موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

مصاحبه دکتری (نکات) + جدول امتیازات مصاحبه دکترا ۱۴۰۲

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مصاحبه دکتری؛ یکی از مهم‌ترین مراحل پذیرش در مقطع دکتری است. چرا برای داوطلبان کنکور دکتری تاثیر ۵۰ درصدی و برای داوطلبان دکتری بدون آزمون تاثیر ۱۰۰ درصدی در قبولی داوطلبان دارد. داوطلبان آزمون دکتری اگر در مصاحبه شرکت نکنند، در این دوره پذیرش نخواهند شد!

به گزارش پی اچ دی تست، پس از انتخاب رشته دکتری، نتایج دعوت به مصاحبه دکترا (نتایج انتخاب رشته) از سوی سازمان سنجش برای دانشگاه‌های سراسری (دوره های روزانه، شبانه، پردیس، مشترک و دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی) و از سوی دانشگاه آزاد برای داوطلبان این دانشگاه منتشر می‌شود. سپس داوطلبان در مصاحبه دانشگاه ها حضور پیدا خواهند کرد.

در این مطلب همه چیزهایی که برای موفقیت در مصاحبه ازمون دکترا نیاز دارید گفته شده است! با ما همراه باشید!

مصاحبه دکتری چیست؟

از سال ۱۳۹۰ که پذیرش دانشجویان دکتری، شکل رسمی‌تری به خود گرفت و آزمون نیمه‌متمرکز دکتری از سوی سازمان سنجش برگزار شد، باز هم بخش مصاحبه دکتری، اهمیت خود را حفظ کرده و نقش مهمی در پذیرش داوطلبان دوره دکتری دارد.

قابل توجه است که جهت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز مصاحبه نقش مهمی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کلیک کنید.

از طرفی متقاضیان پذیرش دکتری بدون آزمون استعداد درخشان و یا دکتری بدون کنکور پردیس نیز باید در مصاحبه شفاهی حضور پیدا کنند.

مصاحبه دکتری

مصاحبه دکترا بدین صورت است که داوطلبان در زمان مشخصی که دانشگاه تعیین می‌کند در یک جلسه با حضور اساتید دانشگاه مدنظر شرکت می‌کنند. در این جلسه ضمن بررسی رزومه داوطلب، اساتید مصاحبه‌کننده از وی سوالات مختلفی نیز می‌پرسند؛ این سوالات ممکن است اختصاصی یا عمومی باشند که در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مصاحبه چقدر در پذیرش دکتری تاثیر دارد؟

مصاحبه دکتری

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تأثیر مصاحبه در پذیرش دکتری ۱۴۰۲، ۵۰ درصد خواهد بود. بدین صورت که پس از برگزاری مصاحبه دکتری از سوی دانشگاه‌ها، نمره مصاحبه داوطلب با نمره‌تراز کسب‌شده در آزمون کتبی میانگین گرفته می‌شود و نمره کل داوطلب محاسبه می‌شود.

نمره کل داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه هر دانشگاه/واحد دانشگاهی قیاس شده و مطابق با ظرفیت، افرادی که بالاترین نمره کل را کسب کرده باشند پذیرفته می‌شوند.

البته متأسفانه طی سال‌های اخیر، دانشگاه‌های اقدام به اعمال حدنصاب نمره مصاحبه دکتری می‌نمایند. بدین صورت که اگر داوطلبی حد نصاب نمره مصاحبه مدنظر دانشگاه را کسب نکند، در آن دانشگاه پذیرش نخواهد شد. حتی اگر به لحاظ مجموع نمره مصاحبه و آزمون کتبی بالاتر از سایر داوطلبان باشد.

نحوه محاسبه نمره کل داوطلب جهت تعیین قبولی یا عدم قبولی با توجه به میزان تأثیر نمره مصاحبه آزمون دکتری و نمره آزمون کتبی در سال‌های مختلف متفاوت بوده است.

تغییرات وزن و تأثیر مصاحبه و آزمون کتبی در پذیرش دانشجویان در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲ را می‌توانید در جدول زیر ملاحظه نمایید.

سال برگزاری آزمونسهم آزمون کتبیسهم مصاحبه دکتری
آزمون دکتری 140250 درصد50 درصد
آزمون دکتری 140150 درصد50 درصد
آزمون دکتری 140050 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9950 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9850 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9750 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9650 درصد50 درصد
آزمون دکتری 95بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها 0 تا 30 درصد (غالباً صفر)بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها بین 70 تا 100 درصد (غالباً 100 درصد)
آزمون دکتری 9430 درصد70 درصد
آزمون دکتری 9330 درصد70 درصد
آزمون دکتری 9250 درصد50 درصد
آزمون دکتری 91یک سوم نمره کلدو سوم نمره کل
آزمون دکتری 90صفر درصد100 درصد

 

براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مصاحبه و بررسی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری شامل سه بخش به شرح زیر است.

الف) دکتری آموزشی- پژوهشی:

1- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 نمره)

2- مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 نمره)

ب) دکتری پژوهش محور:

1- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 نمره)

2- مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 نمره)

3- تهیه طرح واره (20 نمره)

 

درخصوص پذیرش دکتری بدون آزمون استعداد درخشان و دکتری بدون کنکور پردیس با توجه به این که آزمون کتبی برگزار نمی‌شود، امتیازات آموزشی و پژوهشی و مصاحبه شفاهی تاثیر ۱۰۰ درصدی در قبولی نهایی دارد.

مصاحبه ازمون دکتری سراسری چگونه برگزار می‌شود؟

پس از برگزاری مرحله کتبی کنکور دکتری توسط سازمان سنجش و انتشار کارنامه نتایج اولیه دکتری از سوی سازمان سنجش، دانشگاه‌ها اقدام به تعیین حدنصاب نمره سنجش علمی می‌نمایند. سپس داوطلبان می‌توانند نسبت به انتخاب رشته دکتری بر اساس دانشگاه‌ها و ظرفیت‌ پذیرش دکتری که در دفترچه انتخاب رشته دکتری اعلام می‌شود، فرم انتخاب رشته را تکمیل نمایند (برای مشاوره انتخاب رشته دکتری کلیک کنید) و برای حضور در مصاحبه دانشگاه‌ها اقدام کنند.

نتایج دعوت به مصاحبه دکتری با توجه به نمره کسب‌شده در مرحله کتبی توسط داوطلبان و حدنصاب اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌ها، از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود. داوطلبانی که از سوی سازمان سنجش مجاز به شرکت در مصاحبه­ دانشگاه‎های مختلف شناخته شده باشند، در مرحله دوم آزمون در دانشگاه‎ها حضور یافته و پس از اتمام مصاحبه‎ها، نتایج نهایی دکتری سراسری و نتایج نهایی دکتری آزاد هر دو از طریق سایت سازمان سنجش اطلاع‌رسانی می‌شود.

بنابراین، طبق روال چند سال اخیر، پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، داوطلبان در مصاحبه دانشگاه‌ها حضور می‌یابند.

روند شرکت در مصاحبه دکتری بدین صورت است که:

داوطلبان با توجه به جدول زمانی اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌هایی که برای مصاحبه دعوت شده‌اند، با همراه داشتن مدارک موردنظر دانشگاه مصاحبه‌کننده، که از طریق وب‌سایت دانشگاه‌ها و یا تماس تلفنی با داوطلب از سوی دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود، به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مراجعه و در مصاحبه شرکت می‌کنند.

مصاحبه های دکتری ۱۴۰۲ به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

نحوه ثبت نام مصاحبه دکتری چگونه است؟

برخی دانشگاه‌ها ممکن است از داوطلبان بخواهند پیش از حضور در مصاحبه، نسبت به ثبت نام و تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک مصاحبه دکتری اقدام کنند. برای اطلاع دقیق از نحوه ثبت نام مصاحبه و سایز جزییات شرکت در این مرحله لازم است به اطلاعیه دانشگاه ها مراجعه کنید.

نحوه برگزاری مصاحبه های دکتری آزاد

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال‌های اخیر به روش‌های مختلفی برگزار شده است:

ردیفسالنحوه برگزاری مصاحبه
۱۱۳۹۷

برگزاری مصاحبه در ۱۰ منطقه آمایشی

روال شرکت در مصاحبه بدین صورت بود که پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه آزاد، داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده بودند، بنا بر اطلاعاتی که اعلام شده بود، نسبت به انتخاب مناطق آمایشی جهت شرکت در مصاحبه اقدام می‌نمودند.

به عنوان مثال، اگر داوطلبی از ۴۰ رشته‌محل انتخابی خود در ۱۵ رشته‌محل برای مصاحبه دعوت شده بود و این ۱۵ رشته‌محل مثلاً در ۵ منطقه آمایشی دانشگاه آزاد واقع شده بود، داوطلب باید با مراجعه به سایت در صورت تمایل با پرداخت هزینه مصاحبه در هر منطقه نسبت به انتخاب مناطق مذکور به صورت هر ۵ منطقه یا تعدادی از آن‌ها اقدام می‌کرد.

۲۱۳۹۸برگزاری مصاحبه دکتری به صورت متمرکز (یعنی یک مصاحبه برای همه انتخاب‌های مدنظر داوطلبان) در شهر تهران
۳۱۳۹۹ و ۱۴۰۰برگزاری مصاحبه به صورت متمرکز (یعنی یک مصاحبه برای همه انتخاب‌های مدنظر داوطلبان) و مجازی (به علت شیوع کرونا)
۴۱۴۰۱برگزاری مصاحبه دکتری به صورت متمرکز (یعنی یک مصاحبه برای همه انتخاب‌های مدنظر داوطلبان) در شهر تهران

در سال ۱۴۰۲ نیز مصاحبه دکتری آزاد به صورت متمرکز و در واحدهای دانشگاه آزاد در شهر تهران برگزار می‌شود.

مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۲ نیز به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

داوطلبانی که بر اساس نتایج اولیه انتخاب رشته واجد شرایط دعوت به مصاحبه شده و تمایل به شرکت در این مرحله از ارزیابی علمی و تخصصی را داشتند، لازم است با مراجعه به سامانه مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org نسبت به انتخاب رشته (یا رشته های) مورد نظر خود جهت ثبت نام و حضور در مصاحبه علمی اقدام نمایند.

هزینه مصاحبه دکترا دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ مبلغ ۲۸۵هزار تومان به ازای هر رشته/گرایش تعیین شده است.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد احتمالا در تیر ۱۴۰۲ است.

نمره مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد از چند است؟

نمره مصاحبه داوطلبان دکتری با کنکور دانشگاه آزاد از ۵۰ است که نمره مصاحبه بعدا با نمره آزمون کتبی جمع زده می‌شود تا نتایج نهایی مشخص شود.

نمره مصاحبه دکتری استعداد درخشان دانشگاه آزاد از ۸۹ نمره است. 

نمره نهایی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شامل شامل امتیاز سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه شفاهی می‌باشد.

زمان مصاحبه دکتری ۱۴۰۲

پس از اعلام نتایج دکتری، زمان برگزاری مصاحبه‌های دکتری سراسری از طریق سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد. اما برخی دانشگاه‌ها زودتر نسبت به اعلام زمان مصاحبه اقدام می‌کنند.

زمان مصاحبه دکتری ۱۴۰۲ از ششم خرداد شروع می‌شود. تاریخ برگزاری مصاحبه ها از خرداد تا اوایل مردادماه اعلام شده است.

بر اساس اعلام سازمان سنجش:

متقاضیانی که براساس کارنامه منتشره در درگاه این سازمان در کدرشته محل‌های انتخابی دارای حدنصاب نمره علمی لازم می‌باشند، لازم است مطابق با اطلاعیه دانشگاه های مربوط که در درگاه اطلاع رسانی آنها منتشر می‌گردد به منظور انجام مراحل مختلف مصاحبه اقدام نمایند.

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد هفته سوم تیرماه اعلام شده است.

در جدول زیر اطلاعیه مصاحبه کنکور دکتری ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها آورده شده است:

اطلاعیه مصاحبه دکتری ‍۱۴۰۲ دانشگاه ها

مصاحبه دکتری دانشگاه شریف
مصاحبه دکتری دانشگاه تهران
مصاحبه دکتری دانشگاه شهید بهشتی
مصاحبه دکتری دانشگاه علامه طباطبایی
مصاحبه دکتری دانشگاه علم و صنعت
مصاحبه دکتری دانشگاه تربیت مدرس
مصاحبه دکتری دانشگاه لرستان
مصاحبه دکتری دانشگاه تبریز
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری
مصاحبه دکتری دانشگاه ادیان و مذاهب
مصاحبه دکتری پژوهشگاه مواد و انرژی
مصاحبه دکتری دانشگاه باقرالعلوم
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی شیراز
مصاحبه دکتری دانشگاه فردوسی
مصاحبه دکتری دانشگاه هنر اصفهان
مصاحبه دکتری دانشگاه سیستان و بلوچستان
مصاحبه دکتری دانشگاه خواجه نصیر
مصاحبه دکتری دانشگاه کاشان
مصاحبه دکتری دانشگاه خوارزمی
مصاحبه دکتری دانشگاه گیلان
مصاحبه دکتری دانشگاه ارومیه
مصاحبه دکتری دانشگاه چمران اهواز
مصاحبه دکتری دانشگاه قرآن و حدیث
مصاحبه دکتری دانشگاه اصفهان
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
مصاحبه دکتری دانشگاه قم
مصاحبه دکتری موسسه علوم و صنایع غذایی
مصاحبه دکتری دانشگاه بوعلی سینا
مصاحبه دکتری دانشگاه شهرکرد
مصاحبه دکتری دانشگاه بناب
مصاحبه دکتری دانشگاه امام حسین
مصاحبه دکتری دانشگاه مازندران
 مصاحبه دکتری دانشگاه محقق اردبیلی
مصاحبه دکتری دانشگاه ملایر
مصاحبه دکتری دانشگاه شیراز
مصاحبه دکتری دانشگاه سمنان
مصاحبه دکتری دانشگاه خلیج فارس
مصاحبه دکتری دانشگاه حکیم سبزواری
مصاحبه دکتری دانشگاه کردستان
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان
مصاحبه دکتری دانشگاه بیرجند
مصاحبه دکتری دانشگاه زنجان
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی ارومیه
مصاحبه دکتری دانشگاه دامغان
مصاحبه دکتری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان
مصاحبه دکتری دانشگاه نوشیروانی بابل
مصاحبه دکتری دانشگاه هنر تهران
مصاحبه دکتری دانشگاه امیرکبیر
مصاحبه دکتری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
مصاحبه دکتری دانشگاه علم و فرهنگ
مصاحبه دکتری دانشگاه باهنر کرمان
مصاحبه دکتری دانشگاه امام خمینی قزوین
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم پایه زنجان
مصاحبه دکتری دانشگاه شاهد
مصاحبه دکتری دانشگاه رازی کرمانشاه
مصاحبه دکتری موسسه علوم شناختی
مصاحبه دکتری دانشگاه اراک
مصاحبه دکتری دانشگاه مدنی آذربایجان
مصاحبه دکتری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
مصاحبه دکتری دانشگاه یزد
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی نفت
مصاحبه دکتری دانشگاه مفید قم
مصاحبه دکتری دانشگاه ولی عصر رفسنجان
مصاحبه دکتری دانشگاه میبد
مصاحبه دکتری دانشگاه گنبد کاووس
مصاحبه دکتری دانشکده اصول الدین
مصاحبه دکتری دانشگاه الزهرا
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی قم
مصاحبه دکتری دانشگاه یاسوج
مصاحبه دکتری دانشگاه زابل
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان
مصاحبه دکتری دانشگاه مالک اشتر
مصاحبه دکتری دانشگاه اردکان
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی اراک
مصاحبه دکتری دانشگاه سلمان فارسی کازرون
مصاحبه دکتری دانشگاه گلستان
مصاحبه دکتری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
مصاحبه دکتری دانشگاه ایلام
مصاحبه دکتری دانشگاه ولایت
مصاحبه دکتری پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی همدان
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی سهند
مصاحبه دکتری دانشگاه هرمزگان
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان
مصاحبه دکتری دانشگاه شمال
مصاحبه دکتری دانشگاه مراغه
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم و معارف قرآن
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
مصاحبه دکتری دانشگاه مذاهب اسلامی
مصاحبه دکتری دانشگاه هنر اسلامی تبریز
مصاحبه دکتری پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله
مصاحبه دکتری دانشگاه تفرش
مصاحبه دکتری دانشگاه امیرالمومنین
مصاحبه دکتری دانشگاه امام صادق
مصاحبه دکتری دانشگاه علوم و فنون مازندران
مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی شاهرود
مصاحبه دکتری دانشگاه شهید رجایی

توجه: این جدول به طور مستمر به‌روزرسانی خواهد شد!

زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور

زمان برگزاری مصاحبه های دکتری پیام نور ۱۴۰۲ از ۱۷ خرداد تا ۵ تیرماه است. علاوه بر این هر داوطلب پس از پایان مهلت ثبت نام، می‌تواند با مراجعه به سامانه صبا، تاریخ، ساعت و آدرس محل برگزاری جلسات مصاحبه را در صفحه شخصی خود مشاهده نماید. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مطلب مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور مراجعه نمایید.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری بدون آزمون ۱۴۰۲

درخصوص پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه‎های سراسری، فراخوان دانشگاه‌ها به صورت مستقل اعلام می‌شود و زمان مصاحبه‌ها هم اغلب متفاوت است که از طریق سایت دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

اما در خصوص دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد، معمولاً برگزاری مصاحبه‌های دکتری بدون کنکور همزمان با برگزاری مصاحبه‌ها داوطلبان باآزمون است.

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری

امتیازات مصاحبه دکتری

در مصاحبه های دکتری، غالباً ۴۰ درصد نمره به سوابق پژوهشی و آموزشی و ۶۰ درصد به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده می‌شود.

نمره مصاحبه دکتری از چند است؟

نمره مصاحبه دکتری از ۵۰ محاسبه می‌شود؛ از این عدد ۳۰ امتیاز به مصاحبه شفاهی و سنجش علمی داوطلبان اختصاص دارد و ۲۰ امتیاز هم مربوط به ارزیابی سوابق آموزشی و پژوهشی است.

نمره مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد از چند است؟

حداکثر نمره مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۵۰ است که ۲۰ امتیاز مربوط به سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری و ۳۰ امتیاز مربوط به مصاحبه علمی است.

در مجموع، نمره معدل و پایان‌نامه، دانشگاه‌های مقاطع قبلی، ارائه­ کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، سوابق تدریس دانشگاهی، مدرک زبان و نمره کتبی آزمون دکتری، مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای کسب امتیاز بخش آموزشی و پژوهشی جهت قبولی در مصاحبه دکتری هستند.

