مشاوره انتخاب رشته دکتری 1400 سراسری و آزاد به صورت رایگان در این صفحه ارائه می شود.

  • در هنگام انتخاب رشته دکترا لازم است چه نکاتی مدنظر قرار گیرد؟
  • کدام دانشگاه‌ها را به عنوان اولویت انتخاب رشته آزمون دکتری انتخاب کنیم؟
  • چند برابر ظرفیت دانشگاه‌ها، برای مصاحبه دکتری در دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند؟
  • آیا سازمان سنجش اولویت های انتخابی را برای دانشگاه‌ها می‌فرستد؟

در این مطلب قصد داریم به همه سؤالات داوطلبان درخصوص انتخاب رشته دکتری پاسخ دهیم.

با ما همراه باشید …

به داوطلبان عزیز توصیه اکید داریم که برای اطلاع از آخرین اخبار انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه ها و اعلام نتایج دکتری در کانال تلگرام سایت پی اچ دی تست یا پیج اینستاگرام پی اچ دی تست عضو شوند.

فرآیند انتخاب رشته دکتری

انتخاب رشته دکتری سراسری و آزاد، علیرغم این که کنکور دکتری به صورت یکپارچه برگزار می‌شود، فرایندی مجزا و مستقل دارد.

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری در قالب کارنامه از سوی سازمان سنجش، انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز خواهد شد. در کارنامه دکتری 1400، مشخص خواهد شد که آیا شما به مجاز انتخاب رشته دکتری هستید یا خیر؛ و نیز رتبه و نمره تراز شما در کارنامه به اطلاع شما خواهد رسید. بر اساس رتبه و نمره کسب‌شده، در موعد مقرر لازم است نسبت به انتخاب رشته اقدام کنید.

انتخاب رشته دکتری سراسری

زمان انتخاب رشته دکتری 99

دفترچه انتخاب رشته دکتری 1400 از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود. داوطلبانی که بر اساس کارنامه خود مجاز به انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری هستند، می‌توانند در زمان انتخاب رشته دکتری 1400 نسبت به انتخاب 50 رشته‌محل در فرم انتخاب رشته دکتری اقدام کنند.

مدتی پس از اتمام انتخاب رشته، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری 1400 اعلام خواهد شد. بر اساس جدول زمان مصاحبه دکتری 1400 داوطلبان در مرحله دوم آزمون دکتری در دانشگاه‌ها حضور خواهند یافت.

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منتشر می‌شود. داوطلبانی که بر اساس کارنامه نتایج اولیه دکتری مجاز به انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد هستند، لازم است در زمان انتخاب رشته دکتری آزاد 1400 نسبت به پرداخت هزینه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اقدام کنند. سپس اولویت های مدنظر خود را در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مستقلا از سوی این دانشگاه اعلام می‌شود. فرایند شرکت در مصاحبه دکتری آزاد نیز مستقل است و داوطلبانی که به مصاحبه دعوت می‌شوند لازم است با توجه به جزئیات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، مطابق زمان بندی مصاحبه دکتری آزاد 1400 در مرحله دوم کنکور دکتری دانشگاه آزاد حضور به هم رسانند.

نکات مهم انتخاب رشته دکتری

رعایت برخی نکات در زمان انتخاب رشته دکتری ضروری است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

۱– روی رتبه آزمون کتبی زیاد حساب نکنید.

این توصیه به ویژه برای داوطلبانی است که رتبه هایی عالی کسب کرده اند. با داشتن رتبه یک رقمی قبولی شما در د