مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اهمیت سوابق علمی در پذیرش دوره دکتری از نگاه رئیس سازمان سنجش

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات نمره دهی آزمون دکتری در بخشی کتبی و سوابق علمی را اعلام کرد و گفت: در آزمون دکتری سال ۹۳ تنها موضوع مصاحبه حضوری مطرح نیست و سوابق علمی مجموعه ای از مصاحبه حضوری، سوابق آموزشی و سوابق پژوهشی به عنوان ۷۰ درصد نمره آزمون در نظر گرفته می شود.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نمایندگان سئوال کردند که میزان نمره دهی به آزمون کتبی و بخش مصاحبه که دارای تاثیر ۵۰ و ۵۰ بود به تاثیر ۳۰ به ۷۰ تغییر یافته است و در نتیجه باعث می شود دانشگاه ها اعمال سلیقه کنند که وزیر در همان مقطع توضیحات کلی مطرح کرد که سوابق علمی در آزمون دکتری مطرح است نه صرف مصاحبه.

هر آنچه به بخش مصاحبه آزمون دکتری مربوط می شود

وی با ارائه توضیحات مبسوط در این زمینه یادآور شد: دیگر اینکه بگوییم ۷۰ درصد نمره مصاحبه تنها برای مصاحبه حضوری است غلط است. چرا که برای این ۷۰ درصد مجموع سوابق علمی شامل سوابق آموزشی، سوابق پژوهشی و مصاحبه حضوری در دانشگاه درنظر گرفته شده است.

خدایی اضافه کرد: این سوابق علمی از سوی دانشگاه در پارامترای مختلف و در فرم های مخصوص طراحی شده است و بر اساس آن نمره دهی می شود. داوطلبی که مقالاتی دارد یا رتبه هایی در جشنواره ای کسب کرده و ترجمه و تالیف کتاب دارد در زمان بررسی سوابق علمی اش نمره کسب می کند.

وی اظهار داشت: ضمن اینکه سوابق آموزشی داوطلب شامل معدل کارشناسی، معدل کارشناسی ارشد، مرتبط بودن رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد هر کدام بر اساس فرمولی طراحی شده و بر اساس آن به داوطلب نمره داده می شود که این ها مجموع سوابق آموزشی را تعیین می کند.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: یک بحث دیگر بحث مصاحبه حضوری است که بخشی از سوابق علمی، توانایی و تسلط داوطلب، میزان تجزیه و تحلیل علمی مطلب مورد توجه اساتید قرار می گیرد و در فرم های مربوطه به داوطلب نمره داده می شود.

نقش پر رنگ آزمون کتبی

وی با اشاره به بررسی هایی که در زمینه تاثیر نمره آزمون کتبی و بخش سوابق علمی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: البته در این میان نکته ای که مغفول مانده این است که آزمون کتبی تاثیر بسزایی در آزمون دکتری دارد. بر اساس آمار سال گذشته از تعداد بیش از ۲۱۸ هزار نفر شرکت کننده در آزمون کتبی دکتری سال ۹۱ تعداد ۴۵ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و در واقع ۱۷۳ هزار نفر از فیلتر اولیه آزمون کتبی گذشتند اما در نهایت پس از انتخاب رشته داوطلبان مجاز، تعداد ۲۲ هزار نفر به دانشگاه ها معرفی شدند. در مجموع به نظر می آید که آزمون تنها ۳۰ درصد نمره را تشکیل می دهد اما در واقع تاثیر گذار ترین نقش را آزمون کتبی بازی می کند چرا که با وجود ۳۰ درصد تاثیر، ۱۹۶ هزار نفر غربال شدند.

خدایی تاکید کرد: افراد معرفی شده باید مجموع ۱۰۰ درصدی نمره خود را به صورت ۳۰ درصد نمره آزمون کتبی و ۷۰ درصد نمره سوابق علمی کسب کنند.

