مشاوره انتخاب رشته دکتری 99 سراسری و آزاد به صورت رایگان در این صفحه ارائه می شود.

  • در هنگام انتخاب رشته دکترا لازم است چه نکاتی مدنظر قرار گیرد؟
  • کدام دانشگاه‌ها را به عنوان اولویت انتخاب رشته آزمون دکتری انتخاب کنیم؟
  • چند برابر ظرفیت دانشگاه‌ها، برای مصاحبه دکتری در دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند؟
  • آیا سازمان سنجش اولویت های انتخابی را برای دانشگاه‌ها می‌فرستد؟

در این مطلب قصد داریم به همه سؤالات داوطلبان درخصوص انتخاب رشته دکتری پاسخ دهیم.

با ما همراه باشید …

به داوطلبان عزیز توصیه اکید داریم که برای اطلاع از آخرین اخبار انتخاب رشته، مصاحبه دانشگاه ها و اعلام نتایج دکتری در کانال تلگرام سایت پی اچ دی تست یا پیج اینستاگرام پی اچ دی تست عضو شوند.

فرآیند انتخاب رشته دکتری

انتخاب رشته دکتری سراسری و آزاد، علیرغم این که کنکور دکتری به صورت یکپارچه برگزار می‌شود، فرایندی مجزا و مستقل دارد.

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری در قالب کارنامه از سوی سازمان سنجش، انتخاب رشته آزمون دکتری آغاز خواهد شد. در کارنامه دکتری 99، مشخص خواهد شد که آیا شما به مجاز انتخاب رشته دکتری هستید یا خیر؛ و نیز رتبه و نمره تراز شما در کارنامه به اطلاع شما خواهد رسید. بر اساس رتبه و نمره کسب‌شده، در موعد مقرر لازم است نسبت به انتخاب رشته اقدام کنید.

انتخاب رشته دکتری سراسری

زمان انتخاب رشته دکتری 99

دفترچه انتخاب رشته دکتری 99 از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود. داوطلبانی که بر اساس کارنامه خود مجاز به انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری هستند، می‌توانند در زمان انتخاب رشته دکتری 99 نسبت به انتخاب 50 رشته‌محل در فرم انتخاب رشته دکتری اقدام کنند.

مدتی پس از اتمام انتخاب رشته، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری 99 اعلام خواهد شد. بر اساس جدول زمان مصاحبه دکتری 99 داوطلبان در مرحله دوم آزمون دکتری در دانشگاه‌ها حضور خواهند یافت.

انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منتشر می‌شود. داوطلبانی که بر اساس کارنامه نتایج اولیه دکتری مجاز به انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد هستند، لازم است در زمان انتخاب رشته دکتری آزاد 99 نسبت به پرداخت هزینه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اقدام کنند. سپس اولویت های مدنظر خود را در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مستقلا از سوی این دانشگاه اعلام می‌شود. فرایند شرکت در مصاحبه دکتری آزاد نیز مستقل است و داوطلبانی که به مصاحبه دعوت می‌شوند لازم است با توجه به جزئیات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، مطابق زمان بندی مصاحبه دکتری آزاد 99 در مرحله دوم کنکور دکتری دانشگاه آزاد حضور به هم رسانند.

نکات مهم انتخاب رشته دکتری

رعایت برخی نکات در زمان انتخاب رشته دکتری ضروری است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

۱– روی رتبه آزمون کتبی زیاد حساب نکنید.

این توصیه به ویژه برای داوطلبانی است که رتبه هایی عالی کسب کرده اند. با داشتن رتبه یک رقمی قبولی شما در دانشگاهی مانند شریف یا تهران تضمین نمی شود. پس سعی کنید فارغ از رتبه خود دست به انتخاب بزنید.

۲– قدر دانشگاه محل تحصیل مقاطع قبلی خود را بدانید.

همواره دانشگاهی که دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در آنها گذرانیده اید در نظر داشته باشید. آشنا بودن با اساتید قطعا تأثیر مثبتی در ارزیابی درست شما دارد. سعی کنید برای این دانشگاه ها اولویت بالایی قایل شوید.

۳– اصل را بر گرایش خود در مقطع ارشد قرار دهید.

حتی در رشته هایی مانند مدیریت، علوم اجتماعی، علوم سیاسی و فیزیک که داوطلبان می توانند از بین گرایش های مختلف دست به انتخاب بزنند بهتر است گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را در اولویت قرار دهید. در جلسه مصاحبه اساتید برداشت خوبی از داوطلبانی که می خواهند تغییر رشته یا گرایش بدهند ندارند، مگر اینکه دلایل منطقی و پشتوانه علمی لازم وجود داشته باشد.

همچنین مراقب انتخاب چند گرایش در یک دانشگاه باشید. وقتی چند گرایش را در یک دانشگاه انتخاب می‌کنید، به‌خصوص اگر اساتید مصاحبه‌کننده مشترک باشد، ممکن است برایتان چالش‌زا باشد. چرا که اساتید ممکن است تصور کنند هدف مشخصی ندارید و تصمیم خود را برای زمینه پژوهشی خود نگرفته‌اید و در نهایت هدفمند نیستید. 

۴– اگر سهمیه مربی دارید، قدر انتخاب های پژوهش محور دانشگاه ها را بدانید.

