مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

طرح سنجش و پذیرش دکتری متوقف نخواهد شد

طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری در خان اول مانده و مخالفت گروهی از اساتید و وزارت علوم نباید مانع این طرح شود.

به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران عبدالوحید فیاضی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: در چند روز اخیر شنیده می‌شود که طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی( دکتری و ارشد) با مخالفت جمعی از دانشگاهیان و وزارت علوم مواجه شده است که دغدغه و نگرانی زیادی برای کسانی که این طرح را روزنه امیدی برای ساماندهی نحوه پذیرش در این دو مقطع مهم تحصیلی می‌دانند شده است.

 وی گفت: طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع مهمی همچون دکتری و ارشد به ساماندهی و اصلاح شیوه پذیرش دانشجویان متمرکز بوده است و در واقع هدف آن برطرف کردن موانع و نواقص کنونی پذیرش در این دو مقطع، آزمونها و مصاحبه‌ها است.
وی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس پیگیر پیشرفت این طرح و تصویب نهایی آن است، خاطر نشان کرد: مخالفت گروهی از اساتید دانشگاه و وزارت علوم نمی توان دلیل و صحبت نهایی در توقف این طرح باشد و ما امیدواریم با رایزنی‌ها و کارشناسی‌های بیشتر بتوانیم راهکاری مناسب در جهت اجرایی شدن این طرح مفید علمی بیابیم.
عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۶)

 1. جغرافیا و برنامه ریزی روستایی می‌گه:

  سلام دوستان
  من ارشد برنامه ریزی روستایی دارم میخام دکترا بخونم کسی هست به من کمک کنه که بدونم رزومم باید در چه حد باشه

 2. فریبا می‌گه:

  سلام دوستان .من انگیزه زیادی واسه درس خوندن دارم اما الان جایی خوندم ۵۰ درصد نمره آزمون معدله، من معدلم حدود ۱۵٫زیاد جالب نیس میترسم بخونم و نتیجه نگیرم .آیا واقعاً معدل اینقد مؤثره؟؟؟

 3. احمد می‌گه:

  یک پیشنهاد
  کسانیکه در مصاحبه امسال مردود شدند و فکر می کنند در حق آنها اجحاف شده است لطفا یک نامه خطاب به ریاست و اعضا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با شرح حال و نمره های مصاحبه دریافتی در دانشگاه های مختلف تنظیم کنند و به کمیسیون مربوطه و نماینده شهرشون در مجلس فکس کنند.
  و خواستار ساماندهی نحوه برگزاری و درصد مصاحبه در کنکور سال بعد بشن

 4. زبان انگلیسی می‌گه:

  دانشگاه آزاد در مصاحبه به راحتی حقم را ضایع کرد. ۷ مقاله/ ۱ کتاب/ دو پروژه/ ۱۰ سال سابقه تدریس از ۱۰۰ بهم دادن ۲۰ مصاحبه. ه عدالتی!ماشا…

 5. صدیقه به Geotechnical Engineer می‌گه:

  سلام. از کجا می تونم دفترچه آزاد رو که توش رشته ها و منابع آزمون دکترای آزاد رو نوشته گیر بیارم.

 6. انیشتن می‌گه:

  دوستان الان بحث خرید و فروش مقاله داغ هست خوبی آزمون اینه که این اراد فیلتر میشن و بالا نمیان برا مصاحبه. والا ما حیرویم بخونیم یا نه منابع پارسال سواله یا جدید میشن.خیر نبینن ایشالا

 7. الودگی م-----------------------------------حیط زیست می‌گه:

  سلام اگه کسی هم رشته منه قبول شده میشه منابعشو بگه واسه سال بعد بخونم بخدا حرم امام رضا کلی دعاش می کنم

 8. ملک می‌گه:

  کسی میدونه نتیجه پردیس کی میاد؟
  اصلا به روی خودشون نمیارن

 9. هادی می‌گه:

