مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

مهم ترین مشکلات حذف آزمون نیمه متمرکز دکتری

علی رغم اعلام چندین باره حذف آزمون نیمه متمرکز از فرآیند پذیرش دکتری هنوز راه حلی برای مشکلات احتمالی ارائه نشده است.

به گزارش پی اچ دی تست، از چند ماه گذشته زمزمه های حذف آزمون دکتری و ارائه اختیار کامل پذیرش دانشجو به دانشگاه ها به گوش می رسید. زمزمه هایی که کم کم جامه عمل به تن کردند و به صورت آیین نامه درآمدند. آیین نامه ای که گرچه هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است اما مسئولین از ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داده اند.

از بحث خبرهای ضدونقیض ارائه شده در خصوص وجود یا عدم وجود دروس تخصصی در آزمون اولیه که بگذریم، کم کم مشکلات ناشی از حذف این کنکور رخ نمایی می کند. مشکلاتی که مهم ترین دلایل راه اندازی آزمون دکتری معرفی شدند و اکنون در حالی سخن از حذف آزمون دکتری به میان آمده که هنوز راه حلی برای آنها اندیشیده نشده است. در مطلب حاضر برخی از این مشکلات معرفی شده است:

1- منابع امتحانی متفاوت: با حذف آزمون تخصصی یکپارچه سازمان سنجش، دانشگاه ها شروع به برگزاری آزمون کتبی خواهند نمود. تجربه آزمون های دکتری سال های گذشته نشان می دهد که در زمینه منابع تفاهم چندانی بین دانشگاه های مختلف وجود ندارد و علاوه بر اختلاف در منابع طرح سؤالات حتی عناوین دروس مورد آزمون نیز متفاوت است. در این صورت داوطلبان مجبورند دروس متعددی را مطالعه کنند و یا از همان ابتدا یک یا دو دانشگاه را انتخاب کنند و از سایر فرصت های پیش رو صرف نظر نمایند.

2- همزمانی آزمون ها: در برخی رشته ها نظیر فیزیک و شیمی و ریاضی دانشگاه های متعددی در مقطع دکتری پذیرش دارند. در صورتی که داوطلبی بخواهد از همه فرصت های خود استفاده نماید، قطعاً با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. البته مشکل همزمانی آزمون ها و مصاحبه ها مختص این گونه رشته ها نیست و رشته های با پذیرش متوسط نیز با این مشکل روبرو خواهند شد. مشکلی که در گذشته داوطلبان زیادی را آزار داده است.

3- عدالت آموزشی: از مهم ترین دلایلی که وزارت علوم سابق را به برگزاری آزمون دکتری رهنمون کرد شکایات متعدد داوطلبان از عدم رعایت عدالت آموزشی از سوی دانشگاه ها و تبعیض بین دانش آموختگان همان دانشگاه با سایر داوطلبان بود. متأسفانه این گونه شکایات حتی طی برگزاری آزمون دکتری که اختیار کامل در دست دانشگاه ها  بود ادامه داشت، به گونه ای که مهم ترین عامل شکایت از سوی دانشجویان (به نقل از سازمان بازرسی) در سال گذشته بود و این مشکلی است که همچنان راهکاری برای آن ارائه نشده است.

4- دشواری پاسخگویی به تعداد زیاد داوطلبان: با شروع ثبت نام اولین آزمون دکتری و تکرار مداوم شعار عدالت آموزشی بسیاری از داوطلبان که امیدی به پذیرش در دوره دکتری نداشتند روانه این آزمون شدند. منفعت سازمان سنجش در تعداد بالای متقاضیان نیز عامل دیگری بود تا تبلیغات گسترده تری در خصوص آزمون انجام شود و حتی فرصت مجددی به ثبت نام متقاضیان اختصاص داده شود.  این عوامل موجب شد تا تعداد متقاضیان ورود به دوره دکتری به یکباره افزایش چشمگیری داشته باشد و این افزایش شدید تا سال دوم آزمون نیز ادامه یابد. هر چند به تدریج با توجه به برخورد دانشگاه های مختلف در مصاحبه ها و حذف برخی داوطلبان (که برخی رتبه های خوبی در آزمون کتبی داشتند) بازار ثبت نام ها هم کم فروغ شد. با این حال همچنان تعداد زیادی، در حدود 200 هزار نفر، متقاضی فعال این آزمون هستند و این تعداد با متقاضیان سال های پیش از آزمون دکتری قابل قیاس نیست.

