مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

پرطرفدارترین گروه های آزمون دکتری ۹۳

مشاور عالی سازمان سنجش ضمن ارائه آماری جدید از پرطرفدارترین و کم طرفدارترین گروه های آزمایشی کنکور دکتری ۹۳ گفت: کنکور دکتری ۹۳ پرداوطلب ترین کنکور در این ۴ سال خواهد بود.

حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترین آمار کنکور دکتری سال ۹۳ دانشگاههای کشور، گفت: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۳ برای پذیرش دانشجو در ۸ گروه آموزشی و ۲۶۷ کد رشته امتحانی با تعداد ۲۴۰ هزار و ۳۶۱ داوطلب که از این تعداد ۱۰۲ هزار و ۲۳۴ نفر زن و ۱۳۸ هزار و ۱۲۷ نفر مرد هستند، در صبح جمعه ۱۶ اسفند سال جاری، در ۵۳ شهرستان مختلف کشور و در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این آزمون از تعداد داوطلبان ثبت نام کننده، تعداد ۱۰۵ هزار و ۸۸ نفر در گروه علوم انسانی، ۳۵ هزار و ۱۴۹ نفر در گروه علوم پایه، ۴۶ هزار و ۱۱۰ نفر در گروه فنی و مهندسی، ۲۲ هزار و ۶۰ نفر در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، ۹ هزار و ۷۸۵ نفر در گروه هنر، تعداد ۳ هزار و ۴۸۷ نفر در گروه علوم پزشکی، ۲ هزار و ۹۲ نفر در گروه دامپزشکی، ۱۶ هزار و ۵۹۰ نفر در گروه زبان ثبت نام و در آزمون مربوط شرکت می کنند.

علوم انسانی دارای بیشترین شرکت کننده در کنکور دکتری

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش، گروه آموزشی علوم انسانی با تعداد ۱۰۵ هزار و ۸۸ داوطلب دارای بیشترین و گروه دامپزشکی با تعداد ۲ هزار و ۹۲ نفر دارای کمترین داوطلب هستند.

وی درباره زمان توزیع کارت کنکور، خاطرنشان کرد: اطلاعیه سازمان سنجش به منظور دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوط همچنین نحوه برگزاری آزمون در روز یکشنبه فردا ۴ اسفندماه روی سامانه سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد و در نشریه پیک سنجش در روزهای ۵ و ۱۲ اسفند منتشر می شود.

زمان توزیع کارت کنکور

توکلی افزود: کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوط از سه شنبه هفته آینده ۱۳ اسفندماه بر روی سامانه سازمان قرار می گیرد و داوطلبان می توانند از همان روز تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۱۵ اسفندماه می توانند نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

مقایسه آماری کنکور دکتری در سالهای گذشته

مشاور عالی سازمان سنجش همچنین به ارائه یک مقایسه آماری در کنکورهای سال ۹۰ تا ۹۳ دکتری پرداخت و درباره میزان افزایش داوطلبان طی این ۴ سال، اظهار داشت: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۰ تعداد ۱۳۱ هزار و ۱۴۷ داوطلب، سال ۹۱ تعداد ۱۷۸ هزار و ۴۵۳ داوطلب، سال ۹۲ ۲۱۷ هزار و ۸۶۶ داوطلب و در آزمون دوره دکتری سال ۹۳ تعداد ۲۴۰ هزار و ۳۶۱ نفر متقاضی شده اند.

توکلی خاطرنشان کرد: داوطلبان آزمون دکتری سال ۹۳ نسبت به تعداد داوطلبان سال ۹۰ تعداد ۱۰۹ هزار و ۲۱۴ نفر و نسبت به داطلبان سال ۹۱ تعداد ۶۱ هزار و ۹۰۸ نفر و نسبت به داوطلبان سال ۹۲ تعداد ۲۲ هزار و ۴۹۵ نفر افزایش داشته است.

به گفته توکلی تعداد معرفی شدگان اصلی و معرفی شدگان تکمیل ظرفیت برای شرکت در مصاحبه آزمون دوره دکتری سال ۹۰ تعداد ۱۸ هزار و ۹۵۲ نفر، سال ۹۱ تعداد ۲۱ هزار و ۹۲ نفر، سال ۹۲ تعداد ۲۸ هزار و ۵۳۳ نفر هستند.

وی گفت: تعداد معرفی شدگان اصلی و معرفی شدگان تکمیل ظرفیت برای شرکت در مصاحبه آزمون دوره دکتری سال ۹۲، نسبت به سال ۹۱ تعداد ۷ هزار و ۴۴۱ نفر و نسبت به سال ۹۰ تعداد ۹ هزار و ۵۸۱ نفر بیشتر است. تعداد پذیرفته شدگان اصلی و پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سال ۹۰ تعداد ۶ هزار و ۴۷۴ نفر، سال ۹۱ تعداد ۱۰ هزار و ۲۸۵ نفر و سال ۹۲ تعداد ۱۱ هزار و ۴۴۵ نفر است. همچنین تعداد قبولیهای اصلی و پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون دکتری ۹۲ نسبت به سال ۹۰، تعداد ۴ هزار و ۹۷۱ و نسبت به سال ۹۱ تعداد ۱۱۶۰ نفر بیشتر است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۲۸)

 1. سمیه می‌گه:

  سلام بچه ها شما می دونید دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشجو بدون آزمون می گیرد یا نه؟ (منظورم استعداد درخشان هست!!!!)

