مدارک مصاحبه دکتری شامل دو دسته می‌باشد: 1. مدارکی که ارائه آن‌ها جهت حضور در مصاحبه دکتری الزامی است. 2. مدارکی که ارائه آن‌ها اگر چه الزامی نیست، اما ارائه آن‌ها امتیازآور است و شانس قبولی داوطلب را جهت پذیرش افزایش می‌دهد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، با اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری 99، زمان مصاحبه‌ دکتری 99 و نیز جزئیات آن از سوی سازمان سنجش اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدارک مصاحبه‌ دکتری 99البته هر یک از دانشگاه‌ها نیز طی اطلاعیه‌ای جزئیات برگزاری مصاحبه دکتری را اعلام خواهند کرد. این اطلاعیه عموماً شامل موارد زیر است:

  • زمان دقیق برگزاری مصاحبه‌ها
  • مدارک مصاحبه دکتری
  • شرایط لازم جهت حضور در مصاحبه‌
  • نحوه برگزاری مرحله دوم آزمون دکتری از سوی آن دانشگاه: برخی دانشگاه‌ها در کنار مصاحبه شفاهی، آزمون کتبی نیز برگزار می‌کنند. در صورتی که دانشگاه مایل به برگزاری آزمون کتبی باشد، منابع آن و زمان برگزاری نیز به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

با توجه به این که تاثیر مصاحبه دکتری در پذیرش داوطلبان 50 درصد است، لزوم کسب آمادگی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای حضور در مصاحبه لازم است داوطلبان مدارکی را همراه داشته باشند. 

به همراه داشتن برخی مدارک در روز مصاحبه الزامی و به همراه داشتن برخی مدارک اختیاری است.

در این مقاله به ارائه توضیحاتی درخصوص مدارک ضروری و نیز مدارکی که به همراه داشتن آن در مصاحبه دکتری امتیازآور است، پرداخته‌ایم.

مدارک مصاحبه دکتری؛ مدارک ضروری

مدارک مصاحبه دکتری

مدارک لازم برای مصاحبه دکتری مدارکی هستند که سازمان سنجش یا دانشگاه موردنظر آن‌ها را برای انجام مصاحبه ضروری می‌دانند. به طور معمول این مدارک شامل موارد زیر است:

1- مدارک شناسایی: عموماً شامل شناسنامه و کارت ملی

2- فیش واریزی هزینه مصاحبه دکتری: هزینه مصاحبه دکتری در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است که در اطلاعیه دانشگاه مبلغ و نحوه پرداخت آن اطلاع‌رسانی می‌شود. هزینه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیز به ازای هر مصاحبه از طریق این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

3- مدارک تحصیلی مقاطع گذشته: مدارک تحصیلی مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات.

در این خصوص دو نکته قابل توجه است:

  • نخست این که با توجه به این که فارغ‌التحصیلان دوره روزانه گواهی موقت دریافت می‌کنند و آزادسازی مدارک نیازمند تسویه با دانشگاه است، دانشگاه‌ها در این موارد الزامی برای ارائه اصل دانشنامه ندارند. به همین ترتیب داشتن ریزنمرات تأییدشده هم برای فارغ‌التحصیلان روزانه امکان‌پذیر نیست که این موضوع هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
  • مورد دوم این که دانشجویان مقطع ارشد ضرورتی برای ارائه مدرک مقطع کارشناسی ارشد در مصاحبه نداشته، اما در زمان ثبت‌نام در مقطع دکتری در صورت پذیرش نهایی لازم است که مدرک تحصیلی خود را ارائه نمایند.

4- کارنامه مرحله اول و کارنامه دعوت به مصاحبه آزمون دکتری (در صورت درخواست دانشگاه)

5- توصیه‌نامه: اغلب دانشگاه‌ها همراه داشتن دو یا سه توصیه‌نامه از اساتید مقاطع قبلی داوطلب به‌خصوص استاد راهنمای پایان‌نامه کارشناسی ارشد را الزامی می‌کنند. حتی اگر دانشگاه این مورد را ذکر نکرده بود، بهتر است که شما توصیه‌نامه را به همراه داشته باشید. (نمونه توصیه نامه مصاحبه دکتری)

با توجه به فرصت محدود بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری تا زمان شروع مصاحبه‌های دکتری، توصیه می‌کنیم تا پیش از اعلام نتایج نسبت به اخذ توصیه‌نامه از اساتید خود اقدام کنید.

6- فرم رزومه: گاهی این فرم از سوی دانشگاه ارائه می‌شود و گاهی رزومه عمومی شما مورد قبول است. حتی اگر طبق اطلاعیه دانشگاه، همراه داشتن آن برای مصاحبه الزامی نباشد، بهتر است رزومه کاملی از سوابق آموزشی و پژوهشی به همراه داشته باشید. در نوشتن فرم رزومه اصل اختصار را رعایت کنید و حداکثر در دو صفحه رزومه خود را تدوین کنید. (نمونه فرم رزومه مصاحبه دکتری)

7- مدرک آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی: در صورت درخواست دانشگاه، ممکن است ملزم به ارائه مدرک زبان در مصاحبه باشید. عموماً داشتن مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی یا خارجی تفاوتی برای اساتید مصاحبه‌کننده ندارد و موضوع مهم نمره مدرک شماست. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدارک زبان داخل کشور لینک‌های زیر را ملاحظه نمایید:

نکته مهم این است که مدارک همه آزمون‌های فوق مورد قبول همه دانشگاه‌ها نیست. در جدول زیر به طور خلاصه در این باره توضیح داده شده است:

ردیف نوع مدرک وضعیت پذیرش در دانشگاه‌ها
1 آزمون MSRT یا MCHE مورد قبول در همه دانشگاه‌های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد)
2 آزمون تولیمو مورد قبول در همه دانشگاه‌های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد)
3 مدرک زبان دانشگاه تهران

مورد قبول در برخی دانشگاه‌های سراسری (وزارت علوم)

* در دانشگاه آزاد مورد قبول نیست.

