مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره
 1. تیام گفت:

  سلام دوستان وقت بخیر درمورد مصاحبه دکتری۹۵ کسی احضار نظر نکرده

 2. شیما گفت:

  کسی کنکور دکتری شهرسازی سراسری امتحان داده؟ کسی میدونه مرحله دوم آزمون اسکیس هم داره یا نه؟

 3. حسن گفت:

  دوستان سلام .کارنامه دکتری رو کجا میتونم ببینم .من به مصاحبه دعوت شدم .برای روانشناسی تربیتی . اما هیچ اطلاعی ندارم لطفا به سوالات من پاسخ بدید ممنون .1- ایا از رشته های تخصصی سوال میپرسن؟
  2-ایا به سن و سال کاری دارن ؟ مثلا من 47سالمه و توان پرداخت شهریه را دارم
  3-بغیر از مقاله پایان نامه روزمه خاصی ندارم .چقدر .چند درصد رزومه تاثیر داره
  4-معرفی نامه از استاد راهنما لازمه ؟

 4. فاطمه گفت:

  رشته عربی کسی هست؟

 5. مهندس صنایع گفت:

  سلام کسی از دوستان هست که تا حالا مصاحبه دکتری مهندسی صنایع رفته باشه؟ اگه کسی هست یه کم توضیح بده که چه جوریه و چه سوالاتی میشه.ممنون

 6. محسن گفت:

  سلام
  اونایی که مصاحبه دکتری برق قدرت رفتن تو مصاحبه معمولایی چه سوالایی ازشون میپرسن؟ و احتمال قبولی در پردیس با رتبه زیاد چقدره؟

 7. فرزاد گفت:

  سلام به همه
  امیدوارم همه دوستان به اهدافشون برسه
  با لطف خدا من دکتری عمران اصفهان قبول شدم و ثبت نام هم کردم
  آرزوی موفقیت برای همه

 8. هستی برق قدرت گفت:

  رنگین کمان سئوال در مصاحبه دکتری

  در سال های اخیر موج شرکت در آزمونهای تحصیلات تکمیلی شدت یافته است و بسیاری از داوطلبان پس از ناکامی در این آزمون ها، برای جلای وطن و رویای تحصیل در آن سوی آب ها اقدام می کنند در این میان حوزه های تصمیم گیری در آموزش عالی تصمیمات جدی را برای گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی و به ویژه دوره دکتری گرفته اند این گزارش به گوشه ای از مشکلات روند ورود به دوره دکتری در دانشگاهها می پردازد.

  به گزارش خبرنگار مهر، برگزاری کنکور نیمه متمرکز برای دوره دکتری در دانشگاه های دولتی، برگزاری آزمون تستی برای اولین بار در دوره دکتری دانشگاه آزاد، آزاد سازی ظرفیت اساتید برای جذب دانشجوی دکتری از سوی وزارت علوم از جمله تصمیمات این حوزه بود. آزمون های دکتری در کشور از دو بخش کتبی و مصاحبه تشکیل شده اند که مصاحبه اهمیت خاصی در این آزمون دارد. اساتید در مصاحبه انگیزه داوطلب از ادامه تحصیل را بررسی می کنند و باید به گونه ای در برخورد نزدیک با وی از توانایی وی در ادامه یک دوره مهم تحصیلی اطمینان کسب کنند. در این میان هرچه داوطلب از اعتماد به نفس، کارنامه علمی مطلوب و نمرات بهتری برخوردار باشد می تواند به جلب این اطمینان کمک کند.

  خبرنگار مهر با حضور در جمع داوطلبان آزمون دکتری چند دانشگاه از شرایط مصاحبه و حضور اساتید و داوطلبان از چند و چون این مصاحبه ها آگاه شد. یک داوطلب که در رشته حسابداری شرکت کرده است می گوید: در جلسه مصاحبه در مورد پایان نامه ام از من سوال پرسیدند و با اینکه چند مقاله هم داشتم از رزومه علمی سوالی نکردند. به نظرم می آید با وجود اینکه اساتید خوب برخورد کردند اما مدارک علمی من برایشان اهمیت نداشت.

  هفت خان رستم مصاحبه !

  داوطلب دیگری که در رشته ادبیات فارسی در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد مصاحبه خود را به انجام رسانده، پروسه طولانی مصاحبه را خسته کننده و استرس زا می داند و می گوید: ما زودتر از ساعت مورد نظر خودمان اینجا بودیم و هنوز تعداد زیادی از بچه ها نتوانستند مصاحبه را تمام کنند. برای ادبیات شرایط ویژه ای وجود دارد و باید چند اتاق را برای مصاحبه بگذرانی.

  ادبیاتی ها اسم مصاحبه شان را هفت خان رستم گذاشته بودند. تقریبا صف طولانی در بیرون هر اتاق خود به محلی برای تبادل رتبه، تجربه امتحان و دیگر مسائل بدل شده بود.

  داوطلب دیگری که در مصاحبه رشته ادبیات تجربه داشت، معتقد بود مصاحبه دکتری باید پژوهش محور باشد و از پایان نامه و مدارک علمی و مقاله سئوال شود نه اینکه بپرسند کدام شعر چه وزنی دارد و یا در جلسه مصاحبه حافظ خوانی راه بیاندازند.