امتیاز مقاله و کتاب در مصاحبه دکتری

ازجمله مواردی که در غالب مصاحبه‌های دکتری برای داوطلبان امتیاز به همراه دارد، شامل آیتم‌های زیر است:

 • مقالات علمی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی
 • مقالات چاپ‎شده در کنفرانس‎های معتبر (داخلی یا خارجی)
 • تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

داشتن مقاله به اساتید مصاحبه‌کننده نشان می‌دهد که داوطلب ضمن داشتن توانمندی پژوهش و نگارش مقاله، به حوزه پژوهشی خود نیز علاقه‌مند هم است. به همین جهت معمولا داشتن مقالات مرتبط با رشته تحصیلی داوطلب که کیفیت مناسبی هم داشته باشند در مصاحبه دکتری اثر زیادی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص امتیاز مقاله در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

چاپ کتاب هم در مصاحبه دکتری امتیاز دارد؛ البته کتاب باید مرتبط با رشته تحصیلی داوطلب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص امتیاز کتاب در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نحوه امتیازدهی به هر یک از این موارد بسته به نظر اساتید ممکن است متغیر باشد.

اما موضوعی که در اغلب مصاحبه‌ها عمومیت دارد این است که غالباً اساتید سقف مشخصی برای امتیاز مقالات و سایر کارهای پژوهشی درنظرمی‌گیرند. بنابراین داوطلبان هر تعداد مقاله هم داشته باشند، نمره بالاتری از سقف امتیاز تعیین‌شده نخواهند گرفت.

علاوه بر مقاله و کتاب، ثبت اختراع و نیز کسب مقام در جشنواره‌های علمی نظیر خوارزمی و فارابی و داشتن طرح پژوهشی نیز ممکن است در مصاحبه دکترا، امتیازآور باشد.

امتیاز معدل و پایان‌نامه کارشناسی ارشد

در مصاحبه برخی دانشگاه‌ها معدل مقطع کارشناسی ارشد و کیفیت پایان‌نامه نیز اهمیت خاصی دارد و به آن امتیاز داده می‌شود. حتی ممکن است به سطح دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی مقطع ارشد و حتی کارشناسی نیز امتیاز تعلق گیرد.

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی و فناوری در مصاحبه دکتری

ردیف

نوع فعالیت

حداکثر نمره

نحوه ارزیابی

1

1-1 مقالات علمی- پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

2-1 گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش‌‌های علمی و صنعتی ایران

3-1 برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر

  

2

مقالات علمی- ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

  

3

مقالات چاپ شده در کنفرانس‌های معتبر (داخلی یا خارجی)

  

4

تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

  

5

معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل

  

6

برگزیدگان المپیادهای علمی- دانشجویی

  

7

مدرک زبان معتبر

 طبق جدولی که در ادامه آمده است.

8

کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد

  

 

جمع

20

 

 

امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری

از جمله مواردی که در سال‌های اخیر با چالش همراه بوده است، امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری است. برخی دانشگاه‌ها برای سابقه تدریس امتیاز درنظر می‌گیرند، اما برخی دانشگاه‌ها بدون توجه از این مورد می‌گذرند و امتیازی به سوابق تدریس داوطلبان اختصاص نمی‌دهند.

البته در بعضی دانشگاه‌ها سابقه تدریس اهمیت بالایی دارد و علاوه بر آن، اساتید مصاحبه‌کننده ممکن است حتی به سوابق کاری مرتبط با رشته نیز امتیاز دهند.

امتیاز مدرک زبان در مصاحبه دکتری

اگر چه داشتن مدرک زبان جهت شرکت در مصاحبه دکتری وزارت علوم الزامی نیست، اما ارائه­ مدرک معتبر یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین­‌المللی زبان انگلیسی از جمله شاخص‌های ارزیابی داوطلبان در مرحله­ مصاحبه­ آزمون دکتری است و به آن امتیاز تعلق می‌گیرد.

تجربیات داوطلبان حاکی از آن است که داشتن مدرک زبان با نمره بالا در دید اساتید ممکن است اثر خوبی داشته باشد و کل فرآیند مصاحبه را تحت تأثیر قرار دهد.

درخصوص امتیاز مدرک زبان در مصاحبه دکتری، اگر چه جدول پیشنهادی ذیل جهت امتیازدهی مدرک زبان در مصاحبه در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفت، اما عموماً دانشگاه‌ها بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی خود یا سلیقه اساتید به مدرک زبان امتیاز می‌دهند.

جدول همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT (MCHE)IELTS EquivalentTOEFL IBTTOEFL Computer+ TOEFL PAPER
TOLIMO
حداکثر نمره
90-1007-9/096-120250-300600-6808
85-896/5-6/986-95232-249575-5997
80-846-6/476-85213-231550-5746
75-795/5-5/966-75196-212525-5495
70-745-5/456-65173-195500-5244
65-694/5-4/946-55152-172475-4993
60-644-4/436-45133-151450-4742
50-593/5-3/929-35113-132425-4491

*جدول فوق یک جدول پیشنهادی است و ممکن است دانشگاه‌ها برای امتیازدهی به مدرک زبان نمره و روش دیگری را مدنظر داشته باشند. به عنوان مثال، در سال ۱۴۰۱ دانشگاه تهران ۳ نمره برای مدرک زبان در نظر گرفته بود.

داشتن مدرک زبان آزمون‌های بین‌المللی در مصاحبه می‌تواند امتیاز خوبی به همراه داشته باشد، اما با توجه به دشواری این آزمون‌ها و نیز هزینه بالای شرکت در آن‌ها، اغلب داوطلبان ترجیح می‌دهند که در آزمون‌های زبان داخل کشور شرکت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون‌های زبان داخل کشور، نحوه شرکت در این آزمون‌ها و اخذ مدرک و نیز منابع آزمون‌های زبان داخل کشور می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

تاثیر دانشگاه ارشد در مصاحبه دکتری

یکی از مواردی که در مصاحبه دکتری مورد توجه اساتید خواهد بود؛ محل تحصیل مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد) و نیز معدل داوطلب در مقاطع گذشته است. البته دانشگاه مقطع ارشد و معدل این مقطع بیشتر در مصاحبه اهمیت دارد. اساتید با توجه به این معیار متوجه می‌شوند که اساسا سطح علمی شما چقدر است، چقدر برای درس و دانشگاه وقت می‌گذارید و چقدر علاقمند به تحصیل هستید.

البته لازم نیست خیلی نگران این موضوع باشید؛ در ادامه نکات مهم درخصوص تاثیر دانشگاه ارشد در مصاحبه دکتری به شما خواهیم گفت.

1- ممکن است به هر دلیلی در مقطع ارشد خوب عمل نکرده باشید. شما با تمرکز بر سایر مولفه‌های مهم به سادگی می‌توانید این مورد را جبران کنید.

2- در سال‌های گذشته برخی داوطلبان از دانشگاه‌های نه چندان مطرح غیردولتی، توانسته‌اند در دوره روزانه حتی دانشگاه‌های سطح ۱ قبول شوند و برخی داوطلبان از بهترین دانشگاه‌ها موفق به پذیرش نشده‌اند. بنابراین، این موضوع نمی‌تواند به تنهایی دلیلی برای قبول نشدن شما و یا تضمین قبولی شما باشد.

3- ممکن است اساساً این مولفه برای اساتید مصاحبه‌کننده در همه دانشگاه‌ها مهم و در اولویت نباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص تاثیر دانشگاه و معدل ارشد در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

باورهای غلط مصاحبه دکترا

بسیار اتفاق می‌افتد که داوطلبان آزمون دکتری با توجه به تجربیات فردی داوطلبان سال‌های گذشته، باورهای غلطی درخصوص مصاحبه دارند. در این ویدئو با شما درباره باورهای غلط مصاحبه دکتری صحبت خواهیم کرد:

تاثیر سن در مصاحبه دکتری

موفقیت در مصاحبه دکتری به مؤلفه‌های بسیاری وابسته است و حتی اگر سن یکی از آنها باشد، احتمال این که به عنوان‌ مهم‌ترین عامل مطرح باشد چندان بالا نیست. بنابراین، حتی اگر سن و سال شما زیاد است و حتی اگر اساتید به این موضوع اهمیت می‌دهند، هرگز نباید ناامید شوید و باید تا می‌توانید برای دیگر ابعاد حضور موفق در مصاحبه دکتری تاکید کنید تا شانس قبولی‌تان را بالا ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص تاثیر سن در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

برای مصاحبه دکتری چه باید کرد؟

مصاحبه آزمون دکتری سراسری یا دانشگاه آزاد اسلامی در واقع ارزیابی‌های مختلف داوطلبان را دربرمی‌گیرد. از این رو لازم است داوطلبان برای موفقیت در این بخش از آزمون، هم رزومه آموزشی-پژوهشی خود را تقویت کنند و هم برای جلسه مصاحبه­ حضوری که بخش مهمی از این مرحله است آماده شوند.

در قدم اول توجه کنید که لازم است برای شرکت در مصاحبه، یک رزومه مختصر از سوابق آموزشی و پژوهشی خود تهیه کنید و به همراه داشته باشید. برخی دانشگاه‌ها فرم خاصی برای این موضوع ارائه می‌کنند. اما اگر فرمی به شما ارائه نشد، حتی اگر در مدارک لازم برای مصاحبه قید نشده بود، یک رزومه آماده همراه خود داشته باشید. (نمونه فرم رزومه برای مصاحبه دکتری)

علاوه بر این همه مدارک آموزشی و پژوهشی خود را به صورت منظم در یک پوشه قرار دهید تا اگر در مصاحبه نیاز به ارائه شد، بتوانید به راحتی و بدون نگرانی مدرک مدنظر اساتید را ارائه دهید.

همچنین برای شرکت در مصاحبه لازم است نسبت به تهیه توصیه نامه از اساتید مقاطع گذشته اقدام کنید که معمولاً دو توصیه نامه که یک مورد از استاد راهنمای مقطع ارشد اخذ شده باشد کفایت می‌کند. در صورتی که توصیه نامه جزء مدارک اعلام‌شده از سوی دانشگاه باشد، حتما تلاشتان را بکنید که آن را ارائه دهید. از نداشتن توصیه نامه ممکن است برداشت مطلوبی نشود! (نمونه توصیه نامه مصاحبه دکتری)

برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم؟

یکی از مؤلفه‌های مورد توجه در مصاحبه دکتری، سنجش سطح زبان انگلیسی است. اساس تجربیات مصاحبه دکتری، معمولاً در جلسه مصاحبه، تسلط بر زبان انگلیسی به سه شکل مورد سنجش قرار می­‌گیرد که عبارتند از:

 • ارائه متن انگلیسی و درخواست روخوانی و ترجمه آن
 • پرسیدن لغات تخصصی رشته موردنظر
 • مکالمه انگلیسی اساتید با داوطلب

برای این بخش سعی کنید تا حد امکان با واژگان تخصصی رشته خود آشنایی داشته باشید. همچنین بتوانید دیالوگ‌های ساده‌ای نیز به زبان انگلیسی بگویید و خودتان را به زبان انگلیسی معرفی کنید (نمونه متن معرفی خود به زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری)، چکیده پایان‌نامه ارشد و موضوع رساله دکتری را نیز به زبان انگلیسی بلد باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات زبان در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

موضوع دیگر این است که سعی کنید با علایق و زمینه کاری اساتید مصاحبه‌کننده آشنایی پیدا کنید تا بتوانید حیطه سؤالات تخصصی مطرح در مصاحبه را حدس بزنید و تا حد امکان در آن زمینه‌ها مطالعه کنید.

علاوه بر این، حتماً پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود و سایر کارها و مقالات تحقیقاتی خود را مرور کرده و بر آن‌ها تسلط لازم را داشته باشید. به کرات پیش آمده که در مصاحبه سوالاتی در رابطه با موارد زیر است پایان نامه پرسیده شده است:

 • موضوع پایان نامه و ضرورت آن
 • روش تحقیق
 • نتیجه گیری و یافته ها
 • خلاصه به صورت انگلیسی
 • شیوه ارجاع دهی
 • آخرین نظریه ها و مفاهیم مرتبط با موضوع
 • نظریه پردازانی که اسمشان در پایان نامه شما آمده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری و سوالات روش تحقیق در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

همچنین معمولاً لازم است به طور کلی موضوعی برای پژوهش در مقطع دکتری مدنظر داشته باشید. سعی کنید در زمینه آن موضوع آخرین مقالات را مطالعه کنید و اطلاعات مناسبی داشته باشید.

مورد دیگر این است که سعی کنید در رشته تخصصی خود به‌روز باشید و آخرین مقالات و پژوهش‌های صورت‌گرفته در رشته خود به‌خصوص زمینه کاری و پژوهشی خود را مطالعه کنید.

توجه کنید که وقتی در مصاحبه ادعای پژوهش در یک زمینه را دارید، لازم است در آن حیطه مطالعه کافی داشته باشید و بتوانید به سوالات احتمالی اساتید مصاحبه‌کننده پاسخ دهید.

توجه کنید که در کنار کسب آمادگی علمی برای مصاحبه دکتری، کسب آمادگی عاطفی جهت حضور در مصاحبه و برخورد متناسب با شرایط نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است جهت شرکت در مصاحبه اعتمادبنفس داشته باشید.

سوالات مصاحبه دکتری

سوالات مصاحبه دکتری

سوالات مختلفی ممکن است در مصاحبه دکتری از داوطلبان پرسیده شود و غالباً تفاوت زیادی بین سوالات مصاحبه دکتری سراسری و سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیست. به طور خلاصه می‌توان به این سوالات اشاره کرد:

۱- سوالات زبان انگلیسی

 • چکیده پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد
 • شرح موضوع مدنظر برای رساله دکتری
 • معرفی خود به زبان انگلیسی
 • دیالوگ‌های ساده روزمره
 • روخوانی و ترجمه متن تخصصی مقالات یا کتب مرتبط با رشته
 • پرسش از واژگان تخصصی رشته به زبان انگلیسی

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص جزییات سوالات زبان در مصاحبه دکتری و نحوه پاسخگویی به آنها کلیک کنید.

۲- سوالات تخصصی

 • سوال در خصوص مبانی نظری، روش تحقیق و نتیجه‌گیری پایان‌ نامه مقطع کارشناسی ارشد
 • سوالات تخصصی مرتبط با رشته
 • سوال درخصوص موضوعی که برای پژوهش در مقطع دکتری اعلام کرده‌اید.
 • سوالاتی در خصوص روش تحقیق و آمار
 • سوالات تخصصی درمورد دروسی که اعلام کرده‌اید مشغول به تدریس آن‌ها هستید.
 • سوالات تخصصی درخصوص پژوهش‌ها و مقالاتی که پیش از این انجام داده‌اید.

۳- سوال در خصوص زمینه پژوهشی داوطلب

ازجمله سوالاتی که ممکن است از داوطلب پرسیده شود درمورد پژوهش‌های انجام‌شده مانند پایان‌نامه کارشناسی ارشد و مقالات و نیز موضوع مدنظر برای رساله دکتری است.

۴- سوالات عمومی در مصاحبه‌ آزمون دکتری

در برخی مصاحبه‌ها دیده شده که اساتید سوالات عمومی مختلفی نیز می‌پرسند که پاسخ مشخصی ندارد و ممکن است برای هر فرد متفاوت و مختص به خودش باشد. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. منبع درآمد و شغل
 2. وضعیت تأهل و داشتن فرزند
 3. محل و شرایط زندگی و اسکان در شهر دانشگاه
 4. دلیل تعیین اولویت‌ها در انتخاب رشته (این سوال همواره چالش‌های مختلفی در پی داشته است و لازم است دلایل منطقی مناسبی برای آن از پیش آماده کنید.)
 5. انگیزه از تحصیل در مقطع دکتری
 6. سوالات غیرمعمول همانند آخرین کتابی که خوانده‌اید، ورزش کردن و …
 7. سوالات مذهبی (به‌خصوص در دانشگاه‌های خاصی که ماهیت مذهبی دارند.)

هزینه مصاحبه دکتری

داوطلبان آزمون دکتری لازم است برای شرکت در مصاحبه دکتری، نسبت به پرداخت هزینه به صورت جداگانه برای هر یک از دانشگاه‌ها اقدام کنند. در لینک‌های زیر می‌توانید هزینه شرکت در مصاحبه دکتری دانشگاه‌های مختلف را بببنید:

 


در ادامه کتاب رایگان تجربیات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ارائه شده است که جهت آشنایی داوطلبان با فضای مصاحبه می‌تواند مفید باشد.


مصاحبه آزمون دکتری رشته‌های مختلف

اطلاع از جزئیات برگزاری و تجربیات داوطلبان مختلف در مصاحبه دکتری مختلف می‌تواند کمک زیادی به داوطلبان آزمون دکتری بنماید تا آگاهانه‌تر در جلسه مصاحبه حضور پیدا کند.

در صفحات زیر تلاش کرده‌ایم با ارائه جزئیات و تجربیات مصاحبه دکتری داوطلبان سال‌های گذشته به داوطلبان عزیز کمک کنیم تا با شناخت بیشتر در جلسه مصاحبه آزمون دکتری حاضر شوند.