پاسخگویی به این جمعیت بالای متقاضی برای بسیاری از دانشگاه ها امری دشوار است و حتی اگر به امید هزینه های دریافتی از داوطلبان بخش های ویژه ای به این امر اختصاص یابد، موضوعی است که باعث تشکیل ادارات موازی در دانشگاه های مختلف و به هدر رفتن سرمایه های کشور خواهد شد.

5- هزینه بالای شرکت در آزمون دکتری: در حال حاضر هزینه ای که برخی دانشگاه ها برای برگزاری مرحله مصاحبه از داوطلبان اخذ می نمایند بسیار بالا است و اگر این هزینه شامل آزمون کتبی نیز باشد، قطعاً مبلغ بالاتری خواهد شد. در نتیجه اگر داوطلبی قصد شرکت در آزمون 10 دانشگاه را هم داشته باشد، تأمین هزینه این آزمون ها چندان ساده نخواهد بود. هزینه رفت و آمد و سفرهای بین شهری برای شرکت در آزمون ها هم خود خرج فوق العاده دیگری است که قطعا قابل چشم پوشی نخواهد بود. حال اگر این هزینه ها را در کنار تعداد شرکت کنندگان در نظر بگیریم، بودجه بسیار زیادی از سبد خانواده های این داوطلبان خارج خواهد شد. هزینه ای که تأمین آن از توان بسیاری از خانواده ها خارج است و ممکن است منجر به از دست رفتن استعدادهای ارزشمندی برای تحصیل در مقطع دکتری گردد.

 

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. سمیه گفت:

  اینجوری بچه هایی دانشگاه های شهرهای کوچیک و گرایش های کم تعداد هستن هیچ وقت قبول نمیشن … چرا هرکس هر روز یه تصمیم میگیره؟ به خاطر پارتی بازی آزمون رو گذاشتن که یه کم عدالت رعایت شه

 2. . گفت:

  سلام دوستان شرمنده من مشکل برام پیش اومد نبودم
  خبرها اعلام شده دیگه
  اگر اعتراض کنید
  ممکنه اصلا اجرا نشه ( چون مجلس وزارت و سنجش هنوز به توافق نرسیدن)امیدوارم موفق باشین

 3. بهار گفت:

  سلام دوستان
  آیا منابع آزمون کنکور اسفند 94 طبق شرایط جدید (زبان، استعداد تحصیلی و سه درس پایه با ضریب 4)تغییر کرده یا همانند سابق است و این تغییرات از آبان و اسفند 95 اعمال میشه؟

 4. نرگسی گفت:

  من خیلی ناراحتم من میخواستم واسه دکتری بخونم اما الان گیج گیجم

 5. میدان گفت:

  داوطلبان دکتری از این به بعد همه جانبه هوای استاد راهنمای دوره ارشد خود را داشته باشید. مقاله و …
  تا اگه مصاحبه دانشگاه ارشد خودتون رفتید امکان قبولیتون دست خودتان هست.
  دانشگاه های دیگه هم اگه برید مصاحبه فقط نیاز به یک مکاتبه خوب از طرف استاد راهنما به یکی از اساتید اون دانشگاه دارید.

  چون دیگه بدون آشنایی قبلی استاد های خوب هم نمره حد نصاب قبولی در مصاحبه را نمی دهند.

  • رها گفت:

   بشرطی که دانشگاه خودتون استادا با هم مشکل نداشته باشند که همون جا سر جلسه ترورت کنند

   • میدان گفت:

    اساتید برخی دانشگاه ها شاید به ظاهر و جلوی دانشجو نسبت به هم برخورد داشته باشند، اما مطمئن باشید بین خودشون و تو جلسات خود اساتید با هم گل و بلبل اند!