  تفاوت وزن مصاحبه دکتری در آزاد و سراسری

  داوطلبی که از همدان برای مصاحبه واحد علوم تحقیقات آمده، معتقد است وزن 75 درصد برای کتبی و 25 درصد برای شفاهی برای کسانی که در حوزه خودشان فعالیت علمی چشمگیری دارند، ناعادلانه است. وی که در رشته شیمی شرکت کرده، می گوید: برای من که چندین مقاله در مجلات معتبر دارم و در رشته خودم سعی کرده ام علاوه بر تدریس جایگاه مناسب علمی کسب کنم و ادامه تحصیل در دوره دکتری را به منظور شرایط بهتر می بینم وزن 25 درصد مصاحبه کم است چون ممکن است من در زمان امتحان کتبی خوب نباشم اما می دانم که در برابر اساتید کارنامه قابل قبولی دارم.

  فرد دیگری که در رشته ادبیات عرب شرکت کرده و در هر دو آزمون دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد برای مصاحبه دعوت شده است، نیز معتقد است که وزن متفاوت برای آزمون مصاحبه در آزاد و سراسری مشکل ایجاد می کند و می گوید: من تجربه هر دو  مصاحبه آزاد و دولتی را داشتم. به نظرم اساتید دولتی با انصاف بیشتری به مدارک علمی نگاه می کنند اما اساتید آزاد بیشتر درس می پرسند و با سئوالات می خواهند مچ بگیرند. همین که وزن مصاحبه در این دو جا متفاوت است مشکل می شود.

  برخورد بد دولتی ها با آزادیها

  او ادامه می دهد: نکته ای که در میان داوطلبان هم مشهور شده بحث آزاد و دولتی است. الان نیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهها را دولتی و نیمی دیگر را آزاد تشکیل می دهد اما در دانشگاههای دولتی برای مصاحبه با آزادیها بد برخورد می کنند و در واحدهای دانشگاه آزاد هم با دولتی ها خوب نیستند. این مسئله برای فارغ التحصیلان خوب نیست.

  ظرفیت پذیرش؛ رازی که هیچ کس نمی داند

  ظرفیت پذیرش مهمترین دغدغه داوطلبان ورود به دوره دکتری است. حتی اساتید هم از میزان نهایی قبولی ها اطلاع ندارند و همین مسئله موجب شده است که بسیاری از داوطلبان به دلیل رتبه های پایین از قبولی در مصاحبه نا امید باشند. داوطلب یکی از گرایش های رشته روانشناسی می گوید: تعداد زیادی شرکت کرده اند و سه برابر ظرفیت هم برای مصاحبه دعوت شده اند و خیلی ها هم آمده اند پس امیدی نیست که با رتبه 90 قبول شوم. ضمن اینکه تکمیل ظرفیت هم ندارد.

  داوطلب دیگری در یکی از گرایش های علوم سیاسی می گوید: برخی می آیند و می گویند ما با فلان مسئول دوست هستیم و او به ما ظرفیت را گفته است. ظرفیت ها از 7 نفر تا 20 نفر هم در برخی گرایش ها و رشته ها سر زبان ها افتاده است. در حالی که اگر دانشگاهها به طور دقیق ظرفیت خود را اعلام کنند تصمیم گیری داوطلبان هم بهتر می شود.

  شهریه های میلیونی؛ پردیس پولی یا دانشگاه آزاد

  شهریه های دوره دکتری موضوع صحبت بیشتر داوطلبان این دوره ها است. در حالی که ظرفیت محدودی از دوره دکتری در دانشگاه های دولتی رایگان است و بخش عمده ظرفیت های این دوره به گروه شهریه پرداز اختصاص دارد. شبانه، پیام نور، پردیس پولی و دانشگاه آزاد فرصت های ادامه تحصیل دکتری در داخل کشور را تنها با پرداخت شهریه های میلیونی فراهم می کند.

  در حالیکه بسیاری از داوطلبان به دانشگاه آزاد، پیام نور و پردیس های پولی دانشگاه های دولتی دلخوش کرده اند، یکی از داوطلبان رشته معماری می گوید: هزینه دانشگاه آزاد و پردیس پولی دولتی با هم تفاوتی ندارد اما این یکی دانشگاه آزاد است و آن یکی در نهایت مهر دانشگاه “تهران” پایش می خورد . من که می خواهم ترمی 8 میلیون تومان پول بدهم برایم فرقی نمی کند که کجا پول بدهم اما نام دانشگاه تهران وسوسه انگیزتر است. همراه این داوطلب نیز که در همان رشته معماری تحصیل کرده، معتقد است پردیس های پولی ناشناخته هستند و هنوز میان داوطلبان اعتبار کافی کسب نکرده اند چرا که هنوز خود مسئولین هم نمی دانند با این ملغمه دولتی و پولی چه بکنند.

  اما نکته ای که در مصاحبه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد بسیار مشهود بود این بود که بسیاری از مصاحبه شوندگان می گفتند از ما پرسیدند که پول داری شهریه را بدهی ؟ یا اینکه می پرسیدند مشکلی برای پرداخت شهریه نداری ؟ اینجا شهریه بسیار بالایی دارد آیا می توانی پرداخت کنی ؟

  مکان مصاحبه و افزایش استرس داوطلبان

  وضعیت فیزیکی مکان های مصاحبه هم نکته طنزآمیزی بود که برخی از داوطلبان به آن اشاره می کردند. یکی از داوطلبان دکتری در رشته مکانیک که در دو دانشگاه دولتی و یک دانشگاه آزاد مصاحبه داشته می گوید: در برخی از مصاحبه ها استادان فقط میوه می خوردند و با خوشرویی از داوطلب می خواستند که مدارک اش را تحویل دهد اما یک جا رفتیم که کولر درست کار نمی کرد و استادان از گرما و تعداد زیاد داوطلب ها عصبانی شده بودند. حتی آب هم نبود. در این میان مصاحبه کنندگان برخی به دلیل استرس بیش از اندازه کارشان به غش و ضعف رسیده بود و به نظر می رسید دانشگاه ها باید کمی برای این معضل هم چاره اندیشی می کردند.

