مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

مخالفت وزارت علوم با ساماندهی پذیرش دکتری در مجلس

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی از مخالفت وزارت علوم و سازمان سنجش خبر داد و گفت: این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: یک فوریت طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ تحصیلات تکمیلی به دو کمیسیون مربوطه ارجاع شد که ما به عنوان مجموعه وزارت علوم و سازمان سنجش در دو کمیسیون آموزش و تحقیقات و همچنین بهداشت و درمان حاضر شده و نظر خود را اعلام کردیم.

خدایی خاطرنشان کرد: در کلیت نظر وزارت علوم، مخالفت خود را ابراز کرده است چرا که با توجه به جمع بندی های انجام گرفته این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

وی اظهار داشت: در نهایت وزارت علوم مخالفت خود را با طرح سنجش و پذیرش در حوزه تحصیلات تکمیلی اعلام کرد.

به گزارش مهر،  رضا صابری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طراح طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ تحصیلات تکمیلی تاکید کرده بود که با این طرح پذیرش دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری ساماندهی می‌شود.

وی یادآور شده بود: تا به امروز ما در مجلس قانونی برای نظام‌مند کردن سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی نداشتیم به همین خاطر در کشور بین ۳ دستگاه مهمی که دانشجو می‌گیرند از جمله وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد سه سلیقه متفاوت اعمال می‌شود که این جای تامل دارد.

صابری با انتقاد از تغییر پی درپی سهم آزمون در قبولی  مقطع دکتری، تاکید کرده بود: با مطرح شدن این طرح، سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی به لحاظ نظام سنجش ساماندهی می شود و این طرح برای تعیین تکلیف دانشجویان برای پذیرش در این مقاطع است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۴۵)

 1. nemi می‌گه:

  سلام خسته نباشید به همه دوستان که مصاحبه رفتن خصوصا دوستان رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد، یه سوال داشتم خواهشا اون دوستانی که مصاحبه میکروبیولوژی رفتن جواب بدن؟
  سوال های مصاحبه چی بودن؟

 2. سمیرا می‌گه:

  کاش وزارت علوم مثل وزارت بهداشت هم آزمون زبان نداشت یعنی باید از قبل یه مدرک زبان می گرفتیم بعدش هم مرحله مصاحبه بصورت مرکزی انجام می شد اون وقت امکان دخیل بودند سلیقه ها کم می شد چرا وزارت علوم نمیاد مثل وزارت بهداشت عمل کنه که اتفاقاً به نظر بنده و خیلی از دوستانی که می شناسم منطقی عمل می کنه و مثل وزارت علوم هرساله باعث این همه اعتراض نمی شه و بچه های بهداشت با آرامش بیشتری درس می خونم لطفا مسیولین یه بررسی هم در این زمینه انجام بدهند.

 3. سمیرا می‌گه:

  با شما کاملا موافق آقا مرتضی

 4. ساناز می‌گه:

  دوستان به نظرتون اختلاف تراز نمره بین رتبه اول دعوت شده به مصاحبه با نفر اخر دعوت شده چقدره؟ این اختلاف به نظرتون با چند نمره تو مصاحبه جبران میشه؟

 5. سعید می‌گه:

  دقیقا درسته… فرق ارشد و دکتری تو اینه که تو ارشد اگه همچین دانشجویی باشه زندگی خود دانشجو خراب می شه… ولی تو دکتری زندگی شاگرد و استاد وابسته به هم می شه… چون اول این که امتباز داره واسه استاد اگه دانشجوی دکتری فارغ التحصیل کنه… دوم اینکه تا اون فارغ التحصیل نشه دیگه به استاد دانشجوی دکتری دیگه ای نمیدن… واسه همینه که اساتید واسه دکتری اینقد پافشاری می کنن رو مصاحبه… گر چه تو ۵ دقیقه مصاحبه چیز زیادی عایدشون نمی شه اما حداقل یه دانشجوی خودشونو می تونن بگیرن که بهش اطمینان دارن…

 6. مهران می‌گه:

  وزن مصاحبه باید به حداقل برسه

 7. سعید می‌گه:

  دوستان همین حالا که حالاشه تاثیر نمره ازمون ۱۰۰ درصده و مصاحبه صفر!!! چون من اگه از پس امتحان تستی برنیام نمی تونم به مصاحبه دعوت شم… جالبه… شما فرقتون با دوستتون تو کنکور اینه که شما یه تستو اشتباه زدین و اون یه تستو نزده… رتبش ۵۰ نفر کمتر از شما می شه… از طرفی کسایی که تو کنکور زیاد می خونن متضررین اصلین… چون می بینن همه سوالاتو بلدن اما وقتشو ندارن و مدیریت زمان هم نمی تونن انجام بدن و استرس هم دارن…چون سرنوشتشون قراره تو ۴ ساعت رقم بخوره!!! بعد یه نفر زیاد نخونده… میبینه تعدادی از سوالا رو بلده… وقت هم طبیعتا کم نمیاره… اونوقت نفر اول گرچه بیشتر بلده ولی به خاطر عامل زمان، استرس و اشتباهات سهوی می زنه ۲۲ درصد… نفر دیگه چون اکثرا بلد نبوده سوالارو فقط یه تعدادی رو بلد بوده می زنه ۲۵ درصد… اختلاف رتبه شون ۱۰۰ نفره… اولی مجاز می شه برای شبانه و دومی برای روزانه…
  من خودم تجربه شو پیدا کردم تو آزمونا… هر وقت زیاد خوندم از بس دیدم همه سوالا رو بلدم مونده بودم کدومو جواب بدم… ولی تو هر آزمونی که کمتر خوندم دیدم استرسم کمتره… راحت جواب دادم به سوالا… چون اکثر سوالا رو بلد نبودم…
  پس می بینی که آزمون “تستی در وقت محدود” علاوه بر مواردی که قبلا گفتم، از این نظر هم آزمون عادلانه ای نیست…