  سلام، دوستان عزیز هیچ ناامید نباشید. اگه رتبه تون خوب باشه،انشاء الله بر هرمصاحبه ای می چربه. من با رتبه ۲۳ دانشگاه خوارزمی( دانشگاهی که هیچ آشنایی با اساتید آن نداشتم و کاملااز قبولی تو اون دانشگاه ناامید بودم) روزانه قبول شدم

  • ملیحه السادات می‌گه:

   از رتبه تک رقمی و رزومه عالی دیگه بهتر؟؟
   شما شانس زیادی اووردین البته نمیشه بگی شانس من خودم میگم مصلحت خدا
   مبارکتون باشه برای ماهم دعاکنید

  • شیمی فیزیک خوارزمی می‌گه:

   دقیقا…منم انتخاب اولم که خوارزمی بود قبول شدم و دومی هم علم و صنعت بود که اونم قبول شدم

   • ملیحه السادات می‌گه:

    سلام تبریک میگم .من با رتبه و رزومه خوب قبول نشدم هیچ جا. صبح تاشب کارم شده گریه بخاطر شرایط سختی که داشتمو زحمتی که کشیده بودم.ولی شمادوستانی که بحقتون رسیدین رو میبینم که قبول شدن خوشحال میشم.انشاا…توهمه مراحل زندگی همینجور موفق باشین

  • ریاضی کاربردی می‌گه:

   سلام

   تبریک می گم…

   درسته درصد مصاحبه زیاده ولی رتبه خوب هم تاثیر بسزایی داره…

   دوستان من با رتبه های یک رقمی و دو رقمی خوب، با اینکه تازه فارغ التحصیل شدن و رزومه چندانی نداشتن، تونستن دانشگاه های خوب روزانه قبول بشن…

  • مریم1 می‌گه:

   شما چه رشته ای قبول شدین توی دانشگاه خوارزمی؟

  • مریم1 می‌گه:

   سلام شما چه رشته ای قبول شدین توی دانشگاه خوارزمی؟

 10. آرمین می‌گه:

  وزن مصاحبه یک درصد هم باشه اساتید دانشجوهای مد نظرشونو انتخاب میکنند چون آخرش دانشگاهها باید اسامی رو به سنجش معرفی کنند.

 11. مریم1 می‌گه:

  ای کاش بحث مصاحبه قبل از آزمون دکتری باشه. یعنی قراردادی باشه . مثلا واسه شرکت در آزمون دکتری داشتن ۲ مقاله آی اس آی یا یک آی اس آی و ۲ تا علمی پژوهشی شرط باشه. به هر حال همانطور که دوستان گفتن مصاحبه بعد از آزمون یک امر سلیقه ای است و برای کسانی که میخوان آزمون بدن مثل یه کابوس شده که تمرکز داوطلبان را برای آمادگی در کنکور به شدت کاهش می دهد. از این نظر به خیلیها اجحاف میشه.

  • تقدیر می‌گه:

   شدیدا موافقم.
   این موضوع رو همه جا مطرح کنید تا همه آگاهی پیدا کرده حمایت کنند.
   البته اگه تعداد مقالات و نوعش بسته به رشته متغیر باشه و حداقل لازم رو در نظر بگیرن خیلی خوب میشه که اگه شرایطش خیلی سخت باشه خیلی ها از کنکور حذف میشن

  • محبوبه می‌گه:

   پیشنهادتون تقریبا اشکال داره چون میدان انقلاب به راحتی دارن مقالات ای اس ای خرید و فروش میکنن. بعدم عده ای اعتراض میکنن بذارید ما آزمون رو بدیم مقالمونم آماده میشه. میدونید اصلا عده زیادی هستن که کارشون پول گرفتن ومقاله نوشتنه!

