استعداد تحصیلی چیست؟

استعداد تحصیلی یکی از دروس بخش عمومی آزمون دکتری و از منابع آزمون دکتری 99 است که به سنجش توانایی‌ ذهنی و درک داوطلبان، قدرت تحلیل و استعداد آن‌ها می‌پردازد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

 

نام خاص این درس این ذهنیت را برای برخی از داوطلبان ایجاد کرده که این بخش از آزمون تنها به سنجش هوش و استعداد داوطلبان می‌پردازد و مطالعه برای آن تأثیر خاصی ندارد. اما حقیقت آن است که پاسخ‌دهی به سؤالات این درس نیز همانند بسیاری از دروس دیگر نیازمند یادگیری مهارت‌های خاص خود است و این مهارت‌ها نیز جز با مطالعه و تمرین حاصل نخواهد شد.

چرا نباید در آزمون دکتری، استعداد تحصیلی را صفر بزنیم؟

با بسته شدن پرونده آزمون دکتری 98، دروس و رشته‌های امتحانی آزمون دکتری 99 از سوی سازمان سنجش اعلام شد که بر اساس آن، ضرایب دروس امتحانی همچون سال‌های گذشته و بدون تغییر مانده است.

بنابراین در کنکور دکتری 99 نیز با تأثیر 17 درصدی هر یک از دروس عمومی شامل زبان دکتری و استعداد تحصیلی در نمره آزمون کتبی سازمان سنجش روبه‌رو هستیم، چرا که ضریب اعلام‌شده برای هر یک برابر 1 و ضریب اعلام‌شده برای دروس تخصصی 4 است.

در نتیجه همچون گذشته، این درس برای افرادی که می‌خواهند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند اهمیت خاص خودش را دارد.

به دو نمونه کارنامه زیر مربوط به آزمون دکتری معماری توجه کنید. با وجود معدل مؤثر نزدیک به هم و نیز درصد دروس تخصصی با فاصله اندک، درصد بالاتر دروس عمومی منجر به کسب رتبه تک‌رقمی شده است.

کارنامه رتبه 36 آزمون دکتری معماری

 

کارنامه رتبه 8 آزمون دکتری معماری

انواع سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری

استعداد تحصیلی آزمون دکتری از 4 بخش تشکیل شده است:

1. درک مطلب؛

2. استدلال منطقی (همه گروه ها بجز فنی و مهندسی)/تجسمی (گروه فنی و مهندسی)؛

3. تحلیلی؛

4. کمی.

تعدادی سؤالاتی که از هر یک از بخش‌های فوق در آزمون دکتری مطرح می‌شود به شرح زیر است:

بخش‌های مختلف استعداد تحصیلی در آزمون دکتری

ترتیب سؤالاتماهیت سؤالاتتعداد بخش‌هاتعداد سؤالات
بخش اولدرک مطلب2 متن8 سؤال
بخش دوماستدلال منطقی (همه گروه‌ها بجز فنی و مهندسی)7 متن کوتاه7 سؤال
تجسمی (گروه فنی و مهندسی)7 سؤال
بخش سومتحلیلی2 بخش8 سؤال
بخش چهارمکمی4 بخش7 سؤال

1- درک مطلب

سوالات درک مطلب استعداد تحصیلی دکتری

بخش درک مطلب در آزمون استعداد تحصیلی مشابه بخش Reading در آزمون‌های زبان انگلیسی است. در این بخش توانایی داوطلبان در درک متن مورد سنجش قرار می‌گیرد.

درک مطلب معمولاً جزو بخش‌های نسبتاً ساده آزمون است و می‌تواند تأثیر زیادی در کسب نمره شما داشته باشد، زیرا پاسخگویی به سؤالات این بخش نیاز به دانستن فرمول‌های پیچیده ندارد و تنها با فراگیری برخی مهارت‌ها، تا حد زیادی قادر به پاسخگویی به سؤالات خواهید بود.

این بخش شامل متن‌هایی نسبتاً بلند حاوی چند پاراگراف (معمولاً سه الی شش پاراگراف) است که سؤالاتی از آن‌ها مطرح شده است.

از آن‌جا که مبنای بخش درک مطلب جست‌وجو است و نه تحلیل متن، تمامی سؤالات مطرح شده باید با توجه به آن‌چه که در متن آورده شده پاسخ داده شود و برای پاسخ‌گویی به سؤالات نیازی به اطلاعاتی فراتر از متن نیست.

