پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

استعداد تحصیلی دکتری [دانلود رایگان منابع] + نمونه سوالات

استعداد تحصیلی چیست؟

استعداد تحصیلی یکی از دروس بخش عمومی آزمون دکتری و از منابع آزمون دکتری است که به سنجش توانایی‌ ذهنی و درک داوطلبان، قدرت تحلیل و استعداد آن‌ها می‌پردازد.

نام خاص این درس این ذهنیت را برای برخی از داوطلبان ایجاد کرده که این بخش از آزمون تنها به سنجش هوش و استعداد داوطلبان می‌پردازد و مطالعه برای آن تأثیر خاصی ندارد. اما حقیقت آن است که پاسخ‌دهی به سوالات این درس نیز همانند بسیاری از دروس دیگر نیازمند یادگیری مهارت‌های خاص خود است و این مهارت‌ها نیز جز با مطالعه و تمرین حاصل نخواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب استعداد تحصیلی چیست مراجعه کنید.

چرا نباید در آزمون دکتری، استعداد تحصیلی را صفر بزنیم؟

دروس و رشته‌های امتحانی آزمون دکتری ۱۴۰۳ از سوی سازمان سنجش اعلام شد که بر اساس آن، ضرایب دروس امتحانی همچون سال‌های گذشته و بدون تغییر مانده است.

در کنکور دکتری ۱۴۰۳ با تأثیر ۱۷ درصدی هر یک از دروس عمومی شامل زبان دکتری و استعداد تحصیلی در نمره آزمون کتبی سازمان سنجش روبه‌رو هستیم، چرا که ضریب اعلام‌شده برای هر یک برابر ۱ و ضریب اعلام‌شده برای دروس تخصصی ۴ است.

در نتیجه همچون گذشته، این درس برای افرادی که می‌خواهند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند اهمیت خاص خودش را دارد.

به دو نمونه کارنامه زیر مربوط به آزمون دکتری معماری توجه کنید. با وجود معدل مؤثر نزدیک به هم و نیز درصد دروس تخصصی با فاصله اندک، درصد بالاتر دروس عمومی منجر به کسب رتبه تک‌رقمی شده است.

کارنامه رتبه 36 آزمون دکتری معماری

 

کارنامه رتبه 8 آزمون دکتری معماری

انواع سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری

استعداد تحصیلی آزمون دکتری از 4 بخش تشکیل شده است:

1. درک مطلب

2. استدلال منطقی (همه گروه ها بجز فنی و مهندسی)/تجسمی (گروه فنی و مهندسی)

3. تحلیلی

4. کمی

تعدادی سوالاتی که از هر یک از بخش‌های فوق در آزمون دکتری مطرح می‌شود به شرح زیر است:

بخش‌های مختلف استعداد تحصیلی در آزمون دکتری

ترتیب سوالاتماهیت سوالاتتعداد بخش‌هاتعداد سوالات
بخش اولدرک مطلب2 متن8 سؤال
بخش دوماستدلال منطقی (همه گروه‌ها بجز فنی و مهندسی)7 متن کوتاه7 سؤال
تجسمی (گروه فنی و مهندسی)7 سؤال
بخش سومتحلیلی2 بخش8 سؤال
بخش چهارمکمی4 بخش7 سؤال

1- درک مطلب

سوالات درک مطلب استعداد تحصیلی دکتری

بخش درک مطلب در آزمون استعداد تحصیلی مشابه بخش Reading در آزمون‌های زبان انگلیسی است. در این بخش توانایی داوطلبان در درک متن مورد سنجش قرار می‌گیرد.

درک مطلب معمولاً جزو بخش‌های نسبتاً ساده آزمون است و می‌تواند تأثیر زیادی در کسب نمره شما داشته باشد، زیرا پاسخگویی به سوالات این بخش نیاز به دانستن فرمول‌های پیچیده ندارد و تنها با فراگیری برخی مهارت‌ها، تا حد زیادی قادر به پاسخگویی به سوالات خواهید بود.

این بخش شامل متن‌هایی نسبتاً بلند حاوی چند پاراگراف (معمولاً سه الی شش پاراگراف) است که سوالاتی از آن‌ها مطرح شده است.

از آن‌جا که مبنای بخش درک مطلب جست‌وجو است و نه تحلیل متن، تمامی سوالات مطرح شده باید با توجه به آن‌چه که در متن آورده شده پاسخ داده شود و برای پاسخ‌گویی به سوالات نیازی به اطلاعاتی فراتر از متن نیست.

در واقع پاسخ‌گویی به سوالات درک مطلب به دانش شما نیازی ندارد و وابسته به مهارتی است که در اثر تمرین به‌دست خواهد آمد.

موضوع متن انتخابی معمولاً با توجه به گروه امتحانی تعیین می‌شود و غالباً متن نسبتاً تخصصی است؛ یعنی به عنوان مثال، برای گروه هنر، متنی تخصصی در رابطه با هنر مطرح خواهد شد و برای گروه انسانی، متنی مرتبط با رشته‌های این گروه.

در بخش درک مطلب منتظر روبرو شدن با متن‌هایی با موضوعات آشنا نباشید؛ زیرا همه اطلاعات مورد نیاز جهت پاسخگویی به سوالات به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در متن گنجانده شده است.

طبق آخرین تغییرات، 2 متن در بخش درک مطلب مطرح شده و از هر یک از این متن‌ها 4 سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش درک مطلب دارای 8 سؤال است.

2- استدلال منطقی

سوالات استدلال منطقی استعداد تحصیلی دکتری

برخلاف سوالات درک مطلب، داوطلبان معمولاً از سوالات استدلال منطقی پیش‌زمینه ذهنی ندارند. در این بخش، متنهایی آورده می‌شود و سپس یک سؤال از هر متن مطرح می‌گردد.

متن سوالات طولانی نبوده و عموماً حاوی یک پاراگراف است. متن‌های بخش استدلال منطقی، متن‌های عمومی هستند و عموماً ارتباطی به گروه آزمایشی ندارند.

برای پاسخ‌گویی به سوالات این بخش از آزمون باید با توجه به واقعیت‌های موجود در متنِ سوالات و تجزیه وتحلیل آنها، پاسخ صحیح را پیدا کنید.

سوالات استدلال منطقی معمولاً چندان ساده نبوده و جهت پاسخگویی به آنها، علاوه بر دانستن مهارت‌های لازم، نیازمند دقت و تمرکز بالایی نیز هستید. با این حال، این بخش نیز جزو بخش‌های نمره‌آور در آزمون دکتری است.

طبق آخرین تغییرات، 7 متن در بخش استدلال مطرح شده و از هر کدام از این متن‌ها نیز یک سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش استدلال منطقی دارای 7 سؤال است.

3- سوالات تجسمی (ویژه گروه فنی مهندسی)

سوالات تجسمی استعداد تحصیلی دکتری

قسمت دیگری از بخش استعداد تحصیلی کنکور دکتری مربوط به سوالات تجسمی است که مخصوص داوطلبان گروه فنی و مهندسی می‌باشد. در حقیقت بخش تجسمی در گروه فنی و مهندسی، جایگزین بخش استدلال منطقی در سایر گروه‌های آزمایشی است.

در سوالات این بخش، قدرت تجسم، دقت در جزئیات و هوش تصویری داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد.

معمولاً سوالات این بخش را نمی‌توان به طور کامل آموزش داد، چرا که پاسخ‌گویی به آنها تا حدی به ویژگی‌های خود فرد شامل قدرت تجسم دوبعدی و سه‌بعدی، تمرکز و هوش بستگی دارد، با این حال تعداد زیادی از افراد با تمرین و ممارست قادر به ارتقای سطح پاسخ‌گویی خود به سوالات تجسمی هستند.

طبق آخرین تغییرات، 7 سؤال در بخش تجسمی مطرح می‌شود.

4- بخش تحلیلی

سوالات تحلیلی استعداد تحصیلی دکتری

در بخش تحلیلی، توانایی تحلیل داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این بخش برای چند متغیر که در صورت سؤال تعریف شده‌اند، قوانینی وضع شده و داوطلبان باید با توجه به شرایط ذکر شده، حالت‌های مختلف قرارگیری متغیرها را پیدا کنند.

گاهی با توجه به قوانین، می‌توان حالت‌های قطعی و نهایی قرارگیری برخی متغیرها را پیدا کرد، اما همواره حالت‌های زیادی باقی می‌ماند که احتمالی بوده و با توجه به صورت هر یک از سوالات باید یکی از این حالات را انتخاب کرد.

طبق آخرین تغییرات، 2 مدل در بخش تحلیلی مطرح شده و از هر کدام از این مدل‌ها 4 سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش تحلیلی دارای 8 سؤال است.

5- سوالات کمی

سوالات کمی استعداد تحصیلی دکتری

آخرین قسمت سوالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری مربوط به سوالات کمی شامل هوش، مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی و حل مسأله و … است. برای این قبیل سوالات، در ابتدای هر سؤال دستورالعمل ویژه‌ای ذکر شده که با به‌کارگیری هوش و دانش ریاضی خود توانایی پاسخ دادن به آنها را خواهید داشت.

قابل توجه است که اگر چه تعداد زیادی از سوالات این بخش با وجود ماهیت ریاضی خود، ساده هستند، اما داوطلبان به این بخش رغبت کمی نشان می‌دهند.

این در حالی است که معمولاً سطح دشواری سوالات این بخش با توجه به دانش ریاضی گروه‌های مختلف تعریف شده و با یادآوری برخی مباحث ساده ریاضی و البته تمرین کافی می‌توان جهت پاسخ‌گویی به برخی سوالات آمادگی پیدا کرد.

سوالات این بخش از آزمون در گروه‌های مختلف آزمایشی عموماً شامل چهار دسته سوالات هوش، حل مسأله، سوالات کمی مقایسه‌ای و سوالات محاسباتی است.

طبق آخرین تغییرات، 7 سؤال در بخش کمی مطرح شده است که انواع سوالات در همه گروه ها بجز گروه فنی و مهندسی به شرح زیر است:

یک سؤال هوش؛ سه سؤال حل مسأله؛ یک سؤال مقایسه کمی؛ دو سؤال محاسبات.

