/منابع استعداد تحصیلی دکتری

مدرسان شریف

استاد وکیلی

منابع استعداد تحصیلی دکتری۱۳۹۷-۱۰-۸ ۲۱:۰۷:۲۱ +۰۳:۳۰

استعداد تحصیلی چیست؟

استعداد تحصیلی یکی از دروس بخش عمومی آزمون دکتری و از منابع آزمون دکتری 98 است که به سنجش توانایی‌ ذهنی و درک داوطلبان، قدرت تحلیل و استعداد آن‌ها می‌پردازد.

نام خاص این درس این ذهنیت را برای برخی از داوطلبان ایجاد کرده که این بخش از آزمون تنها به سنجش هوش و استعداد داوطلبان می‌پردازد و مطالعه برای آن تأثیر خاصی ندارد. اما حقیقت آن است که پاسخ‌دهی به سؤالات این درس نیز همانند بسیاری از دروس دیگر نیازمند یادگیری مهارت‌های خاص خود است و این مهارت‌ها نیز جز با مطالعه و تمرین حاصل نخواهد شد.

کانال تلگرام دکتری

چرا نباید در آزمون دکتری، استعداد تحصیلی را صفر بزنیم؟

با بسته شدن پرونده آزمون دکتری 97، دروس و رشته‌های امتحانی آزمون دکتری 98 از سوی سازمان سنجش اعلام شد که بر اساس آن، ضرایب دروس امتحانی همچون سال‌های گذشته و بدون تغییر مانده است.

بنابراین در کنکور دکتری 98 نیز با تأثیر 17 درصدی هر یک از دروس عمومی شامل زبان دکتری و استعداد تحصیلی در نمره آزمون کتبی سازمان سنجش روبه‌رو هستیم، چرا که ضریب اعلام‌شده برای هر یک برابر 1 و ضریب اعلام‌شده برای دروس تخصصی 4 است.

در نتیجه همچون گذشته، این درس برای افرادی که می‌خواهند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند اهمیت خاص خودش را دارد.

به دو نمونه کارنامه زیر مربوط به آزمون دکتری معماری توجه کنید. با وجود معدل مؤثر نزدیک به هم و نیز درصد دروس تخصصی با فاصله اندک، درصد بالاتر دروس عمومی منجر به کسب رتبه تک‌رقمی شده است.

کارنامه رتبه 36 آزمون دکتری معماری

 

کارنامه رتبه 8 آزمون دکتری معماری

انواع سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری

استعداد تحصیلی آزمون دکتری از 4 بخش تشکیل شده است:

1. درک مطلب؛

2. استدلال منطقی (همه گروه ها بجز فنی و مهندسی)/تجسمی (گروه فنی و مهندسی)؛

3. تحلیلی؛

4. کمی.

تعدادی سؤالاتی که از هر یک از بخش‌های فوق در آزمون دکتری مطرح می‌شود به شرح زیر است:

بخش‌های مختلف استعداد تحصیلی در آزمون دکتری

ترتیب سؤالاتماهیت سؤالاتتعداد بخش‌هاتعداد سؤالات
بخش اولدرک مطلب2 متن8 سؤال
بخش دوماستدلال منطقی (همه گروه‌ها بجز فنی و مهندسی)7 متن کوتاه7 سؤال
تجسمی (گروه فنی و مهندسی)7 سؤال
بخش سومتحلیلی2 بخش8 سؤال
بخش چهارمکمی4 بخش7 سؤال

1- درک مطلب

سوالات درک مطلب استعداد تحصیلی دکتری

بخش درک مطلب در آزمون استعداد تحصیلی مشابه بخش Reading در آزمون‌های زبان انگلیسی است. در این بخش توانایی داوطلبان در درک متن مورد سنجش قرار می‌گیرد.

درک مطلب معمولاً جزو بخش‌های نسبتاً ساده آزمون است و می‌تواند تأثیر زیادی در کسب نمره شما داشته باشد، زیرا پاسخگویی به سؤالات این بخش نیاز به دانستن فرمول‌های پیچیده ندارد و تنها با فراگیری برخی مهارت‌ها، تا حد زیادی قادر به پاسخگویی به سؤالات خواهید بود.

این بخش شامل متن‌هایی نسبتاً بلند حاوی چند پاراگراف (معمولاً سه الی شش پاراگراف) است که سؤالاتی از آن‌ها مطرح شده است.

از آن‌جا که مبنای بخش درک مطلب جست‌وجو است و نه تحلیل متن، تمامی سؤالات مطرح شده باید با توجه به آن‌چه که در متن آورده شده پاسخ داده شود و برای پاسخ‌گویی به سؤالات نیازی به اطلاعاتی فراتر از متن نیست.

در واقع پاسخ‌گویی به سؤالات درک مطلب به دانش شما نیازی ندارد و وابسته به مهارتی است که در اثر تمرین به‌دست خواهد آمد.

موضوع متن انتخابی معمولاً با توجه به گروه امتحانی تعیین می‌شود و غالباً متن نسبتاً تخصصی است؛ یعنی به عنوان مثال، برای گروه هنر، متنی تخصصی در رابطه با هنر مطرح خواهد شد و برای گروه انسانی، متنی مرتبط با رشته‌های این گروه.

در بخش درک مطلب منتظر روبرو شدن با متن‌هایی با موضوعات آشنا نباشید؛ زیرا همه اطلاعات مورد نیاز جهت پاسخگویی به سؤالات به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در متن گنجانده شده است.

طبق آخرین تغییرات، 2 متن در بخش درک مطلب مطرح شده و از هر یک از این متن‌ها 4 سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش درک مطلب دارای 8 سؤال است.

2- استدلال منطقی

سوالات استدلال منطقی استعداد تحصیلی دکتری

برخلاف سؤالات درک مطلب، داوطلبان معمولاً از سؤالات استدلال منطقی پیش‌زمینه ذهنی ندارند. در این بخش، متنهایی آورده می‌شود و سپس یک سؤال از هر متن مطرح می‌گردد.

متن سؤالات طولانی نبوده و عموماً حاوی یک پاراگراف است. متن‌های بخش استدلال منطقی، متن‌های عمومی هستند و عموماً ارتباطی به گروه آزمایشی ندارند.

برای پاسخ‌گویی به سؤالات این بخش از آزمون باید با توجه به واقعیت‌های موجود در متنِ سؤالات و تجزیه وتحلیل آنها، پاسخ صحیح را پیدا کنید.

سؤالات استدلال منطقی معمولاً چندان ساده نبوده و جهت پاسخگویی به آنها، علاوه بر دانستن مهارت‌های لازم، نیازمند دقت و تمرکز بالایی نیز هستید. با این حال، این بخش نیز جزو بخش‌های نمره‌آور در آزمون دکتری است.

طبق آخرین تغییرات، 7 متن در بخش استدلال مطرح شده و از هر کدام از این متن‌ها نیز یک سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش استدلال منطقی دارای 7 سؤال است.

