مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

برخی تغییرات آیین نامه جدید استعدادهای درخشان

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از تدوین آیین نامه استعدادهای درخشان و افزایش اختیارات دانشگاهها در این آیین نامه، خبر داد.

عبدالرحیم نوه ابراهیم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آیین نامه استعدادهای درخشان از دید کارشناسان نهایی شده است، اظهار داشت: این آیین نامه باید توسط شورای معاونان وزارتخانه به امضای وزیر علوم برسد.

وی با بیان اینکه در این آیین نامه اختیارات دانشگاهها افزایش یافته است درباره برخی جزئیات این آیین نامه، گفت: تاکید بر این است که آیین نامه جدید برای سال تحصیلی ۹۴-۹۳ اجرایی شود؛ بسیاری از معضلات آیین نامه های پیشین که با عجله در طول دوره های گذشته تهیه شده بود، دانشجویان را سردرگم کرده بود.

نوه ابراهیم اضافه کرد: این آیین نامه تمام مشکلات ذکر شده برای دانشجویان را برطرف می کند. علاوه بر این، دانشگاه محور است و تفاوتی بین رشته ها، گروهها و دانشگاهها قائل شده و حداکثر دانشجویان را پوشش می دهد.

به گفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، با توجه به این آیین نامه شناسایی کیفی دانشجویان استعدادهای درخشان بهتر از گذشته انجام می شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی ایمیل از دانشجویان دریافت شده که از وضعیت دانشگاه خود نگران بوده و دانشگاه محل تحصیلشان را با دانشگاههای دیگر مقایسه می کنند، ادامه داد: این دانشجویان با ارسال ایمیلهایی به وزارت علوم، دانشگاه و گروه آموزشی شان را با سایر دانشگاهها و گروههای آموزشی مقایسه می کردند.

این مقام مسئول تاکید کرد: نمی توان با یک آیین نامه و دستورالعمل دانشگاههای کشور را یکسان دید و لازم است در این زمینه به دانشگاهها اختیاراتی داده شود تا با اشراف روی گروه ها تصمیم گیریهای لازم صورت گیرد.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۶۱)

 1. دکترسلام می‌گه:

  من دانشجوی رتبه اول ترم چهارارشدهستم.پایان نامه ام راهم شهریور ماه امسال دفاع میکنم. آیا تا آن زمان فرصت استفاده ورودبدون آزمون به دکتری را در سال ۹۳ از دست میدهم؟

 2. افشار می‌گه:

  سلام بچه ها
  تا کی باید سر در گم این ایین نامه های غیراستاندارد باشیم تو کلاس ما ی عده با دست بوسی استاد نمره گرفتن رتبشون تو کلاس اول تا سوم شد ولی من به جای اینکه بفکر نمره کلاسی باشم رفتم مقاله نوشتم الان هم چندتا مقاله ای اس ای و ای اس سی و علمی پژوهشی داخلی مجموعا ۷ تا مقاله دارم ولی نمی تونم تو دکتری بدون ازمون شرکت کنم حالا ایا من باسوادم یا اونیکه با دست بوسی استاد نمره گرفته؟ من باید دکتری بخونم یا اون؟ حالا چیکار کنیم امسال هم که شرایط باز دانشجوی اول تا سوم هست چیکار کنیم؟

 3. zahra می‌گه:

  با سلام ،اینجانب دانشجوی رتبه اول هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده ام .اما با توجه به محدودیت شرایط سنی و مدت زمان سپری شده از فارغ التحصیلی نتوانسته ام تا کنون از آین آیین نامه استفاده کنم . پس تکلیف امثال من چه می شود.

