مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری 98 در شرایطی حذف شده است که برخی داوطلبان خواستار برگزاری آن هستند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، مطابق آن چه که در دفترچه انتخاب رشته دکتری در سال 98 درج شده است، بر اساس مصوبه هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در سال 1398 مرحله تکمیل ظرفیت در آزمون دکتری وجود نخواهد داشت. در دی ماه 97 نیز معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تکمیل ظرفیت دکتری از سال 98 خبر داده بود.

بنابراین داوطلبانی که با اعلام نتایج نهایی دکتری موفق به پذیرش در این مقطع نشده‌اند، لازم است خود را برای شرکت در آزمون دکتری 99 آماده کنند.

تکمیل ظرفیت دکتری 98 - 99

جالب این جاست در حالی که شورای سنجش و پذیرش اعلام کرده که تکمیل ظرفیت برگزار نمی‌شود، اخباری مبنی بر برگزاری تکمیل ظرفیت دکتری وزارت بهداشت منتشر شده است.

اما حذف تکمیل ظرفیت آزمون دکتری که از سال 97 بدون هیچ توضیحی درخصوص دلایل آن رخ داد، مخالفان زیادی دارد. ازجمله دلایل مخالفت با این تصمیم، در نظر گرفتن حدنصاب نمره مصاحبه دکتری جهت قبولی در آزمون است که موجب خالی ماندن ظرفیت پذیرش در برخی دانشگاه‌ها شده است. متقاضیان تکمیل ظرفیت دکتری بر این باورند که با برگزاری این مرحله از آزمون دکتری، ظرفیت خالی می‌تواند با افرادی که از پذیرش در مرحله اصلی جا مانده‌اند، تکمیل شود.

علاوه بر این، کنکور دکتری همچون بسیاری از آزمون‌های دیگر همواره با درصدی از خطا در تشخیص داوطلبان برتر همراه است. هرگز نمی‌توان با 100 درصد اطمینان گفت که مصاحبه‌هایی که گاه 5 دقیقه هم طول نمی‌کشد می‌تواند بهترین داوطلبان را بدون هیچ خطایی انتخاب کند و تمامی داوطلبان ردشده در آزمون، استعداد لازم برای تحصیل در این دوره تحصیلی را ندارند. پذیرش تکمیل ظرفیت دکتری باعث می‌شود فرصت دوباره‌ای برای دانشجویان مستعدی فراهم آید که در اثر اشتباهات ارزیابان از گردونه پذیرش حذف شده‌اند.

موضوع مهم دیگر خالی ماندن ظرفیت پذیرش دکتری بخصوص در دوره‌های شهریه‌پرداز ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل عدم ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان است. با توجه به این که پذیرش در دوره‌های غیرروزانه منجر به محرومیت از آزمون دکتری سال بعد نمی‌شود، برخی داوطلبان پس از این پذیرش در این دوره‌ها به دلایل مختلفی ازجمله هزینه بالای تحصیل از ثبت‌نام منصرف می‌شوند و بنابراین ظرفیت خالی ایجاد می‌شود. مورد دیگر این که ممکن است برخی داوطلبان هم در دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد پذیرش شوند و در نهایت یک رشته‌محل را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. این ظرفیت خالی می‌تواند فرصتی برای داوطلبانی باشد که علاقه‌مند به تحصیل در این دوره‌ها هستند.

بر اساس آن‌چه که در بالا گفته شد، به نظر می‌رسد متقاضیان تکمیل ظرفیت دکتری 98 دلایل کافی برای برگزاری آن دارند و بنابراین لازم است خواسته آن‌ها توسط نهادهای ذیربط مورد بررسی قرار گیرد. بی‌اهمیتی به خواسته این داوطلبان علاوه بر ناامیدی از مسئولین امر، منجر به یک سال وقفه در تحصیل این داوطلبان و به نوعی هدررفت زمان آن‌ها خواهد شد.

 

سوالات متداول داوطلبان دکتری

تکمیل ظرفیت دکتری 98 کی برگزار می‌شود؟

تا امروز تنها تکمیل ظرفیت آزمون دکتری 98 برای رشته‌های پزشکی اعلام شده و برای رشته‌های زیرمجموعه وزارت علوم تکمیل ظرفیت اعلام نشده است. هر خبر جدیدی در این خصوص در سایت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اطلاعیه‌های مربوط به مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری را از طریق کدام سایت باید پیگیری کنیم؟

همه اخبار مربوط به آزمون دکتری و تکمیل ظرفیت دکتری در سایت پی اچ دی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

چه افرادی مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری هستند؟

شرایط افراد مجاز به شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری در سال‌های مختلف متغیر بوده است. در صورتی که تکمیل ظرفیت برگزار شود، شرایط آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

اینستاگرام آزمون دکتری