مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

سازمان سنجش در انتظار تصمیمات مجلس شورای اسلامی

نحوه پذیرش آزمون دکتری و وزن بخش های مصاحبه و آزمون کتبی در پذیرش دکتری طی دو ماه آینده در مجلس بررسی خواهد شد.

 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با توضیحاتی در رابطه با طرح سنجش و پذیرش دانشجو گفت: 4 ماده از این طرح در مجلس تصویب شد و دو ماده به کمیسیون بازگشت که باید مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گیرد.

ابراهیم خدایی افزود: در این دو ماه بحث ترکیب شورای سنجش و نحوه پذیرش دکترا و درصدهای آزمون پیرامون آزمون کتبی و مصاحبه و همچنین بررسی مدارک علمی بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: یک ماده از این طرح مربوط به شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها است که برای پذیرش از مقطع دیپلم به آموزش عالی عنوان شده و برای تحصیلات تکمیلی باید ترکیب دیگری داشته باشد که این موضوع برای بررسی به کمیسیون بازگشت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: همچنین ماده 5 درباره درصد مصاحبه و آزمون کتبی در شیوه پذیرش دکتری است که طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مجلس برای دوره‌های آموزش و پژوهش 50 . 50 درنظر گرفته شده است و برای دوره‌های پژوهش محور نیز سهم 70 درصدی بری مصاحبه و مدارک علمی که این موضوع به تصویب نرسید تا بررسی بیشتری شود.

خدایی در رابطه با چگونگی وضعیت کنکور در سال‌های آینده و بحث در رابطه با جدا شدن کنکور دانشگاه آزاد از کنکور سراسری گفت: در ماده 1 طرح سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها اعلام پذیرش دانشجویان نیز به سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش وزارت بهداشت بر حسب مورد مربوط شده است و نظر مجلس در این رابطه مهم است که بر این اساس فقط این دو نهاد به برگزاری کنکور می‌پردازند، ما فقط نظرات و پیشنهاداتمان را با نمایندگان مطرح می‌کنیم ولی نظر نهایی با نمایندگان مجلس است.

 

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. کیانی گفت:

  سلام دوستان عزیز میشه بگید از کجا این خبر رو که منابع عوض میشه رو شنیدید؟ اصلا همچین چیزی منطقی نیست!

 2. پریسان گفت:

  مگه میشه منابع عوص شه. دیگه اینقدر بی توجهی بعیده

 3. ivan گفت:

  ان شا الله همه دوستان موفق باشید و هر آنچه به صلاح هست براتون اتفاق بیافته مهم ترین چیز این هست که اگر دانشجو تلاش داشته باشه و واقعا درس خودشو خوب بلد باشه با بدست اوردن رتبه خوب می تونه به اون چیزی که می خواد برسه اگر می بینید مثلا رتبه های یه رقمی امسال یا سال قبل قبول نشدن به خاطر این بوده که شاید گرایش پر طرفدار انتخاب کردن یا واقعا از پس سوالات شفاهی یا کتبی بر نیومدن این رو بدونید که کسی که کنکور تک رقمی میشه به هیچ وجه نمیشه گفت حتما خیلی عمیق مطالعه داشته چون کنکور بیشتر یه فنه ؛ فنه تست زدن و سرعت بالا وگرنه چه کسی می تونه منکر این بشه که خیلی از سوالات کنکور سطحی است اصلا شما منابع کنکور رو با کتاب های مرجع رشته هاتون که به زبان اصلی هست مطابقت بدید متوجه می شین که کنکور یک برداشت سطحی است. و توی مصاحبه کتا بهای کنکور زیاد به دردتون نمی خوره باید کتاب های مرجع رشته هاتون رو بلد باشید.

  موفق و پایدار باشید

  • حامد گفت:

   خیلی بد نگاه میکنید به رتبه های برتر کنکور

   • ivan گفت:

    نه این که بخوام منکر اطلاعات عزیزان برتر بشم من خودم رتبه 13 ارشد بودم دانشگاه تهران هم درس می خونم هم کارشناسی هم کارشناسی ارشد در این دانشگاه بودم و الانم دارم برای رتبه تک رقمی دکتری می خونم ولی معتقدم کنکور یه غربال گر هست که افراد با هوش رو فیلتر می کنه، نه لزوما افرادی رو که سطح معلومات بالایی رو با مطالعه و پژوهش کسب کردند انتخاب می کنه، شما ببینید یه پژوهش گر شاید واقعا تست زدن توی یه زمان کم رو نتونه از پسش بر بیاد ولی اگر شفاهی ازش در مورد یه مسئله سوال کنن خیلی بهتر و مبسوط تر بتونه جواب بده البته گفته من نسبیه

 4. ivan گفت:

  ببینید دوستان اگر وزن آزمون بشه 50 باز هم 50 تای دیگه دست دانشگاس ختی اگر وزن کنکور بشه 70 بازم 30 درصد دست دانشگاس و مطمئن باشید در هر صورت دانشگاه نقش عمده ای رو بازی می کنه و این حق دانشگاه هست که دانشجویی رو که از فیلتر رد کرده بگیره یعنی همه قبول داریم که کنکور به تنهایی نمی تونه ملاک باشه .
  حالا اگه این مسئله رو قبول داریم پس با هر وزنی که واسه آزمون بزارن باید از پس مصاحبه کتبی یا شفاهی دانشگاه بربیایم چه الان که کنوکر 30 درصد هست ویا اگر قرار باشه بشه 50 باید این رو بدونید که رتبه کنکور مثل یه فیلتر اولیه واسه معرفی افراد به دانشگاه ها هست مثلا دانشگاه تهران میگه افراد 1 تا 20 کنکور دکتری مجاز هستن واسه اومدن برای مصاحبه
  حالا یا کتبی یا شفاهی امتحان می دن دوباره پس کارنامه کنکور شامل درصد دروس هست و با توجه به رتبه ای که آوردین انتخاب رشته می کنین بعد منتظر می مونین که ببینین کدوم دانشگاه ها رتبه شما رو در گرایش مورد نظر شما قبول می کنن بعدم می ریرد مصاحبه.

  دوستان با توجه تعداد بالای متقاضی برای دکتری راه معقول تری به نظر نمی رسه پس باید یه جای یه فیلتر کنکور سراسری یه فیلتر دیگه به نام مصاحبه وجود داشته باشه شما حساب کنین سال 90 تعداد متقاضیان رشته من یعنی اقتصاد اگه 100 نفر بوده الان شده 1000 نفر پس باید فیلترها زیاد شه.

 5. علي گفت:

  به فرض كه آزمون به روش جديد كه سنجش گفته برگزار شود و آزمون كتبي هيچ وزني نداشته باشد، موقعي كه كارنامه اوليه در ماه فروردين منتشر ميشود، به چه صورتي است؟
  درصد دروس را ميزنند؟
  رتبه را مشخص ميكنند؟
  يا….؟

  • مهسا گفت:

   طبق خبرهایی که تا این لحظه اعلام شده، کارنامه شامل درصد دروس و نمره تراز شماست و رتبه ای در کار نیست.
   بعد از انجام انتخاب رشته، با توجه به نمره ترازتون و حدنصاب تعیین شده از سوی دانشگاه، دعوت به مصاحبه میشید و بعد از اون دیگه آزمون کتبی بی اثر میشه.

 6. منم فیزیولوژی گفت:

  سلام
  خدارو شکر ما پارسال قبول شدیم راحت شدیم از این همه استرس بی خود و بی برنامگی

 7. محمد گفت:

  وقتی هر دانشگاه برای مصاحبه حد نصابی تعیین کرده مثلا امیرکبیر 75 اون وقت هرکسی رو بخوان رد کنن زیر حدنصاب نمره میدن. دیگه این همه بحث روی وزن آزمون و مصاحبه نمیدونم برای چیه؟!

 8. محسن گفت:

  خوب عوض کردن منابع نامعقول است ولی وزن ازمون میتونه عوض بشه.

 9. ivan گفت:

  دوستان چرا اینقدر پی گیری الکی می کنید به هیچ وجه منابع اعلامی که مرداد ماه اعلام شده در این فاصله کوتاه تا کنکور عوض نخواهد شد تمام اقدامات از سال آینده اجرا می شه.
  به فرض تا 1 ماه آینده بیان بگن وزن آزمون شده 50
  مگه می شه 1 ماه مانده به کنکور منابع رو عوض کنن؟
  واقع بین باشید و با همان منابع برید جلو.
  لازم به ذکر که هفته دیگه ثبت نام هست و سوالات کنکور طرح شده و هیچ تغییری در سوالات و منبع نداریم از لحاظ عقلانی این کار بعید.
  از شمایی که می خواین دکتر و استاد این مملکت بشین بعید که انقدر وقت خودتون رو برای تصویب مصوبات مجلس بذارید و این مسئله رو بهانه ای برای درس نخواندن و انگیزه نداشتن بگذارید.

  • نگار گفت:

   استاد؟؟؟ الان مگه دیگه جذب هیئت علمی هم هست.فک کنم از جذب خبر ندارید. ولی مابقی صحبتاتون به حق و منطقی هست.

   • لیدا گفت:

    بله عزیزم هست. ینی باید باشه یه سر به دانشگاه ازاد بزنید می فهمید که اصلن نسبت استاد دلنشجو رعایت نمیشه و به شدت به جذب هیئت علمی نیاز هست…………….

