//نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 98

مدرسان شریف

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 98

از زمانی که نخستین دوره‌های دکتری تخصصی در کشور راه‌اندازی شد، همواره مصاحبه دکتری به تنهایی و یا در کنار برگزاری آزمون کتبی، در ارزیابی داوطلبان این دوره نقش داشته است.

از سال 1390 نیز که پذیرش دانشجویان دکتری، شکل رسمی‌تری به خود گرفت و آزمون نیمه‌متمرکز دکتری از سوی سازمان سنجش برگزار شد، باز هم بخش مصاحبه اهمیت خود را حفظ کرده و نقش مهمی در پذیرش داوطلبان دوره دکتری دارد.

مصاحبه دکتری

مصاحبه چه‎قدر در پذیرش دکتری تاثیر دارد؟

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تأثیر مصاحبه در پذیرش دکتری 98 ، 50 درصد خواهد بود. بدین صورت که پس از برگزاری مصاحبه از سوی دانشگاه‌ها، نمره مصاحبه داوطلب با نمره‌تراز کسب‌شده در آزمون کتبی میانگین گرفته می‌شود و نمره کل داوطلب محاسبه می‌شود.

نمره کل داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه هر دانشگاه/واحد دانشگاهی قیاس شده و مطابق با ظرفیت، افرادی که بالاترین نمره کل را کسب کرده باشند پذیرفته می‌شوند.

نحوه محاسبه نمره کل داوطلب جهت تعیین قبولی یا عدم قبولی با توجه به میزان تأثیر نمره مصاحبه و نمره آزمون کتبی در سال‌های مختلف متفاوت بوده است. در مصاحبه های آزمون دکتری 98 سراسری ۴۰ درصد نمره به سوابق پژوهشی، ۳۰ درصد به سوابق آموزشی و ۳۰ درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

تغییرات وزن و تأثیر مصاحبه و آزمون کتبی در پذیرش دانشجویان در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز 1390 تا 1398 را می‌توانید در جدول زیر ملاحظه نمایید.

سال برگزاری آزمونسهم آزمون کتبیسهم مصاحبه
آزمون دکتری 9850 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9750 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9650 درصد50 درصد
آزمون دکتری 95بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها 0 تا 30 درصد (غالباً صفر)بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها بین 70 تا 100 درصد (غالباً 100 درصد)
آزمون دکتری 9430 درصد70 درصد
آزمون دکتری 9330 درصد70 درصد
آزمون دکتری 9250 درصد50 درصد
آزمون دکتری 91یک سوم نمره کلدو سوم نمره کل
آزمون دکتری 90صفر درصد100 درصد

 

نحوه برگزاری مصاحبه های دکتری سراسری

پس از برگزاری مرحله کتبی و انتشار کارنامه اولیه از سوی سازمان سنجش، دانشگاه‌ها اقدام به تعیین حدنصاب نمره سنجش علمی می‌نمایند. سپس داوطلبان با توجه به نمره کسب‌شده در مرحله کتبی و حدنصاب اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌ها می‌توانند در مصاحبه دانشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

در سال 97 نتایج دعوت به مصاحبه از سوی سازمان سنجش اعلام شد و داوطلبانی که از سوی سازمان سنجش مجاز به شرکت در مصاحبه­ دانشگاه‎های مختلف شناخته شده بودند، در مرحله دوم آزمون در دانشگاه‎ها حضور یافته و پس از اتمام مصاحبه‎ها، نتایج نهایی دکتری سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و نتایج نهایی دکتری آزاد از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی شد.

بنابراین، طبق روال چند سال اخیر، پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری 98 نیز داوطلبان در مصاحبه دانشگاه‌ها حضور می‌یابند.

روند شرکت در مصاحبه بدین صورت است که داوطلبان با توجه به جدول زمانی اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌هایی که برای مصاحبه دعوت شده‌اند، با همراه داشتن مدارک لازم و مدارک موردنظر دانشگاه مصاحبه‌کننده، که از طریق وب‌سایت دانشگاه‌ها و یا تماس تلفنی با داوطلب از سوی دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود، به مؤسسات آموزش عالی مراجعه و در مصاحبه شرکت می‌کنند.

قابل توجه است که برخی دانشگاه‌ها ممکن است از داوطلبان بخواهند پیش از حضور در مصاحبه، مدارک را به صورت اینترنتی و یا حضوری به دانشگاه محل مصاحبه ارائه دهند. برای اطلاع از این امر نیز لازم است به سایت دانشگاه‌ها مراجعه شود.

نحوه برگزاری مصاحبه های دکتری آزاد

مصاحبه دکتری 97 دانشگاه آزاد در 10 منطقه آمایشی انجام شد. روال شرکت در مصاحبه بدین صورت بود که پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه آزاد، داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده بودند، بنا بر اطلاعاتی که اعلام شده بود، نسبت به انتخاب مناطق آمایشی جهت شرکت در مصاحبه اقدام می‌نمودند.

به عنوان مثال اگر داوطلبی از 40 رشته‌محل انتخابی خود در 15 رشته‌محل برای مصاحبه دعوت شده بود و این 15 رشته‌محل مثلاً در 5 منطقه آمایشی دانشگاه آزاد واقع شده بود، داوطلب باید با مراجعه به سایت در صورت تمایل با پرداخت هزینه مصاحبه در هر منطقه نسبت به انتخاب مناطق مذکور به صورت هر 5 منطقه یا تعدادی از آن‌ها اقدام می‌کرد.

سپس داوطلبان در تاریخ مشخص‌شده برای مصاحبه به هر یک از مناطق 10 گانه مراجعه نمودند.

