آزمون دکتری 98 هم دارد از راه می رسد و چیزی نمانده تا تعداد روزهای مانده تا کنکور تک‌رقمی شود،، اما در این روزهای باقیمانده چه باید کرد؟

کانال تلگرام دکتری

چند روز دیگر کارت آزمون دکتری 98 هم منتشر می‌شود و 195هزار نفر آخرین تلاش‌های خود را برای موفقیت در این آزمون می‌کنند.

با توجه به همراهی چند ساله با داوطلبان آزمون دکتری رشته‌های مختلف و تجربیاتی که از این دوستان به ما منتقل شده، شاید اولین و مهم‌ترین توصیه  داشتن آرامش و پرهیز از هر گونه اضطراب باشد. مهم این است که تلاش خود را کرده ایم و هر چه از دستمان برمی‌آمده انجام داده ایم. حتی اگر به ایده‌آل خود هم نرسیده‌ باشیم مهم این است که آرام داشته باشیم و قدر روزهای باقی‌مانده را بدانیم. تفکراتی مثل دیگر فایده ندارد و … فریبی بیش نیست.

یکی از تصورات غلط داوطلبان که باعث ایجاد نگرانی زیادی برای آ‌ن‌ها می‌شود، این است که فکر می‌کنند اگر مطلبی را نخوانده‌اند یا خوب نخوانده‌اند، نمی‌توانند نتیجه خوبی بگیرند. این افکار منفی را دور بریزید و تنها تلاش کنید. یادمان باشد اتفاقات غیرمنتظره در کنکور دور از ذهن نیست و ممکن است سطح سؤالات آن‌قدر بالا باشد که تفاوت زیادی بین داوطلبانی که زیاد درس خوانده‌اند با بقیه نباشد و یا حتی ممکن است شانس بیاوریم و طراحان سؤال از همان مباحثی سؤال داده باشند که بر آن‌ها مسلط هستیم! یک چیز را هم به خاطر داشته باشیم که هیچ داوطلبی بر همه مباحث نمی‌تواند مسلط شود. پس نگران نباشید.

برنامه ریزی آزمون دکتری

در این ده روز، استراحت کافی داشته باشیم تا زمان بیداری را بتوانیم تمام و کمال به مطالعه اختصاص دهید. بنابراین ضمن این که سعی کنید این چند روز را بی‌خیال تفریح و کارهای غیرضروری شویم، خواب کافی داشته باشیم تا بتوانید در هنگام درس خواندن تمرکز کنید و احساس خستگی نداشته باشید.

تغذیه مناسب هم در این روزها بسیار مهم است. تا هم دچار بیماری نشویم و هم از مصرف مواد غذایی که موجب اضطراب و تپش قلب مؤثر هستند (مثل مواد غذایی کافئین‌دار) دوری کنیم تا دچار استرس نشویم.

تلاش کنید در این روزها همه مباحثی که پیش از این خوانده‌اید را جمع‌بندی و مرور کنید. این موضوع خیلی مهم است و شما باید از چیزهایی که خوانده‌اید بیشترین بهره را ببرید.

تا می‌توانید تست‌های کنکور سال‌های قبل را بررسی کنید و سعی کنید در زمان‌بندی مشابه کنکور به آن‌ها پاسخ دهید. با این کار به چند هدف می‌رسید. اول این‌که مدیریت زمان در جلسه کنکور را تمرین می‌کنید تا در آزمون با کمبود وقت مواجه نشوید. دوم، مباحث آزمون را به طور غیرمستقیم مرور خواهید کرد. سوم، برخی نکاتی که ممکن است در هنگام مطالعه به آن توجه نکرده باشید را مرور خواهید کرد و یاد خواهید گرفت. چهارم، همیشه احتمال طرح سؤالات مشابه با کنکور سال‌های گذشته وجود دارد. با این کار شما ممکن است از پیش پاسخ برخی سؤالات آزمون را بدون گذاشتن وقت زیادی بلد باشید.

موضوع دیگر این است که در همین زمان محدود باقی‌مانده از خواندن دروس عمومی به‌خصوص استعداد تحصیلی غافل نشوید. ماهیت این درس به نحوی است که با دانستن چند نکته ساده و آشنایی با نحوه طرح سؤالات می‌تواند در پاسخگویی به سؤالات اثر زیادی داشته باشد. برای این موضوع به شما مطالعه کتاب استعداد تحصیلی سایت پی اچ دی تست را پیشنهاد می‌کنیم.  

برایتان ده روز پرامید و نتیجه ای پربار را آرزو می کنیم. شاد و سلامت و پیروز باشید.

بد نیستمیتونست بهتر باشهقابل قبولهخوبعالی (شما اولین نفری هستید که امتیاز میدهید)
Loading...