موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

آمادگی مصاحبه دکتری؛ برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای پذیرش در دوره دکتری لازم است علاوه بر آزمون کتبی، در مصاحبه دکتری نیز حضور پیدا کنید. اما سوال این جاست که برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم تا موفق شویم؟ چگونه در مصاحبه دکتری قبول شویم؟

مصاحبه دکتری

امادگی مصاحبه دکتری

پیش از مصاحبه دکتری لازم است دو اقدام مهم انجام دهید:

 1. مرتب کردن مدارک مصاحبه دکتری (مدارک الزامی و اختیاری)
 2. آمادگی برای پاسخ به سوالات اساتید مصاحبه کننده.

مدارک مصاحبه دکتری

برای حضور در مصاحبه دکتری لازم است از قبل رزومه و مدارک خود را منظم کنید تا بتوانید در مصاحبه ارائه دهید. این را هم مدنظر داشته باشید که برخی دانشگاه‌ها از شما خواهند خواست که مدارک را پیش از حضور در مصاحبه، برای دانشگاه از طریق پست یا به صورت آنلاین ارسال نمایید.

برخی مدارک به شرح زیر جهت حضور شما در مصاحبه الزامی است:

 1. مدارک شناسایی
 2. فیش واریزی هزینه مصاحبه دکتری
 3. مدارک تحصیلی مقاطع گذشته
 4. کارنامه آزمون کتبی
 5. توصیه نامه مصاحبه دکتری
 6. فرم رزومه مصاحبه دکتری
 7. مدرک زبان برای مصاحبه دکتری (در برخی دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که در مصاحبه و یا تا پایان ترم 1، مدرک زبان ارائه دهید. البته تقریباً همه دانشگاه‌ها در مصاحبه مدرک زبان از شما نخواهند خواست و داشتن مدرک زبان در مصاحبه برای شما امتیازآور خواهد بود.)

در صورت داشتن مدارک به شرح تصویر زیر، در مصاحبه امتیاز کسب خواهید کرد:

مدارک امتیازآور در مصاحبه دکتری

چگونه در مصاحبه دکتری قبول شویم؟

با توجه به آن چه که در شکل فوق می بینید، نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری لزوما منجر به عدم قبولی شما در دوره دکتری نخواهد شد. چرا که مولفه های زیادی برای کسب امتیاز و قبولی در مصاحبه دکتری وجود دارد.

قبولی در مصاحبه دکتری به طور خلاصه در گروی سه چیز است:

 • رزومه آموزشی و پژوهشی خوب
 • عملکرد مناسب در مصاحبه دکتری
 • اعتمادبنفس

اقدامات زیر را پیش از مصاحبه و برای کسب آمادگی مصاحبه دکتری لازم است درخصوص مدارک خود انجام دهید:

1. تهیه توصیه نامه ها: معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. اگر رتبه تان به گونه ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. کلیت این نامه ها تأیید صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است.

این موضوع به ویژه برای داوطلبانی که سالها قبل فارغ التحصیل شده اند و دانشگاه محل تحصیل شان جز انتخاب های آنها می باشد مفید است و زمینه ای محترمانه برای یادآوری خاطرات و ارزیابی های آنها است.

2. سر و سامان دادن به پایان نامه: اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

3. تدوین رزومه: اگر کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. رزومه ای که در فرصت کافی نگارش یافته و تصحیح شده است با رزومه ای که با عجله نوشته شده است متفاوت خواهد بود.

4. جمع و جور کردن کارها: سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.

5. گواهی تدریس بگیرید: اگر در دانشگاه یا موسسه ای تدریس کرده اید (بخصوص در رشته هایی که آموزش دادن یک امتیاز مهم است) حتما از قبل گواهی تدریس تهیه کنید. جهت اطلاع از امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم؟

سوالات مصاحبه دکتری بسیار متنوع است. برخی از این سوالات جهت سنجش وضعیت علمی شماست، برخی برای سنجش دانش عمومی شما و برخی برای آگاهی از شرایط زندگی شما (چرا که برای اساتید مهم است که بتوانید در دوره دکتری یک دانشجوی تمام وقت باشید.).

نحوه کسب آمادگی برای مصاحبه دکتری

به طور کلی برای امادگی مصاحبه دکتری لازم است موارد زیر را مطالعه و آماده کنید:

1. مروری بر دروس و مطالب کلیدی: با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا زمان دعوت به مصاحبه ها انجام دهید مرور این دروس است.

اگر چند گرایش مختلف را انتخاب کرده اید و نمی دانید به کدام دعوت خواهید شد بهتر است دروس عمومی رشته خود را مرور کنید. معمولا فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات مصاحبه چندان زیاد نیست و به تأخیر انداختن مطالعه تا آن زمان کار مناسبی به نظر نمی رسد.

2. مرور پایان نامه کارشناسی ارشد: بسیار محتمل است که از پایان نامه مقطع ارشد در مصاحبه از شما سوال شود. بنابراین، بخصوص اگر مدت زیادی از فارغ التحصیلی شما از مقطع ارشد گذشته، حسابی بر پایان نامه خود مسلط شوید. همچنین مباحث و دانش روز در زمینه پایان نامه خود را مرور کنید. برای اطلاع از سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

3. اطلاع نسبی از دانش روز:  سعی کنید خلاصه مقالات (Abstract)  ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

4. آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

5. تمرین مکالمه: در صورتی که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد شروع به تمرین مکالمه کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.

6. روش تحقیق و آمار: اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهمترین مباحث در ارزیابی شما است.

7. موضوع پیشنهادی رساله دکتری: در مصاحبه ممکن است از شما بپرسند که برای رساله دکتری چه موضوعی مدنظر دارید که لازم است دست کم کلیات موضوع را بدانید.

8. آماده و حفظ کردن متن معرفی خود، چکیده پایان‌نامه ارشد و توضیح موضوع رساله دکتری به زبان انگلیسی

9. مرور لغات تخصصی رشته به زبان انگلیسی

برای مصاحبه دکتری چی بخونم؟

در مطلب امادگی مصاحبه دکتری، به همه سوالات شما در چیزهایی که لازم است برای مصاحبه بخوانید اشاره کرده ایم.

زمان مصاحبه دکتری ۱۴۰۲ کی است؟

برای اطلاعات از زمان مصاحبه دکتری ۱۴۰۲ کلیک کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

118 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهراوه
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۲:۰۵ ب٫ظ

سلام، برا مصاحبه مجازی بدون کنکور پردیس کیش رشته دکترا مدیریت دولتی دعوت به مصاحبه شدم ، کتاب دارم ولی مقاله ندارم ، به نظرتون بدون مقاله امکان قبولی هست؟ ۱۳۹۹/۶/۳۱ ارشد مدیریت دولتی گرفتم

طالعی
شهریور ۹, ۱۳۹۹ ۳:۳۹ ب٫ظ

سلام علیک خدمت اساتید محترم و بزرگواری
سوالی داشتم . من تا کارشناسی ارشد در رشته مهندسی عمران مشغول به تحصیل بودم و همچنین ۶ سال در آموزش و پرورش متوسطه اول و دوم مشغول به تدریس بودم و ۳ سال هست که در پست معاونت آموزشی، انجام وظیفه میکنم . لذا قصد شرکت در مدیریت آموزشی که جدای از رشته ارشد بنده میباشد، کردم . و حال لر حسب تجارب این چندین سال توانستم در کنکور کتبی مجاز در روزانه و غیره شوم. حال با این تفاصیل احتمال قبولی من در پذیرش دانشگاه و مصاحبه ، وجود دارد؟ البته از دید خودم ، در صورت پذیرش و ورود به دانشگاه ، میتوانم موفق باشم . باز نیاز به راهنمایی شما بزرگواران دارم .
با تشکر و ارادت

