از زمانی که نخستین دوره‌های دکتری تخصصی در کشور راه‌اندازی شد، همواره مصاحبه دکتری به تنهایی و یا در کنار برگزاری آزمون کتبی، در ارزیابی داوطلبان این دوره نقش داشته است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، از سال 1390 نیز که پذیرش دانشجویان دکتری، شکل رسمی‌تری به خود گرفت و آزمون نیمه‌متمرکز دکتری از سوی سازمان سنجش برگزار شد، باز هم بخش مصاحبه اهمیت خود را حفظ کرده و نقش مهمی در پذیرش داوطلبان دوره دکتری دارد.

مصاحبه دکتری

مصاحبه چه‎قدر در پذیرش دکتری تاثیر دارد؟

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تأثیر مصاحبه در پذیرش دکتری 99، 50 درصد خواهد بود. بدین صورت که پس از برگزاری مصاحبه از سوی دانشگاه‌ها، نمره مصاحبه داوطلب با نمره‌تراز کسب‌شده در آزمون کتبی میانگین گرفته می‌شود و نمره کل داوطلب محاسبه می‌شود.

نمره کل داوطلبان حاضر در جلسه مصاحبه هر دانشگاه/واحد دانشگاهی قیاس شده و مطابق با ظرفیت، افرادی که بالاترین نمره کل را کسب کرده باشند پذیرفته می‌شوند.

نحوه محاسبه نمره کل داوطلب جهت تعیین قبولی یا عدم قبولی با توجه به میزان تأثیر نمره مصاحبه و نمره آزمون کتبی در سال‌های مختلف متفاوت بوده است. در مصاحبه های آزمون دکتری 99 سراسری 40 درصد نمره به سوابق پژوهشی، 30 درصد به سوابق آموزشی و 30 درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

تغییرات وزن و تأثیر مصاحبه و آزمون کتبی در پذیرش دانشجویان در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز 1390 تا 1399 را می‌توانید در جدول زیر ملاحظه نمایید.

سال برگزاری آزمونسهم آزمون کتبیسهم مصاحبه
آزمون دکتری 9950 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9850 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9750 درصد50 درصد
آزمون دکتری 9650 درصد50 درصد
آزمون دکتری 95بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها 0 تا 30 درصد (غالباً صفر)بنا بر تصمیم دانشگاه‌ها بین 70 تا 100 درصد (غالباً 100 درصد)
آزمون دکتری 9430 درصد70 درصد
آزمون دکتری 9330 درصد70 درصد
آزمون دکتری 9250 درصد50 درصد
آزمون دکتری 91یک سوم نمره کلدو سوم نمره کل
آزمون دکتری 90صفر درصد100 درصد

 

نحوه برگزاری مصاحبه های دکتری سراسری

پس از برگزاری مرحله کتبی و انتشار کارنامه اولیه از سوی سازمان سنجش، دانشگاه‌ها اقدام به تعیین حدنصاب نمره سنجش علمی می‌نمایند. سپس داوطلبان با توجه به نمره کسب‌شده در مرحله کتبی و حدنصاب اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌ها می‌توانند نسبت به انتخاب رشته دکتری و سپس حضور در مصاحبه دکتری دانشگاه‌ها اقدام کنند.

در سال 98 نتایج دعوت به مصاحبه از سوی سازمان سنجش اعلام شد و داوطلبانی که از سوی سازمان سنجش مجاز به شرکت در مصاحبه­ دانشگاه‎های مختلف شناخته شده بودند، در مرحله دوم آزمون در دانشگاه‎ها حضور یافته و پس از اتمام مصاحبه‎ها، نتایج نهایی دکتری سراسری و نتایج نهایی دکتری آزاد هر دو از طریق از طریق سایت سازمان سنجش اطلاع‌رسانی شد.

بنابراین، طبق روال چند سال اخیر، پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری نیز داوطلبان در مصاحبه دانشگاه‌ها حضور می‌یابند.

روند شرکت در مصاحبه بدین صورت است که داوطلبان با توجه به جدول زمانی اعلام‌شده از سوی دانشگاه‌هایی که برای مصاحبه دعوت شده‌اند، با همراه داشتن مدارک لازم و مدارک موردنظر دانشگاه مصاحبه‌کننده، که از طریق وب‌سایت دانشگاه‌ها و یا تماس تلفنی با داوطلب از سوی دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود، به مؤسسات آموزش عالی مراجعه و در مصاحبه شرکت می‌کنند.

قابل توجه است که برخی دانشگاه‌ها ممکن است از داوطلبان بخواهند پیش از حضور در مصاحبه، مدارک مصاحبه دکتری را به صورت اینترنتی و یا حضوری به دانشگاه محل مصاحبه ارائه دهند. برای اطلاع از این امر نیز لازم است به سایت دانشگاه‌ها مراجعه شود.