در واقع پاسخ‌گویی به سؤالات درک مطلب به دانش شما نیازی ندارد و وابسته به مهارتی است که در اثر تمرین به‌دست خواهد آمد.

موضوع متن انتخابی معمولاً با توجه به گروه امتحانی تعیین می‌شود و غالباً متن نسبتاً تخصصی است؛ یعنی به عنوان مثال، برای گروه هنر، متنی تخصصی در رابطه با هنر مطرح خواهد شد و برای گروه انسانی، متنی مرتبط با رشته‌های این گروه.

در بخش درک مطلب منتظر روبرو شدن با متن‌هایی با موضوعات آشنا نباشید؛ زیرا همه اطلاعات مورد نیاز جهت پاسخگویی به سؤالات به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در متن گنجانده شده است.

طبق آخرین تغییرات، 2 متن در بخش درک مطلب مطرح شده و از هر یک از این متن‌ها 4 سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش درک مطلب دارای 8 سؤال است.

2- استدلال منطقی

سوالات استدلال منطقی استعداد تحصیلی دکتری

برخلاف سؤالات درک مطلب، داوطلبان معمولاً از سؤالات استدلال منطقی پیش‌زمینه ذهنی ندارند. در این بخش، متنهایی آورده می‌شود و سپس یک سؤال از هر متن مطرح می‌گردد.

متن سؤالات طولانی نبوده و عموماً حاوی یک پاراگراف است. متن‌های بخش استدلال منطقی، متن‌های عمومی هستند و عموماً ارتباطی به گروه آزمایشی ندارند.

برای پاسخ‌گویی به سؤالات این بخش از آزمون باید با توجه به واقعیت‌های موجود در متنِ سؤالات و تجزیه وتحلیل آنها، پاسخ صحیح را پیدا کنید.

سؤالات استدلال منطقی معمولاً چندان ساده نبوده و جهت پاسخگویی به آنها، علاوه بر دانستن مهارت‌های لازم، نیازمند دقت و تمرکز بالایی نیز هستید. با این حال، این بخش نیز جزو بخش‌های نمره‌آور در آزمون دکتری است.

طبق آخرین تغییرات، 7 متن در بخش استدلال مطرح شده و از هر کدام از این متن‌ها نیز یک سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش استدلال منطقی دارای 7 سؤال است.

3- سؤالات تجسمی (ویژه گروه فنی مهندسی)

سوالات تجسمی استعداد تحصیلی دکتری

قسمت دیگری از بخش استعداد تحصیلی کنکور دکتری مربوط به سؤالات تجسمی است که مخصوص داوطلبان گروه فنی و مهندسی می‌باشد. در حقیقت بخش تجسمی در گروه فنی و مهندسی، جایگزین بخش استدلال منطقی در سایر گروه‌های آزمایشی است.

در سؤالات این بخش، قدرت تجسم، دقت در جزئیات و هوش تصویری داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد.

معمولاً سؤالات این بخش را نمی‌توان به طور کامل آموزش داد، چرا که پاسخ‌گویی به آنها تا حدی به ویژگی‌های خود فرد شامل قدرت تجسم دوبعدی و سه‌بعدی، تمرکز و هوش بستگی دارد، با این حال تعداد زیادی از افراد با تمرین و ممارست قادر به ارتقای سطح پاسخ‌گویی خود به سؤالات تجسمی هستند.

طبق آخرین تغییرات، 7 سؤال در بخش تجسمی مطرح می‌شود.

4- بخش تحلیلی

سوالات تحلیلی استعداد تحصیلی دکتری

در بخش تحلیلی، توانایی تحلیل داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این بخش برای چند متغیر که در صورت سؤال تعریف شده‌اند، قوانینی وضع شده و داوطلبان باید با توجه به شرایط ذکر شده، حالت‌های مختلف قرارگیری متغیرها را پیدا کنند.

گاهی با توجه به قوانین، می‌توان حالت‌های قطعی و نهایی قرارگیری برخی متغیرها را پیدا کرد، اما همواره حالت‌های زیادی باقی می‌ماند که احتمالی بوده و با توجه به صورت هر یک از سؤالات باید یکی از این حالات را انتخاب کرد.