زمان مصاحبه دکتری

زمان برگزاری مصاحبه های دکتری 97 از هفته اول خرداد ماه آغاز شد. البته در سال‌های قبل‌تر مصاحبه‌های دکتری سراسری از نیمه دوم اردیبهشت معمولاً آغاز می‌شد. بنابراین احتمال دارد زمان مصاحبه های دکتری سراسری 98 نیز اواخر اردیبهشت یا اوایل خردادماه سال آینده باشد.

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 97 در مناطق 10 گانه از 19 تا 25 تیرماه بود. در صورت عدم تغییر، امسال نیز زمان مصاحبه دکتری آزاد در تیرماه خواهد بود.

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری

نحوه امتیازدهی در مصاحبه دکتری

در مجموع، نمره معدل و پایان‌نامه، دانشگاه‌های مقاطع قبلی، ارائه­ کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، سوابق تدریس دانشگاهی، مدرک زبان و نمره کتبی آزمون دکتری، مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری هستند.

امتیاز مقاله و کتاب در مصاحبه دکتری

مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی، مقالات علمی-ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی، مقالات چاپ‎شده در کنفرانس‎های معتبر (داخلی یا خارجی) و تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ازجمله مواردی است که در غالب مصاحبه‌های دکتری برای داوطلبان امتیاز به همراه دارد. نحوه امتیازدهی به هر یک از این موارد بسته به نظر اساتید ممکن است متغیر باشد.

اما موضوعی که در اغلب مصاحبه‌ها عمومیت دارد این است که غالباً اساتید سقف مشخصی برای امتیاز مقالات و سایر کارهای پژوهشی درنظرمی‌گیرند. بنابراین داوطلبان هر تعداد مقاله هم داشته باشند، نمره بالاتری از سقف امتیاز تعیین‌شده نخواهند گرفت.

علاوه بر مقاله و کتاب، ثبت اختراع و نیز کسب مقام در جشنواره‌های علمی نظیر خوارزمی و فارابی و داشتن طرح پژوهشی نیز ممکن است در مصاحبه امتیازآور باشد.

نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی در مصاحبه دکتری

(حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیفنوع فعالیتحداکثر امتیازنحوه ارزیابی
۱۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر۲۲ امتیاز– هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
۲مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی۶ امتیازهر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)۴ امتیازخارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی۴ امتیاز 
۵کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد۴ امتیازعالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع۴۰ امتیاز 

 

امتیاز معدل و پایان‌نامه کارشناسی ارشد

در مصاحبه برخی دانشگاه‌ها معدل مقطع کارشناسی ارشد و کیفیت پایان‌نامه نیز اهمیت خاصی دارد و به آن امتیاز داده می‌شود (مطابق جدول فوق). حتی ممکن است به سطح دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی مقطع ارشد و حتی کارشناسی نیز امتیاز تعلق گیرد.

نحوه محاسبه امتیازات آموزشی در مصاحبه آزمون دکتری

(حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیفنوع فعالیتحداکثر امتیازنحوه ارزیابی
۶معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسیتا ۶ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوستهتا ۵ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۸طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی۳ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۹طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته۳ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۰برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی۵ امتیازرتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱مدرک زبان معتبر۸ امتیازطبق جدول مرتبط با زبان
جمع۳۰ امتیاز 

 

امتیاز تدریس در مصاحبه 

از جمله مواردی که در سال‌های اخیر با چالش همراه بوده است، امتیازدهی به سابقه تدریس در مصاحبه دکتری است. برخی دانشگاه‌ها برای سابقه تدریس امتیاز درنظر می‌گیرند، اما برخی دانشگاه‌ها بدون توجه از این مورد می‌گذرند و امتیازی به سوابق تدریس داوطلبان اختصاص نمی‌دهند.

البته در بعضی دانشگاه‌ها سابقه تدریس اهمیت بالایی دارد و علاوه بر آن، اساتید مصاحبه‌کننده ممکن است حتی به سوابق کاری مرتبط با رشته نیز امتیاز دهند.

امتیاز مدرک زبان در مصاحبه دکتری

اگر چه داشتن مدرک زبان جهت شرکت در مصاحبه دکتری وزارت علوم الزامی نیست، اما ارائه­ مدرک معتبر یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین­‌المللی زبان انگلیسی از جمله شاخص‌های ارزیابی داوطلبان در مرحله­ مصاحبه­ آزمون دکتری است و به آن امتیاز تعلق می‌گیرد.

تجربیات داوطلبان حاکی از آن است که داشتن مدرک زبان با نمره بالا در دید اساتید ممکن است اثر خوبی داشته باشد و کل فرآیند مصاحبه را تحت تأثیر قرار دهد.

درخصوص امتیاز مدرک زبان در مصاحبه، اگر چه در سال 96 جدول پیشنهادی ذیل جهت امتیازدهی مدرک زبان در مصاحبه دکتری در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفت، اما عموماً دانشگاه‌ها بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی خود یا سلیقه اساتید به مدرک زبان امتیاز می‌دهند.

همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT

IELTS Equivalent

TOEFL IBT

TOEFL Computer

TOEFL Paper + TOLIMO

حداکثر امتیاز

۹۵-۱۰۰

۵/۷-۹

۱۱۳-۱۲۰

۲۶۳-۳۰۰

۶۲۵-۶۸۰

۸

۹۰

۷

۱۰۰

۲۵۰

۶۰۰

۸۵

۵/۶

۹۰-۹۱

۲۳۲

۵۷۵

۷

۸۰

۶

۷۹-۸۰

۲۱۳

۵۵۰

۶

۷۵

۵/۵

۶۹-۷۰

۱۹۶

۵۲۵

۵

۷۰

۵

۵۶-۶۰

۱۷۳

۵۰۰

۴

۶۵

۴/۵

۴۹-۵۰

۱۵۲

۴۷۵

۳

۵۵

۴

۳۹-۴۰

۱۳۳

۴۵۰

۲

۴۵

۳/۵

۲۹-۳۰

۱۱۳

۴۲۵

۱

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون‌های زبان داخل کشور، نحوه شرکت در این آزمون‌ها و اخذ مدرک و نیز منابع آزمون‌های زبان داخل کشور می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم ؟

مصاحبه آزمون دکتری سراسری یا دانشگاه آزاد اسلامی در واقع ارزیابی‌های مختلف داوطلبان را دربرمی‌گیرد. از این رو لازم است داوطلبان برای موفقیت در این بخش از آزمون، هم رزومه آموزشی-پژوهشی خود را تقویت کنند و هم برای جلسه مصاحبه­ حضوری که بخش مهمی از این مرحله است آماده شوند.

