مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

رشد ۴۰۰ درصدی وام ویژه دکتری

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  ازافزایش اعتبار وام ویژه دکتری در سال جاری خبر داد.

ذوالفقار یزدان مهر در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به افزایش وام های دانشجویی و نیز کاهش وام شهریه در سال تحصیلی جاری گفت: سال گذشته با درآمد اختصاصی خوبی که صندوق رفاه داشته و ظرفیت سازی که صورت گرفته ۳۷۰ میلیارد تومان به دانشجویان تسهیلات ارایه شد.

یزدان‌مهر با بیان اینکه در سال جاری  ۲۷ درصد اعتبارات عمومی رشد داشته است، گفت: امسال ۲۰ میلیارد تومان از سوی دولت و ۳۰ میلیارد تومان از سوی صندوق برای وام دانشجویان دکتری اختصاص یافته است که از ابتدای مهرماه به هر دانشجو تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: صندوق رفاه دانشجویان در سال گذشته رشد ۱۱۰ درصدی پرداخت تسهیلات داشته و در وام دانشجویان دکتری ۴۰۰ درصد و در وام شهریه ۲۰۰ درصد افزایش ایجاد شده است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۴۱)

 1. دکتر می‌گه:

  دوستان یکم دقت کنید وام شهریه هم ۲۰۰ درصد زیاد شده چه ربطی دارد که از شبانه کم میکنند??? وام ویژه با وام شهریه فرق داره

 2. کیا می‌گه:

  این بدترین خبر چند ماه اخیر بود

 3. کیا می‌گه:

  این کجاش خبر خوبیه، مثلا ی بیچاره ای مثل من میاد وام و میگیره خرج پژوهش می کنه بعد از دکترا کار پیدا نمی کنه و نمی تونه وام و بده تکلیف چیه؟

 4. مهسا می‌گه:

  دوستان گرامی

  چون دیدم بحث زیاده، گفتم خدمتتون اطلاع بدم.

  ۱- پژوهانه دکتری کاملاً حذف شده و جاش رو به وام ویژه دکتری داده.

  ۲- وام ویژه فعلا فقط به کسانی که از پروپوزال دفاع کردن تعلق میگیره و تا سقف ۲۴ ماه (۲ سال) به طور مداوم پرداخت میشه.
  البته در سال ۹۵ هنوز پرداختی صورت نگرفته.

 5. دانشجو می‌گه:

  با سلام
  دوستان عزیز دقت داشته باشید، این کمک هزینه در واقع وام هست، که اگر کمی فکر و دقت کنید دوستان اومدن پژوهانه رو که قبلا بلاعوض بوده تبدیل به وام کردن و شما به محض فارق التحصیلی می باید ظرف سه سال بازپرداخت کنی ، پس این هیچگونه رفاهی نیست، ضمنا اینکه اگر وام های دیگه ای هم مقاطع قبلی داشته باشی با این وام که مجموعا ۱۵ تا ۲۰ میتونه بشه رو باهم جمع میکنند و بعد از فراغت باید بازپرداخت کنید، در دریافت اون دقت کنید که اگر موقع بازپرداخت مشکلی براتون پیش بیاد جریمه هم داره، موفق باشید.

 6. محمدمهدی می‌گه:

  آیا اعطای وام در مورد پردیس بین الملل دانشگاهها هستش یا فقط مخصوص دانشگاههای بدون شهریه هستش؟

 7. دکتری می‌گه:

  من به عنوان یه دانشجوی دکتری دولتی که شهریه پرداخت می کنم اعلام می کنم که این کار ظلمه.چرا؟
  چونکه این کار و دادن وام فقط برای دوستان عزیز روزانه این دید رو بوجود می یاره که بقیه یعنی شبانه و پردیس حتما ثروتمندای جامعه هستن.ولی خدا شاهده ما هم قشر متوسط یا شاید هم متوسط به پایین جامعه هستیم و با وام و کمک پدر و برادر و خواهر داریم این شهریه ها رو جور می کنیم.ما هم زحمت کشیدیم و قبول شدیم و دنبال یه موقعیت اجتماعی بهتر برا خودمون و خدمت به کشورمون هستیم.اصولا اگر پولدار بودیم و نیاز به وام دکتری نداشتیم اصلا چه نیازی به این همه زحمت کشیدن و درس خوندن داشتیم؟؟؟
  لطفا به این خواسته ما دانشجوهای دکتری دولتی که دوره های شهریه دار رو می خونیم رسیدگی کنید

 8. . می‌گه:

  من میرم ترم ۳ روزانه هم هستم.غیر شاغلم.غیر بورسیه هم هستم.ولی ازمون جامع ندادم.رفتم سایت صندوق رفاه اجازه نداد.پیام داد باید طرحتون تصویب شده باشه درنتیجه فعلا خبری برای دانشجویان قبل از ازمون جامع نیس.

 9. جوان می‌گه:

  با یه حساب میشه فهمید نمیشه این وام ماهانه رو از اول داد اینا گفتن در مجموع ۵۰ میلیارد اعتبار برا وام دکتری دارن حالا ماهای ۷۰۰ ضربدر ۱۲ ماه میشه تقریبا ۸ میلیون حالا ۵۰ میلیاردو تقسیم بر ۸ میلیون بکن میشه تقریبا۶ هزار نفر در حالی که بالای ۵۰ هزار دانشجوی دکتری روزانه داریم

  • ملیحه می‌گه:

   ظرفیت کل دکتری سراسری (روزانه، شبانه، پردیس) حدود ۱۲۰۰۰ نفر هست که حدود نصف این افراد روزانه هستند

   • جوان می‌گه:

    اخه مگه قراره فقط به یه ورودی وام بدن که میگین ۱۲ هزار سال های قبلو هم حساب کنین متوجه میشین

   • رها می‌گه:

    دوازده هزار و وردیهای روزانه هستند و همین مقدار پردیسها هستند اشتباه می کنید ، هیچ کجای دفترچه نگفته مجموع روزانه و پردیس ۱۲۰۰۰هزار نفر هستند ، پردیسها ظرفیت جدا تصویب میشه مثل آزاد و غیر انتفاعی حتی تو وزارت خانه هم زیر نظر قسمت غیرانتفاعی ها یت

    • ملیحه می‌گه:

     پردیس ها و شبانه هایی که دانشجو میگیرن ظرفیتشون همون ابتدا توی دفترچه اومده، برای مثال رشته ما از همون ابتدا مشخص بود که ظرفیت کل ۵۴ نفره (۲ پردیس، ۱۰ شبانه، بقیه روزانه) و البته برای رشته های دیگه ظرفیت روزانه و شبانه+پردیس تقریبا برابر بود.

     ورودی ۴ سال رو هم که حساب کنید حدود ۲۴ هزار نفر میشه (نه بالای ۵۰ هزار نفر)، که با احتساب هر نفر ۷۰۰ هزارتومان، و برای مدت ۹ ماه تحصیلی حدود ۱۵۰ میلیارد هست، که خیلی کمتر از ۳۷۰ میلیارد میشه. بقیه اش هم برای دانشجویان روزانه سال های پایین تر هست که مبلغ وامشون بسیار کمتر از ماهی ۷۰۰ هست.

  • برق کنترل می‌گه:

   سال تحصیلی رو باید در نظر بگیری.