نحوه برگزاری مصاحبه های دکتری آزاد

مصاحبه دکتری 97 دانشگاه آزاد در 10 منطقه آمایشی انجام شد. روال شرکت در مصاحبه بدین صورت بود که پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه آزاد، داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده بودند، بنا بر اطلاعاتی که اعلام شده بود، نسبت به انتخاب مناطق آمایشی جهت شرکت در مصاحبه اقدام می‌نمودند.

به عنوان مثال اگر داوطلبی از 40 رشته‌محل انتخابی خود در 15 رشته‌محل برای مصاحبه دعوت شده بود و این 15 رشته‌محل مثلاً در 5 منطقه آمایشی دانشگاه آزاد واقع شده بود، داوطلب باید با مراجعه به سایت در صورت تمایل با پرداخت هزینه مصاحبه در هر منطقه نسبت به انتخاب مناطق مذکور به صورت هر 5 منطقه یا تعدادی از آن‌ها اقدام می‌کرد.

سپس داوطلبان در تاریخ مشخص‌شده برای مصاحبه به هر یک از مناطق 10 گانه مراجعه نمودند.

اما روال برگزاری مصاحبه دکتری آزاد 98 باز هم دچار تغییراتی شد و مجدداً مصاحبه همه رشته‌ها در تهران به صورت متمرکز برگزار خواهد شد.

زمان مصاحبه دکتری

مصاحبه های دکتری 97 از هفته اول خرداد ماه آغاز شد. البته در سال‌های قبل‌تر مصاحبه‌های دکتری سراسری از نیمه دوم اردیبهشت معمولاً آغاز می‌شد. زمان مصاحبه های دکتری 98 نیز از 7 خرداد بود.

زمان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 97 در مناطق 10 گانه از 19 تا 25 تیرماه بود. زمان مصاحبه دکتری آزاد 98 نیز از 22 تیرماه آغاز شد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری 99 سراسری

پس از اعلام نتایج دکتری ، زمان برگزاری مصاحبه‌های دکتری سراسری از طریق سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد. اما برخی دانشگاه‌ها زودتر نسبت به اعلام نتایج اقدام می‌کنند.

در جدول زیر دانشگاه‌هایی که اطلاعیه زمان مصاحبه دکتری 98 برخی دانشگاه‌ها آورده شده است:

ردیفدانشگاه
1مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی شریف
2مصاحبه دکتری دانشگاه تهران
3مصاحبه های دکتری دانشگاه علم و صنعت
4مصاحبه دکتری دانشگاه امیرکبیر
5مصاحبه دکتری دانشگاه شهید بهشتی
6مصاحبه دکتری دانشگاه علامه طباطبائی
7مصاحبه دکتری دانشگاه باهنر کرمان
8مصاحبه دکتری دانشگاه هرمزگان
9مصاحبه دکتری دانشگاه امام خمینی قزوین
10مصاحبه دکتری دانشگاه فردوسی مشهد
11مصاحبه دکتری دانشگاه امیرالمومنین
12مصاحبه دکتری دانشگاه زنجان
13مصاحبه دکتری دانشگاه شیراز
14مصاحبه دکتری دانشگاه تربیت مدرس
15مصاحبه دکتری دانشگاه اراک
16مصاحبه دکتری دانشگاه بناب
17مصاحبه دکتری دانشگاه رفسنجان 
18مصاحبه دکتری دانشگاه سیستان و بلوچستان
19مصاحبه دکتری دانشگاه شهید چمران
20مصاحبه دکتری پژوهشگاه مواد و انرژی
21مصاحبه دکتری دانشگاه تبریز
22مصاحبه دکتری دانشگاه امام رضا
23مصاحبه دکتری دانشگاه اصفهان
24مصاحبه دکتری مؤسسه علوم و صنایع غذایی
25 مصاحبه دکتری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری
26مصاحبه دکتری دانشگاه ادیان و مذاهب
27مصاحبه دکتری پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی
28مصاحبه دکتری دانشگاه باقرالعلوم
29مصاحبه دکتری دانشگاه شاهد
30مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور

 

زمان برگزاری مصاحبه دکتری بدون آزمون 99

درخصوص پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه‎های سراسری، فراخوان دانشگاه‌ها به صورت مستقل اعلام می‌شود و زمان مصاحبه‌ها هم متفاوت است که از طریق سایت دانشگاه‌ها اعلام می‌شود.

اما در خصوص دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد، معمولاً برگزاری مصاحبه‌های دکتری بدون کنکور همزمان با برگزاری مصاحبه‌ها داوطلبان باآزمون است.

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری

نحوه امتیازدهی در مصاحبه دکتری

در مجموع، نمره معدل و پایان‌نامه، دانشگاه‌های مقاطع قبلی، ارائه­ کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، سوابق تدریس دانشگاهی، مدرک زبان و نمره کتبی آزمون دکتری، مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری هستند.

