مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

نظر رئیس مرکز آزمون در باره اشکالات برخی از سوال های آزمون دکتری ۹۳

دکتر ناصراقبالی با بیان اینکه حوزه تهران به تنهایی حدود ۴۰ درصد ظرفیت کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: از حدود ۷۰ هزار نفر شرکت‌کننده در آزمون، ۳۲ هزار و ۸۱۸ نفر داوطلب حوزه تهران بوده‌اند.

به گزارش پی اچ دی تست، رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد در پاسخ به سؤالی درباره اشکالات برخی از سؤال‌های آزمون، اظهار کرد: سؤالات دوره دکتری کاملا تخصصی است و گروه‌های مختلف آن را طرح می‌کنند.

بنابراین اگر داوطلبان نظراتی دارند، باید به ما اعلام کنند تا به گروه تخصصی طراح سؤالات منعکس کنیم. وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره وجود دو سؤال مشابه در یکی از رشته‌های آزمون دکتری، تصریح کرد: اگر چنین سؤالی واقعا وجود داشته باشد، حذف شده و نمره آن به صورت مثبت برای همه اعمال می‌شود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۶۷)

 1. Golnosh می‌گه:

  بچه ها گذشت دیگه.مهم این عمر یک ساله ما بود که هدر رفت اونم تا الان بی نتیجه.هر سال این صحبتا پیش می یاد ولی سال بعد دوباره تکرار میشه چیزی که کوچکترین ارزشی نداره وقت و عمر ماس! من حقوق خصوصی بودم سوالات به نظرم فوق العاده سخت و غیر استاندار بود .و برام خیلی جالبه با این سوالات این همه ادم بودن که ازمن بهتر جواب دادن!!! جوابا ی سوالات غیر استاندارد رو از کجا می دونستن نمی دونم!

 2. آرزو می‌گه:

  سلام روانشناسی عمومی هم چند سوالاتش جواب صحیح نداشت.!!!!!

 3. ساعد می‌گه:

  سلام سوالهای جبر خطی ک غلط بودن داستانشون چ میشه اخرش؟ کسی میدونه دوستان؟

 4. ارش می‌گه:

  سلام دوستان….. سوالهای درس جبر خطی دوتاش کاملا اشتباه بود و سوالاش هم ک اصلا استاندارد نبودند.دوستان شما میدونید تکلیف این سوالهای غلط چ میشه؟

 5. شهرزاد می‌گه:

  خیلی حرفه که در یک آزمون کشوری آزمون ها این همه افتضاح بازی در سوالات باشه .من عربی شرکت کردم . بالای دفترچه عنوان ی درس دیگه بود سوالات از ی درس دیگه .نوشته بود سوالات بیان و بدیع اما سوالات همه ترجمه بود و از بلاغت خبری در دفترچه نبود.سوال داده بودند ادب و اجتناب در بیت زیر چه نقشی داره اما بیتی وجود نداشت!!!!!!!!!!!!!کاش مسوولا برای آینده از انتخاب طراحان درس بگیرند .ما بیچاره معلم ها اگر ۲۵ صدم در سوالات دانش آموزانمان اشتباه کردیم تا آخر عمر جور پس می دهیم و مواخذه می شویم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱۱۱

  • مهران می‌گه:

   اینجورام که شما میگی نبود . منم سوالات بیان و بدیع رو خوندم ، خالی از اشکال نبود ولی این مشکلاتی که شما نوشتی تو سوالات من نبود . بیشتر نظرات همراه با غلو مطرح میشه . انشالاه همه پذیرفته بشن

 6. علی می‌گه:

  علی (مدیریت)
  کسی ازعزیزان مدیربت دولتی شرکت کرده می خوام با هم مبادله اطلاعات کنیم

 7. الهه می‌گه:

  سلام
  تو رشته اقتصاد ۲ تا سوال امار اشتباه بود

 8. سارا رشته اموزش زبان می‌گه:

  با سلام: سوالات ما اصلا در سطح تصمیم برای انتخاب دانشجوی دکتری نبود جواب دو سوال قسمت اول در قسمت دوم زبان عمومی امده بود. انگار طراحان این سوالات اصلا testing نخواندن. تو را بخدا فقط یک روز صرف طراحی سوال میکردید. در ضمن کتاب testing/ bachman را حتما بخونید

  • جواب سارا آموزش زبان می‌گه:

   با سلام سارا خانم خسته نباشید.
   من هم آموزش زبان دادم. واقعا خیلی سخت بود. دوستان شما چطور دادند؟ درصد رو چطوری پیش بینی می کنید؟ درصد رو چطوری پیش بینی می کنید؟

   ممنون میشم جوابی بدید
   وحید

 9. مریم می‌گه:

  من ازمون سلولی مولکولی دادم
  در سوالات مولکولی چند سوال اشتباه وجود داشت.مثلا نوشته شده بود کدامیک حضور دارد در صورتی که سه پاسخ شامل حضور ندارد میشد.
  اصلا سوالات استانداری نبودند

 10. رضا می‌گه:

  سلام سوالات تئوریهای مدیریت بیشش از حد غیر استاندارد بود چون از ۲۵ سوال ۲۰ سوالش اسامی نظریه پردازان رو میخواست امیدواریم که سال گذشته درست شود و اگر ممکنه سوالات بصورت تشریحی طرح شود مقطع دکترا باید قدرت تجزیه و تحلیل فرد رو بسنجد نه حفظ کردن مطالب و اسامی اشخاص

 11. rose می‌گه:

  با سلام
  سوالات رشته شیمی دانشگاه آزاد هم خالی از ایراد نبود مخصوصا که سوالات به لحاظ اینکه تایپی نبود تشخیص شیمی فضایی بعضی از فرمولها خیلی سخت بود اینطوری از زدن بعضی از تستها منصرف میشدم.

 12. باران 93 می‌گه:

  کسی اطلاع داره که بلاخره آزمون زبان سراسری تخصصی شده یا مثل سالهای قبل قراره عمومی باشه ؟

 13. بهمن می‌گه:

  سلام دیگه فکر امتحان نباشید چیزی که باید میشد شد و تمام شد کسی الان موفق است که برنامه ریزی کنه و برای بعد آماده بشه حالا یا خواندن دوباره یا برای مصاحبه اماده شدن لطفا از بچه هایی که پارسال برای مصاحبه مدیریت دولتی رفته اند تقاضا می کنم سوالات مصاحبه رو اینجا ذکر کنند و کلا از جو مصاحبه برایمان توضیح دهند با تشکر از همه دکترای اینده این مرز و بوم

 14. علی می‌گه:

  واقعا سوال ها غیر استاندارد بودن رشته صنایع اتوماسیون منبع تحقیق در عملیات ٢بودفقط از ١سوال امده بود درس برنامه ریزی تولید و سیستم اطلاعاتی این همه این همه موضوع و سررفصل داره از یه موضوع به صورت زنجیروار ٣تا٣تا سوال میدن .واقعا این ازمون روشی برای کزینش افرادی که زحمت کشیدن نبود .

 15. بختیاری می‌گه:

  با سلام
  خدمت تمام طراحان سوالات دکترای حسابداری
  خدایی مگه خبر نداشتین که سوال واسه آزمون دکترای حسابداری میخواین طرح کنین،که واسه ۱۵۰سوال ۱۷۰دقیقه وقت گذاشتین،از تمامی شرکت کنندگان بپرسین ،ببینید کسی بوده که به همه سوالات جواب داده باشه ،بجز اونایی که شانسی جواب داده باشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 16. آرش می‌گه:

  باعرض سلام خدمت همه مسئولین محترم برگزارکنندگان کنکور دکتری , به استحضار مسئول محترم آزمون می رسانم دررشته حقوق عمومی که ما امتحان دادیم بخاطر تحلیلی بودن مباحث ونوع سئوالات وقت کم اوردیم یعنی ۱۰۰ سئوال در ۱۰۰ دقیقه که استاندارد ان براساس روش وزارت علوم بایستی ۱۵۰ دقیقه باشد و دیگر اینکه تستها غیر استاندارد بودند و غیر علمی مثلا درس حقوق تعهدات از ۲۵ سئوال حود ۱۷ سئوال یا بیشتر از شرایط عمومی پیمان (متن مقررات ) سئوال داده بودند واز حقوق تعهدات هیچ خبری نبود دریغ از زحمتهایی که کشیدیم باید اسم آن بخش را بگذارند مقررات پیمان نه حقوق تعهدات , دریغ از زحمتهایی که اساتید بانام حقوق ایران جناب دکتر کاتوزیا جناب دکتر درودیا و مرحوم جناب دکتر شهیدی در این درس کشیدند وچه کتابهایی این عزیزان نگاشتند و چه خون دلها خوردند و … امید است ترتیب اثر داده شود . باتشکر .

 17. مرتضی می‌گه:

  یه فکری به خاطر تفتیش فیزیکی کنید که داوطلبان دوره دکترا را برای موبایل و ماشین حساب می گردند.

 18. مرتضی می‌گه:

  سلام البته این اشتباهات تایپی در مقاطع دیگر در این دانشگاه دیده می شود

 19. روانشناسی عمومی می‌گه:

  سوالات روانشناسی مملو از اشتباه تایپی و علمی بود، نمونه در سوالات کودکان :آمنیو سنتز در ۱۶-۱۴ هفتگی انجام می شود امادر گزینه ها ۱۴-۱۶ ماهکی آمده بود.واقعا متاسفم

 20. اسرا می‌گه:

  با سلام خدمت مدیر سایت و دکترهای آینده ، دررشته کتابداری و اطلاع رسانی ۹۰ درصد سوالها اینطوری بود : این جمله از کیست؟ ۱۰درصد بقیه هم درباره این بود که فلان اتفاق در چه سالی بوده است؟ آیا به اینها می گند سوالات استاندارد معلوم نیست این همه کتاب تخصصی با این همه سوالهای خوب کجا بودند که فقط به این سوالات غیر متخصصانه پرداخته بودند واقعا متاسفم لطفا رسیدگی شود.

 21. پرتو می‌گه:

  سوالات رشته مهندسی هسته ای گرایش پرتو پزشکی افتضاح بودند.
  تعداد زیادی ا سوالات کزینه هیچکدام و صحیح نیست و گزیته ۲و۳ یا همه موارد داشت که اصلا استاندارد نیست

 22. r می‌گه:

  چرا برای رشته آموزش زبان، سوالات تخصصی ضریب ۳-۲-۱ داشته و سوالات زبان عمومی تعداد ۱۰۰ سوال با ضریب ۴ و تعیین کننده اصلی؟
  آیا دانستن زبان عمومی برای قبولی در آزمون دکتری بر داشتن دانش تخصصی ارجحیت دارد؟

 23. مهران می‌گه:

  بنده جامعه شناسی گرایش توسعه شرکت کرده بودم .بر خلاف نظر دوستان ، سوالات مناسب و خوب طرح شده بود . فقط نیاز به مطالعه داشت . البته از نظریه ها سوالت زیادی طرح شده بود که بهتر بود تخصصی تر سوالات رو می دادن. من حوزه آزمونم شیراز بود . برخورد مراقبها و محل آزمون هم عالی بود . فکر کنم قبول شم . تا خدا چی بخواد .

 24. حسین می‌گه:

  دوستان امکان نداره این سوالات طراحش یک استاد دانشگاه در حوزه مربوطه باشه. اصلا شما سوالات را می خوندید می فهمیدید.

