مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات موسسه ابن یمین استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

سازمان سنجش در انتظار تصمیمات مجلس شورای اسلامی

نحوه پذیرش آزمون دکتری و وزن بخش های مصاحبه و آزمون کتبی در پذیرش دکتری طی دو ماه آینده در مجلس بررسی خواهد شد.

 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با توضیحاتی در رابطه با طرح سنجش و پذیرش دانشجو گفت: ۴ ماده از این طرح در مجلس تصویب شد و دو ماده به کمیسیون بازگشت که باید مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گیرد.

ابراهیم خدایی افزود: در این دو ماه بحث ترکیب شورای سنجش و نحوه پذیرش دکترا و درصدهای آزمون پیرامون آزمون کتبی و مصاحبه و همچنین بررسی مدارک علمی بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: یک ماده از این طرح مربوط به شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها است که برای پذیرش از مقطع دیپلم به آموزش عالی عنوان شده و برای تحصیلات تکمیلی باید ترکیب دیگری داشته باشد که این موضوع برای بررسی به کمیسیون بازگشت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: همچنین ماده ۵ درباره درصد مصاحبه و آزمون کتبی در شیوه پذیرش دکتری است که طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مجلس برای دوره‌های آموزش و پژوهش ۵۰ . ۵۰ درنظر گرفته شده است و برای دوره‌های پژوهش محور نیز سهم ۷۰ درصدی بری مصاحبه و مدارک علمی که این موضوع به تصویب نرسید تا بررسی بیشتری شود.

خدایی در رابطه با چگونگی وضعیت کنکور در سال‌های آینده و بحث در رابطه با جدا شدن کنکور دانشگاه آزاد از کنکور سراسری گفت: در ماده ۱ طرح سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها اعلام پذیرش دانشجویان نیز به سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش وزارت بهداشت بر حسب مورد مربوط شده است و نظر مجلس در این رابطه مهم است که بر این اساس فقط این دو نهاد به برگزاری کنکور می‌پردازند، ما فقط نظرات و پیشنهاداتمان را با نمایندگان مطرح می‌کنیم ولی نظر نهایی با نمایندگان مجلس است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۳۵)

 1. کیانی می‌گه:

  سلام دوستان عزیز میشه بگید از کجا این خبر رو که منابع عوض میشه رو شنیدید؟ اصلا همچین چیزی منطقی نیست!

 2. پریسان می‌گه:

  مگه میشه منابع عوص شه. دیگه اینقدر بی توجهی بعیده

 3. ivan می‌گه:

  ان شا الله همه دوستان موفق باشید و هر آنچه به صلاح هست براتون اتفاق بیافته مهم ترین چیز این هست که اگر دانشجو تلاش داشته باشه و واقعا درس خودشو خوب بلد باشه با بدست اوردن رتبه خوب می تونه به اون چیزی که می خواد برسه اگر می بینید مثلا رتبه های یه رقمی امسال یا سال قبل قبول نشدن به خاطر این بوده که شاید گرایش پر طرفدار انتخاب کردن یا واقعا از پس سوالات شفاهی یا کتبی بر نیومدن این رو بدونید که کسی که کنکور تک رقمی میشه به هیچ وجه نمیشه گفت حتما خیلی عمیق مطالعه داشته چون کنکور بیشتر یه فنه ؛ فنه تست زدن و سرعت بالا وگرنه چه کسی می تونه منکر این بشه که خیلی از سوالات کنکور سطحی است اصلا شما منابع کنکور رو با کتاب های مرجع رشته هاتون که به زبان اصلی هست مطابقت بدید متوجه می شین که کنکور یک برداشت سطحی است. و توی مصاحبه کتا بهای کنکور زیاد به دردتون نمی خوره باید کتاب های مرجع رشته هاتون رو بلد باشید.

  موفق و پایدار باشید

  • حامد می‌گه:

   خیلی بد نگاه میکنید به رتبه های برتر کنکور

   • ivan می‌گه:

    نه این که بخوام منکر اطلاعات عزیزان برتر بشم من خودم رتبه ۱۳ ارشد بودم دانشگاه تهران هم درس می خونم هم کارشناسی هم کارشناسی ارشد در این دانشگاه بودم و الانم دارم برای رتبه تک رقمی دکتری می خونم ولی معتقدم کنکور یه غربال گر هست که افراد با هوش رو فیلتر می کنه، نه لزوما افرادی رو که سطح معلومات بالایی رو با مطالعه و پژوهش کسب کردند انتخاب می کنه، شما ببینید یه پژوهش گر شاید واقعا تست زدن توی یه زمان کم رو نتونه از پسش بر بیاد ولی اگر شفاهی ازش در مورد یه مسئله سوال کنن خیلی بهتر و مبسوط تر بتونه جواب بده البته گفته من نسبیه

 4. ivan می‌گه:

  ببینید دوستان اگر وزن آزمون بشه ۵۰ باز هم ۵۰ تای دیگه دست دانشگاس ختی اگر وزن کنکور بشه ۷۰ بازم ۳۰ درصد دست دانشگاس و مطمئن باشید در هر صورت دانشگاه نقش عمده ای رو بازی می کنه و این حق دانشگاه هست که دانشجویی رو که از فیلتر رد کرده بگیره یعنی همه قبول داریم که کنکور به تنهایی نمی تونه ملاک باشه .
  حالا اگه این مسئله رو قبول داریم پس با هر وزنی که واسه آزمون بزارن باید از پس مصاحبه کتبی یا شفاهی دانشگاه بربیایم چه الان که کنوکر ۳۰ درصد هست ویا اگر قرار باشه بشه ۵۰ باید این رو بدونید که رتبه کنکور مثل یه فیلتر اولیه واسه معرفی افراد به دانشگاه ها هست مثلا دانشگاه تهران میگه افراد ۱ تا ۲۰ کنکور دکتری مجاز هستن واسه اومدن برای مصاحبه
  حالا یا کتبی یا شفاهی امتحان می دن دوباره پس کارنامه کنکور شامل درصد دروس هست و با توجه به رتبه ای که آوردین انتخاب رشته می کنین بعد منتظر می مونین که ببینین کدوم دانشگاه ها رتبه شما رو در گرایش مورد نظر شما قبول می کنن بعدم می ریرد مصاحبه.

  دوستان با توجه تعداد بالای متقاضی برای دکتری راه معقول تری به نظر نمی رسه پس باید یه جای یه فیلتر کنکور سراسری یه فیلتر دیگه به نام مصاحبه وجود داشته باشه شما حساب کنین سال ۹۰ تعداد متقاضیان رشته من یعنی اقتصاد اگه ۱۰۰ نفر بوده الان شده ۱۰۰۰ نفر پس باید فیلترها زیاد شه.

 5. علی می‌گه:

  به فرض که آزمون به روش جدید که سنجش گفته برگزار شود و آزمون کتبی هیچ وزنی نداشته باشد، موقعی که کارنامه اولیه در ماه فروردین منتشر میشود، به چه صورتی است؟
  درصد دروس را میزنند؟
  رتبه را مشخص میکنند؟
  یا….؟

  • مهسا می‌گه:

   طبق خبرهایی که تا این لحظه اعلام شده، کارنامه شامل درصد دروس و نمره تراز شماست و رتبه ای در کار نیست.
   بعد از انجام انتخاب رشته، با توجه به نمره ترازتون و حدنصاب تعیین شده از سوی دانشگاه، دعوت به مصاحبه میشید و بعد از اون دیگه آزمون کتبی بی اثر میشه.

 6. منم فیزیولوژی می‌گه:

  سلام
  خدارو شکر ما پارسال قبول شدیم راحت شدیم از این همه استرس بی خود و بی برنامگی

 7. محمد می‌گه:

  وقتی هر دانشگاه برای مصاحبه حد نصابی تعیین کرده مثلا امیرکبیر ۷۵ اون وقت هرکسی رو بخوان رد کنن زیر حدنصاب نمره میدن. دیگه این همه بحث روی وزن آزمون و مصاحبه نمیدونم برای چیه؟!

 8. محسن می‌گه:

  خوب عوض کردن منابع نامعقول است ولی وزن ازمون میتونه عوض بشه.

 9. ivan می‌گه:

  دوستان چرا اینقدر پی گیری الکی می کنید به هیچ وجه منابع اعلامی که مرداد ماه اعلام شده در این فاصله کوتاه تا کنکور عوض نخواهد شد تمام اقدامات از سال آینده اجرا می شه.
  به فرض تا ۱ ماه آینده بیان بگن وزن آزمون شده ۵۰
  مگه می شه ۱ ماه مانده به کنکور منابع رو عوض کنن؟
  واقع بین باشید و با همان منابع برید جلو.
  لازم به ذکر که هفته دیگه ثبت نام هست و سوالات کنکور طرح شده و هیچ تغییری در سوالات و منبع نداریم از لحاظ عقلانی این کار بعید.
  از شمایی که می خواین دکتر و استاد این مملکت بشین بعید که انقدر وقت خودتون رو برای تصویب مصوبات مجلس بذارید و این مسئله رو بهانه ای برای درس نخواندن و انگیزه نداشتن بگذارید.

  • نگار می‌گه:

   استاد؟؟؟ الان مگه دیگه جذب هیئت علمی هم هست.فک کنم از جذب خبر ندارید. ولی مابقی صحبتاتون به حق و منطقی هست.

   • لیدا می‌گه:

    بله عزیزم هست. ینی باید باشه یه سر به دانشگاه ازاد بزنید می فهمید که اصلن نسبت استاد دلنشجو رعایت نمیشه و به شدت به جذب هیئت علمی نیاز هست…………….

