مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

برخی تغییرات آیین نامه جدید استعدادهای درخشان

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از تدوین آیین نامه استعدادهای درخشان و افزایش اختیارات دانشگاهها در این آیین نامه، خبر داد.

عبدالرحیم نوه ابراهیم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آیین نامه استعدادهای درخشان از دید کارشناسان نهایی شده است، اظهار داشت: این آیین نامه باید توسط شورای معاونان وزارتخانه به امضای وزیر علوم برسد.

وی با بیان اینکه در این آیین نامه اختیارات دانشگاهها افزایش یافته است درباره برخی جزئیات این آیین نامه، گفت: تاکید بر این است که آیین نامه جدید برای سال تحصیلی 94-93 اجرایی شود؛ بسیاری از معضلات آیین نامه های پیشین که با عجله در طول دوره های گذشته تهیه شده بود، دانشجویان را سردرگم کرده بود.

نوه ابراهیم اضافه کرد: این آیین نامه تمام مشکلات ذکر شده برای دانشجویان را برطرف می کند. علاوه بر این، دانشگاه محور است و تفاوتی بین رشته ها، گروهها و دانشگاهها قائل شده و حداکثر دانشجویان را پوشش می دهد.

به گفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، با توجه به این آیین نامه شناسایی کیفی دانشجویان استعدادهای درخشان بهتر از گذشته انجام می شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی ایمیل از دانشجویان دریافت شده که از وضعیت دانشگاه خود نگران بوده و دانشگاه محل تحصیلشان را با دانشگاههای دیگر مقایسه می کنند، ادامه داد: این دانشجویان با ارسال ایمیلهایی به وزارت علوم، دانشگاه و گروه آموزشی شان را با سایر دانشگاهها و گروههای آموزشی مقایسه می کردند.

این مقام مسئول تاکید کرد: نمی توان با یک آیین نامه و دستورالعمل دانشگاههای کشور را یکسان دید و لازم است در این زمینه به دانشگاهها اختیاراتی داده شود تا با اشراف روی گروه ها تصمیم گیریهای لازم صورت گیرد.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. دکترسلام گفت:

  من دانشجوی رتبه اول ترم چهارارشدهستم.پایان نامه ام راهم شهریور ماه امسال دفاع میکنم. آیا تا آن زمان فرصت استفاده ورودبدون آزمون به دکتری را در سال 93 از دست میدهم؟

 2. افشار گفت:

  سلام بچه ها
  تا کی باید سر در گم این ایین نامه های غیراستاندارد باشیم تو کلاس ما ی عده با دست بوسی استاد نمره گرفتن رتبشون تو کلاس اول تا سوم شد ولی من به جای اینکه بفکر نمره کلاسی باشم رفتم مقاله نوشتم الان هم چندتا مقاله ای اس ای و ای اس سی و علمی پژوهشی داخلی مجموعا 7 تا مقاله دارم ولی نمی تونم تو دکتری بدون ازمون شرکت کنم حالا ایا من باسوادم یا اونیکه با دست بوسی استاد نمره گرفته؟ من باید دکتری بخونم یا اون؟ حالا چیکار کنیم امسال هم که شرایط باز دانشجوی اول تا سوم هست چیکار کنیم؟

 3. zahra گفت:

  با سلام ،اینجانب دانشجوی رتبه اول هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده ام .اما با توجه به محدودیت شرایط سنی و مدت زمان سپری شده از فارغ التحصیلی نتوانسته ام تا کنون از آین آیین نامه استفاده کنم . پس تکلیف امثال من چه می شود.

 4. نقی زاده گفت:

  با سلام تکلیف اونی که ۹۱.۶.۳۱ فارغ التحصیل شده و این بخشنامه ۲۹ اومده چیه؟ تا قبل از اونکه رتبه ۱ تا ۳ مطرح نبود و داشتن معدل ۱۷ شرط شرکت به حساب میومد

 5. نسیم گفت:

  امسال نیمه حضوری هم میتونه برای دکتری بدون کنکور درخواست بده . معدلم 19.20 هست شاگرد اول دوره خودم و روزانه وشبانه با هم بودم. 4 تا مقاله ای اس ای هم دارم . پایان نامه هم 20 دفاع کردم؟

 6. ماهیت دکتری گفت:

  عزیزان دکتری باید بر محور پژوهش باشه نه اینکه 4 تا کتاب حفظ کنی و استاد با دست و دل بازی نمره 20 بهت بده اون وقت بشی استعداد برتر…………….