3- سؤالات تجسمی (ویژه گروه فنی مهندسی)

سوالات تجسمی استعداد تحصیلی دکتری

قسمت دیگری از بخش استعداد تحصیلی کنکور دکتری مربوط به سؤالات تجسمی است که مخصوص داوطلبان گروه فنی و مهندسی می‌باشد. در حقیقت بخش تجسمی در گروه فنی و مهندسی، جایگزین بخش استدلال منطقی در سایر گروه‌های آزمایشی است.

در سؤالات این بخش، قدرت تجسم، دقت در جزئیات و هوش تصویری داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد.

معمولاً سؤالات این بخش را نمی‌توان به طور کامل آموزش داد، چرا که پاسخ‌گویی به آنها تا حدی به ویژگی‌های خود فرد شامل قدرت تجسم دوبعدی و سه‌بعدی، تمرکز و هوش بستگی دارد، با این حال تعداد زیادی از افراد با تمرین و ممارست قادر به ارتقای سطح پاسخ‌گویی خود به سؤالات تجسمی هستند.

طبق آخرین تغییرات، 7 سؤال در بخش تجسمی مطرح می‌شود.

4- بخش تحلیلی

سوالات تحلیلی استعداد تحصیلی دکتری

در بخش تحلیلی، توانایی تحلیل داوطلبان مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این بخش برای چند متغیر که در صورت سؤال تعریف شده‌اند، قوانینی وضع شده و داوطلبان باید با توجه به شرایط ذکر شده، حالت‌های مختلف قرارگیری متغیرها را پیدا کنند.

گاهی با توجه به قوانین، می‌توان حالت‌های قطعی و نهایی قرارگیری برخی متغیرها را پیدا کرد، اما همواره حالت‌های زیادی باقی می‌ماند که احتمالی بوده و با توجه به صورت هر یک از سؤالات باید یکی از این حالات را انتخاب کرد.

طبق آخرین تغییرات، 2 مدل در بخش تحلیلی مطرح شده و از هر کدام از این مدل‌ها 4 سؤال طرح می‌شود. بنابراین در مجموع بخش تحلیلی دارای 8 سؤال است.

5- سؤالات کمی

سوالات کمی استعداد تحصیلی دکتری

آخرین قسمت سؤالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری مربوط به سؤالات کمی شامل هوش، مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی و حل مسأله و … است. برای این قبیل سؤالات، در ابتدای هر سؤال دستورالعمل ویژه‌ای ذکر شده که با به‌کارگیری هوش و دانش ریاضی خود توانایی پاسخ دادن به آنها را خواهید داشت.

قابل توجه است که اگر چه تعداد زیادی از سؤالات این بخش با وجود ماهیت ریاضی خود، ساده هستند، اما داوطلبان به این بخش رغبت کمی نشان می‌دهند.

این در حالی است که معمولاً سطح دشواری سؤالات این بخش با توجه به دانش ریاضی گروه‌های مختلف تعریف شده و با یادآوری برخی مباحث ساده ریاضی و البته تمرین کافی می‌توان جهت پاسخ‌گویی به برخی سؤالات آمادگی پیدا کرد.

سؤالات این بخش از آزمون در گروه‌های مختلف آزمایشی عموماً شامل چهار دسته سؤالات هوش، حل مسأله، سؤالات کمی مقایسه‌ای و سؤالات محاسباتی است.

طبق آخرین تغییرات، 7 سؤال در بخش کمی مطرح شده است که انواع سؤالات در همه گروه ها بجز گروه فنی و مهندسی به شرح زیر است:

یک سؤال هوش؛ سه سؤال حل مسأله؛ یک سؤال مقایسه کمی؛ دو سؤال محاسبات.

در گروه فنی و مهندسی انواع سؤالات بخش کمی بدین شرح است:
یک سؤال هوش؛ چهار سؤال حل مسأله؛ دو سؤال مقایسه کمی

منابع استعداد تحصیلی

  استعداد تحصیلی

منابع و کتب مختلفی برای این بخش از آزمون تدوین شده است. به شما داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم در ابتدا نگاهی به سؤالات استعداد تحصیلی سال‌های گذشته داشته باشید و سعی کنید به تعدادی از سؤالات بدون هیچ گونه آمادگی پاسخ دهید.

در وهله بعد با توجه به میزان پاسخگویی خود، تصمیم بگیرید که آیا حل سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته برای شما کفایت می‌کند یا نیاز به مطالعه درسنامه‌های آموزشی نیز دارید.

سپس می‌توانید از بین منابع معرفی‌شده در ادامه مطلب، بهترین منبع را متناسب با سطح خودتان انتخاب کنید.

۱- کتاب رایگان استعداد تحصیلی آزمون دکتری

این کتاب که از طرف وب‌سایت پی اچ دی تست و به صورت کاملاً رایگان در اختیار داوطلبان آزمون دکتری قرار گرفته است، می‌تواند نیاز داوطلبان این آزمون را تا حد زیادی برطرف نماید، چرا که روش حل سوالات استعداد تحصیلی را آموزش می‌دهد.

داوطلبان می‌توانند با عضویت در خبرنامه سایت پی اچ دی تست از انتشار نسخه‌های جدیدتر این کتاب و سایر کتاب‌های رایگان پی اچ دی تست مطلع گردند.

قابل توجه است که بخش درسنامه این کتاب (به همراه تست استعداد تحصیلی) همچنان می‌تواند منبع جامعی برای یادگیری مهارت‌های پاسخ به سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری باشد. خلاصه و در عین حال جامع بودن بخش درسنامه این کتاب از ویژگی‌های مهم آن است.

دانلود رایگان کتاب استعداد تحصیلی دکتری وب‌سایت پی اچ دی تست (به همراه پاسخ تشریحی آزمون دکتری ۹۴)

۲- کتاب سؤالات و پاسخ تشریحی استعداد تحصیلی دکتری ۹۳

کتاب مجموعه سؤالات استعداد تحصیلی دکتری ۹۳ شامل پاسخ تشریحی سؤالات گروه‌های مختلف تحصیلی است و تلاش شده پاسخ سؤالات با شرح کامل و با هدف آموزش همزمان مطالب تدوین گردند.

دانلود کتاب سؤالات و پاسخ تشریحی استعداد تحصیلی دکتری ۹۳

۳- کتاب ۱۰۰ تست منتخب آزمون دکتری

این کتاب شامل صد تست برگزیده آزمون‌های دکتری سراسری سال‌های گذشته است و منابع بسیار خوبی برای تکمیل اطلاعات داوطلبان آزمون دکتری است.

