طی کردم حتی… ادامه نظر»

شوان
شوان

دقیقا درسته
خدا گر ز حکمت ببندد دری
ز رحمت گشاید در دیگری

Sara
Sara

سلام گل دختر. احسنت. منم دانشگاهی که سه نفر میخواست نفر چهارم شدم و با کلمه مردود مواجه شدم. خیلی ناراحتم. خسته شدم. شما چه رشته ای هستید?

مدیریت بازرگانی
مدیریت بازرگانی

سلام.میشه بگید چه جوری درس خوندید و از چه منابعی استفاده کردید که تک رقمی شدید؟ اگه فقط خلاصه کتابای ماهان بخونیم کافیه؟لطفا راهنمایی کنید.

گل دختر
گل دختر

شما باید با توجه به رشته ای که انتخاب کردید تصمیم بگیرید که چه رفرنسی برای مطالعه مناسبه باید سوالای چند سال کنکور همون رشته رو تهیه کنین و سوالارو یکی یکی آنالیز کنین و متوجه بشین چه رفرنسی برای مطالعه مناسبه و اینکه به دانشگاه هایی که احتمالا اساتید طرح سوال در آنجا حضور دارند تشرف ببرید و جزوه هاشونو تهیه کنین با کسایی که رتبه های عالی کسب کردن سوال کنین که چه رفرنسی مطالعه کردن. و اینکه دقیق و منسجم مطالعه کنین.

مدیریت بازرگانی
مدیریت بازرگانی

ممنون که لطف کردید جواب دادید. من رشتم مدیریت بازرگانی هست و با توجه به اینکه در شهرستان زندگی میکنم دسترسی زیادی ندارم.چون خوندن کامل کتاب وقتگیر هست میخواستم بدونم کسی با خوندن خلاصه کتابهای موسسات آزاد مثل ماهان،مدرسان شریف و… تونسته قبول بشه یا نه؟

سعید
سعید

افرادی که تو سایت سنجش اعتراض زدن باید خدمتون عرض کنم که عمرا جواب بدن… باید حضوری برید اونجا اعتراضتون رو مکتوب کنید… باید به بخش بازرسی سازمان سنجش هم برید … خود سازمان سنجش توی نتیجه ها دست برده و براساس اولیتی که زدید قبول کرده یا نکرده مثلا اگر کسی در لیست دانشگاهی نفر 5 ام باشه و اون دانشگاه توی اولیت 5ام اش باشه، سازمان سنجش اونو میذاره اولیت 25 ام… خب معلومه اینجوری هیچکی قبول نمیشه… چرا سازمان سنجش توی دفترچه ثبت نام ب این مورد اشاره نکرده بود؟ اگه ما میدونستیم صد در صد دو… ادامه نظر»

سعید
سعید

با سلام. از سایت phdtest خواهش میکنم صدای مارو به گوش مسئولان این افتضاح توی قبول دکتری برسونه… ما خواستار تکمیل ظرفیت دانشگاها و اعتبار دو ساله رتبه دکتری هستیم.
ته نامردیه من با رتبه 11 قبول نشم و رتبه 220 قبول بشه… اگه انقد رتبه بی اهمیته اصلا چرا آزمون کتبی میگیرن؟

ناظم الاطبا
ناظم الاطبا

شما چ رشته ای هستی ک با رتبه ۱۱ قبول نشدی و ۲۲۰ قبول شده؟میشه بفرمایید اون رتبه ۲۲۰ کدوم دانشگاه قبول شده؟شما فقط دانشگاههای تهران رو رفتید؟ دوست من اطلاعات ناقص میدی و الکی دیگران رو ناراحت و نگران میکنی شما نه از شرایط رزومه دیگران خبر داری و ن اینکه اونا چه دانشگاههایی قبول شدن و فقط صرف اینکه یه رتبه رو میگی نمیشه قضاوت کرد که شما با رتبه ۱۱ چند جا مصاحبه رفتی؟آیا همه شهرستانها رو رفتی و بعد قبول نشدی؟شما فقط احتمالا با اتکا ب رتبت خواستی فقط دانسشگاههای درجه ۱ رو بری و قبول… ادامه نظر»

ناراحت
ناراحت

سلام دوست عزیز. من رتبم تک رقمی بود. و دانشگاه های شهرستانم رفتم
ظاهرا اولویت براشون مهم بود و رد شدم کلا.
من یکسال تمام درس خوندم و الانم واقعا از مردودیم خیلی ناراحتم.
توی رشته ما با رتبه 200 هم قبول شدن…

سعید
سعید

من سه سال خودمو تو ی اتاق حبس کردم و فقط درس خوندم هیچ تفریحی تو این سه سال نداشتم بالاخره تونستم رتبه ام رو از 400 به 11 برسونم … ولی اولویت ها بقدری واسشون مهم بود ک رتبه و تراز علمی نبود … من هم دوباره کتابامو باز کردم دارم واسه سال بعد میخونم… خیلی برام سخته … چون پارسال واقعا سنگ تموم گذاشتم.