طبق آخرین تغییرات، 2 مدل در بخش تحلیلی مطرح شده و از هر کدام از این مدل‌ها 4 سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش تحلیلی دارای 8 سؤال است.

5- سؤالات کمی

سوالات کمی استعداد تحصیلی دکتری

آخرین قسمت سؤالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری مربوط به سؤالات کمی شامل هوش، مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی و حل مسأله و … است. برای این قبیل سؤالات، در ابتدای هر سؤال دستورالعمل ویژه‌ای ذکر شده که با به‌کارگیری هوش و دانش ریاضی خود توانایی پاسخ دادن به آنها را خواهید داشت.

قابل توجه است که اگر چه تعداد زیادی از سؤالات این بخش با وجود ماهیت ریاضی خود، ساده هستند، اما داوطلبان به این بخش رغبت کمی نشان می‌دهند.

این در حالی است که معمولاً سطح دشواری سؤالات این بخش با توجه به دانش ریاضی گروه‌های مختلف تعریف شده و با یادآوری برخی مباحث ساده ریاضی و البته تمرین کافی می‌توان جهت پاسخ‌گویی به برخی سؤالات آمادگی پیدا کرد.

سؤالات این بخش از آزمون در گروه‌های مختلف آزمایشی عموماً شامل چهار دسته سؤالات هوش، حل مسأله، سؤالات کمی مقایسه‌ای و سؤالات محاسباتی است.

طبق آخرین تغییرات، 7 سؤال در بخش کمی مطرح شده است که انواع سؤالات در همه گروه ها بجز گروه فنی و مهندسی به شرح زیر است:

یک سؤال هوش؛ سه سؤال حل مسأله؛ یک سؤال مقایسه کمی؛ دو سؤال محاسبات.

در گروه فنی و مهندسی انواع سؤالات بخش کمی بدین شرح است:
یک سؤال هوش؛ چهار سؤال حل مسأله؛ دو سؤال مقایسه کمی

منابع استعداد تحصیلی

  استعداد تحصیلی

منابع و کتب مختلفی برای این بخش از آزمون تدوین شده است. به شما داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم در ابتدا نگاهی به سؤالات استعداد تحصیلی سال‌های گذشته داشته باشید و سعی کنید به تعدادی از سؤالات بدون هیچ گونه آمادگی پاسخ دهید.

در وهله بعد با توجه به میزان پاسخگویی خود، تصمیم بگیرید که آیا حل سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته برای شما کفایت می‌کند یا نیاز به مطالعه درسنامه‌های آموزشی نیز دارید.

سپس می‌توانید از بین منابع معرفی‌شده در ادامه مطلب، بهترین منبع را متناسب با سطح خودتان انتخاب کنید.

۱- کتاب رایگان استعداد تحصیلی آزمون دکتری

این کتاب که از طرف وب‌سایت پی اچ دی تست و به صورت کاملاً رایگان در اختیار داوطلبان آزمون دکتری قرار گرفته است، می‌تواند نیاز داوطلبان این آزمون را تا حد زیادی برطرف نماید، چرا که روش حل سوالات استعداد تحصیلی را آموزش می‌دهد.

داوطلبان می‌توانند با عضویت در خبرنامه سایت پی اچ دی تست از انتشار نسخه‌های جدیدتر این کتاب و سایر کتاب‌های رایگان پی اچ دی تست مطلع گردند.

قابل توجه است که بخش درسنامه این کتاب (به همراه تست استعداد تحصیلی) همچنان می‌تواند منبع جامعی برای یادگیری مهارت‌های پاسخ به سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری باشد. خلاصه و در عین حال جامع بودن بخش درسنامه این کتاب از ویژگی‌های مهم آن است.

دانلود رایگان کتاب استعداد تحصیلی دکتری وب‌سایت پی اچ دی تست (به همراه پاسخ تشریحی آزمون دکتری ۹۴)

۲- کتاب سؤالات و پاسخ تشریحی استعداد تحصیلی دکتری ۹۳

کتاب مجموعه سؤالات استعداد تحصیلی دکتری ۹۳ شامل پاسخ تشریحی سؤالات گروه‌های مختلف تحصیلی است و تلاش شده پاسخ سؤالات با شرح کامل و با هدف آموزش همزمان مطالب تدوین گردند.