  آشنایی با استاد مصاحبه گر؛ خوب یا بد

  عدم اطمینان از فرآیند مصاحبه هم موضوعی بود که برخی از داوطلبان به آن اشاره می کردند. یکی از داوطلبان رشته فقه و حقوق می گوید: مطمئن نیستم که این مصاحبه ها کاملا علمی باشد. این احساس که فکر کنم به دلیل علمی رد شده ام بسیار برایم راحت تر است تا متوجه شوم کسی با نمره پایین تر و فقط به خاطر آشنایی با استاد در روز مصاحبه موفق شده به این دوره راه پیدا کند.

  یکی دیگر از داوطلبان هم که در رشته مدیریت تحصیل کرده بر این نکته صحه می گذارد و می گوید: برخی اوقات برخورد برخی استادان نشان می دهد که فقط می خواهند مصاحبه زودتر برگزار شده و تمام شود. در یکی از مصاحبه ها، استادان در دانشگاه … تنها به این دلیل که انتخاب آخر من این دانشگاه بود مصاحبه را در مدت 5 دقیقه به اتمام رساندند.

  تخطی از برخی قوانین سنجش دانشجو

  یکی از داوطلبان از نبود ناظر تحصیلات تکمیلی و سازمان سنجش در رشته فیزیک در یکی از دانشگاهها گلایه کرده و می گوید: در برخی از دانشگاهها اساتید چون می دانند دانشجوی خودشان قبول شده مصاحبه او را آسان می گیرند. در جایی که من مصاحبه دادم ناظری نبود و 5 دقیقه ای مصاحبه تمام شد.

  به گزارش مهر، توسعه رشته ها در دوره های تحصیلات تکمیلی یکی از قوانین الزام آور برنامه پنجم توسعه است و به نظر می رسد عزم نظام آموزش عالی نیز برای تحقق این امر جزم شده است اما به نظر می رسد آموزش عالی هنوز به فرایند مطلوب و درستی برای پذیرش این دوره دست نیافته است. اگر چه در مجموع رضایت خوبی از برگزاری کنکور نمیه متمرکز دکتری حاصل شده است اما بخش مصاحبه و رویکرد هر دانشگاه به این موضوع محل اختلاف نظر و چالش بسیار است.

  این در حالی است که برای آموزش عالی که بیشتر توجه خود را معطوف تحصیلات تکمیلی کرده، توجه به کیفی بودن دوره دکتری، روش درست پذیرش، انجام پژوهش های مسئله محور و راهگشا برای مشکلات کشور، استفاده بهینه از توان تخصصی دانشجویان دکتری در حل معضلات حوزه های مختلف از دیگر الزامات توجه به توسعه این دوره ها است.

  این گزارش تنها نمونه بسیار کوچکی از دغددغه های نحوه جذب دانشجوی دکتری در کشور بود که امید می رود در آینده حل شود.

  به اشتراك بگذاريد

 9. دکتری 94 گفت:

  سلام
  طبق اطلاعیه سازمان سنجش چهارشنبه 28 مرداد نتایج اعلام میشه
  با آرزوی موفقیت

 10. نازنین زبان انگلیسی گفت:

  سلام بچه ها خسته نباشید و آرزوی موفقیت و قبولی برا همتون میخواستم راهنمایی کنید من ارشد زبان انگلیسی دارم از مهر برای اولین بار میخوام در دانشگاه پیام نور زبان عمومی و تخصصی بعضی رشته ها رو تدریس کنم استرس دارم، تدریس تو دانشگاه چه طوریه و چه تکنیک هایی لازمه؟ چه کنم تا از لحاظ فنون تدریس از لحاظ روانشناسی و علمی موفق باشم و بتونم کلاس و اداره کنم، تو کلاس انگلیسی صحبت کنم و… خوشحال میشم تجربیات تدریستون و بگید
  قبلا به مقطع کودکان و نوجوانان درس دادم ولی به دانشجوها ندادم و نکته دیگه هم اینه که خودشون نوع و تعداد واحد درس و انتخاب میکنن ما تدریس کنیم یاانتخاب با ماست؟ خیلی ممنون از راهنماییتون

  • مسعود به نازنین گفت:

   سلام استرس امر طبیعیه و معمولا بعد از دو الی سه جلسه این مسئله بکلی رفع میشه لازمه اش تسلط شما به موضوعات درسی است سعی کنید به خودتون مسلط بشید من هم جلسه اول خیلی استرس داشتم بنظرم در پیام نور سرفصل مشخص داره از دانشگا یا کتابفروشیها کتابش تهیه کنید ودر احیانا 8 جلسه که کلاس دارید موضوعات رو تقسیم کنید و برای هر جلسه به اون موضوع مسلط شوید من پیشنهاد میکنم جلسه اول رو به معارفه بین همدیگر و یک مقدمات خیلی ساده از زبان انگلیسی رو با دانشجویان مرور کنید بعدا متوجه خواهید شد چقدر از تدریس لذت میبرید.