ناراحت
ناراحت

منم دوسال پیش شرکت کردم و رتبم 300 شد بعد امسال یکسال تمام درس خواندم و رتبم تک رقمی شد ولی چ فایده…

دکتری1
دکتری1

دوست عزیز فردی با رتبه 250 با اینکه مشروط شده چند بار و تا اخراج رفته، نه مقاله داره، نه کتاب ، نه مدرک زبان،…(حتی توصیه هم براش نمینوشتن)، الان قبول شده روزانه یک دانشگاه خوب. رتبه های 550 هم شنیدن روزانه قبول شدن. همه رشته ها شبیه هم نیست. اما چرا رتبه های زیر 20 نباید قبول بشن با این که رزومه هم داشتن؟

سعید
سعید

سلام. بنده رشته ام فیزیولوژی ورزشی هس… 6 جا مصاحبه رفتم. سه جا تهران و سه جا شهرستان.
توی شهرستان هایی که رفتم رتبه 110 و 220 قبول شده بودن ک واسم واقعا جای تعجب داش…یکی از دانشگاهایی ک برای مصاحبه رفتم برام غایب رد کرده بود ک وقتی بهشون زنگ زدم غیر مستقیم بم گفتن نمره ات دست ماس اگرم اعتراض کنی ی جوری بت نمره میدیم ک حد نصابم نیاری.

ندا
ندا

من بخاطر دکترا زندگیم از هم پاشید.عمرم تلف شد.
رتبه۴۰شیمی تجزیه۴مقالهISIو۴اختراع.
بجنون رسیدم

ناظم الاطبا
ناظم الاطبا

ظرفیت رشتتون چندتا بوده؟چندجا مصاحبه رفتید؟

روابط بین الملل
روابط بین الملل

ارزش نداره خودتون رو ناراحت کنید. باز هم برای رسیدن به خواسته تون بجنگید. بجنگید تا بدستش بیارید

محسنی
محسنی

من5سال است که در مصاحبه دکتری رشته برنامه ریزی محیط زیست دانشگاه تهران با رتبه های 16،10،9،5،5، شرکت میکنم اما قبول نمیشم با اینکه کتاب و مقاله هم به اندازه کافی دارم اما هربار توی کارنامه واسم نوشته میشه شما حدنصاب دانشگاه رو نیاوردید،با اینکه هرسال مقاله مینویسم که این حدنصاب بره بالا اما هیچ تغییری نمیکنه،بعد از مصاحبه میفهمم اساتید فقط دانشجویانی که تازه فارغ التحصیل شدن رو پذیرفتن ولو اینکه بعضی از اونها هنوز حتی دفاع هم نکردن،چرا باید این بی عدالتی ها باشه ما واقعا عمرمون پشت آزمون تلف شده!!!اصلا وقتی ما اینقد فارغ التحصیل دکتری بیکار… ادامه نظر»

ریحان
ریحان

دانشجویانی ک بلافاصله بعد ارشد دکتری میخونن تلاش و انگیزه بیشتری نسبت ب فارغ اتحصیلای سالهای قبلش دارن

دکتری1
دکتری1

نمیشه با قاطعیت گفت. چون بلافاصله درس خوندن هم بسیار سخت و فرسایشی میشه. اگر بین ارشد و دکترا فاصله باشه اما شخص رزومه خوبی در این مدت ساخته باشه ممکنه بیشتر نظر اساتید رو جلب کنه چون این رزومه و ساختن آن نشون دهنده انگیزه و تلاششه.

ننننننننن
ننننننننن

گروه عمران آب دانشگاه تبریز به شعور همه داوطلبها توهین کرد. بالاترین نمره ای که دادن 16.8 بوده از 50. درصورتیکه از بین این تعداد قبولی در روزانه تهران داریم. یعنی طرف شبانه تبریز لایق نبوده ولی روزانه تهران قبول شده. کاش میگفتن دانشگاه تبریز شده در حد هاروارد، جالبه که شیش سال خودم اونجا درس خوندما
اگه قرار بود کسی قبول نشه این نمایشها برای چی بود؟؟؟

دکتر محمد
دکتر محمد

دوست عزیز
یه چیز بگم. بعضی دانشگاهها ظرفیت ندارن!!! تحصیلات تکمیلی دانشگاه به زور میخوان دانشجو رو به گروهها تحمیل کنن (دیدم که میگم ها!!!). ولی اساتید قبول نمیکنن و نتیجه همین میشه! در کل حق با شماس.