 25. حسن می‌گه:

  باسلام…
  از مسوولین تقاضا دارم به سوالات درس زبان تخصصی رشته مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی هم یه رسیدگی بکنن…بعضی از سوالات، نظر خواهی از داوطلب بود.که داوطلب میتونه هر هر چهار گزینه رو انتخاب کنه.اون وقت تکلیف چیه؟

  • رضا مدیریت می‌گه:

   دوست عزیز سوالات زبان فوق العاده مدیریتی بود و عالی بودند. انجایی که شما میگید نظرخواهی بود باید مبتنی بر مباحث تئوریک رشته مدیریت دولتی پاسخ میدادید. البته من چون در تئوری مدیریت قوی هستم و پشتوانه مطالعاتی بسیارقوی در این حوزه دارم می گویم ” زبان دکتری مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی” بهترین نمونه سوال زبان تخصصی بود که در رشته مدیریت دولتی دیدم.
   داوطلب دکتری باید بتواند قدرت تحلیل داشته باشد. نباید با محفوظات درحد دبیرستان امتحان بگیرند. باید توان تحلیل تئوریک یک فرد بخوبی ارزیابی شود. دکتر یعنی یک تحلیلگر تخصصی در رشته خود و نه یک حافظ رشته تخصصی.

 26. زبان فارسی می‌گه:

  با سلام سوالات ادبیات افتضاح بود…..استانداش کجا بود

 27. مینا می‌گه:

  بنظر من اصلا سوالاتش استاندارد نبود نمیدونم اینا طراحان سوال از کجا پیدا میکنن

 28. سمانه ادبیات می‌گه:

  البته انتقار خوبه اما ایرار و اهانت برای هیچ جا سزاوار نیست چه آزار چه سراسری .کسی نمیپسنره میتونه نره و چن سال صبر و تلاش کنه برای سراسری. البته اگه پارتی بازی سراسری رو قبول نراره و اون سیستم رانت رو به این سیستم بی نظم ترجیح می ره.(ببخشیر D کیبورِdم خرابه :) :) :)
  به امیر موفقیت برای همه

 29. سمانه ادبیات می‌گه:

  چه بی نظم پر متقاضی ای!!!!!!! :) :) :)
  جالبه! اینهمه انتقار و اینهمه تقاضا!!!!!!!

 30. ملیسا می‌گه:

  سوالات پر غلط املایی بودن

 31. الهام می‌گه:

  با سلام و ادب به همه خانم و اقا دکترا
  واقعه اینا اگه متخصصن پس متخصصا چی بگن . سوالا پر از اشکال تایپب بود . این زشتهبرای دانشگاه ازادیا. این نهمه پول گرفتمن بعضی جاها بیسکوییت دادن بعضی جاعا ساندیس و …

 32. سپید 90 می‌گه:

  در یکی از سوالات فرهنگ و زبانهای باستانی نوشته شده بود که “نقش کلمه ای که زیر آن خط کشیده شده مشخص کنید” که اصلا زیر هیچکدوم خط نکشیده شده بود. با اینکه من نقش همه رو میدونستم ولی معلوم نبود که کدومو باید علامت بزنم.حالا چی میشه؟

 33. خجسته می‌گه:

  سلام.
  راستشو بخواید یکی از سوالات اقتصاد خرد رشته علوم اقتصادی از ۴ تا گزینه ۲ تا ۲ تا مثل هم بودن یعنی درمجموع دو گزینه ای بود.

 34. ارشام می‌گه:

  سلام بی نظمی دانشگاه ازاد فراوان است.

 35. رضا روانشناسی می‌گه:

  باسلام یکی نیست بگه جناب دکتر اقبالی گزینه همه موارد چه معنایی توی سوالات در سطح دکتری داره اینا چه متخصص هایی هستند که اصول اولیه طرح سوال رو رعایت نمیکنند؟برین از طراح سوالات دانشگاه دولتی سوال طرح کردن رو یاد بگیرین؟

 36. رضا-------------- (علوم سیاسی) می‌گه:

  سوال ۵۱ و ۷۱ علوم سیاسی مثل هم بودن فقط جوابها را جابجا کرده بو ( سوال این بود که از نظر میشلز کدام گزینه ضد ازادی است؟)
  ۲ – اصلا از اندیشه سیاسی در اسلام سوال نداده بودند در صورتیکه داخل دفترچه کنکور جزئ موارد ازمون است

 37. اقای دکتر می‌گه:

  سلام دکتر حقوق جزا .سوالات اشتباه یکی اینکه به جای کلمه مشروع حرف م جاافتاده بود وکلمه شروع نوشته شده بود .۲ اینکه سوال درباره تعلیق داده بودند ولی جواب ها در مورد تعویق بوده .این دو سوال که تابلو اشتباه بودند .باقی یادم نیست .

 38. جزا وجرم شناسی می‌گه:

  میشه اونهایی که اشکالات سوالات را دقیقا عنوان می کنند بگن سوال ها را از کجا گیر آوردن؟

 39. آسمان می‌گه:

  آره خیلی متخصصن واقعا

  خسته نباشن

  خودشونم جواب سوالاشونو بلد نیستن

  فقط میخوان اذیت کنن

  البته من بد ندادم

  ولی فکر میکردم تو آزاد رتبه برتر بشم

  اما الان با خداست…

 40. کتی می‌گه:

  سوالات رشته آموزش زبان اصلا از روش تحقیق که درس مهمیه اصلا سوال نداده بودند!!!!!تاکیدشونم رو دروس عمومی بود تا تخصصی !!!!

  • جواب کتی می‌گه:

   سلام شما منابع آموزش زبان رو بهم دادید اما از اونجا هم نیومده بود.

  • آموزش زبان می‌گه:

   تو رشته ما واسه دانشگاه آزاد از روش تحقیق سوال نمیدن تو دفترچه زده.یعنی هیچ وقت نمیدادن.
   ولی هم پارسال هم امسال ٢ یا ٣ تا سوال مربوط به روش تحقیق اومده بود.تعجب میکنم میگید نیومده بود!!

 41. sara می‌گه:

  سلام روانشناسی تربیتی سوال روانسنجی پدر روانسنجی گالتون هستش نوشته بودند گالثروتن یا یه همچین چیزایی به جای اثر نوشته بودند انتر و به جای سیری؛ مسیلی که باعث شک می شد زبانشم که افتضاح بود حتی یه ریدینگ استاندارد هم نداشت و سوالای داغون رشدهم پنج تا سوال از مبجث نیم صفحه ای کلبرگ گذاشته بودن که دوتاش یه جواب داشت واقعا که دانشگاه ازاد همیشه آدمو سورپرایز میکنه

 42. سپیده روان شناسی عمومی می‌گه:

  خوشم میاد که این مسولین در هر شرایطی حق به جانب اند….سوال پر از غلط تایپی و مفهومی و گاهی تکراری بوده بعد می گن گروه متخصص طرح کردن و این چیزل…انگار متخصصان نمی تونن اشتباه کنند…

 43. سپید 90 می‌گه:

  باسلام رشته ما(فرهنگ و زبانهای باستانی ایران)دو زبانه هست.من زبان فرانسه رو بعنوان زبان خارجه دوم انتخاب کردم.یعنی اول انگلیسی زدم بعد فرانسه.به نظر شما اولویت با کدومه؟میترسم سوالات فرانسه رو با پاسخنامه انگلیسی تصحیح کنن.آخه قبلا سوالات تشریحی بود واضح بود که چطور پاسخنامه تصحیح بشه.لطفا مشکل من رو حل کنید چون با این حساب زبانمو اگه با پاسخنامه اون یکی زبان اصلاح کنن منفی میشم.در صورتیکه من هر دو زبانو خوب زدم.

 44. لیدی می‌گه:

  سلام .در رشته فیزیک هم یه سوال بد نوشته شده بود .مربوط به درس کوانتوم.سوال این بود که کدام گزینه صحیح نیست. و گزینه ۴ کلا بد تایپ شده بود که من نمی دونستم اشکال تایپیه یا عمدا اونجوری نوشتن

 45. بابک می‌گه:

  واقعا جالب است، سوالات زبان تخصصی شماره ۱۰۹ و ۱۱۱ مهندسی سیستم های نرم افزاری یکی بود!