امتیاز مقاله و کتاب در مصاحبه دکتری

مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی، مقالات علمی-ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی، مقالات چاپ‎شده در کنفرانس‎های معتبر (داخلی یا خارجی) و تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ازجمله مواردی است که در غالب مصاحبه‌های دکتری برای داوطلبان امتیاز به همراه دارد. نحوه امتیازدهی به هر یک از این موارد بسته به نظر اساتید ممکن است متغیر باشد.

اما موضوعی که در اغلب مصاحبه‌ها عمومیت دارد این است که غالباً اساتید سقف مشخصی برای امتیاز مقالات و سایر کارهای پژوهشی درنظرمی‌گیرند. بنابراین داوطلبان هر تعداد مقاله هم داشته باشند، نمره بالاتری از سقف امتیاز تعیین‌شده نخواهند گرفت.

علاوه بر مقاله و کتاب، ثبت اختراع و نیز کسب مقام در جشنواره‌های علمی نظیر خوارزمی و فارابی و داشتن طرح پژوهشی نیز ممکن است در مصاحبه امتیازآور باشد.

نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی در مصاحبه دکتری

(حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیفنوع فعالیتحداکثر امتیازنحوه ارزیابی
۱

۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر

۲۲ امتیاز

– هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

– گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز

– برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

۲مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی۶ امتیازهر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)۴ امتیازخارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی۴ امتیاز 
۵کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد۴ امتیازعالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع۴۰ امتیاز 

 

امتیاز معدل و پایان‌نامه کارشناسی ارشد

در مصاحبه برخی دانشگاه‌ها معدل مقطع کارشناسی ارشد و کیفیت پایان‌نامه نیز اهمیت خاصی دارد و به آن امتیاز داده می‌شود (مطابق جدول فوق). حتی ممکن است به سطح دانشگاه محل فارغ‌التحصیلی مقطع ارشد و حتی کارشناسی نیز امتیاز تعلق گیرد.

نحوه محاسبه امتیازات آموزشی در مصاحبه آزمون دکتری

(حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیفنوع فعالیتحداکثر امتیازنحوه ارزیابی
۶معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسیتا ۶ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوستهتا ۵ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۸طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی۳ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۹طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته۳ امتیازطبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۰برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی۵ امتیازرتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱مدرک زبان معتبر۸ امتیازطبق جدول مرتبط با زبان
جمع۳۰ امتیاز 

 

امتیاز تدریس در مصاحبه 

از جمله مواردی که در سال‌های اخیر با چالش همراه بوده است، امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری است. برخی دانشگاه‌ها برای سابقه تدریس امتیاز درنظر می‌گیرند، اما برخی دانشگاه‌ها بدون توجه از این مورد می‌گذرند و امتیازی به سوابق تدریس داوطلبان اختصاص نمی‌دهند.

البته در بعضی دانشگاه‌ها سابقه تدریس اهمیت بالایی دارد و علاوه بر آن، اساتید مصاحبه‌کننده ممکن است حتی به سوابق کاری مرتبط با رشته نیز امتیاز دهند.

امتیاز مدرک زبان در مصاحبه دکتری

اگر چه داشتن مدرک زبان جهت شرکت در مصاحبه دکتری وزارت علوم الزامی نیست، اما ارائه­ مدرک معتبر یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین­‌المللی زبان انگلیسی از جمله شاخص‌های ارزیابی داوطلبان در مرحله­ مصاحبه­ آزمون دکتری است و به آن امتیاز تعلق می‌گیرد.

تجربیات داوطلبان حاکی از آن است که داشتن مدرک زبان با نمره بالا در دید اساتید ممکن است اثر خوبی داشته باشد و کل فرآیند مصاحبه را تحت تأثیر قرار دهد.

درخصوص امتیاز مدرک زبان در مصاحبه، اگر چه در سال 96 جدول پیشنهادی ذیل جهت امتیازدهی مدرک زبان در مصاحبه دکتری در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفت، اما عموماً دانشگاه‌ها بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی خود یا سلیقه اساتید به مدرک زبان امتیاز می‌دهند.

همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT
IELTS EquivalentTOEFL IBTTOEFL ComputerTOEFL Paper + TOLIMOحداکثر امتیاز
۹۵-۱۰۰۵/۷-۹۱۱۳-۱۲۰۲۶۳-۳۰۰۶۲۵-۶۸۰۸
۹۰۷۱۰۰۲۵۰۶۰۰
۸۵۵/۶۹۰-۹۱۲۳۲۵۷۵۷
۸۰۶۷۹-۸۰۲۱۳۵۵۰۶
۷۵۵/۵۶۹-۷۰۱۹۶۵۲۵۵
۷۰۵۵۶-۶۰۱۷۳۵۰۰۴
۶۵۴/۵۴۹-۵۰۱۵۲۴۷۵۳
۵۵۴۳۹-۴۰۱۳۳۴۵۰۲
۴۵۳/۵۲۹-۳۰۱۱۳۴۲۵۱