دانلود کتاب ۱۰۰ تست منتخب دکتری

۴- کتاب استعداد تحصیلی انتشارات کتابخانه فرهنگ

این مجموعه کتاب که با نام «استعداد تحصیلی مسیح خواه» نیز شناخته می‌شود، منبع مناسبی است که برای آزمون استعداد تحصیلی کنکور دکتری نیمه‌متمرکز در بازار کتاب انتشار یافته است. از ویژگی‌های این مجموعه ارائه توضیحات مفصل درخصوص مباحث مختلف استعداد تحصیلی در کتاب نقره‌ای و ارائه پاسخ تشریحی سوالات تحصیلی در کتاب‌های طلایی است.

۵- کتاب استعداد تحصیلی دکتری مدرسان شریف

این کتاب نیز منبع جامع و کاملی برای داوطلبان آزمون دکتری به شمار می‌آیدو حاوی توضیحات کافی و حل سؤالات سال‌های گذشته است. کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف، نسبت به سایر کتاب‌ها حجم زیادی دارد و برای داوطلبانی مناسب است که قصد سرمایه‌گذاری جدی بر روی این درس دارند.

۶- مجموعه سؤالات استعداد تحصیلی دکتری

در کنار مطالعه درسنامه‌های مختلف، از جمله کتاب رایگان استعداد تحصیلی سایت پی‌اچ‌دی تست، به داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم با مرور سؤالات آزمون‌های سال‌های گذشته، نسبت به کسب آمادگی بیشتر برای پاسخگویی به سؤالات این بخش از آزمون دکتری اقدام نمایند.

امکان دانلود کلیه سؤالات استعداد تحصیلی سال‌های گذشته گروه‌های مختلف آموزشی از طریق صفحات زیر فراهم می‌باشد.

دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری از سال 90 تا 97

آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه کنکور دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه فنی و مهندسی کنکور دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی و منابع طبیعی آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه هنر آزمون دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی کنکور دکتری 97دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه زبان کنکور دکتری 97
آزمون دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی آزمون دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه کنکور دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه فنی و مهندسیسؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی آزمون دکتری 96سؤالات استعداد تحصیلی کنکور دکتری 96 گروه هنرسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه آزمایشی دامپزشکیسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 96 گروه زبان
آزمون دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم پایه دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه فنی- مهندسی دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی دکتری 95سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 95 گروه هنرسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری گروه دامپزشکی 95سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 95 گروه آزمایشی زبان
آزمون دکتری 94سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه علوم انسانیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه علوم پایه دانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه فنی-مهندسیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه کشاورزی و منابع طبیعیدانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه هنردانلود سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه دامپزشکی

دانلود سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 94 گروه آزمایشی زبان

آزمون دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه 1 علوم پایه دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی دکتری 93دانلود سؤالات استعداد تحصیلی گروه کشاورزی دکتری 93سؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه هنرسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه دامپزشکیسؤالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری 93 گروه زبان
آزمون دکتری 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 92دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 92
آزمون دکتری 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 91دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 91
آزمون دکتری 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم انسانی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه علوم پایه 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه فنی-مهندسی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه کشاورزی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه هنر 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه دامپزشکی 90دانلود رایگان تست استعداد تحصیلی گروه زبان 90

 

مطالب پیشنهادی برای داوطلبان دکتری:

 

منابع استعداد تحصیلی دکتری
3.9 (77.5%)
avatar
پوریا زندکریمی
پوریا زندکریمی

من تا الان نخوندم استعداد رو
به نظرتون با حل نمونه سوالات سالهای گذشته توی این ماه میتونم چند درصدی بزنم که سفید نباشه پاسخنامه م؟

مهسا
مهسا

سلام
به نظرم اول درسنامه کتاب رایگان سایت رو مطالعه کنید.
بعد دیدین تو هر بخشی راحت ترید روش کار کنید و تست بزنید.

پوریا زندکریمی
پوریا زندکریمی

ممنون از پاسخگویی شما
من گروه کشاورزی هستم
به نظر شما کدوم بخش راحت تر هست و میتونم از اون بخش شروع کنم به خوندن؟

آرمان
آرمان

سلام
من برای استعداد تحصیلی وقت زیادی نمیتونم بذارم…میخواستم راهنماییم کنید که کدوم بخش ها راحتتر هستن برای کسب حدود بیست درصد؟

مهسا
مهسا

سلام
معمولا دو بخش اول که درک مطلب و استدلال منطقی هست راحت تر و نمره آورتر هستند.

امیرحسین
امیرحسین

سلام چرا من در بیشتر سواالات استعداد تحصیلی بین دو گزینه میمونم 🙁
لطفا راهنمایی کنید

مهسا
مهسا

سلام
لازمه که مهارت های لازم رو کسب کنید تا این اتفاق براتون نیفته. تا میتونید تست های سال های گذشته رو بخونید.

حمید شیمی
حمید شیمی

بهترین منبع برای استعداد چیه؟
به نظرتون توی این فرصت کوتاه من چی بخونم؟

مهسا
مهسا

سلام
درسنامه کتاب رایگان سایت در این مدت کم میتونه خیلی کمکتون کنه.
کتابهای دیگه که در همین صفحه معرفی شده هم خوب هستن اما زمان میبره مطالعه شون.

زهرا اسماعیلی
زهرا اسماعیلی

در حل سوالات استعداد تحصیلی زمان خیلی خیلی کمه. برای هر سوال استعداد و زبان یک دقیقه و نیم وقت هست.
به نظر شما چطوری میشه این زمان رو مدیریت کرد که فرصت بشه همه سوالات رو حداقل یک بار بخونیم و اونایی که بلدیم رو بشه جواب داد ؟
من سال گذشته نرسیدم نصف سوالات رو ببینم 🙁

مهسا
مهسا

سلام
در بخش اخر درسنامه کتاب رایگان سایت، به این موضوع پرداخته شده. توصیه میکنم مطالعه بفرمایید.

فاطمه خدایاری
فاطمه خدایاری

سلام در این روزهای اخیر به نظرتون حل کردن سوالات استعداد تحصیلی سال های گذشته میتونه کمک کنه به کسی که چند ماهه هیچی از استعداد تحصیلی رو نخونده؟
اوایل تابستون که شروع کردم به درس خوندن هفته ای دو ساعت رو برای استعداد اختصاص دادم
اما از اول مهر تا الان هیچی نخوندم 🙁

مهسا
مهسا

سلام
بله حتما تا جایی که میتونید تست بزنید تا ماهیت سوالات دستتون بیاد. توصیه میکنم بیشتر روی درک مطلب و استدلال منطقی کار کنید.

ترانه
ترانه

سلام بچه ها من جزو گروه فنی مهندسی هستم و برای کنکور دکتری، درس استعداد رو نخوندم تا حالا.
به نظر شما کدوم بخش رو بخونم تا بتونم ۱۵ تا ۲۰ درصد بزنم؟ منبع چی معرفی میکنید تو این زمان کم؟
ممنونم

مهسا
مهسا

سلام
پاسخم رو به کامنت دوستاتون که بالاتر گفتم بخونید.
موفق باشید.

sodabe
sodabe

کسی اگر آخرین توصیه های خوب زدن تست استعدادو اگه داره بگه لطفا
ممنون

ایمان
ایمان

سلام ببخشید در کنکور دکتری دفترچه زبان و استعداد با همه یا جداست؟

مهسا
مهسا

سلام
برای دروس عمومی یک دفترچه شامل زبان و استعداد تحصیلی داده میشه. قاعدتا امسال هم اگر تغییری نداشته باشه به همین شکل خواهد بود.

