مشاوره انتخاب رشته آزمون دکتری 99 سراسری و آزاد به صورت رایگان در این صفحه ارائه می شود.

  • در هنگام انتخاب رشته دکترا لازم است چه نکاتی مدنظر قرار گیرد؟
  • کدام دانشگاه‌ها را به عنوان اولویت انتخاب رشته آزمون دکتری انتخاب کنیم؟
  • چند برابر ظرفیت دانشگاه‌ها، برای مصاحبه دکتری در دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند؟
  • آیا سازمان سنجش اولویت های انتخابی را برای دانشگاه‌ها می‌فرستد؟

در این مطلب قصد داریم به همه سؤالات داوطلبان درخصوص انتخاب رشته دکتری پاسخ دهیم.

با ما همراه باشید …

به داوطلبان عزیز توصیه اکید داریم که برای اطلاع از آخرین اخبار انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه ها و اعلام نتایج دکتری در کانال تلگرام سایت پی اچ دی تست یا پیج اینستاگرام پی اچ دی تست عضو شوند.

با اعلام نتایج آزمون دکتری در قالب کارنامه از سوی سازمان سنجش، دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد نیز منتشر می‌شود. بنابراین داوطلبان فرصت خواهند داشت تا در زمان انتخاب رشته دکتری، اولویت های مدنظر خود را در فرم انتخاب رشته دکتری 99 وارد کنند.

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

نکات مهم انتخاب رشته دکترا

رعایت برخی نکات در زمان انتخاب رشته دکتری ضروری است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱– روی رتبه آزمون کتبی زیاد حساب نکنید.

این توصیه به ویژه برای داوطلبانی است که رتبه هایی عالی کسب کرده اند. با داشتن رتبه یک رقمی قبولی شما در دانشگاهی مانند شریف یا تهران تضمین نمی شود. پس سعی کنید فارغ از رتبه خود دست به انتخاب بزنید.

۲– قدر دانشگاه محل تحصیل خود را بدانید.

همواره دانشگاهی که دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در آنها گذرانیده اید در نظر داشته باشید. آشنا بودن با اساتید قطعا تأثیر مثبتی در ارزیابی درست شما دارد. سعی کنید برای این دانشگاه ها اولویت بالایی قایل شوید.

۳– اصل را بر گرایش خود قرار دهید.

حتی در رشته هایی مانند مدیریت، علوم اجتماعی، علوم سیاسی و فیزیک که داوطلبان می توانند از بین گرایش های مختلف دست به انتخاب بزنند بهتر است گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را در اولویت قرار دهید. در جلسه مصاحبه اساتید برداشت خوبی از داوطلبانی که می خواهند تغییر رشته یا گرایش بدهند ندارند مگر اینکه دلایل منطقی و پشتوانه علمی لازم وجود داشته باشد.

۴– اگر سهمیه مربی دارید قدر انتخاب های پژوهش محور دانشگاه ها را بدانید.

معمولا سهمیه های آزاد اینگونه انتخاب ها را در اولویت قرار نمی دهند . با توجه به اینکه هزینه تحصیل شما از سوی موسسه شما پرداخت میشود قدر این عرصه بی رقیب را بدانید. از انتخاب کدهای پژوهشکده ها خودداری کنید. آنها معمولا به دنبال نیروی تمام وقت هستند.

۵– اصلاحیات دفترچه را بخوانید.

معمولا با گذشت چند روز از انتشار دفترچه و شروع انتخاب رشته، کد رشته های اعلام شده دچار تغییر می شوند. برخی کدرشته ها اضافه می شوند، برخی حذف می شوند و ظرفیت برخی از آنها تغییر می کند. اگر عضو خبرنامه سایت هستید در اولین فرصت شما را از انتشار اصلاحیه ها مطلع خواهیم کرد.  اصلاحیه های دفترچه انتخاب رشته را مثل خود دفترچه با دقت مطالعه نمایید و در صورت لزوم انتخاب رشته خود را ویرایش کنید.

۶-  به چند برابر ظرفیت ها دقت کنید.

اگر رتبه تان نسبتا بالا است ناامید نباشید. مخصوصا اگر رزومه آموزشی – پژوهشی خوبی دارید. در سالهای قبل برخی دانشگاه ها تعداد زیادی از داوطلبان را دعوت به مصاحبه می کردند. پس بعید نیست شما هم امکان ثبت نام در ارزیابی دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کنید.

۷- از همین حالا خود را در جلسه مصاحبه بدانید.

متاسفانه رسم بدی که در جلسات مصاحبه وجود دارد این است که اساتید مصاحبه کننده در خصوص انتخاب های دیگر داوطلبان سوال می کنند و گاهی از او میخواهند در مورد انتخاب های دیگر خود توضیح دهد. اگر انتخاب های دیگرتان از همان گرایش نباشد باید به گونه ای مصاحبه گران را توجیه کنید که گمان نکنند هدف خاصی از تحصیل ندارید! در مجموع از همان زمان انتخاب رشته روی دلایل منطقی انتخاب های خود هم فکر کنید.

توجه: نکات بالا و سایر نکاتی که در آینده ذکر خواهد شد برای قبول شدن است. اصل علاقه را هیچ گاه فراموش نکنید. قرار است یک عمر با رشته و دانشگاهتان زندگی کنید!

خدمات مشاوره انتخاب رشته دکتری رایگان 

در بخش نظرات این مطلب، مشاوره انتخاب رشته دکترا از سوی سایت پی اچ دی تست ارائه می‌گردد. اما پیش از آن، قصد داریم به برخی سؤالات متداول داوطلبان درخصوص انتخاب رشته دکتری پاسخ دهیم.

با چه رتبه ای دکتری کجا قبول میشم؟

قبولی در مقطع دکتری با توجه به میانگین نمره آزمون کتبی و نیز نمره مصاحبه دکتری تعیین می‌شود. بنابراین پیش‌بینی قبولی در دوره دکترا تنها با توجه به رتبه امکان‌پذیر نیست.

معمولا چند برابر ظرفیت، برای مصاحبه در دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند؟

میزان دعوت­‌شدگان به مصاحبه، در سال­‌های مختلف و در رشته­‌های گوناگون، متغیر است. همچنین با توجه به این که دعوت به مصاحبه، بر اساس حدنصاب تراز صورت می‌گیرد، ممکن است تعداد دعوت‌شدگان خیلی زیاد یا خیبی کم باشد. بنابراین در انتخاب رشته دکتری، حداکثر انتخاب را داشته باشید، تا بعدا پشیمان نشوید.

آیا سازمان سنجش اولویت های انتخابی را برای دانشگاه ها می فرستد؟

شاید کسی نتواند به صورت قطعی به این سؤال پاسخ دهد. در هر صورت، ممکن است دانشگاه­‌ها این ترتیب را از شما سؤال کنند؛ بنابراین در هنگام انتخاب رشته دکترا باید این مورد را مدنظر داشته باشید.

فرم انتخاب رشته دکتری از کجا در دسترس است؟

فرم انتخاب رشته دکترا 99 سراسری در سایت سازمان سنجش و فرم انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد در سایت مرکز آزمون این دانشگاه در دسترس خواهد بود.

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور دکتری تخصصی 99 – 1400 سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح فرمایید.

مهم: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مصاحبه دکتری کلیک کنید.