  • sanin گفت:

   همچین خبری نیست که 4تا کتاب حفظ کنید واستاد نمره بدهد لطفا تامطمئن نیستید حرف نزنید بچه های استعداد درخشان تلاش کردن واین هم حقشونه که آزمون ندهند

  • sanin گفت:

   شما هم بتوانید استعداد برتر شوید

   • مریم گفت:

    همه هم اینجوری نیستن ی سری با نامردی و طرح دوستی با استاد نمرات خوب میگیرن شما خودت نبینید یعنی کسی ک 4 ام شد ولی استادش سختگیر بوده و 7 مقاله تو مجلات برتر داره حقش نیست عجیبه

  • مهدی گفت:

   حداقل اون طرف چند سال درس خونده و نیومده یا تست و شانس و … قبول بشه (البته نه همه)

  • مریم گفت:

   لازمه که بدانید همه دانشگاههای کشور این طوری نیستند که اساتید قادر باشند در نمره موثر باشند اگر چه فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی ما پیام نوری ها رو قبول نمی کنند و بهمون می گند بیسواد اما ما نورچشمی نیستیم که بهمون نمره بدهند و با زحمت این معدل ها و نمره ها رو به دست آوردیم و اگر انصافی بود وزارت علوم باید به منی که زحمت کشیدم تلاش کردم تا به اینجا رسیدم با بقیه فرقی نمی نهاد که حالا چون پیام نوریم توی این آیین نامه فقط بتونم متقاضی پیام نور و پردیس و شبانه باشم من با معدل 18 و نیم و نمره 20 پایان نامه و 15 تا مقاله 5 تا مستخرج از پایان نامه و همگیisi بودند حق استقاده ار سهمیه را ندارم پارسال برای 6 تا دانشگاه اقدام کردم و دو جا دعوت شدم که گفتند یا شبانه یا پردیس من 5 سال زحمت کشیدم از کارشناسی تا ارشدم کار کردم تا این همه مقاله داشته باشم حالا این انصافه ؟!!

 7. فاطمه گفت:

  بچه ها ایشالا ما و همه اونایی که لایق دکتری خوندن هستن به حقشون میرسن

 8. نازنین گفت:

  سلام…من سال پیش استعداد درخشان شرکت کردم، رتبه اول بودم،یک مقاله ISI، دو تا مقاله علمی-پژوهشی،یک chapterbook، نزدیک به 8 تا هم مقاله کنفرانس داشتم، چهار ترمه هم تموم کردم، با این شرایطی که داشتم تو هیچ دانشگاهی پذیرفته نشدم…همش دروغه…

 9. مهرزاد گفت:

  دوستان اینا خودشونم فهمیدن پارسال چه بلایی سر استعداد های برتر این کشور آوردن. مطمئن باشین شرط رتبه برداشته میشه. وزیر جدید با اعمال نمره 70-30 نشون داده که واسش کار پژوهشی مهمه نه این که یکی معدلش شده 19 یکی دیگه 19.02 . کار پژوهشی ملاک برتر بودنه البته با رعایت نمرات خوب. مثل همه جای دنیا غیر از ایران

 10. سحر گفت:

  بچه ها خوب واقعاً باید این شرط دانشگاهها، شبانه روزانه پردیس و غیر انتفاعی و پیام نور رو بردارن یعنی چی آخه، خوب کسی که مثلاً پردیس خونده تو همون دانشگاه با همون استادا استعداد درخشان شده ولی حق نداره تو دانشگاه دولتی درخواست بده
  این شرط هم باید برداشته بشه

 11. ف گفت:

  من بین 9 نفر ورودی نفر دوم معدل هستم چهار ترمه تموم کردم با نمره بالای نوزده پایان نامه.فقط مقاله کنفرانس دارم وچون مقاله علمی پزوهشی نداشتم سال 92 پذیرشم نکردند.با آیین نامه جدید مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان میشم؟میشه راهنمایی کنید چه جوری میشه ازآیین نامه 93 اطلاع پیدا کرد.ممنون

 12. جواب همه سوالاتتون-دکتر از دست رفته گفت:

  بهترین راه اینکه برید وزارت علوم دفتر استعداد درخشان همه جواب همه سوالات را میگیرید هم از همه چی باخبر میشید
  یکشنبه ها هم از ساعت 1/30به بعد دکتر نوه ابراهیم تو دفتر ملاقت مردمی داره برید اونجا رو در رو پیگیری کنید

  تا دیر نشده کاراتون را از منبعش پیگیری کنید نشینید تو سایت که چی میشه
  امیدوارم بلایی که سرمن تو استعداد درخشان اومد سر شما نیاد
  شماره دفتر استعداد درخشان را بگیرید تو وزارت هم راهنمایی تون می کنند هم خیلی چیزا براتون روشن میشه

  • دکتر گفت:

   میشه اگه کسی رفته بگه چی شده؟؟؟؟؟؟ما شهرستانیا چیکار کنیم با این مسافت راه و هزینه ها…شما ترانیا یه لطف بکنید

 13. مهدی سرپرست-لیلی گفت:

  ممنونم.
  امکانش هست که خود دانشگاه بجای 2 نفر,به 3 نفر برگه استعداد درخشان بده؟
  منظورم اینه که چقدرش در اختیار خود دانشگاهه؟

  • لیلی- مهدی سرپرست گفت:

   طبق آیین نامه فعلی نه
   امکانش نیستش
   ولی ظاهرا آیین نامه جدید اختیارات زیادی رو به دانشگاه ها و گروه های آموزشی هر رشته داده شده….

 14. آمنه گفت:

  سلام بچه ها. من واقعا دلشوره گرفتم. شما تک تک سایت دانشگاهارو چک میکنید تا بفهمید درخواست پدیرش دادن یا نه؟
  من 4 ترمه تموم کردم و شاگرد اول هستم.ولی واقعا نمیدونم باید الان چیکارکنم. یکی راهنماییم کنه؟
  چه زمانی دانشگاها پدیرش میدن؟

 15. مهدی سرپرست گفت:

  چه رشته هایی مجازن 5 ترمه تموم کنن؟
  تا چند سال بعد از فارغ التحصیلی میشه از استعداد درخشان و دکتری بدون آزمون استفاده کرد؟

 16. مهدی سرپرست گفت:

  منو راهنمایی کنید
  دانشگاه ما (سمنان) تو رشته ی MBA تقریبا ۷۰ تا دانشجو میگیره با ۷ تا گرایش.
  ورودی ما با احتساب شبانه ها و روزانه (تو دفترچه انتخاب رشته) ۸ تاست.اما ۲ نفر از این ۸ نفر انصراف دادن, ۱نفر هم تو تکمیل ظرفیت دانشگاه دیگری قبول شد.
  با این حساب تو گرایش ما فعلا ۵ نفر (روزانه+شبانه) داریم.حالا سوالام:
  استعداد درخشان نفرات اول تا سوم کل ورودیمون یعنی ۳ نفر رو جزء استعداد درخشان میدونه؟ یا نفرات اول و دوم گرایش خودمون رو؟یا فقط نفر اول گرایش ما رو؟

 17. elena گفت:

  با سلام دوستای خوبم بازم ازتون راهنمایی می خوام. من کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم. می خواستم دکترای شیمی دارویی بخونم. ترجیحا دانشگاه ازاد کسی میتونم راهنماییم کنه؟ فقط میدونم که زیر نظر وزارت بهداشته. خواهش مسکنم راهنماییم کنیییییید.

  • لیلی- elena گفت:

   سلام
   سوالات خیلی کلیه
   کاش واضح تر میپرسیدی
   به نظرم برو تو انجمن
   شاید بچه های شیمی
   بهتر بتونن کمکت کنن…..

