مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

اعلام جزئیات شیوه‌نامه دکتری دانشگاه آزاد

بر اساس شیوه‎نامه دکتری دانشگاه آزاد، نظارت بر دروس از سوی کمیته تخصصی، توجه به کیفیت امتحان جامع و انتشار حداقل دو مقاله جهت فارغ‎التحصیلی دانشجویان از این مقطع الزامی است.

دکتر امیررضا شاهانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا ضمن اعلام تدوین شیوه نامه دکتری دانشگاه آزاد، اظهارکرد: در سال جاری کاهش ظرفیت در مقطع دکتری را آغاز کرده‌ایم و در همین راستا ظرفیت پذیرش آزمون دکتری نسبت به سال ۹۵ به یک چهارم کاهش یافته است که این کاهش ظرفیت، در نهایت موجب افزایش کیفیت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دوره‌های گذشته نسبت به پذیرش دانشجوی دکتری بسیار بی رویه عمل شده و در سال ۹۳ جهش نامناسبی در پذیرش دانشجو در این مقطع صورت گرفته است گفت: این روند نامناسب در سال ۹۴ و ۹۵ نیز ادامه یافته اما در حال حاضر بر اساس سیاست‌های دانشگاه در راستای ارتقاء کیفیت آموزش این ظرفیت را در سال ۹۶ کاهش داده‌ایم.

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با بیان اینکه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد شیوه‌نامه دکتری برای این دانشگاه آزاد را تدوین کرده است گفت: تدوین شیوه‌نامه دکتری در جهت ارتقاء کیفیت آموزش بوده است و در این راستا ضوابطی برای مقطع دکتری تدوین شده است که تا این ضوابط لحاظ نشود هیچ واحدی نمی‌تواند در این مقطع دانشجو پذیرش کند.

شاهانی با بیان اینکه طبق این اساس‌نامه اساتیدی که می‌خواهند برای مقطع دکتری تدریس کنند باید سه دوره کارشناسی ارشد تدریس کرده و دو دوره استاد راهنمای دانشجویان کارشناسی ارشد بوده باشند گفت: این اساتید باید دارای حداقل یک مقالهISI  به غیر از تز دکتری، در دوره استادیاری باشند.

وی افزود: بخشی از این شیوه‌نامه درباره دانشجویان دکتری است و پیش بینی شده است اگر برخی دانشجویان در آزمون‌ها ضعف داشته باشند برای برطرف شدن آن ضعف،‌ باید دروس جبرانی آموزش ببینند.

شاهانی تصریح کرد: همچنین کمیته تخصصی نیز باید به گذراندن درس‌ها نظارت کند و کیفیت امتحان جامع نیز در شیوه نامه دکتری مشخص شده است.

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد افزود: همچنین برای دفاع از پروپوزال نیز ضوابطی تعیین شده است و برای مرحله پژوهشی نیز باید دانشجویان دو مقاله در نشریات علمی بین المللی داشته باشند تا بتوانند فارغ التحصیل شوند.

شاهانی تاکید کرد: علاوه بر اینکه ورودی ظرفیت‌ها را برای بالا بردن کیفیت آموزش کاهش داده‌ایم، در شیوه دفاع برای فارغ التحصیلی نیز تدابیری اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه میزان متناسبی از سختی در این شیوه‌نامه در نظر گرفته شده است گفت: این شیوه‌نامه مبتنی بر آیین‌نامه دکتری وزارت علوم است و در این راستا یک باره گام بزرگی که فارغ التحصیلی دانشجویان دکتری را با مشکل مواجه کند و واحدهای کوچک را نیز دچار مشکل کند بر نداشته‌ایم.

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه ارائه مقالهISI  برای گروه علوم انسانی در شیوه‌نامه نیست، اظهار کرد: گرچه اعتقاد داریم که در علوم انسانی به طور مثال در علوم اسلامی اگر دانشجویان بتوانند تحقیقات نابی انجام دهند، حتما می‌شود مقالات خوبی چاپ کرد که مورد استناد قرار گیرد؛ اما برای اینکه کار دانشجویان سخت نشود دارا بودن ۲ مقاله پژوهشی و علمی مورد تایید وزارت علوم در این زمینه کافی دانسته شده است.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. روانشناسی گفت:

  باسلام وخسته نباشید،درایین نامه جدید گفته برای ورود به آزمون جامع نمره eptباید۵۰ باشه وچیزی از نمره مشروط زبان برای آزمون جامع نگفته،این نمره ذکر شده برای دفاع هست یا برای آزمون جامع،نمره مشروط مثل قبله یا تغییر کرده،ممنون میشم پاسخ بدید.

