مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

پرداخت ماهانه ۷۰۰هزار تومان وام به دانشجویان دکتری از مهر ماه

مطابق شیوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ویژه دانشجویان دکتری، این وام هر سه ماه یک بار تا نیمسال هشتم به دانشجویان دکتری قابل پرداخت است.

به گزارش خبرگزاری فارس، قرارداد شیوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ویژه دانشجویان دکتری با حضور وزرای علوم و کار به امضای یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و رئیس بانک توسعه و تعاون رسید.

بنابراین گزارش، به‌منظور حمایت مالی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در راستای انطباق با نیازهای اساسی کشور، گسترش نهضت تولید علم و حل علمی مشکلات کشور، تقویت و تسهیل حضور و تلاش تمام‌وقت دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ها وام ویژه دکتری مطابق تفاهم‌نامه منعقده بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون پرداخت می‌شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در زمان امضای این تفاهم نامبه‌منظور اجرایی کردن طرح جدید «پرداخت وام ویژه دکتری غیربورسیه» با به‌کارگیری منابع مالی بانک‌ها به‌منظور ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات رفاهی دانشجویان با بانک‌های متعددی وارد مذاکره شد و پس از بررسی شرایط پیشنهادی بانک‌ها و هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه کشور مقرر شد بانک‌ دولتی توسعه، تعاون نسبت به پرداخت ۴۴۰ میلیارد تومان تسهیلات در مدت چهار سال به دانشجویان مزبور (سالانه ۱۱۰ میلیارد تومان) اقدام کند.

وی افزود: طبق این تفاهم نامه صندوق نیز موظف است مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال در بانک توسعه تعاون طی پنج سال (سالانه ۵۰۰ میلیارد ریال) سپرده‌گذاری کند.

* شرایط و مدارک لازم وام گیرندگان

برای دریافت این وام رعایت تمامی شرایط مندرج در فصل اول آیین‌نامه استفاده از وام‌های صندوق رفاه دانشجویان در داخل کشور الزامی است. فهرست تأیید‌شده متقاضیان سالانه در دو نوبت (شش ماه اول و شش ماه دوم) از طریق دانشگاه‌ها به صندوق رفاه ارسال می‌شود.

همچنین وام ویژه دکتری ۴ بار در طول سال تحصیلی با فاصله هر سه ماه یکبار پرداخت می‌شود.

دانشجویان مشمول این دستورالعمل فقط در یک رشته و برای یک دوره تحصیل می‌توانند از این وام استفاده کنند نظارت و تأیید مراحل پرداخت بر اساس مستندات مورد تأیید دانشگاه و محل تحصیل متقاضی صورت می‌پذیرد.

متقاضیان، در فرصت تحقیقاتی خارج از کشور و با تأیید استاد راهنما و معاون پژوهشی مشروط بر اینکه کل دوره استفاده از وام، از سرجمع ۴۸ ماه تجاوز ننماید، مشمول دریافت وام خواهند شد. همچنین استاد راهنما می‌تواند در صورت عدم رضایت از پیشرفت کار دانشجو یا مشروط شدن وی تقاضای اعطای وام را لغو کند.

* مدارک لازم برای دریافت وام ویژه دکتری

متقاضی باید فرم تقاضای وام را تهیه کرده و بعد از تکمیل به کارشناس محترم اداره رفاه تحویل دهد.

* دانشجویان فاقد شرایط دریافت وام

دانشجویان بورس و دریافت‌کنندگان پژوهانه و یا افرادی که بدهی معوقه به صندوق رفاه دارند، دانشجویانی که مشروط باشند نمی‌توانند از این وام استفاده کنند.

* نحوه و میزان وام

مبلغ وام، پس از طی مراحل بررسی و تأیید، مستقیم در وجه دانشجو به شماره حساب اعلام شده، پرداخت می‌شود و متقاضی، باید نسبت به انجام مراحل قانونی و سپردن تعهدات پیش‌بینی‌ شده مطابق مفاد تفاهم‌نامه تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال ۱ ضامن معتبر و بالاتر ۲ ضامن نیاز دارد.

منظور از ضامن معتبر شخصی است اعم از حقیقی یا حقوقی از جمله کارمند رسمی، پیمانی، قراردادی، کسبه و… که طبق مقررات بانک می‌تواند بازپرداخت تسهیلات اعطایی را تضمین کند.

