برای پذیرش در دوره دکتری لازم است علاوه بر آزمون کتبی، در مصاحبه دکتری نیز حضور پیدا کنید. اما سوال این جاست که برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم تا موفق شویم؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مصاحبه دکتری

امادگی مصاحبه دکتری

پیش از مصاحبه دکتری لازم است دو اقدام مهم انجام دهید:

  1. مرتب کردن مدارک مصاحبه دکتری (مدارک الزامی و اختیاری)
  2. آمادگی برای پاسخ به سوالات اساتید مصاحبه کننده.

مدارک مصاحبه دکتری

برای حضور در مصاحبه دکتری لازم است از قبل رزومه و مدارک خود را منظم کنید تا بتوانید در مصاحبه ارائه دهید. این را هم مدنظر داشته باشید که برخی دانشگاه‌ها از شما خواهند خواست که مدارک را پیش از حضور در مصاحبه، برای دانشگاه از طریق پست یا به صورت آنلاین ارسال نمایید.

برخی مدارک به شرح زیر جهت حضور شما در مصاحبه الزامی است:

  1. مدارک شناسایی
  2. فیش واریزی هزینه مصاحبه دکتری
  3. مدارک تحصیلی مقاطع گذشته
  4. کارنامه آزمون کتبی
  5. توصیه نامه مصاحبه دکتری
  6. فرم رزومه مصاحبه دکتری
  7. مدرک زبان برای مصاحبه دکتری (در برخی دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که در مصاحبه و یا تا پایان ترم 1، مدرک زبان ارائه دهید. البته تقریباً همه دانشگاه‌ها در مصاحبه مدرک زبان از شما نخواهند خواست و داشتن مدرک زبان در مصاحبه برای شما امتیازآور خواهد بود.)

در صورت داشتن مدارک به شرح تصویر زیر، در مصاحبه امتیاز کسب خواهید کرد:

مدارک امتیازآور در مصاحبه دکتری

با توجه به آن چه که در شکل فوق می بینید، نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری لزوما منجر به عدم قبولی شما در دوره دکتری نخواهد شد. چرا که مولفه های زیادی برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری وجود دارد.

اقدامات زیر را پیش از مصاحبه و برای کسب آمادگی مصاحبه دکتری لازم است درخصوص مدارک خود انجام دهید:

1. تهیه توصیه نامه ها: معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. اگر رتبه تان به گونه ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. کلیت این نامه ها تأیید صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است.

این موضوع به ویژه برای داوطلبانی که سالها قبل فارغ التحصیل شده اند و دانشگاه محل تحصیل شان جز انتخاب های آنها می باشد مفید است و زمینه ای محترمانه برای یادآوری خاطرات و ارزیابی های آنها است.

2. سر و سامان دادن به پایان نامه: اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

3. تدوین رزومه: اگر کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. رزومه ای که در فرصت کافی نگارش یافته و تصحیح شده است با رزومه ای که با عجله نوشته شده است متفاوت خواهد بود.

4. جمع و جور کردن کارها: سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.

5. گواهی تدریس بگیرید: اگر در دانشگاه یا موسسه ای تدریس کرده اید (بخصوص در رشته هایی که آموزش دادن یک امتیاز مهم است) حتما از قبل گواهی تدریس تهیه کنید. جهت اطلاع از امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم؟

سوالات مصاحبه دکتری بسیار متنوع است. برخی از این سوالات جهت سنجش وضعیت علمی شماست، برخی برای سنجش دانش عمومی شما و برخی برای آگاهی از شرایط زندگی شما (چرا که برای اساتید مهم است که بتوانید در دوره دکتری یک دانشجوی تمام وقت باشید.).

نحوه کسب آمادگی برای مصاحبه دکتری

به طور کلی برای امادگی مصاحبه دکتری لازم است موارد زیر را مطالعه کنید:

1. مروری بر دروس و مطالب کلیدی: با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا زمان دعوت به مصاحبه ها انجام دهید مرور این دروس است.

اگر چند گرایش مختلف را انتخاب کرده اید و نمی دانید به کدام دعوت خواهید شد بهتر است دروس عمومی رشته خود را مرور کنید. معمولا فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات مصاحبه چندان زیاد نیست و به تأخیر انداختن مطالعه تا آن زمان کار مناسبی به نظر نمی رسد.

2. مرور پایان نامه کارشناسی ارشد: بسیار محتمل است که از