در قدم اول توجه کنید که لازم است برای شرکت در مصاحبه، یک رزومه مختصر از سوابق آموزشی و پژوهشی خود تهیه کنید و به همراه داشته باشید. برخی دانشگاه‌ها فرم خاصی برای این موضوع ارائه می‌کنند. اما اگر فرمی به شما ارائه نشد، حتی اگر در مدارک لازم برای مصاحبه قید نشده بود، یک رزومه آماده همراه خود داشته باشید. (نمونه فرم خام رزومه برای مصاحبه دکتری)

علاوه بر این همه مدارک آموزشی و پژوهشی خود را به صورت منظم در یک پوشه قرار دهید تا اگر در مصاحبه نیاز به ارائه شد، بتوانید به راحتی و بدون نگرانی مدرک مدنظر اساتید را ارائه دهید.

همچنین برای شرکت در مصاحبه لازم است نسبت به تهیه توصیه نامه از اساتید مقاطع گذشته اقدام کنید که معمولاً دو توصیه نامه که یک مورد از استاد راهنمای مقطع ارشد اخذ شده باشد کفایت می‌کند. (نمونه توصیه نامه مصاحبه دکتری)

یکی از مؤلفه‌های مورد توجه در مصاحبه دکتری، سنجش سطح زبان انگلیسی است. برای این بخش سعی کنید تا حد امکان با واژگان تخصصی رشته خود آشنایی داشته باشید. همچنین بتوانید دیالوگ‌های ساده‌ای نیز به زبان انگلیسی بگویید و خودتان را به زبان انگلیسی معرفی کنید (نمونه متن معرفی خود به زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری)، چکیده پایان‌نامه ارشد و موضوع رساله دکتری را نیز به زبان انگلیسی بلد باشید.

موضوع دیگر این است که سعی کنید با علایق و زمینه کاری اساتید مصاحبه‌کننده آشنایی پیدا کنید تا بتوانید حیطه سؤالات تخصصی مطرح در مصاحبه را حدس بزنید و تا حد امکان در آن زمینه‌ها مطالعه کنید.

علاوه بر این، حتماً پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود و سایر کارها و مقالات تحقیقاتی خود را مرور کرده و بر آن‌ها تسلط لازم را داشته باشید.

همچنین معمولاً لازم است به طور کلی موضوعی برای پژوهش در مقطع دکتری مدنظر داشته باشید. سعی کنید در زمینه آن موضوع آخرین مقالات را مطالعه کنید و اطلاعات مناسبی داشته باشید.

مورد دیگر این است که سعی کنید در رشته تخصصی خود به‌روز باشید و آخرین مقالات و پژوهش‌های صورت‌گرفته در رشته خود به‌خصوص زمینه کاری و پژوهشی خود را مطالعه کنید.

توجه کنید که وقتی در مصاحبه ادعای پژوهش در یک زمینه را دارید، لازم است در آن حیطه مطالعه کافی داشته باشید و بتوانید به سوالات احتمالی اساتید مصاحبه‌کننده پاسخ دهید.

توجه کنید که در کنار کسب آمادگی علمی برای مصاحبه دکتری، کسب آمادگی عاطفی جهت حضور در مصاحبه و برخورد متناسب با شرایط نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است جهت شرکت در مصاحبه اعتمادبنفس داشته باشید.

سوالات مصاحبه دکتری

سوالات رایج در مصاحبه دکتری

سوالات مختلفی ممکن است در مصاحبه دکتری از داوطلبان پرسیده شود و غالباً تفاوت زیادی بین سوالات مصاحبه دکتری سراسری و سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیست. به طور خلاصه می‌توان به این سوالات اشاره کرد:

1- سوالات زبان انگلیسی

– چکیده پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد

– شرح موضوع مدنظر برای رساله دکتری

– معرفی خود به زبان انگلیسی

– دیالوگ‌های ساده روزمره

– روخوانی و ترجمه متن تخصصی مقالات یا کتب مرتبط با رشته

– پرسش از واژگان تخصصی رشته به زبان انگلیسی

2- سوالات تخصصی

– سوال در خصوص مبانی نظری، روش تحقیق و نتیجه‌گیری پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد

– سوالات تخصصی مرتبط با رشته

– سوال درخصوص موضوعی که برای پژوهش در مقطع دکتری اعلام کرده‌اید.

– سوالاتی در خصوص روش تحقیق و آمار

– سوالات تخصصی درمورد دروسی که اعلام کرده‌اید مشغول به تدریس آن‌ها هستید.

– سوالات تخصصی درخصوص پژوهش‌ها و مقالاتی که پیش از این انجام داده‌اید.

3- سوالات عمومی 

در برخی مصاحبه‌ها دیده شده که اساتید سوالات عمومی مختلفی نیز می‌پرسند که پاسخ مشخصی ندارد و ممکن است برای هر فرد متفاوت و مختص به خودش باشد. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- منبع درآمد و شغل

2- وضعیت تأهل و داشتن فرزند

3- محل و شرایط زندگی و اسکان در شهر دانشگاه

4- دلیل تعیین اولویت‌ها در انتخاب رشته (این سوال همواره چالش‌های مختلفی در پی داشته است و لازم است دلایل منطقی مناسبی برای آن از پیش آماده کنید.)