امید ابراهیمی
امید ابراهیمی

سلام لطفا درخصوص حل سوالات تحلیلی استعداد تحصیلی راهنمایی بفرمایید.
متشکرم.

مهسا
مهسا

سلام
در کتاب رایگان همین سایت توضیحاتی در این خصوص ارائه شده. میتونید مطالعه بفرمایید و اگه سوالی بود همین جا مطرح کنید.

سارا
سارا

سلام وقت بخیر

بخش تحلیلی رو خوندم و تقریبا تسلط دارم،بخش تجسمی هم میخام شروع کنم، به نظرتون وقت برای درک مطلب بزارم؟تستای درک مطلب رو دیدم واقعا سخته
ممنون

مهسا
مهسا

سلام
برای رشته های فنی مهندسی چند ساله که درک مطلب سوالات سختی داره. به هر حال ممکنه امسال این طور نباشه و بنابراین توصیه میکنم شما مطالعه کنید و براش آماده باشید، اما اگر سر کنکور با سوالات دشواری مواجه شدید، در پاسخ به تستها احتیاط کنید.

سارا
سارا

سلام
ممنونم
بعد یه مورد دیگه اینکه برای سوالات تحلیلی فنی مهندسی، فقط کنکورای اخیر فنی مهندسی رو کارکنم کافیه؟یا گروه های دیگه ام بزنم؟تعداد گروه های دیگ خیلی زیادن
ممنون

سهرابی
سهرابی

من اکثرا نمونه سوالات گروه کشاورزی رو حل کردم
رشته خودم کشاورزی هست
به نظرتون نیاز هست سوالات سایر گروه ها رو هم حل کنم برای یادگیری و تسلط بیشتر؟

مهسا
مهسا

سلام
ماهیت سوالات یکسان هستش. اگر به دنبال نکته جدیدی هستید، خیلی حل سوالات بیشتر بهتون چیز جدیدی نمیده، اما مهارت شما رو در پاسخگویی بالا میبره و همینطور سرعت شما رو. در سالهای اخیر زمانی که به دروس عمومی اختصاصی داده شده کم هست و هر چه سرعت بیشتری داشته باشید، شانس بالاتری برای کسب درصد خوب دارید.

ثنا
ثنا

سلام دوستان
میخواستم نظرتون رو بدونم در مورد اینکه اگه من زبان رو در کنکور دکتری ۹۸ صفر بزنم ولی بیشتر رو استعداد تمرکز کنم برام بد نمیشه. البته زبانم بد نیست ولی میترسم چند تا بزنم ولی منفی بخورم.
سوالات استعداد رو به نسبت زبان خیلی بهتر میزنم.

مهسا
مهسا

سلام
بهتره که کلا هیچ درسی رو صفر نزنید و اینطور باشه که درصد هر یک از دروستون رو به متوسط درصد رشته تون نزدیک کنید. اما باز هم بستگی به شرایط رشته تون داره. اگر میانگین درصد زبان عمومی تو رشته تون پایین باشه مشکلی نیس قاعدتا.
تمرکز روی بخش گرامر در این زمان باقی مونده بهتر هست نسبت به سایر بخش ها و البته در فرصت باقی مونده میتونید از کلاس های کنکور دکتری هم که به صورت فشرده است برای زبان استفاده کنید تا سطح زبانتون رو ارتقا بدید. این یه راه حل سریع هست.

سینا اسحاقی
سینا اسحاقی

سلام میشه راهنمایی کنید واسه استعداد چی بخونم که بتونم بیشتر از پنجاه درصد تو کنکور دکتری ۹۸ بزنم؟؟؟
از الان میخوام واسش شروع کنم. دیر نیست به نظرتون؟
ممنون

مهسا
مهسا

سلام
درصد بالای پنجاه درصد بالایی هست. البته دست یافتن بهش نشدنی نیست. منابعی که در همین صفحه معرفی شده همه مناسب هستن و بسته به سطح دانش خودتون میتونید منابع رو انتخاب کنید.
کتاب مدرسان شریف قطور هست و احتمالا فرصت کافی نداشته باشید.
من توصیه م این هست که اول کتاب رایگان سایت و بعد مسیح خواه رو بخونید.

نازی
نازی

سلام روز بخیر
امکانش در خصوص مدیریت زمان پاسخگویی به سوالات استعداد تحصیلی راهنمایی بفرمایید.
من سال گذشته وقت نکردم نصف سوالات رو حتی بخونم 🙁

مهسا
مهسا

سلام
در انتهای بخش درسنامه کتاب رایگان سایت در این خصوص مطالبی درج شده که میتونید مطالعه بفرمایید.

فیروزمندی
فیروزمندی

ضریب استعداد تحصیلی در آزمون دکتری چقدر هست؟
لطفا پاسخ بدین

رهسپار
رهسپار

یک

فیروزمندی
فیروزمندی

به نظرتون با اینکه ضریب دروس تخصصی خیلی بیشتره، با حذف استعداد تحصیلی در آزمون میشه به قبولی امیدوار بود؟

مهسا
مهسا

سلام
البته سالهای قبل بودن کسانی که با ضریب صفر استعداد هم پذیرش شدن. اما دو کارنامه ای که بالای صفحه اومده رو هم ملاحظه کنید. تفاوت اصلی شون در دروس عمومی هست. بنابراین کلا توصیه میشه هیچی رو حذف نکنید.

کریمی نیا
کریمی نیا

سلام ببخشید این منابعی که برای استعداد تحصیلی معرفی شده برای تمامی گروه های آزمایشی مناسب هست؟
چون ظاهرا سوالات هر گروه با دیگری متفاوت است.
ممنون از پاسخگویی تون

مهسا
مهسا

سلام
بله مناسب هست. درسته که سوالات متفاوته اما ماهیت سوالات و مهارت و نحوه پاسخگویی به اونها یکسان هستش.

کوثر
کوثر

سلام ازاطلاعات کامل و جامع شما متشکرم

mina
mina

با سلام خدمت مدیر محترم سایت ببخشید برای کسب درصد بالا در درس استعداد تحصیلی همین کتاب رایگان سایت کفایت میکند یا باید کتاب استعداد تحصیلی مسیح خواه یا مدرسان نیز در کنارش خوانده شود؟ من اولین سال هست که میخوام به طور جدی شروع کنم و اصلا پیش زمینه ای درمورد سوالات استعداد تحصیلی ندارم…لطفا راهنمایی بفرمائید. با تشکر…

مهسا
مهسا

سلام
این خیلی بستگی به خود شما داره. معمولا کسانی که درک تحلیلی و ریاضی بهتری دارند با تمرین کمتری در این درس موفق میسن.
کتاب رایگان سایت درسنامه خوبی داره، اما توصیه میکنم که حتما تست های سال های گذشته رو هم مرور کنید تا فضای سوالات دستتون بیاد.