 4. نقی زاده می‌گه:

  با سلام تکلیف اونی که ۹۱.۶.۳۱ فارغ التحصیل شده و این بخشنامه ۲۹ اومده چیه؟ تا قبل از اونکه رتبه ۱ تا ۳ مطرح نبود و داشتن معدل ۱۷ شرط شرکت به حساب میومد

 5. نسیم می‌گه:

  امسال نیمه حضوری هم میتونه برای دکتری بدون کنکور درخواست بده . معدلم ۱۹٫۲۰ هست شاگرد اول دوره خودم و روزانه وشبانه با هم بودم. ۴ تا مقاله ای اس ای هم دارم . پایان نامه هم ۲۰ دفاع کردم؟

 6. ماهیت دکتری می‌گه:

  عزیزان دکتری باید بر محور پژوهش باشه نه اینکه ۴ تا کتاب حفظ کنی و استاد با دست و دل بازی نمره ۲۰ بهت بده اون وقت بشی استعداد برتر…………….

  • sanin می‌گه:

   همچین خبری نیست که ۴تا کتاب حفظ کنید واستاد نمره بدهد لطفا تامطمئن نیستید حرف نزنید بچه های استعداد درخشان تلاش کردن واین هم حقشونه که آزمون ندهند

  • sanin می‌گه:

   شما هم بتوانید استعداد برتر شوید

   • مریم می‌گه:

    همه هم اینجوری نیستن ی سری با نامردی و طرح دوستی با استاد نمرات خوب میگیرن شما خودت نبینید یعنی کسی ک ۴ ام شد ولی استادش سختگیر بوده و ۷ مقاله تو مجلات برتر داره حقش نیست عجیبه

  • مهدی می‌گه:

   حداقل اون طرف چند سال درس خونده و نیومده یا تست و شانس و … قبول بشه (البته نه همه)

  • مریم می‌گه:

   لازمه که بدانید همه دانشگاههای کشور این طوری نیستند که اساتید قادر باشند در نمره موثر باشند اگر چه فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی ما پیام نوری ها رو قبول نمی کنند و بهمون می گند بیسواد اما ما نورچشمی نیستیم که بهمون نمره بدهند و با زحمت این معدل ها و نمره ها رو به دست آوردیم و اگر انصافی بود وزارت علوم باید به منی که زحمت کشیدم تلاش کردم تا به اینجا رسیدم با بقیه فرقی نمی نهاد که حالا چون پیام نوریم توی این آیین نامه فقط بتونم متقاضی پیام نور و پردیس و شبانه باشم من با معدل ۱۸ و نیم و نمره ۲۰ پایان نامه و ۱۵ تا مقاله ۵ تا مستخرج از پایان نامه و همگیisi بودند حق استقاده ار سهمیه را ندارم پارسال برای ۶ تا دانشگاه اقدام کردم و دو جا دعوت شدم که گفتند یا شبانه یا پردیس من ۵ سال زحمت کشیدم از کارشناسی تا ارشدم کار کردم تا این همه مقاله داشته باشم حالا این انصافه ؟!!

 7. فاطمه می‌گه:

  بچه ها ایشالا ما و همه اونایی که لایق دکتری خوندن هستن به حقشون میرسن

 8. نازنین می‌گه:

  سلام…من سال پیش استعداد درخشان شرکت کردم، رتبه اول بودم،یک مقاله ISI، دو تا مقاله علمی-پژوهشی،یک chapterbook، نزدیک به ۸ تا هم مقاله کنفرانس داشتم، چهار ترمه هم تموم کردم، با این شرایطی که داشتم تو هیچ دانشگاهی پذیرفته نشدم…همش دروغه…

 9. مهرزاد می‌گه:

  دوستان اینا خودشونم فهمیدن پارسال چه بلایی سر استعداد های برتر این کشور آوردن. مطمئن باشین شرط رتبه برداشته میشه. وزیر جدید با اعمال نمره ۷۰-۳۰ نشون داده که واسش کار پژوهشی مهمه نه این که یکی معدلش شده ۱۹ یکی دیگه ۱۹٫۰۲ . کار پژوهشی ملاک برتر بودنه البته با رعایت نمرات خوب. مثل همه جای دنیا غیر از ایران

 10. سحر می‌گه:

  بچه ها خوب واقعاً باید این شرط دانشگاهها، شبانه روزانه پردیس و غیر انتفاعی و پیام نور رو بردارن یعنی چی آخه، خوب کسی که مثلاً پردیس خونده تو همون دانشگاه با همون استادا استعداد درخشان شده ولی حق نداره تو دانشگاه دولتی درخواست بده
  این شرط هم باید برداشته بشه