    نتیجه اخلاقی اینکه اگه یه استادی بگه دانشجوی منو بگیر، استاد مخاطب معمولا تایید می کنه!

  • مائده گفت:

   فعلا بذار تکلیف دکترا امتحانش مشخص شه بعد…..الان که هر رو یه تصمیم میگیرن….الهم عجل لولیک الفرج

 6. مریم گفت:

  دوستان یه سوال داشتم ممنون میشم جواب منو بدین و از نگرانی درم بیارین. اگه کنکور امسال اسفند 94 و ابان 95 باشه پس ورودی های 95 کی وارد مقطع دکتری میشن? اگه این طور باشه که دوسال عقب میفتیم۰

 7. لی لی گفت:

  سلام بچه ها من امروز شنبه مورخ 13 تیر رفتم سازمان سنجش واحد ارتباطات مردمی کوچه امانی گفتند هنوز تغییر الویت ها رو اعمال نکردند، همه درخواست ها رو جمع کردند و باید شورا نظر بده که آیا این تغییر الویت ها اعمال بشه یا نه؟ بیاید همه با هم به سازمان سنجش نامه بدیم درخواست کنیم که این تغییر الویت ها اعمال بشه من خیلی نگرانم….ممنون

  • میدان گفت:

   تغییر اولویت های من یه مشکلی داشت، تلفنی کارشناس سنجش زنگ زد و درست شد. بهم گفتند که ۲۶ خرداد جابه جایی اولویت هام انجام شد.
   نگران نباشید…

 8. دکتر به نقطه جان گفت:

  ما همچنان متظر اخبار شما هستیم دوست گرامی….:-) ….امیدوارم هرچه زودتر یه سر به سایت بزنین….:-)

 9. payam گفت:

  دوستان گرامی:

  از مهمترین اشکالات طرح جدید و واگذاری پذیرش به اساتید اینه که سوء استفاده مالی و اخلاقی صورت میگیرد. البته من واضح نگفتم ولی دوستان متوجه هستند. این امر قطعیه…با پوزش از اساتید با وجدان و اخلاق مدار.

  از مهمترین اشکالات طرح جدید و واگذاری پذیرش به اساتید اینه که سوء استفاده مالی و اخلاقی صورت میگیرد. البته من واضح نگفتم ولی دوستان متوجه هستند. این امر قطعیه…با پوزش از اساتید با وجدان و اخلاق مدار.

  از مهمترین اشکالات طرح جدید و واگذاری پذیرش به اساتید اینه که سوء استفاده مالی و اخلاقی صورت میگیرد. البته من واضح نگفتم ولی دوستان متوجه هستند. این امر قطعیه…با پوزش از اساتید با وجدان و اخلاق مدار.

 10. آرزو گفت:

  جاهای دیگه نوشته زبان و جی مت و دروس پایه! ای خدا یعنی کی درست میگه؟

 11. آرزو گفت:

  خیلی نگرانم.نمیدونم چرا هنوز از آقای نقطه خبری نیست!!

 12. دکتر به نقطه جان گفت:

  نقطه جان کجایی…همه منتظر اخبارت هستن…..الان تو دقیقا نقش سازمان سنجش داری در زمان اعلام نتایج کنکور….همش میایم سایت رو چک میکنیم که کی میای خبر بدی… 🙂 … 🙂

 13. دکتری 94 گفت:

  من هفته پیش با وزارت علوم تماس گرفتم گفتن تغییر آزمون حتمی هست برای امسال گویا از دی ماه 93 استارت خورده تا نهایتا فروردین 94 آیین نامه مربوطه به دانشگاه ها ابلاغ شده
  این تاخیر در اعلام جزییات دلیل این هست که هنوز بر سر یک سر جزییات سنجش و وزارت علوم به توافق نرسیدنداز جمله مواد آزمون که اون هم بزودی اعلام میشود
  اما دیگر کنکوری بصورت سال های قبل با سیستم رتبه دهی نخواهیم داشت و در کارنامه تنها نمره داده خواهد شد و ما با توجه به حد نصاب های اعلامی از سوی دانشگاه ها در صورت دارا بودن آن حدنصاب ها به آن دانشگاه مراجعه میکنیم اما اینکه مجازیم به چن جا مراجعه کنیم برای مصاحبه مشخص نیست

