مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

تجمیع ریزتخصص‌های مقطع دکتری از سال آینده

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تجمیع ریزتخصص‌های مختلف رشته‌های مقطع دکتری تخصصی در سال تحصیلی آینده خبر داد.

 دکتر محمد فرهادی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به موضوعات مورد بررسی در شورای عالی برنامه‌ریزی اظهار کرد: یکی از جدیدترین موضوعاتی که در گروه‌های برنامه‌ریزی شورای عالی برنامه‌ریزی تحصیلی مورد بررسی قرار گرفته، این است که این تعداد ریزتخصص در مقطع دکتری وجود نداشته باشد، در واقع بهتر است اگر امکان دارد تخصص‌ها در قالب یک مقطع تحصیلی دکتری تجمیع و گنجانده شوند.

 وی ادامه داد: برای مثال ممکن است در رشته مکانیک پنج تا شش نوع ریزتخصص دکتری وجود داشته باشد، بنابراین بهتر است دانشجویان این رشته ابتدا به عنوان دکترای مکانیک فارغ‌التحصیل شوند، سپس اگر قصد داشتند در یک حوزه خاصی تخصص بیشتری داشته باشند آن را به عنوان پست دکتری بگذرانند.

وزیر علوم در پایان از اجرای این طرح از سال تحصیلی آینده خبر داد و اظهار کرد: این طرح در برخی از رشته‌ها در شورای عالی برنامه‌ریزی تصویب شد و از سال تحصیلی آینده اجرا می‌شود.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. ش ی گفت:

  چرا همش میخوان کارهایی بکنن که خلاف کارهای کل دنیاست. فوق گرایش داشته باشه بعد دکتری عمومی باشه… بعدشم مگه شما زیر ساخت های درست و علمی تحصیل دکتری برا دانشجوها فراهم کردین ..

 2. مهندس مکانیک خانم گفت:

  دوره پسا دکتری یا post doc یک دوره تحصیلی محسوب نمیشود (میتونید یه مطالعه علمی داشته باشید و ببینید همه جا اینطوریه!!) بلکه به عنوان یک دوره تحقیقاتی است که بعد از اتمام تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی و آکادمیک انجام میشود.
  و مدرک دکتری یا Phd آخرین مدرک تحصیلی محسوب میشود که بالاتر از آن مدرک تحصیلی وجود ندارد!!
  حالا این طرح از کجا و بر چه اساسی پایه ریزی شده است واقعا آفرین بر متخصصان وزارت علوم!!
  کل زندگیمون باید درس بخونیم و آخرش بیکار بمونیم.
  همین الان و برای آزمون امسال در حق ساخت و تولید که از گرایشهای مکانیک است ظلم شده و هیچ درسی از این گرایش جزو مواد امتحانی نیست؛ وای به حال سال آینده.

  • مهندس مکانیک خانم گفت:

   مدیر محترم لطفا ثبت کنید.
   بعلاوه اینکه، برای چی در دوره کارشناسی تفکیک گرایشی انجام شده؟
   جالبه یک بار تفکیک میکنن و بعد تجمیع و دوباره تفکیک و دوباره…….

  • محمدحسین گفت:

   کاملا حق باشماست. گویا مسئولین از الان در حال تدارک یک دوره تحصیلی جدید برای خیل بیکاران دکترای تخصصی هستند!

 3. شیمی گفت:

  این یعنی گی دقیقا؟ یک نفر جواب بده به بنده لطفا

 4. الاله گفت:

  با سلام ؛ همه دنیا به سمت تخصص گرایی پیش میرود…اما وزارت علوم رشته هایی که تخصصی هستند و میبایست گرایشهای جداگانه داشته باشند را ،میخواهدتجمیع نماید با رشته های دیگر…لطفا با اعتراض جلوی اجرای این طرح غیر متخصصانه وغیر اصولی رابیریم، هررشته ایی باید متخصصین واجد شرایط خودش را تربیت کند نه اینکه رشته های نامرتبط و در سطح پایین با رشته های در سطح بالا ادغلام شود.تفاوتی باید بین تخصص و کلیت وجود داشته باشد.