   • نازنین زبان انگلیسی گفت:

    آقا مسعود خیلی متشکرم از پاسختون واقعا از الان نگران بودم مهر که کلاسا شروع میشه چیکار کنم، دانشگاه آزاد هنوز درخواست تدریس ندادم به نظرتون کلاسها و تدریس اون با پیام نور چه فرقی دارن؟

    • مسعود به نازنین گفت:

     به نظرم در درس زبان سرفصلها متفاوت هستن اما در یک سطح میباشند آزاد هم تقاضا کنید ان شاء الله موفق میشید.

 11. فردین گفت:

  سلام.
  من روز 13مرداد مصاحبه رشته قدرت داشتم. به نظرم استرس واسه این مصاحبه اصلا مفهوم نداره،
  اولش یه فرمی میدن که اطلاعات شخصی رو توش وارد می کنی و انگیزه از تحصیلو می نویسی و اینکه شغلت چیه و برای پرداخت شهریه چه برنامه ای داری؟!! بعد میری تو اتاق مصاحبه.
  پایان نامه رو خاستن و توضیحات کاملشو دادم. ازم خاستن به لاتین هم چکیده پایان نامه رو بگم. راجع به تز موردنظر دکترا سوال کردن و یه سری سوال دانشگاهی مثل ssr، امپدانس موجی، ادوات فکتس، سیکلوکانورتور و . . .
  در مجموع به نظرم اصلا مصاحبه سختی نبود.

 12. فرزاد گفت:

  به کلید واژه های پایان نامتون به فارسی و انگلیسی مسلط باشید. نیاز نیست حتماً خیلی روان انگلیسی صحبت کنید اما ساکت هم نباشید

 13. فرزاد گفت:

  سلام دوستان
  من شنبه دهم مرداد مصاحبه داشتم. رشته تحصیلیم عمران هست. خیلی مطالعه کرده بودم. پایان نامه و دروس تخصصی ام را کامل مسلط برای مصاحبه بودم اما استرس قبل از مصاحبه شیرازه آدم رو بهم میزنه. اما پس از مصاحبه احساس کردم خیلی بی مورد استرس داشتم. راحت باشید و متون انگلیسی پایان نامتون رو مسلط باشید.مطمئناً موفق میشید

 14. مهسا/// گفت:

  پنجشنبه 5/15 مصاحبه دارم نمیدونم برم یا نه؟ کسی هست از دوستان که دانشجوی اونجا باشه؟

 15. مهسا/// گفت:

  سلام دوستان من امسال دکترا فیزیولوژی ورزش گرایش قلب و عروق دانشگاه علوم و تحقیقات تهران دعوت به مصاحبه شدم . رزومه خوبی هم دارم 2 مقاله تا isi دو تا علمی پژوهشی و 6 همای ملی و بین المللی دارم به نظرتون دانشگاه آزاد البته این واحد ارزش داره؟ من سراسری شرکت نکردم اینجارو هم با ممتازی انتخاب کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فرزاد گفت:

   سلام مهسا خانم
   اساتید محترم بر اساس چک لیستی که در دست دارند نمره می دهند. در این سری از مصاحبه ها 25 در صدی که در دست اساتید هست بر اساس آیتمهاییست که از همه سوال میپرسند. البته اکثر دعوت شدگان رزومه علمی مثل شما ندارند و این یک امتیاز بزرگی برای شماست. امیدوارم حتماً موفق بشید.

 16. به روانشناسی تربیتی گفت:

  سلام ببخشید می خواستم بدونم از دروس تخصصی شما چه کتابهایی مطالعه کردید امسال می خواهم در ازمون شرکت کنم اما نمی دونم کدام منبع مهمتر هست .درسته که کمی ایین نامه تغییر کرده اما دروس تخصصی یکی هست متشکرم

 17. ارین گفت:

  خدایا چنان کن عاقبت کار تو خشنود باشی ومارستگار

 18. ارین گفت:

  سلام بچه ها من خبری گرفتم احتمالا نتایج هفدهم تا بیست و پنجم مرداد ماه اعلام میشه.

 19. roza گفت:

  سلام بر منتظران عزیز
  بچه ها اموزش پرورش استخدامی داره، افرادی مثل خودمون که منتظر نتایج هستش واحتمال قبولیم داره میتونه شرکت کنه؟

 20. رضا شوق دکترا گفت:

  سلام بر همگی،من تو ریاضی کاربردی 30 آوردم اما اشتباه کردم دانشگاه های تهران رو زدم پنج اولویت اولم دعوت شدم حالا هر چی به زمان اعلام نتایج نهایی نزدیک میشیم ناامیدتر از گذشته میشم، من دعا میکنم که حق به حقدار برسه انشااله، اما مهمون عاقبت به خیر شیم و خوشبخت.دکتری شد شد نشد نشد،کاری از دست ما که بر نمیاد جز درس خوندن و دعا.خدا نگهدار همگی.خبری خوب بشنویم.

 21. منتظر گفت:

  بچه ها میگن نتایج دهه اول شهریور میاد مگه میشه مگه داریم?