هدیه
خرداد ۱۶, ۱۳۹۵ ۷:۴۳ ب٫ظ

سوالات مصاحبه مصاحبه معماری کسی میدونه چی هست

محمد
خرداد ۶, ۱۳۹۵ ۸:۴۰ ب٫ظ

سلام بر همگی ؛ بنده از طریق پذیرش بدون آزمون و شرط معدل برای دانشگاه اصفهان دعوت به مصاحبه شدم. خودم فارغ التحصیل دانشگاه تهران هستم یک مقاله علمی پژوهشی چاپ شده به زبان انگلیسی دارم، یک مقاله مستخرج از پایان نامه و دو مقاله دیگر داوری شده و آماده چاپ نیز دارم لیسانس و فوق لیسانس دارای رتبه هستم اما زبان انگلیسی قوی ندارم.
ممنون میشم اعلام نظر بفرمایید

احمدی
فروردین ۲۲, ۱۳۹۵ ۳:۱۱ ب٫ظ

باسلام و خسته نباشی درمورد مصاحبه دکترای تخصصی سوالی دارم . مدرک کارشناسی را از دانشگاه فرهنگیان اخذ کرده ام با معدل ۱۷ و کارشناسی ارشدم را از دانشگاه ازاد با معدل ۱۸ و رتبه قبولی دکترا ۳۵ شده مقاله وکار پژوهشی هم ندارم ایا به نظر شما دعوت به مصاحبه میشوم وامید قبولی در مصاحبه را داشته باشم در ضمن سقف نهایی پذیرش ۲۴۶ نفرهست ورتبه من ۳۵ هست لطفا مرا راهنایی کنید

مینا
فروردین ۸, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۳ ب٫ظ

سلام من ترم ۴ ارشد هستم و برروی پایان نامه دارم کار میکنم و تیرماه ۱۳۹۵ دفاع دارم. مقاله ای ندارم اما استعداد درخشان هستم.به نظر شما برای مصاحبه ی دکتری درخواست بدم یا برای سال دیگه اقدام کنم؟
لطفا هرکسی میتونه منو راهنمایی کنه. واقعا نمیدونم چیکار باید کرد؟
سپاس

دانشجو
اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ ۰:۳۴ ق٫ظ

باسلام… اگه کسی کار پژوهشی نداشته باشه.. امکان داره تو مصاحبه رد بشه.. فقط ی کار همایشی دارم بقیه هم در مجلات در حال داورین؟

سهیلا
بهمن ۹, ۱۳۹۴ ۱۲:۱۴ ب٫ظ

سلام آیا دانشجویان ارشد دانشگاه ازاد شانس قبولی در مصاحبه دکتری روزانه دارند؟

احسان
اسفند ۲۸, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۲ ق٫ظ
پاسخ به  سهیلا

بله فرقی نداره

عزیز
شهریور ۲۰, ۱۳۹۴ ۳:۴۱ ب٫ظ

با سلام بنده فارغ التحصیل رتبه اول از دانشگاه روزانه با معدل ۱۶.۷۶و فارغ التحصیل مقطع ارشد از دانشگاه صنعتی شریف با معدل ۱۵.۰۱ هستم و یک مقاله علمی پژوهشی دارم و همچنین سابقه ی تدریس آیا شانسی برای قبولی در مصاحبه دکترا چه در دانشگاههای تهران و چه در دانشگاههای شهرستان دارم . ممنونم

سعید
خرداد ۹, ۱۳۹۴ ۱۲:۵۹ ب٫ظ

سلام.
فردا میرم مصاحبه دانشگاه تهران
رتبه ام یک شده
۱۵مقاله علمی پژوهشی.
۱ترجمه.
۱کتاب دردست چاپ.
اما
خیلی استرس دارم!
دعا کنید.

*****
مرداد ۳, ۱۳۹۴ ۳:۱۳ ب٫ظ
پاسخ به  سعید

نتیجه چی شد آقا سعید؟؟؟
صددرصد قبولید به نظر من..

م
فروردین ۸, ۱۳۹۵ ۱۲:۲۸ ب٫ظ
پاسخ به  سعید

سلام- قبول شدید؟؟؟

مرضیه
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۴ ۷:۲۱ ب٫ظ

سلام با تشکر از راهنمایی های بسیار مفیدتون میشه یه متن آماده برای نحوه معرفی خود به زبان انگلیسی بگذارید ممنونم.

مرضیه
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۴ ۷:۲۰ ب٫ظ

سلام میشه یه متن معرفی خود به زبان انگلیسی بگذارید ممنون

سازه هیدرولیک
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ ۹:۲۳ ق٫ظ

سلام مدیر محترم
اگر مصاحبه روزانه یا شبانه قبول بشیم و نرویم از کنکور سال بعد محروم میشم؟تو را خدا سریعتر جواب بدهید میخوام انتخاب رشته کنم.

سلام
نرفتن به مصاحبه محرومیتی ندارد.
تنها در صورتی که به مصاحبه بروید و قبول نهایی شوید از شرکت آزمون سال آینده محروم خواهید شد.

سلیمه
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ ۱:۰۸ ق٫ظ

سلام
من مقاله سابمیت دارم فقط
مدرک زبان ندارم ولی خوب میتونم صحبت کنم
جایی که میخوام برا دکتری برم هم ارشد و هم کارشناسی رو هم اونجا بودم
و همه اساتید میشناسن و قبولم دارن
حتی تو جلسه گروه دانشکده هم اسمم رو گفتن و دید مثبت دارن برای پذیرش
اما رقبا هم هستن با ولی اونا مقاله دارن ولی زبانشون ضعیفه و همچنین در جلسه ی گروه اسمی از اونها برده نشده
من میتونم امیدوار باشم به قبولی؟

آریام
فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ ۱۱:۱۵ ق٫ظ

سلام رتبه۱۴۶برنامه ریزی درسی با ۶ تا مقاله همایشی شبانه و پیام نور قبول میشم یا نه

مینا
فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ ۲:۲۲ ق٫ظ

با سلام
رتبه من ۲۶۷ شده و تا رتبه ۴۹۰ مجاز روزانه است احتمال داره برای مصاحبه جایی دعوت بشم؟

یلدا
فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۴ ب٫ظ
پاسخ به  مینا

صد در صد دعوتی نگران نباش

پیمان کرمی
فروردین ۱۲, ۱۳۹۴ ۵:۲۳ ب٫ظ

سلام
فارغ التحصیل محیط زیست معدل ارشد ۱۷/۵۰ و هشت مقاله علمی پژوهشی پذیرفته دارم و ۵ مقاله علمی پژوهشی در روند داوری که در مجموع ۶ مقاله از پایان نامه م میشه در نشریات مورد تایید وزارت علوم و نمایه شده در isc هم پذیرش گرفتم.پایان نامه هم ۲۰ شدم. دانشجوی نمونه کارشناسی ارشد دانشگاه بودم و مدرس نرم افزار مرتبط با پایان نامه م هم در یک کارگاه بودم در دوره کارشناسی هم دانشجوی برتر دانشکده معرفی شدم به نظر شما با این شرایط مصاحبه من چطوری میشه؟؟؟

