مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری

برخی تغییرات آیین نامه جدید استعدادهای درخشان

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از تدوین آیین نامه استعدادهای درخشان و افزایش اختیارات دانشگاهها در این آیین نامه، خبر داد.

عبدالرحیم نوه ابراهیم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آیین نامه استعدادهای درخشان از دید کارشناسان نهایی شده است، اظهار داشت: این آیین نامه باید توسط شورای معاونان وزارتخانه به امضای وزیر علوم برسد.

وی با بیان اینکه در این آیین نامه اختیارات دانشگاهها افزایش یافته است درباره برخی جزئیات این آیین نامه، گفت: تاکید بر این است که آیین نامه جدید برای سال تحصیلی 94-93 اجرایی شود؛ بسیاری از معضلات آیین نامه های پیشین که با عجله در طول دوره های گذشته تهیه شده بود، دانشجویان را سردرگم کرده بود.

نوه ابراهیم اضافه کرد: این آیین نامه تمام مشکلات ذکر شده برای دانشجویان را برطرف می کند. علاوه بر این، دانشگاه محور است و تفاوتی بین رشته ها، گروهها و دانشگاهها قائل شده و حداکثر دانشجویان را پوشش می دهد.

به گفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، با توجه به این آیین نامه شناسایی کیفی دانشجویان استعدادهای درخشان بهتر از گذشته انجام می شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی ایمیل از دانشجویان دریافت شده که از وضعیت دانشگاه خود نگران بوده و دانشگاه محل تحصیلشان را با دانشگاههای دیگر مقایسه می کنند، ادامه داد: این دانشجویان با ارسال ایمیلهایی به وزارت علوم، دانشگاه و گروه آموزشی شان را با سایر دانشگاهها و گروههای آموزشی مقایسه می کردند.

این مقام مسئول تاکید کرد: نمی توان با یک آیین نامه و دستورالعمل دانشگاههای کشور را یکسان دید و لازم است در این زمینه به دانشگاهها اختیاراتی داده شود تا با اشراف روی گروه ها تصمیم گیریهای لازم صورت گیرد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست

61
افزودن دیدگاه جدید

avatar
صنم
صنم

سلام دانشگاه تبریز اطلاعیه استعدادهای درخشان داده http://www.tabrizu.ac.ir/fa/news/11/bodyView/3276/اطلاعیه.پذیرش.بدون.آزمون.استعداد.درخشان.دکتری.تخصصی(Ph.D.).html

دکترسلام
دکترسلام

من دانشجوی رتبه اول ترم چهارارشدهستم.پایان نامه ام راهم شهریور ماه امسال دفاع میکنم. آیا تا آن زمان فرصت استفاده ورودبدون آزمون به دکتری را در سال 93 از دست میدهم؟

افشار
افشار

سلام بچه ها تا کی باید سر در گم این ایین نامه های غیراستاندارد باشیم تو کلاس ما ی عده با دست بوسی استاد نمره گرفتن رتبشون تو کلاس اول تا سوم شد ولی من به جای اینکه بفکر نمره کلاسی باشم رفتم مقاله نوشتم الان هم چندتا مقاله ای اس ای و ای اس سی و علمی پژوهشی داخلی مجموعا 7 تا مقاله دارم ولی نمی تونم تو دکتری بدون ازمون شرکت کنم حالا ایا من باسوادم یا اونیکه با دست بوسی استاد نمره گرفته؟ من باید دکتری بخونم یا اون؟ حالا چیکار کنیم امسال هم که شرایط باز… ادامه نظر»

نقی زاده
نقی زاده

هنوز آیین نامه جدید اعلام نشده و قراره شرط شاگرد اول دوم سومی برداشته بشه

zahra
zahra

با سلام ،اینجانب دانشجوی رتبه اول هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده ام .اما با توجه به محدودیت شرایط سنی و مدت زمان سپری شده از فارغ التحصیلی نتوانسته ام تا کنون از آین آیین نامه استفاده کنم . پس تکلیف امثال من چه می شود.