ننننننننن
ننننننننن

استادا مایل بودن دانشجو بگیرن
الان هم ناراحتن بابت این اتفاق البته ظاهرا
میگن توی آزمون تستی مصاحبه نمره نیاوردیم که البته خیلی سخت بود

Hani
Hani

اگه ناراضی بودن همچین امتحان تستی نمیذاشتن که کسی قبول نشه, حتما دانشجو نمیخواستند

M.b
M.b

من گول این استادا رو خوردم و یک سال برنامه ریزی و تلاش کردم
میتونستن اعلام کنن که ظرفیت ندارن
بنظر من که تخلف کردن

دکتری مردود
دکتری مردود

رتبه های برتر و داوطلبانی که مطمینید حقتون خورده شده تا دیر نشده برید از طریق سازمان بازرسی کل کشور برید ثبت شکایت کنید از دانشگاه متخلف.

غلیرضا00
غلیرضا00

کاش دوستانی که قبول شدن محل دانشگاهشونو و رزومه شونو اینجا تو کامنتها بزارن….حداقل اونایی که قبول نشدن استفاده کنن و ثواب داره بخدا….دوستان اگه میشه رزومه هاتونو با محل قبولی بزارید..ثواب داره….دمتون گرم

...
...

سلام. تو سایت سنجش از کجا باید رفت برا ثبت اعتراض به نتایج مصاحبه دکتری؟ خود سنجش گفته میشه تا ۱۵ ام اعتراض داد

ناراحت
ناراحت

سلام. قسمت ارسال درخواست برید. بابد اول ثبت نام کنید. بعد از قسمت دکترا انتخاب کنید اعتراض به نتیجه قبولی.

روابط بین الملل
روابط بین الملل

یک هفته هست درخواست اعتراض دادم هیچگونه پاسخی ندادن. احتمالا پاسخی هم نخواهند داد. حوصله ندارن دیگه. خسته ن

R
R

دوست عزیز کارشناس سازمان سنجش گفتند:بعد از تاریخ 15شهریور، تمامی اعتراضات مورد بررسی قرار خواهد گرفت. عنوان درخواست :عمومی | دکتری – سوال از کارنامهمتن درخواست :با عرض سلام و وقت بخیر و خسته نباشید از شما کارشناس محترم سوال داشتم که چرا جواب اعتراضات مربوط به نتیجه قبولی رو نمیدین؟! لطفا – خواهش می کنم جواب بدین – بحث یک سال تلاش و صرف وقت و هزینه اس… پیشاپیش از حسن توجه وهمکاریتون بی نهایت سپاسگزارمتاریخ ارسال پاسخ :١٣٩٧/٠۶/١٠-٠٧:٢۶پاسخ :با سلام کلیه درخواستهای ثبت شده پس از اتمام مهلت تعیین شده برای ثبت اعتراض بررسی و از طریق همین… ادامه نظر»

دکتری1
دکتری1

واقعا بررسی میشه؟ بعید میدونم.

پيرانه سر، سوداي علم آموزي
پيرانه سر، سوداي علم آموزي

سلام از عزیزان شخصی دهه ٣٠ تا ۵٠ هم در این جا حضور دارد؟

A.s
A.s

سلام . بله. بنده دهه 40 هستم.

پيرانه سر، سوداي علم آموزي
پيرانه سر، سوداي علم آموزي

سلام، شما در مصاحبه ها از نظر فاکتور سن مشکلی ندارید؟ به شخصه از این نظر مشکل دارم. استاد و رئیس دانشگاهی از پذیرش من ابا دارند، بخاطر اینکه سنشان جای سن فرزند من است، توهین و بی احترامی شان که جای خود دارد…

منا
منا

سلام
کاش طوری بود که دانشگاه ها اولویت انتخابی دانشجو را نمی پرسیدند و بر اساس شایستگی دانشجو و بدون تبعیض نمره می دادند.