 10. هادی به همه دوستان گفت:

  سلام به همه دوستان
  امسال منابع تغییر نمیکنه فقط وزن ازمون ممکنه تغییر کنه ک منطقی هم هست
  ولی برای ابان سال دیگه تغییرات اساسی هست
  موفق باشید

 11. حامد گفت:

  درود بر نمایندگان ایران
  منابع به احتمال قوی عوض نخواهد شد و فقط وزن میگیره ازمون که منطقیش هم همینه

 12. علي گفت:

  ممكنه كه منابه را تغيير بدن و تاريخ آزمون تغيير كنه
  هيچ چيز معلوم نيست
  فقط زبان و استعداد بخونيد

 13. saba گفت:

  واقعا که بی برنامگی و بازی با اعصاب و وقت داوطلبان تا چه حد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  دوماه دیگه قراره کنکور باشه اونوقت هنوز طرحش تومجلس مونده!!! خب شما که از اول میدونستین مجلس باید تصمیم نهایی رو بگیره چرا همینطوری کنکور و از پایه و اساس متحول کردین و با فرض ازمون صفر درصدی منابع روتعیین کردین؟؟؟؟
  اگه تغییرات به امسال نرسه که واقعا در حق داوطلبان امسال ظلم میشه که با یه طرح نسنجیده و بدون بررسی کلا مدل کنکورشون عوض شدو اگر هم بخوان الان تغییراتی بدن که باز هم در حق ماظلم میشه چون ما بر اساس حرفی که تو مرداد زدن برنامه ریزی کردیم و الان دیگه نمیتونیم باز بشینیم همه چیو از اول بخونیم!!!!!!
  همیشه باید تا اخرین لحظه منتظر تصمیمات غافلگیر کننده بود …
  اینم از تکمیل ظرفیت اعلام کردنشون که تازه الان یادشون افتاده….

 14. پشت کنکوری گفت:

  امیدوارم که منابع عوض بشه جون خوندن منابع کارشناسی فوق العاده سخته و از طرفی خیلی از منابعی که در دوره کارشناسی خوندی حالا عوض شده.
  هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد.

 15. گلاره گفت:

  البته تا دو ماه دیگه رو برای وزن گفته،برای منابع باید منتظر دفترچه بود،برای ازاد که ۲ ماه به کنکور منابع زیرو رو شد،اما ازاد حرفی از منابع نزده بود،اما سازمان سنجش قشنگ گفته بود منابعو واسه همین خیلی بعیده بیاد گفته خودشو نقض کنه.

 16. گلاره گفت:

  گفته تا دو ماه دیگه بررسی میشه،یعنی میشه اول اسفند،هیچوقت چند روز مونده منابع عوض نمیشه

 17. سارا گفت:

  احتمال تغيير منابع وجود دارد
  بايد تا 6 دي صبر كنيم تا همه چيز مشخص شود
  كليات طرح در مجلس تصويب شده كه آزمون كتبي داراي وزن باشد، فقط ميزان درصد آن كه 50 باشد يا كمتر مشخص نيست
  احتمالش هست كه منابع تخصصي دستخوش تغييراتي شود.

 18. گلاره گفت:

  چه اشتباهات بزرگی میکنه سازمان سنجش،غیراستاندارد از این واضح تر؟

 19. شاهرخ گفت:

  این واقعا مسخره است… اگر قرار باشه از منابع تابستون سوال بیاد، 50 درصد تاثیر خیلی بی معنی میشه… یعنی منابع کارشناسی تعیین کننده 50 درصد قبولی داوطلبه…
  راه حل :
  یا باید منابع همون منابع سال قبل باشه و برای وقت بیشتر داوطلبان امتحان رو بندازن تو اردیبهشت یا اینکه 50 درصد امسال اعمال نشه…

 20. دکتر گفت:

  دوستان خیالتون راحت…تغییرات به کنکور امسال نمیرسد….همون منابعی که در مرداد اعلام شده رو بخونین….

 21. فاطمه گفت:

  دوستان
  منابع همونایی هست که تابستون اعلام شده برای امسال.
  امسال هم همون وزن 100 هست .بیخود ذهن خودتون مشغول نکنید و به مطالعتون برسید این طرح 50-50هنوز تصویب نشده بخواد بشه هم فرایندش طولانیتر از اونی هست که به امسال برسه.

 22. آیسان گفت:

  اینکه منابع عوض بشه که خیلی غیر منصفانه است. بالاخره ما الان چند ماهه داریم میخونیم وقتی برای خوندن منابع جدید نمونده. از اول میخواستن با مجلس مشورت می کردند بعد منابع رو عوض میکردن خوب الان یادشون افتاده که مجلس تعیین کننده است ما فقط نظر دهنده هستیم واقعا که!!!!

 23. رسول گفت:

  خوب اگر وزن آزمون 50 درصد بشه دیگه منابع نباید در حد لیسانس باشه چون 50 درصد تاثیر داره
  منابع اعلام شده برای زمانی بود که قرار بود کنکور سهمی نداشته باشه
  من فکر میکنم در دفترچه ای که منتشر میشه احتمال زیاد منابع پارسال رو می زنن

 24. SINA گفت:

  دوستان یعنی منابع عوض نمیشه و فقط درصد های آزمون فرق میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 25. SINA گفت:

  پس آقای رئیس چرا منابع آزمون را بدون هماهنگی عوض کردید . الان ما چه کنیم