فیروزمندی
فیروزمندی

باسلام
به نظرتون برای کسب درصد خوب در استعداد تحصیلی حل نمونه سوال و تمرین و تکرار کافیه؟
من وقت ندارم مطالعه داشته باشم این کتابها رو
ممنونم

مهسا
مهسا

سلام
اگه با نمونه سوال روال پاسخگویی دستتون بیاد بله کفایت میکنه. درسنامه کتاب رایگان همین سایت هم خلاصه و خوب هست.

ف
ف

برای دکترا سلولی مولکولی علوم همین کتاب استعداد تحصیلی سایت مناسب و کافیه؟

ف
ف

ببخشید جواب سؤال منم میشه بدین

زینب
زینب

سلام دوستانی که از کتاب مسیح و وکیلی استفاده کردند ، توو کنکور درصد شون چند بود؟؟

مهسا
مهسا

سلام
کتاب رایگان همین سایت رو میتونید مطالعه کنید و کتاب مسیح خواه و وکیلی هم کتاب خوبی هستش، اما در کنارش حتما تستهای کنکور سالهای قبل رو هم بزنید.

محمد
محمد

با سلام
میخام واسه دکترا بیوانفورماتیک شرکت کنم
واسه استعداد تحصیلی کدوم کتاب رو بخونم خوبه؟

راحله
راحله

دوستان یه سوالی داشتم برای تهیه منابع دکتری از کدوم منابع بهتره که استفاده کنم؟ مدرسان شریف یا ماهان؟؟؟

مهسا
مهسا

سلام
لطفا از جدول پایین صفحه به انجمن تخصصی رشته تون مراجعه کنید و از دوستان همرشته تون در این باره سؤال کنید.

negar
negar

سلام در انجمن مدیریت مالی کسی راجع به منابع پاسخگو نیست لطفا راهنمایی کنید

بذر
بذر

سلام پارسه بهتره

محمد رضازاده
محمد رضازاده

به نظر من خود منابع اصلی رو تهیه کنید

آ
آ

منابع اصلی را بخوانید

هیوا
هیوا

من اصلا نمیدونستم چی هست استعداد تحصیلی ولی وقتی سوالاتشو دیدم به نظرم بچه های علوم انسانی راحت تر جواب میدن چون درس منطق و تو دبیرستان خوندن.کتاب منطق شهید مطهری رو بخونید خیلی کم حجم و جامعه به دردتون میخوره حتما.

آ
آ

من کلاس رفتم

شیمی
شیمی

با سلام
شیمی آلی هستم با رتبه ۷۰۰ از ۱۳۰۰ دعوت به مصاحبه میشم روزانه ؟

مهنا
مهنا

من بدون یه ذره خوندن بدون حتی یک تست استعداد تحصیلی رو ۳۰ درصد زدم ولی حیف تخصصی هام پایینه

فواد
فواد

سلام
از چه طریق میتونم کتاب استعداد تحصیلی مختص رشته مهندسی برق-الکترونیک را دریافت کنم؟
ممنونم!

مهسا
مهسا

سلام
توضیحاتی که به سؤال پایین رو دادم مطالعه کنید.

فواد
فواد

کتاب استعداد تحصیلی برای تمام رشته ها مشترک هست یا نه؟

مهسا
مهسا

سلام
بله مشترک هست، چون ماهیت سؤالات فرقی ندره (فقط گروه فنی مهندسی بخش منطقی رو نداره و به جاش بخش تجسمی داره که در این کتاب هم هست)، ولی صورت سؤالات هر گروه آزمایشی متفاوته.

mohi mhj
mohi mhj

دوستان سلام

کسی در اینجا کلاس استادان وکیلی یا مسیح خواهو شرکت کرده؟

چند تونستین بزنید؟

نازنین
نازنین

متاسفانه مثل اینکه باید بمونم برای سال بعد

نازنین
نازنین

من درس تخصصی نگاه کردم البته من قصدم این بود که 11 تا درست بزنم که تا 20% داشته باشم که متاسفانه 5 تا غلط شد خیلی حساب شده کار کردم که نشد
استعداد نگاه نکردم
زبانم سفید گزاشتم که مبادا منفی بشه
ممنون که جواب دادید

نازنین
نازنین

با سلام
ارشد شیمی آلی دارم کنکور 96 شرکت کردم با این که مطالعه داشتم کلید سوالات نگاه کردم 6 درست و 5 تا غلط به نظرتون میشه روزانه مجاز شد ؟

مهسا
مهسا

سلام
رتبه شما بستگی به درصد همه دروس داره و نه فقط یک درس. علاوه بر این باید شرایط رقبا هم دیده شه و نمیشه دقیق گفت که چه شرایطی براتون اتفاق میفته.

کنکوری 96
کنکوری 96

سلام بچه ها من خیلی فوری به حل تشریحی استعداد مهندسی 95 نیاز دارم
لطفا کمک کنید

نازنین
نازنین

با سلام
میخواستم بپرسم برای قبولی روزانه کمترین درصد تخصصی و استعداد باید چقدر باشه ؟ حالا هر جا فقط روزانه باشه

مهسا
مهسا

سلام البته اینجا صفحه استعداد تحصیلی هست و بهتره به صفحه مشاوره مراجعه کنید. این که درصدها چقدر باشه اولا به رشته تون بستگی داره، مثلا در برخی رشته های علوم پایه، 20درصد تخصصی خیلی خوب هست، اما در برخی رشته های هنر زیر 50درصد کلا امیدی برای مجاز شدن نیست. دوم به سطح رقباتون و سطح سؤالات بستگی داره و ممکنه هر سال با سال قبل متفاوت باشه با توجه به این دو عامل. سوما که با توجه به این مواردی که گفتم رتبه تون ممکنه هر چیزی باشه و بعد تازه به ظرفیت رشته تون هم بستگی داره… ادامه نظر»

فرزانه
فرزانه

سلام دوستان
ببخشید کسی پاسخ تشریحی استعداد علوم پایه 95 رو داره بذاره اینجا، نتونستم گیر بیارم ممنون میشم.
با تشکر

سارا
سارا

با سلام
اگر کسی کلید سوالات رشته شیمی فیزیک سال 91 و 92 را داره بذاره. هرچقدر جستجو کردم پیدا نکردم. لازم دارم. ممنون میشم.