نقی زاده
نقی زاده

با سلام تکلیف اونی که ۹۱.۶.۳۱ فارغ التحصیل شده و این بخشنامه ۲۹ اومده چیه؟ تا قبل از اونکه رتبه ۱ تا ۳ مطرح نبود و داشتن معدل ۱۷ شرط شرکت به حساب میومد

نسیم
نسیم

امسال نیمه حضوری هم میتونه برای دکتری بدون کنکور درخواست بده . معدلم 19.20 هست شاگرد اول دوره خودم و روزانه وشبانه با هم بودم. 4 تا مقاله ای اس ای هم دارم . پایان نامه هم 20 دفاع کردم؟

ماهیت دکتری
ماهیت دکتری

عزیزان دکتری باید بر محور پژوهش باشه نه اینکه 4 تا کتاب حفظ کنی و استاد با دست و دل بازی نمره 20 بهت بده اون وقت بشی استعداد برتر…………….

sanin
sanin

همچین خبری نیست که 4تا کتاب حفظ کنید واستاد نمره بدهد لطفا تامطمئن نیستید حرف نزنید بچه های استعداد درخشان تلاش کردن واین هم حقشونه که آزمون ندهند

sanin
sanin

شما هم بتوانید استعداد برتر شوید

مریم
مریم

همه هم اینجوری نیستن ی سری با نامردی و طرح دوستی با استاد نمرات خوب میگیرن شما خودت نبینید یعنی کسی ک 4 ام شد ولی استادش سختگیر بوده و 7 مقاله تو مجلات برتر داره حقش نیست عجیبه

مهدی
مهدی

حداقل اون طرف چند سال درس خونده و نیومده یا تست و شانس و … قبول بشه (البته نه همه)

مریم
مریم

لازمه که بدانید همه دانشگاههای کشور این طوری نیستند که اساتید قادر باشند در نمره موثر باشند اگر چه فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی ما پیام نوری ها رو قبول نمی کنند و بهمون می گند بیسواد اما ما نورچشمی نیستیم که بهمون نمره بدهند و با زحمت این معدل ها و نمره ها رو به دست آوردیم و اگر انصافی بود وزارت علوم باید به منی که زحمت کشیدم تلاش کردم تا به اینجا رسیدم با بقیه فرقی نمی نهاد که حالا چون پیام نوریم توی این آیین نامه فقط بتونم متقاضی پیام نور و پردیس و شبانه باشم من… ادامه نظر»

فاطمه
فاطمه

بچه ها ایشالا ما و همه اونایی که لایق دکتری خوندن هستن به حقشون میرسن

نازنین
نازنین

سلام…من سال پیش استعداد درخشان شرکت کردم، رتبه اول بودم،یک مقاله ISI، دو تا مقاله علمی-پژوهشی،یک chapterbook، نزدیک به 8 تا هم مقاله کنفرانس داشتم، چهار ترمه هم تموم کردم، با این شرایطی که داشتم تو هیچ دانشگاهی پذیرفته نشدم…همش دروغه…

مهرزاد
مهرزاد

دوستان اینا خودشونم فهمیدن پارسال چه بلایی سر استعداد های برتر این کشور آوردن. مطمئن باشین شرط رتبه برداشته میشه. وزیر جدید با اعمال نمره 70-30 نشون داده که واسش کار پژوهشی مهمه نه این که یکی معدلش شده 19 یکی دیگه 19.02 . کار پژوهشی ملاک برتر بودنه البته با رعایت نمرات خوب. مثل همه جای دنیا غیر از ایران

farnaz
farnaz

ایشالله که اینطوره

سحر
سحر

بچه ها خوب واقعاً باید این شرط دانشگاهها، شبانه روزانه پردیس و غیر انتفاعی و پیام نور رو بردارن یعنی چی آخه، خوب کسی که مثلاً پردیس خونده تو همون دانشگاه با همون استادا استعداد درخشان شده ولی حق نداره تو دانشگاه دولتی درخواست بده
این شرط هم باید برداشته بشه

ف
ف

من بین 9 نفر ورودی نفر دوم معدل هستم چهار ترمه تموم کردم با نمره بالای نوزده پایان نامه.فقط مقاله کنفرانس دارم وچون مقاله علمی پزوهشی نداشتم سال 92 پذیرشم نکردند.با آیین نامه جدید مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان میشم؟میشه راهنمایی کنید چه جوری میشه ازآیین نامه 93 اطلاع پیدا کرد.ممنون

جواب همه سوالاتتون-دکتر از دست رفته
جواب همه سوالاتتون-دکتر از دست رفته

بهترین راه اینکه برید وزارت علوم دفتر استعداد درخشان همه جواب همه سوالات را میگیرید هم از همه چی باخبر میشید
یکشنبه ها هم از ساعت 1/30به بعد دکتر نوه ابراهیم تو دفتر ملاقت مردمی داره برید اونجا رو در رو پیگیری کنید