ماریا
فروردین ۲۱, ۱۳۹۵ ۴:۵۹ ب٫ظ
پاسخ به  پیمان کرمی

شما نگران نباشین صد درصد قبولین

آقای میرزایی
فروردین ۵, ۱۳۹۴ ۱:۵۹ ق٫ظ

سلام- من در دانشگاه پردیس فارابی دانشگاه تهران در رشته مدیریت مالی با معدل ۱۵ فارغ التحصیل شدم – آموزش محور بودم و فاقد پایان نامه هستم و چند مقاله و ترجمه پی دی اف انچام دادم و به صورت دانشجوی مجازی فارغ التحصیل شدم – لطفا منو راهنمایی کنین که چگونه یک رزومه قوی ذاشته باشم- ممنون

ساغر
دی ۳, ۱۳۹۳ ۱۰:۱۵ ب٫ظ

سلام.
من تازه فارغ التحصیل ارشد دانشگاه دولتی رشته زراعت شدم.رتبه سوم و معدل ۱۸.دارم سخت برای آزمون دکترا میخونم.۳تا مقاله همایشی دارم.پایان نامم با موضوع عالی و نمره۱۹.۵.
بچه ها بنظر شما اگه رتبم خوب بشه توی مصاحبه قبولم.
لطفأ راهنمایی کنید.خیلی نگرانم.آخه دوتا نقاله isi نوشتم و فرستادم اما چندین ماه طول میکشه جوابش بیاد!
مخصوصأ امسال که مصاحبه ۱۰۰امتیاز داره

لاله
مهر ۸, ۱۳۹۳ ۵:۱۷ ب٫ظ

سلام من معدل ارشدم ۱۸/۱۶ است. میخواهم در دوره دکترای پژوهش محور دانشگاه ازاد شرکت کنم. کسی هم نیست کهراهنماییم کنه. میشه راهنمایی کنین چطوری میتونم طرح پژوهشی بگیرم و جایی یا استادی رو پیدا کنم که از طرحم حمایت کنن ممنونم

نرگس
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ ۴:۴۶ ب٫ظ

سلام
من شهریور ٩٢ فارغ التحصیل شدم متاسفانه هیچ مقاله یا مدرک زبان ندارم، آلبته به زبان مسلط هستم.
رتبم ٣ شده، خواستم ببینم ایا شانس قبولی دارم؟!!!!
لطفا راهنماییم کنید خیلیییی نگرانم:(

مریم ناصری
دی ۱۴, ۱۳۹۲ ۸:۴۳ ب٫ظ

سلام اولین بار که با این سایت اشنا شدم و پیام می دهم ممنون می شوم اگر با قاطعیت و روراستی به من پاسخ بدهیدمن ترم دوم ارشد دانشگاه ازاد هستم رشته ی مدیریت بازرگانی پایانامه ام را ترم دیگه دفاع می کنم هیچ مقاله یا کار پژوهشی هم ندارم معدلم بدون پایانامه ۱۷/۹۴ هست متاسفانه اساتید دانشگاه هیچ راهنمایی در زمینه ی نوشتن پایانامه هم به من نکردند چه برسه به اینکه در مورد نوشتن مقاله بهم کمک کنند ولی در ازمون دکتری ثبت نام کردم زبان انگلیسی ام متوسط هیچ مدرکی ندارم راستی کارشناسی را هم پیام نور خواندم با معدل ۱۵/۹۳به نظرتون شانس قبولی دارم اصلا به ادامه تحصیل فکر کنم؟

مهدی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۳ ۴:۳۷ ب٫ظ
پاسخ به  مریم ناصری

سلام بنظر من میتونید موفق باشین. اساتید کمک نمیکنند سعی کنید از بچه های دکترا یا از دوستات کمک بگیری

احسان چرندابی
مرداد ۱۴, ۱۳۹۳ ۳:۰۳ ق٫ظ
پاسخ به  مریم ناصری

شانس شما با این اوصاف خیلی کمه، سعی کنید برای سال بعد حتما مقاله داشته باشید.

محسن
آذر ۱۵, ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹ ق٫ظ

سلام اگه میزان کار پژوهشی کم باشدامید هست جهت مصاحبه و پذیرش

س داوطلب مدیریت اموزشی
آبان ۱۸, ۱۳۹۲ ۴:۲۲ ب٫ظ

حضور مدیر محترم سایت سلام علیکم رتبه من تو امام صادق مدیرت اموزشی ۵۷ است اخرین فرد دعوت شده ۱۳۵ مدرک زبان دارم چندین ترم سابقه تدریس گواهی شرکت در تربیت دوره مدرس مدرک icdl دو بار قران وعترت فقط مقاله ندارم دو سه تا نوشتم تو مرحله داوری است شما اطلاع دارین که مصاحبه عقیدتی سیاسی هم داره یا نه یکی هم ازمون معارفش هم ثبت نام کردم زبانم خوبه فقط میگن مصاحبش سخته ۵ نفر میخواد به نظرتون چند نفر دعوت کرده چقدر امید قبولی دارم

یوسف
آبان ۱۸, ۱۳۹۲ ۱۱:۵۵ ق٫ظ

سلام
من رتبه ام سه شده -مکانیک زبان مسلم ولی مدرک ندارم ضمنا مقاله هم فقط یکی بین المللی دارم و چند تا داخلی ایا امیدی هست؟؟؟

سلام
بله قطعا

گیتی
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ ۹:۲۷ ق٫ظ
پاسخ به  یوسف

سلام
قطعا پذیرش میشین. بهتون تبریک میگم موفق باشین

زهره
خرداد ۲۸, ۱۳۹۲ ۵:۲۵ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید
من دانشجوی ترم دوم ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی هستم و هر دو مدرک کارشناسی و ارشدم را از دانشگاه پیام نور گرفتم، تلاش زیادی برای نوشتن چند مقاله دارم و همچنین دارم کلاس زبان ایلز می رم ، و معدل این ترمم ۱۶ شده می خواستم بدونم دانشجوی پیام نور شانس قبولی درمصاحبه دکتری دولتی دارد؟؟ لطفا منو راهنمایی فرمایید

فرشید
خرداد ۱۹, ۱۳۹۲ ۹:۱۸ ب٫ظ

با عرض سلام و خسته نباشید، معدل من بدون احتساب پایان نامه ۱۴.۳۸هست موندم برای دکترا بخونم یا نخونم ولی علاقه زیادی برای ادامه تحصیل دارم به نظر شما با این معدل میشه قبول شد.خواهش میکنم سؤالمو جواب دهید.ممنون

سلام
بله قطعا می توانید. فقط کمی تلاش خود را بیشتر کنید.

B
خرداد ۱۱, ۱۳۹۲ ۹:۰۳ ق٫ظ

با سلام. من کارشناسی و ارشدم رو در یک دانشگاه دولتی معتبر خوندم. معدل ارشدم بالای ۱۷ و یه مقاله علمی پزوهشی و پنج تا مقاله کنگره ای و همایشی دارم. درضمن رتبه دانش آموختگی ارشدم بین هم دوره ایهام ۲ هست. به نظر شما شانس قبولی تو مصاحبه با و بدون آزمون رو دارم؟

*
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۳ ۹:۳۰ ق٫ظ
پاسخ به  B

اینکه دیگه سؤال کردن نداره. مطمئناً دعوت میشی. موفق باشی .

شادی
خرداد ۷, ۱۳۹۲ ۱۰:۴۹ ق٫ظ

سلام. من تازه کارشناسی ارشد رشته ی تاریخ ایران دوره اسلامی رو تموم کردم و دارم برای دکترا می خونم . میخواستم بدونم کسی می دونه هزینه ی دکترای شبانه و یا پیام نور دانشگاه های تهران ، ترمی چنده ؟ من از دانشگاه پیام نور مرکز تهران مدرک گرفتم .