5- انگیزه از تحصیل در مقطع دکتری

6- سوالات غیرمعمول همانند آخرین کتابی که خوانده‌اید، ورزش کردن و …

7- سوالات مذهبی (به‌خصوص در دانشگاه‌های خاصی که ماهیت مذهبی دارند.)

 


 

در ادامه کتاب رایگان تجربیات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ارائه شده است که جهت آشنایی داوطلبان با فضای مصاحبه می‌تواند مفید باشد.

 

 

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 98
4 (80%)
۱۳۹۷-۱۱-۱۸ ۲۰:۳۵:۱۶ +۰۳:۳۰۳۰ دی, ۱۳۹۳|دکتری سراسری|۷۹۷ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
ف
ف

سلام رشته کتابداری بدون کنکوره یا کنکور داره مقطع دکترای ۹۸

میترا
میترا

به نظرتون اگه رتبه آزمون و وضعیت زبانمون خیلی خوب باشه بدون مقاله میشه دکتری قبول شد؟

Shiva
Shiva

خیر، مگر استاد معرف داشته باشین منظورتون از مقاله ISI هست ؟

مهسا
مهسا

سلام
سالهای گذشته بودن کسانی که بدون مقاله هم پذیرش شدن، اما به خیلی چیزها بستگی داره. مثلا نحوه پاسخگویی شما به سوالات، داشتن برنامه برای پژوهش در دوره دکتری، نحوه مصاحبه اساتید و … .

سعید
سعید

نظر دهید…سلام. نه والا احتمالش خیلی کمه

علی
علی

با سلام وخسته نباشیددر ثبت نام دکتری برای معدل ارشد معدل رو باید بدون نمره پایان نامه بزنیم یا مجموعشون؟

Shiva
Shiva

معدل بدون در نظر گرفتن نمره پایاننامه

زهرا
زهرا

ارشد ورودی بعد از ۹۴ بدون نمره پایان نامه

آیدا
آیدا

کاش یکی به سوال منم جواب میداد

آیدا
آیدا

چرا جواب نمیدین( گریه )

آیدا
آیدا

سلام مهساخانم میشه راهنماییم کنید من خیلی نگرونم بخاطر معدل مقاطع قبلیم و این مزید بر علت شده که نتونم با انگیزه برای کنکور بخونم.با اینکه تصمیم گرفتم به هر قیمتی شده رتبه زیر ۱۰بیارم ولی این موضوع نگرونم کرده. معدل کارشناسیم ۱۲٫۰۷ هست و۱۰ترمه تموم کردم از دانشگاه محقق اردبیلی. معدل کارشناسی ارشدم بدون پایان نامه ۱۴٫۷۳ و بخاطر تزم ۵ ترمه شدم.ولی نمره پایان نامه ام ۱۹٫۹۰هست.درحال حاضر ۳ مقاله علمی پژوهشی اکسپت شده یک مقاله خارجی سابمیت شده به مجله ای با ایمپکت بالای ۳٫۵٫یک مقاله خارجی با ایمپکت۱٫۵ دارم که بتازگی سابمیت کردم.۵تا هم کنگره دارم… ادامه نظر»

علی
علی

خب شما تلاش خودتون رو بکنید که بعدا پشیمون نشید ، معدل و طول تحصیل یه بخشی از امتیازات هست

Shiva
Shiva

ببین اگه مقالاتتون اکسپت بشه قبول میشین ولی سابمیت تا اکسپت مقالات خارجی با این. ایمپکت خیلی زمان بره من بعد سه ماه. مقاله ام ریحکت شد ولی شرایطتتون خوبه

کوروش
کوروش

سلام خسته نباشید
ببخشید اگر ما یک کتاب تالیفی و سه کتاب ترجمه داشته باشیم ایا همه باهم فقط یک امتیاز محسوب میشود یا اینکه هرچه تعداد کتابهای ترجمه و یا تالیفی بیشتر باشد امتیاز ما هم بالاتر میرود؟واینکه ایا مقاله مروری نیز امتیاز دارد؟

مهسا
مهسا

سلام
معمولا دانشگاه ها برای هر موردی سقف امتیاز دارند. مثلا ۵ امتیاز رو برای کتاب در نظر میگیرن و از یه تعدادی به بعد دیگه امتیاز بیشتری تعلق نمیگیره و ماکزیمم همون امتیاز رو بهتون میدن.

حسابدار
حسابدار

سلام با رتبه 402 و نمره پایان نامه 19/5 و معدل15 و داشتن 4 مقاله کنفرانسی و 1 مقاله isi آیا شانسی برای قبولی در دانشگاه ازاد تهران دارم باتوجه به اینکه 5 دانشگاه ازاد در تهران است علوم و تحقیقات،تهران جنوب و شمال و مرکز و کرج
درضمن ظرفیت دانشگاه ازاد برای هر دانشگاه چقدره؟
با تشکر

مهسا
مهسا

سلام
چون دانشگاه ازاد کلا ظرفیتشو اعلام نمیکنه نمیشه پیش بینی دقیقی داشت.

Z
Z

باسلام.جهت امتیاز چاپ کتاب برای رزومه دکترا اسم دکتر واستاد هم باید در کنار اسم خودم بیاد تا امتیاز تالیف کتاب برای رزومه دکترا مخاسبه بشه برام؟یا همینکه اسم خودم روی کتاب بعنوان مولف باشه امتیاز رو میدن؟

مهسا
مهسا

سلام
این مورد خیلی بسته به سلیقه مصاحبه کننده ها داره. اما به طور کلی لزومی نداره حتما اسم استادتون باشه، مگر این که مربوط به پایان نامه یا کار پژوهشی مشترک با استاد هست که حتما اسمشونو بیارید.