معمولا سهمیه های آزاد اینگونه انتخاب ها را در اولویت قرار نمی دهند. با توجه به اینکه هزینه تحصیل شما از سوی موسسه شما پرداخت میشود قدر این عرصه بی رقیب را بدانید. از انتخاب کدهای پژوهشکده ها خودداری کنید. آنها معمولا به دنبال نیروی تمام وقت هستند.

۵– از اصلاحیات دفترچه انتخاب رشته دکتری غافل نشوید.

معمولا با گذشت چند روز از انتشار دفترچه و شروع انتخاب رشته، کد رشته های اعلام شده دچار تغییر می شوند. برخی کدرشته ها اضافه می شوند، برخی حذف می شوند و ظرفیت برخی از آنها تغییر می کند. اگر عضو خبرنامه سایت هستید در اولین فرصت شما را از انتشار اصلاحیه ها مطلع خواهیم کرد.  اصلاحیه های دفترچه انتخاب رشته را مثل خود دفترچه با دقت مطالعه نمایید و در صورت لزوم انتخاب رشته خود را ویرایش کنید.

۶-  به چند برابر ظرفیت ها دقت کنید.

اگر رتبه تان نسبتا بالا است ناامید نباشید. مخصوصا اگر رزومه آموزشی – پژوهشی خوبی دارید. در سال‌های قبل برخی دانشگاه ها تعداد زیادی از داوطلبان را دعوت به مصاحبه می کردند. پس بعید نیست شما هم امکان ثبت نام در ارزیابی دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کنید.

۷- از همین حالا خود را در جلسه مصاحبه بدانید.

متاسفانه رسم بدی که در جلسات مصاحبه وجود دارد این است که اساتید مصاحبه کننده در خصوص انتخاب های دیگر داوطلبان سوال می کنند و گاهی از او میخواهند در مورد انتخاب های دیگر خود توضیح دهد. اگر انتخاب های دیگرتان از همان گرایش نباشد باید به گونه ای مصاحبه گران را توجیه کنید که گمان نکنند هدف خاصی از تحصیل ندارید! در مجموع از همان زمان انتخاب رشته روی دلایل منطقی انتخاب های خود هم فکر کنید.

توجه: نکات بالا و سایر نکاتی که در آینده ذکر خواهد شد برای قبول شدن است. اصل علاقه را هیچ گاه فراموش نکنید. قرار است یک عمر با رشته و دانشگاهتان زندگی کنید!

مشاوره انتخاب رشته دکتری رایگان 

در ویدیوی زیر مهم‌ترین نکات انتخاب رشته آزمون دکتری گفته شده است. اگر داوطلب آزمون دکتری هستید، به شما توصیه می‌کنیم که دیدن آن را از دست ندهید.

در بخش نظرات این مطلب، مشاوره انتخاب رشته دکترا از سوی سایت پی اچ دی تست ارائه می‌گردد. اما پیش از آن، قصد داریم به برخی سؤالات متداول داوطلبان درخصوص انتخاب رشته دکتری پاسخ دهیم.

مشاوره انتخاب رشته دکتری 99 رایگان

آیا می توان در انتخاب رشته، از گرایش های رشته های دیگر هم انتخاب کرد؟

خیر؛ شما تنها مجاز به انتخاب رشته از بین رشته‌محل‌های رشته امتحانی خود در آزمون دکتری هستید.

آیا می توان همزمان در دو دانشگاه در مقطع دکتری قبول شد؟

شما ممکن است هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد در دوره دکتری پذیرفته شوید. اما در نهایت تنها می‌توانید در یک دانشگاه مشغول به تحصیل در دوره دکتری شوید. اما درمورد دانشگاه های سراسری تنها یک رشته محل به عنوان قبولی نهایی به شما اعلام خواهد شد.

✔️ با چه رتبه ای دکتری کجا قبول میشم؟

قبولی در مقطع دکتری با توجه به میانگین نمره آزمون کتبی و نیز نمره مصاحبه دکتری تعیین می‌شود. بنابراین پیش‌بینی قبولی در دوره دکترا تنها با توجه به رتبه امکان‌پذیر نیست.

✔️ معمولا چند برابر ظرفیت، برای مصاحبه در دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند؟

تعداد دعوت­‌شدگان به مصاحبه دکتری، در سال­‌های مختلف و در رشته­‌های گوناگون متغیر است. همچنین با توجه به این که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب تراز صورت می‌گیرد، ممکن است تعداد دعوت‌شدگان خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. بنابراین، در انتخاب رشته دکتری حداکثر انتخاب را داشته باشید، تا بعدا پشیمان نشوید.

✔️ آیا سازمان سنجش اولویت های انتخابی را برای دانشگاه ها می فرستد؟

شاید کسی نتواند به صورت قطعی به این سؤال پاسخ دهد. در هر صورت، ممکن است دانشگاه­‌ها این ترتیب را از شما سؤال کنند؛ بنابراین در هنگام انتخاب رشته دکترا باید این مورد را مدنظر داشته باشید.

✔️ فرم انتخاب رشته دکتری از کجا در دسترس است؟

فرم انتخاب رشته دکترا 99 سراسری در سایت سازمان سنجش و فرم انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد در سایت مرکز آزمون این دانشگاه در دسترس خواهد بود.

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور دکتری تخصصی 99 – 1400 سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح فرمایید.