زمان مصاحبه دکتری 99 و مدارک لازم جهت حضور معرفی شدگان به مصاحبه های دکتری 99 دانشگاه ها از طریق سازمان سنجش، دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی احتمالاً در شهریورماه اعلام خواهد شد. به محض اعلام تاریخ دقیق برگزاری مصاحبه‌ها در همین صفحه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، پس از انتخاب رشته، داوطلبانی که حدنصاب نمره مدنظر دانشگاه‌ها در آزمون کتبی را کسب کرده باشند، دعوت به مصاحبه خواهند شد. در گذشته نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه‌های سراسری از طریق سازمان سنجش و نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد از طریق مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی می‌شد. اما در سال 98، نتایج انتخاب رشته دکتری به طور کلی از سوی سازمان سنجش منتشر شد.

شیوه اعتراض به نتایج دعوت به مصاحبه دکتری 

بر اساس اعلام سازمان سنجش، کلیه داوطلبانی که انتخاب رشته نموده‌اند، وضعیت علمی آنها در کارنامه در هریک از کدرشته‌محل‌های انتخابی منعکس گردیده است. چنانچه داوطلبان درخصوص کارنامه نتایج انتخاب رشته سوالاتی داشته باشند، لازم است منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی مندرج در سایت این سازمان تقاضای خود را ارسال نمایند.

تاریخ مصاحبه کنکور دکتری 99 سراسری چه تغییراتی داشته است؟

با توجه به تغییر تاریخ کنکور دکتری 99 به علت شیوع کرونا، زمان برگزاری آزمون دکتری 99 به 9 مردادماه منتقل شد. بنابراین زمان برگزاری مصاحبه دکتری 99 نیز نسبت به سال‌های گذشته تغییراتی خواهد داشت.

زمان مصاحبه دکتری 99

هنوز تاریخ دقیقی برای مصاحبه‌ها اعلام نشده است؛ اما زمان مصاحبه دکتری 99 دانشگاه تربیت مدرس بر اساس اعلام این دانشگاه، شهریور ماه اعلام شده است.

به نظر می‌رسد زمان مصاحبه دکتری 99؛ از دهه دوم شهریور ماه آغاز شود.

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور 99

دانشگاه پیام نور عموماً زمان‌بندی مصاحبه دکتری را مستقلاً طی اطلاعیه‌ای اعلام می‌کند. سال گذشته زمان برگزاری مصاحبه دکتری پیام نور از 18 خرداد تا اواخر تیر ماه بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص کلیک کنید.

زمان مصاحبه دکتری 99 دانشگاه آزاد

زمان مصاحبه دکتری آزاد 99در سال گذشته، زمان مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد از 22 تیر ماه به طور متمرکز در تهران آغاز شد. برای اولین بار، روند مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد بدین صورت بود که افرادی که دعوت شده بودند، باید نسبت به ثبت نام در سامانه اینترنتی اعلام‌شده اقدام می‌کردند.

سپس، زمان دقیق مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد برای افرادی که آمادگی خود را جهت شرکت در مصاحبه اعلام کرده بودند، در سامانه اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش به آدرس  www.azmoon.net اعلام شد.

احتمالاً مصاحبه‌های دکتری 99 دانشگاه آزاد نیز در شهریور برگزار شود.

برای اطلاع از جزئیات تاریخ مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کلیک کنید.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، کلیه داوطلبانی که مبادرت به انتخاب کدرشته محل‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در سایت دانشگاه مذکور نموده‌اند به منظور اطلاع از نحوه و چگونگی انجام مراحل ارزیابی تخصصی از داوطلبان و سایر مراحل گزینش لازم است به سایت آن دانشگاه مراجعه نمایند.

مکان مصاحبه دکتری

روال بر این است که مصاحبه‌های دکتری دانشگاه سراسری در خود دانشگاه‌ها برگزار شود. درخصوص دانشگاه آزاد، در سال‌های مختلف شیوه‌های متفاوتی اتخاذ شده است. در سال گذشته، مکان برگزاری مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تهران بود.

اما در سال 99 با توجه به شیوع کرونا مقرر شده است مصاحبه دکتری همه دانشگاه ها به صورت مجازی برگزار شود.

مدت زمان مصاحبه دکترا

مدت زمان مصاحبه­ دکتری برای افراد مختلف، متفاوت است. گاهی مصاحبه­‌گران به دلایل خاص خودشان، نیازی به طولانی کردن مدت مصاحبه نمی­‌بینند و گاهی هم بالعکس، به ناچار و به منظور ارزیابی بهتر، این زمان را طولانی­‌تر می­‌نمایند. حتی در مواردی دیده شده که مصاحبه به صورت خیلی مختصری برگزار شده و هیچ سؤالی پرسیده نشده و تنها رزومه بررسی شده و یا فرمی که از قبل توسط داوطلبان تکمیل گردیده بوده، بررسی شده است.