  • ﺩﻛﺘﺮي 95 گفت:

   ﭼﻘﺪﺭ ﻏﻢ اﻧﮕﻴﺰ
   ﻣﻦ ﻫﻨﻮﺯ ﺑﺎﻭﺭﻡ ﻧﻤﻴﺸﻪ:-(

  • آرزو گفت:

   دیگه آزمون عمومی منبع میخواد ؟!آزمون عمومی یعنی زبان و جی مت.اینکه دیگه منابع نمیخواد….

  • ﺩﻛﺘﺮي 95 گفت:

   ﻧﻘﻂﻪ ﺟﺎﻥ
   ﻣﻨﺘﻆﺮ ﺧﺒﺮ ﻫﺎﻱ اﻣﻴﺪﻭاﺭ ﻛﻨﻨﺪﻩ اﺕ ﻫﺴﺘﻴﻢ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ………….

  • milad bastanshenas گفت:

   مواد ازمون که مشخص هستش زبان واستعداد کاملا تحلیلی هست وهیچ منبع مشخصی نداره… تخصصیم که اقای شریعتی دوباره دراخرین مصاحبه گفتن که با سنجش به اجماع رسیدیم وحذف شد ذیگه شماها برید رزومه وزبانتون رو قوی کنید والکی وقتون رو تلف نکنید ودرضمن ارتباطتون رو هم بااساتید دانشگاهی که مدنظر دارید قوی کنید من خودم دانشجوی ارشد دانشگاه تهران هستم ومیبینم چه قد تاثیر داره..

 14. m sh گفت:

  سلام آقای نقطه 🙂 مامنتظر خبراتون هستیم
  اگه ممکنه بیاید یه گزارش کار بدید 😀

 15. reza گفت:

  ba in mofafegam
  :
  به نظر من اجرا شه ولی نه به این شکل. پذیرش بر اساس معدل باشه و بسته به سطح دانشگاه ضریب بخوره. دومین عامل مؤثر نمره زبان باشه و بعد هم فعالیت های پژوهشی البته کیفیت در نظر گرفته بشه نه کمیت. ضمنا مصاحبه توسط اساتید در حظور یک سری ناظر نماینده سنجش و بدون اعمال سلیقه شخصی انجام بشه.

 16. صفا، ریاضي_جبر گفت:

  چرا به گفته دوستمون فرزاد اعتراضات خّودشونو به مجلس نميزنن من که زدم . به مجلس ایمیل بزنید و ایمیل مجلس رو هم که گذاشتن دوستمون فرزاد

 17. نازنین گفت:

  ناراحتم از دست اونایی که آشنا دارن.خدا کنه این طرح جدید برای هیچ سالی عملی نشه.

 18. دکتر به نقطه جان گفت:

  درود بر آقای نقطه عزیز…ما بی صبرانه منتظر اخبار جدید شما درباره آزمون دکتری هستیم…..پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزاریم….دوست گرامی،..:-)

 19. ارش گفت:

  به نظر من اجرا شه ولی نه به این شکل. پذیرش بر اساس معدل باشه و بسته به سطح دانشگاه ضریب بخوره. دومین عامل مؤثر نمره زبان باشه و بعد هم فعالیت های پژوهشی البته کیفیت در نظر گرفته بشه نه کمیت. ضمنا مصاحبه توسط اساتید در حظور یک سری ناظر نماینده سنجش و بدون اعمال سلیقه شخصی انجام بشه.