*****
مرداد ۳, ۱۳۹۴ ۳:۲۱ ب٫ظ
پاسخ به  شادی

ارشد شبانه ۱۵۰۰۰۰۰ تومان هستش …دکتری دیگه واویلا

sara
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۴ ب٫ظ

سلام من دانشجوی سال اول ارشد اموزش محور رشته شیمی فیزیک دانشگاه تربیت معلم تهرانم.برای ازمون دکتری میخام اقدام کنم ولی چون اموزش محورم و پایان نامه نداریم میترسم تلاشم بی نتیجه بمونه واگه قبول شم توی مصاحبه بیفتم.بنظر شما الان که فرصت دارم چیکار کنم.ایا امیدی به روزانه قبول شدن هست؟اصلا بلد نیستم چطوری مقاله مینویسن.

نسترن
آبان ۱۰, ۱۳۹۲ ۶:۳۱ ب٫ظ
پاسخ به  sara

از نسترن به ساراجان
من ودوستانم که الان دانشجوی دکتراهستن دقیقا شرایط شما داشتیم .اول توکل به خدا دوم در کنار درس خوندن سعی کن ازاساتید خودت کمک بگیری برای مقاله نوشتن انشالله قبولیت تضمین شده است.

mostafa
آبان ۱۹, ۱۳۹۲ ۶:۴۱ ب٫ظ
پاسخ به  sara

amoozesh mehvar doktora nemitavan sherkat kard

سجاد
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۲ ۱۱:۵۲ ق٫ظ

سلام
در مورد پذیرش دانشجوی دکتری بدون کنکور، رزومه را باید به چه آدرسی ایمیل کرد؟
با تشکر فراوان

مهدی
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰ ق٫ظ

سلام:
آیا نمره پایان نامه بالا امتیاز مشخصی دارد؟ممنون

م.ا
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۲ ۷:۲۲ ق٫ظ

با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب ارزشمندتون
ممکنه یک نمونه توصیه نامه استاد راهنما برای ایده گرفتن تو سایتتون قرار بدین
واقعا ممنون میشم.

———
https://phdtest.ir/1391/03/%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B7%D9%84%D8%A8-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C/

ن
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ ۱۱:۲۸ ب٫ظ

من به دو دانشگاه شبانه و پیام نور تهران دعوت شده ام. آیا ممکنه در تکمیل ظرفیت به شبانه ی دانشگاه دیگه ای معرفی بشم؟ یعنی اصولا تکمیل ظرفیت فقط ماله اوناییه که قبلن اصلن جایی معرفی نشده ان؟

sahar-n
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۲ ۵:۵۲ ب٫ظ
پاسخ به  ن

کسایی که به مصاحبه دعوت شده و قبول نشده اند، دوباره برا تکمیل ظرفیت باید اقدام کنند و ممکنه اینبار دعوت و قبول بشن.

مهدی
فروردین ۹, ۱۳۹۲ ۱۲:۵۸ ب٫ظ

سلام
من نفر اول ارشد و نفراول کارشناسی رشته ریاضی کربردی(تحقیق در عملیات) با معدل بالای۱۸ از دانشگاه دولتی هستم و تو دوره کارشناسی دانشجوی نمونه کشوری شدم.
۲تا مقاله کنفرانسی و یه کتاب تالیفی دارم.
رفقایی که تجربه مصاحبه دارن بگن که شانسی قبولی تو دانشگاه های طهران! رو دارم؟
شهرستان ها چطور؟

لیلا
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۲ ۱۲:۴۸ ب٫ظ
پاسخ به  مهدی

سلام.منم رشتم عددی هست.حتما انشا..قبول میشی اصلا نگران نباش.

تی إلیاس
تیر ۶, ۱۳۹۲ ۷:۵۲ ق٫ظ
پاسخ به  مهدی

به جناب آقاى مهدى،باعرض سلام وآرزوى موفقیت روز افزون. سؤالى از حضورتان دارم مى شود بگوئید چگونه یک دانشجو نمونه ى کشورى مى شود؟

تی إلیاس
تیر ۷, ۱۳۹۲ ۴:۵۶ ب٫ظ
پاسخ به  مهدی

دوست عزیز : سلام، می شود بگویى چگونه وباچه شرایطى نمونه ى کشورى شدى؟

mona
اسفند ۱۴, ۱۳۹۱ ۷:۲۴ ب٫ظ

با سلام.ممنون بخاطر سایت مفیدتون.
من دانشجوی ترم دوم ارشد کامپیوترم.اموزش محور.میخواستم بدونم با توجه به اینکه ما پایان نامه نداریم ترجمه ی کتاب میتونه برا پذیرش مفید باشه؟

سلام
بله. کلیه کارهای پژوهشی مفید هستند.

رضا
بهمن ۶, ۱۳۹۱ ۲:۴۹ ب٫ظ

سلام خسته نباشید لیسانس وارشدم دانشکاه بیام نور بوده ایا برای مصاحبه مشکلی ندارم؟جون میکن تو مصاحبه رد میشی-درسته؟با تشکر

سلام
به هر حال در این زمینه شما ضعف دارید و می بایست از طرق دیگر ( تعداد مقاله ، معلومات علمی و … ) این مسئله را جبران کنید.

رسول دانایی
دی ۲۹, ۱۳۹۱ ۹:۴۵ ب٫ظ

سلام کسی هست که از آزمون دکتری معماری اطلاعات خوبی برام میل کنه ممنون میشم rasoul.danaei@yahoo.com
۰۹۱۴۴۴۵۵۷۹۷

علی
آبان ۲۴, ۱۳۹۱ ۲:۰۲ ب٫ظ

میشه لطف کنید شماره ی وزرات علوم رو برا من بفرستید؟به خدا هر چی زنگ میزنم سازمان سنجش کسی درست جوابمو نمی دهد! خسته شدم نمی دونم چی کار کنم! اگر در صورت شش ترمه شدن از شرکت در دکتری محروم میشم بنشینم سریع کارای پایان نامه ام را انجام دهم و از شرکت در آزمون امسال صرف نظر کنم! تو رو خدا به دادم برسید!خسته شدم از این بلاتکلیفی! دوستان دیگر هم اگر در این زمینه اطلاعی دارند یادر شرایطی همچون من قرار دارند ممنون میشم اگه راهنمائیم کنند.

—–

شما هم لطف کنید و نتایج پیگیری هایتان را بعد از تماس با این مراکز به بچه های دیگر هم انتقال دهید. با تشکراز شما
اینجا
http://www.msrt.ir/DocLib1/%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA.aspx
و اینجا را ببینید
http://www.msrt.ir/sites/Eservices/default.aspx

علی
آبان ۲۲, ۱۳۹۱ ۴:۲۲ ب٫ظ

با سلام من دانشجوی ترم پنج کارشناسی ارشد هستم و براساس قوانین جدید باید تا آخر این ترم دفاع کنم ولی از یک طرف به علت جلو افتادن آزمون دکتری وقت کافی برای مطالعه برای آزمون دکتری را ندارم اگر من شش ترمه بشم از شرکت در آزمون دکتری امسال محروم میشم؟ تورو خدا جواب منو بدید این مسئله برا من حیاتیه ممنون.

—–

سلام
در مورد این مسائل بهتر است از وزارت علوم سوال کنید. با تشکر از شما.