سهم هر بخش در قبولی داوطلبان

وی افزود: در نهایت مقرر شد وقتی داوطلب به دانشگاه معرفی می شود ۳۰ درصد نمره آزمون کتبی و ۷۰ درصد نمره سوابق عملی به صورت  ۲۱ درصد مصاحبه حضوری، ۲۱ درصد سوابق آموزشی و ۲۸ درصد سوابق پژوهشی را کسب خواهد کرد.

وی درباره تغییرات در میزان تاثیر آزمون کتبی و نمره مصاحبه و سوابق تحصیلی گفت: نقش آزمون و بررسی میزان تاثیر آن از بازخوردها و فیدبک هایی که به وزارت علوم رسیده است، مورد بررسی قرار گرفت که بر این اساس یک مقدار اختیار بیشتری به دانشگاه ها داده شود اما این اختیار به صورت نظام مند داده شود. در مجموع انتخاب این شیوه بر اساس نظرخواهی از سه گروه دانشجویان، اساتید و انجمن های علمی انجام گرفته است و بهترین نظرات با برآیند نهایی به این جمع بندی رسیده است.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: در زمان انتخاب رشته نیز پارامترهای متعددی از جمله نوع انتخاب رشته، شهریه پرداز بودن دانشگاه انتخابی، انتخاب دوره روزانه، شبانه یا پردیس های شهریه پرداز در معرفی فرد به دانشگاه اهمیت دارد.

 

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۶۴)

 1. رضا می‌گه:

  سلام
  منظور از سوابق پژوهشی، تحقیقات و کارهای پژوهشی در حین تحصیله یا بعد از فارغ التحصیلی هم می تونه باشه؟مهمه چه زمانی باشه؟مرسی

 2. فرهید می‌گه:

  سلام من چون مقاله ام دیر چاپ شد نمره پایان نامه ام ۱۷٫۵ ثبت شد، و معدل کل ام ۱۵٫۷۵ است. آیا امیدی هست در مصاحبه دکتری قبول شم؟میشه پاسخ بدید خیلی استرس دارم. رشته ام مدیریته.

 3. محسن می‌گه:

  سلام من ارشد مدیریت آموزشی از دانشگاه آزاد هستم به نظرتون می تونم در رشته آموزش بهداشت شرکت کنم و فکر می کنید آینده اش خوبه ؟

 4. pari می‌گه:

  سلام دوستان
  من دانشجوی ترم۵کارشناسی رادیولوژیم.قصد دارم واسه ارشدآماده شم و واقعا وقت بزارم از طرفی معدل کمی دارم و خییییلی نگرانم امامقاله ای دارم آماده میکنم…نمیدونم با این وجود اصلا شانسی دارم واسه آزمون یا نه؟!

 5. امتیاز دانشگاه ها موثر در رتبه کنکور می‌گه:

  امسال آیاامتیاز دانشگاه ها مثل سال گذشته است؟سال پیش دانشگاه تهران۱۰۰ بود و دانشگاه بهشتی زیر ۵۰ با اینکه رشته ما در هر دو گروه از نظر علمی یکسان بود ولی چون دانشگاه تهران اسم در کرده یا بعضی رشته هاش موفقه کل دانشگاه رتبه ۱۰۰ داره و این در رتبه بسیار تاثیر گذاره یکی از دوستای خودم که تهران خونده بود با اینکه اصلا برا کنکور سال پیش زحمت نکشید و درصدس هم چندان با من فرق نداشت به خاطر همین ۱۰۰ امتیاز دانشگاش رتبش۱۳ شد خودش هم باورش نمی شد. این امتیاز۱۰۰ جزئ معدل اعمال شده در کنکو رحساب میشه؟
  کسی میدونه آیا تغییری در امتیاز دانشگاه ها امسال انجام شده؟

 6. زهرا (کشاورزی به مشاور گرامی) می‌گه:

  با سلام و وقت بخیر / لطفا اگه کسی از آسمان عزیز خبر داره بگه خیلی وقته ازش خبر نیست / مرسی

 7. elena. shimi tajzie می‌گه:

  سلام دوستان
  من فارغ تحصیل کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم
  می خوام دکترای شیمی دارویی بخونم. میشه کمکم کنید. دانشگاه آزاد این رشته رو داره؟ لطفا راهنماییم کنییییییید ممنون میشم.