 5. shabnam گفت:

  کاملاً مشخصه هدف چیه،دیدن دانشجو تو مقاطع کارشناسی و ارشد کم شده، بفکر اضافه کردن مقطع افتادن، واقعاً آفرین داره
  ز گهواره تا گور دانش بجوی

 6. حسین گفت:

  یعنی اول تخصص بگیرن،بعد بیان فوق تخصص انگار که دو مقطع شده یا اینجوریه یا باید برای تز بیان روی موضوع تخصص کاز کنن،اما چون گفته اول بعنوان دکترای مکانیک فارغ شن بعد تخصص یعنی دکتر و فوق دکتر،فک کنم میخوان دوباره سرگرمی ایجاد کنن تا پروسه تحصیل طولانی تر شه

 7. علی گفت:

  کجای دنیا این شکلیه؟؟

 8. حسین گفت:

  یعنی چی پست جدید؟بعد از دکتری گرفتن باز باید چیکار کرد؟چجوری اخه پست چجوری؟اخه گرایش ما مثلا عمران یکی خاک یکی اب یکی …اصلا به هم نمیخوره درسا کلا فرق داره بعد همه بیان یجور درس بخونن؟یعنی چی؟

 9. يعني شما كه فرموده بوديد واحدهايي كه بين ١٠_١٦ نفر دعوت به مصاحبه شده بؤدن همه قبولن حالا فرق كرده ،خدايا خيلي بلاتكليفي بده بخدا

 10. لاله گفت:

  چرا هر روز وزارت علوم یک طرحی ارائه میدهد؟ چرا همه نظریات و طرحهای پیشنهادی را یکجا ارائه نمیفرمایید ؟هر روز یک استرس جدید …چرا هیچ برنامه مشخصی ارائه نمیشود و به این شکل نابسامان هر روز یک طرح جدید ارائه میشود…از وزارت علوم و دانشگاه ازاد تقاضا دارم به این رویه نابسامان پایان بخشیده و یک روش جامع برای متقاضیان دانشگاه سراسری و ازاد در پیش بگیرند و این بلاتکلیفی و ناتوانی در تصمیم گیری برای مقطع دکتری را سامان ببخشند. اطلاع دارم که بسیاری ازدوستان بنده و متقاضیان ازمون دکتری چه سراسری و چه ازاد قید شرکت در ازمون را زدند…چون با این وضعیت نابسامان و طرحهای هر روزه تمرکز خود رو برای ازمون از دست دادن و منصرف شدن. حال چه از جانب دانشگاه ازاد و چه از جانب دانشگاه سراسری.

 11. SINA گفت:

  آقای دکتر تو دکتراش موندیم – معاونتون 100 درصد مصاحبه اعلام کرده -سنجش یه چیزی میگه- مجلس یه چیز دیگه اول اینو مشخص کنید بعدش یه فکری برا پست دکتری میکنیم.

 12. میثم گفت:

  این ایده هنوز در حد مبانی هستش رو بهتره تا زمانی کامل به بلوغ نرسیده اجرایی نشه

 13. میدان گفت:

  کجای دنیا این طوریه؟
  بعضی جا ها هم اگه می بینید مدرک دکتری تخصصی با عنوان مثلا مجموعه مهندسی برق میدن، دانشجو درس و رساله اش مرتبط با یک گرایش تخصصی است.

 14. mehrdad گفت:

  به نظر من باید این کار از مقطع ارشد شروع بشه.کسی که ارشد زیر رشته برق رو مثلا خونده مگه میشه دکترا مجدد بیاد بشه کل مجوعه برق بخصوص با وسعتی که گرایشش های مختلف دارن.به نظر من یه طرح بدون فکر کارشناسی هست که با تغییر مدیریت عوض میشه.