 2. م.ج گفت:

  سلام.من شهرسازی دانشگاه آزاد مشهد انتخاب واحد کردم..۴درس ۲واحدی…کسی اطلاع داره حداکثر واحد برا دکتری شهرسازی تو ترم اول چقدر هس؟ب مدیرگروه دسترسی ندارم تا بپرسم.

 3. شهرام گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان خواستم از اقا یا خانم قیان حسابدار بپرسم با اختلاف رتبه نوزده نفر در دانشگه آزاد همدان امیدی به قبولی در رشته مدیریت دولتی هست با تشکر واحترام مجحد

  • علی گفت:

   در دانشگاه دولتی که ما هستیم نه واحد درس جبرانی گذاشتند نه درس زبان را کلا ۱۸ واحده که در ۳ ترم و هر تر می ۶ واحد و آن هم فقط در یک روز…. دانشگاه آزاد با گذاشتن دروس جبرانی هزینه های اضافی بر دانشجو تحمیل میکند. والا در ارشد میشه گفت افراد شاید رشته کارشناسی نامرتبط باشه آنهم به چنین افرادی چند واحد جبرانی می دادند و شامل همه دانشجویان ارشد نمی شد دانشگاه دولتی این گونه بود ولی دکترا اگر هم این قانون باید شامل ارشدهای غیر مرتبط با دکترا باشد و نباید شامل همه باشد. اگر امسال طرح ادغام دکترا در دولتی و آزاد یکی شده پس دروس هم باید یکی باشد نه این که آزاد بیاد ۱۰ واحد اضافه جبرانی بگ داره دروسی که هیچ تاثیری در معدل و نمره اصلی دانشجو ندارند..‌

 4. حبیب برنامه ریزی شهری گفت:

  با سلام به دوستان عزیز و آقا رسول کامپیوتر
  آقا رسول و دوستانی که مطلع هستم، یک سوال داشتم از خدمتتون اگر پاسخ بدین خیلی ممنون میشم .
  من قبولی مهر ۹۶ هستم ترم اول ۵ درس ۲ واحدی که همه ش جبرانی هست ارائه شده که ۴ درس( ۳ + زبان) از اونهارو در دوره ارشد پاس کردم البته زبان رو که میگن اجباری شده باید برداریم ( ازچندنفرکه فارغ شدن پرسیدم گفتن رشته دکتری اونها زبان نداشته . البته نمیدونم درسته یا غلط ؟ ) . اما تکلیف اون ۳ درس که عناوینشون عین ارشد هست چیه؟ البته از دانشگاه پرسیدم گفتن از مدیر گروه که در دسترس نبود بپرسم که نشد . برای همین ثبت نام کردم ولی انتخاب واحد نکردم تا مطمئن بشم . شما اگه اطلاعی دارید بفرمایین ممنون میشم

 5. علی گفت:

  یعنی تا الان اینجوری نبوده؟!! جدا این همه هزینه در ازای همچین مدرکی مطقیه؟!!

 6. دانشجووو گفت:

  دوستان پس کى تکمیل ظرفیت دکترا دانشگاه آزاد مى شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • حسین تنبل گفت:

   یعنی تو این سازمان و مرکز عریض و طویل یه نفر پیدا نمیشه بابت تکمیل ظرفیت یه خبر موثق بده؟!

 7. ساسان گفت:

  خانم سیما نمره شفاهی و کتبی ازمون جامع جمع میشه بایدحداقل ۱۶ بشه تا بتونی ازجامع بگذری وگرنه یکباردیگه بیشترفرصت نداری اقارسول هفته اول دکتراش از اول مهرشروع شده هنوز نرسیده بدونه جامع چطوری برگزارمیشه

 8. ساسان گفت:

  اقای رسول دستت درد نکنه که اطلاعات میدی به دوستان اما توروخدا جایی که اطلاع نداری بگونمیدونم برادرعزیز امتحان جامع دکتری ازاد هم شفاهی داره کجا شما میگی فقط کنگتبی بعد هم ازسال ۹۵ معدل کتبی و شفاهی دروس جامع باید حداقل ۱۶ باشه نه ۱۵

 9. محمد گفت:

  سلام من تو دانشگاه آزاد کرمانشاه رتبه م ۱۸ شده وآخرین فرد قبولی رتبه ش ۱۲ بوده شانسم تو تکمیل ظرفیت چقدره؟ لطفا راهنماییم کنین۳

  • ..... گفت:

   دوست گرامی حتما شانس داری توکل بخدا کن و‌در هیچ شرایطی و هیچ زمانی دست از تلاش و امید برندارید موفق باشید انشاالله

  • ڤیان حسابدار گفت:

   با امید بە خدا
   من پارسال مهر کرمانشاە فاصلە رتبەم زیاد(حدود۲۰) بود، تکمیل ظرفیت رتبەم ۱۲ از ۱۷ شد.

 10. رضا گفت:

  سلام،سوالات دکتری ۹۶ شاخص پژوه رو از کجا میشه به دست آورد؟

 11. حامی گفت:

  سلام جناب رسول عزیز .ممنون که پاسخ دوستان رو میدید.بیشتر ممنون اگه جواب منم بدید.دکترای مهر امسال قبول شدم.حقوق جزا.آزاد.ولی هنوز از پایان نامم دفاع نکردم.اگه تا بهمن دفاع کنم میتونم بعنوان متأخرین ثبت نام کنم.ممنون.در ضمن با توجه به اینکه شیوه نامه جدید هم ابلاغ شده به نظرتون چیزی در این مورد گفته؟

 12. جزا گفت:

  رو بعضی درسا نوشته (م) یعنی جبرانی؟

 13. دانشجوی دکترا گفت:

  باسلام- لطفا دستورالعمل ابلاغی جدید را درسایت منتشر فرمایید.- باتشکر

 14. حامی گفت:

  جناب رسول عزیز سلام .ممنون که پاسخ دوستان رو میدید.بیشتر ممنون اگه جواب منم بدید.دکترای مهر امسال قبول شدم.حقوق جزا.آزاد.ولی هنوز از پایان نامم دفاع نکردم.اگه تا بهمن دفاع کنم میتونم بعنوان متأخرین ثبت نام کنم.ممنون.در ضمن با توجه به اینکه شیوه نامه جدید هم ابلاغ شده به نظرتون چیزی در این مورد گفته؟

 15. omid گفت:

  برای فنی مهندسی ها الان دو تا آی اس آی میخوان یا علمی پژوهشی؟
  باید مربوط به رساله باشن یا هر موضوعی میتونه باشه؟

 16. آرش - حقوق خصوصى (تهران جنوب) گفت:

  آیا شیوه نامه جدید عطف به ماسبق میشود ؟ یا براى ورودى هاى ٩۶ است ؟
  یا نه حتى براى ورودى هاى آینده یعنى ٩٧ هست ؟

 17. سهراب حقوق كيفري گفت:

  واقعا نمیدانم تصمیم گیرندگان چگونه و بر چه مبنایی تکلیف بما لایُطاق میکنند..؟؟؟!!!
  چاپ ٢مقاله علمی پژوهشی فرآیند داوریش لااقل یک سال طول میکشه..
  مگر اساتید دانشگاه آزاد خودشان چند تا مقاله علمی پژوهشی بطور انفرادی(نه مشترک با دانشجوهایشان) چاپ کرده اند؟؟؟؟!!!

 18. سید مجتبی گفت:

  سلام آقا رسول قبلا برای دفاع در رشته های غیر انسانی می بایست یک مقاله ISI داده می شد و برای مجوز فارغ التحصیلی یک مقاله علمی پژوهشی میخاستم ببینم آیا در شیوه نامه جدید دکتری تغییری در این زمینه صورت گرفته است.

 19. سیما گفت:

  سلام اقا رسول. یه سوال در مورد امتحان جامع داشتم.
  امتحان جامع چطوری است؟ مصاحبه هم داره؟

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   چنتا از دروس مقطع دکتری رو که قبلا پاس شده رو به صورت یک آزمون واحد برگزار میکنن. در خارج بهش میگن فاینال. ایران میگن آزمون جامع. دانشگاه آزاد به همین آزمون کتبی بسنده میکنه اما شنیدم در دانشگاه های دولتی بخش شفاهی هم داره.
   نمره اش نباید زیر ۱۵ بشه
   دوبار میشه آزمون جامع داد
   اگر دوبار بیوفته، اخراج میکنن. مگر اینکه ببرن توی کمیسیون تا به دانشجو یه مهلت دیگه بدن برای سومین بار.