تا دیر نشده کاراتون را از منبعش پیگیری کنید نشینید تو سایت که چی میشه
امیدوارم بلایی که سرمن تو استعداد درخشان اومد سر شما نیاد
شماره دفتر استعداد درخشان را بگیرید تو وزارت هم راهنمایی تون می کنند هم خیلی چیزا براتون روشن میشه

دکتر
دکتر

میشه اگه کسی رفته بگه چی شده؟؟؟؟؟؟ما شهرستانیا چیکار کنیم با این مسافت راه و هزینه ها…شما ترانیا یه لطف بکنید

مهدی سرپرست-لیلی
مهدی سرپرست-لیلی

ممنونم.
امکانش هست که خود دانشگاه بجای 2 نفر,به 3 نفر برگه استعداد درخشان بده؟
منظورم اینه که چقدرش در اختیار خود دانشگاهه؟

لیلی- مهدی سرپرست
لیلی- مهدی سرپرست

طبق آیین نامه فعلی نه
امکانش نیستش
ولی ظاهرا آیین نامه جدید اختیارات زیادی رو به دانشگاه ها و گروه های آموزشی هر رشته داده شده….

آمنه
آمنه

سلام بچه ها. من واقعا دلشوره گرفتم. شما تک تک سایت دانشگاهارو چک میکنید تا بفهمید درخواست پدیرش دادن یا نه؟
من 4 ترمه تموم کردم و شاگرد اول هستم.ولی واقعا نمیدونم باید الان چیکارکنم. یکی راهنماییم کنه؟
چه زمانی دانشگاها پدیرش میدن؟

مهدی سرپرست
مهدی سرپرست

چه رشته هایی مجازن 5 ترمه تموم کنن؟
تا چند سال بعد از فارغ التحصیلی میشه از استعداد درخشان و دکتری بدون آزمون استفاده کرد؟

لیلی- مهدی سرپرست
لیلی- مهدی سرپرست

سلام
اونو دیگه بایستی از آموزش دانشکده بپرسی
طبق قانون فعلی تا سه سال….

مهدی سرپرست
مهدی سرپرست

منو راهنمایی کنید
دانشگاه ما (سمنان) تو رشته ی MBA تقریبا ۷۰ تا دانشجو میگیره با ۷ تا گرایش.
ورودی ما با احتساب شبانه ها و روزانه (تو دفترچه انتخاب رشته) ۸ تاست.اما ۲ نفر از این ۸ نفر انصراف دادن, ۱نفر هم تو تکمیل ظرفیت دانشگاه دیگری قبول شد.
با این حساب تو گرایش ما فعلا ۵ نفر (روزانه+شبانه) داریم.حالا سوالام:
استعداد درخشان نفرات اول تا سوم کل ورودیمون یعنی ۳ نفر رو جزء استعداد درخشان میدونه؟ یا نفرات اول و دوم گرایش خودمون رو؟یا فقط نفر اول گرایش ما رو؟

لیلی- مهدی سرپرست
لیلی- مهدی سرپرست

نه دیگه نشد
الان شما 5 نفرین دیگه طبق قانون فعلی
فقط نفر اول میشه
استعداد درخشان…

elena
elena

با سلام دوستای خوبم بازم ازتون راهنمایی می خوام. من کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم. می خواستم دکترای شیمی دارویی بخونم. ترجیحا دانشگاه ازاد کسی میتونم راهنماییم کنه؟ فقط میدونم که زیر نظر وزارت بهداشته. خواهش مسکنم راهنماییم کنیییییید.

لیلی- elena
لیلی- elena

سلام
سوالات خیلی کلیه
کاش واضح تر میپرسیدی
به نظرم برو تو انجمن
شاید بچه های شیمی
بهتر بتونن کمکت کنن…..

فرهاد
فرهاد

خدا کنه همینطور باشه و رتبه بندی 1 تا3 رو بردارن… تا بلکه فرقی بین استعداد درخشان و نخبگی باشه چون قانون حال حاضر استعداد درخشان دقیقاً همان قانون بنیاد ملی نخبگان هستش متاسفانه… و کسانی میتونن استعداد درخشان بشن و بدون کنکور ادامه بدن که نخبه هم هستن که این با اعتدال اصلاً سازگار نیست به والله.

لیلی
لیلی

ایمیل دکتر نوه ابراهیم:
naveh1954@yahoo.com
به نظرم هر چی زودتر تکلیفمونو روشن کنن
بهتر میشه تصمیم گرفت…..