مصاحبه دکتری‌های گروه علوم انسانی

مصاحبه دکتری زبان و ادبیات فارسیمصاحبه دکتری جغرافیای سیاسیمصاحبه دکتری جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری
مصاحبه دکتری جغرافیا و برنامه‌ریزی روستاییمصاحبه دکتری ژئومورفولوژیمصاحبه دکتری آب و هواشناسی
مصاحبه دکتری سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیاییمصاحبه دکتری زبان و ادبیات عربمصاحبه دکتری اقتصاد
مصاحبه دکتری مدیریت ورزشیمصاحبه دکتری فیزیولوژی ورزشیمصاحبه دکتری آسیب‌شناسی ورزشی
مصاحبه دکتری رفتار حرکتی و روان‌شناسی ورزشیمصاحبه دکتری بیومکانیک ورزشیمصاحبه دکتری تاریخ اسلام
مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام مصاحبه دکتری تاریخ ایران قبل از اسلاممصاحبه دکتری علوم اجتماعی
مصاحبه دکتری جمعیت‌شناسیمصاحبه دکتری مددکاری اجتماعیمصاحبه دکتری علوم قرآن و حدیث
مصاحبه دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامیمصاحبه دکتری ادیان و عرفانمصاحبه دکتری تاریخ و تمدن ملل اسلامی
مصاحبه دکتری فلسفه و کلام اسلامیمصاحبه دکتری فقه شافعیمصاحبه دکتری فلسفه
مصاحبه دکتری فلسفه منطقمصاحبه دکتری فلسفه علممصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت
مصاحبه دکتری برنامه‌ریزی درسیمصاحبه دکتری مدیریت آموزشیمصاحبه دکتری روان‌شناسی تربیتی
مصاحبه دکتری تکنولوژی آموزشیمصاحبه دکتری آموزش عالیمصاحبه دکتری روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی
مصاحبه دکتری مشاورهمصاحبه دکتری سنجش و اندازه‌گیریمصاحبه دکتری روان‌شناسی
مصاحبه دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسیمصاحبه دکتری حقوق عمومیمصاحبه دکتری حقوق جزا و جرم‌شناسی
مصاحبه دکتری حقوق بین ‌الملل عمومیمصاحبه دکتری حقوق خصوصیمصاحبه دکتری حقوق نفت و گاز
مصاحبه دکتری علوم سیاسی و روابط بین‌المللمصاحبه دکتری مدیریت راهبردی و بازرگانیمصاحبه دکتری مدیریت دولتی
مصاحبه دکتری مدیریت صنعتیمصاحبه دکتری مدیریت رسانه و اطلاعاتمصاحبه دکتری مدیریت پیشگیری از جرم، جرم‌یابی و ایمنی ترافیک
مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعاتمصاحبه دکتری مدیریت قراردادهای بین‌المللی نفت و گازمصاحبه دکتری کارآفرینی، آینده‌پژوهی و مدیریت تکنولوژی
مصاحبه دکتری گردشگریمصاحبه دکتری مالیمصاحبه دکتری حسابداری
مصاحبه دکتری علوم ارتباطاتمصاحبه دکتری باستان‌شناسیمصاحبه دکتری محیط‌زیست
مصاحبه دکتری مطالعات زنانمصاحبه دکتری مدرسی معارف اسلامی 

مصاحبه دکتری‌های گروه علوم پایه

مصاحبه دکتری زمین‌شناسی، فسیل‌شناسی و چینه‌شناسیمصاحبه دکتری زمین‌شناسی نفتمصاحبه دکتری زمین‌شناسی سنگ‌شناسی رسوبی
مصاحبه دکتری زمین‌شناسی آب‌های زیرزمینیمصاحبه دکتری زمین‌شناسی مهندسیمصاحبه دکتری زمین‌شناسی زیست‌محیطی
مصاحبه دکتری زمین‌شناسی پترولوژیمصاحبه دکتری زمین‌شناسی اقتصادیمصاحبه دکتری زمین‌شناسی تکتونیک
مصاحبه دکتری شیمی فیزیکمصاحبه دکتری شیمی آلیمصاحبه دکتری شیمی تجزیه
مصاحبه دکتری شیمی معدنیمصاحبه دکتری شیمی کاربردیمصاحبه دکتری شیمی پلیمر
مصاحبه دکتری فیتوشیمیمصاحبه دکتری هواشناسیمصاحبه دکتری زیست‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی
مصاحبه دکتری زیست‌شناسی گیاهی – سیستماتیک و بوم‌شناسیمصاحبه دکتری زیست‌شناسی گیاهی – سلولی و تکوینیمصاحبه دکتری زیست‌شناسی جانوری – فیزیولوژی
مصاحبه دکتری زیست‌شناسی جانوری – بیوسیستماتیکمصاحبه دکتری زیست‌شناسی جانوری – سلولی و تکوینیمصاحبه دکتری زیست‌شناسی سلولی و مولکولی
مصاحبه دکتری بیوشیمیمصاحبه دکتری ژنتیک مولکولیمصاحبه دکتری میکروبیولوژی
مصاحبه دکتری بیوفیزیکمصاحبه دکتری زیست فناوری میکروبیمصاحبه دکتری آمار
مصاحبه دکتری ریاضی محضمصاحبه دکتری ریاضی کاربردیمصاحبه دکتری فیزیک دریا
مصاحبه دکتری زیست‌شناسی دریامصاحبه دکتری علوم و فناوری نانو – نانوفیزیکمصاحبه دکتری فیزیک
مصاحبه دکتری فوتونیکمصاحبه دکتری ژئوفیزیک – لرزه‌شناسیمصاحبه دکتری ژئوفیزیک – زلزله‌شناسی
مصاحبه دکتری ژئوفیزیک – الکترومغناطیسمصاحبه دکتری ژئوفیزیک – گرانی‌سنجیمصاحبه دکتری علوم و فناوری نانو- نانوشیمی
مصاحبه دکتری ریززیست فناوریمصاحبه دکتری بیوانفورماتیکمصاحبه دکتری علوم کامپیوتر
مصاحبه دکتری علوم شناختی  

مصاحبه دکتری‌های گروه فنی مهندسی

مصاحبه دکتری مهندسی برق – الکترونیکمصاحبه دکتری مهندسی برق – مخابراتمصاحبه دکتری مهندسی برق – قدرت
مصاحبه دکتری مهندسی برق – کنترلمصاحبه دکتری مهندسی عمران – سازهمصاحبه دکتری مهندسی عمران – زلزله
مصاحبه دکتری مهندسی عمران – ژئوتکنیکمصاحبه دکتری مهندسی عمران – آب و سازه‎های هیدرولیکی مصاحبه دکتری مهندسی عمران – راه و ترابری
مصاحبه دکتری مهندسی عمران – سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی مصاحبه دکتری مهندسی عمران – مدیریت منابع آبمصاحبه دکتری مهندسی عمران – حمل و نقل
مصاحبه دکتری مهندسی عمران – مدیریت ساختمصاحبه دکتری مهندسی عمران – محیط‌زیستمصاحبه دکتری مهندسی نقشه‌برداری – ژئودزی
مصاحبه دکتری مهندسی نقشه‌برداری – فتوگرامتریمصاحبه دکتری مهندسی نقشه‌برداری – سنجش از دورمصاحبه دکتری مهندسی نقشه‌برداری – سیستم اطلاعات مکانی
مصاحبه دکتری مهندسی مکانیک – ساخت و تولیدمصاحبه دکتری مهندسی مکانیک – مکانیک جامداتمصاحبه دکتری مهندسی مکانیک – دینامیک، کنترل و ارتعاشات
مصاحبه دکتری مهندسی مکانیک – تبدیل انرژیمصاحبه دکتری مهندسی دریامصاحبه دکتری مهندسی هوافضا – آیرودینامیک
مصاحبه دکتری مهندسی هوافضا – جلوبرندگیمصاحبه دکتری مهندسی هوافضا – سازه‌های هواییمصاحبه دکتری مهندسی هوافضا – دینامیک پرواز و کنترل
مصاحبه دکتری مهندسی معدن – اکتشافمصاحبه دکتری مهندسی معدن – استخراجمصاحبه دکتری مهندسی معدن – فرآوری مواد معدنی
مصاحبه دکتری مهندسی معدن – مکانیک سنگمصاحبه دکتری مهندسی پلیمر – پلیمرمصاحبه دکتری مهندسی پلیمر – رنگ
مصاحبه دکتری مهندسی محیط‌‌زیست – منابع آبمصاحبه دکتری مهندسی محیط‌زیست – آب و فاضلابمصاحبه دکتری مهندسی محیط‌زیست – مواد زائد جامد
مصاحبه دکتری مهندسی محیط‌زیست – آلودگی هوامصاحبه دکتری مهندسی پزشکی – بیوالکتریکمصاحبه دکتری مهندسی پزشکی – بیومکانیک
مصاحبه دکتری مهندسی پزشکی – بیومتریالمصاحبه دکتری مهندسی صنایعمصاحبه دکتری مهندسی نفت – اکتشاف
مصاحبه دکتری مهندسی نفتمصاحبه دکتری مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار و الگوریتممصاحبه دکتری مهندسی کامپیوتر – معماری سیستم‌های کامپیوتری
مصاحبه دکتری مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعیمصاحبه دکتری مهندسی کامپیوتر – شبکه و رایانشمصاحبه دکتری مهندسی فناوری اطلاعات
مصاحبه دکتری مهندسی مواد و متالورژیمصاحبه دکتری مهندسی شیمیمصاحبه دکتری مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی
مصاحبه دکتری فناوری نانو- نانوموادمصاحبه دکتری فناوری نانو- نانوالکترونیکمصاحبه دکتری مهندسی هسته‌ای – کاربرد پرتوها
مصاحبه دکتری مهندسی هسته‌ای – راکتورمصاحبه دکتری مهندسی هسته‌ای – پرتو پزشکیمصاحبه دکتری مهندسی هسته‌ای – گداخت
مصاحبه دکتری مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجیمصاحبه دکتری مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیافمصاحبه دکتری مهندسی سیستم‌های انرژی

مصاحبه دکتری‌های گروه کشاورزی و منابع طبیعی

مصاحبه دکتری علوم و مهندسی محیط‌زیستمصاحبه دکتری مهندسی مکانیک بیوسیستممصاحبه دکتری مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی
مصاحبه دکتری علوم و مهندسی باغبانیمصاحبه دکتری علوم و مهندسی صنایع غذاییمصاحبه دکتری اقتصاد کشاورزی
مصاحبه دکتری مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی – حفاظت و اصلاحمصاحبه دکتری مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی – کامپوزیت‌های لیگنوسلولزیمصاحبه دکتری مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی – صنایع سلولزی
مصاحبه دکتری مدیریت حاصل‌خیزی و زیست‌فناوری خاکمصاحبه دکتری مدیریت منابع خاکمصاحبه دکتری علوم دامی
مصاحبه دکتری علوم و مهندسی آب – آبیاری و زهکشیمصاحبه دکتری علوم و مهندسی آب – سازه‌های آبیمصاحبه دکتری علوم و مهندسی آب – منابع آب
مصاحبه دکتری علوم و مهندسی آب – هواشناسی کشاورزیمصاحبه دکتری ژنتیک و به‌نژادی گیاهیمصاحبه دکتری آگروتکنولوژی
مصاحبه دکتری آگروتکنولوژی – بذرمصاحبه دکتری آگروتکنولوژی – علوم علف‌های هرزمصاحبه دکتری بیوتکنولوژی کشاورزی
مصاحبه دکتری آگرواکولوژیمصاحبه دکتری ترویج و آموزش کشاورزی پایدارمصاحبه دکتری توسعه کشاورزی
مصاحبه دکتری حشره‌شناسی کشاورزیمصاحبه دکتری بیماری‌شناسی گیاهیمصاحبه دکتری علوم و مهندسی جنگل – مدیریت جنگل
مصاحبه دکتری علوم و مهندسی جنگل – عمران و بهره‌برداری جنگلمصاحبه دکتری علوم و مهندسی جنگل – علوم زیستی جنگلمصاحبه دکتری علوم و مهندسی شیلات – تکثیر و پرورش آبزیان
مصاحبه دکتری علوم و مهندسی شیلات – فراوری محصولات شیلاتیمصاحبه دکتری علوم و مهندسی شیلات – صید و بهره‌برداری آبزیانمصاحبه دکتری علوم و مهندسی مرتع
مصاحبه دکتری مدیریت و کنترل بیابانمصاحبه دکتری علوم و مهندسی آبخیز 

مصاحبه دکتری‌های گروه هنر

مصاحبه دکتری مدیریت پروژه و ساختمصاحبه دکتری معماریمصاحبه دکتری شهرسازی
مصاحبه دکتری پژوهش هنرمصاحبه دکتری مرمت اشیای فرهنگی و تاریخیمصاحبه دکتری مرمت و احیای ابنیه و بناهای تاریخی
مصاحبه دکتری تئاتر
  

مصاحبه دکتری‌های گروه دامپزشکی

مصاحبه دکتری جراحی دامپزشکیمصاحبه دکتری مامائی و بیماری‌های تولیدمثل داممصاحبه دکتری بیماری‌های داخلی دام‌های کوچک
مصاحبه دکتری بیماری‌های داخلی دام‌های بزرگمصاحبه دکتری رادیولوژی دامپزشکیمصاحبه دکتری کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی
مصاحبه دکتری پاتولوژی دامپزشکیمصاحبه دکتری بهداشت و بیماری‌های پرندگانمصاحبه دکتری بیوشیمی
مصاحبه دکتری بهداشت و بیماری‌های آبزیان مصاحبه دکتری بهداشت مواد غذاییمصاحبه دکتری بهداشت خوراک دام
مصاحبه دکتری اپیدمیولوژیمصاحبه دکتری انگل‌شناسی دامپزشکیمصاحبه دکتری باکتری‌شناسی
مصاحبه دکتری ویروس‌شناسیمصاحبه دکتری قارچ‌شناسیمصاحبه دکتری ایمنی‌شناسی
مصاحبه دکتری بیوتکنولوژیمصاحبه دکتری فناوری تولیدمثل در دامپزشکیمصاحبه دکتری سم‌شناسی
مصاحبه دکتری فارماکولوژی دامپزشکیمصاحبه دکتری فیزیولوژیمصاحبه دکتری آناتومی و جنین‌شناسی مقایسه‌ای
مصاحبه دکتری بافت‌شناسی مقایسه‌ایمصاحبه دکتری بیهوشی و مراقبت‌های ویژه دامپزشکی 

مصاحبه دکتری‌های گروه زبان

مصاحبه دکتری آموزش زبان فرانسهمصاحبه دکتری ادبیات فرانسهمصاحبه دکتری آموزش زبان روسی
مصاحبه دکتری آموزش زبان آلمانیمصاحبه دکتری آموزش زبان انگلیسیمصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی
مصاحبه دکتری ترجمهمصاحبه دکتری زبان‌شناسیمصاحبه دکتری فرهنگ و زبان ‌های باستانی

 

مصاحبه دکتری وزارت بهداشت

داوطلبان آزمون دکتری وزارت بهداشت لازم است قبل از شرکت در مصاحبه به حضوری، مدارک و سوابق آموزشی و پژوهشی خود را در سامانه اینترنتی بارگذاری کنند.

مدارک مصاحبه دکتری وزارت بهداشت ۱۴۰۲

ضروری است داوطلبان اصل مستندات سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری بارگذاری‌شده در سامانه را همراه با یک لوح فشرده  (CD) در روز مصاحبه به همراه داشته باشید.

مستنداتی که در لوح فشرده قرار می‌دهید باید شامل موارد زیر باشد:

۱- گواهی معدل کارشناسی – معدل علوم پایه دکترای حرفه ای – کارشناسی ارشد – معدل دکترای حرفه‌ای

۲- مستندات مربوط به نخبگی شامل:

الف- دارندگان رتبه های اول تا سوم مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی (با گواهی وزارت بهداشت/علوم تحقیقات فناوری)

ب- برگزیدگان آزمون‌های جامع، پیش کارورزی، دستیاری در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دستیاری فوق تخصصی پزشکی با معرفی وزارت بهداشت (ارائه گواهی)

ج- دانشجویان ممتاز مؤسسه مطابق مفاد آیین نامه شناسایی دانشجویان ممتاز (ارائه گواهی)

د- برگزیدگان مرحله کشوری دانشجویان نمونه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (با معرفی وزارت علوم یا وزارت بهداشت و تأییدیه بنیاد نخبگان)

ه- برگزیدگان جشنواره‌های علمی، پژوهشی و فناورانه مورد تأیید بنیاد مطابق با مفاد آیین نامه شناسایی و تأیید جشنواره‌های ملی (با گواهی)

و- مخترعان برگزیده طبق مفاد آیین نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده و گواهی معتبر

ز- برگزیدگان مسابقات قرآنی (ممتاز سطح ۱، سطح ۲ و سطح ۳) طبق مفاد آیین نامه پشتیبانی از برگزیدگان مسابقات قرانی مشروط بر ادامه تحصیل در رشته های مرتبط

۳- مدرک زبان (انگلیسی و سایر زبان‌های خارجی)

۴- مقالات پژوهشی خارجی – داخلی

۵- مقالات علمی و ترویجی

۶- ارائه مقاله کامل یا خلاصه مقاله در کنگره

۷- کتاب

۸- ثبت اختراع

۹- گزارش طرح ملی یا دانشگاهی به تأیید دانشگاه

در مصاحبه دکتری چه سوالاتی پرسیده می‌شود؟

طیف سوالاتی که در مصاحبه‌های آزمون دکتری پرسیده می‌شود بسیار گسترده است. با مطالعه مطلب سوالات مصاحبه دکتری می‌توانید با همه سوالاتی که ممکن است در مصاحبه از شما پرسیده شود، آشنا شوید.

آیا نداشتن مقاله در مصاحبه دکتری منجر به عدم قبولی می‌شود؟ برای مصاحبه دکتری چند مقاله لازم است؟

تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که مقاله فقط یک آیتم در مصاحبه است و مولفه‌های بسیار مهم دیگری وجود دارد که می‌توان با تقویت آن‌ها بدون داشتن مقاله و یا داشتن تعداد پایین مقاله هم موفق بود. داشتن مقاله در مصاحبه امتیازآور است؛ اما بوده‌اند داوطلبانی که بدون مقاله پذیرش شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مطلب تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری مراجعه کنید.

امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری چقدر است؟

دادن امتیاز به تدریس بستگی به نظر دانشگاه‌ها دارد. در مطلب امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری جزئیات آن را برای شما توضیح داده‌ایم.

از کجا بفهمیم در مصاحبه دکتری قبول شدیم؟

پس از برگزاری مصاحبه های دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، نتایج نهایی قبولی از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود. نکته مهم این است که با توجه به تاثیر ۵۰ درصدی مصاحبه و آزمون کتبی در قبولی نهایی، تنها انتشار نتایج از سوی سازمان سنجش معتبر است. بنابراین، اگر پس از مصاحبه از سوی اساتید به شما اعلام شد که پذیرفته شدید، قبولی خود را در دانشگاه مربوطه قطعی ندانید و منتظر اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش باشید.

آیا مصاحبه دکتری وزارت بهداشت همانند وزارت علوم است؟

خیر، فرم امتیازدهی مصاحبه دکتری وزارت بهداشت متفاوت است و مصاحبه به صورت متمرکز برگزار می شود.