4 آزمون EPT مورد قبول در دانشگاه آزاد اسلامی
5 آزمون MHLE مورد قبول در رشته‌های علوم پزشکی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کلیک کنید.

8- پایان‌نامه کارشناسی ارشد: پایان‌نامه کارشناسی ارشد را حتماً همراه داشته باشید. این مدرک، سند مهمی از شخصیت علمی شماست. حتی اگر پایان‌نامه شما ناتمام باشد، بهتر است بخش‌هایی که تا به حال انجام داده‌اید و یا نسخه اولیه را همراه داشته باشید.

در صورتی که پایان‌نامه را ناتمام به جلسه مصاحبه می‌برید ضروری است با ظاهری مرتب آن را ارائه دهید و تا حد امکان از تلق و شیرازه یا فنری کردن استفاده کنید.

مدارک مصاحبه دکتری؛ مدارک امتیازآور

به همراه داشتن برخی مدارک برای حضور در مصاحبه الزامی نیست، اما داشتن آن‌ها برای کسب امتیاز و موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری اثرگذار و بسیار حائز اهمیت است. این مدارک عبارتند از:

1- کلیه مستندات مربوط به سوابق پژوهشی: داشتن گواهی پذیرش مقاله (و نیز داشتن صفحه اول مقاله که شامل عنوان و چکیده مقاله است)، برای اثبات داشتن مقاله ضروری است. اما گاهی اساتید می‌خواهند همه صفحات مقاله پذیرفته‌شده شما را مشاهده نمایند. بنابراین غیر از چکیده و گواهی پذیرش آن‌ها، سعی کنید کل مقاله را همراه داشته باشید. 

مدارک امتیازآور در مصاحبه دکتری

2- کلیه مقالات تحت داوری و کتاب‌های نیمه‌کاره: این موارد اگر چه ممکن است امتیازی نداشته باشد، اما می‌تواند در دید مصاحبه‌گران نسبت به شما تأثیرگذار باشد.

در صورتی که مقاله‌ای و رزومه پژوهشی نداشته باشید، جدا از امتیاز آن، دو نکته می‌تواند در کاهش شانس قبولی شما مؤثر باشد:

1. برای اساتید این سؤال پیش خواهد آمد که چرا رزومه پژوهشی ندارید؟ به‌خصوص اگر از مقطع ارشد فارغ‌التحصیل شده باشید و به‌ویژه اگر چند سال از زمان اخذ مدرک شما گذشته باشد. ممکن است این تردید پیش آید که شما اساساً وقت برای پژوهش ندارید و این دلیلی برای عدم پذیرش شما می‌تواند باشد.

2. نداشتن رزومه پژوهشی می‌تواند نشان‌‌دهنده این باشد که پژوهش کردن بلد نیستید. و باز این این امر دلیلی برای عدم پذیرش شما خواهد شد!

به همراه داشتن مقالات و کتاب‌های نیمه‌کاره، به رفع این تردیدها و سؤالات کمک خواهد کرد.

3- گواهی رتبه اول تا سوم دوره کارشناسی یا ارشد یا رتبه برتر کنکورهای قبل: برای دریافت گواهی رتبه اول تا سوم مقاطع تحصیلی گذشته لازم است به دانشگاه محل تحصیل مراجعه و برای دریافت گواهی رتبه برتر کنکور لازم است از طریق سازمان سنجش اقدام کنید.

4- گواهی تدریس در دانشگاه: امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری از موضوعات چالش‌انگیز در سال‌های اخیر است که جزئیات آن را می‌توانید در لینک مربوطه بخوانید.

5- گواهی طرح‌های پژوهشی و کارهای حرفه‌ای: به ‌طورکلی بهتر است تمامی سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی‌تان را ارائه کنید.

6- گواهی کلیه افتخارات آموزشی و پژوهشی کسب‌شده مرتبط با رشته تحصیلی

7- گواهی شرکت در کارگاه‌های آموزشی: داشتن این گواهی‌ها ممکن است در مصاحبه دکتری به صورت مستقیم امتیازآور نباشد، اما ممکن است در ذهن اساتید اثر مثبت بگذارد و یا حتی ممکن است نشان دادن داشتن یک توانمندی به‌واسطه این گواهی‌ها میسر شود که در دید اساتید مهم یا جالب باشد.

چگونه مدارک خود را برای مصاحبه دکتری آماده کنیم؟

دانستن برخی موارد جهت ارائه مدارک در مصاحبه دکتری به شما کمک خواهد کرد تا در شرایط مصاحبه دچار تنش مضاعفی نشوید و علاوه بر آن، تصویر بهتری از خود در مصاحبه در ذهن اساتید به نمایش بگذارید.

1- تهیه کلربوک و چیدن مدارک در آن: با این کار، پیغامی که به مصاحبه‌گران منتقل می‌کنید این است که من فرد منظمی هستم و در دوره دکتری هم، همین نظم و انضباط را خواهم داشت.

علاوه بر این، منظم بودن موجب سهولت در ارائه مدارک در مصاحبه دکتری می‌شود. تصور کنید در شرایط مصاحبه که به خودی خود تنش‌زا است، اساتید از شما مدرکی را بخواهند که برای ارائه آن به دردسر بیفتید یا آن را پیدا نکنید. در بهترین حالت شما بی‌نظم جلوه خواهید کرد و در حالت