الناز
آبان ۱۱, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۸ ب٫ظ

سلام
من دانشجوی سال اخر کارشناسی ارشد هستم .معدلم بدون درج نمره پایان نامه و سمینار حدود ۱۵.۵ می باشد . ۴ مقاله isi دارم . ایا با توجه به این معدل امیدی برای قبولی در مصاحبه دکتری دارم یا خیر؟

—-

سلام
اگر بتوانید مصاحبه گران را توجیه کنید که چرا این چنین شده می توانید موفق شوید. تسلط به مباحث علمی رشته بسیار مهم است.

a
مهر ۸, ۱۳۹۱ ۵:۵۳ ب٫ظ

سلام…من کارشناسیم را در دانشگاه دولتی خواندم و ارشدم را در دانشگاه آزاد(علوم و تحقیقات) خوندم… در حال حاضر مدرک زبان ندارم ..اما یک مقاله isi و دو مقاله داخلی دارم. به نظر شما امیدی برای قبولی دکترا در یک دانشگاه دولتی دارم؟؟؟؟ چون مدرک ارشدم از دانشگاه آزاد (علوم و تحقیقات) گرفتم، کمی تا امیدم از قبولی در یک دانشگاه دولتی…به نظر شما امیدی هست؟؟؟؟؟؟؟

——–

سلام
قطعا امید هست. محل دانش آموختگی کارشناسی ارشد تنها یکی از چندین معیار مهم در مرحله مصاحبه است. ضمن اینکه وزن بخش مصاحبه در حال کم شدن است.

sahar-n
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۲ ۵:۵۷ ب٫ظ
پاسخ به  a

منم شرایط شمارو داشتم ولی دانشگاه بوعلی روزانه قبول شدم.دانشگاه کارشناسی ام سراسری و ارشدم آزاد بودم.یه مقاله علمی پژوهشی و ۴تا سمینار داخلی داشتم.مدرک زبان هم نداشتم.بستگی به رتبه و میزان اعتماد به نفس شما موفع مصاحبه داره.نحوه برخورد شما خیلی تعیین کننده است

امید
شهریور ۱۴, ۱۳۹۱ ۲:۲۸ ب٫ظ

سلام میخواستم بدونم با مدرک آموزش محور و با داشتن مقاله علمی پژوهشی به دکترا امیدوار باشم؟
و اینکه شرایط مصاحبه چه جوریه؟اونی که مثلا رتبه ۱ رو آورده چند جا میتونه مصاحبه کنه؟؟

—–

سلام
بله حتما.
سال گذشته داوطلبان به ۵ محل معرفی شدند و برای تکمیل ظرفیت به سه محل.
امسال هم که به چهار محل معرفی گردیدند.

سنین
شهریور ۱۱, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۰ ب٫ظ

باعرض سلام وخسته نباشید من دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی هستم .درحال حاضر شاگرد اول رشته مان هستم میخواستم ببینم چگونه برای مقاله آی اس آی اقدام کنم .من دومقاله درکنگره بین المللی برای دوره ی لیسانسم دارم .آیا امتیازی به آن تعلق می گیرد لطفا مراراهنمایی کنید.

—–

سلام
بله تعلق می گیرد ولی امتیاز آنها زیاد نیست.
ضمنا این سایت در حال حاضر تنها در زمینه ازمون دکتری فعالیت دارد و سوال اول شما در حیطه تخصصی سایت نیست.
برای قرار گرفتن در جریان اخرین اخبار حتما در خبرنامه سایت عضو شوید.

الهه
شهریور ۱۰, ۱۳۹۱ ۵:۱۹ ب٫ظ

با سلام. آیا اگر استادی که پایان نامه ارشد و لاجرم ۲ مقاله مستخرج از آن را با او کار کرده ایم عضو هیئت علمی هیچ دانشگاهی نباشد مشکلی برای دکتری ایجاد می کند؟!

——-

سلام
مشکلی که ایجاد نمیکند.

فاطمه
شهریور ۹, ۱۳۹۱ ۴:۵۱ ب٫ظ

سلام.ببخشید من می تونم با معدل ۱۷.۵ با احتساب پایان نامه و معدل ۱۶.۷۰ بدون احتساب پایان نامه امسال تو پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد شرکت کنم؟؟ممنون از راهنماییتون.رشتمم مدیریت دولتی

—–

سلام
برای رشته های علوم انسانی دارا معدل معدل ۱۸ به بالا الزامی بوده است. برای اطلاع از شرایط کامل به این صفحه مراجعه فرمایید.
https://phdtest.ir/1390/09/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-91/

فاطمه
شهریور ۹, ۱۳۹۱ ۰:۱۹ ق٫ظ

سلام.ببخشید منظورم از منابع،منابع درسی آزمون دکترای سراسری رشته ی مدیریت بود…منابع درسی روچطور پیدا کنیم؟بسیار سپاسگزارم.

——

سلام
منظور ما این بود که کلا عناوین درسی هم هنوز قطعی نیست.

فاطمه
شهریور ۷, ۱۳۹۱ ۰:۵۷ ق٫ظ

سلام.ممنون از سایت بی نظیرتون.منابع آزمون دکترا ی دانشگاه سراسر ی رشته ی مدیریت رو از کجامیشه پیدا کرد؟؟

——–

سلام
فعلا که منابع اعلام نشده است. اگر منظورتان معرفی منابع است بعد از اعلام سازمان سنجش در همین سایت معرفی خواهد شد. اگر منظورتان منابع کنکوری است به سایت موسسات کنکور مراجعه فرمایید.

سینا
شهریور ۶, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۳ ب٫ظ

سلام،با این که یک ماه است برای دانشگاه لرستان مدارک استعداد درخشان فرستاده ام چرا هیچ جوابی دریافت نکرده ام؟

—–

سلام
متأسفانه دانشگاه لرستان خبر موثقی در این زمینه منتشر نکرده است. اما ممکن است دوستان شما در جریان اطلاعات این دانشگاه باشند. بهتر است سوال خود را در بخش پذیرش بدون آزمون ( منوی سمت راست سایت ، مطالب برگزیده ) مطرح فرمایید.

فاطمه
شهریور ۵, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۴ ب٫ظ

پاسخ منطقی من اینه که شرایطم طوری که به استاد راهنمام نمی تونم دسترسی داشته باشم،ولی این امکان رو با استاد مشاورم دارم.به نظرتون این دلیل منطقی تلقی میشه؟؟خیلی ممنون که پاسخ میدید.

—–

بله منطقی است.

فاطمه
شهریور ۵, ۱۳۹۱ ۱۰:۵۸ ب٫ظ

سلام.خسته نباشید .واقعا به راهنماییتون احتیاج مبرم دارم.تو پذیرش و کلا مصاحبه ی دکترا،اهمیتی داره که مقاله ای که از پایان نامت استخراج شده رو با استاد راهنمات کار کرده باشی یا استاد مشاورت؟؟لطفا حتما جواب سوالمو بدید.واقعا ممنون.

———

سلام
اهمیتی ندارد. معمولا هم سوال نمی شود و اگر هم سوال شود مهم این است که پاسخ منطقی داشته باشید.

الهه
مرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱:۳۸ ب٫ظ

باید اضافه کنم که منظور من “دکتری بدون ازمون- استعداد درخشان” بود. باز هم می فرمایین کسایی بودن که بدون مقاله و کار پژوهشی قبول شدن؟

——-

خیر . مورد مذکور مربوط به باآزمون بود.
بستگی به وضعیت رقبایتان دارد.

الهه
مرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۵:۳۰ ب٫ظ

من رتبه ۱ کارشناسی ارشد آزاد شدم. شاگرد دوم ورودی هامون. معدل بالای ۱۸. هنوز پایان نامه ارائه ندادم. نه مقاله دارم نه کار پژوهشی نه کتاب. با فرض این که پایان نامه رو نمره الف بگیرم و بلافاصله برای دکتری درخواست بدم به نظرتون به خاطر نداشتن مقاله و پژوهش توی مصاحبه قطعا رد می شم؟!