 20. فرزاد گفت:

  باید اعتراض کنید مجلس منتظره اعتراضات ماها هست هرچند بنده به همراه چندتا از دوستان حضوری به، مجلس رفتیم و قاطعانه اعتراض هم کردیم شما هم پشت ما باشید باتشکر فراوان

  • هادی گفت:

   به نظر من فرزاد جان و بقیه دوستانی که با این شیوه مخالفن ایمیلی چیزی بگید که صدای همه به گوش نمایندگان برسه که این شیوه کاملا اشتباه هست

  • دوستان تهرانی حتما کارنامه چند نفر سال های قبلی را ببرند و به مجلسیان نشون بدن
   که یک نفر از 5 دانشگاهی که رفته نمره هایی گرفته که هیچ رابطه ای با هم ندارن.
   یعنی از یکی گرفته 100 از یکی گرفته 2
   این موارد کم هم نیستند یعنی 90% افراد نمره هاشون همینطور هست.
   این اثبات می کنه که دانشگاه ها سلیقه ای عمل می کنند و هر کسی ببینه قضیه را قبول می کنه

   • m sh گفت:

    ببینید وقتی خود سازمان سنجش و وزارت علوم یه بخش نمره میزارن دست اساتید خودشون انتظار همین اتفاق هم دارن! چیز عجیبی نیست
    اگه قرار باشه نمره 1 فرد در 5 دانشگاه همگی کم یا همگی زیاد باشه که خیلی صفر و یکی میشه دانشگاه بصورت جمعی نمره میده و رقابتی… بستگی به رقبای فرد تو اون دانشگاه و میزان عملکرد فرد داره تو مصاحبه اون دانشگاه
    نمیشه که هر 5تا دانشگاه اون 1 نفر رو بخوان حتما.. شما خارج هم بخوای اپلای کنی از 5 تا دانشگاه که رزومه میدی ممکنه 1 یا 2 دانشگاهش قبولت کنند. اینجا هم همینطوره! اگه بخواد به یه فرد تو 5 دانشگاه نمره 90 به بالا داده بشه که 5 جارو قبول میشه! خب ولی فقط 1 جا میره! پس اون 4 جا خالی میمونه!!! دقت کنید یکم 🙂

    • بدشانس گفت:

     سلام نگرفتی منظور آقایان نکته مهم اختلاف خیلی زیاد نمرات افراد در 5 محل مصاحبه است یک نفر در یک محل نمره مصاحبه 10 ودر جای دیگر 80 و جای دیگر 30 و جای دیگر100 است . نمره اساتید فقط 30 است که حالت دلبخواهی دارد اما سایر نمرات حالت مستند دارد حتی اگر استاد نمره خودشان صفر بدهنداما باز شخص دیگر نباید کل نمره اش 20 باشد پس بعضی جاها الکی نمره کم میدهند با تعابیری چون ما را آخر انتخاب کرده یا این اقا در اولویت های اولش قبوله

 21. آبان گفت:

  خدا کنه اجرا نشه

 22. مهندس گفت:

  من میگم حالا که استادا می خوان اختیار کامل داشته باشن حداقل بیان آزمون تخصصی رو هم بدن دست سنجش!
  زبان+استعداد+تخصصی دست سنجش باشه بعد نمره بدهند به جای رتبه و 2 سال هم اعتبار داشته باشه.بقیشم دست دانشگاه…اینجوری یکم شرایط تعدیل میشه!

  • m sh گفت:

   روش خوبیه.. بنظر من در نهایت هم همینطوری خواهد شد!

  • با توجه به اینکه سختی آزمون متفاوته نمره ملاک خوبی نیست.
   در آزمون 93 نفر اول الکترونیک 39 درصد تخصصی زده بود
   ولی امسال نفر اول 63 درصد.

   همین رتبه بهترین ملاک هست و این ها دارند عوض حل مشکل اشتباهاتشون را بیشتر می کنند.

   ضرب المثل: موش تو سوراخ نمی رفت جارو بدمش بست.

   خوب یعنی این موش به جای حل مسئله یک مشکل دیگه هم به خودش اضافه کرده.