پرداخت وام ویژه دکتری منحصراً تا نیمسال هشتم صورت می‌گیرد و دانشگاه موظف است از ادامه پرداخت به دانشجویان نیمسال غیرمجاز جلوگیری کند.

لیست وام تأییدشده دانشگاه، جهت پرداخت وام مستقیماً به بانک ارسال می‌شود و پس از انتخاب شعبه بانک و افتتاح حساب در همان شعبه، تضامین لازم اخذ وام به بانک ارائه می‌شود.

چنانچه دانشجو در میانه راه انصراف از تحصیل دهد و یا استاد راهنمای مربوطه یا مراجع ذیربط دانشگاه، ضعف علمی و یا عدم پیشرفت کافی و مناسب دانشجو را گزارش کنند، وضعیت تحصیل دانشجو در شرایط خاتمه ناتمام قرار گرفته و ادامه اعطای وام (موضوع این آئین‌نامه) متوقف می‌شود.

میزان مبلغ وام مذکور به ۷ میلیون ریال به ازای هر ماه برای تمام دانشجویان واجد شرایط است برای دانشجویانی، موضوع رساله آنها دارای شرایط (کاربردی و تقاضا محور و مورد تأیید موسسه متقاضی) باشد، وام ضروری پایان‌نامه تا مبلغ ۲۰ میلیون ریال از طریق صندوق پرداخت می‌شود.

ملاک تأیید شرایط فوق، تأیید شورای پژوهشی دانشگاه محل تحصیل دانشجو است.

* مراحل ثبت‌نام و اخذ تسهیلات

تکمیل فرم تقاضای وام توسط دانشجو در اداره رفاه دانشگاه و معرفی شعبه اخذ وام، تشکیل پرونده برای دانشجویان واجد شرایط در سامانه فاز ۲ صندوق، ارسال لیست متقاضیان واجد شرایط به صندوق از طریق سامانه فاز۲، صدور معرفی‌نامه برای دانشجو با امضای معاون دانشجویی جهت افتتاح حساب نزد یکی از شعب بانک توسعه تعاون، بررسی لیست در صندوق رفاه و ارسال اسامی به بانک و تشکیل پرونده در یکی از شعب بانک توسعه تعاون و ارائه مدارک و تضامین تعریف شده بترتیب از مراحل ثبت‌نام و اخذ تسهیلات است.

* فرایند ارسال اسامی دانشجویان به بانک

لیست متقاضیان واجد شرایط به صورت سیستمی از طریق ایجاد وب سرویس آنلاین به صورت روزانه پس از تأیید دانشگاه و صندوق برای بانک قابل رؤیت خواهد شد.

* نحوه و میزان بازپرداخت

بهره‌مندان از این وام ملزم هستند حسب وضعیت تحصیلی (فراغت، انصراف، ترک یا اخراج از تحصیل) طبق مقررات نسبت به بازپرداخت و تسویه حساب وام دریافتی اقدام کنند.

کارمزد بانکی وام مذکور ۴ درصد است.

شروع اقساط برای تمام دانش‌آموختگان یکسال پس از فراغت از تحصیل در سنوات مجاز است.

بازپرداخت وام یادشده معادل تعداد ماه‌های دریافت وام پس از اعمال یک سال تنفس است.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. اثااایت گفت:

  سه ماهه سومو هنوز ندادن
  سایت صندوق رفاه هم مسدوده. خدا کنه بدن

 2. کاظم دانشجوی دکتری آموزش زبان علوم و تحقیقات گفت:

  یعنی به دانشگاه آزاد این وام تعلق نمیگیره؟

 3. مهرداد-قدرت گفت:

  سلام
  دوستانی که اطلاع دارن به کسانی که در بخش خصوصی و یا دولتی همزمان کار هم میکنند تعلق میگیره؟

 4. برنامه ریزی درسی گفت:

  سلام. این ترم واسه سه ماهه سوم کسی وام دکتری روزانه ثبت نام کرده؟ من دانشجوی فردوسی هستم هنوز ثبت نام نشده واسه وام این ترم.

 5. سحر گفت:

  به دانشگاه آزاد که هیچی تعلق نمیگیره. انقد هزینه هاش بالاست که کمر آدم میشکنه.

