بر اساس مصوبه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، دانشگاه ها مجاز به تعیین حدنصاب نمره مرحله دوم آزمون دکتری 1400 بودند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

جهت پذیرش در آزمون دکتری لازم است داوطلبان هم در آزمون کتبی سازمان سنجش شرکت کرده و هم در مصاحبه دکتری حضور یابند. در تصویر زیر فرایند پذیرش از طریق کنکور در مقطع دکتری را می‌توانید ببینید:

نحوه پذیرش دکتری 1401

پس از برگزاری آزمون کتبی، کارنامه‌ای از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود که نمره تراز و رتبه داوطلب در آن اعلام می‌شود. سپس داوطلبان مجاز به انتخاب رشته فرصت دارند تا نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته دکترا اقدام کنند.

در ادامه، نتایج انتخاب رشته دکتری از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود. نتایج انتخاب رشته یا همان نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بر اساس حدنصاب نمره ترازی است که دانشگاه‌ها و سازمان سنجش تعیین می‌کنند. یعنی کسانی که نمره‌تراز آزمون کتبی‌شان بیشتر از حدنصاب تعیین‌شده باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

سپس داوطلبان در مصاحبه دکتری حضور پیدا می‌کنند و در نهایت، نتایج آزمون دکتری از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود. اما چند سالی است که درخصوص نحوه تعیین پذیرفته‌شدگان دکتری حرف و حدیث‌هایی به گوش می‌رسد.

داستان حدنصاب مرحله دوم آزمون دکتری چیست؟

طی سال‌های گذشته، علیرغم مخالفت‌ها و اعتراضات داوطلبان، حد نصاب نمره برای قبولی دکتری اغلب لحاظ شده است.

اعمال حد نصاب نمره قبولی دکتری بدین صورت است که اگر داوطلبی نمره حدنصاب مصاحبه دکتری مدنظر دانشگاهی را کسب نکند، حتی اگر به لحاظ میانگین نمره آزمون کتبی و مصاحبه بالاتر از همه رقبا باشد، باز هم در آن رشته‌محل پذیرش نمی‌شود. بدین صورت عملاً تأثیر نمره آزمون کتبی در قبولی دکتری برای این دسته از داوطلبان از بین می‌رود و دست دانشگاه‌ها برای رد قطعی داوطلبان باز خواهد بود.

در تمام این سال ها، بسیاری دیگر از داوطلبان نیز به اعمال حدنصاب مصاحبه معترض بودند.

در آزمون دکتری 98 این حدنصاب لحاظ شد و بسیاری از داوطلبان به علت اعمال آن، از قبولی بازماندند.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که  بر اساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور»مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، آزمون کتبی و مصاحبه هر یک در پذیرش نهایی دکتری تأثیر 50 درصدی دارند. بنابراین، اعمال حدنصاب مصاحبه برای پذیرش دکتری مغایر با این قانون است.

حذف حد نصاب مصاحبه دکتری در کنکور 99

در شیوه نامه اجرایی آزمون دکتری 99، صفحه 5، بند 10 گفته شده بود که:

بر اساس مصوبه سیزدهمین جلسه تاریخ 98/9/30 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی حدنصاب نمره مرحله دوم (مرحله مصاحبه) در آزمون مذکور حذف شده است و مؤسسات مجاز به اعلام حدنصاب مرحله دوم برای آزمون نیستند.

بر همین اساس، در آزمون دکتری 99، حدنصاب نمره مصاحبه دکترا اعمال نشد.

حدنصاب مصاحبه دکتری چگونه در آزمون دکتری 1400 اعمال شد؟

به گزارش پی اچ دی تست، بنا بر اعلام سازمان سنجش، بر اساس مصوبه جلسه ۱۳۷ تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۹ شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌توانند برای نمره مرحله دوم آزمون که شامل مجموع نمرات سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه و هم چنین طرح‌واره (در رشته محل‌های پژوهش محور) است، حدنصاب نمره برای هر کد رشته محل تعیین کنند و سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در پذیرش نهایی حدنصاب مذکور را اعمال کند.

بر اساس همین مصوبه، در سال 1400، حد نصاب نمره مصاحبه دکتری در نظر گرفته شد. در جدول این مطلب نمونه حدنصاب نمره مصاحبه دانشگاه‌ها را مشاهده می‌کنید:

حدنصاب مصاحبه دکتری دانشگاه تهران
حد نصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
 

در نظر گرفتن حدنصاب مرحله دوم در کنکور دکتری چه اثری بر انتخاب رشته دارد؟

در نظر گرفتن حداقل نمره مصاحبه بدین معناست که اگر موفق به کسب نمره مدنظر دانشگاه‌ها از مرحله دوم نشوید، حتی در صورتی که رتبه 1 آزمون باشید هم ممکن است پذیرش نشوید. بنابراین، در هنگام انتخاب رشته دکتری، رشته‌محل‌های متنوعی انتخاب کنید تا شانس قبولی را از دست ندهید.

حد نصاب نمره مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چند است؟

در سال 1400، رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کف و حدنصاب نمره مصاحبه چقدر است؟ گفت:

با توجه به اینکه حد نصاب نمره در رشته گرایش‌های مختلف متفاوت است، یک عدد واحد را نمی‌توانیم به عنوان نمره تراز اعلام کنیم. اما با توجه به اینکه انتخاب رشته و ثبت نام در آزمون مصاحبه دکتری به صورت متمرکز در مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلی انجام می‌شود نیازمند اخذ نمره تراز و حد نصاب از واحدها و اعلام به سازمان سنجش نیستیم و این کار توسط مرکز سنجش دانشگاه مبتنی بر ظرفیت‌ها انجام خواهد شد.

اینستاگرام آزمون دکتری