در گروه فنی و مهندسی انواع سوالات بخش کمی بدین شرح است:

یک سؤال هوش؛ چهار سؤال حل مسأله؛ دو سؤال مقایسه کمی

استعداد تحصیلی دکتری وزارت بهداشت

در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال ۱۴۰۳ وزارت بهداشت، درس استعداد تحصیلی حذف شده است. علاوه بر این، درس زبان انگلیسی در کنکور ۱۴۰۳ وزارت بهداشت شامل سوالات عمومی و تخصصی هر رشته خواهد بود.

منابع استعداد تحصیلی
  استعداد تحصیلی

منابع و کتب مختلفی برای این بخش از آزمون تدوین شده است. به شما داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم در ابتدا نگاهی به سوالات استعداد تحصیلی سال‌های گذشته داشته باشید و سعی کنید به تعدادی از سوالات بدون هیچ گونه آمادگی پاسخ دهید.

در وهله بعد با توجه به میزان پاسخگویی خود، تصمیم بگیرید که آیا حل سوالات آزمون‌های سال‌های گذشته برای شما کفایت می‌کند یا نیاز به مطالعه درسنامه‌های آموزشی نیز دارید.

سپس می‌توانید از بین منابع معرفی‌شده در ادامه مطلب، بهترین منبع را متناسب با سطح خودتان انتخاب کنید.

۱- کتاب رایگان استعداد تحصیلی آزمون دکتری

این کتاب که از طرف وب‌سایت پی اچ دی تست و به صورت کاملاً رایگان در اختیار داوطلبان آزمون دکتری قرار گرفته است، می‌تواند نیاز داوطلبان این آزمون را تا حد زیادی برطرف نماید، چرا که روش حل سوالات استعداد تحصیلی را آموزش می‌دهد.

قابل توجه است که بخش درسنامه این کتاب (به همراه تست استعداد تحصیلی) همچنان می‌تواند منبع جامعی برای یادگیری مهارت‌های پاسخ به سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری باشد. خلاصه و در عین حال جامع بودن بخش درسنامه این کتاب از ویژگی‌های مهم آن است.

دانلود رایگان کتاب استعداد تحصیلی دکتری وب‌سایت پی اچ دی تست (به همراه پاسخ تشریحی آزمون دکتری ۹۴)

۲- کتاب سوالات و پاسخ تشریحی استعداد تحصیلی دکتری ۹۳

کتاب مجموعه سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۹۳ شامل پاسخ تشریحی سوالات گروه‌های مختلف تحصیلی است و تلاش شده پاسخ سوالات با شرح کامل و با هدف آموزش همزمان مطالب تدوین گردند.

دانلود کتاب سوالات و پاسخ تشریحی استعداد تحصیلی دکتری ۹۳

۳- کتاب ۱۰۰ تست منتخب آزمون دکتری

این کتاب شامل صد تست برگزیده آزمون‌های دکتری سراسری سال‌های گذشته است و منابع بسیار خوبی برای تکمیل اطلاعات داوطلبان آزمون دکتری است.

دانلود کتاب ۱۰۰ تست منتخب دکتری

۴- کتاب استعداد تحصیلی دکتری زیر ذره‌بین انتشارات نگاه دانش

این کتاب که با نام «استعداد تحصیلی طورانی» هم شناخته می‌شود ویژه گروه‌های علوم انسانی، هنر، و علوم پایه با تمرکز بر امتیازآورترین مباحث (درک مطلب و استدلال منطق) است، و می‌تواند منبع مفیدی برای داوطلبان آزمون دکتری در گروه‌های غیرفنی کنکور دکتری باشد.

۵- کتاب استعداد تحصیلی انتشارات کتابخانه فرهنگ

این مجموعه کتاب که با نام «استعداد تحصیلی مسیح خواه» نیز شناخته می‌شود، منبع مناسبی است که برای آزمون استعداد تحصیلی کنکور دکتری نیمه‌متمرکز در بازار کتاب انتشار یافته است. از ویژگی‌های این مجموعه ارائه توضیحات مفصل درخصوص مباحث مختلف استعداد تحصیلی در کتاب نقره‌ای و ارائه پاسخ تشریحی سوالات تحصیلی در کتاب‌های طلایی است.

۶- کتاب استعداد تحصیلی دکتری مدرسان شریف

این کتاب نیز منبع جامع و کاملی برای داوطلبان آزمون دکتری به شمار می‌آیدو حاوی توضیحات کافی و حل سوالات سال‌های گذشته است. کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف، نسبت به سایر کتاب‌ها حجم زیادی دارد و برای داوطلبانی مناسب است که قصد سرمایه‌گذاری جدی بر روی این درس دارند.

بهترین کتاب استعداد تحصیلی دکتری چیست؟

کتاب‌های مختلفی که برای استعداد تحصیلی تدوین شده هر یک ساختار و مزایای خود را دارند. لازم است با توجه به فرصتی که برای مطالعه دارید و نیز شیوه مطالعه خودتان بهترین کتاب را انتخاب کنید.

۶- نمونه سوال استعداد تحصیلی دکتری

بهترین نمونه سوال استعداد تحصیلی دکتری، تست های کنکور دکترا سال‎های گذشته است.

در کنار مطالعه درسنامه‌های مختلف، از جمله کتاب رایگان استعداد تحصیلی سایت پی‌اچ‌دی تست، به داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم با مرور سوالات آزمون‌های سال‌های گذشته، نسبت به کسب آمادگی بیشتر برای پاسخگویی به سوالات این بخش از آزمون دکتری اقدام نمایند.

امکان دانلود کلیه سوالات استعداد تحصیلی سال‌های گذشته گروه‌های مختلف آموزشی از طریق صفحات زیر فراهم می‌باشد.

دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲

آزمون دکتری 1402

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه علوم پایه

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه فنی و مهندسی

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه کشاورزی و منابع طبیعی

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه هنر

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی

دانلود سوالات آزمون دکتری 1402 استعداد تحصیلی گروه زبان

آزمون دکتری 1401دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه علوم انسانیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه علوم پایهدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه فنی و مهندسیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه هنردانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه دامپزشکیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 1401 گروه زبان
آزمون دکتری 1400دانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه علوم انسانیدانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه علوم پایهدانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه فنی و مهندسیدانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه هنردانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه دامپزشکیدانلود سوالات آزمون دکتری 1400 استعداد تحصیلی گروه زبان
آزمون دکتری 99
دانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه علوم انسانیدانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه علوم پایهدانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه فنی و مهندسیدانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه هنردانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه دامپزشکیدانلود سوالات آزمون دکتری 99 استعداد تحصیلی گروه زبان
آزمون دکتری 98
دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه علوم انسانیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه علوم پایهدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه فنی و مهندسیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه هنردانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه دامپزشکیدانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه زبان
آزمون دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی آزمون دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه کنکور دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه فنی و مهندسی کنکور دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی و منابع طبیعی آزمون دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه هنر آزمون دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی کنکور دکتری 97دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه زبان کنکور دکتری 97
آزمون دکتری 96سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی آزمون دکتری 96سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه کنکور دکتری 96سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه فنی و مهندسیسوالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی آزمون دکتری 96سوالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری 96 گروه هنرسوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه آزمایشی دامپزشکیسوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه زبان
آزمون دکتری 95سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی دکتری 95سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه دکتری 95سوالات استعداد تحصیلی گروه فنی- مهندسی دکتری 95سوالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی دکتری 95سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 95 گروه هنرسوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری گروه دامپزشکی 95سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 95 گروه آزمایشی زبان
آزمون دکتری 94سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه علوم انسانیدانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه علوم پایه دانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه فنی-مهندسیدانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه هنردانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه دامپزشکی

دانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه آزمایشی زبان

آزمون دکتری 93دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی دکتری 93دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه 1 علوم پایه دکتری 93دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی دکتری 93دانلود سوالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی دکتری 93سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه هنرسوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه دامپزشکیسوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه زبان
آزمون دکتری 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 92
آزمون دکتری 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 91
آزمون دکتری 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 90

 

نحوه خواندن استعداد تحصیلی دکتری

برای پاسخ دادن به سوالات استعداد تحصیلی قطعاً به استعداد فردی نیاز است و برخی با وجود مطالعه این درس باز هم نمی‌توانند نمره مناسبی از آن کسب نمایند. اما وجود این عده قلیل نباید موجب زیر سؤال بردن اهمیت مطالعه برای این درس شود.

استعداد تحصیلی در آزمون دکتری دارای ضریب یک است و در حدود ۱۷ درصد در نتیجه نهایی آزمون کتبی مؤثر است. ضمن آن که هستند رشته‌هایی که به علت سادگی یا دشواری سوالات تخصصی، این سوالات عمومی هستند که نقش تعیین‌کننده‌ای در رتبه داوطلبان پیدا می‌کنند. بنابراین رشته شما هر چه که باشد، خواندن استعداد تحصیلی را به شما توصیه می‌کنیم.

برای خواندن متن کامل مطلب نحوه خواندن استعداد تحصیلی کلیک کنید.

سوالات متداول داوطلبان دکتری

آیا خواندن استعداد تحصیلی برای موفقیت در آزمون دکتری لازم است؟

تجربه داوطلبان آزمون دکتری در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که با وجودی که استعداد تحصیلی در کنکور دکتری ضریب 1 دارد، اما می‌تواند شانس قبولی داوطلبان، بخصوص رشته‌هایی که کسب درصد بالا در دروس تخصصی آن‌ها دشوار است، را به شدت بالا ببرد.

چه منابعی برای استعداد تحصیلی پیشنهاد می‌شود؟

در این مطلب به طور کامل منابعی که می‌تواند داوطلبان را به خوبی برای کسب درصد خوب در درس استعداد تحصیلی آماده کند معرفی کرده‌ایم.