 10. هادی به همه دوستان می‌گه:

  سلام به همه دوستان
  امسال منابع تغییر نمیکنه فقط وزن ازمون ممکنه تغییر کنه ک منطقی هم هست
  ولی برای ابان سال دیگه تغییرات اساسی هست
  موفق باشید

 11. حامد می‌گه:

  درود بر نمایندگان ایران
  منابع به احتمال قوی عوض نخواهد شد و فقط وزن میگیره ازمون که منطقیش هم همینه

 12. علی می‌گه:

  ممکنه که منابه را تغییر بدن و تاریخ آزمون تغییر کنه
  هیچ چیز معلوم نیست
  فقط زبان و استعداد بخونید

 13. saba می‌گه:

  واقعا که بی برنامگی و بازی با اعصاب و وقت داوطلبان تا چه حد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  دوماه دیگه قراره کنکور باشه اونوقت هنوز طرحش تومجلس مونده!!! خب شما که از اول میدونستین مجلس باید تصمیم نهایی رو بگیره چرا همینطوری کنکور و از پایه و اساس متحول کردین و با فرض ازمون صفر درصدی منابع روتعیین کردین؟؟؟؟
  اگه تغییرات به امسال نرسه که واقعا در حق داوطلبان امسال ظلم میشه که با یه طرح نسنجیده و بدون بررسی کلا مدل کنکورشون عوض شدو اگر هم بخوان الان تغییراتی بدن که باز هم در حق ماظلم میشه چون ما بر اساس حرفی که تو مرداد زدن برنامه ریزی کردیم و الان دیگه نمیتونیم باز بشینیم همه چیو از اول بخونیم!!!!!!
  همیشه باید تا اخرین لحظه منتظر تصمیمات غافلگیر کننده بود …
  اینم از تکمیل ظرفیت اعلام کردنشون که تازه الان یادشون افتاده….

 14. پشت کنکوری می‌گه:

  امیدوارم که منابع عوض بشه جون خوندن منابع کارشناسی فوق العاده سخته و از طرفی خیلی از منابعی که در دوره کارشناسی خوندی حالا عوض شده.
  هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد.

 15. گلاره می‌گه:

  البته تا دو ماه دیگه رو برای وزن گفته،برای منابع باید منتظر دفترچه بود،برای ازاد که ۲ ماه به کنکور منابع زیرو رو شد،اما ازاد حرفی از منابع نزده بود،اما سازمان سنجش قشنگ گفته بود منابعو واسه همین خیلی بعیده بیاد گفته خودشو نقض کنه.

 16. گلاره می‌گه:

  گفته تا دو ماه دیگه بررسی میشه،یعنی میشه اول اسفند،هیچوقت چند روز مونده منابع عوض نمیشه

 17. سارا می‌گه:

  احتمال تغییر منابع وجود دارد
  باید تا ۶ دی صبر کنیم تا همه چیز مشخص شود
  کلیات طرح در مجلس تصویب شده که آزمون کتبی دارای وزن باشد، فقط میزان درصد آن که ۵۰ باشد یا کمتر مشخص نیست
  احتمالش هست که منابع تخصصی دستخوش تغییراتی شود.

 18. گلاره می‌گه:

  چه اشتباهات بزرگی میکنه سازمان سنجش،غیراستاندارد از این واضح تر؟

 19. شاهرخ می‌گه:

  این واقعا مسخره است… اگر قرار باشه از منابع تابستون سوال بیاد، ۵۰ درصد تاثیر خیلی بی معنی میشه… یعنی منابع کارشناسی تعیین کننده ۵۰ درصد قبولی داوطلبه…
  راه حل :
  یا باید منابع همون منابع سال قبل باشه و برای وقت بیشتر داوطلبان امتحان رو بندازن تو اردیبهشت یا اینکه ۵۰ درصد امسال اعمال نشه…

 20. دکتر می‌گه:

  دوستان خیالتون راحت…تغییرات به کنکور امسال نمیرسد….همون منابعی که در مرداد اعلام شده رو بخونین….

 21. فاطمه می‌گه:

  دوستان
  منابع همونایی هست که تابستون اعلام شده برای امسال.
  امسال هم همون وزن ۱۰۰ هست .بیخود ذهن خودتون مشغول نکنید و به مطالعتون برسید این طرح ۵۰-۵۰هنوز تصویب نشده بخواد بشه هم فرایندش طولانیتر از اونی هست که به امسال برسه.

 22. آیسان می‌گه:

  اینکه منابع عوض بشه که خیلی غیر منصفانه است. بالاخره ما الان چند ماهه داریم میخونیم وقتی برای خوندن منابع جدید نمونده. از اول میخواستن با مجلس مشورت می کردند بعد منابع رو عوض میکردن خوب الان یادشون افتاده که مجلس تعیین کننده است ما فقط نظر دهنده هستیم واقعا که!!!!

 23. رسول می‌گه:

  خوب اگر وزن آزمون ۵۰ درصد بشه دیگه منابع نباید در حد لیسانس باشه چون ۵۰ درصد تاثیر داره
  منابع اعلام شده برای زمانی بود که قرار بود کنکور سهمی نداشته باشه
  من فکر میکنم در دفترچه ای که منتشر میشه احتمال زیاد منابع پارسال رو می زنن

 24. SINA می‌گه:

  دوستان یعنی منابع عوض نمیشه و فقط درصد های آزمون فرق میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 25. SINA می‌گه:

  پس آقای رئیس چرا منابع آزمون را بدون هماهنگی عوض کردید . الان ما چه کنیم

درج نظر