  • سعید می‌گه:

   من می گم اصن چه معنی داره منی که مثلا از ۹۰ تا سوال ۵۰ تاشو بلدم با کسی که از ۹۰ تا سوال ۳۰ تاشو بلده فقط به خاطر عامل زمان نمره مون تفاوت چندانی نکنه… مگه نه اینکه می گیم عدالت، رقابت… این عادلانه است؟ وقت بدین من اون ۲۰ تا سوالو بزنم بعد مقایسه کنید درصدارو…
   من می گم… آزمون تستی فقط با برقزاری شرایط زیر به صورت همزمان “تاحدودی” عادلانه است.
   ۱) زمان پاسخگویی به اندازه حل تشریحی تست
   ۲)برابری وزن پاسخ های مثبت و منفی
   البته آزمون تستی و مصاحبه و سوابق پژوهشی در کنار هم سنجیده شه… نه آزمون زمینه ای باشه برای ورود به مصاحبه و بررسی سوابق پژوهشی…
   در نهایت سازمان سنجش تصمیم گیرنده باشه…

  • چکاوک می‌گه:

   کاملا حق با شماست آقا سعید
   ممنون

 8. چکاوک می‌گه:

  امیدوارم هر کس حقشه دکتری قبول بشه
  اما مصاحبه باید باشه و یک تست نمیتونه نشان دهنده شایستگی باشه
  چون خیلیا با نزدن تست رتبه خوب آوردند نه در زدن تست! در ثانی نصف کسایی که نمیتونند پذیرش مقاله در سال اول بگیرند به این دلیل هست که بار علمی و گهگاهی نوشتاری اون مقاله ایراد داره پس توانایی عده دیگر را نادیده نگیرید
  مقالات پولی سریعا به وسیله اساتید چک میشوندو امتیازی حداقل یا اصلا دارای امتیاز نمیشوند
  اینقدر گناه اساتید را به جان نخرید چون زشته وقتی چیزی به نفع شما نیست فورا اسم پارتی بازی رو بر روی آن می کشید! پس به دلتون رجوع کنید مطمئنا به شما دروغ نمیگه به طوریکه هر کس میدونه واقعا حقش چیست
  پس دیگه بسپارید به خداوند
  انشالله همه شاد باشند موقع دیدن نتایج

 9. منتظر می‌گه:

  سلام

  ۱ سوال داشتم.

  اگه تو دوره کارشناسی ۱درس رو به خاطر تقلب ۰٫۲۵ گرفته باشم آیا تاثیری در صلاحیت عمومی داره؟ تو پرونده هم درج شده

  سلام
  تنها کسانی که سابقه سیاسی یا قضایی حادی داشته باشند امکان رد شدن در مصاحبه را دارند.

 10. آموزش می‌گه:

  من خودم تا حالا نزدیک ۸ تا مقاله نوشتم. ولی احساس میکنم این مقاله ها چیزی به رشته من اضافه نمیکنه. ولی در مقابل وقتی یک کتاب مرجع و قابل قبول که دنیا قبولش دارند رو میخونم احساس میکنم اون با ارزش تر هست. مشکل از این جا شروع میشه که واقعا اکثر مقالات ایده جدید ارائه نمیدن. ایده ای که حداقل ۲ تا تلنگر به افراد اون رشته بخوره.

  • سعید می‌گه:

   ولی من به شخصه واقعا بعضی مطالب درسی رو توی مقالات یادگرفتم… واقعا برای من خیلی موثر بود… کلی چیز از داورا یاد گرفتم…

  • ناشناس می‌گه:

   من خیلی از مطالبی را توی کتابها خوندم زمانی دقیقا متوجه شدم که به طور عملی اون مطالب را در آزمایشگاه از نزدیک لمس کردم. چرا شما همه رشته ها را مثل هم میدونید؟

 11. علی می‌گه:

  دوستان سلام
  کلاسای دکتری علوم انسانی چند روز در هفته س؟

 12. نازنین می‌گه:

  سلام دوستان
  سایت رسیدگی به درخواست از مجلس از طریق لینک زیر

  http://www.parliran.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=3779

 13. ... می‌گه:

  به نظر من هم باید مصاحبه باشه و هم آزمون. وزن مصاحبه هم حتما باید خیلی بالاتر از آزمون باشه.اما سنجش هم باید یه نظارت جدی بر نحوه امتیازدهی در مصاحبه داشته باشد. من امسال برای مصاحبه به چند دانشگاه رفتم. متاسفانه بعضی از دوستانی بودند که چندین ماه وقت گذاشته بودن و به جد درس خونده بودن تا در آزمون پذیرفته بشن و رتبه های خوبی هم داشتن و لی دریغ از یه کم کار علمی و پژوهشی و یا حداقل علاقه به اون. اصلا هدفشون از اومدن به دوره دکتری فقط گرفتن مدرک بود و برنامه می چیدن که بعد از قبولی یه جوری از زیر کار علمی در برن. وقتی این بچه ها رو دیدم واقعا تاسف خوردم که مثلا ممکنه یکی مثل من که این همه خودم رو این درو اون در می زنم تا یه مقاله خوب بنویسم و کلی هم سرش خفت میکشم با یکی مثل اون که فقط صرفا رتبه خوبی داره سر یک کلاس بشینم.مقطع دکتری مقطعی برای انجام کارهای علمی و پژوهشی هست و باید کسی که میاد توی این مقطع توانایی این کار رو داشته باشه و لااقل براش مهم باشه.البته همونجوری که همه شما می دونید وضع مصاحبه ها اصلا عادلانه نیست. یعنی اساتید اصلا حاضر نیستند ریسک بکنند و دانشجویی غیر از دانشجوی خودشون رو انتخاب کنند، حتی اکر اون دانشجو خیلی سطح علمی بالایی داشته باشه و فقط مشکلش اینه که دانشجوی اونها نبوده. ای کاش سازمان سنجش ابزار نظارتی قوی بر نحوه امتیاز دهی مصاحبه ها داشت اون وقت حق به حق دار می رسید.من خودم هم رتبه تک رقمی دارم و هم رزومه خوب، فقط مشکلم اینه که دانشگاه شهرستان بودم. زمان مصاحبه رزومه و سطح علمی دوستانی که در دانشگاه های مادر بودند رو دیدم.شهریور خدمتتون میرسم تا بگم کجا قبول شدم و اونا کجا قبول شدن.

 14. مهران می‌گه:

  نگاه کنید الان تو ازمون ارشد نزدیک به یک میلیون شرکت کننده داریم،یک چهارم اینها هم تو دکتری بعد فراغ التحصیلی می خوان شرکت کنن، پس با این حجم شرکت کننده پذیرش سنتی مصاحبه جواب گونیست، بهتره که ازمون بطور متمرکز برگزار بشه!

 15. مهران می‌گه:

  همه باید متحد باشیم و به وضع موجود اعتراض کنیم، ماکه موش ازمایشگاهی نیستیم هر سال یک روش گزینش برای ما تعیین میکنن،سایت رسیدگی به شکایات رو لطفا بزارید تو سایت؟

 16. حسین می‌گه:

  وزن ۷۰ مصاحبه اصلا چه مفهومی داره؟مگه وزن مثلا ۲۵ درصدی مصاحبه باعث نقش استاد نیست .بهانه نقش استاد و… ذهن ادمو وادما رو فقط یه جا می کشونه اونم ……؟

 17. حسین می‌گه:

  عزیزان کنکور سوالات یکسان برای همس ویه دستگاه ساده بدون عقل واحساس پاسخ نامه ها رو تصحیح می کنه. مثل استادا نیست که بگن فلانی اینه و…/ تو وقتی درستو بلد نیستی چطوری مقاله بلدی بنویسی. اخه یکی بگه ما که پول نداریم بدیم مقاله برامون بنویسن چه گناهی کردیم ؟

  • سعید می‌گه:

   دوست عزیز کسی که مقاله می نویسه مطمئنا اونقدر به زمینه های درسی وارد هست که تونسته این کارو بکنه… دوم اینکه وقتی مقاله می نویسی عاملی به نام زمان ۱ دقیقه ی تست نیست که بگه سریع جواب بده یا یادت بیاد… تو مقاله قدرت و زمان فکر کردن داری… وقتی مقاله می نویسی تازه می فهمی کاربرد اون تئوری هایی که خوندی چی بوده… تازه می فهمی وقتی تو فلان کتاب گفته مثلا در فلان مدل، این موارد باید رعایت بشه یعنی چی؟
   شما که مثل من نه پول داری که بدی مقاله بنویسن برات نه پارتی، مثل من خودت مقاله بنویس… بفرست ژورنالای ایرانی یا اگه لاتینت خوبه بفرست ژورنالای اونور… من تا حالا به غیر از خرج تلفن و کامپیوتر هیچ خرج دیگه ای بابت مقاله نکردم… می دونی واسه هر مقاله ای که نوشتم چقد مقالات بیس رو مطالعه کردم.. چقد help نرم افزار رو مطالعه کردم واسه اون روش… چقد زحمت کشیدم تا جواب اصلاحات داوری رو بدم… می دونی چقد دنبال آمار و اطلاعات مختلف گشتم… می دونی چقد تو سفر و غیر سفر این مقالات و help نرم افزار رو که لاتین بود مطالعه می کردم… می دونی چقد زمان صرف می شد تا به نتیجه برسه برآوردای نرم افزاریم… می دونی واسه یه آزمون ساده چقد منابع لاتین و فارسی رو مطالعه می کردم… می دونی چه حالی میشه آدم وقتی کلی امار و اطلاعات جمع کرده و تبدیلشون کرده و وارد نرم افزار کرده حالا به یه دلیل ساده نرم افزار جواب نمی ده… برآوردات درس در نمیاد… بله دوست عزیز.. مقاله نوشتن زحمت داره… بله بعضی ها هم هستن پول می دن واسشون مقاله می نویسن… ولی اینو باید استاد با سوالاش تشخیص بده… این دیگه هنر استاده…
   من کارامو خودم با قلم خودم می نوشتم.. حتی مقدمه شو که می تونی از جاهای دیگه برداری و رفرنس بدی و هیچ اشکالی هم نداره رو خودم می نوشتم. چون می گفتم اگه منم همونی رو بنویسم که یکی دیگه نوشته اینجوری چیزی تولید نمی شه… بعدش اونقد پیگیر می شدم و ایرادات رو با دقت رفع می کردم که فصلنامه نتونه چیزی بگه یا مقاله رو رد کنه… نه اینکه یه ایراد به کارم بگیرن بگم ولش کن کی حال داره و بعد بی خیالش شم… به خاطر تمام این زحمتایی که می کشم، فقط مقالاتمو واسه ژورنالای علمی-پژوهشی می فرستم. چه معنی می ده اینقد کار کنم بعد بفرستم کنفرانس یا علمی-ترویجی…
   بله دوست عزیز.. مقالاتی هم هستن که با پارتی نوشته می شن… حالا یا استاد با داور آشناست یا هر مسئله دیگه ای… ولی خوب اونجا هم یه چیزایی رعایت می شه…
   شما هم زحمت بکش و پیگیر باش تا مقاله بنویسی و برای چاپش هم پیگیری کن…