فرهاد
فرهاد

سلام
مدیریت دولتی با تراز ۳۵۲۶ و نمره مصاحبه ۲۵ شانسی برای قبولی پیام نور وجود داره ؟

الهه
الهه

سلام
کنفرانس های داخلی دقیقا باید چه خصوصیاتی داشته باشند تا در آزمون دکتری تاثیر گذار باشند؟

مهسا
مهسا

سلام
خیلی سلیقه ای هست و بستگی به نظر اساتید مصاحبه کننده داره.

mn
mn

نمایه isc داشته باشه

T.sh
T.sh

با عرض سلام
لطفا اگر کسی در رابطه با مصاحبه فیزیک دانشگاه گیلان اطلاعاتی داره من رو راهنمایی کنه، ممنون.

زهرا
زهرا

سلام دوستان
ببخشید اگه کسی در مورد مصاحبه رشته مدیریت دانشگاه گیلان اطلاعی داره لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

النا
النا

سلام
بارتبه 35 آموزش عالی و دو مقاله کنفرانسی بین المللی و یک تالیف کتاب و مدرک زیان msrt و کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران با رتبه 6 کنکور ارشد، آیا امیدی به قبولی روزانه دانشگاه تهران در این رشته هست؟

مهسا
مهسا

سلام
رزومه تون وضعیت خوبی داره که میتونه اثر مثبتی در مصاحبه داشته باشه. اما توجه کنید که عملکرد شما در مصاحبه هم خیلی مهم هست و بنابراین نمیشه دقیق گفت که شانستون چطوره.

زهره
زهره

سلام امتیاز تالیف کتاب دونفر چگونه محاسبه میشود لطفا راهنمایی کنید سپاسگزارم

صبا
صبا

سلام دوستان، من دو تا طرح پژوهشی دارم.جزو امتیازات این جدول نیس ظاهراً؟ اما پارسال دیدم توی فرم مشخصات آموزشی پژوهشی مصاحبه بود. کسی دقیق تر می‌تونه راهنمایی کنه آیا به طرح ها نمره تعلق میگیره ؟

Sh
Sh

سلام
اگ از جدول امتیاز بندی فوق نمره ۴۰ از صد بگیریم، و تراز هم بالای ۳۵۰۰ باشه ب نظرتون شانس قبولی تو رشته ریاضی کاربردی چقد میشه؟
کاری ب نظر شخصی اساتید داور ندارم صرفا میخوام از نظر علمی بدونم با این وضعیت شانس قبولی در چ حدی هست؟
ممنونم

میثم
میثم

سلام. من رتبه 290 مهندسی صنایع شدم. دو سه تا مقاله کنفرانسی داخلی و دو مقاله چاپ شده در مجلات علمی ترویجی دارم. آیا شانسی برای قبولی در دانشگاه روزانه دارم؟

مهسا
مهسا

سلام
بستگی داره که با توجه به نمره ترازی که دانشگاه ها اعلام میکنه، شانس دعوت به مصاحبه ممکنه داشته باشید. اما لب مرز هستید. اگه دعوت بشید، برای جبران نمره تراز ازمون کتبی باید سعی کنید در مصاحبه نمره خوبی کسب کنید تا شانس پذیرشتون بالا بره.

علی
علی

سلام من رتبه 60 شیمی تجزیه شدم که به احتمال فراوان مجاز به مصاحبه دانشگاه فردوسی میشم فقط میخوام بدونم حد نصاب قبولی در مصاحبه دکتری چند نمره است ؟ یعنی مثلا در رشته شیمی دانشگاه فردوسی از 100 نمره مصاحبه چند نمره باید بگیریم تا در مصاحبه قبول شویم ؟؟؟؟ لطفا جواب بدید

مهسا
مهسا

سلام
این شرایط ممکنه هر سال فرق کنه و به صورت عمومی هم اغلب اعلام نمیشه. بنابراین نمیشه چیز دقیقی گفت. میتونید از قبولی های سال گذشته این دانشگاه بپرسید شاید اطلاعی داشته باشن.

صبا
صبا

کسی اطلاع نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهسا
مهسا

سلام
دادن امتیاز به مقالات میشه گفت تا حد زیادی سلیقه ای هست و بستگی به نظر اساتید مصاحبه کننده داره.
اما به طور کلی، مقاله کنفرانسی هر نمایه ای هم داشته باشه، به هر حال مقاله کنفرانسی محسوب میشه، فقط چون ISC هست ممکنه امتیاز بالاتری بدن. اما بعیده که امتیاز مقاله ژورنالی بهش تعلق بگیره.

صبا
صبا

ممنونم

صبا
صبا

سلام ببخشید من دوتامقاله دارم همایش دانشگاه که برگزار شده بودو نمایهisc داره
ایا امتیازی داره برام؟ گواهی هردو رو دارم چاپ نشده فقط تو همایش که iscداره پذیرفتن
ممنونم لطفا بگید

صبا
صبا

چرا جواب نمیدین!!!!!!

امیر
امیر

سلام با رتبه 253و تراز 3055مدیریت دولتی از کدوم دانشگاه دعوت به مصاحبه میشیم؟

مهسا
مهسا

سلام
به نظر میاد شانس اصلی شما پردیس و پیام نور تهران باشه، اما با توجه به حدنصاب نمراز تراز اعلام شده از سوی دانشگاه ها ممکنه شانس حضور در مصاحبه شبانه دانشگاه های درجه 2 شهرستان ها رو هم داشته باشید.

امیر
امیر

متشکرم

آیهان
آیهان

سلام
چرا سوال منو جواب ندادین؟؟

مهسا
مهسا

سلام
سوالی از شما در این صفحه درج نشده. لطفا مجدد سوالتون رو تکرار بفرمایید.