بهنام
بهنام

با سلام.ایا ازمون استعداد تحصیلی برای تمامی رشته ها یکسان‌است؟

مهسا
مهسا

سلام
ماهیت سوالات برای همه رشته های بجز فنی مهندسی یکسانه. همه گروه ها سوالات درک مطلب، استدلال منطقی، تحلیلی و کمی دارند که تعداد سؤالات هر مبحث برای همه رشته ها هم برابر هست. اما در هر گروه ازمایشی صورت سوالات فرق داره.
برای گروه فنی مهندسی سوالات درک مطلب، کمی، تحلیلی هست، فقط به جای استدلال منطقی، سوالات تجسمی داده میشه.

somayeh
somayeh

استعداد اصلا نرسیدم بخونم …

مهسا
مهسا

سلام
به نظرم با توجه به وقت باقی مونده، از کتاب رایگان سایت، دو بخش درک مطلب و استدلال منطقی رو بخونید. میتونید تو مدت کوتاهی ایم مباحث رو یاد بگیرید. اصلا پیچیده نیستن. بعدش هم چند سری سوال حل کنید.

نازنین
نازنین

در درس تخصصی 3 تا غلط یه دونه درسته از بین میبره ؟
تعداد سوال 45

مهسا
مهسا

سلام
بله در همه دروس به همین صورت هستش.

مرضیه
مرضیه

سلام برا استعداد تو فرصت باقی مونده چطور برنامه ریزی کنم؟چی بخونم؟

مهسا
مهسا

سلام
با توجه به زمان محدود باقی مونده، توصیه میکنم که کتاب رایگان سایت که مختصر و مفید هست رو مطالعه بفرمایید. اگه دقیق خونده شه، میتونه کمک زیادی بهتون بکنه.

جلیل
جلیل

سلام.دوستان آیا کتابی در زمینه نمونه سوالات چندین دوره کنکور دکترا رشته اقتصاد هست؟ اگه هست لطفا معرفی کنید.ممنونم

مهسا
مهسا

سلام
این صفحه مربوط به استعداد تحصیلی هست. بهتره از جدول پایین صفحه وارد انجمن تخصصی رشته تون بشید تا بتونید از همرشته ای هاتون در این زمینه کمک بگیرید.

نازنین
نازنین

سلام
تشکر مجدد

نازنین
نازنین

ممنون خیلی لطف کردید بابت راهنمایی کاملتون
بابت درصد درس تخصصی؟ که هر تست چند درصد میشه؟
تعداد سوالات 45 و رشته شیمی الی هستم

مهسا
مهسا

سلام مجدد
قاعدتا هر سوال تقریبا 2.2 درصد میشه.

نازنین
نازنین

سلام
ببخشید میشه لطف کنید بگید هر تست استعداد تحصیلی چند درصد میشه ؟
آیا فقط با زدن بخش استدلال منطقی و درک مطلب میشه به 35% رسید
و یک سوم یعنی چند تا سوال ؟ میخواستم دقیق بدونم که آون تستی که شک دارم نزنن
و هر تست دروس تخصصی چند درصد داره ؟
ممنون از راهنمایتون

مهسا
مهسا

سلام تعداد سؤالات استعداد تحصیلی 30 سؤال هست که که به هر سؤال 3.3 درصد تعلق میگیره. 8 سؤال درک مطلب و 7 سؤال استدلال منطقی هستش. یعنی نیمی از سؤالات و به عبارتی با درست زدن همه سؤالات میتونید 50درصد کسب کنید. اما شرایط کنکور خیلی سخت چنین امکانی رو فراهم میکنه و حتی در صورت پاسخ به همه سؤالات هم احتمال خطا هست که نمره منفی داره. یک سوم یعنی 10 سؤال. یعنی شما اگه این درصد رو میخواید حداقل باید 11 سؤال درست داشته باشید بدون غلط. که به ازای هر 3 سؤال غلط هم تعداد جواب… ادامه نظر»

نازنین
نازنین

با سلام
برای اینکه استعداد تحصیلی بتونم میانگین 35% بزنم باید چند تا سوال جواب بدم چون نمیخوام زبان بزنم؟؟

مهسا
مهسا

سلام
تقریبا یک سوم سوالات رو باید درست پاسخ بدید، به شرطی که نمره منفی نداشته باشید. اگه غلط بزنید که باید تعداد بیشتری پاسخ درست داشته باشید.

گودرزی
گودرزی

سلام، دوستان میخواهم دکتری حقوق خصوصی شرکت کنم.آیا منابع همان که در دفترچه آمده است یا ازمنابع دیگری استفاده میشود منابع ذکرشده متون فقه حقوق مدنی حقوق تجارت است لطفا هرکدام ازدوستان اطلاعی دارند راهنمایی بفرمایید متشکرم

نیلوفر
نیلوفر

سلام.دوستان برای استعداد تحصیلی دکتری مهندسی پزشکی چه منبعی رو پیشنهاد میکنید؟

مهسا
مهسا

سلام
منابعی که بالا معرفی شدن برای همه رشته ها خوب و مناسب هستن. توصیه میکنم از کتاب رایگان سایت شروع کنید و اگه لازم به منابع تکمیلی داشتید، کتاب های دیگه رو تهیه کنید. فرق زیادی هم نداره کدوم کتاب. محتواها مشابه هستن تا حدی.

الهه
الهه

سلام دوستان
من برای استعاد تحصیلی وقت زیادی نمیتونم بذارم…میخواستم راهنماییم کنید که کدوم بخش ها به نسبت راحتتر هستن برای کسب درصد بیست الی سی؟
رشته م فنی هست و کتاب مدرسان رو دارم برای استعداد.

مهسا
مهسا

سلام
معمولا بخش درک مطلب فنی ها دشواره. بخش تحلیلی هم عموما زمان بر هست. البته مطلق نیست. به هر حال به نظرم روی بخش تجسمی و کمی تمرکز بیشتری داشته باشید.

ابراهیم
ابراهیم

باسلام واحترام
ممنون میشم درخصوص منابع استعداد تحصیلی برای رشته مدیریت مالی راهنمایی فرمایید
باتشکر

مهسا
مهسا

سلام
منابع معرفی شده بالای این صفحه برای همه رشته ها مناسبه دوست عزیز.

در جستجوی منابع آزمون دکترا
در جستجوی منابع آزمون دکترا

با سلام خدمت همه دوستان
من رشته تربیت بدنی هستم ، نظرات دوستان رو مطالعه کردم که تقریبا منابع متفاوتی بدست اومد حالا اگه بخوام به عنوان جمع بندی از همه منابع یک منبع رو انتخاب کنم بنظرتون کدوم یکی از این منابع میتونه راهگشاتر باشه،ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

مهسا
مهسا

سلام
کتاب رایگان سایت مختصر و مفید هست. به نظرم میتونید روی اون تمرکز کنید. اگه لازم بود از منابع دیگه هم به عنوان کمکی استفاده کنید.