  • سونیا - بیماری شناسی گیاهی گفت:

   اره عزیزم هم داریم هم میشه !!!
   چند روز پیش با سازمان تماس گرفتم گفتن که نهایتا تا 10 شهریور اعلام میشود یغنی از
   اواخر مرداد تا 10 شهریور

 22. محمد مهدی گفت:

  سلام دوستان
  مشخص نشد نتیجه نهایی دکتری رو کی اعلام
  می کنن

  • mary گفت:

   نگرلن نباشین انتظار داره ب پایان. میرسه عفته اخر انتظاره

   • منتظر گفت:

    یعنی چی هفته اخر انتظاره؟ هفته بعد نتایج میاد؟؟؟؟
    بچه ها من دخواست تغییر الویتم روبرا سنحش همون خرداد فکس کردم الان هر چی پیام میدم ببینم برری شده یاه نه اصلا جواب نمیدن! کسی میدونه چرا؟

 23. محسن گفت:

  سلام عزیزان. از جوابهاتون سپاسگزارم.
  یک سوال دیگه داشتم.زمان آزمون msrt جقدر می باشد؟ برای هر بخش چقدر زمان داریم؟منشکرم

  • ریاضی کاربردی - applied math گفت:

   سلام

   اسفند ماه 93 که شرکت کردم 100 تست ( 30 تست لیسنیگ، 30 تست گرامر و 40 تست ریدینگ) با زمان پاسخگویی 100 دقیقه بود…

   موفق باشید…

  • مینا گفت:

   به سایت msrt بخش سوالات متداول مراجعه کنید.جواب اکثر سوالاتتون رو میتونید پیدا کنید

 24. از مژده به حمید رضا گفت:

  خدا همیشه و در همه حال هست ولی گاهی اوقات ما بنده ها هستیم که باعث نا امیدی و خیلی پیامدهای بد دیگه میشیم.

  • روانشناس تربيتي گفت:

   مژده جان بعد از دست يافتن به يه هدف بزرگ كه براش زحمت زيادي هم كشيدي احساس پوچي و نااميدي ممكنه اتفاق بيفته؛ بايد برا خودت هدفهاي متعالي ديگه اي تدارک ببيني كه اين نااميدي به شور و اشتياق دوباره زندگي تبديل بشه؛ پيشنهاد من هدفهاي علمي و معنويه كه تمومي ندارن؛ تعالي وجود انسان پايان ناپذيره… اينجوري ديگه هرگز نااميدي به سراغت نمياد دوست من.

   • مژده گفت:

    سلام دوست عزیز، مرسی بابت جواب تاثیرگذارت. خوشحالم که درکم کردی.موفق باشی دوست خوبم

   • گلبرگ گفت:

    روانشناسی تربیتی شما کاملا درساتون درک کردین. جوابایی که اینجا برا بچه ها میگذارین این نشون میده , امیدوارم نتیجه زحماتتون و خوش قلبیتون ببینید.

 25. از مژده به حمید رضا گفت:

  من و امثال من فکر نمیکنیم دکترا تنها مسیر پیشرفته،این فکر شماست که نوشتید:-)همه زیر سایشیم.

 26. از مژده به حمید رضا گفت:

  سلام به همگی،ممنون بابت همدردیتون،مشکل من دکترا نیست،بی انگیزه و بی حوصله بودن از بیکاریه،واقعا خستم،ناراحتم تا کی مدرک روی مدرک!!!اصلا دنبال این نیستم کسی دکتر صدام کنه!!!!نمیدونم از کجای حرفام اینو برداشت کردین آقای حمید رضا!از وضع موجود مثل همه جوونا ناراحتم.فقط خواستم درد و دل کنم.آقای حمید رضا من از پنج جایی که مصاحبه رفتم دو دانشگاه نفر اول مصاحبه شدم سه دانشگاه دیگه رو بی اطلاعم.بی حوصلم چون نا امیدم.در ضمن دکترا هیچ ژستی نداره و یقین دارم بچه های اینجا هیچ کدوم واسه ژستش نمیخوان قبول شن.هر کسی میخواد نتیجه تلاششو ببینه

 27. سوال گفت:

  سلام. بچه ها نتایج نهایی کی اعلام میشه؟ پارسال 25 مرداد بود

 28. ارین گفت:

  سبحانه بحمده سبحان الله العظيم یاالله ویاالرحمن و یاالرحیم یدالله فوق ایدیهم حسبی الله و نعم الوکیل الا بذکر الله تطمئن القلوب اينهمه درمان اضطراب و انتظار ودلهره وبیقراری قبول شدی خواست خدا بوده نشدی مصلحت.

 29. ندا گفت:

  سلام، دوستان برای فردی که چهار دانشگاه رفته مصاحبه، چهار رشته شبانه بوده اند و البته فرد مجاز به انتخاب روزانه هم بوده، رزومه هم قابل قبول و مناسب بوده، چقدر امکان هست که قبول بشه؟ البته میدونم مشخص نیست و کاملا بستگی به فاکتورهایی متعددی داره اما با توجه به تجربیات دوستان، میخوام ببینم قبولی چقدر محتمل است؟

 30. شیوا گفت:

  سلام.
  دوستان بنظر شما در حال حاضر نتایج نهایی به دانشگاه ها اعلام شده یا نه.
  آخه از یه دانشگاه با من تماس گرفتن و گفتن که نقص مدارک داری و باید کامل کنی.