امیر
امیر

سلام با ظرفیت 89 نفر روزانه با رتبه 253مدیریت دولتی امکان دعوت به مصاحبه روزانه هستش؟

مهسا
مهسا

سلام
به نظر نمیاد شانس چندانی داشته باشید، اما چون دعوت به مصاحبه بر اساس تراز هست، بهتره انتخاب رشته کنید. ممکنه شرایط به نحو دیگه ای رقم بخوره و شانس حضور در مصاحبه داشته باشید.

امیر
امیر

سلام با رتبه 253از کدوم دانشگاهها دعوت به مصاحبه میشوم رشته مدیریت دولتی

mm
mm

سلام با رتبه اوردن در کنکور دکتری امکان انتخاب رشته برا دوسال بعد امکان دارد یا خیر؟

مهسا
مهسا

سلام
خیر، رتبه و نمره ای که کسب کردید فقط برای انتخاب رشته امسال معتبر هست و برای سال اینده امکان انتخاب رشته با این رتبه رو ندارید.

مسعود
مسعود

راستی ببخشید رشته ام مدیریت دولتی در کارشناسی,کارشناسی ارشد و دکتری که شرکت کردم

مسعود
مسعود

سلام
من امسال رتبم ۵۰۹ شده البت هم سابقه تدریس دارم هم مقاله ISI هم ISC هم حدود شصت هفتاد گواهینامه علمی هم حدود ۱۷ مقاله داخلی . به نظرتون شانسی واسه قبولی تو دانشگاه شبانه یا آزاد دارم
ممنونم

جعفر
جعفر

نه

جعفر
جعفر

من هم شرایط شمارو با رتبه بهتر (۱۲۲) داشتم اما قبول نشدم،

الهام به جعفر
الهام به جعفر

به نظر من دلیل نمیشه اگر کسی سال قبل یا سالهای قبل با رتبه پایینتر قبول نشده باشه بقیه هم نمیتونن قبول بشن
سالی که گذشت به من هم همین ها رو گفتن که قبول نمیشه سراسری که اصلا
وقتی جوابهای نهایی اومد در کمال ناباوری من قبول شده بودم با اینکه رتبه من از دوستان همکلاسیم 40 تا فاصله داشت.
فقط سعی کروم توی روز مصاحبه خوب باشم اگرم سوالی پرسیدن که بلد نبودم راحت بگم بلد نیستم
فکر میکنم اون روز تونستم روی اساتید اثر مثبتی بذارم
رشته تحصیلیم هم کشاورزی بود و دانشگاه تهران قبول شدم

ملیحه
ملیحه

ببخشید رتبه شما چند بود که تهران قبول شدین؟من هم کشاورزی ام

مهسا
مهسا

سلام
لطفا نمره ترازتون رو هم بفرمایید تا بتونم بهتر راهنمایی کنم.
اما به طور کلی شانستون برای دانشگاه ازاد خوبه. برای شبانه ها بستگی به تراز اعلامی داره، لب مرز ممکنه دعوت به مصاحبه بشید.

دکتری
دکتری

بله جتما

مهرداد صنایع
مهرداد صنایع

من رتبه ام 400 شده در مهندسی صنایع . لیسانس صنایع سراسری دارم و ارشد مدیریت صنعتی از آزاد تهران ، چندتا مقاله در کنفرانس های داخلی و یک مجله دارم . در ضمن شاغل هستم . آیا شانسی برای قبولی در دانشگاه های پردیس تهران یا پیام نور دارم .

مهسا
مهسا

سلام
بله ممکنه برای پردیس و پیام نور شانس داشته باشید اگه ترازشون رو پایین اعلام کنند.
البته برای دانشگاه ازاد شانس بهتری دارید.
لازمه که خودتون رو برای عملکرد موثر و نشون دادن توانمندی هاتون در مصاحبه اماده کنید.

النا
النا

سلاممتاسفانه تایم ثبت نام ازمون ام اس ار تی تمام شده و ازمون بعدی هم تیر ماهه که عملا برای مصاحبه دکتری نمیرسه
بنظرتون چه باید کرد؟

مهسا
مهسا

سلام
ازمون تولیمو 20 اردیبهشت برگزار میشه و تا فردا مهلت ثبت نام داره. به نظرم حداقل در این ازمون ثبت نام کنید. ممکنه نمره ش به بعضی مصاحبه ها برسه. البته اینم مدنظر داشته باشید که نمره مدرک زبان فقط جزئی از مصاحبه است.

بهار
بهار

ببخشید اعتبار این مدرک زبانها تا چه وقته؟

مهسا
مهسا

سلام
اعتبار مدرک زبان های داخلی و خارجی همگی 2 سال هست.

علیرضا
علیرضا

سلام من امسال ازمون دادم ولی نخونده بودم و امیدی هم نداشتم به قبولی .
نمره اختصاصی هم منفی ۱ درصد شد ولی استعداد رو زدم و قبول شدم. ۲ تا مقاله بین المللی نوشتم و اینکه معدل کارشناسی ارشد رو هم ۱۷ شدم .ایا امیدی هست برای قبولی یا خیر .زبان هم مدرک ندارم .لطفا راهنمایی کنید

مهسا
مهسا

سلام
درصد اختصاصی تون حتی با فرض دعوت به مصاحبه میتونه خیلی مشکل ساز بشه. چون اساتید دنبال جذب کسانی هستن که وضعیت درسی خوبی داشته باشن.