 18. فرهاد گفت:

  خدا کنه همینطور باشه و رتبه بندی 1 تا3 رو بردارن… تا بلکه فرقی بین استعداد درخشان و نخبگی باشه چون قانون حال حاضر استعداد درخشان دقیقاً همان قانون بنیاد ملی نخبگان هستش متاسفانه… و کسانی میتونن استعداد درخشان بشن و بدون کنکور ادامه بدن که نخبه هم هستن که این با اعتدال اصلاً سازگار نیست به والله.

 19. لیلی گفت:

  ایمیل دکتر نوه ابراهیم:
  naveh1954@yahoo.com
  به نظرم هر چی زودتر تکلیفمونو روشن کنن
  بهتر میشه تصمیم گرفت…..

 20. فریبا گفت:

  سلام..من فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت مدرسبا معدل ۱۸٫۵۶ هستم و چندین مقاله دارم و رتبه اول هستم و معدل من تا نفر دوم حدود ۲ نمره تفاوت داره…اما یک هفته مونده بود تا مصاحبه بدون ازمون این شانس ازم گرفته شد..چون من دوره نیمه حضوری بودم..در صورتی که من رتبه اول در بین تمام گروه های وارد شده بودم اما اینو نادیده گرفتن..استاد راهنمام خیلی تلاش کردن اما نشد..چون قانون تصویب شده وزارت علوم بود…اما این انصاف نیس…واقعا چرا این شانس باید از امثال من گرفته بشه 🙁

 21. به بچه ها.,................................. گفت:

  بییایید توصفحه دکتری بدون آزمون سمت راست صفحه.منتظرتونیم ایمیل آقای نوه اراهیمم هستو ایمیلایی که ما مدتاهست داریم میدیم بهشون…………….

 22. سمیرا گفت:

  خیلی ها 6 ترمه تمام کردن
  این عیب نیست
  خدا کنه آیین نامه این محدودیت رو براره
  چون نوشتن پایان نامه مسابقه دو نیست که هرکی زودتر تمام کنه بهترهستش

 23. ندا گفت:

  دوستان میشه بگید آیین نامه فعلی پذیرش استعداد درخشان چیه؟خیلی ممنون میشم

  • لیلی- ندا گفت:

   اگه ورودی بین ۱-۵ نفر فقط نفر اول
   ۶-۱۰ نفرات اول و دوم
   ۱۰ نفر و بالاتر نفرات اول تا سوم
   استعداد درخشان محسوب شده و می توانند تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی از مزایای آن استفاده کنند.
   **ضمنا دانشجو بایستی در ۴ ترم تحصیلی از پایان نامه خود با نمره بالای ۱۹ دفاع کرده باشد.
   (در خصوص رشته هایی که طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی
   برای ۵ نیمسال تصویب شده باشد رتبه بندی پس از گذشتن ۵ نیمسال تحصیلی از هر ورودی در هر کد رشته محل انجام خواهد شد….)
   موید باشید…..

 24. لیلی گفت:

  میشه واضحتر توضیح بدهید؟!

 25. Mona گفت:

  پذیرش دکتری رو هر سال افزایش میدن. آخه خدایا ما به کی بگیم که دکتر بیکار بودن خیلی درد داره. آخه اینا نمیفهمن این همه دکترا که می گیرن میخوان اینا رو سر چه کاری نگه دارن؟؟؟؟ با مدرک دکتری میخوان ما رو بیکار ول کنن توی این جامعه که هر کی درس نخوند واسه خودش زندگی حسابی درست کرد. هرکی هم درس خوند افسرده و درمونده شد. بابا بیاین به اندازه ای دانشجو بگیرین که کار واسشون هست.