فریبا
فریبا

سلام..من فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت مدرسبا معدل ۱۸٫۵۶ هستم و چندین مقاله دارم و رتبه اول هستم و معدل من تا نفر دوم حدود ۲ نمره تفاوت داره…اما یک هفته مونده بود تا مصاحبه بدون ازمون این شانس ازم گرفته شد..چون من دوره نیمه حضوری بودم..در صورتی که من رتبه اول در بین تمام گروه های وارد شده بودم اما اینو نادیده گرفتن..استاد راهنمام خیلی تلاش کردن اما نشد..چون قانون تصویب شده وزارت علوم بود…اما این انصاف نیس…واقعا چرا این شانس باید از امثال من گرفته بشه 🙁

به بچه ها.,.................................
به بچه ها.,.................................

بییایید توصفحه دکتری بدون آزمون سمت راست صفحه.منتظرتونیم ایمیل آقای نوه اراهیمم هستو ایمیلایی که ما مدتاهست داریم میدیم بهشون…………….

سمیرا
سمیرا

خیلی ها 6 ترمه تمام کردن
این عیب نیست
خدا کنه آیین نامه این محدودیت رو براره
چون نوشتن پایان نامه مسابقه دو نیست که هرکی زودتر تمام کنه بهترهستش

ندا
ندا

دوستان میشه بگید آیین نامه فعلی پذیرش استعداد درخشان چیه؟خیلی ممنون میشم

لیلی- ندا
لیلی- ندا

اگه ورودی بین ۱-۵ نفر فقط نفر اول
۶-۱۰ نفرات اول و دوم
۱۰ نفر و بالاتر نفرات اول تا سوم
استعداد درخشان محسوب شده و می توانند تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی از مزایای آن استفاده کنند.
**ضمنا دانشجو بایستی در ۴ ترم تحصیلی از پایان نامه خود با نمره بالای ۱۹ دفاع کرده باشد.
(در خصوص رشته هایی که طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی
برای ۵ نیمسال تصویب شده باشد رتبه بندی پس از گذشتن ۵ نیمسال تحصیلی از هر ورودی در هر کد رشته محل انجام خواهد شد….)
موید باشید…..

لیلی
لیلی

میشه واضحتر توضیح بدهید؟!

Mona
Mona

پذیرش دکتری رو هر سال افزایش میدن. آخه خدایا ما به کی بگیم که دکتر بیکار بودن خیلی درد داره. آخه اینا نمیفهمن این همه دکترا که می گیرن میخوان اینا رو سر چه کاری نگه دارن؟؟؟؟ با مدرک دکتری میخوان ما رو بیکار ول کنن توی این جامعه که هر کی درس نخوند واسه خودش زندگی حسابی درست کرد. هرکی هم درس خوند افسرده و درمونده شد. بابا بیاین به اندازه ای دانشجو بگیرین که کار واسشون هست.

مینا
مینا

امسال که وزارت بهداشت توی رشته ی ما 10 نفر روزانه گرفت 9 نفر بین الملل
اما پارسال 23 نفر روزانه گرفت همین

ایکیوسان
ایکیوسان

آی گفتی منا لایک داره این نظر بخدا

5 ترمه
5 ترمه

تکلیف دانشجوهایی که شرایط استعداد درخشان رو طبق ایین نامه قبلی دارند و فقط 5 ترمه تمام کردن چی میشه؟؟؟
امیدوارم این شرط برداشته شه…

نقی زاده
نقی زاده

انشالله تا یک سال آینده 90 درصد جمعیت ایران دکتر میشند. به این دانشگاههای مختلف: دولتی، آزاد، پیام نور، پردیس، غیرانتفایی، علمی کاربردی و …

سرافیما
سرافیما

دقیقا

مریم
مریم

واقعا . مبارک باشد

سعیدخاندانی
سعیدخاندانی

نه برادر عزیز اینطورم که می گی نیست با این سخت گیری هایی که میکنن وبااین همه مشکلاتی که سر راه ما قرار میدن ویا اینکه ماباهاشون مواجهیم چطوری میشه که به این راحتی قبول شد ،وبه همین سادگی وارد دوره دکتری شد،برادر من قدری تامل کن وبه اطرافت نگاه کن وببین که چه تعداد افراد پرکار وزرنگی هستن که با رزومه خیلی عالی وباتلاشی وافر بعدازچندسال تلاش نتونستن وارد دوره دکتری بشن…….