 31. بی همدم به روانشناس تربیتی گفت:

  ممنون دوست خوبم حرفاتون به دل میشینه از خدا میخام کمکم کنه مثل همیشه!
  خیلی خوشحالم که دوستایی مثل شما رو دارم
  ان شاءالله که موفق و خوشبخت باشین…

 32. اعلام نتایج گفت:

  سلام به همگی
  نتیجه دکترای من اومد….
  خوشبختانه من قبول شدم…. دکترای بندگی
  استادمم خداست. خوشحالم که این استاد راهنما رو دارم. البته تا آخر عمرم طول میکشه… چی از این بهتر. دوستت دارم خدااااااااااااااااااااااااااااااااا

 33. من که یه اپسیلون امید داشتم اونم پرید…. از بس کرمانشاهیا گفتن به ما زنگ زدن.. دعا کنید خیلی به قبولی دکترا نیاز دارم… زیاده زیاد…باید قبول شم ولی خدا نمیخواد…

  • ..... گفت:

   خدا بهتر می دونه خیر بنده هاش در چی هست. خدا سالهاست خدایی می کنه ولی ما بار اولمون هست بندگی می کنیم. به خدا اعتماد کنید .

 34. سوال گفت:

  سلام. بچه ها نتایج نهایی کی اعلام میشه؟

 35. ناامید گفت:

  من که خیلی ناامیدم با یک رزومه عالی نه جایی تدریس می کنم نه کار پیدا کردم. دیگه با چه امیدی برم دکتری بخونم. فقط شدم مقاله نویس استادم.

  • farzane گفت:

   راه جدید انتخاب کنید.ادامه تحصیل کشور دیگه.آموزشگاه بزنین.کم کم درست میشه توکل ب خدا.همه ماها شرایطمون شبیه هم هست.شرایط کار متاسفانه خوب نیست.

   • ناامید گفت:

    آموزشگاه زدن که پول می خواد. امسال هم دکتری شرکت کرده بودم یعنی ادامه تحصیل کشور دیگه منتفی است. مثلا من هر جا برای کار می رم با دلایل واهی رد می کنن وگرنه من تمام شرایطم عالیه هم دانشگاه خوبی بودم هم ازلحاظ شخصیتی اجتماعی هستم. اصلا جوریه که کسی باور نمی کنه من میرم مصاحبه کاری فکر می کنن من کلا خودم دنبال کار نیستم. لطفا راهکار بدید.

 36. مژده گفت:

  سلام به همگی، دلیل این حالمو نمیدونم ولی میدونم که هیچ وقت این حال و روزو نداشتم، عصبی، کم حوصله، فوق العاده بی انگیزه.فقط از خدا میخوام که روزی برسه که ما جوونا از این نا امیدی در بیایم.احساس میکنم هر روزی که میگذره ضعیف تر میشم.میدونید اینقدر که آینده ای نامعلوم دارم که….

  • حمیدرضا گفت:

   سلام مژده خانوم و سلام بر امثال مژده خانوم
   چرا شما فکر می کنید که دکترا تنها مسیر پیشرفت شماهاست؟؟؟ چرا به زور می خواید به هدفی که معلوم نیست به صلاحتون باشه برسید؟؟؟؟ وقتی که خدا هست پس چرا ناامیدی؟؟؟
   همتون برید طرف خدااا. اگه قبول شدید که بهتر اما اگه نشدید اصلا نباید خودتون را ببازید. اگه به خدا ایمان دارید پس همه چی رو بسپرید به خودش….. شما هنوز خیلی چیزارو باید پشت سر بذارید که دکترا شاید یکی از کمترین اونهاست پس با خیال راحت به فکر ادامه یک زندگی (((پر شور و روشن و شاد باشید. اگه فکر می کنید که با دکترا می تونید به پست و پرستیژ و احترام بالاتر می رسید باید بهتون بگم سخت در اشتباهید. همه این چیزا دست خداست. امیدوارم که این پیام به دستتون برسه. خدانگهدارتون سرکارخانوم دکتر مژده

  • رها میم گفت:

   سلام مژده جان. همه همین حالت رو کم و بیش داریم. مخصوصا زمانی که بیکار باشه آدم..
   توصیه من بهت اینه که حتما خودت رو از بیکاری دربیار تا هم کمتر به نتیجه فکر کنی هم از عواقب بیکاری دور بمونی.

 37. رها میم گفت:

  ببخشید دوستان نتایج اولیه با نهایی چه فرقی داره؟

  • به رها میم گفت:

   نتایج اولیه فقط مربوط به نتیجه آزمون کتبیه ، اما نتایج نهایی مربوط به نتیجه آزمون کتبی و مصاحبه با نسبت 30 به 70 می باشد .

   • رها میم گفت:

    مرسی دوست عزیز منظورم اون دو تا کارنامه هستش که صفحه قبل بچه ها میگفتن. فقط خواستم بدونم درست متوجه شدم. یه نتیجه اولی تو مرداد میاد فقط بهمون میگه کجا قبول شدیم؟ بعد تراز و رتبه در مصاحبه هامون رو بعدا مشخص میکنن؟

    • به رها میم گفت:

     نه ، نتیجه آزمون کتبی در تاریخ 26 فروردین ماه اومد ، با توجه به رتبه قبولی انتخاب رشته کردیم و دو هفته بعد به 5 تا از کد رشته محل هایی که به مصاحبه دعوت شدیم رفتیم و نیمه دوم مردادماه نتیجه نهایی میاد و کد رشته محلی که به عنوان قبولی نهایی اونجا معرفی میشیم و باید توی اون دانشگاه ثبت نام کنیم !!!!!