اگر چه داشتن مدرک زبان آزمون‌های بین‌المللی در مصاحبه دکتری می‌تواند امتیاز خوبی به همراه داشته باشد، اما با توجه به دشواری این آزمون‌ها و نیز هزینه بالای شرکت در آن‌ها، اغلب داوطلبان ترجیح می‌دهند که در آزمون‌های زبان داخل کشور شرکت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون‌های زبان داخل کشور، نحوه شرکت در این آزمون‌ها و اخذ مدرک و نیز منابع آزمون‌های زبان داخل کشور می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

برای مصاحبه دکتری چه بخوانیم ؟

مصاحبه آزمون دکتری سراسری یا دانشگاه آزاد اسلامی در واقع ارزیابی‌های مختلف داوطلبان را دربرمی‌گیرد. از این رو لازم است داوطلبان برای موفقیت در این بخش از آزمون، هم رزومه آموزشی-پژوهشی خود را تقویت کنند و هم برای جلسه مصاحبه­ حضوری که بخش مهمی از این مرحله است آماده شوند.

در قدم اول توجه کنید که لازم است برای شرکت در مصاحبه، یک رزومه مختصر از سوابق آموزشی و پژوهشی خود تهیه کنید و به همراه داشته باشید. برخی دانشگاه‌ها فرم خاصی برای این موضوع ارائه می‌کنند. اما اگر فرمی به شما ارائه نشد، حتی اگر در مدارک لازم برای مصاحبه قید نشده بود، یک رزومه آماده همراه خود داشته باشید. (نمونه فرم رزومه برای مصاحبه دکتری)

علاوه بر این همه مدارک آموزشی و پژوهشی خود را به صورت منظم در یک پوشه قرار دهید تا اگر در مصاحبه نیاز به ارائه شد، بتوانید به راحتی و بدون نگرانی مدرک مدنظر اساتید را ارائه دهید.

همچنین برای شرکت در مصاحبه لازم است نسبت به تهیه توصیه نامه از اساتید مقاطع گذشته اقدام کنید که معمولاً دو توصیه نامه که یک مورد از استاد راهنمای مقطع ارشد اخذ شده باشد کفایت می‌کند. (نمونه توصیه نامه مصاحبه دکتری)

یکی از مؤلفه‌های مورد توجه در مصاحبه دکتری، سنجش سطح زبان انگلیسی است. برای این بخش سعی کنید تا حد امکان با واژگان تخصصی رشته خود آشنایی داشته باشید. همچنین بتوانید دیالوگ‌های ساده‌ای نیز به زبان انگلیسی بگویید و خودتان را به زبان انگلیسی معرفی کنید (نمونه متن معرفی خود به زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری)، چکیده پایان‌نامه ارشد و موضوع رساله دکتری را نیز به زبان انگلیسی بلد باشید.

موضوع دیگر این است که سعی کنید با علایق و زمینه کاری اساتید مصاحبه‌کننده آشنایی پیدا کنید تا بتوانید حیطه سؤالات تخصصی مطرح در مصاحبه را حدس بزنید و تا حد امکان در آن زمینه‌ها مطالعه کنید.

علاوه بر این، حتماً پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود و سایر کارها و مقالات تحقیقاتی خود را مرور کرده و بر آن‌ها تسلط لازم را داشته باشید.

همچنین معمولاً لازم است به طور کلی موضوعی برای پژوهش در مقطع دکتری مدنظر داشته باشید. سعی کنید در زمینه آن موضوع آخرین مقالات را مطالعه کنید و اطلاعات مناسبی داشته باشید.

مورد دیگر این است که سعی کنید در رشته تخصصی خود به‌روز باشید و آخرین مقالات و پژوهش‌های صورت‌گرفته در رشته خود به‌خصوص زمینه کاری و پژوهشی خود را مطالعه کنید.

توجه کنید که وقتی در مصاحبه ادعای پژوهش در یک زمینه را دارید، لازم است در آن حیطه مطالعه کافی داشته باشید و بتوانید به سوالات احتمالی اساتید مصاحبه‌کننده پاسخ دهید.

توجه کنید که در کنار کسب آمادگی علمی برای مصاحبه دکتری، کسب آمادگی عاطفی جهت حضور در مصاحبه و برخورد متناسب با شرایط نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است جهت شرکت در مصاحبه اعتمادبنفس داشته باشید.