بر این اساس، میزان زمانی که فرد در مصاحبه حضور داشته است، پیش­‌بینی­‌کننده­ خوبی برای قبولی یا عدم قبولی نخواهد بود.

مدارک مصاحبه دکتری

مدارک لازم که داوطلبان دارای حدنصاب می‌بایست در مصاحبه دکتری همراه خود داشته باشند:

1- اصل مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا کارنامه ریز نمرات.

تبصرهداوطلبانی که دانشجوی سال آخر دوره کارشناسی‌ارشد و یا دکتری حرفه‌ای بوده و حداکثر تا تاریخ 99/06/31 فارغ‌التحصیل می‌شوند (اصل گواهی تأیید شده توسط دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی محل اخذ مدرک مطابق فرم مندرج در دفترچه ثبت نام دکتری و یا دفترچه انتخاب رشته دکتری)

2- اصل مدرک کارشناسی (لیسانس) یا کارنامه ریزنمرات.

تبصره 1– آن‌دسته از داوطلبانی که فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته می‌باشند، علاوه بر اصل مدرک کارشناسی ناپیوسته می‌بایست اصل مدرک کاردانی را نیز ارائه نمایند.

تبصره 2 کسانی که به دلائلی قادر به ارائه اصل مدرک یا مدارک‌ مندرج در بندهای 1 و 2 فوق نمی‌باشند، لازم است اصل گواهی تأییدشده توسط دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی محل اخذ مدرک را به همراه داشته باشند.

3- اصل شناسنامه و یا کارت ملی برای تطبیق مشخصات شناسنامه‌ای معرفی شده با مشخصات اطلاعات ارسالی از سوی این سازمان.

4- اصل گواهی مبنی بر اینکه عضو هیات علمی «رسمی- قطعی» و یا «رسمی- آزمایشی» تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری بوده که به تأیید بالاترین مقام مسئول نیز رسیده باشد، برای آن‌دسته از افرادی که از امتیاز مربی در این آزمون استفاده نموده‌اند.

5- کلیه مستندات مربوط به سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی و تحقیقاتی.

برای اطلاع دقیق از مدارک لازم برای مصاحبه دکتری لازم است اطلاعیه هر دانشگاه را نیز بررسی نمایید.

فرم بررسی صلاحیت‌ عمومی دکتری

کلیه داوطلبانی که در کدرشته محل‌های انتخابی دارای حدنصاب نمره علمی لازم به منظور شرکت در مراحل ارزیابی تخصصی توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی هستند، می‌بایست نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت‌های عمومی دکتری اقدام کنند.

بدین منظور با مراجعه به لینک مربوط در قسمت مشاهده کارنامه مندرج در سایت سازمان سنجش، ضمن پرداخت مبلغ اعلام‌شده به‌صورت اینترنتی، فرم بررسی صلاحیت عمومی را تکمیل و کد پیگیری دریافت دارند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، داوطلبانی که نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت‌های عمومی اقدام ننمایند از گزینش نهایی حذف خواهند شد.

زمان اعلام نتایج دکتری

بر اساس اعلام رئیس سازمان سنجش، زمان اعلام نتایج نهایی دکتری در مهر ماه خواهد بود.

گزینش نهایی داوطلبان در هر کدرشته‌محل براساس نمره کل نهایی حاصل از میانگین نمره علمی آزمون متمرکز است (نمره کل اولیه 50 درصد در شیوه پذیرش آموزشی-پژوهشی و 30 درصد در شیوه پذیرش پژوهش محور تأثیر دارد و نمره مصاحبه در شیوه پذیرش آموزشی-پژوهشی 50 درصد و در شیوه پذیرش پژوهش محور 70 درصد تأثیر دارد).

داوطلبان هر رشته در هر دانشگاه که بالاترین نمره نهایی را کسب کرده باشند و علاوه بر آن، حدنصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه را نیز داشته باشند، به عنوان قبولی نهایی اعلام خواهند شد.

محرومیت یک‌ساله برای پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون دکتری

آن‌دسته از داوطلبانی که در مرحله ارزیابی تخصصی شرکت و در ردیف پذیرفته‌شدگان نهایی دوره روزانه آزمون ورودی دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال 1399 قرار گیرند، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون دکتری 1400 نخواهند بود.