  • آذر می‌گه:

   بله یکی بود!
   و جالب اینجا که سوالات زبان واقعا غیر استاندارد بود! متن ها خییییلی راحت بود ولی سوالات طوری بود که نمیشد جواب رو قطعی انتخاب کرد! به نظرم جواب به نظر طراح برمیگشت تا صحیح بودن گزینه ها! در واقع باید میدیدی که تو این سوال نظر طراح کدوم گزینه است!!!

 46. دکتر بدون روپوش سفید می‌گه:

  اغلاط تایپی بعضا تاثیر گذار در گزینش نهایی پاسخ به فراوانی دیده می شد،لطفا در سنوات بعدی به این مسئله دقت شود.

 47. میخوام دکتر شم می‌گه:

  با سلام سوال علم النفس دوبار تکرار شده بود و یه سوال علم النفس هم غلط بود

 48. سهیل می‌گه:

  در رشته مدیریت مالی درس مدیریت مالی یک سوال در خصوص محاسبه نرخ بازده داخلی دادند ۳ بار این سوال در ارشد اومده که جواب نداره ولی بازهم در دکتری امسال اومد لطفاً منعکس فرمائید.

 49. اعتراض به نحوه سوالات می‌گه:

  دوستان عزیز. من نامه ای به دانشگاه آزاد نسبت به اعتراض سوالات دادم. و روابط عمومی این جواب رو به من داد:
  =======================
  پیام روابط عمومی : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶

  درخواست خود را با ذکر رشته و حوزه امتحانی و ادرس و شماره تلفن به آدرس تهران خیابان پاسداران نبش بهستان ۶ با کدپستی ۱۹۴۵۹۶۱۱۶۷ ساختمان مرکز آزمون ارسال کنید/بررسی خواهد شد چند رور بعد ارسال نامه خود با شماره دبیرخانه ۲۲۵۸۱۳۴۲ تماس بگیرید و شماره نامه خود را دریافت کنید/
  =====
  من در خال نامه نوشتن اعتراض ها هستم
  خواهشمندم دوستان این اعتراض رو عملی کنید چون برخی سوالات حذف میشن

  با تشکر

  • N.E می‌گه:

   با سلام خدمت دوست عزیز، من هم از دیروز که امتحان دادم تو شوک هستم من واقعا خیلی خونده بودم و انتظار داشتم جزء نفرات برتر کنکور شم اما حالا با این سوالات غیر استاندارد نمی دونم چی میشه.

  • حسن می‌گه:

   باسلام…
   از پیگیری شما دوست گرامی سپاس گزارم.
   جامعه به افرادی مثل شما نیاز داره.
   شما حق دارین.برخی از سوالات کاملا سلیقه ای بودن.طرح سوالی با عنوان “شما چی فکر میکنین”اونم در آزمون دکرتی تخصصی چه معنی ای داره؟

 50. اعتراض به رئیس مرکز آزمون از طریق اخبار 20:30 می‌گه:

  با سلام دوستان عزیز. باور کنید دیشب بخاطر ناراحتی آزمون دکتری که خدا سر شاهده عالی خونده بودم جز سوالات مزخرف در زبان تخصصی چیزی نداده بودند، نخوابیدم و الان بدنم درد می کننه. سوالات زبان عمومی اکثرا دو جوابی بودند که صدای بازرس رو درآورد. واقعا وحشتناک بود. بخصوص روش تدریس. دوستان رئیس مرکز آزمون گفته سوالاتی که غیر استاندارد بوده رو اطلاع رسانی کنید و گفتند حذف میشن سوالات. تو این خبر گفتند

 51. سسس می‌گه:

  پذیرفته شده سال ۹۱

درج نظر