   • m sh گفت:

    فعلا اینا تو تنها چیزی که با هم اتحاد دارن و حرفشون یکی هست سر بحث اعتبار بخشی 2 ساله به آزمون هست که اگه قرار باشه اعتبار 2 ساله داشته باشه 100% راه حل نمره دهی هست1 نمره هست که فارغ از هر رقابتی به شما داده میشه و منطقی هست که اعتبار دهی بشه! رتبه که بسته به جامعه آماری داره. مثلا شما تو آزمون اول رتبه 10 میشی چون رقابت کننده ها ضعیفن با همون اطلاعات کیفیت آزمون دوم رو میدی و رتبه 50 میاری! شما که همونی! اما چون رقابت کننده ها قوی تر بودن شما ضعیف نشون داده میشی… این 2 رتبه رو که نمیشه 2 سال بهش اعتبار داد

    • قنبر گفت:

     فقط ازمون اول که 10 شدی و توسط سنجش برکزار شده 2 سال اعتبار دارد وازمون دوم که 50 میشی توسط دانشگاهها برگزار میشه فقط برای همان سال اعتبار داره واگر قبول نشی با همان نمره 10 دو باره در دانشگاه میتوانی امتحان دهی

    • رتبه ایده آل ترین معیار است. چون رقابت کننده هایی که سال بعد نیستن فقط کسایی هستند که قبلا قبول شدن. و الا بقیه همه هستن.

   • مهندس گفت:

    حق با شماست. نمره وقتی ملاک خوبیه که برا طرح سوالا وقت کافی گذاشته بشه نه مثل حالا که حتی بعضی وقتها وقت نمیذارن شکل سوالارو با کامپیوتر بکشن!

 23. فرزاد گفت:

  islamic@parliran.ir
  ایمیل مجلس محترم شورای اسلامی ميتونيد اعتراضات خودتونو اعلام کنید فقط زود و خود بنده با چندتا از دوستان برای اعتراض حضوری رفتیم و کامنت هم گذاشتیم خدا بزرگه یا علی شروع به اعتراضات بکنید

 24. ما هم آدمیم گفت:

  چرا واقعا ماها برای کسی مهم نیستیم؟؟چرا زمان آزمون و منابعش دیگه معلوم نمیشه؟؟؟ بابا نمیشه شب بخابین و صب پاشین برا ملت برنامه بریزین…حالا که میریزین موظفین همه رو از برنامتون مطلعکنید نه فقط هر روز بیاین خبرتون رو مجهولتر کنین…

 25. Mahshid گفت:

  سلام دوستان
  آقاي نقطه مرسي كه به فكر ما هم هستيد
  ما منتظر خبراي شما هستيم لطفا ما رو هم در جريان
  بذاريد
  با تشكر فراوان

 26. دکتر گفت:

  فک کنم دیگه اجرا بشه…آخه یکی از آشناهامون رییس دانشگاه هست گفت آیین نامش ابلاغ شده….خونده بود آیین نامه رو

  • m sh گفت:

   آیین نامه که 1.5 ماه هست ابلاغ شده..
   روزی که ابلاغ شده بود من اتفاقی رفته بودم پیش مسول تحصیلات تکمیلی کل دانشگاهمون..

 27. حجت گفت:

  به نظر حذف نشه خوبه اما اگه قراره حذف شه شاید بهتر باشه پذیرش به صورت تک دانشگاهی نباشه و به صورت قطبی یا شورای عالی دانشگاهی (متشکل از سه یا چهار دانشگاه) باشه، به امید روز های خوب

  • . گفت:

   حذفش که قطعیه
   برای امسال هنوز به جمع بندی نهایی نرسیدن گفتن فرصت کمه ولی مسولین بسیار عجله دارن در اجرای این طرح امسال که متاسفانه با شرایط مطابقت نداره چون دیر اعلام کردن
   باید ببینید در چند روز اینده خبره قطعی چی میشه
   اگر اعتراضات گسترده باشه شاید امسال اجرا نشه چون بازه زمانی کوتاهی تا ازمون مونده 50-50است

   • دکتر گفت:

    نقطه جان حذف چی قطعیه…..حذف آزمون؟ یا حذف این روش جدید؟

    • . گفت:

     حذف ازمون قطعیه ازمون حذف شدنش نهایی شده فعلا بحث سر جزئیاته که به جمع بندی نهایی هنوز نرسیدن چون فرصت کمه گفتن واسه امسال 50-50خواهد بخشنامه ها ابلاغ شده و مخالف زیاد داره باید دید چی میشه