 11. ف می‌گه:

  من بین ۹ نفر ورودی نفر دوم معدل هستم چهار ترمه تموم کردم با نمره بالای نوزده پایان نامه.فقط مقاله کنفرانس دارم وچون مقاله علمی پزوهشی نداشتم سال ۹۲ پذیرشم نکردند.با آیین نامه جدید مشمول استفاده از سهمیه استعداد درخشان میشم؟میشه راهنمایی کنید چه جوری میشه ازآیین نامه ۹۳ اطلاع پیدا کرد.ممنون

 12. جواب همه سوالاتتون-دکتر از دست رفته می‌گه:

  بهترین راه اینکه برید وزارت علوم دفتر استعداد درخشان همه جواب همه سوالات را میگیرید هم از همه چی باخبر میشید
  یکشنبه ها هم از ساعت ۱/۳۰به بعد دکتر نوه ابراهیم تو دفتر ملاقت مردمی داره برید اونجا رو در رو پیگیری کنید

  تا دیر نشده کاراتون را از منبعش پیگیری کنید نشینید تو سایت که چی میشه
  امیدوارم بلایی که سرمن تو استعداد درخشان اومد سر شما نیاد
  شماره دفتر استعداد درخشان را بگیرید تو وزارت هم راهنمایی تون می کنند هم خیلی چیزا براتون روشن میشه

 13. مهدی سرپرست-لیلی می‌گه:

  ممنونم.
  امکانش هست که خود دانشگاه بجای ۲ نفر,به ۳ نفر برگه استعداد درخشان بده؟
  منظورم اینه که چقدرش در اختیار خود دانشگاهه؟

  • لیلی- مهدی سرپرست می‌گه:

   طبق آیین نامه فعلی نه
   امکانش نیستش
   ولی ظاهرا آیین نامه جدید اختیارات زیادی رو به دانشگاه ها و گروه های آموزشی هر رشته داده شده….

 14. آمنه می‌گه:

  سلام بچه ها. من واقعا دلشوره گرفتم. شما تک تک سایت دانشگاهارو چک میکنید تا بفهمید درخواست پدیرش دادن یا نه؟
  من ۴ ترمه تموم کردم و شاگرد اول هستم.ولی واقعا نمیدونم باید الان چیکارکنم. یکی راهنماییم کنه؟
  چه زمانی دانشگاها پدیرش میدن؟

 15. مهدی سرپرست می‌گه:

  چه رشته هایی مجازن ۵ ترمه تموم کنن؟
  تا چند سال بعد از فارغ التحصیلی میشه از استعداد درخشان و دکتری بدون آزمون استفاده کرد؟

 16. مهدی سرپرست می‌گه:

  منو راهنمایی کنید
  دانشگاه ما (سمنان) تو رشته ی MBA تقریبا ۷۰ تا دانشجو میگیره با ۷ تا گرایش.
  ورودی ما با احتساب شبانه ها و روزانه (تو دفترچه انتخاب رشته) ۸ تاست.اما ۲ نفر از این ۸ نفر انصراف دادن, ۱نفر هم تو تکمیل ظرفیت دانشگاه دیگری قبول شد.
  با این حساب تو گرایش ما فعلا ۵ نفر (روزانه+شبانه) داریم.حالا سوالام:
  استعداد درخشان نفرات اول تا سوم کل ورودیمون یعنی ۳ نفر رو جزء استعداد درخشان میدونه؟ یا نفرات اول و دوم گرایش خودمون رو؟یا فقط نفر اول گرایش ما رو؟

 17. elena می‌گه:

  با سلام دوستای خوبم بازم ازتون راهنمایی می خوام. من کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم. می خواستم دکترای شیمی دارویی بخونم. ترجیحا دانشگاه ازاد کسی میتونم راهنماییم کنه؟ فقط میدونم که زیر نظر وزارت بهداشته. خواهش مسکنم راهنماییم کنیییییید.