——

خیر. بسیاری از پذیرفته شدگان سال گذشته هیچ مقاله ای نداشته اند.
مقاله نیز مانند دیگر ملاک ها تنها یکی از متغیرهای مورد بررسی است. اطلاعات علمی نیز بسیار مهم است. البته خوب دانشگاه های مختلف نیز از این لحاظ متفاوت هستند. برای برخی دانشگاه ها گفته شما واقعا صدق می کند.

شهاب
مرداد ۱۱, ۱۳۹۱ ۳:۵۶ ق٫ظ

سلام تو کنکور عمران ریاضیات نمیاد احتمال داره برا مصاحبه ازمون ریاضی ازمون بگیرن؟

گل پری
فروردین ۷, ۱۳۹۲ ۵:۱۶ ب٫ظ
پاسخ به  شهاب

آقا شهاب رساله رو حفظ کن

سلام
مرداد ۱۰, ۱۳۹۱ ۷:۱۰ ب٫ظ

سلام میشه لطفا از نمونه سوالات انگلیسی هم بفرمایید.
و دوم اینکه کلا روز مصاحبه چه چیزهایی مهم هست؟ لطفا همه مهم ها رو بگین
با تشکر

حامی
مرداد ۴, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۰ ق٫ظ

۳۴۰۰۰ شرکت کننده داشتیم اگه کار تصحیح هر ورقه ۱ ساعت طول بکشه و این کار روزانه توست ۱۷ تفر و تو ۸ ساعت انجام شه می شه بعبارتی ۲۵۰ روز, ما هنوز ۱۶۰ روزم نیست که امتحان دادیم, یه جورایی می شه دیرکرد رو توجیه کرد پس شایعات اینکه به قبول شده ها زنگ زدن منتفیه, منتظر باشید انشاا… قبول می شیم.

mona
تیر ۲۴, ۱۳۹۱ ۱۱:۴۴ ب٫ظ

سلام من تازه ترم دوم ارشدم.از الان میخوام واسه دکترا بخونم اما هیچی نمیدونم میشه یه نفر منم راهنمایی کنه؟ ارشد میکروبیولوژی میخونم.تورو خدا یکی منم راهنمایی کنه. مرسی

——

سلام
با توجه به تغییر احتمالی منابع ازمون، فعلا تمرکز بر روی دروسی خاص به صلاح شما نیست . اگر وضعیت زبان انگلیسی شما عالی نیست بهتر است روی آن کار کنید و کار بر روی ارائه مقاله علمی را نیز شروع نمایید.

زینب
تیر ۲۴, ۱۳۹۱ ۱:۵۷ ق٫ظ

سلام من استاد حق التدریس دانشگاه پیام نور هستم میتونم از امتیاز ادامه تحصیل مربیان استفاده کنم ؟

——

سلام
سهمیه مربی شامل اساتید حق التدریس نمی شود.

قاصدک
تیر ۹, ۱۳۹۱ ۸:۵۱ ب٫ظ

سلام من سال ۸۸پایان نامه ارشدمو دادم.نمره پایان نامم ۱۹/۵ بود. شاگرد اول رشته م بودم.استاد راهنمام گفت اگه شرکت کنی مصاحبه قبولت میکنم شرکت نکردم.رتبه لیسانس و کنکور ارشدم دو رقمی بوده. یعنی حدس میزنم اگه شرکت کنم قبول میشم ولی هیچ مقاله و تالیف و همایشی ندارم آیا ارزش داره از الان شروع به خوندن کنم یا چون هیچ سابقه پزوهشی ندارم اگه مرحله اولم قبول شم تو مصاحبه قبول نمیشم پس بیخود وقت نذارم؟شهریه ثابت دانشگاه آزادترمی ۱و۵۰۰هست؟

———-

سلام
از الان فرصت کافی برای کارهای پژوهشی هم دارید.
ولی به هر حال نداشتن کار پژوهشی به معنای رد شدن در مرحله مصاحبه نیست.

آرام
تیر ۹, ۱۳۹۱ ۱:۴۹ ب٫ظ

سلام دوستان من برای مصاحبه به دانشگاه امام رضا مشهد (پژوهش محور غیر انتفاعی ) معرفی شدم ؟ کسی از این دانشگاه خبری داره؟ در مورد شهریه اون هم اگه اطلاعی دارید بگید ممنون

جلیل الملک
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ ۷:۰۷ ب٫ظ
پاسخ به  آرام

سلام دوست عزیز!
من دقیقا همونجا که شما نوشتید درس میخونم Ph.D… واقعا شرایط آموزشی عالی داره و اساتید هم همگی از خارج از کشور تشریف میارند…البته اساتید داخلی ضعیفی هم از دانشگاه شریف و تهران میان که البته نقش حل تمرین دارند!!!

ندا
خرداد ۲۹, ۱۳۹۱ ۶:۳۰ ب٫ظ

سلام دوستان، من در چهار دانشگاه دعوت به مصاحبه شدم. به نظرتون اگه رزومه انگلیسی باشه، بهتر نیست؟ ایرادی که نداره ها؟ من رزومه انگلیسی دارم، سعی میکنم ترجمش کنم، ولی فارسیش همچین جالب نمیشه!

ممنون

علی
خرداد ۲۳, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۷ ب٫ظ

سلام
شهریه شبانه و پیام نور مقطع دکترا حدودا چقدر است؟
ممنون

امیرعلی
خرداد ۲۹, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۲ ب٫ظ
پاسخ به  علی

با سلام. برای رشته های انسانی تا۴۵ ملیون و فنی مهندسی تا ۵۵ ملیون. ضمنا در صورت قبولی و انصراف شرکت در سال بعد امکان پذیر نمی شود.

مریم
خرداد ۱۹, ۱۳۹۱ ۱۱:۰۵ ق٫ظ

سلام
شرکت در همایشها چقدر در مصاحبه تأثیر دارد؟

———–

سلام
بحث از میزان تأثیر بحث دقیقی نخواهد بود.

مرتضی
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۸ ب٫ظ

با سلام یه انتقادی به مدیر سایت داشتم البته ابتدا تشکر میکنم از زحمات فراوانی که می کشند و اینقدر سایت خوبی دارند که انتظارات مارو بالابردن
انتقادم این که لطفا کمی بیشتر در جواب هایتان توضیح دهید به عنوان نمونه من در سوال قبلی چند سوال پرسیدم و شما فقط گفتین بله
مرسی از زحماتتان و سایت فوق العاده خوبتان

پرنیان
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۸:۱۰ ب٫ظ

سلام
رتبه ۱۶ از ۳۵ نفر مجاز رشته زیست شناسی سلولی تکوینی گیاهی، برای ظرفیت پذیرش ۵ نفر روزانه در دانشگاه خوارزمی دعوت به مصاحبه می شود؟

شبنم
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۷:۳۹ ب٫ظ

سلام میشه یک مقدار در مورد خود مصاحبه اطلاعات بدهید. مثلا آیا فقط از لحاظ علمی سنجیده می شویم ویا اینکه ظاهر، نوع لباس پوشیدن … نیز مهم است؟ میشه یک مقدار درمورد مدل لباس پوشیدن خانم ها صحبت کنید طوری که مورد قبول اساتید محترم باشد ممنونن

—————

سلام
مطالب بعدی مصاحبه از فردا بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