سوالات مصاحبه دکتری

سوالات رایج در مصاحبه دکتری

سوالات مختلفی ممکن است در مصاحبه دکتری از داوطلبان پرسیده شود و غالباً تفاوت زیادی بین سوالات مصاحبه دکتری سراسری و سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیست. به طور خلاصه می‌توان به این سوالات اشاره کرد:

1- سوالات زبان انگلیسی

– چکیده پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد

– شرح موضوع مدنظر برای رساله دکتری

– معرفی خود به زبان انگلیسی

– دیالوگ‌های ساده روزمره

– روخوانی و ترجمه متن تخصصی مقالات یا کتب مرتبط با رشته

– پرسش از واژگان تخصصی رشته به زبان انگلیسی

2- سوالات تخصصی

– سوال در خصوص مبانی نظری، روش تحقیق و نتیجه‌گیری پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد

– سوالات تخصصی مرتبط با رشته

– سوال درخصوص موضوعی که برای پژوهش در مقطع دکتری اعلام کرده‌اید.

– سوالاتی در خصوص روش تحقیق و آمار

– سوالات تخصصی درمورد دروسی که اعلام کرده‌اید مشغول به تدریس آن‌ها هستید.

– سوالات تخصصی درخصوص پژوهش‌ها و مقالاتی که پیش از این انجام داده‌اید.

3- سوالات عمومی 

در برخی مصاحبه‌ها دیده شده که اساتید سوالات عمومی مختلفی نیز می‌پرسند که پاسخ مشخصی ندارد و ممکن است برای هر فرد متفاوت و مختص به خودش باشد. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- منبع درآمد و شغل

2- وضعیت تأهل و داشتن فرزند

3- محل و شرایط زندگی و اسکان در شهر دانشگاه

4- دلیل تعیین اولویت‌ها در انتخاب رشته (این سوال همواره چالش‌های مختلفی در پی داشته است و لازم است دلایل منطقی مناسبی برای آن از پیش آماده کنید.)

5- انگیزه از تحصیل در مقطع دکتری

6- سوالات غیرمعمول همانند آخرین کتابی که خوانده‌اید، ورزش کردن و …

7- سوالات مذهبی (به‌خصوص در دانشگاه‌های خاصی که ماهیت مذهبی دارند.)

 


 

در ادامه کتاب رایگان تجربیات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ارائه شده است که جهت آشنایی داوطلبان با فضای مصاحبه می‌تواند مفید باشد.

 


داوطلبان عزیز می‌توانند کتاب رازهای موفقیت در مصاحبه دکتری که شامل کلیه نکات و راهکارها برای حضور مؤثر در مصاحبه است را از طریق لینک زیر خریداری نمایند:

 


مصاحبه آزمون دکتری رشته‌های مختلف

اطلاع از جزئیات برگزاری و تجربیات داوطلبان مختلف در مصاحبه دکتری رشته‌های مختلف می‌تواند کمک زیادی به داوطلبان آزمون دکتری بنماید تا آگاهانه‌تر در جلسه مصاحبه حضور پیدا کند.

در صفحات زیر تلاش کرده‌ایم با ارائه جزئیات مصاحبه و تجربیات داوطلبان سال‌های گذشته به داوطلبان عزیز کمک کنیم تا با شناخت بیشتر در جلسه مصاحبه آزمون دکتری حاضر شوند.

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه علوم انسانی

مصاحبه دکتری رشته زبان و ادبیات فارسیمصاحبه دکتری رشته جغرافیای سیاسیمصاحبه دکتری رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری
مصاحبه دکتری رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی روستاییمصاحبه دکتری رشته ژئومورفولوژیمصاحبه دکتری رشته آب و هواشناسی
مصاحبه دکتری رشته سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیاییمصاحبه دکتری رشته زبان و ادبیات عربمصاحبه دکتری رشته علوم اقتصادی
مصاحبه دکتری رشته مدیریت ورزشیمصاحبه دکتری رشته فیزیولوژی ورزشیمصاحبه دکتری رشته آسیب‌شناسی ورزشی
مصاحبه دکتری رشته رفتار حرکتی و روان‌شناسی ورزشیمصاحبه دکتری رشته بیومکانیک ورزشیمصاحبه دکتری رشته تاریخ اسلام
مصاحبه دکتری رشته تاریخ ایران بعد از اسلام مصاحبه دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلاممصاحبه دکتری رشته علوم اجتماعی
مصاحبه دکتری رشته جمعیت‌شناسیمصاحبه دکتری رشته مددکاری اجتماعیمصاحبه دکتری رشته علوم قرآن و حدیث
مصاحبه دکتری رشته فقه و مبانی حقوق اسلامیمصاحبه دکتری رشته ادیان و عرفانمصاحبه دکتری رشته تاریخ و تمدن ملل اسلامی
مصاحبه دکتری رشته فلسفه و کلام اسلامیمصاحبه دکتری رشته فقه شافعیمصاحبه دکتری رشته فلسفه
مصاحبه دکتری رشته فلسفه منطقمصاحبه دکتری رشته فلسفه علممصاحبه دکتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت
مصاحبه دکتری رشته برنامه‌ریزی درسیمصاحبه دکتری رشته مدیریت آموزشیمصاحبه دکتری رشته روان‌شناسی تربیتی
مصاحبه دکتری رشته تکنولوژی آموزشیمصاحبه دکتری رشته آموزش عالیمصاحبه دکتری رشته روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی
مصاحبه دکتری رشته مشاورهمصاحبه دکتری رشته سنجش و اندازه‌گیریمصاحبه دکتری رشته روان‌شناسی
مصاحبه دکتری رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسیمصاحبه دکتری رشته حقوق عمومیمصاحبه دکتری رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی
مصاحبه دکتری رشته حقوق بین ‌الملل عمومیمصاحبه دکتری رشته حقوق خصوصیمصاحبه دکتری رشته حقوق نفت و گاز
مصاحبه دکتری رشته علوم سیاسی و روابط بین‌المللمصاحبه دکتری رشته مدیریت راهبردی و بازرگانیمصاحبه دکتری رشته مدیریت دولتی
مصاحبه دکتری رشته مدیریت صنعتیمصاحبه دکتری رشته مدیریت رسانه و اطلاعاتمصاحبه دکتری رشته مدیریت پیشگیری از جرم، جرم‌یابی و ایمنی ترافیک
مصاحبه دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعاتمصاحبه دکتری رشته مدیریت قراردادهای بین‌المللی نفت و گازمصاحبه دکتری رشته کارآفرینی، آینده‌پژوهی و مدیریت تکنولوژی
مصاحبه دکتری رشته گردشگریمصاحبه دکتری رشته مالیمصاحبه دکتری رشته حسابداری
مصاحبه دکتری رشته علوم ارتباطاتمصاحبه دکتری رشته باستان‌شناسیمصاحبه دکتری رشته محیط‌زیست
مصاحبه دکتری رشته مطالعات زنانمصاحبه دکتری رشته مدرسی معارف اسلامی 