نانکل
نانکل

موافقم

علیرضا
علیرضا

بالا بودن شدید شهریه نوبت دوم باعث فاصله بین نفرات برتر و قبولیهای نوبت دوم میشه آخر سر هم هیچ تفاوتی بین مورکشون نییت این در حالیه اگه این شهریه ها معقول و با تسهیلات بود نفرات برتر اما مردود روزانه میتونستن قبول بسن حداقل تعدای از نفرات حقشون ضایع نمیسد.

فائزه معدن97
فائزه معدن97

واقعا ترمی حدود 10میلیون خیلی سنگینه
جور کردنش توو این وضعیت اقتصادی بشدت دشواره

M.b
M.b

من با رتبه 5 به شبانه هم راصی بودم ولی برنداشتن یعنی گفتن حدنصاب نیاوردی

شهاب
شهاب

دوست عزیز ربطی نداره/من خودم شبانه دانشگاه تهران قبول شدم و روزانه شهر های دیگه رو نزدم.همون شبانه هم در حدی یکی دو نفر بیشتر نمیگیرن.و قبولیش با روزانه از نظر سختی فرقی نداره.حالا یکی دو تا تست بیشتر زده رتبش 50 تا جابجا شده دلیل نمیشه قوی باشه.

آسمان
آسمان

یک خبری در اردیبهشت ماه امسال در این سایت منتشر شده که لاعمال محدودیت پذیرش در دکترا و ارشد مد نظره و قراره امسال برای دوره دکترا اجرا شه، حداقل تکمیل ظرفیت بزارن چون معلوم نیست چی میشه.

آسمان
آسمان

تو بعضی رشته ها رتبه 500 قبول شده روزانه، رتبه 250 هم قبول شده ، با اینکه دو ترم مشروطی داشته و هیچ رزومه ای نداشته، هیچچچچیییی

آسمان
آسمان

منم روز مضاحبه کسایی رو دیدم که خودشون راضی نبودن و میگفتن بد بوده، بعضیا هم ریلکس و بیخیال که قبول هم شدن، بعضیا هم تو مصاحبه همپن روز گفتن بشون اگر میاید اینجا بتون نمره بدیم، فقط چون دانشگاه خودشون رفته بوددننن.

زهرا
زهرا

واقعا اعمال سلیقه هست ،سالی که من پذیرفته شدم ۵ تا رشته من ظرفیت داشت،۴ تا از همکلاسام یا کارشناسی یا ارشد تو اون دانشگاه بودن و رتبه های عالی تر ازون ها رو برنداشتن ،من تنها کسی بودم که غیر آشنابودن با اساتید قبول شدم ،بقیه دانشگاه ها هم همین بود ،فقط بچه هایی که ب نحوی دانشجوی خودشون بود رو برداشتن

یلدا
یلدا

یکی از دوستای من علنا روز مصاحبه میگفت من هیچی نخوندم و فقط فیلم دیدم و خوابیدم رتبه اش هم نجومی بود و نتونسته بود روز مصاحبه به سوالات جواب بده رزومه اش هم مثل من بود در حالیکه من به همه سوالات جواب دادم الان نمره مصاحبه اش رو سه برابر من دادن اگه رتبه اش اینقد بد نبود حتما قبول میشد اونوقت من که با وجود بچه از ساعات استراحتم زدم و شبا تا دیروقت درس میخوندم و رتبه ام ۱۸ بود رد شدم نمیدونم کجا باید شکایت کنم

M.b
M.b

دوستی که تعریف کردن در رشته شیمی تجزیه سال 94 اعتراض داوطلبی نتیجه داده
ایکاش توصیح میدادن از چه طریقی این نتیجه رو گرفتن
من فقط به وزارت علوم امیدوارم که مصاحبه دانشکده ما رو بررسی کنن و قضاوت کنن درمورد ما.
یعنی چی که مصاحبه تستی با نمره منفی اونم فقط پونزده تا سوال در حد المپیاد؟؟؟؟؟؟؟
تست ریاضیات مهندسی دیدین تا حالا
این درسا باید تشریحی سوال داده بشن
واقعا مستاصل شدم

مهرداد88
مهرداد88

باید حتما اعلام کنن تکمیل ظرفیت امسال

بی انگیزه
بی انگیزه

بله خواهش میکنم سایت پی اچ تست صدای ما رو به گوش مسئولین برسانند. امسال تکمیل ظرفیت رو حذف نکنید که ماها که واقعازحمت کشیدیم نتیجه بگیریم.
امسال تغییر اولویت رو که برداشتند, حداقل تکمیل ظرفبت رو حذف نکنند.
عاجزانه تقاضا میکنم.
من که رتبه تک رقمی اوردم واقعاا دیکه به چه امیدی برای سال بعد بخوانم؟