مرتضی
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۶:۱۴ ب٫ظ

با سلام و تشکر از وب سایت خوبتون
رشته ما ۹ نفر میخواهد و تا ۴۶ مجاز اعلام کردن من رتبم ۲۳ شده به نظرتون دعوت به مصاحبه میشم؟
و اینکه ۳تا مقاله آی اس آی ۲تا آی اس سی و و ۱همایش بین المللی دارم به نظرتون شانسی برای قبولی دارم؟
ممنون از لطفتون

—————–

سلام
بله .

ramezani
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۵ ق٫ظ

خسته نباشید من رشته آموزش زبان هستم با یک مقاله علمی پژوهشی در دانشگاه تبریز، دو ارایه همایش بین المللی علوم شناختی، یک پوستر هشتمین همایش TELLSI
یک پوستر همایش ملی دانشگاه اهواز در Discourse and Pragmatics, یک ارایه دانشگاه تهران ، تافل ۹۳در دانشگاه تربیت مدرس در ۱۳۸۸ و سه و نیم سال سابقه تدریس و همچنین یک کار در دست داوری آیا وضعیت بدی دارم؟ می توانید در این زمینه راهنمایی کرده و مشاوره دهید

با سپاس

نازی
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۲:۱۶ ب٫ظ
پاسخ به  ramezani

سلام آقا یا خانم رمضانی…من هم آموزش زبان هستم.۱۲۸ شده رتبم. ۸ امین همایش تلسی من هم شرکت کردم و مقاله داشتم.متاسفانه همایش ها نیم نمره بیشتر ندارند و امتیاز خیلی پایینی دارند. اما بستگی داره به نوع انتخاب رشتتون و رتبتون.حتی کسی که رتبه تک رقمی داره هم قبولیش ۱۰۰ در ۱۰۰ نیست. فرض کنید خیلی دانشگاهها ۲ نفر می گیره که تازه سهمیه رزمنده و مربی هم هست …شما فکر می کنی جایی واسه سهمیه آزاد هم می مونه؟!

نیما
خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۸ ق٫ظ

سلام من رتبه۲۳ شدم تا ۴۶ مجاز کردن به نظرتون به مصاحبه دعوت می شم ۱۳ نفرم امسال میگیرند
با تشکر

———–

سلام
بله. قطعا.

saman
خرداد ۱۷, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۳ ب٫ظ

با سلام
برای یک سری رشته ها تعداد مجاز ها را زیاد کردن.

آلاله
خرداد ۱۷, ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵ ب٫ظ

با سلام و خسته نباشید، وقتی شخصی مجاز به انتخاب رشته است و فقط در ۳ دانشگاه هم پذیرش می شود آیا به مصاحبه دعوت می شود؟ مثلاً برای پذیرش جمعاً ۹ نفر در ۳ کد رشته، آیا کسی که رتبه آخر قبولی در سهمیه را دارد (برای مثال رتبه ۳۷ از ۳۷) برای مصاحبه دعوت می شود؟ اگر نه پس چرا جز به عنوان مجاز انتخاب گردید، لطفاً کمی توضیح دهید. بازهم ممنون از توضیحات ارزنده تان

——–

سلام
معمولا تعداد بیشتری مجاز می شوند تا اگر برخی مایل به انتخاب تعدادی از کد رشته ها نبودند مشکلی پیش نیاید.

محسن
خرداد ۱۷, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۲ ق٫ظ

من رتبه ۱۳ در رشته برنامه ریزی آموزشی اوردم ۲۰ نفر مجاز شدند و فقط ۴ نفر می گیره ایا به مصاحبه دعوت میشوم

———

احتمال دارد.

نادر
خرداد ۱۷, ۱۳۹۱ ۱:۲۱ ق٫ظ

خدا عاقبتمونو به خیر کنه
من دیگه از کنکوری درس خوندن خسته ام
یه عمره داریم درس میخونیم
نه شغلی
نه پولی
نه مدرک درست حسابی
تو روستا ها هم شعبه دانشگاه زدن
تو دریایی از آدمهای تحصیل کرده بیکار غرق شدیم
وضعیت دکتری هم داره مثل کارشناسی و ارشد میشه
هر چی هم با معدل بالا و کلی مقاله بریم مصاحبه
باز امثال من رد میشن
نمی دونم اونایی که شغل دارن یا قبول میشن یا …
چی دارن
تلاش؟ یعنی ما نداریم
شانس؟ چرا نسیب ما نمیشه
به امام حسین رد شم دیگه نمی تونم
فقط خدا میدونه دوران تحصیلم چطور درس خوندم
به امید روزهای روشن

Future
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۸:۴۰ ب٫ظ

سلام
ایا از زمان دقیق مصاحبه خبر دارید من هفته اخر خرداد نیستم.
با تشکر

——————–

سلام
احتمال اینکه هفته آخر خرداد هم مصاحبه داشته باشید کم است.

مکانیک
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۳:۱۸ ب٫ظ

باسلام و تشکر بسیار
با توجه به زمان بر بودن پذیرش نهایی مقاله ها، آیا صرف ارائه خود مقالات در جلسه مصاحبه کمکی خواهد کرد؟
بخصوص برای افرادی که در حال تحصیل هستن.

————

سلام
معمولا ارزش زیادی ندارند. ضمنا گاهی فرصت چنین کارهایی به شما داده نمی شود. ولی به هر حال همراه داشتن آنها ممکن است بی فایده هم نباشد.

هستی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱:۵۶ ب٫ظ

با تشکر از راهنمایی های خوبتون
آیا برای مصاحبه باید حتما مدرک زبان داشته باشیم ممکنه فقط کسی رو بخاطر نداشتن مدرک زبان رد کنن من رزومه خوبی دارم اما متاسفانه هنوز موفق به گرفتن مدرک معتبر زبان نشده ام ممنون میشم اگه جوتب سئوالم را بدهید

———-

سلام
داشتن مدرک زبان الزامی نیست. ممکن است کسی را که خیلی وضع بدی در این زمینه دارد رد کنند ولی داشتن مدرک مهم نیست.

aidaa
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱:۴۸ ب٫ظ

سلام ایا حتما استاد باید در دانشگاه خودمون درس بده؟یا میشه استادی باشه که خارج از دانشگاه خودمون باهاش دوره میبینم معرفی نامه بده؟ با سپاس

———-

سلام
معرفی نامه ها معمولا از اساتید دانشگاه محل تحصیل است.

آلاله rhmld
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱:۴۱ ب٫ظ

لطفاً در صورت امکان هرجه سریعتر یک نمونه از متن های معرفی نامه اساتید را در سایت قرار دهید. باتشکر

الهه
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱۲:۱۹ ب٫ظ

با عرض سلام و خسته نباشید.
بابت مطالب ارزندتون بسیار ممنون.