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه علوم پایه

مصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی، فسیل‌شناسی و چینه‌شناسیمصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی نفتمصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی سنگ‌شناسی رسوبی
مصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی آب‌های زیرزمینیمصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی مهندسیمصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی زیست‌محیطی
مصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی پترولوژیمصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی اقتصادیمصاحبه دکتری رشته زمین‌شناسی تکتونیک
مصاحبه دکتری رشته شیمی فیزیکمصاحبه دکتری رشته شیمی آلیمصاحبه دکتری رشته شیمی تجزیه
مصاحبه دکتری رشته شیمی معدنیمصاحبه دکتری رشته شیمی کاربردیمصاحبه دکتری رشته شیمی پلیمر
مصاحبه دکتری رشته فیتوشیمیمصاحبه دکتری رشته هواشناسیمصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی
مصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی گیاهی – سیستماتیک و بوم‌شناسیمصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی گیاهی – سلولی و تکوینیمصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی جانوری – فیزیولوژی
مصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی جانوری – بیوسیستماتیکمصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی جانوری – سلولی و تکوینیمصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی
مصاحبه دکتری رشته بیوشیمیمصاحبه دکتری رشته ژنتیک مولکولیمصاحبه دکتری رشته میکروبیولوژی
مصاحبه دکتری رشته بیوفیزیکمصاحبه دکتری رشته زیست فناوری میکروبیمصاحبه دکتری رشته آمار
مصاحبه دکتری رشته ریاضی محضمصاحبه دکتری رشته ریاضی کاربردیمصاحبه دکتری رشته فیزیک دریا
مصاحبه دکتری رشته زیست‌شناسی دریامصاحبه دکتری رشته علوم و فناوری نانو – نانوفیزیکمصاحبه دکتری رشته فیزیک
مصاحبه دکتری رشته فوتونیکمصاحبه دکتری رشته ژئوفیزیک – لرزه‌شناسیمصاحبه دکتری رشته ژئوفیزیک – زلزله‌شناسی
مصاحبه دکتری رشته ژئوفیزیک – الکترومغناطیسمصاحبه دکتری رشته ژئوفیزیک – گرانی‌سنجیمصاحبه دکتری رشته علوم و فناوری نانو- نانوشیمی
مصاحبه دکتری رشته ریززیست فناوریمصاحبه دکتری رشته بیوانفورماتیکمصاحبه دکتری رشته علوم کامپیوتر
مصاحبه دکتری رشته علوم شناختی  