سوالات استعداد تحصیلی دکتری را از کجا دانلود کنم؟

در این مطلب لینک دانلود رایگان سوالات استعداد تحصیلی و نیز پاسخنامه آن‌ها در دسترس است.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

867 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
بهمن ۳۰, ۱۴۰۲ ۶:۲۴ ب٫ظ

تعداد سوالات استعداد تحصیلی و زبان در دکتری ۱۴۰۳ تغییر کرده! اعلام شده که ۲۵ سوال استعداد تحصیلی و ۴۰ سوال زبان خواهد بود! به نظرتون چه تغییری رخ داده؟ کودوم بخشهای زبان و استعداد تحصیلی کم و زیاد شده ن؟

طوبی طیبی
آبان ۲۹, ۱۴۰۲ ۹:۰۲ ق٫ظ

ایا پاسخنامه تشریحی رو روی سایت قرار میدید

سمیرا
تیر ۱۲, ۱۴۰۲ ۹:۰۲ ق٫ظ

واسه ازمون استخدامی گفتن کتاب هوش دکترا رو بخونید ،ایا این همونه یا فرق داره؟ازکجا میتونم پیدا کنم

مهسا
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۶:۰۶ ب٫ظ
پاسخ به  سمیرا

سلام
بهتره کتاب هایی که مختص آزمون های استخدامی هستن رو مطالعه کنید. با این حال اگه میخواید از کتاب های ازمون دکتری استفاده کنید بله همین کتاب استعداد تحصیلی کمکتون میکنه.

علی
اسفند ۹, ۱۴۰۱ ۶:۳۰ ق٫ظ

سلام استعداد تحصیلی همان جی مت است؟

مهسا
اسفند ۱۱, ۱۴۰۱ ۳:۲۵ ق٫ظ
پاسخ به  علی

سلام
خیر تفاوت هایی با هم دارند. برای اطلاعات بیشتر درخصوص استعدادتحصیلی دکتری متن مقاله همین صفحه رو مطالعه کنید.

سامان
آذر ۱۸, ۱۴۰۱ ۹:۳۳ ب٫ظ

جاداره تشکر کنم از این کتاب و کتاب زبان که بطور رایگان در اختیار داوطلبان گذاشتید. مطمئنا امثال من اگر لازم باشه در آینده منابع دیگری دانلود یا خریداری کنیم انتخاب اولمون سایت شما خواهد بود…
————
سلام بر شما
خوشحالیم که کتاب براتون مفیده بوده.
براتون آرزوی موفقیت و سربلندی داریم

شمیم
مهر ۲, ۱۴۰۱ ۱۱:۳۶ ق٫ظ

ممنون از توضیحات خوبتون

مسعود
خرداد ۱۸, ۱۴۰۱ ۱:۵۴ ب٫ظ

سلام، وقت بخیر
من برای رشته های پزشکی میخواستم
تو لیست دانلودهای شما دامپزشکی رو دیدم ولی علوم پزشکی نبود متاسفانه
میشه راهنمایی کنید از کجا میتونم ی جزوه استعداد تحصیلی و نمونه سوالات دانلود کنم؟

مهسا
خرداد ۲۰, ۱۴۰۱ ۲:۲۳ ب٫ظ
پاسخ به  مسعود

سلام
ماهیت سوالات استعداد تحصیلی مشابه هم هستش و شما میتونید از همین جزو برای وزارت بهداشت هم استفاده کنید.

ایرج
فروردین ۱۵, ۱۴۰۱ ۱۰:۴۰ ق٫ظ

کتاب استعداد تحصیلی از کجا دانلود کنم

مهسا
فروردین ۱۶, ۱۴۰۱ ۲:۱۰ ق٫ظ
پاسخ به  ایرج

سلام
در متن همین مقاله لینک دانلود کتاب هستش.

بهنام
خرداد ۹, ۱۴۰۱ ۱۰:۴۳ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

هوممممم

ملکی
اسفند ۵, ۱۴۰۰ ۲:۴۵ ب٫ظ

سلام و وقت بخیر متشکر بابت سایت فوق العاده تون. عالی هستید…پاسخنامه سوالات استعداد تحصیلی رو نمیبینم در سایت…راهنمایی بفرمایید لطفا

مهسا
اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ ۱:۱۱ ق٫ظ
پاسخ به  ملکی

سلام
پاسخنامه استعداد تحصیلی ۱۴۰۱ منتتشر شده و از طریق سایت سازمان سنجش قابل مشاهده است. برای تبادل نظر درخصوص کلید ازمون دکتری هم میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:
https://phdtest.ir/1400/12/%da%a9%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%b3%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1%db%8c-%db%b1%db%b4%db%b0%db%b1/

زینب
آذر ۲۵, ۱۴۰۰ ۱۲:۴۰ ب٫ظ

سلام کسی تا بحال این کتاب رو مطالعه کرده؟ آیا مفید بوده برای آزمون ؟ لطفا اگه کسی خونده ما رو هم راهنمایی کنه.
تشکر.

رادین
دی ۳, ۱۴۰۰ ۹:۳۰ ب٫ظ
پاسخ به  زینب

سلام
بله من خوندمش :) خیلی کتاب خوبیه. چند سری نمونه سوال هم حل کنی حتما یه درصد خوب میزنی

زینب
دی ۴, ۱۴۰۰ ۱۱:۲۳ ب٫ظ
پاسخ به  رادین

تشکر خیلی هم عالیه.

شمیم
مهر ۲, ۱۴۰۱ ۱۱:۳۵ ق٫ظ
پاسخ به  رادین

شما کدوم کتاب استعداد تحصیلز رو خوندین؟

حامد
آذر ۸, ۱۴۰۰ ۶:۱۰ ب٫ظ

سلام و وقت بخیر
کتاب رایگان تست استعداد تحصیلی رو از کجا پیدا کنم با سوالات ۱۰ سال اخیرش.
در ضمن واسه این مطلب برای درس زبانم میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید

مهسا
آذر ۱۸, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  حامد
مهدی
بهمن ۲۵, ۱۴۰۰ ۸:۱۵ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

thanks

علی فلاحی
آبان ۳, ۱۴۰۰ ۱۰:۴۹ ب٫ظ

سلام وقت بخیر منظورتان از کتاب رایگان پی اچ دی کدومه ایا توسایت شما قابل دانلود هست باتشکر فراوان
—-
با سلام
بله لینک دانلود در همین مطلب در دسترس است.
موفق باشید

زهرا زارع
مهر ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۰۹ ب٫ظ

سلام منابع دکترا روانشناسی رو میخوام

شیلا عسگری
مهر ۸, ۱۴۰۰ ۹:۵۴ ق٫ظ

سلام و تشکر از شما
من تا حالا دکتری شرکت نکردم علوم پایه هستم به نظرتون فقط کتاب و تست ها را بخونم و یا اینکه بهتره از کلاسهای اساتیدی مثل دکتر عرفانیان هم استفاده کنم؟

مهسا
مهر ۹, ۱۴۰۰ ۶:۵۳ ب٫ظ
پاسخ به  شیلا عسگری

سلام
لزوما نیازی به شرکت در کلاس ندارید. اول کتاب رایگان همین سایت رو بخونید و تستها سالهای قبل رو هم بزنید. اغلب داوطلبان با این روش نحوه پاسخگویی به سوالات استعداد تحصیلی دکتری دستشون میاد.

حامد
آذر ۷, ۱۴۰۰ ۷:۴۷ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام و وقت بخیر
کتاب رایگان تست استعداد تحصیلی رو از کجا پیدا کنم با سوالات ۱۰ سال اخیرش.
در ضمن واسه این مطلب برای درس زبانم میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید

عبداللهی
مرداد ۸, ۱۴۰۰ ۹:۱۰ ق٫ظ

ضمن درود و احترام
روز بخیر
برای درس هوش و استعداد تحصیلی آزمونهای استخدامی فراگیر و وزارت بهداشت و تامین اجتماعی، چه منبعی ( کتاب، بسته، جزوه یا فیلم آموزشی) رو که در فروشگاه موجود دارید توصیه میفرمایید؟؟

مهسا
مرداد ۱۴, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۵ ب٫ظ
پاسخ به  عبداللهی

سلام
با توجه به این که ماهیت سوالات مشابه هست، همین کتاب رایگان پی اچ دی تست رو میتونید مطالعه کنید. میتونه کمک زیادی بهتون بکنه. در غیر این صورت میتونید از کتابهایی که در بازار اختصاصی حوزه مدنظرتونه خریداری کنید.

رضا
اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ ۰:۰۰ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من در یک آزمون استخدامی اختصاصی شرکت کردم و در آنجا تست هوش و خلاقیت گرفتند از تستهای ریون تا تفکر انتقادی تا تحلیلی و محاسباتی و منطقی و استدلالی و در کل سوالات سختی بودن الان میخوام اون سوالات رو پیدا کنم چون بنظرم کپی شده بودن… حدوده سوالات یادمه ولی در این کتاب مشابه بودن ولی خودشون نبودن… بنظرتون چیکار کنم؟ تو کدوم منابع بگردم؟ خواستم سایت های دیگه هم بگردم ولی همه کتابها فروشی بودند و اگر مطمئن بودم تو اون کتابها هستند میخریدم ولی… کتاب مرجع که همه سوالات انواع هوش توش باشه چیه؟سبک سوالات مشابه بودن تقریبا و خیلی تستها هم نه…

حمید
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰ ۶:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  رضا

بی خیال شو (: نتیجه اش میاد متوجه میشی …
انشاا… قبول شی

سارا
اسفند ۸, ۱۳۹۹ ۲:۰۱ ب٫ظ

سلام . به غیر از پی دی اف که تو سایت برای درس استعداد تحصیلی و زبان هست ، اگر رفرنس دیگه ایی بخواییم بخونیم ، چی بخونیم ؟ یکی میگه مدرسان شریف یکی میگه انتشارات کتابخانه فرهنگ!!! یک رفرنس خوب به غیر پی دی اف که تو سایت هست به من معرفی کنید. بابت پی دی اف زبان و استعداد که رایگان گذاشتین یک دنیا ممنون.