 6. منتظر گفت:

  دوستان من تو ارشد وام گرفتم اما هر ۵ ماه به ۵ ماه پرداخت میکنم با جریمه دیرکردش الان به من تعلق نمیگیره ؟؟

 7. سارا گفت:

  سلام بر دوستان عزیز.دوستان عزیزم این وام فقط برای دوره های روزانه و شبانه هستش یا پردیس ها رو هم شامل میشه؟
  ممنونم می شم اگه پاسخ بدید. موفق باشید همگی.

 8. مريم گفت:

  یعنی در طی چهار سال تحصیل این وام رو هر سه ماه میدن؟ یعنی در مجموع هر سه ماه دو میلیون و صد میدن و در طی هر سال میشه هشت میلیون و چهارصد و در طی چهار سال میشه سی و سه میلیون و ششصد؟؟؟؟؟ اگه کسی یه شغل معمولی داشته باشه راحت با این وام میتونه هزینه های تحصیلش رو پرداخت کنه، به نظرم خیلی خوبه… مخصوصا اینکه بازپرداختشم یک سال بعد از اتمام تحصیله…

 9. دکتری ورودی 94-mechanic گفت:

  من چون از زمستان ۹۵ این وام رو گرفتم لازم دونستم بیان کنم که……..از سال اول هم میشه وام رو گرفت……هر سه ماه یکباره…که تابستون رو فعلا بعیده بدند……برا روزانست…..مقدارش هم قبل از عید حدود ۶۵۰ تومن برا هر ماه ضربدر سه برا سه ماهبود که یه جا و فصلی میدادنش……..حالا مثلی که ۷۰۰ داره میشه …….مقدار بازپرداخت هم تا بعد تحصیل مشخص نمیشه……..

 10. کامران گفت:

  انصافتونو شکر تو کار یه ضامن هم موندیم دوتا از کجا بیاریم

 11. سوین گفت:

  یعنی مدرک ی دانشجوی دکتری اندازه پروانه کسب ی مغازه دار ارزش نداره که باید اونو ضامن کننه؟دانشجوی روزانه باید حقوق دریافت کنه نه وام

  • دانشجو دکترا گفت:

   سلام به همکارای محترم، دانشجوان محترم دکترا فعلی و آینده . خواهشی که ازتون دارم اگر به مسئولی، وزیریی، نماینده ای دسترسی پیدا کردین، حتما در رابطه با بیکاری دانشجویان دکترا و فارغ التحصیلان دکترا صحبت کنید .. بگین که فکریی کنن دانشجو دکترای دانشگاه دولتی وام نمیخواهد حقوق ماهیانه میخواهد. ما یبا این وضعیت بیکاریی چطوریی وام رو پس بدیم ؟!

 12. س.س گفت:

  اگر ماهی ۷۰۰ باشه که هر سه ماه میشه دومیلیون وصدهزار ! درسته. به دانشجوای ورودی هم تعلق میگیره؟!!بعبارتی آذر ماه بهشون وام رو میدن

 13. احمد گفت:

  سلام دوستان من این وام رو میگیرن و راضی هستن ازش. این پول تا چند سال دیگه ارزش خودش رو از دست میده موقع باز پرداخت

 14. مصاحبه گفت:

  دوستان شبانه یکم منصف باشید!به شما هر ترم وام در قالب کمک هزینه پرداخت شهریه تعلق میگیره پس کاملا منطقی هست که این وام به شما تعلق نگیره

 15. مراد گفت:

  هیچوقت دقیقا اعلام نکردند به دانشجویان شبانه هم تعلق میگیره صراحتا اعلام نمیشه با شبهه گاهی ذکر میشه هر سه ماه یکبار ۱.۵ میلیون تومان گاهی هم ذکر میشه ماهیانه ۷۰۰ برای منکه واجد شرایط روزانه نیستم و فقط تبریز شبانه که یک نفر میخوان با رتبه ۲۷۰ امی چه فرقی میکنه چند تا غیر انتفاعی هم واجد شرایطم که فبها اصلا وام نمیدن.

 16. ز گفت:

  آخه ۷۰۰ هزار تومان هم شد وام. یه دانشجوی دکتری شبانه که فقط شهریه ثابت یک ترمش ۵ یا ۶ یا ۷ میلیون هستش آخه این وام کجای کارش را میگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