     • سارا گفت:

      منظور رها کارنامه اولیه نهایی و کارنامه تفصیلی که احتمالا یکی دو هفته بعد از کارنامه اولیه میاد و کامل توش نوشته که هر. دانشگاهی بهت چند امتیاز داده ولی کارنامه اولیه فقط کد رشته ای رو میده که قبول شدی البته من از چیزایی که گفتم زیاد مطمئن نیستم دوباره بپرس من فقط شنیدم

  • مهران گفت:

   سلام
   پارسال فقط یک کارنامه اومد هم وضعیت قبولی هم کد رشته قبولی و هم امتیاز دانشگاهها یعنی نمره موسسه و رتبه داخلش بود .

   • به مهران گفت:

    من هم پارسال و هم امسال با یک رتبه ی عالی ، هم محاز روزانه دکتری دانشگاه دولتی شدم و هم مجاز شبانه اش !!!!! پارسال سه بار کارنامه اومد ! یکبار کارنامه قبولی و رتبه قبولی ! یکبار هم کارنامه پذیرش در 5 کد رشته محل ! یکبار هم کارنامه نهایی که نمره مون در هر کدام از 5 دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده بودیم و رتبه آخرین فرد قبولی در اون دانشگاه رو مشخص کرده بود !!!!!

   • به مهران گفت:

    من هم پارسال و هم امسال با یک رتبه ی عالی در آزمون دکترای تخصصی دانشگاه دولتی و در فیلد مهندسی ، هم مجاز روزانه و هم مجاز نوبت دوم شدم !!!!! پارسال سه بار کارنامه اومد ! یکبار کارنامه قبولی و رتبه قبولی ! یکبار هم کارنامه پذیرش در 5 کد رشته محل ! یکبار هم کارنامه نهایی که نمره مون در هر کدام از 5 دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده بودیم و رتبه آخرین فرد قبولی در اون دانشگاه رو مشخص کرده بود !!!!!

   • به مهران گفت:

    ﻣﻦ ﻫﻢ ﭘﺎﺭﺳﺎﻝ ﻭ ﻫﻢ ﺍﻣﺴﺎﻝ ﺑﺎ ﯾﮏ ﺭﺗﺒﻪ ﯼ ﻋﺎﻟﯽ ﺩﺭ ﺁﺯﻣﻮﻥ ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺩﻭﻟﺘﯽ ﻭ ﺩﺭ ﻓﯿﻠﺪ ﻣﻬﻨﺪﺳﯽ ، ﻫﻢ ﻣﺠﺎﺯ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ﻭ ﻫﻢ ﻣﺠﺎﺯ ﻧﻮﺑﺖ ﺩﻭﻡ ﺷﺪﻡ !!!!! ﭘﺎﺭﺳﺎﻝ ﺳﻪ ﺑﺎﺭ ﮐﺎﺭﻧﺎﻣﻪ ﺍﻭﻣﺪ ! ﯾﮑﺒﺎﺭ ﮐﺎﺭﻧﺎﻣﻪ ﻗﺒﻮﻟﯽ ﻭ ﺭﺗﺒﻪ ﻗﺒﻮﻟﯽ ! ﯾﮑﺒﺎﺭ ﻫﻢ ﮐﺎﺭﻧﺎﻣﻪ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺭ ۵ ﮐﺪ ﺭﺷﺘﻪ ﻣﺤﻞ ! ﯾﮑﺒﺎﺭ ﻫﻢ ﮐﺎﺭﻧﺎﻣﻪ ﻧﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻧﻤﺮﻩ ﻣﻮﻥ ﺩﺭ ﻫﺮ ﮐﺪﺍﻡ ﺍﺯ ۵ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻫﯽ ﮐﻪ ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩﯾﻢ ﻭ نمره ی ﺁﺧﺮﯾﻦ ﻓﺮﺩ ﻗﺒﻮﻟﯽ ﺩﺭ ﺍﻭﻥ 5 ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺭﻭ ﻣﺸﺨﺺ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ !!!!!

   • به مهران گفت:

    فکر شما منظورتون کارشناسی ارشده که فقط یکبار کارنامه میاد !!!!!

    • مهران گفت:

     دوستان عزیز منظورم کارنامه نتایج نهایی هستش که پارسال 26 مرداد اعلام شد . من که میدونم 26 فروردین نتایج اولیه اعلام شد بعدش که اواسط اردیبهشت کارنامه دعوت به مصاحبه . در داخل کارنامه نتایج نهایی هم در صورت قبولی کد رشته محل قبولی را میزنه و هم نمره و رتبه دانشگاههایی که دواطلب اونجا مصاحبه رفته را میزنه ! در ضمن دوست عزیز کارنامه ارشد هم یک نتایج اولیه داره و یک نتایج نهایی . موفق باشید .

     • به مهران گفت:

      سلام
      از سال 82 به بعد که مصاحبه های کارشناسی ارشد لغو شد ، آزمون کارشناسی ارشد فقط بصورت آزمون کتبی هست و مصاحبه هم نداره ! پس فقط یک کارنامه داره ! چون مصاحبه و ترازی در کار نیست !!!!! موفق باشید .

  • رها میم گفت:

   دوستان عزیزم ممنون از پاسختون. جواب سؤالم رو گرفتم.
   امیدوارم بهترین نتایج در انتظار همگیمون باشه.