 8. مریم به مرصا می‌گه:

  سلام و خسته نباشید.
  آیا میتونید من رو در مورد نوشتن مقاله ریاضی راهنمایی کنید؟از کجا شروع کنم؟رشته من هم ریاضی هستش با گرایش کاربردی.

 9. فریبا می‌گه:

  سلام..من فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت مدرسم..با معدل ۱۸٫۵۶ و چندین مقاله دارم و رتبه اول هستم و معدل من تا نفر دوم حدود ۲ نمره تفاوت داره…اما یک هفته مونده بود تا مصاحبه بدون ازمون این شانس ازم گرفته شد..چون من دوره نیمه حضوری بودم..در صورتی که من رتبه اول در بین تمام گروه های وارد شده بودم اما اینو نادیده گرفتن..استاد راهنمام خیلی تلاش کردن اما نشد..چون قانون تصویب شده وزارت علوم بود…اما این انصاف نیس…واقعا چرا این شانس باید از امثال من گرفته بشه… :(

 10. دانشجو می‌گه:

  سازمان سنجش چطوری یک درصدهای مربوط به مصاحبه حضوری(۲۱ درصد) و سوابق آموزشی(۲۱ درصد) رو محاسبه کرده ، زیاد هم لازم نبود خودشونو اذیت کنن ، ۲۰ درصدی هم میگفتن مشکلی پیش نمی آمد. به جای این همه حساب و کتابشون میشد برای مسائل مهمتری در سطح کلان علمی کشور وقت گذاشت.

 11. پویا می‌گه:

  خودتون هم موندید دارید چکار میکنید
  هر سال یه کاری میکنید بعد توجیه میکنید کارتونو
  همش توجیه بخدا
  همش توجیه

 12. مرضیه می‌گه:

  دوستان موفق باشید

 13. سارا به phdmech93 می‌گه:

  مرسی
  وضعیتتون چطوره؟ مقاله دارید؟ درستون تموم شده؟ اولین سال شرکت میکنید؟
  من ارشد آزاد خوندم . شما سراسری هستید؟

 14. سارا به phdmech93 می‌گه:

  سلام
  شما مکانیک هستید ؟ کدوم گرایش؟
  من تبدیلم
  به نظرتون معدل ۱۴ واسه لیسانس و ۱۶٫۵ واسه ارشد خوبه؟
  خلیلی استرس دارم
  تورو خدا جواب بدید
  مرسی

  • phdmech93 می‌گه:

   سلام
   بله منم تبدیلم.والا هنوز اعلام نشده ۲۰% تو آزمون کتبی تاثیر داره یا نه.واسه مصاحبه هم ضعف معدل رو میشه با یک امتیاز دیگه جبران کرد مطمئن باشید.اصولا معدل بچه های فنی پایینه نگران نباشید

 15. bita می‌گه:

  سلام دوستان
  در کارنامه نمره مصاحبه که دانشگاهها دادن از چنده؟ از ۱۰۰ یا از ۵۰ ؟
  اخه من رزومم بد نبود ولی مثلا یه دانشگاه نمره مصاحبه رو ۴۵ داده میخوام ببینم از ۱۰۰ هست یا از ۵۰ ؟
  البته اون نمره ای که تو کارنامه واسمون زدن نه اون که دانشگاه داده به سنجش؟

 16. ناشناس می‌گه:

  آیا اساتید همه دانشگاها به یه سطح نمره میدن؟ ما خودمونو کشتیم به زور ١۵شدیم. دوستامون بدون هیچ تلاشی همه ١٨ و ١٩ شدن.
  بعدش ما که ترم آخر ارشدیم و هیچ زمانی برا مقاله نوشتن نداشتیم، پایان نامه هم دفاع نشده که از توش مقاله در بیاد چی؟!