  • مرصا می‌گه:

   دوست عزیز همه یه جور نیستن. بهتره خشک و تر رو با هم نسوزونیم. من هم کم برای مقاله هام زحمت نکشیدم. ولی چون به قول شما یه عده پول دادن و مقاله نوشتن، دلیل بر این نمیشه که ما هم از حق خودمون استفاده نکنیم و یا طبق چند تا comment بالاتر نمره مصاحبه رو کم کنن!

  • ناشناس می‌گه:

   هر کسی که تحصیلات دانشگاهی داشته باشه و واقعا در محیط دانشگاه ، دانشجو ب وده میدونه که : هیچوقت و هرگز مقالات به قول شما پولی ، مقاله ISI نمیشن و توی کنفرانس های بین المللی معتبر پذیرفته نمیشن !!!!!!!!!!!!

   • رها می‌گه:

    این همه ژورنال پولی که ISI هستن و در تامسون رویترز هم ثبت شدن با ایمپکت های متفاوت اونا رو چطور توجیه میکنی دوست عزیز؟؟؟؟؟

    • محمد ( قدرت) می‌گه:

     رها خانوم توجیهش خیلی ساده هست!!
     اولا چطور شما میدونی یه سری ISI پولی هم در تامسون رویترز ایندکس شده ولی اساتید نمیدونن؟!!!
     ثانیا این نوع ژورنالها معروف و مشخص هستن و معمولا جزو ژورنالهای نامعتبر وزارت علومند. یه نگاه به لیست ژورنالهای نامعتبر بکن کلی isi توشون میبینی که نوشته جلوشون WOS ! یعنی ایمپکت دار ایندکس شده در تامسون رویترز!
     ثالثا اساتید معمولا مقالات چاپ شده توسط پابلیکیشنهای معروف رو مد نظر قرار میدن مثل الزویر و امرالد و تیلور اند فرانسیز و اسپرینگر و وایلی و …!! کار خودشونو بلدن ریسک نمیکنن!
     رابعا استادها خیلی بیشتر از دانشجوها دنبال ژورنالهای isi هستن به خاطر مبحث ارتقا و.. و معمولا نوع نامعتبرش رو خیلی زودتر از دانشجوها شناسایی میکنن چون داشجوها هی میبرن میگن استاد تو این چاپ کنیم isi هست و.. استاد هم چک میکنه میبینه نامعتبره بی فایده است برای ارتقاش… ولی در عین حال شناسایی هم میکنه!

 18. حسین می‌گه:

  استادم یه ادمیه مثل بقیه وچون کارش تدریسه وبالاترین مرتبه علمی رو داره می گن استاد. اما دلیلی که نیست که حتما تشخیصش درست باشه.

 19. حسین می‌گه:

  متاسفانه این پز انتخاب استاد وتشخیص استاد دیگه همه رو کشته. تو ۵ دیقه استاد می فهمه کیو باهاش می شه کار کرد کیو نه. فکر کنم کم کم رابطه استاد وشاگرد داره می شه رابطه ارباب ورعیت. بعضی ها هی می گن استاد انتخاب نکنه چه می شه و….. / ببخشیدا، مگه استاد چی کار می خواد بکنه.؟ والا بالله تا کی این حرفا و اداها ادامه داره وپشتشم کلی حرف .خدا داند.

 20. پریا می‌گه:

  مشکل مملکت ما گاهی اینه مردم خودشونم اتحاد ندارن..بهترین گزینش از طریق سنجشه مثه ارشد.. این مقالات هم ارزش دانشجو رو مشخص میکنه در اینده کسی که بار علمی داره معلوم میشه تو دوتا همایش و کنفرانس جلوی داورها…

 21. amir می‌گه:

  چه ها بنظر من هم باید کنکور وجود داشته باشه هم مصاحبه.دانشجویی که ادعا داره میخواد تو دوره دکتری تحصیل کنه باید از تمام جهات چه کنکور دادن چه کار پژوهی سرامد باشه.ینی از همه لحاظ.پس هم باید در کنکور دانشجوی موفقی باشه و هم در مصاحبه و کار پژوهشی.از طرفی نظر استیدم خب مهمه.نمیشه بدون نظر استیدی که میخوان چهارسال با یه نفر کار کنن دانشجوی دکترا پذیرش کرد.بنظر من باید کنکور وجود داشته باشه تا یه غلبارگری صورت بگیره تا کسایی که تو این زمینه ضعف دارن برن کنار و بعد مصاحبه به عنوان یه غربال دیگه عمل کنه و کسایی که در کار پژوهشی هم ضعف دارن برن کنار تا سرامدهای هر دوره که از هردو لحاظ برترن مشخص بشن.نظر شخصی من اینه که داشتن تعداد مقاله بسیار زیاد نباید ملاک باشه از طرفی اصلا مقاله نداشتن و کار پژوهشی نکردن هم خوب نیست.استاتید هستن که در مصاحبه مشخص می کنن چکسی واقعا استعداد و توانایی بالقوه پژوهش گر شدن رو داره.که از پایان نامه مقالات مستخرج از پایان نامه پرسیدن سوالات تخصصی برای مشخص شدن اینکه چقد طرف خودش کار کرده و پرسیدن سوالات تخصصی روش تحقیقی این مشکلو حل میکنه.استادی که خبره هست مطمئن باشید به این موضوع براحتی پی میبره.نظر من که اینه.هردو باید باشه تا بشه بهترین هارو از همه لحاظ گلچین کرد.

 22. محمد می‌گه:

  با سلام خدمت همه شما داوطلبین گرامی.بنظر بنده بهترین کار برای اینکه بتونیم این مسئله رو(کاهش ضریب مصاحبه) حل کنیم بهتره از طریق مجلس و خبرگزاری ها اقدام کنیم.هرکس می تونه به نماینده منطقه خودش با نوشتن نامه موضوع رو مطرح کنه.مطمئن باشید بهتر از حرص خوردن الکی اینجاس.اگر کسی راه بهتری بلده بگه تا اون راهم بریم.یا شکایتمون رو اونجا مطرح کنیم.چون واقعا ما الان بلاتکلیفیم و اصلا نمیدونیم که قراره تو آذرماه سازمان سنجش چی توی دفترچه اش واسه ما داشته باشه.ممکنه اصلا بگه دروس تخصصی حذفه

 23. سعید می‌گه:

  دوستان می دونید که اگر کلا کنکور برگزار بشه و همه از طریق کنکور بیان اساتید می تونن چه واکنشی نشون بدن؟؟؟؟؟
  به راحتی… به راحتی هر چه تمام تر می تونن استاد راهنمای دانشجویی که نمی خوان نشن و اینجوری خود به خود دانشجو بعد از یک ترم اخراج می شه… این قانویه که وجود داره و کلا دست اساتیده…
  این رو هم در نظر بگیرید و بعد نظر بدید…

 24. مرتضی می‌گه:

  اکثر این مقاله ها هیچ ارزشی ندارن و هیچ سازو کار مناسبی هم برای تشخیص درستی و کیفیت این مقاله ها وجود نداره و هم اینکه باعث میشه سلیقه ها اعمال بشه. این که دوره دکتری دوره پژوهش هست هیچ شکی نیست ولی لزوما این پژوهش نباید قبل از ورود به مقطع دکتری انجام بگیره بلکه در حین این دوره باید انجام بگیره. تنها راهی که عدالت رعایت میشه اینه که کنکور برگذار شود. این که میگن هرکی تکنیک تست زنی بلد باشه قبول میشه اصلا حرف درستی نیست چون سوالات دکتری بسیار مفهومی و به شکلی هست که اگر کسی خونده باشه و تلاش کرده باشه از عهده سوالات برمیاد. تنها کنکور دکتری با ساماندهی مناسب میتونه عدالت رو رعایت کنه.

  • mechanics می‌گه:

   شما چه رشته ای خوندید

  • نیما می‌گه:

   دقیقا. حق باشماست. حرف دلمونو زدی. خداییش کسی منکر پژوهش نیست ولی این پژوهش باید در خود دوره دکتری صورت بگیره نه قبل از آن. باید سهم کامل رو بدن به کنکور و پژوهش هم حین دکتری انجام بگیره. خیل عظیمی از مقاله هادر زمان مصاحبه ارزش ندارن. سهم کنکور ۱۰۰ درصدی باعث از بین رفتن سلیقه ها میشه.

   • مرصا می‌گه:

    اصلا با نظر شما موافق نیستم. کسی که قبل از دوره دکترا مقاله نوشتن رو یاد می گیره به مراتب چندین قدم از کسی که تازه توی دوره دکتری می خواد مقاله نوشتن رو یاد بگیره، جلوتره. فقط کنکور نیست. وقتی قبول بشید و حتی نتونید خواسته های استاد راهنماتون رو برآورده کنید از این دیدگاهتون پشیمون می شید.

    • مونا می‌گه:

     والا یه مقاله نوشتن که کاری نداره ،با نوشتن و فرستادن مقاله که نمیشه صلاحیت یه دانشجو رو تعیین کرد.

    • مونا می‌گه:

     والا یه مقاله نوشتن که کاری نداره ،با نوشتن و فرستادن مقاله که نمیشه صلاحیت یه دانشجو رو تعیین کرد. البته ضمن اینکه کنکور هم به تنهایی نمیتونه صلاحیت کسی تایید منه. مجموعه تمام عوامل رو باید با هم در نظر گرفت

     • مرصا می‌گه:

      شما از اون دسته آدم هایی هستید که اگه به فرض مثال مقاله برای شما بیشتر امتیاز می آورد می گفتید که باید نمره مقاله بیشتر بشه. به خاطر همین با شماها نمیشه بحث کرد چون از نظر شماها مرغ یه پا داره! ضمنا من رشته ام ریاضیه و مطمئن باش که کم برای مقالاتم زحمت نکشیدم.