سیدحسین
سیدحسین

سلام به دوستان
یه سوال
من تو زمینه پاسخ به سوالات ریاضی خیلی ضعیفم و فقط می توانم سوالات درک مطلب رو پاسخ بدم. آیا با تمرین می توانم به سوالات ریاضی و تحلیل اون پاسخ بدم؟

مهسا
مهسا

سلام
بخش کمی استعداد تحصیلی چندان دشوار نیست و اگر چه همه ش نه، اما تعدادی از سوالاتش رو با چند محاسبه ساده میتونید حل کنید.
البته بخش های دیگه شامل درک مطلب و استدلال منطقی هم اگه خوب کار کنید روشون؛ امتیازآور هستن.

Arezo0mni
Arezo0mni

سلام
بنده فارق التحصیل رشته مشاوره هستم
برای دکتری چه کتابی مناسبه برای استعداد تحصیلی؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

مهسا
مهسا

سلام
منابعی که در بالای همین صفحه معرفی شده مناسب هستن دوست عزیز. میتونید از کتاب رایگان سایت هم استفاده کنید.

tooraj
tooraj

واسه رشته عمران دکتری کدام منبع برای استعداد تحصیلی مناسب است لطفا راهنمایی فرمایید

مهسا
مهسا

سلام
کتاب رایگان همین سایت مناسب همه رشته ها است دوست گرامی.

فاطمه
فاطمه

با سلام
میخواستم بدونم اگه بخوام در درس استعداد برای مقطع دکتری کتاب مدرسان و بخونم شما توصیه میکنید از کدوم فصل شروع کنم؟چون فصل یک مربوط به استعداد منطقی هست و سخته.

مهسا
مهسا

سلام
تفاوت خیلی زیادی نداره به نظرم. اما چون دو بخش درک مطلب و استدلال منطقی امتیازاورتر هستن معمولا از اونها میتونید شروع کنید.
بعد هم به ترتیب تحلیل و کمی (البته اگه رشته تون فنی مهندسی نیست)

زهره-معماری
زهره-معماری

سلام
از بین کتابهایی که برای استعداد هست کدوم رو بگیرم و بخونم بهتره؟
گویا این سایت هم یه جزوه پی دی اف گذاشته ولی انقدر نمیتونم زمان بذارم که برسم چند کتاب یا چند جزوه بخونم کسی میتونه راهنماییم کنه که کدوم از بقیه جامع تر و کامل تره؟

مهسا
مهسا

سلام
کتاب سایت به نظرم کفایت میکنه. میتونید از همین جزوه استفاده کنید.
کتابهای دیگه توضیحات بیشتری دارن و مثالهای بیشتر. وگرنه کتاب سایت پوشش دهنده همه مباحث هست.

استعدادیاب
استعدادیاب

سلام برای استعداد مدرسان و مسیح خواه در بعضی سوالات جواب های متفاوتی به سوالات دکتری چند سال اخیر دادن و آدم گیج میشه حرف کدوم رو قبول کنه،به نظر شما کدومشون درست تر جواب دادن؟

مهسا
مهسا

سلام
مرجع اصلی پاسخ صحیح کلید منتشرشده از سوی سازمان سنجش هستش.

استعدادیاب
استعدادیاب

آخه سالهای دورتر که کلید رو سازمان سنجش نمیداد فقط یکی دو سال هست که کلید رو میدن…

مهسا
مهسا

از سال 93 کلید منتشر میشه، یعنی سه سال. به نظرم مرور سؤالات همین سالها کفایت میکنه.

اموزش زبان انگلیسی به اتش
اموزش زبان انگلیسی به اتش

بله بخش تجسمی هم در کتاب مدرسان وجود داره

اتش
اتش

سلام من میخواهم کتاب استعداد تحصیلی مدرسان( تمام گروه‌ها به غیر از فنی و مهندسی) رو تهیه کنم خواستم بدونم ایا در این کتاب سوالات تجسمی هم هست؟

مهسا
مهسا

سلام
بله این مبحث نیز در کتاب مدرسان هست.

ریاضی کاربردی
ریاضی کاربردی

سلام ببخشید من میتونم برای درس استعداد تحصیلی از کتاب GMATدکتر عرفانیان استفاده کنم چون روش نوشته برای رشته مدیریت
باتشکر

محبوبه
محبوبه

سلام
بهتره کتاب استعداد تحصیلی تهیه کنید. این کتاب بخش های اضافه تری از ازمون دکتری داره و یک سری بخش های لازم رو هم نداره.

سمیه
سمیه

اعصابمممم خرابه ……استعداد چرا اینجوریه .خیلی مسخرستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت واای دارم دیوونه میشم

مهنوش
مهنوش

سلام من ارشد مهندسی شیمی گرایش محیط زیستم پروژم هم یه نوع فیلتر تصفیه اب بوده برای دکترا میتونم محیط زیست گرایش اب و فاضلاب برم
در ضمن ارشدم دانشگاه ازاد بودم حالا میخام برای دکترا برم دولتی میشه؟؟؟؟

saeed
saeed

بله میشه هیچ دلیلی نداره که نشدنی باشه
اما توی مصاحبه فک میکنم خیلی روی امتیاز دهی تثرگذار باشه

م
م

با سلام
من فارغ التحصیل ارشد عمران هستم میتونم رشته هوافضا برای دکترا بخونم.

محمد
محمد

با سلام بنده ارشد اطلاع رسانی و فناوری اطلاعاتهستم آیا امکان داره بتونم در دوره دکتری باستانشناسی شرکت کنم

مهسا
مهسا

سلام
برای دانشگاه دولتی خیر، شرط تجانس رو ندارید.

سلام
سلام

تست های استعداد تحصیلی علوم پایه و مهندسی خیلی فرق داره؟ کتاب استعداد تحصیلی فنی مهندسی رو دارم از رو اون بخونم ایرادی نداره؟

مهسا
مهسا

سلام
یک بخش از فنی مهندسی (تجسمی) در سایر رشته ها نیست کلا و به جای بخش تحلیلی هست.
بقیه بخش ها ماهیت یکسانی دارند.

ارزو_مدیریت دولتی
ارزو_مدیریت دولتی

سلام؛من امسال دکترا شرکت کردم استعداد تحصیلی رو خیلی بد زدم واقعا نسبت به تخصصیهام درصدم افتضاح بود چون زمان کمی برای استعداد گذاشته بودم؛می خوام از الان برای آزمون خودمو آماده کنم برای این درس چه کتابی رو پیشنهاد می کنید؟ و چطور بخونم؟ ممنونم.