سلام بر شما
خوشحالیم که کتاب های سایت مورد توجهتون قرار گرفته. هر دو منبعی که اسم بردید مناسب هستند. کتاب های مدرسان شریف معمولا حجیم تر هستند.
موفق و موید باشید

سارا
فروردین ۲, ۱۴۰۰ ۹:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  سارا

نه اتفاقا برعکس تعداد صفحات کتاب استعداد کتابخونه فرهنگ از مدرسان بیشتره

فرحناز
دی ۲۹, ۱۳۹۹ ۱:۵۵ ب٫ظ

سپاس ازسایت و مطالب مفید و خیلی خوبتون

سارا
دی ۲۲, ۱۳۹۹ ۳:۴۶ ب٫ظ

سلام. بسیار سایت عالی دارید. ممنون ازشما

علی احمدی نژاد
دی ۹, ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ب٫ظ

مطالب سایت واقعا عالیه زحمات افراد زیادی پشت این کار بوده تا سایت به این شکل منسجم و مدون و اصولی درآمده دستتون درد نکنه
فقط یه سوال من تو رشته کار آفرینی شرکت کردم که بی ربط با رشته دانشگاهی خودم هستش یه کتاب جامع مرتبط که بتونه تو این فرصت دوماهه به من کمک زیادی بکنه میتونید معرفی کنید
با سپاس مجدد

علی احمدی نژاد
دی ۱۲, ۱۳۹۹ ۶:۴۵ ب٫ظ

سلام بنده تو رشته دکتری کارآفرینی شرکت کردم که بی ربط با رشته دانشگاهیم هستش میتونید کتاب یا فایل جامعی که در این فرصت اندک بهم کمک کنه رو معرفی کنید
باسپاس

من
آذر ۱۴, ۱۳۹۹ ۰:۴۷ ق٫ظ

سلام
ببخشید من داوطلب دکتری نیستم برا ازمون استخدامی میخونم اجازه هست فایلهای رایگان رو دانلود کنم؟؟
———-
سلام
بله حتما مشکلی نیست. امیدواریم که استفاده از این فایل‌ها براتون مفید باشه.
موفق و موید باشید

ایرج
فروردین ۱۵, ۱۴۰۱ ۱۰:۴۳ ق٫ظ
پاسخ به  من

فایل رایگان استعداد تحصیلی ازکجا دانلود کنم

نوروزی
مهر ۱۰, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۸ ق٫ظ

میشه سال ۹۹ هم بزارید

قاصدک
شهریور ۱۷, ۱۳۹۹ ۷:۵۲ ق٫ظ

خخخخخیلی ممنون

مریم
خرداد ۱۴, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۳ ق٫ظ

سلام و خسته نباشید
چرا توی هیچ قسمتی دکتری های رشته های علوم پزشکی نیست
رشته من دکتری بهداشت باروری هست که هیچ جا نیست

هادی
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۹ ۳:۲۴ ب٫ظ

تشکر واقعاً ممنونم ازتون
تشکر واقعاً ممنونم ازتون
تشکر واقعاً ممنونم ازتون
تشکر واقعاً ممنونم ازتون

مهدی
بهمن ۴, ۱۳۹۸ ۱:۰۴ ق٫ظ

خیلی ممنون از کتب رایگان و توضیحات. عالی بود

—–

با سلام
برای شما آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.

مهدیه
دی ۱۲, ۱۳۹۸ ۱:۵۴ ب٫ظ

سلام
لطفا در مورد دفترچه سوالات توضیح بدید
سر جلسه کنکور دوتا دفترچه خواهیم داشت؟
دفترچه ها با زمانبدی داده خواهند شد؟

مهسا
دی ۱۳, ۱۳۹۸ ۶:۴۵ ب٫ظ
پاسخ به  مهدیه

سلام
بله دو تا دفترچه تخصصی و عمومی در اختیارتون قرار میگیره. مدت زمان پاسخگویی به دفترچه اختصاصی بر اساس رشته متفاوته اما برای دفترچه عمومی شامل زبان و استعداد مجموعا ۹۰ دقیقه در نظر گرفته میشه.

زهرا
دی ۳, ۱۳۹۸ ۳:۰۷ ب٫ظ

برای موفقیت در سوالات استعداد تحصیلی باید به سوالات تمام گروه ها پاسخ بدیم با ففط سوالات گروه خودمون کافیه؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

مهدیه
دی ۱۲, ۱۳۹۸ ۱:۵۰ ب٫ظ
پاسخ به  زهرا

حل بشه بهتره

مهسا
دی ۴, ۱۳۹۸ ۶:۴۷ ب٫ظ
پاسخ به  زهرا

سلام
اگه بتونید تمام سوالات سالهای گذشته گروه خودتون رو حل کنید کفایت میکنه. سوالات استعداد قواعدی داره پاسخگویی بهشون که پس از حل چند سری سوال دیگه دستتون میاد.

زهرا
بهمن ۲۶, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۰ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

ممنون از شما

فافا
بهمن ۴, ۱۴۰۰ ۰:۰۱ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام یعنی راهکار خاصی داره؟

آیلین
آذر ۱۷, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲ ب٫ظ

سلام. خسته نباشید.این منابعی که تو سایت گذاشتید واسه دانلود رو به صورت چاپی ندارید؟ من اصلا اینطوری نمیتونم کتاب بخونم اونم واسه کنکور! اگه میشه راهنمایی کنید از کجا میشه کتاب چاپ شده شو تهیه کرد.

مهسا
آذر ۲۱, ۱۳۹۸ ۴:۵۱ ب٫ظ
پاسخ به  آیلین

سلام
میتونید خودتون یک نسخه پرینت از فایل تهیه کنید. نسخه چاپ‌شده کتاب موجود نیست

احسان
آذر ۳, ۱۳۹۸ ۹:۳۰ ب٫ظ

سلام
با توجه به این که استعداد تحصیلی یک درس عمومی هست آیا منابع مطالعه استعداد تحصیلی برای رشته هوش مصنوعی با مدیریت متفاوت است ؟
رشته من هوش مصنوعی هست

مهسا
آذر ۴, ۱۳۹۸ ۱:۲۱ ق٫ظ
پاسخ به  احسان

سلام
ماهیت سؤالات فرقی ندره؛ فقط گروه فنی مهندسی بخش منطقی رو نداره و به جاش بخش تجسمی داره
بنابراین برای بخش های درک مطلب و منظقی و کمی منابع مشترک هست و برای بخش تجسمی باید منبعی که مربوط به رشته های مهندسی هست رو بخونید.

سیما
مهر ۲۸, ۱۳۹۸ ۳:۴۶ ب٫ظ

سلام ممنون از سایت خیلی خوبتون من ی سوال داشتم ازخدمتون رشته من کارشناسی و ارشد مهندسی کامپیوتر نرم افزار بوده ولی میخام دکتری مدیریت اموزشی شرکت کنم نام منابع در سایت سنجش هست ولی چطور میتونم به منایع و کتابهای خوب دسترسی پیدا کنم
مرسی از راهنماییتون

مهسا
مهر ۳۰, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۱ ب٫ظ
پاسخ به  سیما

سلام
از جدول پایین صفحه میتونید وارد انجمن رشته خودتون بشید و اونجا با همکلاسی هاتون در این باره تبادل نظر کنید.

مریم
مهر ۵, ۱۳۹۸ ۱:۴۵ ق٫ظ

سلام خسته نباشید
این درسنامه رایگان استعداد تحصیلی که میگید همین که مربوط به سال ۹۴ هست منظورتونه؟؟
اخه من چیزی غیر از این که مربوط به سال های اخیر ۹۸ ۹۷ ۹۶دکترا باشه نمیبینم؟؟؟
لطف میکنید اگه مربوط به جدید هسستن لینکشو بزارید؟

مهسا
مهر ۲۱, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۸ ب٫ظ
پاسخ به  مریم

سلام
بله فعلا همین در دسترس هست. اما درسنامه هیچ تفاوتی نکرده. از سال ۹۴ ماهیت سوالات همین هستش.

کشاورزی
مرداد ۳۱, ۱۳۹۸ ۰:۲۲ ق٫ظ

چند تا سوال استعداد تحصیلی تو کنکور میاد و به نظر شما برای قبولی باید چند تا سوال جواب بدیم؟

مهسا
شهریور ۲, ۱۳۹۸ ۱۱:۵۴ ب٫ظ
پاسخ به  کشاورزی

سلام
کلا ۳۰ سوال هستش.
نمیشه تعداد خاصی گفت. هر سال با توجه به سختی و آسونی سوالات میتونه متفاوت باشه و البته در رشته های مختلف هم متفاوته و بستگی به میانگین درصد پاسخگویی داوطلبا داره.
از طرفی باید دید منظورتون از قبولی چیه. در کدوم دانشگاه و کدوم دوره.
هر قدر دنبال قبولی در دانشگاه بهتری باشید لازمه درصد همه دروس از جمله استعداد تحصیلی رو بالاتر بزنید

زهرا
مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ ۴:۱۱ ب٫ظ

مهندسی تکنولوژی نساجی
سلام برا کنکور دکتری این رشته کارنامه رتبه های برتر ۹۸ رو دارید؟از کجا میشه پیدا کرد و اینکه موسسه تون برا این رشته پک آموزشی و بررسی تشریحی سوالارو داره؟؟
کسی بوده این کنکور رو داده باشه به تجربیات نیازمندم لطفاااا

مهسا
مرداد ۲۷, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳ ب٫ظ
پاسخ به  زهرا

سلام
امیدوارم به زودی مصاحبه رتبه های برتر روی سایت درج بشه و کارنامه هاشون رو بشه دید.

نی
مرداد ۲۰, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۵ ب٫ظ

استعداد تحصیلی رو ماکزیمم چقدر میشه زد؟ بالای ۵۰ میشه زد؟

مهسا
مرداد ۲۱, ۱۳۹۸ ۵:۲۷ ب٫ظ
پاسخ به  نی

سلام
بستگی به رشته و سطح سوالات داره. سوالات گروه فنی مهندسی برخی سالها سخته. از طرفی بچه های انسانی معمولا تو بخش کمی مشکل دارن و میانگین کمتری میزنن داوطلبان برخی رشته ها.
اما در مجموع بله، من درصد ۷۵ هم شنیدم برای این درس. البته این که زبانتون هم خوب باشه و بتونید سریع پاسخ بدید و وقت بیشتری برای استعداد بذارید هم بی تاثیر نیست.