دانلود کتاب سؤالات و پاسخ تشریحی استعداد تحصیلی دکتری ۹۳

۳- کتاب ۱۰۰ تست منتخب آزمون دکتری

این کتاب شامل صد تست برگزیده آزمون‌های دکتری سراسری سال‌های گذشته است و منابع بسیار خوبی برای تکمیل اطلاعات داوطلبان آزمون دکتری است.

دانلود کتاب ۱۰۰ تست منتخب دکتری

۴- کتاب استعداد تحصیلی انتشارات کتابخانه فرهنگ

این مجموعه کتاب که با نام «استعداد تحصیلی مسیح خواه» نیز شناخته می‌شود، منبع مناسبی است که برای آزمون استعداد تحصیلی کنکور دکتری نیمه‌متمرکز در بازار کتاب انتشار یافته است. از ویژگی‌های این مجموعه ارائه توضیحات مفصل درخصوص مباحث مختلف استعداد تحصیلی در کتاب نقره‌ای و ارائه پاسخ تشریحی سوالات تحصیلی در کتاب‌های طلایی است.

۵- کتاب استعداد تحصیلی دکتری مدرسان شریف

این کتاب نیز منبع جامع و کاملی برای داوطلبان آزمون دکتری به شمار می‌آیدو حاوی توضیحات کافی و حل سؤالات سال‌های گذشته است. کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف، نسبت به سایر کتاب‌ها حجم زیادی دارد و برای داوطلبانی مناسب است که قصد سرمایه‌گذاری جدی بر روی این درس دارند.

۶- مجموعه سؤالات استعداد تحصیلی دکتری

در کنار مطالعه درسنامه‌های مختلف، از جمله کتاب رایگان استعداد تحصیلی سایت پی‌اچ‌دی تست، به داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم با مرور سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته، نسبت به کسب آمادگی بیشتر برای پاسخگویی به سؤالات این بخش از آزمون دکتری اقدام نمایند.

امکان دانلود کلیه سؤالات استعداد تحصیلی سال‌های گذشته گروه‌های مختلف آموزشی از طریق صفحات زیر فراهم می‌باشد.

دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری از سال 90 تا 98

آزمون دکتری 98
دانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه علوم انسانیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه علوم پایهدانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه فنی و مهندسیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه هنردانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه دامپزشکیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی دکتری 98 گروه زبان
آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه کنکور دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه فنی و مهندسی کنکور دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی و منابع طبیعی آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه هنر آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی کنکور دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه زبان کنکور دکتری 97
آزمون دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی آزمون دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه کنکور دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه فنی و مهندسیسؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی آزمون دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری 96 گروه هنرسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه آزمایشی دامپزشکیسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه زبان
آزمون دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه فنی- مهندسی دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 95 گروه هنرسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری گروه دامپزشکی 95سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 95 گروه آزمایشی زبان
آزمون دکتری 94سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه علوم انسانیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه علوم پایه دانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه فنی-مهندسیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه هنردانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه دامپزشکی

دانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه آزمایشی زبان

آزمون دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه 1 علوم پایه دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی دکتری 93سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه هنرسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه دامپزشکیسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه زبان
آزمون دکتری 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 92
آزمون دکتری 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 91
آزمون دکتری 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 90

 

مطالب پیشنهادی برای داوطلبان دکتری:

 

سوالات متداول داوطلبان دکتری

آیا خواندن استعداد تحصیلی برای موفقیت در آزمون دکتری لازم است؟

تجربه داوطلبان آزمون دکتری در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که با وجودی که استعداد تحصیلی در کنکور دکتری ضریب 1 دارد، اما می‌تواند شانس قبولی داوطلبان، بخصوص رشته‌هایی که کسب درصد بالا در دروس تخصصی آن‌ها دشوار است، را به شدت بالا ببرد.

چه منابعی برای استعداد تحصیلی پیشنهاد می‌شود؟

در این مطلب به طور کامل منابعی که می‌تواند داوطلبان را به خوبی برای کسب درصد خوب در درس استعداد تحصیلی آماده کند معرفی کرده‌ایم.

سوالات استعداد تحصیلی دکتری را از کجا دانلود کنم؟

در این مطلب لینک دانلود رایگان سوالات استعداد تحصیلی و نیز پاسخنامه آن‌ها در دسترس است.

اینستاگرام آزمون دکتری