M.b
M.b

منم اگه تکمیل ظرفیت نباشه پرونده دکترا رو برای همیشه می بندم
چون نه انگیزه درس خوندن دارم نه امیدی به استادها

صادق-مکانیک-ورودی ۹۴
صادق-مکانیک-ورودی ۹۴

به نظرم باید اونقدر اعتراض کنید که ازمون بشه ۹۰درصد و مصاحبه بشه ۹۰ درصد…و هیچ اعتراضی هم به اون ده درصد وارد نباشه…که اختیار تامشون رو نشون بده..ولی نهایتا ده درصد…که جابجایی خیلی زیادی نتونند اعمال کنند…شورشو در اوردند دیگه از بس دانشجو خودشونو میبرند بالا…از حق الناس که عمرا نمیترسند…تنها راهش کاهش تاثیر مصاحبست…

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجتبی شریعتی نیاسرصبح امروز در اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی سراسر کشور در دانشگاه بوعلی سینای همدان با تاکید بر حذف کنکور سراسری اظهار داشت: طرح حدف کنکور تدوین شده و سال آینده مرحله نخست این طرح اجرا می‌شود زیرا وجود یک میلیون نفر پشت کنکوری پذیرفته نیست و این رقم باید به دست کم ۲۰۰ هزار نفر کاهش یافته و جو روانی کنکور از بین برود. دکتر شریعتی افزود: ساماندهی، هم افزایی و ماموریت گرایی، اجتناب ناپذیر و یک امر تجربه شده جهانی است و رمز اعتلای آموزش عالی مشارکت… ادامه نظر»

M.b
M.b

تفویض اختیار به دانشگاهها؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
چیزیه که ما اعتراض داریم
صمنا کنترل ظرفیت یعنی که فکر ی هم به حال ظرفیتهای خالی بشه

بي ثباتي مشكل ما است
بي ثباتي مشكل ما است

ما همه جا در مرحله حرف خوبیم، در مقام عمل؟! چیزی در حد ظرفیت بعضی دانشگاه ها با حدنصاب بالا (٠)

روابط بین الملل
روابط بین الملل

انتظار داشتم یه جاش گفته باشه پردیس دانشگاه تهران همسطح آکسفورد هست ولی انگار نگفته بود :/

یکی
یکی

:))))))))

؟؟؟
؟؟؟

دقیقا منم از اول تا آخر متن رو با همین انگیزه خوندم. ولی چیزی توش نبود!

ديس پر
ديس پر

گمونم شرطی شدین ها! یه بار هم که خودش چیزی نگفت شما ها هی بگین 🙂

داوطلب
داوطلب

سلام .من حدود 5 الی 6 روزه در قسمت پاسخگویی به سوالات اینترنتی سازمان سنجش اعتراض به نتیجه زدم ولی هنوز جواب نیومده .چقدر طول میکشه پاسخ بدن؟

سامان
سامان

اتفاقا منم چند روزه زدم پیامم رو خوندن ولی هیچی جواب ندادن

M.b
M.b

بنظرتون ظرفیتهای خالی امسال چی میشن؟ تکمیل ظرفیت نباشه چطور میشه؟

دلسوخته
دلسوخته

می سوزه، مثل دل ما

فاطمه سادات
فاطمه سادات

خواهشمندم از مسولین رسیدگی کنن آخه اینهمه افراد با رتبه و رزومه عالی که نمیشه حقشون خورده بشه

M.b
M.b

تنها راهی که رتبه های خوب مردود شده داشتن تکمیل ظرفیت بود که اونم برداشتن

داوطلب
داوطلب

از شانس بدمون حالا که به ما رسید تکمیل ظرفیتو برداشتن ولی ایکاش دوباره بزارن.

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

دوستان من بعضی هاشون با رتبه تک رقمی و رزومه قوی پردیس دانشگاه تهران و شبانه دانشگاه تهران قبول نشدند،این تفاوت دانشگاه تهران با سایر دانشگاههاست.

M.b
M.b

رتبه تک رقمی عمرا پردیس بخواد

ووو
ووو

دوستم با رتبه 4 شبانه تبریز هم قبول نشد ولی روزانه تهران قبول شد
اینکه دلیل نمیشه

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

منم اتفاقی تو این سایتها اومدم و دیدم صحبتهای جالبی میشه-جذابیت ایجاد شد

مریم
مریم

باور کنید دست خودشانه هر کس بخوان بر میدارن

مریم
مریم

تجربم میگه … مقاله مهم نیست نمره اساتید مهمتره باور کنید