رضا
رضا

سلام من آزمون تولیمو دادم نمره ام شده 468، writing هم 4/5 شدم. آیا امیدی هست که قبول شم تو مصاحبه دکتری؟

مهسا
مهسا

سلام
نمره زامون زبان تنها یک جزء از مصاحبه است و رزومه اموزشی و پژوهشی و عملکرد کلی شما در مصاحبه هم خیلی مهم هست. ضمن این که نمره تراز مرحله کتبی هم 50 درصد در پذیرش مهمه و بنابراین نمیشه با نمره زبان قضاوت صحیحی داشت.

m
m

سلام. اطلاع دارید نتایج بورس شهید احدی اعلام شدند یا نه؟ و اینکه چه زمانی و چطور اعلام میشوند؟ ممنون

کیمیا
کیمیا

سلام من سه کتاب ترجمه کردم مربوط به رشته خودم اما مربوط به گرایشم نیست آیا تو مصاحبه قبول می کنن؟

مهسا
مهسا

سلام
رشته تون چیه؟
اگه بیربط به رشته تون باشه، اغلب خیر. مگر این که از جهت آشنایی شما با زبان انگلیسی برای اساتید حائز اهمیت باشه.

کیمیا
کیمیا

رشته تربیت بدنی هستم گرایش مدیریت ورزشی، کتابایی که ترجمه کردم گرایش فیزیولوژی و گرایش رفتار حرکتی از رشته خودمه..

راضیه
راضیه

سلام
ببخشید این جدول امتیازدهی اجباریه؟ یعنی حتما همه دانشگاه ها بر اساس همین امتیاز میدن؟

مهسا
مهسا

سلام
خیر متأسفانه اغلب دانشگاه ها چندان به جداول امتیازدهی پایبند نیستند و خودشون بر اساس معیارهای خودش امتیاز میدن.
البته بعضی دانشگاه ها هم همین جدول ملاکشون هست و خیلی ها هم مبنای اصلی شون همینه اما بر اساس دیدگاه خودشون اضافه و کم میکنند.

آرش
آرش

با سلام.
داشتن دو مدرک ارشد در پذیرش دکتری موثر است یا خیر؟
به عنوان مثال ارشد جامعه شناسی و ارشد علوم ارتباطات برای پذیرش در دکتری جامعه شناسی.

مهسا
مهسا

سلام
در صفحه مشاوره پاسختون داده شده.
موفق باشید

شبنم
شبنم

یک سوال ساده… مابین دو نفر که یکی رتبه ۱ و دیگری رتبه بفرض ۱۵ هردو واسه یک دانشگاه دعوت میشن، تفاوتی در امتیازاتشان وجود داره یا کلا همچی صفر میشه برای مصاحبه..

مهسا
مهسا

سلام
نتیجه ازمون کتبی ۵۰ درصد در پذیرش نهایی موثر هست. ینی نمره مصاحبه تنها نیمی از نمره نهایی هست.
اگه منظورتون تاثیر نتیجه ازمون کتبی در مصاحبه است که باید بگم برخی دانشگاه ها به رتبه اهمیت میدن و امتیاز میدن و برخی خیر.

محمد
محمد

سلام ی سوال داشتم
من اگر رتبه ام در سهیمه ۱ شود احتمال قبولی ۱۰۰ درصد می باشد ؟بدون در نظر گرفتن مصاحبه

مهسا
مهسا

سلام
خیر. در پذیرش دکتری چون مصاحبه تاثیر ۵۰ درصدی داره، رتبه تضمین کننده قبولی نیست و رتبه های برتر ممکنه هیچ جا قبول نشن و رتبه های بالاتر در دانشگاه های خوب. مصاحبه رو باید کاملا جدی بگیرید و براش اماده بشید. بد نیست که کتاب مصاحبه دکتری رو از همین سایت تهیه کنید.

faezeeee
faezeeee

سلااام
به من گفتن شرط قبولی دکتری معدل بالای ١٨ هست
این واقعا راسته؟ اگ ١٧ یا ١۶ باشه شانسی نیست؟!!!

مهسا
مهسا

سلام
چنین چیزی صحت نداره. برای پذیرش در مقطع دکتری از طریق شرکت در کنکور کفی برای معدل مقاطع قبلی اعلام نشده و همه چیز بستگی به رتبه و مصاحبه شما داره. ممکنه معدل برای اساتید در یک مصاحبه مهم باشه، ولی در هیچ جا شرط لازمی در این خصوص گفته نشده.

سپهری
سپهری

کاملا غلطه

مهتاب
مهتاب

سلام وقت بخیر
چاپ مقاله مثلا آی اس آی چقد طول میکشه حدودا؟ میخام چارترمه تموم کنم پایان نامه رو ولی تا جوابای کار آزمایشگاه بیاد و مقاله کنم خب زمان میبره ینی همون ترم چار میش و بعدم باید بمونم تا چاپ شه. ایا مقاله چاپ میش تا مصاحبه دکترا؟ترم چار میخام شرکت کنم دکترا

مهسا
مهسا

سلام
راستش خیلی موضوع ثابتی نیست. من دیدم مقاله ای که دو هفته ای پذیرش شده و دیدم مقاله ای که یک سال و نیم زمان برده. برای اطلاع از این موضوع هم میتونید از همرشته ای هاتون سوال کنید و هم تاریخ دریافت و پذیرش و چاپ مقالات اون مجله رو که معمولا در صفحه اول مقاله ذکر میشه بررسی کنید.

علی
علی

با سلام ایا مجلات علمی پژوهشی بر اساس مصوبه دانشگاه ازاد«علمی پژوهشی دانشگاه ازاد»برای مصاحبه دکتری در دانشگاه دولتی امتیازی دارد؟

مهسا
مهسا

سلام
اصولا ملاک دانشگاه های دولتی، لیست مجلات علمی پژوهشی وزارت علوم هستش.

