مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 97

نامه دانشجویان دکتری پیام نور به توفیقی در اعتراض به افزایش شهریه

برخی دانشجویان دکتری ورودی سال تحصیلی جاری با نوشتن نامه ای خطاب به سرپرست وزارت علوم، اعتراض خود را نسبت به افزایش 100 برابری شهریه اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، جمعی از دانشجویان مقطع دکتری ورودی سال تحصیلی جدید دانشگاه پیام نور به علت افزایش 100 درصدی شهریه شان، گله مند هستند و بارها اعتراضات خود را به دانشگاه پیام نور و مسئولانش ابراز داشته اند اما این درخواستها توسط مسئولان دانشگاه تا کنون بی پاسخ مانده است.

به همین منظور، دانشجویان معترض با نوشتن نامه ای مشکلاتشان را با سرپرست وزارت علوم مطرح کرده اند که متن کامل این نامه در ادامه آمده است.

” سرپرست محترم وزارت علوم جناب آقای دکتر جعفر توفیقی

با سلام و احترام

این نامه به درخواست جمعی از پذیرفته شدگان دکتری سراسری 92 دانشگاه پیام نور تهیه شده است تا مشکل خود را با شما در میان بگذارند. این نامه شکواییه نیست بلکه دردلی صمیمانه است. امیدواریم با پیگیری شما مشکل حل شود و احتیاج به شکایت نباشد.

در تاریخ 12 شهریور 1392 نتایج نهایی آزمون دکتری اعلام شد و حدود 300 نفر در دانشگاه پیام نور پذیرفته شدند. قابل ذکر است که جمع کثیری از پذیرفته شدگان با داشتن رتبه خوب و با در نظر گرفتن نقش برجسته مصاحبه در پذیرش نهایی این دانشگاه را در لیست انتخابی خود قرار دادند و بعضا این دانشگاه را در اولویت بالاتری نسبت به برخی دانشگاههای روزانه و دوره های نوبت دوم و پردیس دانشگاههای معتبر قرار دادند و دلیل این موضوع هم اختلاف هزینه قابل توجه این دانشگاه با دانشگاههای ذکر شده بود.

قبل از انتخاب رشته بارها و بارها با دانشگاه پیام نور تماس گرفتیم. پورتال پیام نور را مورد مطالعه قرار دادیم و اطمینان حاصل کردیم که شهریه چیزی حدود 16 تا 18 میلیون تومان است. با تماس این دانشگاه به ما اطمینان داده شد حداکثر افزایش شهریه قانوناً 15 درصد است بنابراین به شهریه حداکثر 21 میلیون تومان فکر می کردیم و با توجه به این مقدار این دانشگاه را انتخاب کردیم.

از چند روز قبل از اعلام نتایج زمزمه هایی مبنی بر افزایش 90 درصدی شهریه به گوش می خورد و متاسفانه معاون مالی اداری پیام نور یک روز پس از اعلام نتایج با تایید این خبر کام پذیرفته شدگان را تلخ کردند. این افزایش شهریه بی رویه و بی سابقه – از 18 میلیون به 35 میلیون تومان و حتی تا 45 میلیون در برخی رشته ها – از این جهت نیز آزاردهنده است که از قبل اطلاع رسانی نشده بود و طبق قانون ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش پذیرفته شدگان نهایی حق شرکت در تکمیل ظرفیت و آزمون بعدی را ندارند. بنابراین در یک اقدام غیر اخلاقی پذیرفته شدگان در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته اند. تعداد زیادی نمی توانند این هزینه را تهیه کنند و در صورت انصراف هم قانوناً حق شرکت در تکمیل ظرفیت و آزمون بعدی را ندارند بنابراین از تحصیل محروم می شوند در حالی که اگر از قبل می دانستیم هرگز این دانشگاه را انتخاب نمی کردیم.

پس از آگاهی از این موضوع بارها با دانشگاه پیام نور تماس گرفتیم و اعتراض خود را اعلام کردیم که متاسفانه اعتراضمان بی جواب ماند. سپس دست به دامان جراید و خبرگزاری ها شدیم و خوشبختانه چندین خبرگزاری لطف کردند و با تهیه گزارش و مصاحبه موضوع را پیگیری کردند. دکتر ابراهیم پور در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها به دو نکته قابل توجه اشاره کردند. یکی این که فرموده اند “تاکنون هیچ اعتراضی از سوی دانشجویان جدید دکتری درباره شهریه به دانشگاه نشده است” که با توجه به حجم عظیم نامه ها و  تماس ها با خبرگزاری ها و امور مالی این دانشگاه قابل تعجب است و ما واقعاً نمی دانیم دیگر چطور باید صدای اعتراضمان را به گوش ایشان برسانیم. نکته دوم این که فرموده اند “هزینه جدید شهریه دوره دکتری برای دانشجویان جدید الورود در 22 آذر ماه اعلام شده بود و داوطلبان با آگاهی این انتخاب را انجام داده اند” این در حالی است که هیچ سندی دال بر این موضوع در هیچ جایی ثبت نشده است.