 18. فرهاد می‌گه:

  خدا کنه همینطور باشه و رتبه بندی ۱ تا۳ رو بردارن… تا بلکه فرقی بین استعداد درخشان و نخبگی باشه چون قانون حال حاضر استعداد درخشان دقیقاً همان قانون بنیاد ملی نخبگان هستش متاسفانه… و کسانی میتونن استعداد درخشان بشن و بدون کنکور ادامه بدن که نخبه هم هستن که این با اعتدال اصلاً سازگار نیست به والله.

 19. لیلی می‌گه:

  ایمیل دکتر نوه ابراهیم:
  naveh1954@yahoo.com
  به نظرم هر چی زودتر تکلیفمونو روشن کنن
  بهتر میشه تصمیم گرفت…..

 20. فریبا می‌گه:

  سلام..من فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت مدرسبا معدل ۱۸٫۵۶ هستم و چندین مقاله دارم و رتبه اول هستم و معدل من تا نفر دوم حدود ۲ نمره تفاوت داره…اما یک هفته مونده بود تا مصاحبه بدون ازمون این شانس ازم گرفته شد..چون من دوره نیمه حضوری بودم..در صورتی که من رتبه اول در بین تمام گروه های وارد شده بودم اما اینو نادیده گرفتن..استاد راهنمام خیلی تلاش کردن اما نشد..چون قانون تصویب شده وزارت علوم بود…اما این انصاف نیس…واقعا چرا این شانس باید از امثال من گرفته بشه :(

 21. به بچه ها.,................................. می‌گه:

  بییایید توصفحه دکتری بدون آزمون سمت راست صفحه.منتظرتونیم ایمیل آقای نوه اراهیمم هستو ایمیلایی که ما مدتاهست داریم میدیم بهشون…………….

 22. سمیرا می‌گه:

  خیلی ها ۶ ترمه تمام کردن
  این عیب نیست
  خدا کنه آیین نامه این محدودیت رو براره
  چون نوشتن پایان نامه مسابقه دو نیست که هرکی زودتر تمام کنه بهترهستش

 23. ندا می‌گه:

  دوستان میشه بگید آیین نامه فعلی پذیرش استعداد درخشان چیه؟خیلی ممنون میشم

  • لیلی- ندا می‌گه:

   اگه ورودی بین ۱-۵ نفر فقط نفر اول
   ۶-۱۰ نفرات اول و دوم
   ۱۰ نفر و بالاتر نفرات اول تا سوم
   استعداد درخشان محسوب شده و می توانند تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی از مزایای آن استفاده کنند.
   **ضمنا دانشجو بایستی در ۴ ترم تحصیلی از پایان نامه خود با نمره بالای ۱۹ دفاع کرده باشد.
   (در خصوص رشته هایی که طبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی
   برای ۵ نیمسال تصویب شده باشد رتبه بندی پس از گذشتن ۵ نیمسال تحصیلی از هر ورودی در هر کد رشته محل انجام خواهد شد….)
   موید باشید…..

 24. لیلی می‌گه:

  میشه واضحتر توضیح بدهید؟!

 25. Mona می‌گه:

  پذیرش دکتری رو هر سال افزایش میدن. آخه خدایا ما به کی بگیم که دکتر بیکار بودن خیلی درد داره. آخه اینا نمیفهمن این همه دکترا که می گیرن میخوان اینا رو سر چه کاری نگه دارن؟؟؟؟ با مدرک دکتری میخوان ما رو بیکار ول کنن توی این جامعه که هر کی درس نخوند واسه خودش زندگی حسابی درست کرد. هرکی هم درس خوند افسرده و درمونده شد. بابا بیاین به اندازه ای دانشجو بگیرین که کار واسشون هست.