   • سیما گفت:

    ممنون از پاسخگویی.
    یک سوال دیگه داشتم.
    دروس جبرانی اگر پاس نشه، دروس اصلی میدن؟
    توی ارشد دروس جبرانی هر وقت میخواستیم می گرفتیم

    • رسول-کامپیوتر گفت:

     در بعضی دانشگاه ها ترم اول رو کلا اختصاص دادن به جبرانی ها. در بعضی دانشگاه های دیگه به صورت ترکیبی از جبرانی و اصلی دادن.
     نمره قبولی جبرانی هم مثل اصلی ۱۴ هست اما توی معدل حساب نمیشه

   • ناصر گفت:

    با سلام جهت اطلاع الان آزمون جامع تو اکثر دانشگاه های آزاد مصاحبه هم داره و نمره اون ۵۰ درصد نمره کل هست.

   • به جناب رسول گرامی و‌دیگر دوستان گفت:

    جناب رسول گرامی من از یک دانشجوی در حال فارغ التحصیلی در رشته مکانیک علوم تحقیقات دکتری گرایش تبدیل انرژی پرسیدم انگار در دو روز از صبح تا بعد از ظهر هم‌کتبی هم شفاهی آزمون جامع داده بود حسابی ناله میکرد از سختگیری اساتیدش البته گفت شاید دانشکده ها با هم فرق کنه روال آزمون جامع شون ،موفق باشید انشاالله

   • دکتر گفت:

    آزمون جامع در دانشگاه آزاد هم کتبی هست و هم شفاهی و حداقل نمره ۱۶ می باشد..لطفا با اگاهی صحبت کنید.

   • aa گفت:

    سلام ، دانشکاه ازاد هم جامع داره هم شفاهی ، داداش من دانشجوی دکترا دانشگاه ازاده امتحان جامع رو تازه داده و شفاهی هم ازشون امتحان گرفتن

   • aa گفت:

    منظور من امتحان جامع کتبی و شفاهی هست

   • روان نشاسی علوم و تحقیقات گفت:

    سلام
    جهت اطلاع در علوم و تحقیقات و سایر دانشگاههای ازاد هم ازمون کتبی هست و هم ازمون شفاهی

   • محقق گفت:

    نه اینطور نیست؛ امتحان جامع دانشگاه آزاد هم کتبی و هم شفاهی برگزار میشه،لطفا از چیزی که اطلاع ندارید صحبت نکنید و دیگران سردرگم نکنید.

  • doctrin گفت:

   با سلام. این نکته رو خواستم بهتون بعضی از دانشگاه های آزاد شفاهی و مصاحبه هم دارن . من دانشگاه تهران شمال هستم . یک روز امتحان کتبی و فردای اون روز امتحان شفاهی برگزار میشه.

  • آرش - حقوق خصوصى (تهران جنوب) گفت:

   در دانشگاه آزاد هم آزمون جامع به صورت شفاهى و کتبى مى باشد
   نمره مجموع ازمون شفاهى و کتبى از ١۶ نباید کمتر باشد
   نمره براى چندین سال قبل بود

 20. به: رسول کامپیوتر گفت:

  سلام چطوری میشه کسی رتبه ۱۰ باشه ودانشگاه در اون رشته ۵ نفر ظرفیت داره واین شخص قبول شده باشه؟

  • رسول-کامپیوتر گفت:

   چون ایشان دهمین نفر اون واحد نیست. کسانی بهتر از ایشان هستن با رتبه بهتر که واحد ایشان رو هم انتخاب کردن اما جای بهتر قبول شدن.

   • شهاب گفت:

    .مگه شدنیه اقا رسول در حالی که تو اون واحد مصاحبه ندادن اما رتبشون لحاظ شده؟؟؟ من در واحد شهرمون جمعا ۸ نفر برای مصاحبه اومدن اما نمره من رو ۱۳ اعلام کردن این به چه معناست؟؟

 21. روان شناسی گفت:

  سلام آقا رسول
  مقاله ی قبل از دفاع لزوما باید با اساتید همون دانشگاه کار کنیم یا کلا هر مقاله ای داشته باشیم کافیه ؟

 22. سارا گفت:

  سلام آقا رسول شما میرید دانشگاه یا نه؟

 23. رسول-کامپیوتر گفت:

  مساله ای هم که در خصوص مرتبه علمی اساتید هست، این هستش که حتما نیاز نیست اساتید دانشیار و استاد تمام باشن. با مرتبه استادیاری هم میشه منتها با چند پیش شرط نه چندان سخت. در آیین نامه قبلی هم که نگاه کردم تقریبا همین بود.