    • . گفت:

     فردا قراره با استادم حضوری صحبت کنم
     نتیجه رو بهتون اطلاع میدم که ایشون چی گفتن
     خودشون مخالف واگذاری صد درصد اختیارات به دانشگاهها هستن و تلاششون رو هم دارن میکنن
     تصمیم حذف کنکور قطعیه
     امسال هنوز مشخص نشده
     فردا خبره قطعی رو به دوستان میدم اگر شد زمان ازمون رو هم میپرسم با موادشو البته اگه جزئیات رو بگن بهم

   • فرزاد گفت:

    حالا تو این محفل جدی و ناراحتی و سردرگمی یک شوخی هم بکنیم دیگه! همه میگن آقای نقطه! هرچند شاید آقا هستند ولی از کجا فهمیدید که مخاطب آقا هست و خانم نیست و دوستمون آقای نقطه حتما پیگیری کنید شما هم به ما هم اطلاع بدید بنده هم پیگیر هستم امیدوارم همه دوستان هم کامنتاشونو به مجلس بزنن

    • احسان گفت:

     از اونجا که نقطه جان عزیز در کامنت های پیشین گفته بودن که رفتن خواستگاری 🙂
     البته اگه ایشون همون باشن

 28. حامد گفت:

  واقعا اگر چاره ای به حل مشکلات نکنند مطمئنا این احتمال به وجود خواهد آمد که داوطلب به جای اینکه از پس این مشکلات براید برای ادامه تحصیل به کشور های همسایه پناه برد و این یعنی ضرر اقتصادی برای کشور،

 29. الهه گفت:

  سلام
  بچه ها با این چیزایی که میگیدا من کلی استرس میگریم من قرار شهریور یا مهر دفاع کنم آخه چه جوری بخونم.
  بچه ها این چه اوضاعی که ما داریم

 30. مهدی گفت:

  سلام آقای نقطه و دیگر دوستان
  امیدوارم امسال اجرا نشه- من موندم مگه نمیدونند الان تیر ماه است و هیچی معلوم نیس. تا دو ماه دیگه هم به گفته خودشان معلوم نمیشه- پس چرا ما رو اذیت میکنند به کنکور چیزی نمونده.

 31. راضیه گفت:

  خدایا در هرحال اگه تغیرات تایید نهایی شدونشد همه مارو نور چشمی مصاحبه کننده ها کن که وارد مقطع دکترا بشیم

 32. دکترای.... گفت:

  سلام بر دوستان گرامی و دکترا های آینده انشاء اله
  بنده تقریبا همیشه اینجا رو چک می کنم بعضی وقتا از صحبت های دوستان امیدوار میشم و بعضی وقت ها ناامید…باور بفرمایید یک ماه پیش هزینه کردم رفتم کتاب خریدم که با اعتماد به نفس بالا بشینم و برای دکترا بخونم ولی چه سود که با این اوضاع نمی دونم چکار کنم و همین طور روزا میره و این اصلا خوب نیست. خواهش می کنم دوستان محترم آقا فرزاد و آقای نقطه شما از روی صبت هاتون متوجه شدم افراد فعالی هستین لطفااین موضوع رو پیگیری کنید…من در شهرستان هستم…. من دعاتون می کنم.
  موفق باشید

  • . گفت:

   استادم از مخالفین جدی این طرح هستند
   خودشون هم بیان کردن که الان هم دیر شده که شرایط رو برای امسال اعلام کنن ( مثا اینکه مسولین عجله شدید برای اجرا دارن که با شرایط مطابقت نداره)اگر دوستان اعتراضات رو افزایش بدن اینطوری که فهمیدم امکان اینکه به امسال نرسه خیلی زیاده (ولی بازم میگم قطعی نیست) فعلا چیزی قطعی نشده جون معترضین حتی اساتید دانشگاه هم که جز مخالفین هستن زیادن
   اگر اطلاعاتی کسب کردم در خدمت دوستان قرار میدم

 33. آبان گفت:

  وقتی قراره اجرا شه چه فرقی میکنه امسال یا سال آینده، خدا کنه اجرا نشه.