مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

مخالفت مرکز پژوهشهای مجلس با طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی

پس از مطرح شدن طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی، مرکز پژوهشهای مجلس از نامناسب بودن این طرح به علت مخالفت دانشگاهیان خبر داد و اما مجری طرح سنجش و پذیرش دانشجو اعلام کرد که این موضوع را در مرکز پژوهشها پیگیری کرده و منتظر پاسخ است.
 به گزارش خبرنگار مهر، پس از طراحی و تصویب قانون سرنوشت ساز سنجش و پذیرش دانشجو در دوره پیشین وزارت علوم و دوره فعلی مجلس شورای اسلامی، طرح سنجش و پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی توسط رضا صابری – عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیشنهاد شد.

یکی از دلایل اصلی برای پیشنهاد این طرح، تعیین تکلیف دانشجویان برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعلام شده است.

وزارت علوم و حتی دولت از همان ابتدا مخالفت خود را به این دلیل که طرح مذکور قابلیت اجرایی ندارد، اعلام کردند.

یکی از فعالان اصلی در طرح سنجش و پذیرش دانشجو، مرکز پژوهشهای مجلس است که این مرکز نیز هفته گذشته اعلام کرد این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

هفته پیش مرکز پژوهشهای مجلس با ارائه گزارشی کارشناسی از مخالفت دانشگاهیان درباره این طرح خبر داد و اعلام کرد: ” مخالف اکثر دانشگاهیان شرکت کننده در جلسات میز آموزش عالی با طرح پیشنهادی، نشان دهنده زمینه عدم اجرای موفقیت آمیز طرح در صورت تصویب است. طرح پیشنهادی دارای نواقص قابل توجهی است، اما مهمترین نقیصه آن «شورای سنجش و پذیرش دانشجو» یا شواری تحصیلات تکمیلی است که با توجه به سمت ها و مسئولیت های اعضا، تحت هیچ شرایطی توان انجام وظایف محوله را ، که در حال حاضر توسط شورای عالی برنامه ریزی وزارتین انجام می شود نخواهد داشت، مگر این که تشکیل دبیرخانه بزرگی در حد شوراهای مذکور ، برای انجام امور مربوط به تصمیم سازی در کنار شورای تحصیلات تکمیلی لحاظ شود که این خود به بزرگ شدن دولت از یک سو و عدم رعایت اصل هفتادو پنجم قانون اساسی از سوی دیگر منجر می شود.”

در همین باره، رضا صابری در گفتگو با خبرنگار مهر از پیگیری دوباره برای به جریان انداختن این طرح خبر داد و گفت: تاکنون جلسات متعددی با حضور برخی دستگاهها و وزارتخانه درباره طرح سنجش و پذیرش برگزار شده که مصوباتی هم به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: از اعلام اجرایی نشدن این طرح تعجب می کنم و منتظر پاسخ معاون مرکز پژوهشها هستم.

صابری تاکید کرد که نظر منفی مرکز پژوهشها مغایر با مصوباتی است که تاکنون برای این طرح اعلام شده است.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. صنایع غذایی گفت:

  در مصاحبه هایی که هیچ چی مشخص نیست و دست اساتیده اعمال سلیقه داره بیداد میکنه-

 2. علی گفت:

  معترضین به نحوه مصاحبه سال 93 لطفا در یک نامه اعتراضی فهرست دانشگاه هایی که جهت مصاحبه دکتری رفتین و رتبه آزمون کتبی و رشته تون و نمره های متفاوت دریافتی مصاحبه رو به دفتر آقای دکتر رضا صابری عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس فکس کنید.
  باشد که مورد دعای خیر آیندگان قرار گیرید.

 3. F.S گفت:

  پس رای و نظر داوطلب جه جوری لحاظ میشه ؟؟که که علی رغم توانایی علمی به دلیل اعمال سلیقه حقش ضایع میشه!

 4. سوزان گفت:

  خیلی عجیبه . با نگاهی گذرا به مصاحبه های رتبه های اول و نمرات لحاظ شده برای مصاحبه دانشگاهها- اعمال سلیقه ها کاملا مشخصه . جایی برای عدم اجرا وجود نداره !

 5. علی گفت:

  اگه اعمال سلیقه نداشتند مخالفت نمی کردند