 26. 5 ترمه گفت:

  تکلیف دانشجوهایی که شرایط استعداد درخشان رو طبق ایین نامه قبلی دارند و فقط 5 ترمه تمام کردن چی میشه؟؟؟
  امیدوارم این شرط برداشته شه…

 27. نقی زاده گفت:

  انشالله تا یک سال آینده 90 درصد جمعیت ایران دکتر میشند. به این دانشگاههای مختلف: دولتی، آزاد، پیام نور، پردیس، غیرانتفایی، علمی کاربردی و …

  • سرافیما گفت:

   دقیقا

  • مریم گفت:

   واقعا . مبارک باشد

  • سعیدخاندانی گفت:

   نه برادر عزیز اینطورم که می گی نیست با این سخت گیری هایی که میکنن وبااین همه مشکلاتی که سر راه ما قرار میدن ویا اینکه ماباهاشون مواجهیم چطوری میشه که به این راحتی قبول شد ،وبه همین سادگی وارد دوره دکتری شد،برادر من قدری تامل کن وبه اطرافت نگاه کن وببین که چه تعداد افراد پرکار وزرنگی هستن که با رزومه خیلی عالی وباتلاشی وافر بعدازچندسال تلاش نتونستن وارد دوره دکتری بشن…….

 28. تنها گفت:

  سلام
  ذوستان من ترم 1 استعداد درخشان دانشگاه شیراز هستم می خواهم انصراف بدم، کسی از دوستان اطلاع داره می تونم جای دیگه الان شرکت کنم.
  ممنون از راهنمایی

  • لیلی- تنها گفت:

   دانشجوی دکترایی؟
   نه دوست عزیز
   محروم میشی
   استعداد درخشان 10 درصد مازاد بر ظرفیت روزانه اس
   انصراف به منزله محرومیت تلقی میشه
   بعدشم شما تنها یک بار میتونی استفاده کنی از این سهمیه….

 29. لیلی گفت:

  من دیروز به دکتر نوه ابراهیم
  ایمیل دادم
  و پرسیدم که من طبق آیین نامه فعلی
  تمام شرایط پذیرش رو دارم
  ممکنه با اومدن آیین نامه جدید
  دیگه استعداد درخشان محسوب نشم
  ایشون گفتند این مسئله به رقبا و ارزیابی گروه آموزشی دانشگاه شما
  بستگی دارد….
  الان من نگران اینم که اگه آیتم های اصلی رو بردارن
  نکنه یه هرج و مرجی پیش بیاد
  و هر کی بچسبه به مدیرگروه و استاد متفذ اون دانشکده
  تا اونام استعداد درخشان محسوبش کنن
  بعدشم که کارش تموم شد دیگه نه استادی بشناسه نه مدیر گروهی…..
  امیدوارم محتوای آیینامه جامع و مانع باشه….

  • phd 93 تغذیه گفت:

   منم دقیقا نگران این موضوعم چون الان تمام شرایط رو دارم ولی با این کارای دقیقه 90 معلوم نیست چی بشه. هرچند بعضی از دانشگاهها از الان شرایط پذیرش استعداد درخشان رو اعلام کردن و واسه خودشون شرط و شروط گذاشتن

   • لیلا گفت:

    سلام
    میشه بگید کدوم دانشگاها؟

    • phd 93 تغذیه گفت:

     هفته پیش دانشگاه زنجان شرایطشو زده یکسری شرایط خاص که امسال گفتن دانشجویان دارای این شرایط میتونن برای دکترا ثبت نام بکنن
     دانشجويان مشمول پذيرش بدون آزمون كارشناسي ارشد به دكتري (ماده 8 آيين نامه شماره 22354/و مورخ 02/03/91)

     1- دانش آموختگاني كه به لحاظ ميانگين كل دوره با احتساب نمره پايان نامه (دفاع از پايان نامه با درجه عالي) اولاً جزء رتبه‌هاي اول تا سوم دانشجويان هم رشته و هم ورودي خود (كد رشته محل سازمان سنجش) باشند و ثانياً از يكي از شرايط ذيل برخوردار شوند:

     الف) داراي حداقل یک مقاله مستخرج از پايان نامه (پذيرفته يا چاپ شده) در مجلات علمي – پژوهشي با نمايه (ISC يا ISI) مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

     ب- دانشجويان نمونه كشوري در دوره كارشناسي ارشد با داشتن حداقل يك مقاله مستخرج از پايان نامه (پذيرفته يا چاپ شده در مجلات علمي – پژوهشي ISC يا ISI) مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