عدم شرکت در مصاحبه دکتری چه عواقبی دارد؟

بدون شرکت در مصاحبه (چه برای داوطلبان با آزمون و چه داوطلبان بدون آزمون) امکان قبولی در مقطع دکتری فراهم نخواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب عدم شرکت در مصاحبه دکتری مراجعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

1.6K نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الهام
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۳ ۱۰:۴۸ ب٫ظ

وقتتون بخیر
عذر میخوام … دانشگاه هایی که برای مصاحبه دعوت میکنن چجوریه؟
منظورم اینه که همه تو یه دانشگاه مشخص مصاحبه انجام میدیم یا اینکه ممکنه برای یه نفر توی چند تا دانشگاه مصاحبه انجام بشه؟
در این مورد راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

هادی
فروردین ۲۳, ۱۴۰۳ ۱۰:۴۵ ب٫ظ

سلام.
کسی که ارشد رو از دانشگاه آزاد یا غیرانتفاعی گرفته برای قبولی در دکتری چقدش امیدش کمتره نسبت به کسی که ارشد از دانشگاه دولتی داره؟
و اینکه میگن مصاحبه گران دکتری نسبت به مدرک ارشد از دانشگاه دولتی و آزاد و غیر انتفاعی سوگیری یه دولتی دارند درسته؟؟

محمد
شهریور ۱۶, ۱۴۰۲ ۱۲:۱۱ ب٫ظ

با سلام و احترام بنده کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت بودم ارشد دانشگاه آزاد در صورت کسب نتیجه قابل قبول در کنکور آیا امکان قبولی بنده در دانشگاهی مانند تربیت دبیر وجود دارد با توجه به اینکه ارشد دانشگاه آزاد بودم امکان دارد قبول شوم؟

zohre
شهریور ۱۳, ۱۴۰۲ ۱:۴۰ ق٫ظ

سلام اگر مثلا تیم مصاحبه کننده از ۵ نفر تشکیل شده باشد و یکی از اساتید، داوطلب را بخواهد قبول کند میتواند این کار را انجام دهد یا به نظر تیم مصاحبه کننده بستگی دارد؟ ممنون

احمدی
شهریور ۱۴, ۱۴۰۲ ۷:۴۵ ب٫ظ
پاسخ به  zohre

تعداد اعضای مصاحبه و داوری، فرد انتخاب می شوند که در صورت رای گیری نتیجه نهایی مثبت یا منفی شود.

احمدی
شهریور ۸, ۱۴۰۲ ۲:۰۱ ب٫ظ

سلام دوستان
امروز نتایج دکتری دانشگاه آزاد بالاخره اعلام شد.
شکر خدا، بنده در اولویت اول انتخابی، پذیرفته شدم.
چند نظر پایین تر، در تاریخ ۱۸ تیرماه، از روند مصاحبه خودم، خلاصه ای جهت اطلاع و مطالعه دوستان نوشته بودم که امیدوارم مفید واقع بشه.
آرزوی موفقیت برای همه دوستان را دارم.

علی .
مرداد ۳۱, ۱۴۰۲ ۶:۵۱ ب٫ظ

سلام
امکان ساخت رزومه از طریق سایت های رزومه ساز و بردن اون برگه رزومه موقع مصاحبه دکترا وجود داره؟ یا هر دانشگاه فرم خام رزومه مخصوص به خودش رو داره؟

علی
مرداد ۳۰, ۱۴۰۲ ۰:۴۷ ق٫ظ

ایا یک دانشگاه اگر ظرفیت مثلا ۴ نفر در مصاحبه داشته و ۲ نفر برای مصاحبه اومده باشن و اون دو نفر رو در مصاحبه رد کنن ممکنه با توجه به خالی موندن ظرفیت از طرف سنجش به عنوان قبولی اعلامربشن؟؟

سارا
مرداد ۱۶, ۱۴۰۲ ۱۱:۵۶ ب٫ظ

سلام. امکانش هست که بعد از مصاحبه از دانشگاه با دانشجو تماس نگیرن اما در نهایت در همون دانشگاه پذیرفته بشه؟

احمدی
مرداد ۱۸, ۱۴۰۲ ۵:۳۷ ب٫ظ
پاسخ به  سارا

بله، روالش این هست که از طریق سایت مربوطه اسامی قبولی و محل دانشگاهها اعلام میشه/.
مپر در موارد خاص یا تاکید بر قبولی، از طریق برخی دانشگاهها با فرد مورد نظر تماس گرفته میشه

مهدی
مرداد ۳, ۱۴۰۲ ۷:۰۰ ب٫ظ

سلام ..آیا امکانش وجود داره که کسی موقع اعلام نتایج نهایی در دو دانشگاه پذیرفته شه ؟

احمدی
مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ ۷:۳۵ ب٫ظ
پاسخ به  مهدی

در دو دانشگاه دولتی یا پیام نور یا آزاد یا پردیس،
بله اگر در دو دانشگاه از این گروه دانشگاهها، امکانش هست.
اما در دو دانشگاه در یکی از این گروه دانشگاهها، تصور نمی کنم.

EHSAN
تیر ۲۹, ۱۴۰۲ ۷:۰۸ ب٫ظ

سلام
لطفا یک نمونه کارنامه نهایی از دکتری دانشگاه آزاد لطف میکیند بزارید.ممنون میشم

مریم
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۲:۱۴ ق٫ظ

کاش جوابهایی که بهشون دادید رو هم اینجا میگفتید شاید کمکی به بقیه دوستان بشه

احمدی
تیر ۲۶, ۱۴۰۲ ۷:۴۶ ب٫ظ
پاسخ به  مریم

سلام.
راستش به نسبت جو جلسه مصاحبه و توانایی کنترل فضای جلسه خیلی می تونن متفاوت باشن. یعنی جاهایی اگر فردی بتونه خوب ارتباط کلامی و رفتاری و حرکت بدن رو هماهنگ کنه، ارتباط خوبی بخصوص از زاویه همراه شدن اساتید با نحوه سوالها و سطح سختی یا راحتی اونها می‌تونه برقرار کنه.
از بنده در مورد ERP و سطوح لایه دوم و سوم اون سوال شد. همچنین یک ساختار پیشرفته MSI و ارتباط اون با ساختارهای SIS, DSS, CRM, FMS, KMS و ترسیم یک مدل در ساختار یک Enterprise, سوال شد. از انقلاب صنعتی سوم و چهارم، دورنمای تحلیل خودم و ترسیم یک مدل آینده پژوهی بصورت خلاصه پرسیده شد.

احمدی
تیر ۱۸, ۱۴۰۲ ۲:۳۷ ب٫ظ

سلام دوستان. امروز بنده مصاحبه دکتری در رشته مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد داشتم، تصور می کنم اولین نفر بودم. راستش خیلی مصاحبه عجیب و شاید بگم برخلاف تصورم ساده بود (حالا نتیجه اش چه خواهد بود، انشالله که خیر باشه و دعا می کنم که قبول شم – شما هم دعا بفرمایید، ممنون) در مورد وضعیت خودم بگم. اول ورود به اتاق مصاحبه، ۳ نفر از اساتید حاضر بودند که از من مدارک مقاله و کارهای تحقیقاتی رو خواستند و چون من خیلی خوب اونها رو در چند پوشه دسته بندی کرده بودم، خیلی نظم اطلاعات بر روی نظرشون و برخودشون تاثیر داشت. رشته فوق لیسانس من در همین رشته مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه علم و صنعت بود که براشون مهم بود که رشته فوق با دکتری در یک راستا باشه. از من خواستند در مورد خودم بگم، که یک سناریو رو قبلا برای توصیف خودم، رشته ام، کارها و سوابق، اطلاعاتی در خصوص حوزه فناوری اطلاعات و کارهای پژوهشی و کنفرانسی و افرادی که باهاشون کار کرده بودم، آماده داشتم. بدون اینکه در صحبت هام وارد بشوند خیلی دقیق گوش دادند. من در ۲ تا کتاب انگلیسی یکی از نویسندگان بودم، کتابها رو ورق زدند و تایید کردند و ۲ تا مقاله کنفرانسی و ۲ تا هم چاپ شده در مجله داشتم که فقط نگاه شون کردند و هیچ چیزی نگفتند. مدرک زبان نداشتم ولی وقتی پرسیدند که مدرک زبان دارم یا نه، با زبان انگلیسی کامل و در چند جمله توضیح دادم و لبخند رضایت زدند.… ادامه نظر»

مریم
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۲:۱۳ ق٫ظ
پاسخ به  احمدی

سلام ببخشید کی فرم مصاحبه رو پر کرده بودین؟کی بهتون اطلاع دادن؟

احمدی
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۴:۲۰ ب٫ظ
پاسخ به  مریم

سلام. فرم مصاحبه آزمون مصاحبه دکترا دانشگاه آزاد در سامانه مربوطه در مردادماه اعلام گردید و در اون زمان اطلاعات باید ارسال بشود

عاطفه
شهریور ۱۷, ۱۴۰۲ ۲:۰۸ ب٫ظ
پاسخ به  احمدی

دوست عزیز ممنون میشم پاسخ بدید آیا رشته کارشناسی براشون اهمیت داره؟ چون من رشته کارشناسیم با ارشدم غیرمرتبط هست.بنظرتون امتیاز منفی داره؟

علی .
تیر ۱۵, ۱۴۰۲ ۸:۵۴ ق٫ظ

سلام
دانشجویانی که مقطع کارشناسی را ۹ ترمه تمام کنند، برای مصاحبه دکتری امتیاز (مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی) صفر رد می شود؟

مهسا
تیر ۲۴, ۱۴۰۲ ۸:۱۳ ب٫ظ
پاسخ به  علی .

سلام
توی فرم امتیازدهی مصاحبه دکتری چنین مولفه ای نداریم. اما اگه دانشگاه بخواد بهش امتیاز بده (چون دانشگاه ها میتونن فرم امتیازدهی رو تغییر بدن) معمولا مقطع ارشد مهمتره.
در نهایت اگه چنین چیزی باشه، نحوه امتیازدهی ش به مصاحبه کننده ها بستگی داره و بله ممکنه ۹ ترمه رو صفر بدن.

salimi402
تیر ۶, ۱۴۰۲ ۱۰:۱۰ ق٫ظ

با سلام
یه سوال داشتم مقاله علمی پژوهشی چند نمره از ۵۰ نمره مصاحبه رو به خودش اختصاص داده ،یعنی سقف نمره ای داره ،یا هرچقدر مقاله مثلاً اگه ده تا مقاله علمی پژوهشی داشته باشیم به همان میزان امتیاز میگیریم یا نه یه بارم بندی معینی داره،ممنون میشم جواب بدهید.

مهسا
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱:۲۰ ق٫ظ
پاسخ به  salimi402

سلام
در اخرین شیوه نامه مصاحبه دکتری سقفی برای نمره مقاله تعیین نکرده وزارت علوم. این مورد رو هر دانشگاه طبق شیوه نامه خودش عمل میکنه که بعضیاشون تو اطلاعیه مصاحبه دکتری اعلام کردن.
اما به طور معمول یه سقف مشخصی میذارن برای هر آیتم و دیگه شما هر قدر هم مقاله داشته باشید دیگه از اون مقدار بیشتر امتیاز نمیگیرید.

انتظار
تیر ۵, ۱۴۰۲ ۳:۵۴ ب٫ظ

با سلام اگه دانشگاهی ۷ نفر ظرفیت پذیرش دوره دکتری داشته باشه و من نفر دهم مصاحبه باشم و سهمیه پنج درصد داشته باشم و تنها شخصی باشم که سهمیه پنج درصد داره ایا قبول میشم یا نه؟

مهسا
تیر ۱۰, ۱۴۰۲ ۱:۲۱ ق٫ظ
پاسخ به  انتظار

سلام
متاسفانه دانشگاهی که ظرفیت ۷ نفر داره، ظرفیتی برای سهمیه ۵ درصد نداره. مگر این که سهمیه ۲۵ درصد خالی بمونه و به شما برسه

کژال
تیر ۳, ۱۴۰۲ ۱۱:۱۸ ق٫ظ

با عرض سلام
اگر در انتخاب رشته چند دانشگاه مجاز بشی و مصاحبه اونارو ثبتنام کنی اما به غیر از یکی از دانشگاه برای بقیه مصاحبه ها حضور پیدا نکنی، مشکلی پیش نمی آید ؟؟

مهسا
تیر ۳, ۱۴۰۲ ۱۲:۰۵ ب٫ظ
پاسخ به  کژال

سلام
نه اصلا مشکلی نداره. میتونید هر مصاحبه ای که دلتون میخواد شرکت کنید و اجباری در کار نیست.

علی
خرداد ۱۳, ۱۴۰۲ ۶:۲۱ ب٫ظ

سلام
ببخشید یه سوال
اگه ما چند جا برا مصاحبه بریم زمان اعلام قبولی محاسبه مشخص میشه کجا ما را قبول کردند و ما باید تعیین کنیم که کجا ثبت نام کنیم یا بر اساس اولویت انتخاب دانشگاه که کردیم فقط دانشگاه اول که قبول کرد مابقی همه از دست میرن؟

علی
خرداد ۱۵, ۱۴۰۲ ۵:۴۱ ب٫ظ
پاسخ به  علی

جواب خود سازمان سنجش :
با سلام
بعد از انجام مصاحبه بر اساس نمره هایی که دانشگاهها به داوطبان می دهند مرحله گزینش نهایی بر اساس اولویت انتخابی داوطلبان انجام می پذیرد و در اولین کدرشته محل انتخابی که نمره لازم برای قبولی را کسب کرده باشید به عنوان پذیرفته نهایی معرفی خواهید شد.

پس یعنی هر چی بالاتر باشه تعیین کننده است.

لطفاً راهنمایی بفرمایید
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲ ۶:۴۶ ب٫ظ

سلام به همه
لطفاً جواب سوالم بدهید باشرایط ذیل عنوان کردم به عنوان مثال آیا دانشگاه مشهد وبقیه دانشگاههای دعوت شده مانند دانشگاههای مطرح تهران و صنعتی اصفهان واسه مصاحبه بروم منطقی است و شانسی دارم و اینکه ارزش مراجعه و هزینه دارد؟!مورد دیگر هدفم اصلا هیات علمی نیست کما اینکه شرایطش را هم ندارم! درمورد مصاحبه هم راهنماییم کنید لطفاً!
۱. رتبه ۱۱ گروه کشاورزی هستم
۲.کارمند رسمی
۳.فارغ التحصیل دانشگاه آزاد تهران هستم سال ۸۵
۴. ۴۲ سالمه
۵. شهر محل سکونتم دور از مشهد وبقیه دانشگاههای انتخابی
۶.دانشگاه محل سکونت و کارم هم انتخاب رشته کرده ام انتخاب اولم!
۷.مدرک زبان msrt 49 دارم بدون مطالعه البته قصد آرمون مجدد دارم ولی به مصاحبه نمی رسد
۸. مقاله غیر مرتبط با پایان نامه دارم و مدارک تدریس و همکار طرح پژوهشی و خلاصه مقاله کنفرانسی
۹.از مصاحبه دانشگاهها چیزی نمیدونم بخصوص مشهد ،صنعتی اصفهان ، دانشگاه شهید باهنر (شهر خودم)،تهران،مدرس،شهید بهشتی،تبریز. اگر کسی تجربه داره راهنماییم کند ممنون

مهسا
خرداد ۱۳, ۱۴۰۲ ۱:۳۰ ق٫ظ

سلام
همه کسانی که دعوت به مصاحبه میشن شانس قبولی دارند. لازمه که خودتون رو خوب برای حضور در مصاحبه اماده کنید. تو همین صفحه نکات مهمی درباره مصاحبه دکتری گفته شده که کمکتون میکنه.

شهاب
اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۲ ۸:۰۱ ق٫ظ

سلام وقت شما بخیر ، ببخشید رشته برق نزدیک ۴۰۰ نفر دعوت مصاحبه شدند ، با رتبه ۳۰ و ۴ تا مقاله و کتاب امکان داره چون ارشد از آزاد بوده سراسری روزانه قبول نشد

مهسا
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲ ۹:۳۶ ق٫ظ
پاسخ به  شهاب

سلام
مصاحبه خیلی تعیین کننده است. باید در مصاحبه بتونید توانمندی تون رو اثبات کنید تا شانس قبولی داشته باشید. بله متاسفانه حتی با رتبه ۱ هم ممکنه قبول نشه کسی اگه در مصاحبه عملکردش خوب نباشه

میلاد
اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲ ۹:۳۳ ب٫ظ

با سلام
آیا مدارک مربوط به آموزش نرم افزارهای تخصصی رشته در مصاحبه تاثیرگذار است؟
اگر تاثیر دارد به چه صورت و تا چه اندازه تاثیر گذار است؟
متشکر

مهسا
اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲ ۰:۵۰ ق٫ظ
پاسخ به  میلاد

سلام
بستگی به نظر و سلیقه اساتید مصاحبه کننده داره.
ضمن این که اعتبار مدرکتون هم مهمه و مهمتر از اون مهارت شماست در نرم افزارها که ممکنه در مصاحبه بررسی ش کنن.

علی
اردیبهشت ۱, ۱۴۰۲ ۲:۲۴ ب٫ظ

با سلام
ببخشید ما حق انتخاب ۵۰ کد رشته محل داریم. سوالم اینه تعداد دانشگاهی که برای مصاحبه دعوت میشیم چند تاست؟

مهسا
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۲ ۳:۳۳ ق٫ظ
پاسخ به  علی

سلام
دعوت به مصاحبه بر اساس نمره کل یا همون ترازه. هر تعداد دانشگاهی که انتخاب کنید و حداقل نمره کل مدنظر اون دانشگاه رو داشته باشید دعوت به مصاحبه میشید

علی
اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲ ۸:۱۵ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

آهان یعنی من مثلا ۱۰ تا انتخاب رشته کنم ، تو حالتی که ترازم برسه به تراز اعلامی دانشگاه میتونم تو هر ۱۰ تا دانشگاه شرکت کنم برا مصاحبه دیگه درسته؟
حداکثر نداره پس!

ندا
اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲ ۱۱:۵۶ ق٫ظ
پاسخ به  علی

سلام من هم همین سوال را دارم چون شایعه شده که حداکثر در پنج دانشگاه اول که نمره حد نصاب را اورده باشید برای مصاحبه دعوت میشوید این موضوع درسته یا خیر محدودیتی در تعداد ندارد؟

علی
اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲ ۱۰:۴۹ ق٫ظ
پاسخ به  ندا

منم همچین چیزی شنیده بودم والا. نمیدونم از کجا راهنمایی بگیرم حالا!! فرصت هم تا سه شنبه هست

علی
خرداد ۱۵, ۱۴۰۲ ۵:۴۰ ب٫ظ
پاسخ به  علی

خیر هیچ محدودیتی وجود نداره برای شرکت در مصاحبه
یعنی اینکه شما می تونی توی هر ۱۰ تا دانشگاه درصورت دعوت شدن به مصاحبه شرکت کنید.