 38. محسن گفت:

  سلام به بچه های خوب و مهربونه این سایت.
  یک سوال داشتم.کی ازمون msrt داده؟ منابع چی بخونیم؟ نمره منفی داره یا نه؟
  با تشکر فراوان

  • مینا گفت:

   سلام،برای گرامر کتاب long man رو بخونید و تستهای کتاب kit رو کار کنید کتاب kit تستهای بخش شنیداری و گرامر و ریدینگ داره و آزمون msrt شامل این سه بخش است

  • مینا گفت:

   آزمون نمره منفی نداره

  • شیوا گفت:

   سلام.
   من کلاس رفته بودم و از جزوات اون کلاس استفاده کردم.ولی منابعی که بیشتر توصیه میشه تافل کیت و تافل لانگمن هستش.
   نمره منفی هم نداره

   • به شیوا خانم گفت:

    سلام شیوا خانم
    امکان داره اسم جزواتتتون و کلاسی که رفتتید رو بگید
    این کلاس باعث شد چه نمرهای در آزمون بگیرید؟

    • شیوا گفت:

     سلام
     من برای آزمون msrt کلاس نرفتم.پارسال برای آمادگی برای کنکور امسال رفتم کلاس زبان دکتری فرهیختگان دانشگاه تهران.
     امسال قبل از مصاحبه چون به مدرک نیاز داشتم و وقت زیادی هم نداشتم که رفرنس های اصلی رو مطالعه کنم، فقط گرامر جزوه رو مرور کردم که خداروشکر به دردم خورد.از 30 تا سوال گرامر 25تا درست زدم.ریدینگم وقت کم آوردم فقط 20 سوالو از 40 سوال رسیدم که 19تاش درست بود.
     خلاصه آزمون سختی نیس.البته کلاسی که من رفتم از نظر گرامر خوب بود

  • ali گفت:

   شما به صفحه زبان عمومی تواین سایت هست هم رجوع کنین اونجا دوستان کامل گفته اند

  • ali گفت:

   سلام تو صفحه زبان عمومی و.. دوستان کامل توضیح داده اند حتما رجوع کنید
   البته اصل کار دقیقا همین دو کتابی است که دوستان اینجا نام برده اند.

  • محسن گفت:

   راستی زمانش چقدر هست؟ برای listening وقت میدن گزینه ها را بخوانیم ؟ برای reading وقت کم نمیاد؟ بازم ممنون

   • مینا گفت:

    آزمون ۴تا ریدینگ داره من برای ریدینگ آخر وقت کم آوردم،برای لسنینگ وقت داده میشه سوالات رو بخونین البته بعضی از سوالات در برگه سوال نوشته نشده و خونده میشه

 39. M.organic گفت:

  سلام بچه ها.رتبه سی هزار رشته ریاضی فیزیک منطقه دو چه رشته هایی امکان قبولی داره

  • مکانیک گفت:

   هر رشته ای قبول میشه، اما شبانه و پیام نور و غیر انتفاعی

   • روانشناس تربیتی گفت:

    من سال 83 با 5000 پیام نور هم قبول نشدم و پشت کنکور موندم!!!
    چه خوش اقبالن این دهه 70 ی ها…

    • حمیده گفت:

     خب شما بد انتحاب کردی.
     سال 82 خواهر من با 6 هزار مامایی قبول شد روزانه!!!
     الان همش غیرانتفاعی خب. 82-83 کی میرفت غیرانتفاعی آخه

     • مینا گفت:

      سلام حمیده خانم شما رشته اتون شیمی آلیه؟
      می خواستم اگر ناراحت نمی شید رتبه و ترازتون رو بدونم من ترازم 5500 شده و رتبه ام 270 از نمره مصاحبه ام یه تقریبی در آورده ام می خواستم با شما که رتبه خیلی بالاتری دارید مقایسه کنم بدونم نمره ام چه طور می شه

     • روانشناس تربيتي گفت:

      بد كه نه؛ شهر خودمو مي خواستم.

  • مینا گفت:

   الان اوضاع تغییر کرده دو سال قبل رتبه 20 هزار منطقه 3 شیمی محض روزانه خلیج فاس قبول شد که دانش آموز یکی از دوستانم بود منطقه 2 شانس اش از منطقه 3 بیشتره اول تمام روزانه هایی که دوست داره بزنه بعد شبانه هایی که دوست داره بعد غیرانتفاعی های خوب و بعد دانشگاه آزادههای خوب و انتخابش رو سر پیام نور حروم نکنه من خودم هر دو مقطع قبلی ام رو پیام نور بودم اگر زمانی ارج و قربی هم داشت حالا همون رو هم نداره این تجربه شخصی منه وقتی که هر جایی می ری با تاسف سر تکان می دهند و استاد دانشگاه دولتی که می ری پیشش برای راهنمایی گرفتن بهت می گه که لکه ننگ پیام نوری بودن هیچ وقت از کارنامه ات پاک نمی شه انتظار دیگه ای از جای دیگه ای نباید داشته باشی

 40. همایون گفت:

  طبق روال سال های گذشته، نتایج تا دو هفته ی دیگر اعلام می شود. این نتایج سراسری و ارشد است که نیمه ی اوّل شهریور اعلام می شود؛ امّا آزمون دکتری تخصّصی چون کارهایش زود تر انجام شده است؛ پس طبیعتاً رود تر هم نتایج را اعلام می کنند.

 41. ندا گفت:

  بچه ها نتایج نیمه اول شهریور میاد؟؟چقد دیر!

 42. ماهان گفت:

  ببخشید دوستان
  دانشگاه مالک اشتر اصفهان بورسه؟