 26. 5 ترمه می‌گه:

  تکلیف دانشجوهایی که شرایط استعداد درخشان رو طبق ایین نامه قبلی دارند و فقط ۵ ترمه تمام کردن چی میشه؟؟؟
  امیدوارم این شرط برداشته شه…

 27. نقی زاده می‌گه:

  انشالله تا یک سال آینده ۹۰ درصد جمعیت ایران دکتر میشند. به این دانشگاههای مختلف: دولتی، آزاد، پیام نور، پردیس، غیرانتفایی، علمی کاربردی و …

  • سرافیما می‌گه:

   دقیقا

  • مریم می‌گه:

   واقعا . مبارک باشد

  • سعیدخاندانی می‌گه:

   نه برادر عزیز اینطورم که می گی نیست با این سخت گیری هایی که میکنن وبااین همه مشکلاتی که سر راه ما قرار میدن ویا اینکه ماباهاشون مواجهیم چطوری میشه که به این راحتی قبول شد ،وبه همین سادگی وارد دوره دکتری شد،برادر من قدری تامل کن وبه اطرافت نگاه کن وببین که چه تعداد افراد پرکار وزرنگی هستن که با رزومه خیلی عالی وباتلاشی وافر بعدازچندسال تلاش نتونستن وارد دوره دکتری بشن…….

 28. تنها می‌گه:

  سلام
  ذوستان من ترم ۱ استعداد درخشان دانشگاه شیراز هستم می خواهم انصراف بدم، کسی از دوستان اطلاع داره می تونم جای دیگه الان شرکت کنم.
  ممنون از راهنمایی

  • لیلی- تنها می‌گه:

   دانشجوی دکترایی؟
   نه دوست عزیز
   محروم میشی
   استعداد درخشان ۱۰ درصد مازاد بر ظرفیت روزانه اس
   انصراف به منزله محرومیت تلقی میشه
   بعدشم شما تنها یک بار میتونی استفاده کنی از این سهمیه….

 29. لیلی می‌گه:

  من دیروز به دکتر نوه ابراهیم
  ایمیل دادم
  و پرسیدم که من طبق آیین نامه فعلی
  تمام شرایط پذیرش رو دارم
  ممکنه با اومدن آیین نامه جدید
  دیگه استعداد درخشان محسوب نشم
  ایشون گفتند این مسئله به رقبا و ارزیابی گروه آموزشی دانشگاه شما
  بستگی دارد….
  الان من نگران اینم که اگه آیتم های اصلی رو بردارن
  نکنه یه هرج و مرجی پیش بیاد
  و هر کی بچسبه به مدیرگروه و استاد متفذ اون دانشکده
  تا اونام استعداد درخشان محسوبش کنن
  بعدشم که کارش تموم شد دیگه نه استادی بشناسه نه مدیر گروهی…..
  امیدوارم محتوای آیینامه جامع و مانع باشه….

  • phd 93 تغذیه می‌گه:

   منم دقیقا نگران این موضوعم چون الان تمام شرایط رو دارم ولی با این کارای دقیقه ۹۰ معلوم نیست چی بشه. هرچند بعضی از دانشگاهها از الان شرایط پذیرش استعداد درخشان رو اعلام کردن و واسه خودشون شرط و شروط گذاشتن

   • لیلا می‌گه:

    سلام
    میشه بگید کدوم دانشگاها؟

    • phd 93 تغذیه می‌گه:

     هفته پیش دانشگاه زنجان شرایطشو زده یکسری شرایط خاص که امسال گفتن دانشجویان دارای این شرایط میتونن برای دکترا ثبت نام بکنن
     دانشجویان مشمول پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد به دکتری (ماده ۸ آیین نامه شماره ۲۲۳۵۴/و مورخ ۰۲/۰۳/۹۱)

     ۱- دانش آموختگانی که به لحاظ میانگین کل دوره با احتساب نمره پایان نامه (دفاع از پایان نامه با درجه عالی) اولاً جزء رتبه‌های اول تا سوم دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود (کد رشته محل سازمان سنجش) باشند و ثانیاً از یکی از شرایط ذیل برخوردار شوند:

     الف) دارای حداقل یک مقاله مستخرج از پایان نامه (پذیرفته یا چاپ شده) در مجلات علمی – پژوهشی با نمایه (ISC یا ISI) مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

     ب- دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی ارشد با داشتن حداقل یک مقاله مستخرج از پایان نامه (پذیرفته یا چاپ شده در مجلات علمی – پژوهشی ISC یا ISI) مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