ندا
اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲ ۱۲:۱۷ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام من هم همین سوال را دارم چون شایعه شده که حداکثر در پنج دانشگاه اول که نمره حد نصاب را اورده باشید برای مصاحبه دعوت میشوید این موضوع درسته یا خیر محدودیتی در تعداد ندارد؟

مهدی
اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۲ ۱۲:۰۸ ب٫ظ
پاسخ به  ندا

دوستان شما اگه تراز هر ۵۰ تا دانشگاه رو بیارید میتونید برای مصاحبه همشون برید اما باید تو انتخاب رشته مواظب اولویت هاتون باشید مثلا اگه شریف رو گذاشتید ۱ و تهران رو ۲ و اگه دوست داشته باشید تهران قبول بشید اگه هر دو تا دانشگاه قبولی بزنن براتون شما گزینه اول یعنی شریف قبول میشید و دومی که تهران باشه حذف میشه

EHSAN
تیر ۲۹, ۱۴۰۲ ۷:۰۳ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
نمره نهایی دکتری دانشگاه ازاد چطور بدست میاد

پ
مرداد ۲۰, ۱۴۰۱ ۱:۵۰ ق٫ظ

مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام چطور بود؟

روح الله
تیر ۲۶, ۱۴۰۱ ۱:۵۵ ب٫ظ

با سلام.من مصاحبه دکترای ریاضی گرایش جبر چند دانشگاه دولتی شرکت کردم.ولی خودم از مصاحبه راضی نیستم.با این که کم و بیش مطالعه داشتم.ایا با توجه به آزمون کتبی که تراز نمره ام خوب بوده امکان قبولی دارم.

مهسا
مرداد ۱۰, ۱۴۰۱ ۶:۲۰ ب٫ظ
پاسخ به  روح الله

سلام
خیلی بستگی به چیزایی که برای مصاحبه کننده ها مهم بوده، نحوه عملکرد شما در مصاحبه، وضعیت رقباتون چه در مصاحبه و چه درمورد رتبه و نمره تراز اونها در ازمون کتبی داره. همین طور رقباتون اولویت های قبلی شون شانس داشته باشن یا نه … در مجموع تو این بازه زمانی نمیشه خیلی پیش بینی خاصی درمورد قبولی داشت.

لیلا احمدی
تیر ۲۰, ۱۴۰۱ ۸:۱۵ ق٫ظ

چاپ کتاب هم تاثیر مثبتی در مصاحبه دکتری دارد

مهسا
مرداد ۱۰, ۱۴۰۱ ۶:۲۰ ب٫ظ
پاسخ به  لیلا احمدی

سلام
هم بستگی به نظر اساتید مصاحبه کننده داره و هم این که کتابی که چاپ کردید کیفیتش در چه حدی باشه. بله ممکنه امتیاز بدن

علی
تیر ۲۰, ۱۴۰۱ ۵:۵۴ ق٫ظ

سلام و وقت بخیر، ممنون میشم راهنمایی کنید، من خیلی رتبه ام لب مرزه ولی در مصاحبه طبق گفته اساتید بالاترین نمره رو در بین بقیه به من دادن، (۲۵ از ۳۰) این میتونه به این معنی باشه که پذیرفته میشم؟

مهسا
مرداد ۱۰, ۱۴۰۱ ۶:۲۴ ب٫ظ
پاسخ به  علی

سلام
خیلی بستگی به چیزایی که برای مصاحبه کننده ها مهم بوده، نحوه عملکرد شما در مصاحبه، وضعیت رقباتون چه در مصاحبه و چه درمورد رتبه و نمره تراز اونها در ازمون کتبی داره. همین طور رقباتون اولویت های قبلی شون شانس داشته باشن یا نه … در مجموع تو این بازه زمانی نمیشه خیلی پیش بینی خاصی درمورد قبولی داشت.

منص
تیر ۱۶, ۱۴۰۱ ۵:۵۹ ب٫ظ

سلام از ادمین خواهش میکنم جواب دقیق و کاملی به این سوال بده:
بنده اخیرا در مصاحبه دکترای دانشگاه های دولتی شرکت کردم چیزی که همه میگن اینه که قبولی دکترا دست دانشگاه نیست و دانشگاه فقط یه نمره مصاحبه به سنجش اعلام میکنه و سنجش اون رو با نمره آزمون کتبی جمع میزنه و اونه که تعیین میکنه کی کجا قبول میشه. با اینهمه شاهد این بودم که برخی داوطلبین مدعی هستند از دانشگاه باهاشون تماس گرفته شده و درخواست شده فرم مربوط به استاد راهنما رو پر کنن و برن با فلان استاد راهنما صحبت کنن. سوال من اینه که اگر سنجش تعیین کننده مکان قبولی فرد هست پس این تماس ها و ایمیل ها از طرف دانشگاه ها چی هست؟ دلوطلبی با رتبه ۱۴۷ مدعی تماس از طرف دانشگاه هستت اون وقت من که رتبه ۵۷ هستم هیچ تماس یا ایمیلی دریافت نکردم.

علی بابا
تیر ۱۶, ۱۴۰۱ ۷:۳۸ ب٫ظ
پاسخ به  منص

سلام دوست عزیز
ببین معمولا هیچ داانشگاهی با افراد تماس نمی گیره!! یا الکی میگن یا خیلی به ندرت پیش میاد!!
اما در باره نمره آزمون: بله نمره مصاحبه دانشگاه با کنکور جمع میشه و نتیجه نهایی میاد بیرون. اما ممکنه دانشگاه نمره مصاحبه رو جوری بالا بده که مثلا شما با رتبه ۵۷ قبول بشی و رتبه ۱ رو جوری پایین بده که قبول نشه

منصور
تیر ۱۶, ۱۴۰۱ ۱۰:۲۲ ب٫ظ
پاسخ به  علی بابا

دروغ نمیگن، یه نفر هم نیست که چنین ادعایی داره چندین نفر در شهرهای مختلف چنین ادعاهایی دارند که از طرف دانشگاه تماس یا ایمیل داشتن برای پر کردن فرم استاد راهنما

مهسا
تیر ۱۶, ۱۴۰۱ ۱۰:۲۹ ب٫ظ
پاسخ به  منص

سلام
دقیقا توضیحی که گفتید درسته؛ دانشگاه فقط یه نمره مصاحبه به سنجش اعلام میکنه و سنجش اون رو با نمره آزمون کتبی جمع میزنه و اونه که تعیین میکنه کی کجا قبول میشه.
هر ساله شاهد تماس از سوی دانشگاه ها با داوطلبان هستیم. این موضوع چند دلیل داره. خیلی وقتا این موضوع از بی اطلاعی اساتید مصاحبه کننده از روال پذیرشه.
یادتون هم باشه که تجربه سالهای قبل میگه خیلی وقتا کسی که باهاش تماس گرفته شده قبول نشده و خیلی وقتا با فردی تماس نگرفتن و قبول شده.
پس اصلا نگران نشید.

منصور
تیر ۱۷, ۱۴۰۱ ۰:۴۳ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

اولا تشکر می کنم از جوابتون. این موضوع واقعا مایه دل نگرانی شده بود برای من.

سوال دوم اینکه فرمودین تماس گرفتن یا ایمیل دادن دانشگاه ها به داوطلب خیلی وقت ها بخاطر بی اطلاعی استاد از روند پذیرش دانشجو هست. مگه ممکنه استاد مصاحبه گر بی خبر باشه که خودش تعیین کننده قبولی نیست و سنجش تصمیم گیرنده است؟

سوال دیگه اینکه آیا دانشگاه میتونه برای اینکه دانشجویی که ازش خوشش نمیاد رو رد کنه عمدا نمره مصاحبه پایینی بهش بده تا حتی اگر تراز بالایی داشته باشه توی دانشگاه اونا قبول نشه؟ مثلا دانشجو مقاله و کتاب ترجمه شده و غیره داشته باشه و به سوالات هم خوب جواب بده ولی نمره هر بخش رو بش کم بدن یا اصلا صفر بدن. چنین چیزی شدنیه و نظارتی میشه روی نمره دادن ها؟

سوال آخر اینکه دانشجو هر نمره ای که توی مصاحبه بگیره اون نمره به سنجش اعلام میشه یا اینکه یه حداقل نمره ای رو باید کسب کرده باشه تا اون نمره به سنجش اعلام بشه؟ چون به نظرم صنعتی اصفهان همچین حرفی زد یا شایدم من درست متوجه منظورش نشدم.
بازم تشکر

مهسا
تیر ۱۷, ۱۴۰۱ ۱:۰۲ ق٫ظ
پاسخ به  منصور

بله دقیقا ممکنه. بعضی اساتید فکر میکنن که ازمون کتبی صرفا برای دعوت به مصاحبه بوده و الان دیگه نمره مصاحبه کلا مهمه. حتی بارها پیش اومده که اساتید از فهرست قبولی ها متعجب شدن و گفتن اینا مدنظر ما نبوده!
بله متاسفانه ممکنه دانشگاه نمره مصاحبه رو خیلی کم بده و مجموع نمره یه نفر پایین بشه و یا اصلا نمره مصاحبه رو زیر حدنصاب مصاحبه بده و داوطلب کلا حذف بشه. حالت اول رو ممکنه پیگیری کنن داوطلبا از دیوان عدالت اداری. اما حالت دوم که حدنصاب رو بالا بذارن و هر کیو نخوان زیر حدنصاب بذارن رو کاری نمیشه کرد عموما.
هر نمره ای رو به دست بیارید در مصاحبه باید به سنجش اعلام کنن.

منصور
تیر ۱۷, ۱۴۰۱ ۱:۰۸ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

بسیار ممنون

سیما
خرداد ۷, ۱۴۰۱ ۱۲:۴۲ ب٫ظ

سلام خسته نباشید من سهمیه ۵ درصد دارم و واسه تهران دعوت به مصاحبه شدم اما تو کارنامه جلو همه نوشته عدد یک! و نوشته یعنی باسهمیه ازاد، حالا منظورشون اینه که کلا به من سهمیه تعلق نگرفته و کلا مثل ازادها به مصاحبه دعوت شدم یا معنیش اینه که بدون احتساب سهمیه و با رتبه خودم اون دانشگاه رو رسوندم؟ و در مصاحبه اون سهمیه رو در نظر میگیرن؟و اگه دانشگاهی سه نفر بخوان ازون سه نفر یکی برسه به ۲۵ درصد پس اونجا برا ۵ درصد سهمیه ای نمی مونه!؟ تشکر فراوان

مهسا
خرداد ۱۳, ۱۴۰۱ ۸:۱۷ ب٫ظ
پاسخ به  سیما

سلام
معنیش اینه که شما بدون این که نیازی به سهمیه داشته باشید اون دانشگاه ها دعوت به مصاحبه شدید.

زهرا
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۱ ۷:۱۲ ب٫ظ

سلام وقت بخیر
من در کنکور دکتری در چند دانشگاه دعوت به‌ مصاحبه شدم میخواستم ببینم داشتن ریز نمرات برای ثبت نام کافی هست یا باید مدرک کارشناسی و ارشد رو ارائه بدیم آخه مدرکمو نگرفتم و زمان برای گرفتن مدرک موقت هم ندارم. دو تا مدرک کارشناسی و ارشد از دانشگاه دولتی هست.
سپاس

مهسا
خرداد ۶, ۱۴۰۱ ۱۰:۲۵ ق٫ظ
پاسخ به  زهرا

سلام
مدارکی که دانشگاه ها میخوان متفاوته اما هم مدرک و هم ریزنمرات رو عموما میخوان. به هر حال هر دانشگاهی که مدارکشو نداشتید تماس بگیرید سوال کنید از قبل بهتره.

مجتبی
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۱ ۱:۵۶ ب٫ظ

سلام
نویسنده دوم و سوم مقاله به ترتیب چند امتیاز دارن؟

الهام
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱ ۶:۵۵ ب٫ظ

با سلام بنده در آزمون دکتری دعوت به مصاحبه در دانشگاه روزانه شده ام اما هنوز از پایان نامه ام دفاع نکردم آیا با شرکت کردن در مصاحبه و عدم قبولی در آن از آزمون سال ۱۴۰۱ محروم می شوم؟و این که امکان استفاده دوباره از سهمیه رزمندگان برای سال آینده وجود دارد؟

مهسا
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱ ۹:۲۵ ب٫ظ
پاسخ به  الهام

سلام
اگه تا اخر شهریور ۱۴۰۱ دفاع میکنید که کلا مشکلی نیست و میتونید قبول بشید و از ترم مهر هم برید سر کلاس.
اما اگه قبول بشید هم محرومیت نداره. اما یادتون باشه در صورت قبولی و نرفتن، شما جای کسی رو گرفتید و این خیلی اخلاقی نیست.
درمورد سهمیه هم اگه امسال استفاده کنید سال دیگه نمیتونید. اما اگه منظورتون اینه که کلا سهمیه اعمال میشه یا نه سال بعد، طبیعتا بله میشه.

ستاره
اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱ ۳:۲۹ ق٫ظ

من ترم اخرارشدم هنوزدفاع نکردم تومصاحبه بایدچی بگم ا

مهسا
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱ ۱۰:۱۸ ب٫ظ
پاسخ به  ستاره

سلام
اصلا جای نگرانی نیست. اساتید مصاحبه کننده کاملا این موضوع رو درک خواهند کرد. فقط بهشون اطمینان بدید تا قبل از مهرماه دفاع میکنید

زارع
اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۱ ۵:۳۱ ب٫ظ

برا چی مرکز آمایش یزد را اصفهان قرار دادن چرا ما یزدی ها باید بریم اصفهان و اونجا جواب پس بدیم !!! یزد قبلا با کرمان بود

مهسا
اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱ ۱:۵۱ ق٫ظ
پاسخ به  زارع

سلام
هنوز جزئیات مصاحبه امسال مشخص نیست. ممکنه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد همه دانشگاه ها در تهران برگزار بشه. در این صورت اساتید از سراسر کشور در مصاحبه دعوت میشن و این طور نیست که فقط اساتید دانشگاه های تهران باشن

علی
خرداد ۱۱, ۱۴۰۱ ۴:۲۷ ب٫ظ
پاسخ به  زارع

این مراکز کجا معرفی کردن

اشکان
اسفند ۲۶, ۱۴۰۰ ۱۱:۰۱ ب٫ظ

سلام ببخشید کسی با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه ازاد لاهیجان برای دکتری مکانیک یا هوافضا در دانشگاه دولتی در تهران و دانشگاه گیلان شانس قبولی داره با رزومه خوب ارشد شامل معدل و مقاله و مدرک زبان یاخیر.باتشکر

مهسا
فروردین ۱۳, ۱۴۰۱ ۸:۲۴ ب٫ظ
پاسخ به  اشکان

سلام
در سال های قبل خیلی داوطلبان از دانشگاه آزاد و پیام نور در دانشگاه دولتی و دوره روزانه پذیرفته شده اند. قطعا رزومه خوب به شما کمک میکنه، اما حتما برای مصاحبه هم خودتون رو اماده کنید که بهترین عملکرد رو داشته باشید. نکات مهم در متن همین مطلب گفته شده

مهدی
اسفند ۹, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۷ ق٫ظ

سلام تخصصی۲۰درصد
عمومی ۵درصد
شبکه کجا میشه قبول شد

مهسا
اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ ۱:۰۱ ق٫ظ
پاسخ به  مهدی

سلام
دعوت به مصاحبه در مقطع دکتری بر اساس نمره تراز هستش و این نمره خیلی به وضعیت رقبا بستگی داره. با توجه به درصد اصلا نمیشه چیز خاصی گفت

مونا
آبان ۵, ۱۴۰۰ ۵:۵۰ ب٫ظ

سلام خواهشاً مصاحبه مجازی دیگ امسال بردارید من حاضر کلی خرج کنم شهرای مختلف برم ولی مصاحبه ام مجازی نباشه دیگ واقعا خیلی بد بود دوتا سوال پرسیدن تمام صدا هم که اصلا نمیومد مصاحبه مجازی واقعا افتضاحه

Hossein
مرداد ۳۰, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۷ ب٫ظ

لطفا یه توضیح در مورد جزئیات کارنامه نهایی بدید،ممنون

مهسا
شهریور ۶, ۱۴۰۰ ۰:۴۰ ق٫ظ
پاسخ به  Hossein

سلام
جزئیات کارنامه نهایی آزمون دکتری رو میتونید در لینک زیر ببینید:
https://phdtest.ir/1400/05/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-1400/

0912
مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ ۳:۵۸ ب٫ظ

لطفا بفرمایید که در مورد مصاحبه دانشگاه ادیان و مذاهب قم در رشته حکمت هنرهای دینی چه سوالاتی می پرسند؟

مهسا
مرداد ۲۹, ۱۴۰۰ ۵:۰۰ ب٫ظ
پاسخ به  0912

سلام
کلیات سوالات همون چیزی است که در متن این مطلب اومده. از سوالات تخصصی گرفته تا انواع سولات عمومی و … جزئیات سوالات هر سال ممکنه با توجه به اساتید حاضر در مصاحبه و نیز سیاست های این اساتید متفاوت باشه.

فاطمه فردوسی
مرداد ۳, ۱۴۰۰ ۸:۳۴ ب٫ظ

با عرض سلام وادب .اینجانب درامتحان دکترای اموزش زبان انگلیسی قبول شدم وبرای من از سازمان سنجش دعوت به مصاحبه شدم ولی متاسفانه دچار خونریزی معده شدم ولی هرگونه بود اخرین تاریخ هفدهم تیرماه جهت امتحان ان لاین شرکت نمودم ولی سایت بسته شده بود با اینکه رزومه نسبتا قوی مقاله ترجمه دوجلد کتاب حدود چهل مقام درمسابقات مختلف وعضو بانوان موفق جهت باارائه مقاله وکسب مقام درقسمت های درس پژوهی هستم ولی حالا تمام زحمات به هدر رفته وروحیه ام دچار ضربه بدی شده است چون من یک شبه این رزومه ومعدلهای مقاطع مختلف را به دست نیاورم خواهش میکنم تاحالا چندبار پیام فرستادم از مشاوران محترم عاجزانه تقاضا دارم راهی به من نشان دهید تا بتوانم رزومه را بفرستم تو روخدا اجازه ندهید این همه تلاشم از بین برود .من واقعا به کمک انسان دوستانه ی شما بزرگواران احتیاج دارم خواهش می کنم کمکم کنید وجسارتا چون خطوط مشغول است از طریق پیامک به من اطلاع دهید من حتی از سهمیه ایثارگری پدرم استفاده نکردم .مدارک تمامی گفته های من موجود است
از اینکه به عنوان یک همنوع که تمام عمرش مشتاق مطالعه وپژوهش بوده است منو درک نمایید ویاریم دهید .لطف حضرتعالی مستدام

ITM
مرداد ۳, ۱۴۰۰ ۶:۱۶ ب٫ظ

سلام مهسا خانم
سوال من اینه که سهمیه ۵ درصدی با سهمیه ۲۵ درصدی باهم مورد ارزیابی نهایی قرار می گیرند یا اول ۲۵ درصدی ها و اگه ۷۰ درصد نمره نفر آخر را کسب نکردند بعد به ۵ درصدی ها می رسه؟
یعنی امکان داره هر دو سهمیه ۲۵ و ۵ درصدی ۷۰ درصد نمره نفر آخر را بدست آورده باشند و حتی نمره کل ۵ درصدی بالاتر از ۲۵ درصدی باشد ولی سهمیه ۲۵ درصد پذیرش نهایی شود؟

ITM
مرداد ۵, ۱۴۰۰ ۵:۵۵ ب٫ظ
پاسخ به  ITM

سلام
لطف می کنین اگه کسی جواب این سوالم می دونه جواب بده!