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه فنی مهندسی

مصاحبه دکتری رشته مهندسی برق – الکترونیکمصاحبه دکتری رشته مهندسی برق – مخابراتمصاحبه دکتری رشته مهندسی برق – قدرت
مصاحبه دکتری رشته مهندسی برق – کنترلمصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – سازهمصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – زلزله
مصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – ژئوتکنیکمصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – آب و سازه‎های هیدرولیکی مصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – راه و ترابری
مصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی مصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – مدیریت منابع آبمصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – حمل و نقل
مصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – مدیریت ساختمصاحبه دکتری رشته مهندسی عمران – محیط‌زیستمصاحبه دکتری رشته مهندسی نقشه‌برداری – ژئودزی
مصاحبه دکتری رشته مهندسی نقشه‌برداری – فتوگرامتریمصاحبه دکتری رشته مهندسی نقشه‌برداری – سنجش از دورمصاحبه دکتری رشته مهندسی نقشه‌برداری – سیستم اطلاعات مکانی
مصاحبه دکتری رشته مهندسی مکانیک – ساخت و تولیدمصاحبه دکتری رشته مهندسی مکانیک – مکانیک جامداتمصاحبه دکتری رشته مهندسی مکانیک – دینامیک، کنترل و ارتعاشات
مصاحبه دکتری رشته مهندسی مکانیک – تبدیل انرژیمصاحبه دکتری رشته مهندسی دریامصاحبه دکتری رشته مهندسی هوافضا – آیرودینامیک
مصاحبه دکتری رشته مهندسی هوافضا – جلوبرندگیمصاحبه دکتری رشته مهندسی هوافضا – سازه‌های هواییمصاحبه دکتری رشته مهندسی هوافضا – دینامیک پرواز و کنترل
مصاحبه دکتری رشته مهندسی معدن – اکتشافمصاحبه دکتری رشته مهندسی معدن – استخراجمصاحبه دکتری رشته مهندسی معدن – فرآوری مواد معدنی
مصاحبه دکتری رشته مهندسی معدن – مکانیک سنگمصاحبه دکتری رشته مهندسی پلیمر – پلیمرمصاحبه دکتری رشته مهندسی پلیمر – رنگ
مصاحبه دکتری رشته مهندسی محیط‌‌زیست – منابع آبمصاحبه دکتری رشته مهندسی محیط‌زیست – آب و فاضلابمصاحبه دکتری رشته مهندسی محیط‌زیست – مواد زائد جامد
مصاحبه دکتری رشته مهندسی محیط‌زیست – آلودگی هوامصاحبه دکتری رشته مهندسی پزشکی – بیوالکتریکمصاحبه دکتری رشته مهندسی پزشکی – بیومکانیک
مصاحبه دکتری رشته مهندسی پزشکی – بیومتریالمصاحبه دکتری رشته مهندسی صنایعمصاحبه دکتری رشته مهندسی نفت – اکتشاف
مصاحبه دکتری رشته مهندسی نفتمصاحبه دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار و الگوریتممصاحبه دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – معماری سیستم‌های کامپیوتری
مصاحبه دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعیمصاحبه دکتری رشته مهندسی کامپیوتر – شبکه و رایانشمصاحبه دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات
مصاحبه دکتری رشته مهندسی مواد و متالورژیمصاحبه دکتری رشته مهندسی شیمیمصاحبه دکتری رشته مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی
مصاحبه دکتری رشته فناوری نانو- نانوموادمصاحبه دکتری رشته فناوری نانو- نانوالکترونیکمصاحبه دکتری رشته مهندسی هسته‌ای – کاربرد پرتوها
مصاحبه دکتری رشته مهندسی هسته‌ای – راکتورمصاحبه دکتری رشته مهندسی هسته‌ای – پرتو پزشکیمصاحبه دکتری رشته مهندسی هسته‌ای – گداخت
مصاحبه دکتری رشته مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجیمصاحبه دکتری رشته مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیافمصاحبه دکتری رشته مهندسی سیستم‌های انرژی

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه کشاورزی و منابع طبیعی

مصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی محیط‌زیستمصاحبه دکتری رشته مهندسی مکانیک بیوسیستممصاحبه دکتری رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی
مصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی باغبانیمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی صنایع غذاییمصاحبه دکتری رشته اقتصاد کشاورزی
مصاحبه دکتری رشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی – حفاظت و اصلاحمصاحبه دکتری رشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی – کامپوزیت‌های لیگنوسلولزیمصاحبه دکتری رشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی – صنایع سلولزی
مصاحبه دکتری رشته مدیریت حاصل‌خیزی و زیست‌فناوری خاکمصاحبه دکتری رشته مدیریت منابع خاکمصاحبه دکتری رشته علوم دامی
مصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی آب – آبیاری و زهکشیمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی آب – سازه‌های آبیمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی آب – منابع آب
مصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی آب – هواشناسی کشاورزیمصاحبه دکتری رشته ژنتیک و به‌نژادی گیاهیمصاحبه دکتری رشته آگروتکنولوژی
مصاحبه دکتری رشته آگروتکنولوژی – بذرمصاحبه دکتری رشته آگروتکنولوژی – علوم علف‌های هرزمصاحبه دکتری رشته بیوتکنولوژی کشاورزی
مصاحبه دکتری رشته آگرواکولوژیمصاحبه دکتری رشته ترویج و آموزش کشاورزی پایدارمصاحبه دکتری رشته توسعه کشاورزی
مصاحبه دکتری رشته حشره‌شناسی کشاورزیمصاحبه دکتری رشته بیماری‌شناسی گیاهیمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی جنگل – مدیریت جنگل
مصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی جنگل – عمران و بهره‌برداری جنگلمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی جنگل – علوم زیستی جنگلمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی شیلات – تکثیر و پرورش آبزیان
مصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی شیلات – فراوری محصولات شیلاتیمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی شیلات – صید و بهره‌برداری آبزیانمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی مرتع
مصاحبه دکتری رشته مدیریت و کنترل بیابانمصاحبه دکتری رشته علوم و مهندسی آبخیز 