 17. حسام می‌گه:

  سلام به نظر من وقتی سهمیه استعداد درخشان برای معدل گذاشتن و سهم ۲۰ در صدی یا بیشتر معدل در آزمون کتبی تکرار ان برای مصاحبه معنی نداره. اگه این طوریه مقالات معتبر دانشجویان نیز باید در تعیین رتبه ازمون کتبی نقش داشته باشه تا افراد ففط با دوتا تست بیشتر زدن یا معدل هایی که اکثرمان می دانیم به حق نیست نتونن شانس یک نفر دیگه برای شرکت در مصاحبه بگیرن. این به عدالت اموزشی نزدیکتر است
  حالا بماند که مصاحبه چگونه پیش خواهد رفت…………

 18. roz63 می‌گه:

  دوستان متوجه شدید که نمره کتبی در بار اول ۱۰۰ درصد تاثیر دارد و پس از معرفی به مصاحبه سهم آن ۳۰ درصد می شود.

 19. رسول می‌گه:

  سلام
  من فارغ التحصیل ۴ سال پیش برق هستم.
  یک مقاله آی اس آی از تز ارشدم دادم. یک مقاله هم فرستادم که حدود یک ماهه داره داوری میشه
  فکر میکنم چاپ بشه.

 20. 23 می‌گه:

  سلام دوستان. من دانشجوی ترم یک دکترای ریاضی هستم و الان احساس میکنم توانایی مقاله دادن و از پس تز براومدن رو ندارم. ۴ماهه استادم بهم فشار میاره من مقاله بدم و من کاری نتونستم بکنم. تا اسفند هم فرصت دارم یه مقاله آماده کنم و استاد از اون به جای امتحان در یه درس نمره بده. ولی دیگه به کل خودم رو باختم.

  • مرصا می‌گه:

   دوست عزیز منم رشته ریاضی ام. اما فعلا کارشناس ارشدم. و برای کنکور می خونم. تقریبا دو ساله که فارغ التحصیل شدم. و با راهنمایی استادم و تحت فشار قرار دادن خودم تونستم دو تا مقاله چاپ شده داشته باشم و چند تا هم برای مجلات فرستادیم. کار در این رشته خیلی سخته ولی اگر کمی تلاش کنی و راهش رو یاد بگیری از پسش برمیایی. در این مرحله فقط می مونه که یک موضوع خوب رو انتخاب کنی. سخت نیست خودت رو نباز. راستی گرایش من آنالیزه.

  • مرجان می‌گه:

   سلام
   کجا میخونید؟
   گرایشتون چیه؟
   میشه بگید با چه درصدایی قبول شدید؟
   من گرایشم جبر جابجایی است
   پارسال قبول نشدم
   امسال دوباره بیشتر خوندم
   بازم امید ندارم قبول شم
   مقاله هم ندارم

  • farnaz می‌گه:

   سلام.منم ریاضی هستم و کاربردی
   پارسال از سهمیه استعداد درخشان متاسفانه قبول نشدم و امسال کنکور شرکت کردم و دو مقاله آی اس آی چاپ شده دارم و چند مقاله ارسال شده
   به نظرم اگه به این سرعت باید مقاله بدید هرچه سریعتر مقاله ای رو انتخاب کنید و باز کنید و سپس با مطالعه کارهای مشابه انجام شده مقالات رو تلفیق کنید و مثلا با روش یه مقاله مقاله ای دیگه رو حل کنید
   مسلما راحت و سریع جواب میگیرید
   موفق و پیروز باشید

 21. امین می‌گه:

  سلام
  من با این سبک که سوابق آموزشی با ضوابط مشخص در قبولی بیشترین تاثیر رو داشته باشه خیلی موافق و خوشحال هستم

 22. دلخور می‌گه:

  یعنی عملاً بیشتر قبولی در آزمون بر می گرده به معدل!
  ۲۰ درصد با رتبه محاسبه میشه
  ۲۰ در صد هم توی مصاحبه!