توصیه نامه رو دقیقاً باید از چه اساتید دوره ارشدمون بگیریم؟ فقط استاد راهنما؟ محتوای آن باید به چه صورت باشد؟

————

سلام
اگر مانند سال قبل باشد دست کم از دو استادتان که یکی از آنها باید استاد راهنما باشد. سعی کنید از اساتید برجسته خود معرفی نامه بگیرید.
متن کلی آن تأیید صلاحیت شما برای ادامه تحصیل است و معمولا به مخاطب خاصی نیست.
مثلا محتوای کلی آن اینطور است ( البته باید با متن زیباتری باشد )

با سلام
از نطر اینجانب ….سرکار خانم … شایستگی ادامه تحصیل و کسب دانش در مدارج بالاتر را دارند. امیدوارم در گام بعدی خود نیز موفق باشند.

saeed
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱۱:۵۹ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید
با توجه به نمره ۲۰ پایان نامه ایا باز هم نیازی به تهیه توصیه نامه هست؟

——-

سلام
بله.

mohsen
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۸:۴۹ ق٫ظ

من رتبه ۱۳ در رشته برنامه ریزی آموزشی اوردم ۲۰ نفر مجاز شدند و فقط ۴ نفر می گیره ایا به مصاحبه دعوت میشوم

saman
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۸:۱۰ ق٫ظ

سلام و خسته نباشید خانوم نازی
می خواستم درمورد رزومه شما و این که چطور کارهای پژوهشی انجام دادید بپرسم؟ همایش و یا مقاله؟ ممنون می شوم اگر مرو راهنمایی کنید

با سپاس فراوان

نازی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۶ ب٫ظ
پاسخ به  saman

سلام. من هم مقاله دارم و هم همایش و هم کتاب. سابقه ی تدریس هم دارم. و لیسانس و فوقم رو هم در دانشگاه خیلی خوبی گذراندم. اما خوب اساتید ما می گن مصاحبه ها فرمالیته هستن و دانشگاهها سعی می کنند بچه های خودشونو بردارن و سهمیه ها هم که هست…کلا اساتید نظرشون اینه زیاد به مصاحبه ی شهرهای دیگه دل خوش نکنید

نازی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۰ ب٫ظ
پاسخ به  saman

در این فرصت کمتر از یک ماه کار پژوهشی خاصی نمی توانید انجام دهید مگر اینکه اگر برای term paper دروس ارشد خودتون مقاله داشتید به یک ژورنال بفرستید و منتظر جواب بمونید…معمولا مجلات ISI سه ماه طول می کشه جواب بدند پس به اونها نمی رسید…به مقاله ی علمی پژوهشی فکر کنید که ۱ ماهه جواب خواهند داد.در ضمن حواستان باشد مقاله سرهم بندی نکنید چون برای مصاحبه مقاله ها را هم بررسی می کنند.

نازی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۰:۴۷ ق٫ظ

من رشته ی آموزرش زبان انگلیسی هستم و رزومه ی خوبی هم دارم اما خیلی استرس دارم که موقع پاسخ به سوالات به خاطر استرس نتونم خوب جواب بدم. و اینکه خیلی ها می گن این مصاحبه ها فرمالیتس و از قبل می دونن کی رو قراره بگیرن…هر دانشگاهی ۲ نفر ظرفیت داره و اگر بخواد بچه های خودش رو بگیره چه جایی واسه سایرین می مونه؟

———————

مصاحبه ها واقعا مهم هستند. سعی کنید قبل از مصاحبه اصلی تمرین کنید.
این موارد همیشه برای پذیرش دکتری مطرح بوده و هستند و معمولا در دانشگاه های مختلف و گروه های آموزشی گوناگون متفاوت هستند.

سارا
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۹:۴۰ ب٫ظ

سلام وممنون از سایتتون.
برای روز مصاحبه آیا لزومی به ارئه پرپزال هست؟

————————-

سلام
خیر لزومی ندارد.

سیمرغ
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۷:۴۲ ب٫ظ

سلام، خواهش می کنم یک نمونه رزومه کامل ارائه بدید، اکثر تمونه رزومه ها ،رزومه شغلی هستند که خیلی مناسب مصاحبه دکترا نیستند . اگه این لطف رو می کنید می شه بگید چه زمانی ؟

————–

سلام
چشم حتما. ولی زمان دقیق فعلا نمی توانیم بگوییم.

آرمین
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۴:۲۳ ب٫ظ

مگه مصاحبه به انگلیسی برگزار میشه؟

—————

معمولا از شما می خواهند که کمی به زبان انگلیسی صحبت کنید. گاهی یکی دو سوال انگلیسی هم پرسیده می شود.

زهرا
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۹ ب٫ظ

سلام
خسته نباشید
۱.لزومی به تهیه رزومه کاری هست؟
۲.بررسی و مطالعه فرمول ها و اثبات ها در دروس اصلی
نیاز هست؟

———-

سلام
رزومه به معنای شرح حالی که شما برای ذکر نکات مثبت خود می نویسید. هر واقعیتی که به نفع تان تمام میشود را بنویسید.
در مورد سوال های مصاحبه بعدا مطلبی می گذاریم ولی در این حد جزیی نمی توانیم به شما پاسخ بگوییم. تقریبا هیچ روال ثابتی وجود ندارد.

فیزیکی
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ ب٫ظ

سلام
ایا مقاله ISI در حد ثبت نام شده(هنوز جواب نیامده باشد) تاثیری مثبت بارای مصاحبه دارد؟

—————

سلام
نمره مصاحبه معمولا به دو معنا حساب می شود. برخی کارهای پژوهشی شما که نمره جداگانه ای دارد و نمره ای که در جلسه مصاحبه با ارزیابی شما توسط اساتید مختلف داده می شود. اینگونه کارها تنها در بخش دوم می توانند موثر باشند.

مریم
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۴ ب٫ظ

با سلام.من کتاب تالیف کرده ام و به چاپ دوم هم رسیده آیا در مصاحبه تاثیر دارد؟ ضمنا رتبه من ۳۵۰ از ۱۲۵۰ ریاضی شده در روزانه بندر عباس یا پیام نور قبول می شوم؟

————–

سلام
درمورد بخش اول سوال شما بله . قطعا.
در مورد بخش دوم متأسفانه به مشاوران انتخاب رشته دسترسی نداریم.

آموزش زبان انگلیسی
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۲:۱۷ ب٫ظ

خسته نباشید
در مورد توصیه نامه از سوی استاد راهنما آیا نیاز به سربرگ خاصی است و باید منتظر تعیین دانشگاهی که به مصاحبه دعوت می شویم باشیم؟ یا صرفا امضای استاد راهنما کافی است با توجه به این که این سوال استاد راهنمای من نیز می باشد.

با سپاس فراوان از راهنمایی های مفیدتان

————–

سلامت باشید
اگر اساتید خود دانشگاه باشند معمولا روی سربرگ دانشگاه و بدون ذکر مخاطب نوشته می شود تا برای هر سه دانشگاه قابل کپی کردن باشد.
اگر اساتید مورد نظرتان مدعو بوده اند روی برگه معمولی هم مشکلی ندارد.

zahra
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۱:۵۴ ق٫ظ

سلام با تشکر از مطالب خوب ومفیدتون من احتمالا برای محاسبه فیزیک شریف دعوت میشم لطفا در زمینه مصاحبه این دانشگاه به من کمکم کنید خیلی ممنون

—————-

سلام
مطالب بعدی ما را نیز مطالعه نمایید.

اب
اسفند ۷, ۱۴۰۲ ۱۰:۲۴ ب٫ظ
پاسخ به  zahra

چ مدرک گرایی بی سوادی شده در این کشور.دنبال مدرک بی سواد ها ی بی سواد

رضا ط
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۴ ق٫ظ

سلام و خدا قوت

ممنونم از ارائه مطالب ارزشمندتان

میلاد
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۳ ق٫ظ

بسیارممنون،راجع به نمره زبان تافل ibt مینیمم برای امریکا ٨٠ هست ولی دانشگاه شریف برای مثال ۶٧ رو میخواد،نمره این رنج پوئن منفی حساب نمیشه اکرببریم سرجلسه مصاحبه نسبت به نداشتنش؟

—————

نمره های سطح متوسط نه امتیاز منفی ایجاد می کند نه مثبت.

سجاد
خرداد ۱۵, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۲ ق٫ظ

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون در تمام این مدت
اگه براتون مقدوره نمونه های رزومه ای که میتونه تو مصاحبه مفید باشه را هم تو سایت بذارید، یا توضیحاتی بیان فرمایید.
ممنون

————–

سلام
چشم . حتما.