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه هنر

مصاحبه دکتری رشته مدیریت پروژه و ساختمصاحبه دکتری رشته معماریمصاحبه دکتری رشته شهرسازی
مصاحبه دکتری رشته پژوهش هنرمصاحبه دکتری رشته مرمت اشیای فرهنگی و تاریخیمصاحبه دکتری رشته مرمت و احیای ابنیه و بناهای تاریخی
مصاحبه دکتری رشته تئاتر
  

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه دامپزشکی

مصاحبه دکتری رشته جراحی دامپزشکیمصاحبه دکتری رشته مامائی و بیماری‌های تولیدمثل داممصاحبه دکتری رشته بیماری‌های داخلی دام‌های کوچک
مصاحبه دکتری رشته بیماری‌های داخلی دام‌های بزرگمصاحبه دکتری رشته رادیولوژی دامپزشکیمصاحبه دکتری رشته کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی
مصاحبه دکتری رشته پاتولوژی دامپزشکیمصاحبه دکتری رشته بهداشت و بیماری‌های پرندگانمصاحبه دکتری رشته بیوشیمی
مصاحبه دکتری رشته بهداشت و بیماری‌های آبزیان مصاحبه دکتری رشته بهداشت مواد غذاییمصاحبه دکتری رشته بهداشت خوراک دام
مصاحبه دکتری رشته اپیدمیولوژیمصاحبه دکتری رشته انگل‌شناسی دامپزشکیمصاحبه دکتری رشته باکتری‌شناسی
مصاحبه دکتری رشته ویروس‌شناسیمصاحبه دکتری رشته قارچ‌شناسیمصاحبه دکتری رشته ایمنی‌شناسی
مصاحبه دکتری رشته بیوتکنولوژیمصاحبه دکتری رشته فناوری تولیدمثل در دامپزشکیمصاحبه دکتری رشته سم‌شناسی
مصاحبه دکتری رشته فارماکولوژی دامپزشکیمصاحبه دکتری رشته فیزیولوژیمصاحبه دکتری رشته آناتومی و جنین‌شناسی مقایسه‌ای
مصاحبه دکتری رشته بافت‌شناسی مقایسه‌ایمصاحبه دکتری رشته بیهوشی و مراقبت‌های ویژه دامپزشکی 

مصاحبه دکتری رشته‌های گروه زبان

مصاحبه دکتری رشته آموزش زبان فرانسهمصاحبه دکتری رشته ادبیات فرانسهمصاحبه دکتری رشته آموزش زبان روسی
مصاحبه دکتری رشته آموزش زبان آلمانیمصاحبه دکتری رشته آموزش زبان انگلیسیمصاحبه دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی
مصاحبه دکتری رشته ترجمهمصاحبه دکتری رشته زبان‌شناسیمصاحبه دکتری رشته فرهنگ و زبان ‌های باستانی

 

سؤالات متداول درخصوص مصاحبه دکتری

در مصاحبه دکتری چه سوالاتی پرسیده می‌شود؟

طیف سوالاتی که در مصاحبه‌های آزمون دکتری پرسیده می‌شود بسیار گسترده است. با مطالعه این مطلب می‌توانید با همه سوالاتی که ممکن است در مصاحبه از شما پرسیده شود، آشنا خواهید شد.

زمان برگزاری مصاحبه‌های آزمون دکتری سراسری چه زمانی است؟

معمولا مصاحبه‌های آزمون دکتری سراسری از اوایل خرداد آغاز می‌شود. زمان دقیق در سایت اطلاع‌رسانی می‌شود.

آیا بدون مقاله می‌توان در مصاحبه دکتری موفق بود؟

تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که مقاله فقط یک آیتم در مصاحبه است و مولفه‌های بسیار مهم دیگری وجود دارد که می‌توان با تقویت آن‌ها بدون داشتن مقاله و یا داشتن تعداد پایین مقاله هم موفق بود. در این مطلب به آن‌ها پرداخته‌ایم.

امتیاز تدریس در مصاحبه دکتری چقدر است؟

دادن امتیاز به تدریس بستگی به نظر دانشگاه‌ها دارد. در این مطلب جزئیات آن را برای شما روشن کرده‌ایم.

اینستاگرام آزمون دکتری