علی
علی

سلام کدوم گواهی نامه ها دارای امتیاز هستن برای مصاحبه دکتری

مهسا
مهسا

سلام
در جداول همین صفحه میتونید گواهی هایی که دارای امتیاز در مصاحبه دکتری هستند رو متوجه بشید.
موفق باشید

افسانه
افسانه

سلام،ببخشید برای مقالات ای اس ای سابمیت هم مورد قبوله توی مصاحبه یا نه حتما باید چاپ شده باشه،

مهسا
مهسا

سلام
سابمیت ممکنه اثر مثبت در مصاحبه داشته باشه، اما امتیاز در بیشتر موارد فقط به مقالات پذیرش شده و یا چاپ شده تعلق میگیره.

شیما
شیما

سلام
یه سوال دارم
آیا ارزش داره توی سازمان پژوهشها دکترا بگیریم؟
دانشگاه پیام نور چطور؟

دوستان راهنمایی کنند

مهسا
مهسا

سلا
بستگی داره که هدف شما از تحصیل در مقطع دکتری چی باشه و الان شرایط کاریتون به چه شکلی باشه. ایا شاغل هستین؟
هدفتون عضویت به عنوان هیات علمی است؟

زهره-معماری
زهره-معماری

سلام به دوستان گرامی چند تا سؤال دارم اول اینکه این جدول در قالب آیین نامه ش توی سایت هست که بشه دانلود کرد؟ برای ۹۶ هم همین ملاک بوده یا صفحۀ جدیدتری توی سایت هست؟ برای هر دانشگاه کلاً متفاوت میشه؟ امتیازها دست میخوره یا موارد؟!؟ و اینکه امتیازهای ضروری نداره؟ یعنی نگفته از بعضی بندها (منظورم مقاله علمی پژوهشیه) حتماً چند امتیاز باید داشت؟ من شنیده بودم مقاله های علمی پژوهشی تعداد خاصی ازش ضروریه حد نصاب امتیاز اکتسابی تعریف نشده؟ اینجوری بسته به افرادی که برن یه جا مصاحبه برترینها انتخاب میشن؟!؟ پس چطور با حد نصاب… ادامه نظر»

مهسا
مهسا

سلام
در صفحه مشاوره پاسختون داده شده.
موفق باشید

زهره-معماری
زهره-معماری

بله، بزرگواری کردید.
دیدم
ممنون از شما

سینا
سینا

ببخشید یه سوال دارم قبول شدگانی که مدرک زبان ندارند ازشون ثبت نام نمیشه؟

مهسا
مهسا

سلام
عموما مشکلی نیست و هیچ دانشگاهی شرط ثبت نامش مدرک زبان نیست. مدت مشخصی (اغلب تا ازمون جامع و برخی دانشگاه ها تا یک ترم) مهلت میدن تا بتونید مدرک زبان بگیرید.

tabasom
tabasom

سلام دوستان با ارزوی موفقیت برای شما عزیزان درتمامی مراحل، دوستان اگر کسی رشته ش حسابداری هست وبه مصاحبه دانشگاه آزاد تهران دعوت شده بودید ازتجربه مصاحبتون واینکه چه اساتیدی در این مصاحبه حضور داشتند را بفرمایید بسیار ممنون میشم…. سپاس

majid
majid

جناب/ سرکار MR_H
شما گرامر زبان چی خوندید؟

MR_H
MR_H

من یه کتاب پردازش هست Toefl for PhD
و تافل کیت با توضیحات دکتر خیرآبادی.
البته خود خیرآبادی کتاب گرامر داره ولی نظر شخصی من اینه ک تا میتونین سوال گرامر کار کنین. تا ملکه ذهنتون بشه گرامر.بخاطر سپاری گرامر سخت و گاها عبث هست.

MR_H
MR_H

سلام دوستان من آزمون زبان MSRT شرکت کردم استراکچرم کامله ۳۰ ولی نمیدونم چرا قسمت درک مطلب اینقد افتضاح شده(۱۵از۴۰)دوتا سوال دارم:
۱٫ نمره ۵۳ رو بفرستم برای مصاحبه؟ ارزش داره؟
۲٫ میشه به نتایج MSRt اعتراض کرد؟

فریده
فریده

من دیروز مصاحبه دادم .رشته اموزش زبان انگلیسی . بد نبود. از پایان نامه سوال شد ازم . چند تا سوال تخصصی . از مقالاتم و یه معرفی از خودم.

فاطمه
فاطمه

سلام فریده خانم ممنون از اینکه بقیه رو از نگرانی در آوردید.میشه بیشتر توضیح بدید چندتا مقاله نوشتید ؟ نحوه پرسش در رابطه با مقاله به چه صورت بود؟

م
م

با توجه به اینکه امیتاز پژوهشی از ۳۰ به ۲۰ کاهش یافته چطور محاسبه خواهد شد؟

من
من

بعلاوه اینکه ۲۰ امتیاز پژوهشی و آموزشی با هم هستش! خدا می دونه تقسیم بندی امتیازات چطور باشه

انصاری
انصاری

با سلام
دوستان متاسفانه من از فرم صلاحیت عمومی کاملا بی اطلاع بودم و الان متوجه شدم که زمان تمدیدش هم به پایان رسیده!! یعنی هیچ جوری نمیتونم تحصیل کنم؟ موقعیتم رو تا سال بعد از دست دادم؟!؟

من
من

بهتر نیست حضوری بری سازمان سنجش؟

باران
باران

سلام
دوستان سوال من کوتاه و ساده س. من توی آزمون تولیمو، نمره ۴۵۰ گرفتم و نمره ی رایتینگمم ۳/۵ شده از ۶٫
به نظرتون قابل قبول هست برای دانشگاه؟ (امیرکبیر)
واقعا طبق این جدول ۳ امتیاز داره؟

مهسا
مهسا

سلام
چون طبق جدول امتیاز میگیره، به نظرم همراهتون ببرید. البته لزوما دقیقا ۳ امتیاز رو ممکنه بهتون ندن. بیشتر سلیقه ای عمل میشه در دادن امتیازات.