مهسا
مرداد ۷, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۸ ب٫ظ
پاسخ به  ITM

سلام
سهمیه ۵درصد و ۲۵ درصد به این صورت هست که ظرفیت هر رشته محل برای سهمیه ۵ درصدی در ۰.۰۵ و برای سهمیه ۲۵ درصدی در ۰.۲۵ ضرب میشه، اگه عدد حاصله بالای نیم باشه، به همون میزان ظرفیت سهمیه در نظر گرفته میشه.
بعد داوطلبانی که دارای سهمیه ۵ درصدی هستن برای پذیرش در اون ظرفیت ۵درصدی و داوطلبانی که دارای سهمیه ۲۵ درصدی هستن برای پذیرش در اون ظرفیت ۲۵ درصدی با هم رقابت میکنند. کسانی که بالاترین نمره کل رو بین رقبای سهمیه دار دارند، در صورتی که نمره شون ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبول شده در اون رشته محل باشه، به عنوان پذیرفته شده در سهمیه اعلام میشن.
اگر داوطلبان ۷۰درصد نمره اخرین فرد قبولی (با توجه به نوع سهمیه شون) رو کسب نکنند، در سهمیه پذیرش نخواهند شد.
اگه با شرایطی که گفتم، ظرفیت سهمیه ۲۵ درصدی تکمیل نشه میرسه به ۵ درصدی ها. اگه ظرفیت سهمیه ۵ درصدی هم تکمیل نشه که میرسه به سهمیه عادی ها.
اگه رشته محلی ظرفیت سهمیه نداشته باشه، داوطلبان دارای سهمیه هم در سهمیه عادی و با سهمیه آزاد خواهند بود

حسین
اسفند ۶, ۱۴۰۰ ۰:۰۷ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام، من یه سوال مشابه دارم.
دانشگاه مورد نظر من چهار نفر را به عنوان ورودی میگیرد. طبیعتا یک نفر با سهمیه ۲۵ درصدی به مصاحبه دعوت میشود. اگر ار بین کسانی که با سهمیه ۲۵ درصد دعوت به مصاحبه میشن، کسی پذیرش نشه برای اون صندلی کسانی که پنج درصدی هستن دعوت به مصاحبه میشن؟؟
اگر اینطور هست یعنی تو همون روز دعوت به مصاحبه میشن که اگر اون دوستان پذیرش نشدن، از بین این دوستان انتخاب بشه؟

ناشناس
اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱ ۴:۵۷ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
اگر دانشگاهی ۳ نفر پذیرش داشته باشه ۱ نفر میشه سهمیه ۲۵ درصد، حالا ۵ درصدی ها هم میتونن اینجا مصاحبه بدن درسته؟ چون طبق گفته شما اگر ۲۵ درصدی نتونه بنا به هر دلیلی این ظرفیت رو پر کنه اون ۵ درصدی شرایط رو داشته باشه میتونه این ظرفیت رو بگیره درسته؟ چون ۳ نفر که بخوان ۵ درصدی اینجا ظرفیت نداره اما چون جایگاه ۲۵ درصدی هست و پر نشه به ۵ درصدی تعلق میگیره و اگر پر نشه میدن سهمیه ازاد،پس اینجا ۵ درصدی ها هم میتونن امیدوار به این سهمیه باشن درسته؟

عمار
تیر ۲۷, ۱۴۰۰ ۲:۲۶ ب٫ظ

سلام و عرض ادب
ایا همه دانشگاه ها در همه کد رشته ها سهمیه ۲۵ درصد یا ۵ درصد می پذیرن؟
مثلا دانشگاه تهران مثلا در رشته فلسفه و کلام اسلامی سه نفر رو به صورت روزانه پذیرش می کنن ، از این سه نفر چند نفر ممکنه از سهمیه ها باشه؟

مهسا
تیر ۲۹, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۴ ب٫ظ
پاسخ به  عمار

سلام
سهمیه ۵درصد و ۲۵ درصد به این صورت هست که ظرفیت هر رشته محل برای سهمیه ۵ درصدی در ۰.۰۵ و برای سهمیه ۲۵ درصدی در ۰.۲۵ ضرب میشه، اگه عدد حاصله بالای نیم باشه، به همون میزان ظرفیت سهمیه در نظر گرفته میشه.
بعد داوطلبانی که دارای سهمیه هستن برای پذیرش در اون ظرفیت با هم رقابت میکنند. کسانی که بالاترین نمره کل رو بین رقبای سهمیه دار دارند، در صورتی که نمره شون ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبول شده در اون رشته محل باشه، به عنوان پذیرفته شده در سهمیه اعلام میشن.
اما اگر رشته محلی ظرفیت سهمیه نداشته باشه، داوطلبان دارای سهمیه هم در سهمیه عادی و با سهمیه آزاد خواهند بود و یا اگر داوطلبان ۷۰درصد نمره اخرین فرد قبولی (با توجه به نوع سهمیه شون) رو کسب نکنند، در سهمیه پذیرش نخواهند شد.

مهسا
اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱ ۸:۱۷ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
بله طبیعتا همینطوره که میفرمایید

...
تیر ۲۶, ۱۴۰۰ ۱۱:۵۹ ق٫ظ

سلام دوستان عزیز، یکی از مقاله های من امروز پذیرش شده، راهی وجود نداره که برا مصاحبه دانشگاه آزاد امسال امتیازش حساب بشه

مهسا
تیر ۲۹, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۶ ب٫ظ
پاسخ به  ...

سلام
ظاهرا به اساتید گفتن فقط ملاک مواردی است که قبلا اپلود شده و نمیشه به مقالاتی که مدارکش اپلود نشده امتیاز داد

...
تیر ۳۱, ۱۴۰۰ ۷:۱۳ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

ممنون از پاسخگویی تون مهساجان

ندا
تیر ۱۹, ۱۴۰۰ ۷:۱۲ ب٫ظ

سلام ،یک هفته بعد از آخرین مصاحبه با من تماس گرفتند که مدارکت رو دوباره ایمیل کن جهت بررسی مستندات، این به چه معنی؟

مهسا
تیر ۲۵, ۱۴۰۰ ۵:۴۲ ب٫ظ
پاسخ به  ندا

سلام
نمیشه از این رفتارها برداشت خاصی داشت. مثلا ممکنه خواستن یه بار دیگه همه مدارک رو دقیق بررسی کنن. بنابراین، فقط چیزی که خواستن رو حتما انجام بدید تا فرصت رو از دست ندید اما انتظار خاصی نداشته باشید که خدایی نکرده بعدا اذیت نشید

Hossein
تیر ۱۲, ۱۴۰۰ ۸:۰۵ ب٫ظ

دوستان سهمیه ۵ درصدی یعنی چی؟؟
چطوری محاسبه میشه؟؟
رتبه و تراز در سهمیه ۵ درصدی و ۲۵ درصدی یکیه؟؟یعنی اونیکه رتبش در سهمیه ۵ درصدی شده ۱ توی سهمیه ۲۵ درصدی هم رتبش یکه یا اون سهمیه رتبه و ترازش بین بچه هایی که ۲۵ درصدی هستن محاسبه میشه؟؟
و اینکه این سهمیه چطوری اعمال میشه؟؟مازاد بر ظرفیت اعلام شده توی دفترچه هستش یا با همونه؟؟
دانشگاهی که کلا ۲ نفر ظرفیت داره چطوری میخاد این سهمیه هارو حساب کنه!؟

مهسا
تیر ۱۹, ۱۴۰۰ ۰:۰۷ ق٫ظ
پاسخ به  Hossein

سلام
سهمیه ۵درصد و ۲۵ درصد به این صورت هست که ظرفیت هر رشته محل برای سهمیه ۵ درصدی در ۰.۰۵ و برای سهمیه ۲۵ درصدی در ۰.۲۵ ضرب میشه، اگه عدد حاصله بالای نیم باشه، به همون میزان ظرفیت سهمیه در نظر گرفته میشه.
بعد داوطلبانی که دارای سهمیه هستن برای پذیرش در اون ظرفیت با هم رقابت میکنند. کسانی که بالاترین نمره کل رو بین رقبای سهمیه دار دارند، در صورتی که نمره شون ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبول شده در اون رشته محل باشه، به عنوان پذیرفته شده در سهمیه اعلام میشن.
اما اگر رشته محلی ظرفیت سهمیه نداشته باشه، داوطلبان دارای سهمیه هم در سهمیه عادی و با سهمیه آزاد خواهند بود و یا اگر داوطلبان ۷۰درصد نمره اخرین فرد قبولی (با توجه به نوع سهمیه شون) رو کسب نکنند، در سهمیه پذیرش نخواهند شد.
سهمیه مازاد نیست و از همون ظرفیت دفترچه کم میشه.

Soran
تیر ۱۱, ۱۴۰۰ ۹:۳۵ ب٫ظ

سلام.اگر شخصی در مصاحبه کد رشته های انتخابی که در اولویت هستند شرکت نکند ایا در نرم افزار سازمان سنجش در بررسی اولویت ها برای نتیجه نهایی انها را لحاظ خواهد کرد یا به معنی حذف خواهد بود و اولویت های دیگر را لحاظ می کند .مثلا اگر از اولویت اول و دوم انصراف بدهیم.ایا اولویت سوم را به عنوان اولین اولویت مد نظر قرار می دهد؟؟؟ممنون اگر جواب بدهید.

مهسا
تیر ۱۹, ۱۴۰۰ ۰:۰۷ ق٫ظ
پاسخ به  Soran

سلام
اگه در مصاحبه شرکت نکنید، عملا اون انتخاب ها حذف میشن
البته کلا اولویت ها اثری در شانس قبولی شما ندارن.

جواد
تیر ۳۱, ۱۴۰۰ ۲:۱۷ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

مطمئنید اثری ندارن؟ پس دلیل حساسیت دانشگاه ها روی اولویت چیه و چرا میپرسند؟

محسن
تیر ۵, ۱۴۰۰ ۱:۳۶ ب٫ظ

سلام
بعد از مصاحبه مدیرگروه به من پیام داد شما جزء ۵ نفر اول مصاحبه شدید و نظر گروه به شما مساعد است ، این به چه معناست ؟

علی
تیر ۱۶, ۱۴۰۰ ۰:۴۱ ق٫ظ
پاسخ به  محسن

قطعا رد شدید، چون تا ١٧ تیر مصاحبه هست، و خواستند دید بدی از مصاحبه کنندگان نداشته باشید، احتمالا خودتون هم میدونید خراب کردید، این یک روال هیت در دادگاه هم کسی را که میخوان محکوم کنند، با مهربانی برخورد میکنند.

محسن
تیر ۱۶, ۱۴۰۰ ۶:۰۰ ق٫ظ
پاسخ به  علی

دوست من دانشگاه مورد نظر ارتباط زیادی با شرکت و محل کار من دارد ، این پیام را هم به واسطه مدیر من برای بنده ارسال کرده . نتایج مصاحبه چه ربطی به ۱۷ تیر دارد ؟ خودم می دانم عملکرد خوبی داشتم ؟ شما دادگاه و با مصاحبه دکتری قاطی کردی ؟!

علی
تیر ۱۶, ۱۴۰۰ ۵:۲۱ ب٫ظ
پاسخ به  محسن

با سلام و احترام خدمت آقا محسن
اولا ربطش اینه که تا همه مصاحبه نشدن چطور میتونن نتیجه گیری کنن؟ این خودش میتونه یه سئوال هوش ساده باشه!
ثانیا بصحبت در مورد ارتباط مصاحبه کننده با مدیر شما و شرکت و… لطفا با دقت بیشتری پاسخ دهید
ثالثا اون فقط یه شوخی بود، چرا جدی گرفتید، مدیر محترم سایت که قبلا در مورد این سئوال توضیح داده بودند که با بعضی تماس گرفته اند و قبول شدند و بعضی هم…

علی
تیر ۱۶, ۱۴۰۰ ۵:۵۲ ب٫ظ
پاسخ به  محسن

سلام دوست عزیز، فقط یک شوخی دوستانه بود فکر نمیکردم جدی بگیرید، نگران نباشید، حتما قبول میشید، دانشگاه با اداره تون هم که ارتباط داره پس نگران نباشید، حالا شمال کشور بودید یا یاس ؟

محسن
تیر ۱۸, ۱۴۰۰ ۷:۲۸ ب٫ظ
پاسخ به  علی

درود سلامت باشید

حسینی
تیر ۱, ۱۴۰۰ ۵:۴۳ ب٫ظ

سلام. من امروز مصاحبه گروه روانشناسی رو داشتم. نتیجه مصاحبه چه وقت میاد؟؟؟

مهسا
تیر ۵, ۱۴۰۰ ۱:۳۰ ق٫ظ
پاسخ به  حسینی

سلام
قاعدتا نتایج شهریورماه اعلام میشه. اما هنوز زمان دقیقی نگفتن. هر خبری بیاد در همین سایت و نیز کانال تلگرامی و پیج اینستاگرامی ش اعلام میشه.

معصومه
تیر ۷, ۱۴۰۰ ۶:۱۵ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

دانشگاه ازاد هم حد نصاب مصاحبه داره؟

بنی طالبی
شهریور ۳۰, ۱۴۰۱ ۹:۴۴ ب٫ظ
پاسخ به  حسینی

سلام رشته شما روانشناسی تربیتی بود؟ مقاله هم داشتین؟

ایمان
تیر ۱, ۱۴۰۰ ۱۲:۰۳ ب٫ظ

سلام، روز بخیر
دوستان کسی اطلاع داره، نفرات مصاحبه کننده دکتری آموزش زبان انگلیسی دانشگاه آزاد چه کسانی هستن؟
و دوستانی که تو این رشته مصاحبه دادن، لطف کنن تجربه خودشونو اعلام کنن.
ممنونم

مهسا
تیر ۵, ۱۴۰۰ ۱:۳۰ ق٫ظ
پاسخ به  ایمان

سلام
چون مصاحبه ها متمرکزه و یک تیم برای همه واحدهاست و لزوما سال قبل اونا مصاحبه نکردن، نمیشه چیز دقیقی گفت. اما امیدوارم دوستانی که امسال مصاحبه دادن بتونن کمکتون کنن

س
خرداد ۳۱, ۱۴۰۰ ۱:۱۲ ب٫ظ

مصاحبه انجام شد تصویرشون رو نمیدیدم چکیده به انگلیسی خواستن
درماندگی اموخته شدو عرقه سازی رو گفتن توضیح بدم
Apa مخفف چیست و چند تا انجمن داره
روش کیفی در روش تحقیق رو پرسیدن

سارا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۷ ق٫ظ

مهسا خانوم میشه راهنمایی کنید
ممنون از شما

سارا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۳۳ ق٫ظ

سلام
وقتی مصاحبه می پرسن اولویت برای انتخاب رشته ها چی بوده چه جوابی بدیم یا می پرسن هزینه تحصیلت رو چگونه تامین میکنی
کسی که شاغل نیست و پدر ش هزینه تحصیلشو می ده چی باید بگه؟

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۲۳ ب٫ظ
پاسخ به  سارا

سلام
کلا سعی کنید تلاشتون بر صداقت باشه، اما هیچ وقت نباید سطح علمی دانشگاه رو مطرح کنید. برای دانشگاه ازاد که این سوالات مطرح نمیشه. برای سراسری هم میشه دوری و نزدیکی به محل زندگی، وجود یک استاد خاص در دانشگاه های با اولویت بالاتر و موارد مشابه رو مطرح کرد.
درمورد هزینه تحصیل هم هیچ عیبی نداره که خانواده هزینه رو تامین کنه.

سارا
خرداد ۲۹, ۱۴۰۰ ۱۱:۱۶ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
سپاس فراوان از شما

عدالت
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۵:۰۰ ق٫ظ

سلام وقت بخیر
اگر بعد از مصاحبه از طرف دانشگاه با من تماس نگیرن یا فقط یکی از اساتید از یک دانشگاه با من تماس بگیرد و بگوید میان من و کس دیگر، شما را انتخاب نکردیم، این یعنی باید بی خیال قبولی باشیم؟؟

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۲۴ ب٫ظ
پاسخ به  عدالت

سلام
با توجه به این که نتایج نهایی رو سنجش بر اساس میانگین نمره ازمون کتبی و مصاحبه معین میکنه، خیلی روی این تماس ها نمیشه حساب کرد. نه از تماس برای قبولی خوشحال بشید و نه از عدم تماس. هر دو حالت ممکنه تغییر کنه و تنها منتظر اعلام نتایج نهایی از سوی سازمان سنجش باشید.

سروش
خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ ۳:۰۸ ق٫ظ

دوستان کسی هست که بدونه نمره ی مصاحبه و تراز آزمون با چه فرمولی با همدیگه جمع میشن که نمره ی نهایی اعلام میشه؟
اصلا فهم من از روش انتخاب درسته؟ یا اینکه سنجش صرفا به امتیازهای مصاحبه رجوع میکنه که قبولی رو اعلام کنه؟

عدالت
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۵:۰۴ ق٫ظ
پاسخ به  سروش

کسی نمیدونه، چون داشتیم طرف رتبه ۶۰ آورده قبول شده، سال بعد ی نفر دیگه با رتبه ی ۳۲ اون دانشگاه قبول نشده. هر دو هم رزومه ی شبیه هم داشتند و از یک دانشگاه ارشد را فارغ التحصیل شده بودن

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۲۶ ب٫ظ
پاسخ به  عدالت

سلام
این دو نفر نمره مصاحبه متفاوتی داشتن قاعدتا ونمره مصاحبه رو هم اساتید هر دانشگاه تعیین میکنن. رزومه تنها یک بخش از نمره مصاحبه است و عملکرد داوطلبان در مصاحبه خیلی مهمه.

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۲۵ ب٫ظ
پاسخ به  سروش

سلام
نمره مصاحبه که از ۵۰ هست. نمره تراز شما (نه رتبه) رو هم میبرن بر مبنای ۵۰ و با نمره مصاحبه جمع میکنن. این روش معمول هست اگه تغییر نکنه.

ایمان
خرداد ۲۵, ۱۴۰۰ ۳:۳۷ ب٫ظ

سلام، روز بخیر
دوستان کسی اطلاع داره، نفرات مصاحبه کننده دکتری آموزش زبان دانشگاه آزاد چه کسانی هستن؟

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۲۷ ب٫ظ
پاسخ به  ایمان

سلام
اغلب اساتید مصاحبه کننده دانشگاه ازاد از میان اساتید واحدهای استان تهران انتخاب شدن ظاهرا

حسین
خرداد ۲۴, ۱۴۰۰ ۸:۰۵ ب٫ظ

سلام
من مصاحبه رشته تاریخ ایران دوره اسلامی دانشگاه قزوین انجام دادم. خوب بود. هم سوال تخصصی، هم زبان انگلیسی در حد ریدینگ و ترجمه و هم سوابق پرسیدند. البته درباره اینکه اگر قبول بشیددر چه حوزه ای و چه موضوعی پایان نامه کار خواهید کرد هم پرسیدند.
آخر هم گفتند انشاالله شما را در گروه ببینیم.