...
مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۹ ق٫ظ

از کی شروع کنیم استعداد بخونیم که درس خوبی بزنیم توی کنکور؟

مهسا
مرداد ۱۷, ۱۳۹۸ ۱۰:۴۲ ق٫ظ
پاسخ به  ...

سلام
بستگی به خود شما داره. اغلب داوطلبها با خوندن یکی از کتابهایی که در بازار هست و یا کتاب رایگان همین سایت که لینک بالای همین پیج هست، و بعد زدن تستهای دو سه دوره ازمون دکتری رشته خودشون آمادگی نسبی برای جواب به سوالات درس استعداد تحصیلی پیدا میکنند.
ببینید این مقدار رو تو چه بازه زمانی میتونید بخونید و بعد براش برنامه ریزی کنید.

فانی
تیر ۳۱, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۴ ق٫ظ

ببخشید من میخوام تازه شروع کنم دکتری هنر شرکت کنم. دروس تخصصی رو به لحاظ منابع مشکلی ندارم ولی این استعداد تحصیلی به شدت غریب و ناشناخته هست برام. واقعا نمیدونم چیه این! میشه خیلی خلاصه ۱ جلد کتاب معرفی کنید که با خوندنش بتونم خوب بزنم؟ مرسی.

مهسا
تیر ۳۱, ۱۳۹۸ ۹:۵۱ ب٫ظ
پاسخ به  فانی

سلام
کتاب رایگان همین سایت رو میتونید مطالعه کنید. همه بخش ها رو به خوبی پوشش میده و نمونه سوال هم داره. بعد از اون هم تستهای سال های قبل گروه هنر رو بزنید تا کامل دستتون بیاد که چطور از مهارت ها استفاده کنید.

معصوم
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ ۴:۵۶ ب٫ظ

سلام دوستان.من میخواستم برای دکترا مدیریت گرایش بازرگانی شرکت کنم.تعداد کتابها اونقد زیاده که هم سردرگم شدم و هم ناامید.کسی میتونه کمکم کنه که چی بخونم؟

مهسا
تیر ۲۸, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۳ ب٫ظ
پاسخ به  معصوم

سلام
کتاب های عمومی منظورتون هست یا تخصصی؟

یک داوطلب
مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ ۵:۴۵ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام خانم مهسا…برای کتاب های تخصصی چه منابعی رو پیشنهاد میفرمایید؟

جواد شیمی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۸ ۶:۳۸ ب٫ظ

سوالات همه گروه ها با هم یکسانه؟ یا فرق داره؟

مهسا
خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ ۹:۰۹ ب٫ظ
پاسخ به  جواد شیمی

سلام
سوالات برای رشته های مختلف هر گروه آزمایشی یکسان هستش. یعنی مثلا همه رشته های گروه علوم انسانی به یک سری سوال پاسخ میدن و همه رشته های گروه فنی مهندسی هم به یک سری سوال یکسان.

ر
خرداد ۹, ۱۳۹۸ ۸:۵۸ ق٫ظ

متوسط درصد پاسخگویی به سوالات استعداد تحصیلی چنده؟

مهسا
خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ ۳:۱۲ ب٫ظ
پاسخ به  ر

سلام
این موضوع خیلی به رشته شما بستگی داره و نمیشه درصد خاصی گفت. در برخی رشته ها متوسط درصد بالاست و در برخی پایین.
ضمن این که سطح سوالات هر سال هم متفاوت هستش.

مینا
خرداد ۴, ۱۳۹۸ ۹:۳۵ ب٫ظ

سلام، دوستان کسی هست که در گروه علوم پایه، دفترچه شماره ۲ یعنی استعداد و زبانش، ۸۱۱F ، باشه؟
خواهش میکنم خواهش میکنم خواهش میکنم اگه کسی هست به من اطلاع بده و به عنوان نمونه بگه برای سوال ۱۴۷، در پاسخنامه ای که همراه کارنامه اولیه دادن، کدوم کلمه رو به عنوان گزینه درست علامت زدن براش؟ گزینه رو نمیگما، دقیقا کلمه درستو میگم.
(در کارنامه اولیه قسمت بالا یه کادر هست که اگه کلیک کنین روش، پاسخنامه خودتون رو به همراه کلید نهایی سوالات نشون میده. منطورم اونه.)

من برای اینکه مطمن بشم اشتباه شده یانه فقط تنها راهی که دارم اینه که اینطوری مقایسه کنم.
چون متاسفانه سازمان سنجش ، عقل و شعورشون نرسیده که همه انواع دفترچه هارو بذارن برای دانلود تا هرکس به راحتی مقایسه کنه. فقط ۸۱۱D رو گذاشتن برای دانلود.
تفاوت A,B,C,D,… در اینه که جای گزینه هارو متفاوت چیدن تا امکان تقلب از بغل دستی نباشه.

مهندسی برق
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ ۸:۴۹ ب٫ظ

برای استعداد تحصیلی دکتری ۹۹ به نظر شما از کی شروع به خوندن کنیم؟

مهسا
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ ۹:۳۲ ب٫ظ
پاسخ به  مهندسی برق

سلام
معمولا اگه از مهر ماه همزمان با دروس تخصصی شروع به مطالعه استعداد تحصیلی کنید کافی هستش. سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که چند سری تست سالهای قبل رو بزنید.

مه
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ ۷:۱۰ ب٫ظ

برای استعداد تحصیلی وزارت بهداشت چی بخونیم؟

مهسا
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ ۷:۳۷ ق٫ظ
پاسخ به  مه

سلام
ماهیت سوالات استعداد تحصیلی یکسان هست و همین منابعی که در این صفحه منتشر شده میتونه کمک خوبی براتون باشه.
البته در بازار کتابهای استعداد تحصیلی ویژه وزارت بهداشت هم هستش.

مه
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ ۹:۵۰ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

ممنون لطف کردید

شریفی
فروردین ۳۰, ۱۳۹۸ ۹:۳۲ ب٫ظ

با سلام. خواستم ببینم ایا برای همه یک کد دفترچه مثلا Dتوزیع شده یا فرق داشته اخه من بعد از جلسه کلید سولات استعداد Dدرصدم را حساب کردم ولی حالا در کارنامه با کلید Eتصحیح شده است

مهسا
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸ ۱۱:۴۱ ب٫ظ
پاسخ به  شریفی

سلام
خیر کد دفترچه ها در آزمون دکتری متفاوت بوده. اگه مطمئنید که چنین اتفاقی براتون افتاده از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش مشکل رو مطرح کنید تا رسیدگی کنند.

مهسا
فروردین ۳۰, ۱۳۹۸ ۵:۳۸ ب٫ظ

منابع استعداد تحصیلی وزارت بهداشت رو میشه معرفی کنید؟

مهسا
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸ ۱۱:۴۱ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
ماهیت سوالات استعداد تحصیلی یکسان هستش و همین منابعی که در این صفحه معرفی رشته برای استعداد تحصیلی وزارت بهداشت هم مناسب هستش.

استعداد
فروردین ۱۴, ۱۳۹۸ ۴:۵۸ ب٫ظ

خوندن سوالات استعداد تحصیلی سالهای قبل کمکی میکنه؟ اصن به درد میخوره؟

مهسا
فروردین ۱۵, ۱۳۹۸ ۱۰:۳۱ ب٫ظ
پاسخ به  استعداد

سلام
بله خوندن سوالات استعداد تحصیلی سالهای قبل میتونه کمک خوبی باشه. اما اگه دیدید براتون سخته، ابتدا کتابهای آموزشی رو بخونید و بعد تست بزنید. منابع خوبی در همین صفحه معرفی شده.

مینا ب
اسفند ۲۵, ۱۳۹۷ ۷:۵۸ ب٫ظ

بهترین کتاب استعداد تحصیلی چیه؟

مهسا
اسفند ۲۷, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۸ ب٫ظ
پاسخ به  مینا ب

سلام
نمیشه گفت کدوم کتاب بهترینه. همه کتابها خوب هستن، به شرطی که مطالعه دقیقی داشته باشید و تستهای سال های گذشته رو هم کار کنید. لازم هم نیست همه کتابها رو بخونید. یک کتاب رو خوب بخونید حتما میتونید درصد خوبی کسب کنید.

ریاضی
اسفند ۲۴, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۸ ق٫ظ

میخوام برای کنکور دکتری سال آینده استعداد بخونم/ لطفا منابع خوب رو معرفی کنید.

مهسا
اسفند ۲۵, ۱۳۹۷ ۷:۴۴ ق٫ظ
پاسخ به  ریاضی

سلام
در همین صفحه منابع خوبی معرفی شده. توصیه میکنم اول کتاب رایگان سایت رو بخونید و بعد شروع کنید تستهای سالهای قبل رو مرور کنید. قاعدتا اگه این کتاب رو خوب بخونید، نیازی به کتاب دیگه ای نیست.

ART88
اسفند ۵, ۱۳۹۷ ۳:۴۲ ب٫ظ

سلام .کلید سوالات کی منتشر میشه?

مهسا
اسفند ۱۱, ۱۳۹۷ ۶:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  ART88

سلام
کلید سوالات دکتری ۹۸ از طریق صفحه زیر در دسترس هستش:
کلید سوالات دکتری ۹۸

پوریا
اسفند ۵, ۱۳۹۷ ۱:۱۶ ب٫ظ

سلام‌ خسته نباشید . لطفا راهنماییم کنید کدوم کتاب رو بخرم و شروع کنم به خوندنش هادی مسیح خواه یا مدرسان شریف کدوم بهتره

مهسا
اسفند ۶, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۸ ب٫ظ
پاسخ به  پوریا

سلام
هر دو کتاب مناسب هستند، اما تفاوت هایی دارند، مثلا کتاب مدرسان حجم خیلی بیشتری داره.
اما خوندن هر کدوم مناسب هست.
ضمن این که به شما توصیه میکنم کتاب رایگان استعداد تحصیلی همین سایت رو اول مطالعه کنید، میتونه بهتون کمک کنه. بعد برید سراغ کتابهای دیگه.

