مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

توضیحات وزیر علوم درباره اعتراض دانشجویان دکتری به عدم پرداخت پژوهانه

وزیر علوم درباره اعتراض دانشجویان دکتری گفت: در سال‌های گذشته معاونت علمی ریاست جمهوری مبلغی را برای فعالیت‌های پژوهشی این دانشجویان به عنوان دستمزد پژوهشی پرداخت می‌کرد و در کل این موضوع در حوزه وظایف صندوق رفاه دانشجویان نیست.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه بازدید از صندوق رفاه دانشجویان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: در بحث مشارکت در توانمندسازی دانشجویان در حین تحصیل و آماده سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار در صندوق رفاه دانشجویان اقدامات خوبی در نظر گرفته شده و چند دانشگاه هم برای این موضوع پیش قدم شدند.
وی افزود: قرار شده در روزهای اخیر کارگروهی برای هماهنگی جمع آوری ایده‌های مسولان و متخصصان برای توسعه این برنامه داشته باشیم.
غلامی تاکید کرد: هدف این کار کم کردن نگرانی دانشجویان برای ورود به بازار کار در دوران بعد از تحصیل است و اگر بتوانیم برای فارغ‌التحصیلان بیکار هم در کنار این موضوع برنامه ریزی خواهیم کرد تا بتوانند دوره‌هایی را مرتبط با رشته‌های خود برای ورود به بازار کار بگذرانند.
وی در ادامه در خصوص اعتراض دانشجویان مقطع دکتری هم گفت: در سال‌های گذشته معاونت علمی ریاست جمهوری مبلغی را برای فعالیت‌های پژوهشی این دانشجویان به عنوان دستمزد پژوهشی پرداخت می‌کرد که در زمان خودش هم محدودیت‌های داشت.
غلامی تاکید کرد: بعدها این موضوع تامین اعتبار نشد ولی در کل این موضوع در حوزه وظایف صندوق رفاه دانشجویان نیست.
وی گفت: تلاش‌هایی برای رفع مشکلات این دانشجویان شده ولی تا به نتیجه قطعی نرسیده نمی‌توان چیزی گفت، امیدواریم این مشکل هم حل شود و بتوانیم کاری انجام دهیم.
وی افزود: دانشجویان دکترای وزارت بهداشت در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها فعالیت می‌کنند و به آنها مبلغی هم پرداخت می‌شود ولی در وزارت علوم این مراکز خدماتی وجود ندارد و منابع آن باید از طریق مراجع قانونی تامین شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. دانشجوی دکتری گفت:

  والا به خدا من دانشجوی دکتری روزانه ۵ روز هفته از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعدازظهر تو آزمایشگاه دانشگاه برای پیشرفت صنعت و اقتصاد مملکت دارم کار میکنم. آیا من خرج ندارم؟ آیا باید زنده بمانم که بتوانم کشورم را پیشرفت دهم؟ پژوهانه و حقوق ماهیانه حداقل چیزهایی هست که باید به دانشجوی دکتری روزانه تعلق گیرد

 2. احسان گفت:

  من تعجب می کنم چطور میشه آدمی برا رشته ای که خودش تو اون رشد کرده و میدونه یه دانشجوی کشاورزی یا منابع طبیعی چه بدبختی تو دوران ارشد و دکتراش میکشه، بیاد راحت همه رو زیر سوال ببره.آقای وزیر با انتخاب شما همه ما خوشحال شدیم که کسی وزیر شده که خودش وزارت علومیه و ما میتونیم رو بهبود وضعیت رشته های وزارت علوم امیدوار باشیم اما تعجب می کنم که شما از الان میدان بودجه رو تقدیم وزارت بهداشتی ها کردین که فقط در دوران خدمت سربازیشون حداقل ۱۷ میلیون تومن حقوق می گیرن……داره کم کم باورم میشه که ماضعیف بودیم و هستیم و خواهیم ماند….ما اصلا به مهندس کشاورز یا منابع طبیعی نیاز نداریم.به خاطر همین هست که امسال دانشگاه های دولتی حتی بعضیاشون نتونستن ۱دانشجوی لیسانس بگیرن.دانشگاه های آزاد هم که سالهاست در این رشته ها دانشجو نمیگیرن….آیا ما به رشته های کشاورزی محیط زیست شیلات و…نیاز نداریم؟؟؟؟آیا ما مشکل تولید محصولات کشاورزی رو نداریم؟؟؟محیط زیست ما چی؟؟؟آیا آلودگی های هوا در کشور ما نیازی به متخصص نداره؟؟آیا ما مشکل آلودگی رودخانه و دریا نداریم؟؟؟؟؟؟آیا ما مشکل تولید در پرورش ماهی نداریم؟؟؟؟آیا رشته های دامپروری باید جمع بشن؟؟؟تا تخم مرغ بره بالا؟؟؟آیا ما به مهندسین برق،عمران؛نفت و …نیاز نداریم؟؟؟؟؟؟این مشکلاتو کدوم متخصص ها قراره حل بکنن؟؟؟؟؟خیلی دوست دارم با شما دیدار کنم و بدونم واقعا چطور میشه شما بگین اونا خدمات ارائه میدن و رشته های ما کار پژوهشی فقط انجام میدن….آقای وزیر من سن زیادی ندارم ولی اینو میدونم که کشوری مثل هند اقتصادشو همین رشته های کشاورزی میچرخونن طوری که برنجو چایشو خود ما ایرانی ها میخریم و مصرف می کنیم.من حرف شما رو قبول دارم ما بیماران راه علم رو قراره پزشکانمون درمان کنند و این یعنی خدمات به جامعه بیمار.

 3. پارسا گفت:

  لطفا مسئولان محترم بررسی کنند دانشجوی فنی-مهندسی دکترایی که هفت روز هفته روزانه حداقل دوازده ساعت کار خالص در آزمایشگاه دارد، چه تفاوتی با دانشجوی وزارت بهداشت، یا دانشجویانی که در خارج از ایران دکترا می خوانند دارد!