تنها
تنها

سلام
ذوستان من ترم 1 استعداد درخشان دانشگاه شیراز هستم می خواهم انصراف بدم، کسی از دوستان اطلاع داره می تونم جای دیگه الان شرکت کنم.
ممنون از راهنمایی

لیلی- تنها
لیلی- تنها

دانشجوی دکترایی؟
نه دوست عزیز
محروم میشی
استعداد درخشان 10 درصد مازاد بر ظرفیت روزانه اس
انصراف به منزله محرومیت تلقی میشه
بعدشم شما تنها یک بار میتونی استفاده کنی از این سهمیه….

لیلی
لیلی

من دیروز به دکتر نوه ابراهیم
ایمیل دادم
و پرسیدم که من طبق آیین نامه فعلی
تمام شرایط پذیرش رو دارم
ممکنه با اومدن آیین نامه جدید
دیگه استعداد درخشان محسوب نشم
ایشون گفتند این مسئله به رقبا و ارزیابی گروه آموزشی دانشگاه شما
بستگی دارد….
الان من نگران اینم که اگه آیتم های اصلی رو بردارن
نکنه یه هرج و مرجی پیش بیاد
و هر کی بچسبه به مدیرگروه و استاد متفذ اون دانشکده
تا اونام استعداد درخشان محسوبش کنن
بعدشم که کارش تموم شد دیگه نه استادی بشناسه نه مدیر گروهی…..
امیدوارم محتوای آیینامه جامع و مانع باشه….

phd 93 تغذیه
phd 93 تغذیه

منم دقیقا نگران این موضوعم چون الان تمام شرایط رو دارم ولی با این کارای دقیقه 90 معلوم نیست چی بشه. هرچند بعضی از دانشگاهها از الان شرایط پذیرش استعداد درخشان رو اعلام کردن و واسه خودشون شرط و شروط گذاشتن

لیلا
لیلا

سلام
میشه بگید کدوم دانشگاها؟

phd 93 تغذیه
phd 93 تغذیه

هفته پیش دانشگاه زنجان شرایطشو زده یکسری شرایط خاص که امسال گفتن دانشجویان دارای این شرایط میتونن برای دکترا ثبت نام بکنن دانشجويان مشمول پذيرش بدون آزمون كارشناسي ارشد به دكتري (ماده 8 آيين نامه شماره 22354/و مورخ 02/03/91) 1- دانش آموختگاني كه به لحاظ ميانگين كل دوره با احتساب نمره پايان نامه (دفاع از پايان نامه با درجه عالي) اولاً جزء رتبه‌هاي اول تا سوم دانشجويان هم رشته و هم ورودي خود (كد رشته محل سازمان سنجش) باشند و ثانياً از يكي از شرايط ذيل برخوردار شوند: الف) داراي حداقل یک مقاله مستخرج از پايان نامه (پذيرفته يا چاپ… ادامه نظر»

منتظر
منتظر

اینکه همون قبلیه که…

مهرزاد
مهرزاد

سلام میشه ایمیل ایشون رو بگین؟ ممنون میشم

دکتر
دکتر

بییایید تو مطالب برگزیده سمت راست وکتری بدون آزمون استعداددرخشان

مرضیه
مرضیه

سلام عزیز.ممکنه ایمیل ایشون رو به منم بدید؟بینهایت ممنون میشم

به بچه ها.,.................................
به بچه ها.,.................................

بچه ها من میترسم تو آیین نامه جدید معدل کارشناسیم قاطی کنن.یعنی بگن ادنایی که کارشناسیم معدل بالا بودن بیان.بنظرتون میشه همچین چیزی؟یعنی اینقد تغییر ممکنه بدن ؟؟؟آخه واضحم توضیح ندادن باز که

برق
برق

کی اعلام میشه؟ لطفا زودتر بگید…

sanin
sanin

باسلام وخسته نباشید چراهمه چیز انقدرمبهمه ،چقدرتغییرات،خدایا کی تکلیف ما معلوم میشه ،تورخدا زودتر آیین نامه جدید را اعلام کنید تا تکلیفمونو بدونیم

mehdi
mehdi

حداکثر دانشجویان را پوشش می دهد یعنی رتبه بندی 1 تا 3 برداشته شد؟؟؟؟؟؟؟

فرهاد
فرهاد

خدا کنه همینطور باشه و رتبه بندی 1 تا3 رو بردارن… تا بلکه فرقی بین استعداد درخشان و نخبگی باشه چون قانون حال حاضر استعداد درخشان دقیقاً همان قانون بنیاد ملی نخبگان هستش متاسفانه… و کسانی میتونن استعداد درخشان بشن و بدون کنکور ادامه بدن که نخبه هم هستن که این با اعتدال اصلاً سازگار نیست به والله.