     ج- دارندگان نشان طلای کشوری المپیادهای دانشجویی (موضوع مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی) با داشتن حداقل یک مقاله مستخرج از پایان نامه (پذیرفته یا چاپ شده) در مجلات معتبر علمی – پژوهشی با نمایه (ISC یا ISI)

     تبصره۲- دانش آموختگان کارشناسی ارشد حداکثر تا سه سال پس از دانش آموختگی که دوره تحصیل کارشناسی ارشد آنها بیش از ۵ نیمسال نباشد، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

     د- دانشجویان نیمسال چهارم کارشناسی ارشد که حداکثر تا آخر شهریور سال تحصیلی مربوطه دانش آموخته می شوند و جزو نفرات برتر هستند.

     تبصره ۳: طرح های پژوهشی، مقاله های ارائه شده در کنفرانس ها ، ثبت اختراع ، جوایز جشنواره های مرتبط با گرایش دانشجو به تشخیص شورای استعدادهای درخشان دارای امتیاز خواهند بود.

     تبصره ۴: دانشجویان نیمسال چهارم متقاضی ورود به دوره دکتری می بایست شاگرد اول بوده و معدل کل آنها نیز نباید کمتر از ۱۸ باشد

     تبصره ۵ : در صورت پذیرش دانشجوی نیمسال چهارم در مقطع دکتری، دانشجو بایستی علاوه بر دفاع تا ۳۱ شهریور همان سال، متعهد به چاپ حداقل یک مقاله در مجلات علمی – پژوهشی (ISC یا ISI) مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری که این مقاله می بایست مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد و حداکثر تا پایان سال اول دوره دکتری باشد. در غیر اینصورت دانشجوی مذکور اخراج خواهد شد. .

     ماده ۳ : دارا بودن صلاحیتهای عمومی برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری الزامی است

     ماده ۴ : هر گونه انصراف از پذیرش بدون آزمون صرفا با درخواست حضوری دانشجو و تصویب در جلسه شورای استعدادهای درخشان خواهد بود.

     ماده۵: تغییر رشته و گرایش برای دانشجویان پذیرفته شده در چارچوب این شیوه نامه ممنوع است.

     ماده ۶ : مسئولیت اجرای این شیوه نامه به عهده دفتر استعدادهای درخشان است.

     این شیوه نامه در تاریخ ۲۷/۰۸/۹۲ به تصویب شورای استعداد درخشان رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجراست.

  • مهرزاد می‌گه:

   سلام میشه ایمیل ایشون رو بگین؟ ممنون میشم

  • مرضیه می‌گه:

   سلام عزیز.ممکنه ایمیل ایشون رو به منم بدید؟بینهایت ممنون میشم

 30. به بچه ها.,................................. می‌گه:

  بچه ها من میترسم تو آیین نامه جدید معدل کارشناسیم قاطی کنن.یعنی بگن ادنایی که کارشناسیم معدل بالا بودن بیان.بنظرتون میشه همچین چیزی؟یعنی اینقد تغییر ممکنه بدن ؟؟؟آخه واضحم توضیح ندادن باز که

 31. برق می‌گه:

  کی اعلام میشه؟ لطفا زودتر بگید…

 32. sanin می‌گه:

  باسلام وخسته نباشید چراهمه چیز انقدرمبهمه ،چقدرتغییرات،خدایا کی تکلیف ما معلوم میشه ،تورخدا زودتر آیین نامه جدید را اعلام کنید تا تکلیفمونو بدونیم

 33. mehdi می‌گه:

  حداکثر دانشجویان را پوشش می دهد یعنی رتبه بندی ۱ تا ۳ برداشته شد؟؟؟؟؟؟؟

  • فرهاد می‌گه:

   خدا کنه همینطور باشه و رتبه بندی ۱ تا۳ رو بردارن… تا بلکه فرقی بین استعداد درخشان و نخبگی باشه چون قانون حال حاضر استعداد درخشان دقیقاً همان قانون بنیاد ملی نخبگان هستش متاسفانه… و کسانی میتونن استعداد درخشان بشن و بدون کنکور ادامه بدن که نخبه هم هستن که این با اعتدال اصلاً سازگار نیست به والله.

درج نظر