رورو
خرداد ۲۴, ۱۴۰۰ ۱:۵۰ ب٫ظ

سلام ببخشید من مصاحبه دکتری انجام دادم یکی از اساتید باهام تماس گرفت و گفت که میخوام اسمت رو رد کنم و امتیاز مصاحبه بالایی بهت میدم انشالله که اون بخش سازمان سنجش هم بیاری چون انتخاب نهایی با سازمانه
منظورشون چیه؟یعنی ممکنه باز هم با اینکه مصاحبه انتخاب شدم در نهایت قبول نشم؟

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۳۲ ب٫ظ
پاسخ به  رورو

سلام
با توجه به این که نتایج نهایی رو سنجش بر اساس میانگین نمره ازمون کتبی و مصاحبه معین میکنه، حتی اگه نمره مصاحبه بالا باشه، ممکنه نمره میانگین شما از بقیه کمرت باشه. بنابراین تنها منتظر اعلام نتایج نهایی از سوی سازمان سنجش باشید.

الناز
خرداد ۲۳, ۱۴۰۰ ۱۱:۰۲ ق٫ظ

سلام دوستان من برای یه مصاحبه از هندزفری استفاده کردم اما صدام خیلی ضعیف منتقل میشد، به نظر شما چه میکروفونی از بازار تهیه کنم، چه مارکی؟
زیاد نمیخوام هزینه کنم، لطفا راهنمایی کنید

رورو
خرداد ۲۴, ۱۴۰۰ ۱:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  الناز

هندزفری و میکروفون نمیخواد صدا با همون میکروفون لپتاپ خیلی خوب ب گوششون میرسه

Sbz2619
خرداد ۲۱, ۱۴۰۰ ۵:۱۴ ب٫ظ

سلام من مصاحبه ها رو ثبت نام کردم رتبه ۱۱ با سهمیه ۵ درصد ایا بدون شرکت تو جلسه مصاحبه هم شانس قبولی دارم؟؟؟
شرکت نکردن توی مصاحبه همه امتیازو از دست میدم یا فقط ۶۰ درصد جلسه رو؟؟؟

مهسا
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  Sbz2619

سلام
بدون شرکت در مصاحبه کلا نمره نهایی برااتون اعلام نمیشه و شانس قبولی ندارید.

Hossein
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۷:۰۴ ب٫ظ

سلام..
دوستان با رتبه ۵ سهمیه ۵ درصدی بنظرتون یکی از دانشگاههای تهران شانس قبولی هست؟؟همه دانشگاههای تهرانو دعوت به مصاحبه شدم و علم و صنعتو امیرکبیرو تربیت مدرس رو مصاحبه هاشو رفتم این هفته و فقط تهرانو شریف مونده..

مهسا
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۰ ب٫ظ
پاسخ به  Hossein

سلام
شما با هر رتبه ای که دعوت به مصاحبه بشید شانس قبولی دارید. این کاملا بستگی به رزومه و مصاحبه شما و نیز رقباتون داره.

S
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۳:۰۴ ب٫ظ

روز بخیر .سوالهای زبان چطوریه

مریم
خرداد ۱۹, ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶ ب٫ظ

سلام من امروز مصاحبه داشتم سه تا سوال پرسیدن و تمام ۱۰ دقیقه هم نشد بعدم بهم گفتن امادگی نداره خدانگهدار

ایمان
خرداد ۱۹, ۱۴۰۰ ۱۲:۳۷ ب٫ظ
پاسخ به  مریم

سراسری سخت میگیرن، فکر نکنم آزاد اینجوری باشه

دانشجو دکترا
خرداد ۱۸, ۱۴۰۰ ۷:۳۲ ب٫ظ

با سلام
دوستان من ۸ام مصاحبه داشتم، امروز مدیر گروهشون با من تماس گرفت که شما نفر سوم یا چهارمی و ما انتخاب کردیم و باید پایان نامتو با این استاد و این موضوع …کار کنی،مشکلی نداری؟
و گفتن حالا ببینیم سنجش اولویت بندی و نمره ها چجوری میشه.
دوستان اطلاعاتی دارند در این زمینه؟
الان تماس دانشگاه یعنی چی؟!

مهسا
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۳ ب٫ظ

سلام
تجربه داوطلبان در سالهای قبل نشون میده که این تماس ها نه شما رو باید ناامید کنه و نه امیدوار. چون به هر حال نمره نهایی میانگین نمره ازمون کتبی و مصاحبه است و همین طور ممکنه رقبای شما اولویت های قبلی قبول بشن و یا نشن.
سالهای پیش بودن کسانی که باهاشون تماس گرفتن و قبول قبولی دادن ولی متاسفانه قبول نشدن. بودن کسانی هم که قبول شدن.

زهرا
تیر ۱۵, ۱۴۰۰ ۱۲:۳۴ ب٫ظ

سلام میتونم بپرسم از کدوم دانشگاه با شما تماس گرفتن؟ چون بامنم تماس گرفتن و دقیقا همون حرفایی که به شما زدن و به من گفتن

دانشجو دکترا
تیر ۲۴, ۱۴۰۰ ۱۲:۰۸ ب٫ظ
پاسخ به  زهرا

من بیوتکنولوژی هستم، شما چه رشته ای هستین؟

امین
تیر ۱۱, ۱۴۰۱ ۰:۰۱ ق٫ظ

سلام شما قبول شدین پارسال . امسال با منم تماس گرفتن نمیدونم این یعنی قبول شدم؟

زهزا سلطانی
خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ ۱:۴۸ ب٫ظ

سلام
من از ثبت نام مصاحبه دکتری جا موندم چیکار کنم؟

مهسا
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  زهزا سلطانی

سلام
از ثبت نام مصاحبه کدوم دانشگاه جا موندین؟

مریم
خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ ۱۱:۱۹ ق٫ظ

سلام مصاحبه دکترا دانشگاه آزاد کسی خبر داره کی هست؟

مهسا
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  مریم

سلام
درخصوص جزئیات مصاحبه دکتری دانشگاه ازاد، کارت ورود به جلسه مصاحبه منتشر میشه و در اون زمان دقیق و نحوه ورود به جلسه مصاحبه اعلام میشه. در همین سایت انتشار کارت اطلاع رسانی خواهد شد. هنوز چیزی در این باره نگفتن.

محسن
خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ ۹:۳۶ ب٫ظ

سلام آیا میشه در آزمون مصاحبه چند دانشگاه شرکت کرد ؟

مهسا
خرداد ۲۰, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  محسن

سلام
منظورتون دانشگاه های سراسری یا دانشگاه ازاد؟

ایمان
خرداد ۱۲, ۱۴۰۰ ۳:۲۷ ب٫ظ

سلام روز بخیر
زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد سال ۱۴۰۰ کی اعلام میشه؟

مهسا
خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ ۶:۵۸ ب٫ظ
پاسخ به  ایمان

سلام
درخصوص جزئیات مصاحبه دکتری دانشگاه ازاد، کارت ورود به جلسه مصاحبه منتشر میشه و در اون زمان دقیق و نحوه ورود به جلسه مصاحبه اعلام میشه. در همین سایت انتشار کارت اطلاع رسانی خواهد شد. هنوز چیزی در این باره نگفتن.

آنا
خرداد ۱۰, ۱۴۰۰ ۳:۱۱ ب٫ظ

سلام
کسی در مورد مصاحبه دانشگاه ادیان و مذاهب قم اطلاعی داره که در رشته حکمت هنرهای دینی چه سوالاتی می پرسند.

مریم
خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ ۹:۵۳ ق٫ظ
پاسخ به  آنا

سلام خیلی خیلی راحت میگیرن از حالا بدون قبولی

آنا
خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ ۲:۲۲ ب٫ظ
پاسخ به  مریم

نگرانم چون در مورد حکمت هیچگونه اطلاعاتی ندارم

912
مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ ۳:۴۲ ب٫ظ
پاسخ به  آنا

لطفا راهنمایی بفرمایید.

Fatemeh
خرداد ۸, ۱۴۰۰ ۸:۲۴ ب٫ظ

سلام کسی اطلاع داره چرا دانشگاه چمران اهواز هنوز زمان ارسال مدارک و مصاحبه رو اعلام نکرده؟

مهسا
خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ ۷:۰۰ ب٫ظ
پاسخ به  Fatemeh

سلام
اطلاعیه این دانشگاه منتشر شده و لینک در جدولی که در متن همین مطلب هست هم درج شده.

مرتضی
خرداد ۶, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۰ ب٫ظ

سلام
ممنونم بابت محتوایی که تولید کردید
بسیار جامع و گویا و همه چی تموم بود

موفق باشید

Mehrzad
خرداد ۶, ۱۴۰۰ ۵:۲۱ ب٫ظ

کدوم مصاحبه
من به اون قسمت داشتن مقاله یا مدرک زبان کاری ندارم که البته بحث مقاله هم اما و اگر بسیار برآن وارد است اما بخش مصاحبه اساتید واقعا مضحکه استاد به سوالی که خودش می پرسه به اندازه کافی تسلط نداره بعضیاشون هم که سلیقه ای عمل میکنن از یکی خوششون بیاد یا نه بعضیا هم که فرد رو از قبل گروهشون انتخاب کردن بقیه مصاحبه شوندهارو آبکی ردشون میکنن میرن
حالا قبول میشی مثلن یکی از دانشگاهها بعد میری میبینی همون استاد یا استادایی که اونقدر هارتوپورت می کردن اصلا سواد ندارن
بخدا اغلب گروهها و رشته های دانشگاهی توی ایران سرکاری هستن من که شرایطش برام فراهم نبود ولی ازتون خواهش می کنم خواهش میکنم اگر براتون شرایط فراهمه حتا توی همین ارمنستان هم که شده درس بخونین از اینجا ی وامصیبتا خیلی بهتره.

پارسا
خرداد ۵, ۱۴۰۰ ۹:۵۹ ق٫ظ

سلام. اگر در بیش از یک دانشگاه مصاحبه خوبی داشته باشی و حد نصاب قبولی بیاری کدومش نهایتا اعلام میشه؟

مهسا
خرداد ۸, ۱۴۰۰ ۰:۲۹ ق٫ظ
پاسخ به  پارسا

سلام
بالاترین اولویتی که نمره لازم رو کسب کنید و نسبت به بقیه برتری داشته باشید پذیرش میشید و قبولی نهایی شماست و بقیه انتخاب هاتون از بین میره.

زهرا
خرداد ۳, ۱۴۰۰ ۱۲:۳۹ ب٫ظ

سلام مجدد. دانشگاه صدا و سیما رشته پژوهش هنر در دفترچه شرط سنی حداکثر ۳۰ سال گذاشته. این قانون تغییر نکرده؟ من بالاتر از ۳۰ هستم و مرحله مصاحبه سنجش آن انتخاب را قبول کرده، به نظرتان مدارک بفرستم؟

مهسا
خرداد ۸, ۱۴۰۰ ۰:۲۹ ق٫ظ
پاسخ به  زهرا

سلام
احتمالا براشون مهم باشه که در دفترچه درج شده. به هر صورت میتونید شانستون رو امتحان کنید. شاید شرایطتون طوری باشه که این شرط رو نادیده بگیرن.

زهرا
خرداد ۳, ۱۴۰۰ ۱۲:۳۶ ب٫ظ

سلام. دانشگاه الزهرا نحوه مصاحبه دکتری را اعلام نکرده است؟

زهرا
خرداد ۵, ۱۴۰۰ ۲:۴۷ ب٫ظ
پاسخ به  زهرا

اعلام کرد

علی
خرداد ۲, ۱۴۰۰ ۸:۴۳ ق٫ظ

سلام دوستان
دانشگاه خرم اباد زمان مصاحبه را اعلام نکرده !؟
فرم صلاحیت عمومی تا کی فرصت داریم پر کنیم !؟

مهسا
خرداد ۸, ۱۴۰۰ ۰:۳۰ ق٫ظ
پاسخ به  علی

سلام
هر دانشگاهی اطلاعیه بده در همین صفحه درج میشه.
برای تکمیل فرم صلاحیت عمومی تا ۱۰ تیر فرصت دارید.

نیکا
خرداد ۱, ۱۴۰۰ ۵:۵۴ ب٫ظ

خانم مهسای عزیز کی باید واسه مصاحبه دکتری ازاد اقدام کنیم ؟

مهسا
خرداد ۸, ۱۴۰۰ ۰:۳۰ ق٫ظ
پاسخ به  نیکا

سلام
تا ۸ خرداد فرصت دارید برای مصاحبه ثبت نام کنید. بعد از اون کارت ورود به جلسه منتشر میشه که زمان دقیق و نحوه ورود به جلسه مجازی مصاحبه دکتری دانشگاه ازاد در اون درج شده.

داوطلب
خرداد ۱, ۱۴۰۰ ۲:۲۱ ق٫ظ

سلام ببخشید من با سهمیه پنج درصد ۱۵ تا دانشگاه دعوت به مصاحبه شدم و میدونم که سهمیه تاثیری در قبولی نداره
با این حساب به نظرتون همه ی این مصاحبه هارو شرکت کنم یا چون تاثیری نداره سهمیه اونایی که ترازشون کمتره فقط شرکت کنم ؟

مهسا
خرداد ۸, ۱۴۰۰ ۰:۳۲ ق٫ظ
پاسخ به  داوطلب

سلام
یه نکته رو یادتون نره. جایی که سهمیه ۲۵ درصد داره، اگه کسانی که اون سهمیه رو دارن حائز شرایط نباشن سهمیه شون به کسانی که سهمیه ۵ درصد دارن میرسه. بنابراین توصیه میکنم هر جایی که مایلید در صورت قبولی مشغول به تحصیل بشید حتما مصاحبه شو شرکت کنید.

بنفشه
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ ۶:۳۰ ب٫ظ

با سلام.
من رشته من رشته کارشناسی کامپیوتر و برای کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آموزش و بهسازی منابع انسانی بوده و برای دکترا گرایش برنامه ریزی درسی بوده که معدل کارشناسی ارشدم ۱۸ و ۵۶ صدم بوده و دارای مقاله پژوهشی نیستم و فقط یک پایان‌نامه معمولی دارم و از نظر زبان انگلیسی هم متوسط هستم و در این نتیجه دانشگاه روزانه بیرجند اولین انتخاب و دانشگاه روزانه شیراز دومین انتخابم که قبول شدن بوده که شبانه اینها را هم آوردم و چند مورد دیگر پیام نور و پردیس هم هست با توجه به شرایط آیا امیدی هست که با این رزومه من در دانشگاه‌های روزانه در دانشگاه بیرجند و یا دانشگاه شیراز قبول بشم و لطفاً نکته خاصی هست من را راهنمایی فرمایید؟

شفیع
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۰ ۱۲:۴۶ ب٫ظ

سلام دوستان بزرگوار
پردیس علامه طباطبایی تهران ارزش داره برا مصاحبه بریم؟سطح علمیش نسبت به روزانه پایینتره؟ برا هیئت علمی در آینده مشکلی نداره؟

مهسا
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ ۹:۲۳ ب٫ظ
پاسخ به  شفیع

سلام
معمولا کیفیت تحصیل در پردیس ها هم مثل دانشگاه مادره. اما در مدرک شما دوره پردیس قید میشه.
درخصوص هیات علمی هم خیلی به مصاحبه و کسانی که در مصاحبه ش هستن بستگی داره، اما ممکنه چالش داشته باشید در این خصوص.

صحرا
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۰ ۰:۵۳ ق٫ظ

سلام خسته نباشید کسی میدونه چطوری باید ریز نمرات کارشناسی و ارشد رو گرفت چون بعضی از دانشگاه ها علاوه بر مدرک ریز نمرات هم میخوان خواهش میکنم اگه کسی میدونه توضیح بده

رویا
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۰ ۹:۳۷ ق٫ظ
پاسخ به  صحرا

سلام
من زنگ زدم دانشگاه برام ارسال کردند.

فرهاد سهرابی
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۰ ۱:۱۵ ب٫ظ
پاسخ به  صحرا

سلام
تماس بگیرید با دانشگاه کارشناسی و کارشنتاسی ارشد تان
در سیستم گلستان نام کاربری و گذرواژه برایتان تعریف میکنند.
و به راحتی خودتان دسترسی پیدا خواهید کرد.

مهسا
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ ۲:۵۸ ب٫ظ
پاسخ به  صحرا

سلام
با دانشگاه محل تحصیل مقاطع قبلی تون تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه کنید و ازشون بخواید ریزنمرات رو بدن. نیازی نیست ریزنمرات تاییدشده باشه. بدون مهر و امضا هم کفایت میکنه.

الناز
اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰ ۶:۳۰ ب٫ظ

سلام، ببخشید این فرم تعهد حضوری تمام وقت که دانشگاه ها جز مدارک مصاحبه گذاشتند، چه عواقبی داره، من شاغل هستم و در یک شرکت خصوصی کار می کنم، یعنی باید استعفا بدم و دیگه نباید کار کنم؟ در ثانی من که دانشگاه های استان های دیگه رو هم انتخاب کردم، یعنی اگه قبول بشم باید کلا اونجا زندگی کنم؟ در دسترس بودن رو متوجه می شم ولی حضور تمام وقت رو نه، من دوره ارشد هم، در کنار تحصیل شاغل بودم و به همه کارام رسیدم

مهسا
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ ۲:۵۹ ب٫ظ
پاسخ به  الناز

سلام
معمولا خیلی از دانشجوهای دوره دکتری شاغل هستن حتی در بخش دولتی و مشکل خاصی هم پیش نمیاد.
تمام وقت بودن هم یعنی این که زمان کافی برای حضور در کلاس ها و نیز فعالیت های پژوهشی داشته باشید.

ماه من
اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰ ۶:۵۲ ب٫ظ

باسلام خانم مهسا تشکر بابت پاسخگویی هاتون.
یک سوال از خدمت شما یا دیگر دوستانی که میتونن مشاوره بدن داشتم در مورد مصاحبه دکتری معماری دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی.
من دبیر هستم و امسال برای مصاحبه این دانشگاه دعوت شدم و اتفاقا با توجه به شغلم انتخاب اولم هم بود، حالا از شما میخواستم اگر امکانش هست اطلاعاتی در مورد این دانشگاه و نحوه انجام مصاحبه در این دانشگاه برام بگذارید. آیا مشابهتی با مصاحبه های دانشگاه فرهنگیان داره؟
و اینکه آیا تفاوتی در نحوه مصاحبه هست با دیگر دانشگاه ها یا خیر؟
یک مقاله علمی پژوهشی دارم، معدل ارشدم هم ۱۹به بالاست و کارشناسی هم همینطور، اما مدرک زبان ندارم و خیلی هم در این زمینه قوی نیستم.
پیشاپیش ممنون از پاسخگویی تون.