  • mechanics می‌گه:

   اقا مرتضی رشته شما مکانیک نیست

  • علی می‌گه:

   شما تشخیص میدید که مقاله ها ارزش ندارن؟ یا اساتید مصاحبه کننده؟ در ضمن اساتید اینقدر در کار خودشون خبره هستن که فرق مقاله با ارزش و بی ارزش رو بدونن!
   خود شما یحتمل کار پژوهشی تون تعطیله که با بی ارزش خوندن اون، میخواید حرف خودتون رو تحمیل کنید. در ضمن این نکته رو هم بگم که خیلیا هستن بدون مقاله و … قبول شدن و میشن. منظورم اینه که اساتید این رو هم تشخیص میدن که چه کسی حداقل استعداد و پتانسیل استاد شدن و انجام کارهای پژوهشی و به عبارتی تولید علم رو داره…
   ضمن اینکه بعضا بی عدالتی هم مشاهده میشه، اما راهش اینه که نظارت صورت بگیره نه اینکه روش عوض بشه!
   در نهایت باید بگم کسایی که از هر لحاظ تکمیل باشن، یکطرفه قضاوت نمیکنن، دوره دکتری هم برا این افراد مناسب تره.

   • نیما می‌گه:

    من خودم پارسال دکتری قبول شدم. زمان مصاحبه هم ۴ تا مقاله داشتم که ۳تاش مال خودم بود ولی در مصاحبه صادقانه به اساتید گفتم این روش نمره دهی به مقاله هاارزش ندارن. زمانی این مقاله ها ارزش دارن که یه چیزی به اون رشته اضافه کنه. ۴ نفر تو ایران نه خارج بهش استناد کنن. در صورتی که بیش از ۹۵ درصد مقالات کارهایی ست که قبلا انجام شده دانشجو هم اونهارو با روش های مختلف تایید و تکذیب میکنه. مقاله ای که رو چیزهایی دیگه کار کنه پشیزی ارزش نداره. مقاله ای که حداقل یه ایده تولید کنه اون مقاله هست.

   • نیلوفر می‌گه:

    علی آقا شما اگر به کار پژوهشیتون مفتخرید اینو باید بدونید که اول از همه باید در کنکور رتبه بیارید تا به مرحله مصاحبه برسید گویی که با نظر شما فک کنم در کنکور دادن زیاد تبحر ندارید. مقاله هایی که قبل از دوره دکتری نوشته میشن ارزش آنچنانی نداره. یا پول میدن یکی براشون مقاله مینویسه یا اسمشون تو مقاله های دیگران میذارن که امیدوارم شما از این دسته آدم ها نباشید.یا تکرار مکررات با یه سری ویرایش.

    • علی می‌گه:

     خانوم نیلوفر، محض اطلاع شما بنده رتبه ۲۵ از ۴۱ نفر پذیرش روزانه بودم. منکر صحبتای شما نیستم اما بنده برای تحقیقاتی که انجام دادم خیلی هم زحمت کشیدم؛ البته به کارای خودم افتخار نمیکنم چونکه احساس میکنم هنوز در این زمینه پختگی لازم رو ندارم که میطلبه تجربه بیشتر بدست بیارم و از محضر اساتید خوب بهره مند بشم. اما مسئله اینه که آیا واقعا پژوهش به گفته دوستمون کلا ارزش نداره و نمیتونه مبین استعداد داوطلب باشه؟ یا آیا اساتید قدرت تشخیص دانشجوی با استعداد رو از … ندارن؟ این درست که بعضیا پول میدن مقاله میخرن و بعضیا اسم اضافی میکنند و … اما آیا اساتید اینو تشخیص نمیدن؟ آیا بهتر نیست به جای موضع گیری و کلی گویی، بتونیم اینو بگیم که باید نظارت صورت بگیره؟ اگه صحبتای منو با دقت بخونین متوجه میشین که نه از رتبه و نه از پژوهش دفاع میکنم! به نظر من اینها هر در کنار هم لازمه.. اما بعضیا که رتبشون خوبه از رتبه دفاع میکنن و بعضیا که مصاحبه شون خوبه از مصاحبه. صحبت من اینه که اونوی که در هر دو زمینه زحمت کشیده باید انتخاب بشه و میشه…
     خودم من هم میدونم که حداقل در دو محل به خاطر همین بی عدالتی ها پذیرفته نمیشم، اما صحبت بنده اینه که باید نظارت صورت بگیره.
     در نظر هم بگیرید که اگه استادی شما رو خواد آیا شما میتونید به اجبار خودتونو تحمیل کنید؟ استاد باید با دانشجویی کار کنه باهاش راحته اصلا هدف سنجش از ابتادا هم همین بوده. آخه کدوم استاد میاد دانشجویی رو برداره که اون دانشجو نتونه از پس کارای خودش بر بیاد. در نهایت میخوام اینو بگم که صرف نظر از این کسی رتبه خوب داشته باشه یا مصاحبه خوب،‌ تفاوت معناداری بین افراد مد نظر اساتید وجود نداره و هر کی که صلاحیتشو داشته باشه، یقینا قبول میشه.
     در پایان امیدوارم هر کی که شایستگی دکتر شدن رو داره وارد این مقطع بشه و در آینده اساتیدی داشته باشیم که بتونن افراد مفید، با دانش و با اخلاقی رو تحویل جامعه بدن.

     آمین!