اردشیر محبتی
بهمن ۴, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۹ ق٫ظ

سلام روز بخیر
ببخشید حل تشریحی نمونه سوالات استعداد تحصیلی رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

مهسا
بهمن ۵, ۱۳۹۷ ۴:۵۳ ب٫ظ

سلام
حل تشریحی سوالات استعداد تصیلی ۹۵ در کتاب رایگان سایت هستش. برای سالهای ۹۶ و ۹۷ لازمه کتابهایی که در بازار هست مثل مسیح خواه رو تهیه کنید.

آفاق
بهمن ۳, ۱۳۹۷ ۱:۳۸ ب٫ظ

سلام
به نظرتون اگر استعداد رو حدود ۴۰ درصدی بزنیم ولی زبان رو سفید باشه خیلی تاثیر منفی رو رتبه مون میزاره؟

مهسا
بهمن ۳, ۱۳۹۷ ۸:۱۰ ب٫ظ
پاسخ به  آفاق

سلام
این بستگی به میانگین درصد پاسخگویی همرشته ای های شما به این دروس داره. اگر در رشته شما میانگین درس زبان بالا باشه، سفید گذاشتنش میتونه اثر منفی قابل توجهی داشته باشه، اما اگه این طور نیست، خیلی نباید نگرانش باشید.

زهرا
بهمن ۱, ۱۳۹۷ ۷:۴۸ ب٫ظ

با عرض سلام و تشکر فراوان . و درخواست بهترین ها برای شما از خدای مهربان
فقط بعضی از پاسخنامه ها را برای آزمون مثلا ۹۲ و… پیدا نکردم . با سپاس و تشکر فراوان

مهسا
بهمن ۳, ۱۳۹۷ ۸:۰۰ ب٫ظ
پاسخ به  زهرا

سلام
پاسخنامه سالهای ۹۲ و قبل از اون به طور رسمی از سوی سنجش منتشر نشد متأسفانه.

سنا
بهمن ۱, ۱۳۹۷ ۷:۵۵ ق٫ظ

با سلام
خدا انشاءالله همیشه سالم و تندرست باشید
خدا خیر تون بده
من خیلی وقته دنبال همچنین منبعی می گذشتم
سپاس فراوان

پوریا زندکریمی
دی ۲۴, ۱۳۹۷ ۳:۱۸ ب٫ظ

من تا الان نخوندم استعداد رو
به نظرتون با حل نمونه سوالات سالهای گذشته توی این ماه میتونم چند درصدی بزنم که سفید نباشه پاسخنامه م؟

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۴ ق٫ظ

سلام
به نظرم اول درسنامه کتاب رایگان سایت رو مطالعه کنید.
بعد دیدین تو هر بخشی راحت ترید روش کار کنید و تست بزنید.

پوریا زندکریمی
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

ممنون از پاسخگویی شما
من گروه کشاورزی هستم
به نظر شما کدوم بخش راحت تر هست و میتونم از اون بخش شروع کنم به خوندن؟

آرمان
دی ۲۲, ۱۳۹۷ ۱۰:۴۰ ق٫ظ

سلام
من برای استعداد تحصیلی وقت زیادی نمیتونم بذارم…میخواستم راهنماییم کنید که کدوم بخش ها راحتتر هستن برای کسب حدود بیست درصد؟

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۴ ق٫ظ
پاسخ به  آرمان

سلام
معمولا دو بخش اول که درک مطلب و استدلال منطقی هست راحت تر و نمره آورتر هستند.

امیرحسین
دی ۲۰, ۱۳۹۷ ۴:۴۹ ب٫ظ

سلام چرا من در بیشتر سواالات استعداد تحصیلی بین دو گزینه میمونم :(
لطفا راهنمایی کنید

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۵ ق٫ظ
پاسخ به  امیرحسین

سلام
لازمه که مهارت های لازم رو کسب کنید تا این اتفاق براتون نیفته. تا میتونید تست های سال های گذشته رو بخونید.

حمید شیمی
دی ۱۸, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۹ ق٫ظ

بهترین منبع برای استعداد چیه؟
به نظرتون توی این فرصت کوتاه من چی بخونم؟

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۵ ق٫ظ
پاسخ به  حمید شیمی

سلام
درسنامه کتاب رایگان سایت در این مدت کم میتونه خیلی کمکتون کنه.
کتابهای دیگه که در همین صفحه معرفی شده هم خوب هستن اما زمان میبره مطالعه شون.

زهرا اسماعیلی
دی ۱۷, ۱۳۹۷ ۹:۰۲ ق٫ظ

در حل سوالات استعداد تحصیلی زمان خیلی خیلی کمه. برای هر سوال استعداد و زبان یک دقیقه و نیم وقت هست.
به نظر شما چطوری میشه این زمان رو مدیریت کرد که فرصت بشه همه سوالات رو حداقل یک بار بخونیم و اونایی که بلدیم رو بشه جواب داد ؟
من سال گذشته نرسیدم نصف سوالات رو ببینم :(

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۷ ق٫ظ

سلام
در بخش اخر درسنامه کتاب رایگان سایت، به این موضوع پرداخته شده. توصیه میکنم مطالعه بفرمایید.

فاطمه خدایاری
دی ۱۶, ۱۳۹۷ ۴:۱۶ ب٫ظ

سلام در این روزهای اخیر به نظرتون حل کردن سوالات استعداد تحصیلی سال های گذشته میتونه کمک کنه به کسی که چند ماهه هیچی از استعداد تحصیلی رو نخونده؟
اوایل تابستون که شروع کردم به درس خوندن هفته ای دو ساعت رو برای استعداد اختصاص دادم
اما از اول مهر تا الان هیچی نخوندم :(

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۷ ق٫ظ

سلام
بله حتما تا جایی که میتونید تست بزنید تا ماهیت سوالات دستتون بیاد. توصیه میکنم بیشتر روی درک مطلب و استدلال منطقی کار کنید.

ترانه
دی ۱۵, ۱۳۹۷ ۹:۰۶ ق٫ظ

سلام بچه ها من جزو گروه فنی مهندسی هستم و برای کنکور دکتری، درس استعداد رو نخوندم تا حالا.
به نظر شما کدوم بخش رو بخونم تا بتونم ۱۵ تا ۲۰ درصد بزنم؟ منبع چی معرفی میکنید تو این زمان کم؟
ممنونم

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۸ ق٫ظ
پاسخ به  ترانه

سلام
پاسخم رو به کامنت دوستاتون که بالاتر گفتم بخونید.
موفق باشید.

sodabe
دی ۱۳, ۱۳۹۷ ۱۲:۵۶ ب٫ظ

کسی اگر آخرین توصیه های خوب زدن تست استعدادو اگه داره بگه لطفا
ممنون

ایمان
دی ۱۱, ۱۳۹۷ ۹:۲۱ ق٫ظ

سلام ببخشید در کنکور دکتری دفترچه زبان و استعداد با همه یا جداست؟

مهسا
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۸:۳۷ ق٫ظ
پاسخ به  ایمان

سلام
برای دروس عمومی یک دفترچه شامل زبان و استعداد تحصیلی داده میشه. قاعدتا امسال هم اگر تغییری نداشته باشه به همین شکل خواهد بود.

امید ابراهیمی
دی ۱۰, ۱۳۹۷ ۱:۳۰ ب٫ظ

سلام لطفا درخصوص حل سوالات تحلیلی استعداد تحصیلی راهنمایی بفرمایید.
متشکرم.

مهسا
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۸:۳۷ ق٫ظ

سلام
در کتاب رایگان همین سایت توضیحاتی در این خصوص ارائه شده. میتونید مطالعه بفرمایید و اگه سوالی بود همین جا مطرح کنید.

سارا
دی ۱۰, ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴ ق٫ظ

سلام وقت بخیر

بخش تحلیلی رو خوندم و تقریبا تسلط دارم،بخش تجسمی هم میخام شروع کنم، به نظرتون وقت برای درک مطلب بزارم؟تستای درک مطلب رو دیدم واقعا سخته
ممنون

مهسا
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۸:۳۹ ق٫ظ
پاسخ به  سارا

سلام
برای رشته های فنی مهندسی چند ساله که درک مطلب سوالات سختی داره. به هر حال ممکنه امسال این طور نباشه و بنابراین توصیه میکنم شما مطالعه کنید و براش آماده باشید، اما اگر سر کنکور با سوالات دشواری مواجه شدید، در پاسخ به تستها احتیاط کنید.

سارا
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۲:۱۸ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
ممنونم
بعد یه مورد دیگه اینکه برای سوالات تحلیلی فنی مهندسی، فقط کنکورای اخیر فنی مهندسی رو کارکنم کافیه؟یا گروه های دیگه ام بزنم؟تعداد گروه های دیگ خیلی زیادن
ممنون

سهرابی
دی ۸, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۱ ق٫ظ

من اکثرا نمونه سوالات گروه کشاورزی رو حل کردم
رشته خودم کشاورزی هست
به نظرتون نیاز هست سوالات سایر گروه ها رو هم حل کنم برای یادگیری و تسلط بیشتر؟

مهسا
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۸:۴۰ ق٫ظ
پاسخ به  سهرابی

سلام
ماهیت سوالات یکسان هستش. اگر به دنبال نکته جدیدی هستید، خیلی حل سوالات بیشتر بهتون چیز جدیدی نمیده، اما مهارت شما رو در پاسخگویی بالا میبره و همینطور سرعت شما رو. در سالهای اخیر زمانی که به دروس عمومی اختصاصی داده شده کم هست و هر چه سرعت بیشتری داشته باشید، شانس بالاتری برای کسب درصد خوب دارید.