مهسا
اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ ۹:۲۶ ب٫ظ
پاسخ به  ماه من

سلام
مصاحبه دکتری در همه دانشگاه ها روال نسبتا مشابهی داره. اما این که دقیقا چه اتفاقی میفته منحصر به اون دانشگاهه و حتی در سالهای مختلف هم میتونه متفاوت باشه.
بنابراین شما برای همه مواردی که در این مطلب گفته شده خودتون رو اماده کنید.

فرح
خرداد ۲۷, ۱۴۰۰ ۳:۵۶ ب٫ظ
پاسخ به  ماه من

سلام تو چه رشته ای مجاز شدید و ایا اطلاعاتی در مورد نحوه پدیرش دارید چون من هم مجاز شدم و رشته ام معماری است

متقاضی
اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۰ ۳:۳۹ ب٫ظ

درود دوستان

دانشگاه اصفهان مصاحبه حضوری هست ؟

چون استعداد تحصیلیش که زده حضوری

مهسا
اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۰ ۶:۴۳ ب٫ظ
پاسخ به  متقاضی

سلام
باید منتظر اطلاعیه مصاحبه دکتری ۱۴۰۰ این دانشگاه باشیم. ممکنه حضوری باشه.

شیمیست 1368
خرداد ۱۰, ۱۴۰۰ ۶:۴۳ ب٫ظ
پاسخ به  متقاضی

سلام دانشگاه اصفهان اطلاعیه زده که بصورت آنلاین هستش و ده خرداد اخرین روز ثبتنام و ارسال مدارک می باشد.

دکتری بیوشیمی پیام نوری
اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰ ۷:۲۶ ب٫ظ

سلام بچه ها.من فارغ التحصیل بیوشیمی پیام نور شرق تهران هستم. متاسفانه کار متعارف و مناسب برای من تا بحال نبوده. دوستان شاید پیام نوری بودن یکی از دلایل نبود پیشنهاد خوب برای من باشد.دانشگاههای شهریه ای شامل پردیس و بین الملل و شبانه وحتی آزاد شرایط به مراتب بهتری دارند.

آرمین
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰ ۴:۰۶ ب٫ظ

آیا مصاحبه دوره روزانه و نوبت دوم از یک دانشگاه به تفکیک انجام می شود؟

مهسا
اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ ۱۱:۲۰ ب٫ظ
پاسخ به  آرمین

سلام
اگه یه دانشگاه برای دوره های مختلف دعوت بشید (روزانه، شبانه و پردیس) معمولا یه بار مصاحبه میشید و نمره ش برای همه دوره ها درج میشه

الناز
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰ ۹:۳۶ ق٫ظ

سلام، برای مصاحبه دکتری، آیا ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد با مهر و امضا دانشگاه باید باشه که با درخواست کتبی و پرداخت هزینه صادر می کنند؟ یا از صفحه کاربری خودم، از کارنامه کل پرینت بگیرم کفایت می کنه که اسم همه درسا با نمراتشون هست، ممنونم

مهسا
اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰ ۱۱:۲۱ ب٫ظ
پاسخ به  الناز

سلام
نه نیازی به ریزنمرات تاییدشده نیست، چون کسانی که روزانه درس خوندن تا تسویه حساب نکنن بهشون ریزنمره تاییدشده نمیدن
همون پرینت از صفحه خودتون کفایت میکنه.

الناز
اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ ۵:۳۰ ب٫ظ

سلام، ببخشید من چند تامقاله علمی پژوهشی و ISI دارم که تا سال ۱۳۹۷ و ۲۰۱۸ چاپ شدند و ایمیل پذیرش هم همون موقع برای استاد راهنمام به عنوان نویسنده مسئول فرستاده بودند، الان برای مصاحبه دکتری من باید گواهی پذیرش اون ها رو داشته باشم یا باید دنبال گواهی چاپ باشم؟ یا ایمیل های ژورنال ها کفایت می کنه؟ و یا چون مقاله هام چاپ شدند این گواهی ها لازم نیست؟ من نسخه pdf هم که شماره صفحه خورده و لینکdoi هم دارم. ممنون از راهنمایی تون

مهسا
اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ ۷:۲۱ ب٫ظ
پاسخ به  الناز

سلام
نه نیازی به گواهی چاپ نیست.اگه گواهی خاصی برای پذیرش دادن بذارید جزو مدارک و اگه ندادن، همون ایمیل پذیرش و صفحه عنوان مقاله تون که چاپ شده که اطلاعات نشریه و نیز doi روش هست کفایت میکنه.

وحید فیروزی
اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ ۸:۳۱ ب٫ظ

سلام.
من رتبه ام ۱۰۸ شده روانشناسی تربیتی
لیسانسم روانشناسی عمومی
و ارشدم روانشناسی بالینی
ایا با تغییرات گرایش امکانش وجود داره در مصاحبه قبول بشم برای دانشگاه آزاد علوم تربیتی واحد زاهدان؟
رزومه فقط یک کتاب دارم.

مهسا
اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ ۷:۲۱ ب٫ظ
پاسخ به  وحید فیروزی

سلام
در مقطع دکتری تغییر رشته تنها در صورتی توصیه میشه که اولا شما بتونید سطح دانش لازم برابر با یک فارغ التحصیل ارشد رو داشته باشید. و دوم بتونید اساتید رو در مصاحبه برای این تغییر رشته قانع کنید که هم شایستگی تحصیل در رشته جدید رو دارید و هم دلایل کافی برای این تغییر رشته در مقطع دکتری. در صورتی که این شرایط فراهم باشه، میتونید شانس قبولی داشته باشید.

نیکا
اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۰ ۱۲:۴۱ ب٫ظ

من رتبم ۸۸ شده معدلم ۱۷/۹۸
کتاب دارم با دو مقاله یه طرح در حال تصویب ۴سال سابقه تدریس در دانشکده رتبه پایان نامم عالیه هم دولتی شرکت کردم هم ازاد بنظرتون امیدی هست ؟

مهسا
اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۰ ۳:۵۳ ق٫ظ
پاسخ به  نیکا

سلام
شرایطتون بد نیست، البته که بازم بستگی به رشته و وضعیت رقباتون داره. اما همون طور که در متن این مطلب اومده، مصاحبه فقط رزومه نیست. لازمه خودتون رو برای حضور موثر در مصاحبه اماده کنید تا شانس قبولی تون رو بالا ببرید.

نیکا
تیر ۳, ۱۴۰۰ ۱۲:۴۲ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام عزیزم مصاحبه داشتم امروز دانشگاه سراسری رشته زیست سلولی تمام سوالات جواب دادم و دکتر گفتن تازه مصاحبه ها شروع شده و خیلیها موندن و انشالله هرچی خیرو صلاحتون …بنظرتون امیدی هست ؟

عمران ژئوتکنیک
اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰ ۱:۳۵ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر
با رتبه ۱۳۳ و نمره کل ۲۵۰۰ در رشته عمران ژئوتکنیک و اینکه ارشد و کارشناسی ام از دانشگاه آزاد بوده ،آیا شانسی در دوره روزانه شهرستان دارم

معصومه
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۱۲:۵۹ ب٫ظ

سلام وقت بخیر
من تراز م ۵۰۰۰ برق مخابرات شده. میخام دانشگاه تربیت رو در انتخاب دوم بزارم و مالک رو سوم. میخام بدونم اگر دعوت به مصاحبه بشم ولی به خاطر هزینه ها شاید انتخاب دوم را نروم ولی انتخاب سوم را برم. ممکنه فقط به خاطر تراز خوبم تربیت رو قبول بشم؟ لطفا اگ می تونید راهنمایی کنید.

مهسا
اردیبهشت ۶, ۱۴۰۰ ۰:۲۵ ق٫ظ
پاسخ به  معصومه

سلام
اولین انتخابی که نمره لازم رو بیارید در مرحله پذیرش نهایی، قبول میشید و بعدی ها از بین میره. بنابراین اگه انتخاب دوم دعوت به مصاحبه شدید و نمیخواید قطعی برید، مصاحبه ش رو شرکت نکنید.
هر چیزی در مصاحبه ممکنه. خیلی بستگی به عملکرد شما در جلسه مصاحبه داره.

محسن
تیر ۲, ۱۴۰۰ ۰:۴۷ ق٫ظ
پاسخ به  معصومه

سلام رتبه تون چند شد

هدی
اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ ۵:۰۲ ب٫ظ

من از استادم شنیدم مقالات و پژوهشهای ۴ سال اخیر فقط مورد امتیاز دهی و قبول هست
درسته؟

مهسا
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۹:۵۲ ق٫ظ
پاسخ به  هدی

سلام
خیر این طور نیست. همه رزومه پژوهشی شما مهم هستش. چیزی که استادتون فرمودن احتمالا سلیقه شخصی خودشونه که به هر حال ممکنه در نمرات مصاحبه اثرگذار باشه.

هدی
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۴:۴۲ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

ممنون

لونا
اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ ۳:۴۸ ب٫ظ

سلام روزتون بخیر من msrt نمره ۴۲ شدم و تولیمو ۴۷۸ طبق جدول تولیمو بهتره اما توی مدرکم نوشته universal percentile rank=37 که باعث میشه شک کنم به اینکه ازش استفاده کنم یا نه میشه راهنمایی کنید

از جدولی که توی این صفحه گاشتید مطمئنید؟

سلام.
این جدول رو قبلا وزارت علوم منتشر کرده ولی لزوما دانشگاه ها رعایت نمیکنند و به آن پایبند نیستند.

علی
فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۱۱:۰۰ ب٫ظ

سقف تعداد دانشگاهی که برای مصاحبه دعوت میکنند چندتا هست؟ مثلا کسی که رتبه ۱ شده ۵۰ تا دانشگاه برای مصاحبه قبول خواهد شد یا نهایتا ۶ تا انتخاب اول آن برای مصاحبه دعوت می شود؟

لونا
اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ ۳:۵۲ ب٫ظ
پاسخ به  علی

توی رشته ما که کلا ۱۷-۱۸ تا انتخاب وجود داره همه رو قبول میشیم
بقیه رو نمیدونم

مهسا
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۹:۵۲ ق٫ظ
پاسخ به  علی

سلام
هر تعداد دانشگاهی که شما حدنصاب تراز رو کسب کنید دعوت به مصاحبه خواهید شد و محدودیتی در این زمینه نیست.

مهران
فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۶:۳۹ ب٫ظ

سلام
من که بالاخره نفهمیدم الان در مصاحبه دانشگاه تهران حد نصاب نمره مصاحبه اعمال میشود یا خیر ؟
لطفا کارشناس محترم این مسئله رو موشکافی کنند
چون بنده تقریبا صد نظر مختلف در این مورد خاص در صفحات مختلف این سایت مطالعه کردم که وقتی به انتهای مطلب میرسیدم از کلام خود نویسنده پیدا بود که داره اقرار میکنه خودش هم نمیدونه بالاخره حد نصاب نمره در مصاحبه اعمال میشه یا نه
کارشناس محترم راهنمایی کنید

مهسا
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۹:۵۹ ق٫ظ
پاسخ به  مهران

سلام
در متن گفته شده حد نصاب اعمال میشه.
بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری سال ۱۴۰۰ امسال حد نصاب نمره مصاحبه اعمال خواهد شد. درمورد این که در مطالب مختلف چیزهای مختلفی خوندید علته اینه که سال گذشته حدنصاب اعمال نشد، اما امسال اعمال میشه. بنابراین توجه بفرمایید که مطلبی که خوندید به چه سالی اشاره داشته

ضیا
فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۶:۱۲ ب٫ظ

با سلام و وقت بخیر. لطفاْ اگه ممکنه در مورد بند زیر مربوط به دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۰ توضیح بدید منظورش چیه؟

*بدیهی است عدم مراجعه برای مصاحبه، به منزله انصراف از پذیرش بوده و امکان آزمون کتبی یا مصاحبه مجدد در هیچ یک از دانشگاه ها و مؤسسات وجود نخواهد داشت.

لونا
اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ ۳:۴۳ ب٫ظ
پاسخ به  ضیا

یعنی بعدا نمیتونی بگی من مصاحبه ندادم یه کاریش بکنید

مهسا
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۴ ق٫ظ
پاسخ به  ضیا

سلام
یعنی برای پذیرش در دوره دکتری حتما لازمه که در مصاحبه حضور پیدا کنید در موعد مقرری که اعلام میشه

Parisa
فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۶:۰۴ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر، من دانشجو ترم اخر ارشد روانشناسی روزانه هستم، در حال نگارش پایان نامم و مقاله ای ندارم، با توجه به اینکه فراغت از تحصیل نداشتم و رتبم ۱۷۹ شده چقدر احتمال قبولی روزانه هر شهرستانی رو دارم؟ ایا در مقابل دوستانی که سنشون از من بیشتره و فارغ التحصیل شدن و بالتبع از پایان نامشون مقاله نوشتن، شانسی دارم؟

مهسا
اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۵ ق٫ظ
پاسخ به  Parisa

سلام
بله اساتید این رو درک میکنن که شما هنوز درستون تموم نشده و طبیعتا نمیتونید رزومه خیلی قوی ای داشته باشید. با این حال تلاش کنید در مصاحبه به بهترین شکل ظاهر بشید تا شانس قبولی تونو از دست ندید.

فرشته
فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ ۵:۲۶ ب٫ظ

با سلام
آیا مدرک mhle که زبان وزارت بهداشت هست مورد قبول وزارت علوم هم هست یا حتما msrt رو میخوان؟

مهسا
فروردین ۳۱, ۱۴۰۰ ۶:۲۳ ق٫ظ
پاسخ به  فرشته

سلام
خیر متأسفانه وزارت علوم مدرک زبان MHLE رو قبول نداره. برای وزارت علوم میتونید مدرک زبان تولیمو یا MSRT بگیرید. بعضی دانشگاه ها هم مدرک زبان دانشگاه تهران رو قبول میکنند

امیر
فروردین ۱۳, ۱۴۰۰ ۹:۲۹ ب٫ظ

سلام
بنده دانشجوی ارشد حسابداری مالی(مجازی) یا همون آموزش محور دانشگاه شهید بهشتی هستم و میخواستم بدونم با اینکه پایان نامه ندارم میتونم برای دکترای حسابداری دانشگاه علوم و تحقیقات شانس قبولی داشته باشم؟

مهسا
فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ ۰:۲۱ ق٫ظ
پاسخ به  امیر

سلام
نداشتن پایان نامه به خودی خود ایرادی نداره. اما این مورد پیش میاد که اساتید تصور میکنن شما توانایی چندانی در پژوهش ندارید و این باعث میشه شانس قبولی تون پایین بیاد.
اگه رزومه خوبی داشته باشید و در مصاحبه خوب عمل کنید شانس قبولی دارید.

داود
اسفند ۲۱, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۳ ق٫ظ

سلام خانم مهسا ممنون میشم نظر خودتون رو بگید
رشته حقوق خصوصی . تخصیصی رو ۵۵درصد زدم و استعداد۳۰ و زبان متاسفانه منفی ۵. بنظر شما زبان تاثیر زیادی در قبولی داره و ایا ممکنه رتبه خوبی بدست بیارم.
از طرفی دو مقاله علمی پژوهشی دارم
معدل ارشد هفده نیم دانشگاه ازاد هستم و صرفا دانشگاه بابلسر مد نظر دارم ایا امکان قبولی یا اصلا دعوت برای محسابه هست
ممنون از اینکه وقت گذاشتید

مهسا
فروردین ۱, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  داود

سلام
این موضوع خیلی بستگی به وضعیت رقباتون داره. اگه به طور کلی زبان رو خوب پاسخ بدن شانس شما کم میشه چون فاصله تون از میانگین بیشتر میشه

نم دار
اسفند ۱۴, ۱۳۹۹ ۹:۱۱ ق٫ظ

سلام خانم مهسا خواهشا خواهشا خواهشا شما که رشته تون معماری بوده جواب بدین واقعا از زبون نفهمی معماری ها کلافه شدم. خسته شدم واقعا آدم های به این بی منطقی تا حالا ندیدم. می خوام بدونم آیا تا این حد با محجبه ها مشکل دارن؟ من دوره کارشناسیم با اون همه رزومه ای که در دوران دانش آموزی داشتم و حتی رتبه خوب و قبولی تو دانشگاه سراسری مجبور شدم انصراف بدم برم غیرانتفاعی ، من بیمار بودم رفته بودم اونجا و بیشتر سرم تو لاک خودم بود. قاعدتا من سطحم از بچه های اونجا هم بالاتر بود اما پایین ترین نمره برای من بود و بماند که چه توهین هایی بهم نکردن.‌ حتی مزاحمت های یکی از اساتید اونجا که یک سال افتاده بود دنبالم تمرکز ذهنمو بهم ریخت و من امتحان ارشدمو خراب کردم رفتم تو یه دانشگاه آزادی که انقدر سطحش پایین بود که خودشون هم اعتراف می کردن ولی پایان نامه من با یه استاد زبون نفهمی گیر کرد که اصلا عاری از درک بود که من شرایطم با دانشجوهای دیگه فرق داره، اگر قراربود من درکم به اندازه اونا باشه که من ضرر کردم. یه نمره مزخرف داد و منم هرچی اعتراض کردم فایده نداشت با رزومه سابق و رتبه قبولی کنکور و همه چیز اصلا فکر نمی کردم وقتی برم دانشگاه های سراسری اونا بهم پوزخند بزن. یکی شون گفت چقدر سطح دانشگاه ازاد اونجا بالاست برو با استادای همونجا کار کن! من بیچاره نمی تونستم پشت سر استادام حرف بزنم چون می… ادامه نظر»

مهسا
فروردین ۱, ۱۴۰۰ ۱۱:۵۶ ب٫ظ
پاسخ به  نم دار

سلام
متاسفم از شرایطی که توصیف کردید
اما این حصارها شاید تا حدی ذهنی باشه و تعمیم غلط تجربیاتتون. در دوره دکتری من بسیار دوستان مذهبی و محجبه دیدم که خیلی هم موفق هستند. بنابراین هرگز از این تصورات نداشته باشید که موفق نمیشید به این دلایل. به هر حال ممکنه موارد خاصی در هر رشته با دانشگاهی باشه اما قطعا عمومیت نداره.
اما درمورد سطح دانشگاه ارشد اگه واقعا این موضوع معضل شده براتون یه گزینه هم اینه که مجدد ارشد بخونید در یک دانشگاه خوب و بعد میتونید برای قبولی دکتری هم شانس بالاتری داشته باشید