سوالات مصاحبه دکتری تنوع زیادی دارد که در هر رشته، دانشگاه و حتی هر سال می تواند متفاوت باشد. اما ازجمله متداول ترین سوالاتی که در مصاحبه دکتری پرسیده می شود، سوالات مربوط به پایان نامه کارشناسی ارشد است. در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیز این دسته از سؤالات عموماً مدنظر اساتید قرار می‌گیرد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

سوالات مصاحبه دکتری

چرا تسلط بر پایان نامه در مصاحبه دکتری مهم است؟

پایان‌ نامه سند معتبری است که تا حد زیادی شخصیت علمی شما را در جلسه مصاحبه شرح می‌دهد و معرفی می‌‌کند. البته مقالات هم تا حدی نمایان‌گر شخصیت علمی شما هستند (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری کلیک کنید)، اما به دلیل این که معمولاً چندنفری انجام می‌شوند و کوتاه هستند، به اندازه پایان­ نامه قابلیت معرفی شما را ندارند.

پایان‌ نامه کارشناسی می­‌تواند در مصاحبه دکتری چندان مهم نباشد. چون معمولاً دانشجویان مقطع کارشناسی، در نوشتن گزارش کار مبتدی هستند و بر بسیاری از روش‌­های تحقیق و گزارش‌نویسی تسلط ندارند. البته این موضوع در همه رشته‌ها مصداق ندارد.

اما پایان‌ نامه کارشناسی ارشد اهمیت زیادی دارد. در حجم زیادی از تجربیات مصاحبه دکتری سال های گذشته، اشاره شده است که در جلسه مصاحبه آزمون دکتری به طریقی از پایان­ نامه کارشناسی ارشد سؤالاتی مطرح شده است.

مهم ترین سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری چیست؟

مهم ترین سوالاتی که ممکن است از پایان نامه کارشناسی ارشد در مصاحبه دکتری پرسیده شود، عبارت است از:

سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری

سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری چیست؟

1. موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

ممکن است مصاحبه‌گران، حتی گاهی به صورت تحقیرآمیز، از شما سؤال کنند که:

– چرا چنین موضوعی را به عنوان پایان­ نامه انتخاب کردید؟ این کار شما نیازی به این همه تحقیق نداشت!

– نتیجه کارتان بدون تحقیق هم معلوم است!

شما تنها زمانی می­‌توانید به این سؤالات پاسخ مناسب دهید و از کار خود دفاع کنید که بر بخش بیان مسأله و ضرورت و اهمیت انجام تحقیقتان مسلط باشید. توجه داشته باشید که جذابیت موضوع پایان‌نامه مهم است. اما برای اساتید بیشتر از اینها، درک شما از موضوع مهم است. اساتید شما را محک می‌زنند تا ببینند تا چه عمقی روی این پایان‌نامه کار کرده‌اید.

2. روش تحقیق پایان نامه

همچنین امکان دارد در مورد روش تحقیق پایان­ نامه­ تان از شما سؤال کنند. این که چرا از این روش استفاده کرده‌اید یا با این که روش­‌های مناسب‌­تر، بهتر و دقیق‌تری هم بود، چرا از آن‌ها استفاده نکرده‌اید.

بنابراین، بحث روش تحقیق خود را به دقت مطالعه کنید و در مورد روش‌­های دیگری که می­‌توانستید از آن‌ها استفاده نمایید مطالعات بیشتری انجام دهید. در مورد دلیلتان، نیازی نیست چیزی غیر از واقعیت بگویید. مهم این است که اکنون روش‌­های دیگر را بشناسید و بدانید که با استفاده از آن‌ها هم می­‌توانستید تحقیق خود را به انجام برسانید.

3. بروز کردن اطلاعات درمورد پایان نامه ارشد

در مورد موضوع، نظریه­‌ها، مفاهیم و شخصیت‌­های اشاره‌­شده در پایان­ نامه­ تان تحقیق بیشتری انجام دهید. این اقدام به­‌خصوص در مورد داوطلبانی که مدت­‌ها قبل از پایان ­نامه خود دفاع کرده ­اند صدق می ­کند. بررسی کنید که اخیراً در ایران و جهان چه تحقیقاتی درباره موضوعتان انجام شده است.

نظریه ­هایی که استفاده کرده ­اید به همان صورت به قوت خود باقی هستند یا این که تغییراتی در آن‌ها رخ داده است. نقاط قوت و ضعف نظریه­ هایتان را بررسی کنید. درباره مفاهیم موجود در پایان‌نامه‌تان تحقیق بیشتری انجام دهید و اطلاعاتتان را درباره آن‌ها افزایش دهید.

در پایان، در مورد زندگی‌نامه، تحقیقات و آثار مربوط به شخصیت‌های علمی که در کار خود اشاره کرده­‌اید، مطالعاتی داشته باشید. گاهی برخی از مصاحبه‌گران، اطلاعات بسیار خوبی از شخصیت‌­های خاصی دارند.

4. شیوه ارجاع دهی پایان نامه

مورد دیگری که در برخی مصاحبه‌ها دیده شده است، شیوه ارجاع‌دهی در پایان‌نامه است. به خاطر داشته باشید که از کدام شیوه ارجاع‌دهی در پایان‌نامه خود استفاده کرده‌اید و تفاوت آن با سایر شیوه‌ها چیست.

5. سوالات انگلیسی از پایان نامه در مصاحبه دکتری

ممکن است از شما خواسته شود که خلاصه ای از پایان نامه خود را در مصاحبه دکتری به زبان انگلیسی توضیح دهید و یا عنوان آن را به انگلیسی بگویید. بنابراین، بهتر است از قبل برای این مورد آمادگی داشته باشید.