ثنا
دی ۶, ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب٫ظ

سلام دوستان
میخواستم نظرتون رو بدونم در مورد اینکه اگه من زبان رو در کنکور دکتری ۹۸ صفر بزنم ولی بیشتر رو استعداد تمرکز کنم برام بد نمیشه. البته زبانم بد نیست ولی میترسم چند تا بزنم ولی منفی بخورم.
سوالات استعداد رو به نسبت زبان خیلی بهتر میزنم.

مهسا
دی ۷, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۳ ب٫ظ
پاسخ به  ثنا

سلام
بهتره که کلا هیچ درسی رو صفر نزنید و اینطور باشه که درصد هر یک از دروستون رو به متوسط درصد رشته تون نزدیک کنید. اما باز هم بستگی به شرایط رشته تون داره. اگر میانگین درصد زبان عمومی تو رشته تون پایین باشه مشکلی نیس قاعدتا.
تمرکز روی بخش گرامر در این زمان باقی مونده بهتر هست نسبت به سایر بخش ها و البته در فرصت باقی مونده میتونید از کلاس های کنکور دکتری هم که به صورت فشرده است برای زبان استفاده کنید تا سطح زبانتون رو ارتقا بدید. این یه راه حل سریع هست.

سینا اسحاقی
دی ۴, ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸ ب٫ظ

سلام میشه راهنمایی کنید واسه استعداد چی بخونم که بتونم بیشتر از پنجاه درصد تو کنکور دکتری ۹۸ بزنم؟؟؟
از الان میخوام واسش شروع کنم. دیر نیست به نظرتون؟
ممنون

مهسا
دی ۷, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۴ ب٫ظ
پاسخ به  سینا اسحاقی

سلام
درصد بالای پنجاه درصد بالایی هست. البته دست یافتن بهش نشدنی نیست. منابعی که در همین صفحه معرفی شده همه مناسب هستن و بسته به سطح دانش خودتون میتونید منابع رو انتخاب کنید.
کتاب مدرسان شریف قطور هست و احتمالا فرصت کافی نداشته باشید.
من توصیه م این هست که اول کتاب رایگان سایت و بعد مسیح خواه رو بخونید.

نازی
دی ۳, ۱۳۹۷ ۹:۰۰ ق٫ظ

سلام روز بخیر
امکانش در خصوص مدیریت زمان پاسخگویی به سوالات استعداد تحصیلی راهنمایی بفرمایید.
من سال گذشته وقت نکردم نصف سوالات رو حتی بخونم :(

مهسا
دی ۷, ۱۳۹۷ ۱۱:۴۸ ب٫ظ
پاسخ به  نازی

سلام
در انتهای بخش درسنامه کتاب رایگان سایت در این خصوص مطالبی درج شده که میتونید مطالعه بفرمایید.

فیروزمندی
دی ۱, ۱۳۹۷ ۱۰:۱۵ ق٫ظ

ضریب استعداد تحصیلی در آزمون دکتری چقدر هست؟
لطفا پاسخ بدین

رهسپار
دی ۲, ۱۳۹۷ ۷:۲۱ ق٫ظ
پاسخ به  فیروزمندی

یک

فیروزمندی
دی ۲, ۱۳۹۷ ۱۰:۰۰ ق٫ظ
پاسخ به  رهسپار

به نظرتون با اینکه ضریب دروس تخصصی خیلی بیشتره، با حذف استعداد تحصیلی در آزمون میشه به قبولی امیدوار بود؟

مهسا
دی ۲, ۱۳۹۷ ۸:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  فیروزمندی

سلام
البته سالهای قبل بودن کسانی که با ضریب صفر استعداد هم پذیرش شدن. اما دو کارنامه ای که بالای صفحه اومده رو هم ملاحظه کنید. تفاوت اصلی شون در دروس عمومی هست. بنابراین کلا توصیه میشه هیچی رو حذف نکنید.

کریمی نیا
آذر ۲۹, ۱۳۹۷ ۱۰:۱۶ ق٫ظ

سلام ببخشید این منابعی که برای استعداد تحصیلی معرفی شده برای تمامی گروه های آزمایشی مناسب هست؟
چون ظاهرا سوالات هر گروه با دیگری متفاوت است.
ممنون از پاسخگویی تون

مهسا
دی ۲, ۱۳۹۷ ۸:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  کریمی نیا

سلام
بله مناسب هست. درسته که سوالات متفاوته اما ماهیت سوالات و مهارت و نحوه پاسخگویی به اونها یکسان هستش.

کوثر
آذر ۴, ۱۳۹۷ ۴:۱۶ ب٫ظ

سلام ازاطلاعات کامل و جامع شما متشکرم

mina
آبان ۱۷, ۱۳۹۷ ۹:۴۱ ب٫ظ

با سلام خدمت مدیر محترم سایت ببخشید برای کسب درصد بالا در درس استعداد تحصیلی همین کتاب رایگان سایت کفایت میکند یا باید کتاب استعداد تحصیلی مسیح خواه یا مدرسان نیز در کنارش خوانده شود؟ من اولین سال هست که میخوام به طور جدی شروع کنم و اصلا پیش زمینه ای درمورد سوالات استعداد تحصیلی ندارم…لطفا راهنمایی بفرمائید. با تشکر…

مهسا
آبان ۱۹, ۱۳۹۷ ۷:۴۲ ق٫ظ
پاسخ به  mina

سلام
این خیلی بستگی به خود شما داره. معمولا کسانی که درک تحلیلی و ریاضی بهتری دارند با تمرین کمتری در این درس موفق میسن.
کتاب رایگان سایت درسنامه خوبی داره، اما توصیه میکنم که حتما تست های سال های گذشته رو هم مرور کنید تا فضای سوالات دستتون بیاد.

فیروزمندی
آبان ۹, ۱۳۹۷ ۲:۰۱ ب٫ظ

باسلام
به نظرتون برای کسب درصد خوب در استعداد تحصیلی حل نمونه سوال و تمرین و تکرار کافیه؟
من وقت ندارم مطالعه داشته باشم این کتابها رو
ممنونم

مهسا
آبان ۱۰, ۱۳۹۷ ۹:۵۳ ب٫ظ
پاسخ به  فیروزمندی

سلام
اگه با نمونه سوال روال پاسخگویی دستتون بیاد بله کفایت میکنه. درسنامه کتاب رایگان همین سایت هم خلاصه و خوب هست.

ف
آبان ۸, ۱۳۹۷ ۱۱:۱۰ ق٫ظ

برای دکترا سلولی مولکولی علوم همین کتاب استعداد تحصیلی سایت مناسب و کافیه؟

ف
آبان ۱۰, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۲ ب٫ظ
پاسخ به  ف

ببخشید جواب سؤال منم میشه بدین

زینب
شهریور ۵, ۱۳۹۷ ۸:۵۲ ق٫ظ

سلام دوستانی که از کتاب مسیح و وکیلی استفاده کردند ، توو کنکور درصد شون چند بود؟؟

مهسا
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷ ۰:۲۳ ق٫ظ
پاسخ به  زینب

سلام
کتاب رایگان همین سایت رو میتونید مطالعه کنید و کتاب مسیح خواه و وکیلی هم کتاب خوبی هستش، اما در کنارش حتما تستهای کنکور سالهای قبل رو هم بزنید.

محمد
شهریور ۴, ۱۳۹۷ ۸:۱۰ ق٫ظ

با سلام
میخام واسه دکترا بیوانفورماتیک شرکت کنم
واسه استعداد تحصیلی کدوم کتاب رو بخونم خوبه؟

راحله
شهریور ۲, ۱۳۹۶ ۶:۵۹ ب٫ظ

دوستان یه سوالی داشتم برای تهیه منابع دکتری از کدوم منابع بهتره که استفاده کنم؟ مدرسان شریف یا ماهان؟؟؟

مهسا
شهریور ۹, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۷ ب٫ظ
پاسخ به  راحله

سلام
لطفا از جدول پایین صفحه به انجمن تخصصی رشته تون مراجعه کنید و از دوستان همرشته تون در این باره سؤال کنید.

negar
آبان ۲۹, ۱۳۹۷ ۰:۴۷ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام در انجمن مدیریت مالی کسی راجع به منابع پاسخگو نیست لطفا راهنمایی کنید

بذر
بهمن ۱۴, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۷ ق٫ظ
پاسخ به  راحله

سلام پارسه بهتره

محمد رضازاده
اسفند ۲, ۱۳۹۶ ۱۲:۰۹ ب٫ظ
پاسخ به  راحله

به نظر من خود منابع اصلی رو تهیه کنید

آ
تیر ۱۸, ۱۳۹۷ ۸:۰۹ ب٫ظ
پاسخ به  راحله

منابع اصلی را بخوانید

هیوا
خرداد ۲۱, ۱۳۹۶ ۲:۲۵ ق٫ظ

من اصلا نمیدونستم چی هست استعداد تحصیلی ولی وقتی سوالاتشو دیدم به نظرم بچه های علوم انسانی راحت تر جواب میدن چون درس منطق و تو دبیرستان خوندن.کتاب منطق شهید مطهری رو بخونید خیلی کم حجم و جامعه به دردتون میخوره حتما.

آ
تیر ۱۸, ۱۳۹۷ ۸:۰۹ ب٫ظ
پاسخ به  هیوا

من کلاس رفتم

شیمی
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۶ ۸:۴۷ ب٫ظ

با سلام
شیمی آلی هستم با رتبه ۷۰۰ از ۱۳۰۰ دعوت به مصاحبه میشم روزانه ؟

مهنا
فروردین ۳۱, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۵ ق٫ظ

من بدون یه ذره خوندن بدون حتی یک تست استعداد تحصیلی رو ۳۰ درصد زدم ولی حیف تخصصی هام پایینه

فواد
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ ۰:۰۳ ق٫ظ

سلام
از چه طریق میتونم کتاب استعداد تحصیلی مختص رشته مهندسی برق-الکترونیک را دریافت کنم؟
ممنونم!

مهسا
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ ۸:۲۸ ق٫ظ
پاسخ به  فواد

سلام
توضیحاتی که به سؤال پایین رو دادم مطالعه کنید.