     ج- دارندگان نشان طلاي كشوري المپيادهاي دانشجويي (موضوع مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي) با داشتن حداقل يك مقاله مستخرج از پايان نامه (پذيرفته يا چاپ شده) در مجلات معتبر علمي – پژوهشي با نمايه (ISC يا ISI)

     تبصره2- دانش آموختگان کارشناسی ارشد حداکثر تا سه سال پس از دانش آموختگی که دوره تحصیل کارشناسی ارشد آنها بیش از 5 نیمسال نباشد، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

     د- دانشجویان نیمسال چهارم کارشناسی ارشد که حداکثر تا آخر شهریور سال تحصيلي مربوطه دانش آموخته می شوند و جزو نفرات برتر هستند.

     تبصره 3: طرح های پژوهشی، مقاله هاي ارائه شده در کنفرانس ها ، ثبت اختراع ، جوایز جشنواره های مرتبط با گرایش دانشجو به تشخیص شورای استعدادهای درخشان دارای امتیاز خواهند بود.

     تبصره 4: دانشجويان نيمسال چهارم متقاضي ورود به دوره دكتري مي بایست شاگرد اول بوده و معدل كل آنها نيز نبايد كمتر از 18 باشد

     تبصره 5 : در صورت پذیرش دانشجوی نیمسال چهارم در مقطع دکتری، دانشجو بايستي علاوه بر دفاع تا 31 شهریور همان سال، متعهد به چاپ حداقل یک مقاله در مجلات علمي – پژوهشي (ISC يا ISI) مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری كه اين مقاله مي بايست مستخرج از پایان نامه كارشناسي ارشد و حداكثر تا پایان سال اول دوره دکتری باشد. در غیر اینصورت دانشجوی مذکور اخراج خواهد شد. .

     ماده 3 : دارا بودن صلاحیتهای عمومي براي ورود به مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري الزامي است

     ماده 4 : هر گونه انصراف از پذيرش بدون آزمون صرفا با درخواست حضوري دانشجو و تصويب در جلسه شوراي استعدادهاي درخشان خواهد بود.

     ماده5: تغيير رشته و گرايش براي دانشجويان پذيرفته شده در چارچوب اين شيوه نامه ممنوع است.

     ماده 6 : مسئوليت اجراي اين شيوه نامه به عهده دفتر استعدادهاي درخشان است.

     اين شيوه نامه در تاريخ 27/08/92 به تصويب شوراي استعداد درخشان رسيد و از تاريخ تصويب لازم الاجراست.

  • مهرزاد گفت:

   سلام میشه ایمیل ایشون رو بگین؟ ممنون میشم

  • مرضیه گفت:

   سلام عزیز.ممکنه ایمیل ایشون رو به منم بدید؟بینهایت ممنون میشم

 30. به بچه ها.,................................. گفت:

  بچه ها من میترسم تو آیین نامه جدید معدل کارشناسیم قاطی کنن.یعنی بگن ادنایی که کارشناسیم معدل بالا بودن بیان.بنظرتون میشه همچین چیزی؟یعنی اینقد تغییر ممکنه بدن ؟؟؟آخه واضحم توضیح ندادن باز که

 31. برق گفت:

  کی اعلام میشه؟ لطفا زودتر بگید…

 32. sanin گفت:

  باسلام وخسته نباشید چراهمه چیز انقدرمبهمه ،چقدرتغییرات،خدایا کی تکلیف ما معلوم میشه ،تورخدا زودتر آیین نامه جدید را اعلام کنید تا تکلیفمونو بدونیم

 33. mehdi گفت:

  حداکثر دانشجویان را پوشش می دهد یعنی رتبه بندی 1 تا 3 برداشته شد؟؟؟؟؟؟؟

  • فرهاد گفت:

   خدا کنه همینطور باشه و رتبه بندی 1 تا3 رو بردارن… تا بلکه فرقی بین استعداد درخشان و نخبگی باشه چون قانون حال حاضر استعداد درخشان دقیقاً همان قانون بنیاد ملی نخبگان هستش متاسفانه… و کسانی میتونن استعداد درخشان بشن و بدون کنکور ادامه بدن که نخبه هم هستن که این با اعتدال اصلاً سازگار نیست به والله.