 12. حقوقی می‌گه:

  تنها راه فشار نمایندگان مردم به وزارت علومه تنها راه همینه… خدا پشت و پناهتون. کمک کنید که بی عدالتی ها به حداقل برسه

 13. مهران می‌گه:

  عاجزانه در خواست کاهش وزن مصاحبه رو داریم…

 14. اشکان می‌گه:

  مصاحبه ای که عدالت در اون رعایت نشه فایده نداره من با رتبه ۴ روزانه و ۲ شبانه دو مقاله داخلی و یک isi دو سال سابقه کار مرتبط یک طرح تحقیقاتی ۶ واحد حق التدریس یک فرآیند برتر در جشنواره نه روزانه و نه شبانه قبول نشدم الان هر روز دوباره درس می خونم

 15. رحمان می‌گه:

  مصاحبه خوبه اما اگر اصولی باشه اما نمیشه درستش کرد
  بهترین مثال دانشگاه تهران و امیرکبیر !!!
  توروخدا برید رزومه افراد شرکت کننده را بررسی کنید ببینید آیا واقعا عدالت رعایت شده؟!
  البته بعضی از دوستان هم قوی هستند و قصد بی احترامی به هیچ فردی نیست.
  یا دانشگاه امیرکبیر و علم و صنعت که به دانشجو در مصاحبه نمره ۰٫۱ میدن این یعنی چی؟ یعنی طرف قوی هست و میترسن اگه نمره واقعی بدهند کسیکه خودشون میخوان قبول نشن
  چرا چشممون را رو واقعیتها به سادگی میبندیم!!!

 16. رحمان می‌گه:

  امیدوارم به راهتون ادامه بدید و جلوی پایمال شدن حق دانشجوهارا بگیرید
  من خودم فردی با رزومه قوی هستم ۲ مقاله isi یک مقاله علمی پژوهشی و چندین کنفرانس بین المللی و شاگرد اولی و این چیزا اما تو مصاحبه (به اصطلاح مصاحبه علمی) در کمال ناباوری دانشجوی خودشونو بدون رزومه گرفتند.
  من که دیگه قصد ادامه تحصیل در کشورو ندارم یعنی انگیزه ای نیست دیگه!و دارم پذیرش میگیرم. اما خواستم بگم که حق بقیه افراد در سالهای آینده پایمال نشه

 17. صدیقه می‌گه:

  سلام. دوستان تو این طرح گفته شده درس های تخصصی در حد ارشد،یعنی درس های کارشناسی نیست. حالا موندم چیکار کنم چون تو رشته ما درس های کارشناسی زیاده. از الان بخونمشون یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • Geotechnical Engineer می‌گه:

   درود بر شما صدیقه خانم.
   از دیدگاه من، احتمال اینکه این طرح به امسال برسد، حدود ۵۰ درصد است. حال چاره چیست؟
   راه حل این است که شما مسیری را در پیش بگیرید که نه سیخ بسوزد و نه کباب.
   مثلا،
   ۱- حتی اگر تاثیر مصاحبه مطابق این طرح به ۳۰ درصد هم کاهش یابد، باز بسیار تاثیر گذار و تعیین کننده است و باید برای آن رزومه را بسیار قوی کرد. پس شروع به نوشتن مقاله های متعدد کنید و آنها را به نشریات isi ، نشریات isc ، مجلات علمی-پژوهشی، مجلات علمی-ترویجی، همایش های داخلی، کنفرانس های بین المللی داخلی و …. ارسال کنید. بسیاری از مجلات معتبر، چندین ماه شما را منتظر می گذارند که جواب پذیرش یا رد مقالاتتان را بدهند، پس باید حتما از همین امروز شروع کنید!
   ۲- مدرک زبان بگیرید (پیشنهاد من آزمون MSRT می باشد) تا در روز مصاحبه ارائه کنید. برای این کار مجبور می شوید به طور جدی زبان عمومی بخوانید که اگر در کنکور، زبان عمومی بود، آماده اید!
   ۳- آن درس هایی که در کنکور دولتی پارسال، از مقطع کارشناسی ارشد آمد را از همین حالا شروع به مطالعه کنید و طوری برنامه ریزی کنید که تا زمان شروع ثبت نام (اوایل آذر)، آنها را تمام کرده و خلاصه برداری نیز کرده باشید. هرچه باشد آنها که حذف نمی شود.
   این ۳ کار را همزمان به پیش ببرید.
   اگر انجام دادید، در اوایل آذرماه که ثبت نام شروع می شود، شما مقالاتتان را ارسال کرده اید، دروس ارشد را تماما مطالعه کرده اید، مدرک زبان گرفته اید و برای آزمون زبان عمومی آماده اید:
   ۱- اگر کنکور مثل پارسال بود، شروع به خواندن دروس مقطع کارشتاسی و همچنین استعداد تحصیلی می کنید.
   ۲- اگر طرح سنجش و پذیرش تصویب شده بود، و منابع مشابه آزمون دکتری دانشگاه آزاد شده بود، شروع به خواندن زبان تخصصی و بقیه ی دروس مقطع ارشد می کنید.
   بدین ترتیب، نه زمانی را از دست داده اید و هم برای هر دو سناریو کاملا آماده اید (به تجربه به شما می گویم، در سال های گذشته نیز، کسانی نفرات برتر کنکور دولتی شده اند که هم برای دروس کنکور دکتری دولتی و هم برای دروس کنکور دکتری دانشگاه آزاد، همزمان و به طور جدی می خواندند. هرچند تنها حدود ۴۰% منابع بین آن دو کنکور مشترک بود، ولی باز این کار را می کردند. همچنین، همزمان روی مقالات خود نیز کار می کردند و برای گرفتن مدرک زبان هم آماده می شدند، این کار شدنی است. با خواندن دقیق مصاحبه نفرات برتر امسال و پارسال، به همین نتایج می رسید).
   از همین امروز شروع کنید،
   پاینده باشید، بدرود.

   • صدیقه می‌گه:

    سلام. ممنون از راهنمایی کاملتون. من هم به این موضوع فکر کردم که دروس تخصصی ارشد وزبان بخونم و مقالاتمو آماده کنم. راستی گرایش من فقط در سراسری وجود داره و در آزاد نیست. از یه طرف درس های کارشناسی زیاد هستند. ولی با توکل به خدا فعلا رو درس های کارشناسی ارشد تمرکز می کنم. به امید موفقیت همه کسایی که اول به خدا توکل می کنند و بعد تلاش می کنند.

 18. اهوازی می‌گه:

  با سلام
  کوتاه نیاید دارن حق دانشجویان را پایمال میکنن.وزن مصاحبه باید کم شود . قدرت زیاد را از افراد مصاحبه کننده بگیرید.دکتراو اساتید دانشگاهها دارن دانشجویان ارشد خودشونرو برمیدارن.

 19. ملیحه السادات می‌گه:

  امین. تاحالا که با اعمال سلیقه حقمون رو امسال خوردن. خداکنه که برای سال اینده وزن مصاحبه کمتربشه

 20. فرید می‌گه:

  جناب آقای فیاضی لطفا برای راحتی ادامه تحصیل فرهنگیان باهمراهی وکمک وزیر محترم نیزتلاش نماییید.یامدرک معادل را برای مقطع دکتری اعمال نمایید.مچکر

 21. amir می‌گه:

  آقای فیاضی تو رو خدا کوتاه نیاید. بابا یه نگاه به قبولی های دانشگاه ها بندازید.به طور مثال قبولی های شیمی دانشگاه تهران.۹۰ درصدشون از دانشگاه تهران هستند.آخه تا کی بی عدالتی..
  خدا پشت و پناهتون

 22. شیرین می‌گه:

  امیدوارم این طرح برا امسال تصویب بشه

درج نظر