فواد
اسفند ۲۰, ۱۳۹۵ ۱۱:۵۸ ب٫ظ

کتاب استعداد تحصیلی برای تمام رشته ها مشترک هست یا نه؟

مهسا
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ ۸:۲۸ ق٫ظ
پاسخ به  فواد

سلام
بله مشترک هست، چون ماهیت سؤالات فرقی ندره (فقط گروه فنی مهندسی بخش منطقی رو نداره و به جاش بخش تجسمی داره که در این کتاب هم هست)، ولی صورت سؤالات هر گروه آزمایشی متفاوته.

mohi mhj
اسفند ۱۷, ۱۳۹۵ ۴:۰۲ ق٫ظ

دوستان سلام

کسی در اینجا کلاس استادان وکیلی یا مسیح خواهو شرکت کرده؟

چند تونستین بزنید؟

نازنین
اسفند ۱۴, ۱۳۹۵ ۳:۳۰ ب٫ظ

متاسفانه مثل اینکه باید بمونم برای سال بعد

نازنین
اسفند ۱۴, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۱ ب٫ظ

من درس تخصصی نگاه کردم البته من قصدم این بود که ۱۱ تا درست بزنم که تا ۲۰% داشته باشم که متاسفانه ۵ تا غلط شد خیلی حساب شده کار کردم که نشد
استعداد نگاه نکردم
زبانم سفید گزاشتم که مبادا منفی بشه
ممنون که جواب دادید

نازنین
اسفند ۱۱, ۱۳۹۵ ۱:۲۰ ب٫ظ

با سلام
ارشد شیمی آلی دارم کنکور ۹۶ شرکت کردم با این که مطالعه داشتم کلید سوالات نگاه کردم ۶ درست و ۵ تا غلط به نظرتون میشه روزانه مجاز شد ؟

مهسا
اسفند ۱۳, ۱۳۹۵ ۱۰:۳۸ ب٫ظ
پاسخ به  نازنین

سلام
رتبه شما بستگی به درصد همه دروس داره و نه فقط یک درس. علاوه بر این باید شرایط رقبا هم دیده شه و نمیشه دقیق گفت که چه شرایطی براتون اتفاق میفته.

کنکوری 96
اسفند ۳, ۱۳۹۵ ۵:۱۲ ب٫ظ

سلام بچه ها من خیلی فوری به حل تشریحی استعداد مهندسی ۹۵ نیاز دارم
لطفا کمک کنید

نازنین
بهمن ۳۰, ۱۳۹۵ ۴:۴۳ ب٫ظ

با سلام
میخواستم بپرسم برای قبولی روزانه کمترین درصد تخصصی و استعداد باید چقدر باشه ؟ حالا هر جا فقط روزانه باشه

مهسا
بهمن ۳۰, ۱۳۹۵ ۹:۰۴ ب٫ظ
پاسخ به  نازنین

سلام
البته اینجا صفحه استعداد تحصیلی هست و بهتره به صفحه مشاوره مراجعه کنید.
این که درصدها چقدر باشه اولا به رشته تون بستگی داره، مثلا در برخی رشته های علوم پایه، ۲۰درصد تخصصی خیلی خوب هست، اما در برخی رشته های هنر زیر ۵۰درصد کلا امیدی برای مجاز شدن نیست.
دوم به سطح رقباتون و سطح سؤالات بستگی داره و ممکنه هر سال با سال قبل متفاوت باشه با توجه به این دو عامل.
سوما که با توجه به این مواردی که گفتم رتبه تون ممکنه هر چیزی باشه و بعد تازه به ظرفیت رشته تون هم بستگی داره که تا چه رتبه ای شانس روزانه داشته باشن.

فرزانه
بهمن ۳۰, ۱۳۹۵ ۴:۲۵ ب٫ظ

سلام دوستان
ببخشید کسی پاسخ تشریحی استعداد علوم پایه ۹۵ رو داره بذاره اینجا، نتونستم گیر بیارم ممنون میشم.
با تشکر

سارا
بهمن ۲۹, ۱۳۹۵ ۶:۳۹ ب٫ظ

با سلام
اگر کسی کلید سوالات رشته شیمی فیزیک سال ۹۱ و ۹۲ را داره بذاره. هرچقدر جستجو کردم پیدا نکردم. لازم دارم. ممنون میشم.

بهنام
بهمن ۲۷, ۱۳۹۵ ۰:۲۵ ق٫ظ

با سلام.ایا ازمون استعداد تحصیلی برای تمامی رشته ها یکسان‌است؟

مهسا
بهمن ۲۸, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۷ ق٫ظ
پاسخ به  بهنام

سلام
ماهیت سوالات برای همه رشته های بجز فنی مهندسی یکسانه. همه گروه ها سوالات درک مطلب، استدلال منطقی، تحلیلی و کمی دارند که تعداد سؤالات هر مبحث برای همه رشته ها هم برابر هست. اما در هر گروه ازمایشی صورت سوالات فرق داره.
برای گروه فنی مهندسی سوالات درک مطلب، کمی، تحلیلی هست، فقط به جای استدلال منطقی، سوالات تجسمی داده میشه.

somayeh
بهمن ۲۱, ۱۳۹۵ ۱۲:۴۷ ب٫ظ

استعداد اصلا نرسیدم بخونم …

مهسا
بهمن ۲۳, ۱۳۹۵ ۸:۰۱ ق٫ظ
پاسخ به  somayeh

سلام
به نظرم با توجه به وقت باقی مونده، از کتاب رایگان سایت، دو بخش درک مطلب و استدلال منطقی رو بخونید. میتونید تو مدت کوتاهی ایم مباحث رو یاد بگیرید. اصلا پیچیده نیستن. بعدش هم چند سری سوال حل کنید.

نازنین
بهمن ۱۹, ۱۳۹۵ ۱:۴۹ ق٫ظ

در درس تخصصی ۳ تا غلط یه دونه درسته از بین میبره ؟
تعداد سوال ۴۵

مهسا
بهمن ۱۹, ۱۳۹۵ ۷:۵۴ ب٫ظ
پاسخ به  نازنین

سلام
بله در همه دروس به همین صورت هستش.

مرضیه
دی ۲۸, ۱۳۹۵ ۶:۱۴ ب٫ظ

سلام برا استعداد تو فرصت باقی مونده چطور برنامه ریزی کنم؟چی بخونم؟

مهسا
دی ۲۸, ۱۳۹۵ ۷:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  مرضیه

سلام
با توجه به زمان محدود باقی مونده، توصیه میکنم که کتاب رایگان سایت که مختصر و مفید هست رو مطالعه بفرمایید. اگه دقیق خونده شه، میتونه کمک زیادی بهتون بکنه.

جلیل
دی ۸, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۹ ب٫ظ

سلام.دوستان آیا کتابی در زمینه نمونه سوالات چندین دوره کنکور دکترا رشته اقتصاد هست؟ اگه هست لطفا معرفی کنید.ممنونم

مهسا
دی ۹, ۱۳۹۵ ۱۱:۳۹ ق٫ظ
پاسخ به  جلیل

سلام
این صفحه مربوط به استعداد تحصیلی هست. بهتره از جدول پایین صفحه وارد انجمن تخصصی رشته تون بشید تا بتونید از همرشته ای هاتون در این زمینه کمک بگیرید.

نازنین
دی ۶, ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵ ب٫ظ

سلام
تشکر مجدد

نازنین
دی ۴, ۱۳۹۵ ۰:۵۴ ق٫ظ

ممنون خیلی لطف کردید بابت راهنمایی کاملتون
بابت درصد درس تخصصی؟ که هر تست چند درصد میشه؟
تعداد سوالات ۴۵ و رشته شیمی الی هستم

مهسا
دی ۶, ۱۳۹۵ ۷:۱۳ ب٫ظ
پاسخ به  نازنین

سلام مجدد
قاعدتا هر سوال تقریبا ۲.۲ درصد میشه.

نازنین
دی ۳, ۱۳۹۵ ۱۱:۴۰ ق٫ظ

سلام
ببخشید میشه لطف کنید بگید هر تست استعداد تحصیلی چند درصد میشه ؟
آیا فقط با زدن بخش استدلال منطقی و درک مطلب میشه به ۳۵% رسید
و یک سوم یعنی چند تا سوال ؟ میخواستم دقیق بدونم که آون تستی که شک دارم نزنن
و هر تست دروس تخصصی چند درصد داره ؟
ممنون از راهنمایتون

مهسا
دی ۳, ۱۳۹۵ ۱۱:۰۰ ب٫ظ
پاسخ به  نازنین

سلام
تعداد سؤالات استعداد تحصیلی ۳۰ سؤال هست که که به هر سؤال ۳.۳ درصد تعلق میگیره. ۸ سؤال درک مطلب و ۷ سؤال استدلال منطقی هستش. یعنی نیمی از سؤالات و به عبارتی با درست زدن همه سؤالات میتونید ۵۰درصد کسب کنید. اما شرایط کنکور خیلی سخت چنین امکانی رو فراهم میکنه و حتی در صورت پاسخ به همه سؤالات هم احتمال خطا هست که نمره منفی داره.
یک سوم یعنی ۱۰ سؤال. یعنی شما اگه این درصد رو میخواید حداقل باید ۱۱ سؤال درست داشته باشید بدون غلط. که به ازای هر ۳ سؤال غلط هم تعداد جواب های درستتون باید یه دونه بیشتر بشه.
دروس تخصصی هم بستگی به تعداد سؤالات داره. برای رشته های مختلف تعداد سؤالات تخصصی ممکنه متفاوت باشه.

نازنین
دی ۳, ۱۳۹۵ ۰:۵۹ ق٫ظ

با سلام
برای اینکه استعداد تحصیلی بتونم میانگین ۳۵% بزنم باید چند تا سوال جواب بدم چون نمیخوام زبان بزنم؟؟

مهسا
دی ۳, ۱۳۹۵ ۹:۲۳ ق٫ظ
پاسخ به  نازنین

سلام
تقریبا یک سوم سوالات رو باید درست پاسخ بدید، به شرطی که نمره منفی نداشته باشید. اگه غلط بزنید که باید تعداد بیشتری پاسخ درست داشته باشید.