اطلاعیه سازمان سنجش درخصوص زمان مصاحبه دکترا در سال گذشته

اطلاعیه منتشره از سوی سازمان سنجش درخصوص مصاحبه دکتری سال گذشته به شرح زیر است:

زمان مصاحبه دکتری 99 | جزئیات مصاحبه آزمون دکتری 99 بدین‌وسیله به اطلاع داوطلبانی که براساس کارنامه نتایج اولیه آزمون دکتری «Ph.D» نیمه‌متمرکز سال 1398 مجاز به انتخاب رشته گردیده و کدرشته محل‌های انتخابی خود را در سایت اطلاع‌رسانی این سازمان ثبت نموده‌اند، می‌رساند: کارنامه نتیجه انتخاب رشته بر روی ‌سایت اطلاع‌رسانی این سازمان قرار دارد. لذا از کلیه داوطلبانی که در کدرشته محل‌های انتخابی دارای حدنصاب نمره علمی لازم می‌باشند، دعوت می‌نماید باتوجه به نکات زیر و مطابق برنامه زمانی شرکت در مرحله دوم آزمون (مرحله ارزیابی تخصصیکه در سایت این سازمان درج گردیده است، با همراه داشتن مدارک لازم برای انجام مصاحبه به هر یک از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی مراجعه نمایند.

1- منحصراً داوطلبانی می‌توانند به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برای انجام مصاحبه دکتری مراجعه نمایند که کدرشته محل مربوطه را در فرم انتخاب رشته خود درج نموده و حد نصاب نمره علمی لازم را مطابق کارنامه کسب کرده باشند.

2- داوطلبانی که براساس کارنامه منتشره در سایت این سازمان در کدرشته محل‌های انتخابی دارای حدنصاب نمره علمی لازم می‌باشند، لازم است قبل از مراجعه به محل مصاحبه به اطلاعیه دانشگاه ذیربط و همچنین پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه مربوط مراجعه و براساس آن برای انجام مراحل مختلف مصاحبه در دانشگاه ذیربط شرکت نمایند.

3- باتوجه به اینکه برنامه زمانی انجام مراحل مختلف ارزیابی تخصصی از داوطلبان توسط برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ماه مبارک رمضان پیش بینی شده و امکان تغییر آن وجود دارد، لذا مجدداً به کلیه داوطلبان معرفی‌شده، توصیه اکید می‌گردد حتماً قبل از مراجعه برای انجام مصاحبه و ارائه مدارک مورد نیاز، به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه و یا موسسه آموزشی ذیربط مراجعه نمایند.

روند پذیرش دکتری مدرس معارف اسلامی

به اطلاع داوطلبان رشته امتحانی مدرسی معارف اسلامی (کد 2180می‌رساند؛ شرط ورود داوطلبان متقاضی در کدرشته امتحانی مذکور به دانشگاه، علاوه بر کسب نمره علمی لازم توسط دانشگاه مربوط، احراز شرایط عمومی رشته مدرسی معارف اسلامی و نتیجه مصاحبه‌ای که توسط معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها انجام خواهد شد، می‌باشد.

لذا این‌ داوطلبان لازم است علاوه بر دارا بودن شرایط فوق و همچنین شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه ثبت‌ نام دکتری، حداکثر تا 7 روز پس از انتشار این اطلاعیه، برای طی مراحل پذیرش به پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور دفاتر، اساتید و مبلغان (به نشانی www.asatid.org) مراجعه و ضمن ثبت‌نام در این سامانه، منتظر اعلام زمان مصاحبه از سوی معاونت مذکور باشند.

بدیهی است عدم ثبت‌نام در این سامانه به منزله انصراف از تحصیل در این رشته تلقی می‌گردد. در پایان لازم به ذکر است که در گزینش نهایی، وضعیت علمی داوطلبانی که نتیجه مراحل مذکور از سوی معاونت فوق‌الذکر به صورت منفی به این سازمان اعلام گردد، مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

زمان دقیق مصاحبه‌های دکتری 98

جدول زمان بندی برگزاری مصاحبه‌های دکتری در سال گذشته اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش به شرح لینک زیر است:

 

با توجه به این که زمان مصاحبه دکتری دانشگاه ها ممکن است در مواردی مطابق برنامه زمان بندی اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش نباشد، جدول زیر بر اساس برنامه زمان بندی مصاحبه های آزمون دکتری 98 که در سایت دانشگاه ها منتشر شده، تهیه شده است.