    • آسمان آبی می‌گه:

     ماشالله به این همه توانمندی شما در تشخیص ارزش مقالات پیش از دکتری!!!
     اساتید محترم توان تشخیص کیفیت مقاله رو ندارند و فرق مقاله پولی رو با مثلا یه مقاله الزویر یا اشپرینگر و … نمیدونن! برای اینه اساتید محترم اینقدر به دانشجوهای با آزمون علاقه مندن! من خودم شاهد دست و پا شکست اساتید برای بی آزمونهایی که مقاله خوب دارن بودم و همچنین به خدا شاهد دید بدی که نسبت به دانشجوهای با آزمون بدون رزومه ای که فقط با رتبه اومدن و مجبور بودن بگیرنشون هم بودم..! زشته اینجوری باشیم.. بهتره خودمون رو قوی کنیم به جای اینکه ادمهای قوی رو بخوایم تضعیف کنیم.. جایگاه این آدمها همه جای دنیا واضحه.. ما هم با تلاش میتونیم یکی از آدمهای قوی باشیم نه با تضعیف آدمهای قوی و باهوش!!

  • سعید می‌گه:

   دوست عزیز… بله اعمال سلیقه شخصی بده… ولی به نظر من کنکور هم راه درستی نیست… من با کنکور دکتری تشریحی موافقم… ولی به هیچ وجه با تست موافق نیستم… بله در بسیاری دانشگاه ها متاسفانه این سیستم وجود داره که سلیقه ای عمل می شه… دلیلشو می گم بهتون… ببین زندگی اساتید در دوره دکتری به دانشجو وابسته است و زندگی دانشجو به استاد… ولی تو دوره ارشد فقط زندگی دانشجو به استاد مربوطه… پس شما چه پژوهش بلد باشی چه نباشی هیچ ضرری متوجه استاد نیست… استاد اگه بتونه دانشجوی دکتری فارغ التحصیل کنه کلی امتیاز واسش داره.. اما وقتی نتونه فارغ التحصیلش کنه بهش دانشجوی دکتری دیگه ای نمی دن تا اون شخص فارغ التحصیل شه… کلی از زندگیش عقب میفته استاد… خب حالا این استاد دانشجوی خودشو می شناسه… می دونه آدمیه که می تونه گلیمشو از آب بیرون بکشه… می تونه بهش اطمینان کنه… پس می گیرتش… اما منی که می رم اونجا چه جوری می خواد تو ۵ دقیق مصاحبه بفهمه چیکاره ام… پس می بینه که اعتماد به دانشجوی خودش ارجحه نسبت به اعتماد به منی که نمی شناسدم… حتی اگه مقاله داشته باشم… البته راه هایی هست که بشه تشخیص داد این دانشجو مقاله رو خودش نوشته یا نه.. ولی متاسفانه اساتید اونم بلد نیستند… اینو منی میگم که تو مصاحبه شرکت کردم… قبول هم نشدم… حالا متوجه شدی چرا دانشجوی خودشونو می گیرن… چون اون امتحانشو پس داده…
   کلا مشکل دکتری با کنکور و مقاله حل نمی شه… باید یه راه دیگه پیشنهاد شه… من هم مقاله دارم و هم مقاله هامو خودم نوشتم… ولی اگه کنکور دکتری تشریحی باشه موافقم با کنکور نه تستی… اینو منی می گم که از دبستان تا حالا با کنکور تو مدارس خاص و دانشگاه ها قبول شدم… ولی معتقدم تمام مایی که از طریق کنکور اومدیم بی سوادیم مگر اونایی که واقعا مطلب رو گرفتن و اونجوری اومدن بالا… کسانی که واقع تیزهوشن… چه تشریحی و چه تستی سوالو می تونن جواب بدن… فهمیدن مطلبو واقعا… اونا فقط حقشون بوده تا اینجا بالا بیان…
   به هر حال اگه راهی سراغ دارید که تمام فاکتورهای بالا رو لحاظ بکنه خوشحال می شم پیشنهادتون بشنوم… نه اینکه فقط بگید کنکور تستی و دیگر هیچ… راه حل منطقی بدید نه احساسی دوستان…
   بازم می گم من خودم می دونم جو مصاحبه چه جوریه… تا اینجا هم با کنکور اومدم بالا… با این حال مخالف برگزاری کنکور به این شکل تستی هستم…

   • نیلوفر می‌گه:

    حق با شماست. ولی تو همه رشته واقعا نمیشه کنکور تشریحی برگزار بشه. هم وقت گیره هم طاقت فرساست. درضمن اگر هم تشریحی باشه تعداد سوالات خیلی کم میشه یک مشکل دیگه هم اینه که بازم ممکنه سلیقه ای تصحیح بشه. بهترین حالت حاضر همین تستی هست که دیگه با نرم افزار تصحیح میشه. در هر حال هر اتفاق میوفته باید اعمال سلیقه به صفر برسه.