متاسفانه با توجه به تعداد اندک 300 نفری پذیرفته شدگان و با توجه به پراکنده بودنشان در نقاط مختلف کشور فعلاً تا چند روز آینده امکان ملاقات و درخواست حضوری- جمعی میسر نیست. بنابراین از شما تقاضا داریم به این مشکل ما رسیدگی کنید. باور کنید در طول چند روزی که نتیجه ها آمده متحمل آزار روحی و روانی بسیاری شده ایم تمام محاسبات و برنامه ریزی های مان بهم خورده و هیچکس جوابگو نیست. ما قشر تحصیل کرده این جامعه هستیم و از های و هوی بیزار. همچنان که حق شکایت را برای خود محفوظ  می دانیم مایلیم موضع مسالمت آمیز ختم به خیر شود و از این رو به نگارش این نامه دوستانه اقدام کردیم با این که می دانیم این عمل دانشگاه پیام نور مصداق بارز گرانفروشی و غش در معامله است و عرفاً شرعاً قانوناً و اخلاقاً مردود است. خواهشمندیم برادرانه وارد عمل شوید و نگذارید حق ادامه تحصیل از ما سلب شود کمک کنید تا در این دولت تدبیر و امید امیدهایمان با بی تدبیری تعدادی اندک به ناامیدی نگراید.”

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. می نا مدیریت آی تی گفت:

  سلام دوستان
  من نمیتونم متمرکز تئوری بخونم یعنی فاصله بین خوندنهام یک هفته است!!! که دیگه هیچی یادم نمیمونه
  کسی از فلش کارتهای تئوری خبری داره؟؟
  نظرتون پیه در موردش؟

 2. ثنا گفت:

  الان كه كلاساي دكتري شروع شده فقط پنج نفر ثبت نام كردن اين در حاليه كه بيست نفر علوم تحقيقات اعلام كرده و با پانزده نفر مهر و پنج نفر بهمن قرار بود ظرفيت ها پر بشه.
  واحد شمال هم تقريبا اينطوريه.پس اينها چجوري و چه وقتي ميخوان اين ظرفيت ها را پر كنن؟؟؟؟؟اگه دانشگاه و اساتيد راضي باشند مركز ازمون موافقت نميكنه ….شايد در خيلي رشته ها اينطور باشه.

 3. پسر کوهستان گفت:

  در پی رسیدگی به مشکل دانشجویان دکتری پیام نور، بدینوسیله بنده به نمایندگی از ایشان نهایت تشکر و سپاسگزاری را از دکتر توفیقی سرپرست وزارت علوم و سایت PhD Test به خاطر پیگیری های دلسوزانه شان دارم.
  با آرزوی توفیق روز افزون

 4. پذیرفته دکتری پیام نور گفت:

  باور نکردنیه!!! به اعتراضات رسیدگی شد!!! متشکریم دکتر توفیقی

  • دریا گفت:

   با سلام چطور میشه ما شهرستانیهااعتراض خودمون را به دکتر توفیقی برسونیم؟(معترض به نتایج کنکور 92).اردبیهشت به سازمان سنجش مراجعه نمودم اما به اعتراضم رسیدگی نشد.

 5. رضا گفت:

  خیلی دراظطراب ودودلی هستیم انشاالله وزارت علوم اقدام موثری بکند فرصت تصمیم گیری کوتاه است

 6. رضا گفت:

  دراین فرصت کم پاسخگویی وتصمیم خیلی دراظطراب وتردیدادامه تحصیل قرارداریم خداخیرتان بدهداگرزودتراقدام شود

 7. حمیدرضاوجدانی گفت:

  آقای ایرانمنش بر چه اساسی پیام نور را با پردیس و شبانه مقایسه می کنند. شهریه پیام نور حدود یک سوم دانشگاه آزاد(در دوره های کارشناسی و کاردانی است و همین هم با توجه به شیوه آموزشی این دانشگاه و بودجه ای که از دولت می گیرد زیاد است) است حال چطور در اقدامی اینچنینی شهریه دکترا را چنین بالا برده و با پردیس مقایسه می کنند. اگر داوطلبان می خواستند و امکان پرداخت چنین شهریه ای را داشتند به شبانه دانشگاه های معتبرتر می رفتند و با دانشجویان روزانه سر یک کلاس می نشستند و از آن امکانات آموزشی بهره مند می شدند. مثلاً خود من با داشتن سه انتخاب دیگر پیام نور تهران را با توجه به مکان آن و شهریه آن (که 15 تا 20 میلیون بود) انتخاب کردم. حالا چطور بعد از انتخاب توسط داوطلبان شهریه ها را می خواهند دو برابر کنند؟
  جناب آقای ایرانمنش ما در آزمون دکترا رسما شرکت کرده ایم و رتبه های نسبتاً خوبی آورده و از 90 تا 95 درصد دیگر داوطلبان نمره بهتری آورده ایم و با معیارهای کنونی شایسته ادامه تحصیل معرفی شده ایم لطف کنید به خاطر پول بیشتر ما را از ادامه تحصیل محروم نکنید و همان 15% را که برای افراد در حال تحصیل در نظر گرفته اید برای ما هم همان را عمل کنید.

 8. محمد گفت:

  هر که اعتراض داره ثبت نام نکنه
  من با رتبه 92 منتظر تکمیل ظرفیتم
  در حال حاضر تمام دکتراهای با شهریه اعم از پردیس آزاد غیر انتفاعی همه بالای 30 میلیون است

  • مریم گفت:

   اقای محمد دیدین با همت بچه ها همه چی درست شد… چقدر خوب بود مثل یک تحصیل کرده فکر میکردید و نطر میدادید تا الان ….

 9. گزارش روند اعتراض روز دوشنبه 1 مهرماه گفت:

  امروز طبق قرار قبلی و وعده معاون امورمالی دانشگاه پیام نور از ساعت30/9 صبح تعدادی از پذیرفته شدگان معترض که داوطلبانه آمده بودند جلوی درب ورودی سازمان مرکزیِ پیام نور تجمع کردند و راس ساعت 10 جهت ملاقات با جناب دکتر ابراهیمی وارد ساختمان شدیم. اما ایشان خلفِ وعده کرده و تا ساعت 11صبح نیامدند. لذا دانشجویان معترض راهی وزارت علوم شدند که جلوی در ورودی با آقای حسینی بای گزارشگر بخش خبری 20:30 مواجه شدند و نقطه نظرات لازم را در مصاحبه با ایشان ایرادکردند. سپس به وزارت علوم رفته و دو نفر به نمایندگی از جمع با آقای مهندس حاجی زاده(مدیرکل رسیدگی به شکایات وزارت علوم) و دو نفر دیگر هم با خانم دکتر بروجردی (مدیر کل روابط عمومی) ملاقات داشتند. و همچنین با دکتر ایرانمنش (مدیرکل هیات امنای وزارت علوم) و دکتر فریدون (قائم مقام وزیر علوم) و در نهایت با جناب آقای دکتر توفیقی (سرپرست محترم وزارت علوم) دیدار صورت گرفت.

  جناب آقای دکتر توفیقی و همچنین بقیه افراد فوق مطالبات دانشجویان را به حق دانسته و قول مساعدت و همکاری کامل را در اولین فرصت ممکن دادند و تصمیم گرفته شد تا فردا ظهر تاریخ 2 مهر سه شنبه نتیجه به دانشجویان اعلام گردد.

  لذا خواهشمند است دانشجویان گرامی فعلا ثبت نام ننمایید.

  • دکتری پیام نور گفت:

   یک نکته دیگر که قابل بحث و پیگیری هست افزایش پانزده درصدی شهریه ثابت علاوه بر شهریه متغیر می باشد. همانطور که در دانشگاه آزاد فقط شهریه متغیر سالیانه تغییر میکند،در پیام نور بر چه اساسی شهریه ثابت تغییر میکند؟ این نکته را هم باید ما دانشجویان پیام نور پیگیری کنیم

 10. ثنا گفت:

  در شگفتم…….

 11. هلیا حق محمدی گفت:

  هران / واحد مرکزی خبر / علمی و فرهنگی 1392/07/01
  قائم مقام دانشگاه پیام نور گفت: افزایش شهریه دوره دکتری بر اساس مصوبه هیئت امنای دانشگاه (که به تایید وزیرعلوم وقت رسیده ) انجام شده است .
  سعید حسامی درگفتگوی اختصاصی با خبرنگار واحدمرکزی خبر،افزود: در این مصوبه شهریه یک دوره کامل دکتری دانشگاه پیام نور بین 45 تا 55 میلیون تعیین شدکه با نظر مساعد دانشگاه این رقم به 35 تا 45 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.
  وی تصریح کرد:شهریه کامل دوره دکتری قبلا 18 میلیون تومان بوده است.
  حسامی گفت: البته مصوبه افزایش شهریه مربوط به سال 91 بوده است ولی در همان سال اعمال نشد و در حساب بدهی دانشجویان قرار گرفت.
  قائم مقام دانشگاه پیام نور افزود: این مصوبه از امسال برای ورودی های جدید دوره دکتری اجرایی شده است.
  حسامی در پاسخ با این سوال که دانشجویان معترضند که در زمینه افزایش صد درصدی شهریه هیچ گونه اطلاع رسانی نشده است افزود: در دفترچه راهنمایی انتخاب رشته ذکر شده بود شهریه بر اساس تعرفه مصوب است .
  وی گفت: اینکه گفته می شود انچه در دفترچه راهنما امده است کلی و اشاره ایی به افزایش شهریه نشده است قبول ندارم و داوطلبان باید از طریق سایت اطلاع رسانی دانشگاه درجریان این افزایش قرار می گرفتند.
  قائم مقام دانشگاه پیام نور افزود: هیچ تغییری مبنی برکاهش این نرخ را نداریم و تلاش داریم با پرداخت وام وتسهیلات دیگر در این زمینه به دانشجویان کمک کنیم.
  در ادامه این گفتگو حسامی از پایبندبودن این دانشگاه به تعهدات بورسیه اشاره کرد وگفت:اینکه برخی ها عنوان می کنند که بورسیه دانشگاه پیام نور هستند و حالا پس از اتمام تحصیل ،دانشگاه از آنها طلب هزینه می کند، کاملا رد می کنم و صحت ندارد.
  صداوتصویردارد

 12. نجمه گفت:

  آقای دکتر توفیقی هنوز عکس العملی انجام نداند؟
  چه خوب بود اگر میگفتند لازم نیست مراجعه کنید، بررسی شده و به پیام نور نشون میدادند که اینقدر غیرمحترمانه با قبول شدگان این مقطع برخورد نکنه.عدم اطلاع رسانی این مدلی واقعا توهین آمیزه!

 13. مریم گفت:

  بچه ها دکتر توفیقی گفته نامه اعتراض رو دریافت کردم و حتما رسیدگی لازم رو انجام میدم.هوووووووووووووووووووووووورا

 14. هلیا حق محمدی گفت:

  روابط عمومی پیام نور و پایگاه اطلاع رسانی این دانشگاه که امسال جایزه بهترین روابط عمومی دانشگاهی را دریافت کرد، باید جوابگوی این عدم اطلاع رسانی باشد

 15. sima گفت:

  نشد یک سال این پذیرش دکترای پیام نور خبر ساز نشه. در تکمیل ظرفیت پارسال که پذیرفته شده های نهایی را ثبت نام نمی کردند. می گفتند ما اشتباهی به سنجش ظرفیت اعلام، اشتباهی از شما پول مصاحبه گرفتیم، اشتباهی از شما مصاحبه کردیم و نتایج قبولی نهایی را به سنجش اعلام کردیم. ما اصلا جا نداریم. دیگه بعد کلی سر و صدا و فشار وزارت علوم و سنجش مجبور شدن در فروردین پذیرفته شده ها ی دکتری را ثبت نام کنند. اینم از بازی امسال که شهریه ها را بدون اطلاع رسانی 100 درصد افزایش می دهند .

 16. صالح حسنلو گفت:

  آقا 30 تومن پوله که سرش دعوا می کنید. برای 4 سال

  • hammmid گفت:

   آخه دارند پول زور می گیرند ما اگر می خواستیم 40 تومن شهریه بدیم می رفتیم پردیس یا شبانه یک دانشگاه معتبر. چون بیشتر از 20 تومان نداشتیم پیام نور را زدیم. ما رشته علوم انسانی کم در آمد هستیم و بر گزاری این دوره ها برای دانشگاه بسیار کم هزینه است.

  • کریمی گفت:

   ببخشید آقای حسنلو مثل اینکه نفس شما از جای گرمی بلند میشه.30 میلیون حقوق 4،5 سال من معلمه.معلومه که خیلی پوله اما نه برای مرفهین بی درد.
   دانشگاه پیام نور یه دانشگاه دولتیه این افزایش شهریه 100 درصدی خیلی ظالمانه و نامنصفانه است.

 17. س گفت:

  وعده دیدار 9.30 دوشنبه سازمان مرکزی پیام نور

 18. مریم گفت:

  ممنون پی اچ دی تست و مرسی همه بچه هایی که پیگیر حق خودتون هستید. به امید خدا مشکل حل میشه فقط باید به تلاشمون ادامه بدیم.