 24. رسول-کامپیوتر گفت:

  شایعه شده بود که ممکنه به آزمون زبان بخش گفتاری-شنیداری هم اضافه بشه که ظاهرا خوشبختانه این اتفاق نیوفتاده. چون اگر تغییر کرده بود در متن این خبر حتما بهش اشاره می شد.

 25. رسول-کامپیوتر گفت:

  اگر بتونیم به کل شیوه نامه دسترسی داشته باشیم عالی میشه. دقیق از ابتدا تا انتها بخونیمش و ببینیم کجاها تغییر کرده.

  اما در خصوص اینکه گفته شده دو مقاله باید چاپ بشه، عرض کنم که مقاله اول قبل از دفاع هست و کاملا اجباریه. مقاله دوم بعد از دفاع هست و اون هم کاملا اجباریه.
  مقاله دوم هیچ تاثیری روی نمره و معدل ها نداره، بلکه فقط یک شرط اجباری هست تا دانشجو بتونه برگه تسویه حساب بگیره. البته تاریخ فارغ التحصیلی هم تاریخ دفاع از رساله هست و اگر مقاله دوم تا یکسال هم طول بکشه، همچنان تاریخ فارغ التحصیلی همان تاریخ دفاع از رساله هست. برای مقاله دوم نیاز نیست شهریه ثابت و متغیری پرداخت بشه. حتی اگر دو ترم هم طول بکشه.
  تغییری که دادن یکیش اینه که برای رشته های گروه علوم انسانی، باید حتما یکیش ISI می بود و دیگری به اختیار دانشجو ISI یا علمی-پژوهشی. اما الان برای گروه های علوم انسانی آسونش کردن. گفتن دوتا علمی-پژوهشی (داخلی به زبان فارسی) هم قابل قبوله.

  • مهتاب گفت:

   سلام آقا رسول. واقعا ممنون از شما که اینچنین مطالب رو کامل و بادقت بررسی میکنید و برای دوستان توضیح میدهید. ان شاالله همیشه موفق و سربلند باشید.

   • رسول-کامپیوتر گفت:

    خواهش می کنم. ممنون از کامنت شما. شمام موفق باشید.

    • یک سوال مهم از جناب آقای رسول و‌دیگر دوستان‌مطلع گفت:

     جناب آقای رسول گرامی و دوستان مطلع دیگر اگر ما استاد راهنمای دکتری را از یک دانشگاه دیگر بگیریم باید هزینه بدیم؟ در ضمن ظاهراً زمان تعیین استاد راهنما قبل یا همزمان با آزمون جامع هست یا همان ترم اول ؟ چون من با مدیر گروه در دانشگاه صحبت کردم فرمودند فعلا تمرکزت روی دروس آموزشی و زبان باشه، ممنون از لطف همیشگی و راهنمایی جناب آقای رسول و‌همه دوستان گرامی .شادمان و پر امید و‌موفق باشید همگی انشاالله

     • رسول-کامپیوتر گفت:

      استاد راهنمای خارج از دانشگاه، پولش رو از خود دانشگاه شما میگیره. شما شهریه رو میدی به دانشگاه مثل حالت عادی. استاد راهنمات خودش میره با دانشگاه حساب کتاب میکنه.
      البته ممکنه هزینه ایاب و ذهاب هم ازت بگیره شخصا.

  • آرش - حقوق خصوصى (تهران جنوب) گفت:

   نه رسول جان . الان ما هم که ورودى ٩۵ هستیم ، مى تونیم ٢ مقاله علمى پژوهشى بدیم . الزامى به isi نیست

   • رسول-کامپیوتر گفت:

    مدیر پژوهش دانشکده مدیریت تهران مرکز اینجوری نوشته بود.
    قطعا شما بهتر میدونی که داری تحصیل میکنی.
    البته علمی پژوهشی هم سختی های خودش رو داره و در برخی موارد حتی سخت تر از ISI میشه.

   • دانشجوی ترم آحر دکتری گفت:

    ببخشید یعنی ارائه مقاله آی اس آی برداشته شده؟ از چه تاریخی؟ برا علوم پایه هم؟