لیلی
لیلی

سلام- من امسال دکتری پذیرفته شدم و استعداد رو هم خیلی خوب جواب دادم 49 درصد زدم من کتاب دکتر وکیلی رو خوندم و سوالات چند سال کنکور استعداد رو زدم برای استعداد تحصیلی فقط و فقط باید تست زیاد بزنید. موفق باشید

ماریا
ماریا

سلام تبریک میگم اسم کتابون چی هست از کدوم انتشارات هست

ghost
ghost

کتاب مسیح خواه از همه بهتره

لیلا
لیلا

سلام .منابع ازمون دکتری ریاضی 96 ایا اعلام شده؟

مهسا
مهسا

سلام
فعلا هیچ جزئیاتی از آزمون دکتری 96 اعلام نشده دوست عزیز.

mah
mah

اگه دو مرحله میشد خوب بود

مهندسی شیمی
مهندسی شیمی

سلام
به نظرتون لازمه برای درس استعداد کلاس رفت؟
اگه آره! برای فنی مهندسی کدوم موسسه بهتره؟ چون انگار با انسانی و علوم پایه فرق داره

مهسا
مهسا

سلام
بستگی به خودتون داره. خیلی ها بدون کلاس رفتن هم درصد خوبی کسب کردن، بعضی ها هم با کلاس رفتن نتایج خوبی گرفتن.
فنی مهندسی فقط در یک بخش با انسانی و علوم پایه تفاوت داره.

s
s

سلام.
سوال … لطفا پاسخ بدبد..

آیا 20 درصد در استعداد برای رشته علوم تربیتی درصد خوبی محسوب میشه؟

میانگین این درس جند هستش تو گروه علوم انسانی؟؟

مهسا
مهسا

سلام
رشته به رشته متفاوت هست دوست عزیز، ضمن این که سطح سؤالات هم هر سال ممکنه فرق کنه.
اما اگه به طور کلی بخوایم بگیم، شاید درصد متوسط رو به بالایی به حساب بیاد برای بچه ها انسانی.

علی
علی

بعید می دونم ارتباطی به گروه آموزشی داشته باشه این حرف شما به این معنیه که در گروه علوم انسانی استعداد تحصیلی و تست هوش را بسیار پایین میزنند اما نتایج عملی در آزمون غیر از این نشون میده

آبان
آبان

با سلام
لطف می کنید ی منبع خوب برای طرح و آزمایش کشاورزی معرفی کنید! میشه گفت چیزی ازش نمی دونم .منتظر پاسختون هستم.ممنون

منم فیزیولوژی
منم فیزیولوژی

سلام بهترین کتاب طرح و آزمایشات کشاورزی انتشارات دیباگران نوشته آقای فرهنگ فاتحی

پوریا
پوریا

سلام خدمت دوستان عزیز کسی میدونه ازمون ابان ماه منابع عوض میشه یا مثل همون کنکور اسفند ماه برگزار میشه؟ ممنون میشم جواب بدین

مهسا
مهسا

سلام
مشخص نیست که چه اتفاقی میفته. فعلا باید منتظر انتشار اخبار دقیق تر از جانب سازمان سنجش بود. تا الان نه دقیقا خبری در مورد آزمون آبان ماه گفته نشده و نه خبری از لغو آزمون در دسترسه.

Arezoo
Arezoo

سلام
امسال ازمون دکتری ابان ماه هم برگزار میشه؟

حسین
حسین

ازمون دکتری امسال ابان ماه هم برگزار میشه ولی منابعش معلوم نیست تغیر می کنه یا نه

فریدون
فریدون

شک نکن ، مگر می شود مسئولین محترم حرفی بزند عمل نکند .

الهام خانوم
الهام خانوم

سلام دوستان.ببخشید کسی میتونه راهنمایی کنه تبدیل بایان نامه به کتابی که این موسسات باحدودهشتصد تومن انجام میدن جه قدر اعتبار داره.ایا واقعا روز مصاحبه باهاش ۲۲ امتیاز کتابو میدن؟؟البته من هنوز فرصت نکردم از تو بایان نامه ام مقاله ام دربیارم.اما دارم مینویسم.ممنون میشم جواب بدید.

فرزاد
فرزاد

رشتتون چیه؟

آیدا
آیدا

کدوم کتاب استعداد بهتره می خوام آبان امتحان بدم

مهسا
مهسا

سلام
بستگی به خودتون داره. کتاب رایگان سایت به صورت مختصر مهم ترین نکات و مهارت های لازم رو به همراه مثالهایی ارائه کرده و میتونید بخونیدش.
اگه علاقمند هستین بیشتر وقت بذارید، میتونید هر یک از بین کتاب های معرفی شده که مفصل تر هستن، یکی رو مطالعه کنید.

مائده
مائده

خانم دکتر راهنمایی کردن…منم کتاب مسیح خواه جلد نقره ای که برای تمام گرایش ها خوندم..خیلی راضی بودم…همه مباحث بخوبی توضیح داده و تست به اندازه کافی داره….ایشالله بهترین نتیجه بگیری

ساکت
ساکت

خوب بود سوالات هم تقریبا آسون بود ولی زمان سوالات استعداد تحصیلی و زبان یخورده کم بود زمان کم آوردیم بجاش زمان دروس تخصصی خیلی زیاد بود حالا نمیشه یکی اینا رو درست تنظیم کنه ینی چی آخه…

علوم قرآن و حدیث
علوم قرآن و حدیث

زمان خیلی خیلی کمه. برای هر سوال استعداد و زبان یک دقیقه و نیم وقت هست. به نظر شما میشه تو 6 دقیقه یه سوال تحلیلی (که شامل 4 تست میشه) رو حل کرد؟؟؟؟

میترا حقوق
میترا حقوق

بله بستگی داره کلا میونه تون با سوالای تحلیلی چطوره شاید سوالای کمی رو بهتر جواب میدید.هر کس یه مدله . من با تحلیلی ها میونه ام خوبه و تو ازمونا ازمایشی به ندرت جوابام غلط در میومد
کنکور هم بدون کلاس رفتن یا خوندن کتاب درصد مطلوبی زدم

محمد
محمد

سلام ببخشید کدوم کتاب رو خوندید؟

زضا
زضا

سلام
دوستان سطح سوالات استعداد تحصیلی امسال تو چه وضعیتی بود

000
000

مثل پارسال بود. زمان کم

زهرا ش
زهرا ش

سلام
به نظرم سوالا از لحاظ استاندارد و درجه سختی خیلی خوب بود
زمان باید ده دقیقه بیشتر می بود

حسابدار
حسابدار

انسانی خوب بود… من 13 تا زدم

melisa
melisa

واسه درچه اتصاصی یه عالمه وقت اضافه میاری تا دفترچه بعدی رو بدن کلافه میشه ادم بعدش وقت هم کم میاری

مهدی نژادعلی
مهدی نژادعلی

سوالات امسال اسونتر بود ولی زمان کم بود
من اصلا نرسیدم زبان بزنم
وضعیت حوزه تهرانم افتضاح بود
پارسال تبریز کنکور دادم نسبت یه اینجا جوش عالی بود

کریم
کریم

متشکرم از سایت خیلی خوبتون.
شما عالی هستین.

مهندس مکانیک
مهندس مکانیک

لطفا ثبت کنید.
درود
کلید سوالات استعداد تحصیلی سال 90 رو که سنجش داده، برای فنی مهندسی ها لطف میکنید؟
تو بخش دانلودها فقط سوالا هست و کلید نیست، یه لینکم بذارید کافیه، فقط کلید میخوام.