ردیف

نام دانشگاه

زمان شروع مصاحبه دکتری

1

دانشگاه شیراز

7 خرداد

2

دانشگاه امام رضا

7 خرداد

3

دانشگاه شهید چمران اهواز

7 خرداد

4

دانشگاه خلیج فارس

7 خرداد

5

دانشگاه شهرکرد

8 خرداد

6

دانشگاه باهنر کرمان

8 خرداد

7

دانشگاه سیستان و بلوچستان

11 خرداد

8

دانشگاه اراک

12 خرداد

9

دانشگاه تحصیلات تکمیلی کرمان

12 خرداد

10

دانشگاه قزوین

13 خرداد

11

دانشگاه ارومیه

18 خرداد

12

دانشگاه شهید بهشتی

18 خرداد

13

دانشگاه علم و صنعت

18 خرداد

14

دانشگاه فردوسی مشهد

18 خرداد

15

دانشگاه اصفهان

18 خرداد

16

دانشگاه پیام نور

18 خرداد

17

دانشگاه تهران

18 خرداد

18

مدنی

18 خرداد

19

رفسنجان

18 خرداد

20

دانشگاه دامغان

18 خرداد

21

دانشگاه زابل

18 خرداد

22

دانشگاه قم

18 خرداد

23

دانشگاه حکیم سبزواری

18 خرداد

24

دانشگاه سمنان

18 خرداد

25

دانشگاه علم و هنر

18 خرداد

26

دانشگاه شاهد

19 خرداد

27

دانشگاه صنعتی اصفهان

19 خرداد

28

دانشگاه کاشان

19 خرداد

29

دانشگاه خوارزمی

19 خرداد

30

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

19 خرداد

31

دانشگاه بیرجند

19 خرداد

32

دانشگاه گرگان

20 خرداد

33

دانشگاه گیلان

20 خرداد

34

دانشگاه گنبد کاووس

21 خرداد

35

دانشگاه شیخ بهایی

21 خرداد

36

دانشگاه محقق اردبیلی

21 خرداد

37

دانشگاه ملایر

21 خرداد

38

دانشگاه رازی

21 خرداد

39

دانشگاه خاتم

21 خرداد

40

دانشگاه مازندران

22 خرداد

41

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

22 خرداد

42

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

22 خرداد

43

دانشگاه صنعتی شاهرود

22 خرداد

44

دانشگاه هنر تهران

25 خرداد

45

دانشگاه تربیت مدرس

25 خرداد

46

دانشگاه امام حسین

25 خرداد

47

پژوهشگاه مواد و انرژی

25 خرداد

48

دانشگاه لرستان

25 خرداد

49

دانشگاه زنجان

25 خرداد

50

پردیس صنعتی اصفهان 25 خرداد

25 خرداد

51

دانشگاه کردستان

25 خرداد

52

دانشگاه صنعتی شریف

27 خرداد

53

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

27 خرداد

54

مؤسسه علوم و صنایع غذایی

27 خرداد

55

دانشگاه علم و فرهنگ

27 خرداد

56

صنعت نفت

28 خرداد

57

دانشگاه صنعتی سهند

28 خرداد

58

دانشگاه علوم و فنون مازندران

30 خرداد

59

دانشگاه ایلام

1 تیر

60

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

1 تیر

61

دانشگاه علامه طباطبایی

1 تیر

62

دانشگاه مراغه

2 تیر

64

دانشگاه یاسوج

4 تیر

65

دانشگاه بناب

6 تیر

66

دانشگاه هرمزگان

هفته اول تیر

67

دانشگاه ادیان و مذاهب

9 تیر

68

دانشگاه مالک اشتر

9 تیر

69

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی

9 تیر

70

دانشگاه مفید

9 تیر

71

دانشگاه منابع طبیعی ساری

9 تیر

72

دانشگاه باقرالعلوم

دهه اول تیرماه

73

دانشگاه تفرش

10 تیر

74

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

11 تیر

75

دانشگاه امیرالمومنین

11 تیر

76

دانشگاه شمال

12 تیر

77

مجموعه علوم شناختی

13 تیر

78

دانشگاه صنعتی ارومیه

18 تیر

79

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

22 تیر

80

دانشگاه هنر اصفهان

اعلام نشده

81

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

مراجعه به سایت دانشکده

 

✔️ مصاحبه دکتری 99 کی برگزار خواهد شد؟

همه اطلاعیه های مصاحبه های آزمون دکتری 99 در سایت پی اچ دی تست اطلاع رسانی خواهد شد.

✔️ مدارک لازم برای شرکت در مصاحبه دکتری 99 چیست؟

برای اطلاع از مدارک آزمون مصاحبه دکتری 99 بر روی عبارت مدارک مصاحبه دکتری کلیک کنید.

✔️ آیا سابقه تدریس در مصاحبه دکتری امتیاز دارد؟

سابقه تدریس از جدول امتیازدهی مصاحبه دکتری حذف شده است. اما برخی دانشگاه ها هنوز هم به این مورد اهمیت می دهند.

اینستاگرام آزمون دکتری