   یعنی ۹ ماه

  • Fahime می‌گه:

   فک نمیکنم ۱۲ ماه رو بپردازن.فوقش ۸-۹ ماه رو بدن. ترم های تحصیلی فقط

 10. بهشتی می‌گه:

  پس ما ورودی ها چی؟؟

 11. بهشتی می‌گه:

  ما ک ورودی هستیم
  هنوز ثبت نام نکردیم چکار کنیم
  ؟؟؟
  تو صندوق رفاه ما ک مشخصات ارشدمون هست
  توروخدا هرکس میدونه بگه

 12. دپستان می‌گه:

  دوستان ما که ورودی جدید هستیم چه جوری باید واسه این وام درخواست بدیم؟ لطفا کسی میدونه راهنمایی کنه

 13. رها می‌گه:

  اینجور که گفته یعنی بیشتر وامها تعلق میگیره به دوره روزانه ، وقتی گفته کاهش وام شهریه ، یعنی شبانه و پردیس و غیر انتفاعی و آزاد بهشون وام تعلق نمی گیره ، در اصل اینجور وام دهی کاهش شدید دانشجو در آزاد و غیرانتفاعی و پردیس را به همراه خواهد داشت.

 14. نگار می‌گه:

  سلام منظور کمک هزینه تحصیلی ۷۰۰ هزار تومانی همین وام ویژه هست؟ خواهش میکنم اگه کسی میدونه جواب بده
  ممنون

 15. Sina می‌گه:

  من دیروز رفته بودم صندوق رفاه. یه بنده خدایی اومده بود گفت که دانشجوی دکتراست و میخواد برا این وام درخواست بده. اونجا بهش گفتن که همچین چیزی به ما ابلاغ نشده و اصلا همچین گزینه ای تو سیستم وجود نداره.

 16. صبا می‌گه:

  آیا این وام شرایط ویژه ای داره مثلا باید ۲ تا ضامن داشته باشیم اونم کارمند؟ درسته؟ یا با همون ضامن دوره قبل هم میشه این وام رو گرفت؟ خواهشا اگه کسی چیزی میدونه ممنون میشم راهنمایی کنه

 17. هادی می‌گه:

  این وام ها کی توی سفره ی مردم احساس میشه؟:d

 18. golden می‌گه:

  یه دوستی این مطلب رو نوشته بود برای مطلب دیگه ای. بدرد مشکل ما هم میخوره. دوستان پیگیری کنید
  “سایت خبرگزاری خبرآنلاین بخشی دارد که رابطه با مشکلات مردم به لینک زیر :
  http://www.khabaronline.ir/detail/571244/society/problems
  می تونید اونجا برید که مشکلاتتون … اعلام کنید هر چه بیشتر اینکار رو انجام بدید این خبرگزاری ممکن است پیگیر این مطلب باشد و مسئولین پاسخگو شوند. حداقلش اینه که به درخواست های نوشته شده با موضوع وام ویژه دکتری مثبت بدین.

  • میثم می‌گه:

   من گرچه خودم این سایت رو برای جهت دیگه ای معرفی کردم اما بشخصه از پیشنهاد شما خوشحال شدم و انجامش دادم.اگر عزیزان دیگه هم همین روند رو داشته باشند حتی اگر هیچ اتفاقی هم نیفته حداقلش این هست که درد ما بگوش مسئولین می رسه.

 19. فرزاد می‌گه:

  دوستان منظور از مصاحبه مهندس یزدان فر چیه؟ یعنی از ترم اول به هر دانشجوی دکتری وام ویژه میدن؟

 20. . می‌گه:

  بابا برین صندوق رفاه گزینه وام ویژه بزنین پیام میده باید طرحتون تصویب شده باشه.

  • علی می‌گه:

   با یک ضرب و تقسیم ساده هم می توان به راحتی پی برد که اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی برای همه ی دانشجویان روزانه عیر بورسیه و غیر شاغل می باشد. نه فقط برای کسانی که پروپوزال را تصویب کرده باشند!!! تازه وزیر هم گفته به همه ی دانشجویان روزانه کمک هزینه ۷۰۰ هزار تومانی از مهر امسال پرداخت می شود.
   این همه صحبت ها حاکی از این است که دیگر لازم نیست اول پروپوزال تصویب کنی بعد وام بگیرید.

درج نظر