 2. خانم دکتر بیکار می‌گه:

  اصلا نگران نباشید بیشترین شرکت کننده رشته علوم اجتماعی می باشد

 3. داوطلب ادیان به آقا سجاد می‌گه:

  آقا سجاد شما رشتتون چیه؟ منظورم اینکه از رشته ادیان و عرفان سررشته دارین؟یا همین جوری میگین هیچکدوم؟!

 4. معصومه رحیمی فومشی می‌گه:

  سلام دکتری ۹۳ را انقدر تبلیغ می کنید خوب و فلانه بابا جواب کلید و پاسخ سوالات ۹۰ تا ۹۲ تخصصی رشته های مختلف را در سایت بزارین لطفا

 5. کسایی که شیمی معدنی خوندن کمکککککک می‌گه:

  کسی میدونه گسترش لایه ظرفیت تو اتم های P, Si, Sn تو ترکیباتی مثله SnCl4 ,… چه زمانی اتفاق میوفته؟همین ترکیب میتونه ۲تا کلر دیگه هم بگیره و لایه والانسش ۱۲ الکترونی بشه.اما چطوری؟

  • مرتضی -شیمی می‌گه:

   سلام من فکر میکنم این عناصری که نوشتین با توجه با اینکه لایه های اربیتال d هم دارند میتونند طرفیتهایی علاوه بر ظرفیت یا عدد اکسایش معمولشون اختیار کنند
   در حالیکه برای عناصری مثل نیتروژن در مقایسه با فسفر چنین قابلیتی وجود نداره.
   پس خلاصه بخوام بگم: چون اربیتال d هم دارند

  • سعید می‌گه:

   عزیزم با قدرت خدا همه چیز ممکنه

  • بچه زرنگ شیمی معدنی می‌گه:

   در عناصر سنگین تر به علت نزدیک بودن سطح S و d آنها امکان همپوشانی بین این دو اوربیتال فراهم هست و به عبارتس انتقال الکترون با انرژی کمی انجام میشه در این حالت اتم های متصل جفت الکترون خود را وارد اوربیتال d مرکزی میکنن.
   البته یک نکته ای هم بگم بعید میدونم استادی اینو گفته یاشه و اینکه SnCl4 به دلیل پدیده زوج بی اثر پایدار نیست و به صورت SnCl2 وجود دارد.
   موفق باشید.

 6. خانم دکتر می‌گه:

  شک نکنید بیشترین رشته علوم اجتماعی می باشد

 7. مهشید ادبیات به پرنیان می‌گه:

  درود برشماها!چرا نگرانید برفرض بدونید سوالهای هر بخش چند تاست وقتتون را هدر ندین ازمون دولای خیلی راحت تر از ازاد هست شما در دل سوال ها جواب پیدا میکنید کافیست کمی دقت کنید من امسال میخوام امتحان بدم متاسفانه استرسی که از برخورد بد عوامل برگزاری امتحان تا صندلی های نامناسب وفضای بد امتحان خیلی بدتر از این هاست که شما میگین من پارسال از برخورد مراقب ها که بد بودند و دیر توزیع کردند سوالات را ناراحت شدم و گوینده ی حوزه که به اشتباهی وقت مارا تمام شده اعلام کرد وبرگه را جمع کردند عصبانی شدم وامتحانم بد دادم الان که دارم تو خونه سوالات میزنم میبینم راحت بودتد ومن میتونستم قبول بشم پس نصف زحمت های ما که باید نتیحه بده تو چگونگی برگزاری امتحان وشرایط روحی ما دران ساعته درسته اقایان وخانم ها؟

 8. داوطلب ادیان می‌گه:

  دوستان کسی از دانشگاه ادیان و مذاهب قم اطلاع داره؟ مدیر محترم سایت شما اطلاع دارید که از نظر اعتبار مدرک چگونه است؟ بین مدرک آزاد و مدرک ادیان و مذاهب قم کدام معتبر تر است ؟ با تشکر

 9. نگار می‌گه:

  هر یک روز در میان این حرف ها رو تکرار می کنند.

 10. دکتر 93 می‌گه:

  یکی به من بگه ۳۰ سوال زبان انتخابی یعنی چی؟

 11. فرنوش می‌گه:

  پرطرفدار ترین رشته علوم انسانی هم فکر کنم حقوق باشه

 12. pirooz می‌گه:

  من هم با شما موافقم مدیریت ۸۲

 13. mani می‌گه:

  با سلام خدمت مدیر محترم سایت و دوستان عزیز
  من شنیدم سازمان سنجش و وزارت علوم تنها پردیس هایی رو قبول داره که از طریق آزمون سرارسری اقدام به جذب دانشجو می کنند و باقی روش های جذب دانشجو توسط پردیس ها نظیر برگزاری امتحان داخلی رو قبول نداره.
  مدیر محترم سایت نظر شما چیه؟

  سلام
  مدرک پردیس هایی که با کسب مجوز از وزارت علوم از طریق آزمون داخلی پذیرش می کنند نیز کاملا معتبر است.

 14. مدیریت 82 می‌گه:

  این همه امار و درصد به چه درد من داوطلب میخوره؟ این مدت در مورد تعداد سوالات ازمون به تفکیک درسا اطلاعات میدادید، که من داوطلب با این همه ابهام نرم سرجلسه امتحان!!

  • حسابدار می‌گه:

   درود بر شما کاملا موافقم

   این همه آمار و ارقام و اینکه هر هفته بیان می کنید که ۳۰سوال استعداد و ۳۰ سوال زبان و …. چه فایده ای دارد؟

درج نظر