تغییرات رشته ها و گرایش های آزمون دکتری 98

//تغییرات رشته ها و گرایش های آزمون دکتری 98

مدرسان شریف

تغییرات رشته ها و گرایش های آزمون دکتری 98

رشته‌ ها و گرایش های آزمون ورودی دوره‌های دکتری سال 1398 نسبت به سال 97 با تغییراتی همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جداول رشته‌ ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری سال 1398 بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است و مقایسه آن با رشته های سال گذشته نشان می دهد که در برخی از مجموعه ها با تغییراتی در رشته ها و گرایش ها مواجه ایم.

پذیرش دانشجو در رشته اقتصاد نفت و گاز و گرایش های «حقوق و قراردادهای نفت و گاز» و «بازارها و مالیه نفت و گاز» در مجموعه اقتصاد به دانشگاه امام صادق (ع) محدود شده است و پذیرش تنها در این دانشگاه صورت می گیرد.

یکی دیگر از تغییرات، تغییر نام مجموعه تربیت بدنی به مجموعه علوم ورزشی است.

همچنین تغییر دیگر در مجموعه تاریخ ایران بعد از اسلام است که رشته های تاریخ، تاریخ انقلاب اسلامی، تاریخ محلی، تاریخ علم دوره اسلامی و ایران شناسی سال 97 به رشته های تاریخ، تاریخ انقلاب اسلامی، ایران شناسی و تاریخ فرهنگ و تمدن ایران دوره اسلامی منحصرا با پذیرش دانشگاه آزاد تغییر کرده است.

از سوی دیگر رشته دین پژوهی به مجموعه ادیان و عرفان اضافه شده است. این رشته سال گذشته در مجموعه فلسفه و کلام اسلامی قرار داشت.

همچنین رشته حکمت هنرهای دینی نیز از مجموعه فلسفه و کلام حذف شده است.

فلسفه علم پیش از این به عنوان یک رشته در مجموعه فلسفه علم وجود نداشت و از سال 98 به این مجموعه اضافه شد.

رشته دین و رسانه نیز در سال 98 از مجموعه علوم ارتباطات حذف شده است.

همچنین در مجموعه معماری در رشته معماری گرایش معماری دیجیتال به مجموعه گرایش های این رشته اضافه شده است.

پذیرش دانشجوی دکتری در سال 1398 بر اساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی» مصوب 18 اسفند 94 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی مربوطه و مصوبات «شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی» صورت می گیرد.

متقاضیان ورود به دوره دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی باید در آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) ثبت‌نام و شرکت کنند.

بر اساس قانون فوق، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های «آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح زیر انجام می‌شود:

الف: دکتری آموزشی ـ پژوهشی:

سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی ـ پژوهشی بر اساس معیارهای «آزمون متمرکز (۵۰ درصد)»، «سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 درصد)»، «مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 درصد)» صورت می گیرد.

ب: دکتری پژوهش محور:

سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش محور بر اساس معیارهای «آزمون متمرکز (30 درصد)»، «سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 درصد)»، «مصاحبه علمی و بخش عملی (30 درصد)»، «تهیه طرحواره (20 درصد)» صورت می‌گیرد.

اجرای مرحله اول (آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1398 شامل آزمون زبان با ضریب (1)، آزمون استعداد تحصیلی با ضریب (1) و آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب (4) است.

سنجش و پذیرش برای تمام دوره‌ها شامل روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پژوهش محور، پردیس‌های خودگردان، پیام نور، بورس اعزام به خارج، مؤسسات غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت.

تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در این آزمون ورودی ثبت‌نام و شرکت کنند.

۱۳۹۷-۸-۱۹ ۰۸:۳۹:۴۱ +۰۳:۳۰۷ مهر, ۱۳۹۷|دکتری سراسری|۴ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
ديگه شركت نخواهم كرد اگر...
ديگه شركت نخواهم كرد اگر...

این جداول تثبیت شده نیست و برای دانشگاه ها ضمانت اجرائی ندارد!
بطوریکه سال ٩٧ بر اساس جدول، ثبت نام و در آزمون شرکت کردیم، ماهها بعد، رشته ای که در جدول بود از دفترچه انتخاب رشته حذف شده بود، آنهم بدون اطلاع قبلی داوطلب، سازمان سنجش گفت دانشگاه ها اول اعلام رشته کرده اند ولی موقع انتخاب رشته فرم مربوطه را آپلود نکرده اند. دانشگاه ها اظهار بی اطلاعی از فرم ها و جداول سازمان سنجش کردند!
نتیجه اینکه دانشگاه ها کار خودشان را می کنند و شورای سنجش و پذیرش و سازمان سنجش هم به موازات هم کار خودشان را…!

یوسف نادری
یوسف نادری

رشته مدیریت گرایش مالی هم حذف شده است.

shaker
shaker

چرا جواب بدون ازمون را نمی دهند

محمد
محمد

سوالت چیه!!؟