 23. arash می‌گه:

  من سه تا ای اس ای و چندتا پژوهشی دارم اومدیم گفتناین چیه هر کدوم یه امتیاز.بعد من به کی شکایت کنم؟

 24. ریاضی می‌گه:

  منظور از سوابق آموزشی چیه؟

  • تاریخ جهان می‌گه:

   معدل رو محاسبه میکنن برا سوابق آموزشی ریاضی جان…

   • phdmech93 می‌گه:

    تاریخ جهان و ریاضی در خبر قبلی قید شده بود معدل کارشناسی و ارشد،نمره زبان،سابقه ی تدریس،توصیه نامه علمی و نمره در دروس تخصصی در بخش آموزش محسوب میشود.موفق باشید

    • باران 93 می‌گه:

     این سابقه تدریسی که در قسمت آموزشی لحاظ میشه حتما باید در زمینه رشته تحصیلی خودمون باشه ؟ مثلا من سابقه تدریس در سیستم مدیریت کیفیت ایزو دارم توی شرکتی که کار میکنم و ربطی هم به رشته تحصیلیم نداره . آیا این امتیاز داره ؟ لطفا اگر کسی اطلاعاتی داره جواب بده

   • دلخور می‌گه:

    وقتی ۲۰ درصد از رتبه ی آ‍زمون مربوط به معدله دیگه چرا دوباره ۲۰ درصد دیگه رو باز میذارن برا معدل؟؟؟؟
    بخدا این اجحافه!
    آقا شاید یه نفر توی ایام امتحان پایان ترم ارشدش به یه بدبختی مبتلا شد و نتونست بخونه دیگه باید تا آخر عمر تاوان بده
    بقرآن من ترم سوم که ۱۴ واحد ارشد داشتم درگیر مراسم مادرم بودم و نمره هام کم شد
    چرا !!!!!!!!!!!!!

    • phdmech93 می‌گه:

     خب تو روز مصاحبه توضیح بدین چرا معدلتون کم شده ریزنمرات را به همراه داشته باشید حتما که فقط یک ترم نمرات پایین داشتین.مطمئن نیستم معدل تو رتبه تاثیر میزاره یا نه با این ۳۰% اعلام نشده، شده؟
     روح مادرتون هم شاد

    • phdmech93 می‌گه:

     دوست عزیز نگران نباش چند فاکتور باهم میشه ۲۰% انشاالله بقیه جبران این معدل را میکنه براتون

    • پلیمر می‌گه:

     سلام من با شما موافق هستم وقتی یک سری که معدل بالا دارند از طریق استعداد درخشان پذیرفته میشن و به حقشون میرسند. به نظر من دیگه اینجا نباید معدل انقدر پررنگ بشه..

     • مهسا می‌گه:

      دوست عزیز تعداد کسانی که با استعداد درخشان میگیرن خیلی کمه. خب به هر حال کسی که معدلش خوبه با کسی که نیست فرق داره دیگه!

 25. سوال می‌گه:

  دوستان بنظرتون نمره مدرک زبان مربوط به کدام قسمت خواهد شد؟

 26. برق می‌گه:

  ممنون از شما آقای خدایی…بابت تلاش هاتون ازتون ممنونیم

 27. همشهری می‌گه:

  سوال:
  چه تضمینی هست که دانشگاه ها این موارد را اعمال کنند؟ در واقع, اگر تبعیت نکردند و مثلا خود دوباره آزمون کتبی در مصاحبه گرفتند و هفتاد نمره را مدیریت شده بنا به نظر خود اعمال کردند , آیا ناظری از سازمان سنجش در جلسه هست که تذکر دهد؟

  • فریاد می‌گه:

   این دقیقا بلایی است که در مصاحبه دکتری بر سر من و دوستم آوردند. خارج از فرم امتیاز بندی و بر اساس سلیقه شخصی افرادی را بر گزیدند که در سایر دانشگاهها امتیاز کمتری از ما کسب کرده بودند. سوال اینست اگر ضوابط را رعایت نکردند چه کسی پیگیر مسئله است ؟ جواب هیچکس

  • احمد می‌گه:

   طبیعتا خیر

درج نظر