مصاحبه دکتری؛ از زمانی که نخستین دوره‌های دکتری تخصصی در کشور راه‌اندازی شد، به تنهایی و یا در کنار برگزاری آزمون کتبی، در ارزیابی داوطلبان این دوره نقش داشته است.

به گزارش پی اچ دی تست، از سال 1390 که پذیرش دانشجویان دکتری، شکل رسمی‌تری به خود گرفت و آزمون نیمه‌متمرکز دکتری از سوی سازمان سنجش برگزار شد، باز هم بخش مصاحبه دکتری، اهمیت خود را حفظ کرده و نقش مهمی در پذیرش داوطلبان دوره دکتری دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کلیک کنید.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مصاحبه چه‎قدر در پذیرش دکتری تاثیر دارد؟

مصاحبه دکتری

موفقیت در مصاحبه دکتری به چه چیزهایی وابسته است؟

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تأثیر مصاحبه در پذیرش دکتری 99، 50 درصد خواهد بود. بدین صورت که پس از برگزاری مصاحبه دکتری از سوی دانشگاه‌ها، نمره مصاحبه داوطلب با نمره‌تراز کسب‌شده در آزمون کتبی میانگین گرفته می‌شود و نمره کل داوطلب محاسبه می‌شود.

نمره کل داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه هر دانشگاه/واحد دانشگاهی قیاس شده و مطابق با ظرفیت، افرادی که بالاترین نمره کل را کسب کرده باشند پذیرفته می‌شوند.

البته متأسفانه طی سال‌های اخیر، دانشگاه‌های اقدام به اعمال حدنصاب نمره مصاحبه دکتری می‌نمایند.

نحوه محاسبه نمره کل داوطلب جهت تعیین قبولی یا عدم قبولی با توجه به میزان تأثیر نمره مصاحبه آزمون دکتری و نمره آزمون کتبی در سال‌های مختلف متفاوت بوده است.

تغییرات وزن و تأثیر مصاحبه و آزمون کتبی در پذیرش دانشجویان در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز از سال 1390 تا 1399 را می‌توانید در جدول زیر ملاحظه نمایید.

سال برگزاری آزمون سهم آزمون کتبی سهم مصاحبه دکتری
آزمون دکتری 99 50 درصد 50 درصد
آزمون دکتری 98 50 درصد 50 درصد
آزمون دکتری 97 50 درصد 50 درصد
آزمون دکتری 96 50 درصد 50 درصد
آزمون دکتری 95 بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها 0 تا 30 درصد (غالباً صفر) بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها بین 70 تا 100 درصد (غالباً 100 درصد)
آزمون دکتری 94 30 درصد 70 درصد
آزمون دکتری 93 30 درصد 70 درصد
آزمون دکتری 92 50 درصد 50 درصد
آزمون دکتری 91 یک سوم نمره کل دو سوم نمره کل
آزمون دکتری 90 صفر درصد 100 درصد

 

براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مصاحبه و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری شامل سه بخش به شرح زیر است.

الف) دکتری آموزشی- پژوهشی:

1- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 نمره)

2- مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 نمره)

ب) دکتری پژوهش محور:

1- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 نمره)

2- مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 نمره)

3- تهیه طرح واره (20 نمره)

 

 

مصاحبه دکتری سراسری چگونه برگزار می‌شود؟

پس از برگزاری مرحله کتبی و انتشار کارنامه اولیه از سوی سازمان سنجش، دانشگاه‌ها اقدام به تعیین حدنصاب نمره سنجش علمی می‌نمایند. سپس داوطلبان می‌توانند نسبت به انتخاب رشته دکتری بر اساس دانشگاه‌ها و ظرفیت‌ پذیرش دکتری که در دفترچه انتخاب رشته دکتری اعلام می‌شود، فرم انتخاب رشته را تکمیل نمایند (برای مشاوره انتخاب رشته دکتری کلیک کنید) و برای حضور در مصاحبه دانشگاه‌ها اقدام کنند.

نتایج دعوت به مصاحبه دکتری با توجه به نمره کسب‌شده در مرحله کتبی توسط داوطلبان و حدنصاب اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌ها، در سال 98 از سوی سازمان سنجش اعلام شد. داوطلبانی که از سوی سازمان سنجش مجاز به شرکت در مصاحبه­ دانشگاه‎های مختلف شناخته شده بودند، در مرحله دوم آزمون در دانشگاه‎ها حضور یافته و پس از اتمام مصاحبه‎ها، نتایج نهایی دکتری سراسری و نتایج نهایی دکتری آزاد هر دو از طریق سایت سازمان سنجش اطلاع‌رسانی شد.

بنابراین، طبق روال چند سال اخیر، پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، داوطلبان در مصاحبه دانشگاه‌ها حضور می‌یابند.

روند شرکت در مصاحبه دکتری بدین صورت است که:

داوطلبان با توجه به جدول زمانی اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌هایی که برای مصاحبه دعوت شده‌اند، با همراه داشتن مدارک لازم و مدارک موردنظر دانشگاه مصاحبه‌کننده، که از طریق وب‌سایت دانشگاه‌ها و یا تماس تلفنی با داوطلب از سوی دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود، به مؤسسات آموزش عالی مراجعه و در مصاحبه شرکت می‌کنند.

قابل توجه است که برخی دانشگاه‌ها ممکن است از داوطلبان بخواهند پیش از حضور در مصاحبه، مدارک مصاحبه دکتری را به صورت اینترنتی و یا حضوری به دانشگاه محل مصاحبه ارائه دهند.

با توجه به شیوع کرونا اعلام شده است که مصاحبه های دکتری 99 به صورت مجازی برگزاری خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مصاحبه مجازی دکتری کنید.

دلایل برگزاری مصاحبه دکتری به صورت مجازی به شرح زیر اعلام شده است:

  • کاستن از حجم رفت‌وآمد شهری و بین شهری داوطلبان و سایر عوامل اجرایی مصاحبه
  • بهره برداری بهینه از زیرساخت‌های ایجاد شده فناوری اطلاعات
  • کاهش هزینه‌های سربار داوطلب و دانشگاه برای اجرای مرحله دوم پذیرش
  • امکان صرف وقت بیشتر در ارزیابی دقیق از صلاحیت‌های هر داوطلب