    • سعید می‌گه:

     بله… دقیقا درسته… هزینه بر هست کنکور تشریحی… ولی یک حال ایده آله… ولی با راه حل تستی مخالفم به هر شکل… چون راه حل تستی یعنی مصلحت کشور و راه حل تشریحی یعنی منفعت کشور… ما کم ندیدیم جاهایی رو که منفعت فدای مصلحت شده…
     واسه همینه که تو لیسانس کم کم سوابق آموزشی داره جایگزین کنکور می شه… چون اونا هم می دونن این بیشتر به نفع کشوره و منطقی تره…
     شما قطعا وقتی راه حل تشریحی رو می نویسید فهمیدین مطلبو… ولی آیا اطمینان به فهمیدن شما هست وقتی چیزی به نام روش های تستی و تست زنی وجود داره… الان که می بینید متاسفانه بدون اینکه دانش آموز بفمه چیه مطلب بهش می گن با این راه حل تست در ۱ دقیقه پودر می شه… تستو نابود کردیم و از این جور حرفا… و این قطعا خیلی بده… مگه می شه سرنوشت یک آدموطی ۴ ساعت رقم زد…
     بله اگه مسئله وقت در کنکور تستی مطرح نباشه اون موقع تا حدودی می شه گفت به عدالت نزدیک شدیم…چون کسی که سوالو بلد نیست نمی تونه جواب بده… شما کجا دیدی که توی ادارات یا طرح ها یا پژوهش ها به یه نفر بگن تو ۱ دقیقه این کارو انجام بده… توی ادارات مهم اینه که زمانو به بطالت نگذرونی و اساسا هدف هم از طرح بحث زمان همینه… نه اینکه مثل بچه های یکی دو ساله مسابقه بذارن بین شما و همکارات و بگن هر کی زودتر تونست کارو انجام بده اون برنده است!!!!!؟ سرعت در انجام کار لزوما به معنی دقت در انجام اون کار نیست… چه بسا همکارتون کمی دیرتر از شما ولی بادقت و فهم بیشتری اون کارو انجام بده…
     تنها مزیت سوالای تستی اونم در وقت معین اینه که هزینه ی کمتری داره… ولی سطح فهم انسان رو نمیسنجه و این یعنی:
     منفعت جامعه در آموزش فدای مصلحت… و اما سوال مهم>>>>>>>>>>>>>>>
     آیا قربانی کردن منفعت در ازای مصلحت عادلانه و اخلاقیه؟؟؟؟؟؟

    • شکور می‌گه:

     نیلوفر خانم مقاله پولی از دسته مقالات نامعتبره. مقاله در ژورنالهای معتبر isi و علمی پژوهشی که شرط استعداد درخشانه هیچ وقت با پول نمیتونن درش بیارن! کلی مرحله ریوایز و اصلاحات و.. داره و کلی کار تخصصی و فوت و فن پشتشه. شما چون تجربه نداری احتمالا اینجوری میگی اما اساتید فقط با یه نگاه به صفحه اول مقاله شما متوجه میشن مقاله چیه و ارزشش چیه و .. برو پول بده برات بنویسن برو مصاحبه نتیجه اش رو اینجا بیا بگو همه بهره مند شن..!

    • amir می‌گه:

     بچه ها بنظر من هم باید کنکور وجود داشته باشه هم مصاحبه.دانشجویی که ادعا داره میخواد تو دوره دکتری تحصیل کنه باید از تمام جهات چه کنکور دادن چه کار پژوهی سرامد باشه.ینی از همه لحاظ.پس هم باید در کنکور دانشجوی موفقی باشه و هم در مصاحبه و کار پژوهشی.از طرفی نظر استیدم خب مهمه.نمیشه بدون نظر استیدی که میخوان چهارسال با یه نفر کار کنن دانشجوی دکترا پذیرش کرد.بنظر من باید کنکور وجود داشته باشه تا یه غلبارگری صورت بگیره تا کسایی که تو این زمینه ضعف دارن برن کنار و بعد مصاحبه به عنوان یه غربال دیگه عمل کنه و کسایی که در کار پژوهشی هم ضعف دارن برن کنار تا سرامدهای هر دوره که از هردو لحاظ برترن مشخص بشن.نظر شخصی من اینه که داشتن تعداد مقاله بسیار زیاد نباید ملاک باشه از طرفی اصلا مقاله نداشتن و کار پژوهشی نکردن هم خوب نیست.استاتید هستن که در مصاحبه مشخص می کنن چکسی واقعا استعداد و توانایی بالقوه پژوهش گر شدن رو داره.که از پایان نامه مقالات مستخرج از پایان نامه پرسیدن سوالات تخصصی برای مشخص شدن اینکه چقد طرف خودش کار کرده و پرسیدن سوالات تخصصی روش تحقیقی این مشکلو حل میکنه.استادی که خبره هست مطمئن باشید به این موضوع براحتی پی میبره.نظر من که اینه.هردو باید باشه تا بشه بهترین هارو از همه لحاظ گلچین کرد.

    • ناشناس می‌گه:

     نیلوفر خانم. این چه امتحان تستی هستش که حداقل توی رشته ما ۶تا سوالش اشتباه بود. شما میدونید این ۶تا سوال چه قدر رتبه را تغییر میده؟ چرا شما فکر میکنید که هرکسی که رتبه خوب نیاورده، حتما یه آدم بی استعداد هستش؟ شاید برای یه فرد یه مشکلی پیش اومده باشه مثل بیماری یا مشکلات خانوادگی که نتونسته باشه امتحانش را خوب بده یا فرصت کافی برای مطالعه نداشته واین الزاما به معنی این نیست که یک فرد که رتبه خوب نداره پس صلاحیت ورود به دکتری را نداره.من خودم بارتبه دورقمی در دوره ارشد پذیرفته شدم و شاگرد اول دوره ارشد و کارشتاسی بودم اما به علت یه بیماری که چند ماه درگیرش بودم یه رتبه متوسط در دوره دکتری آوردم. شما یه طرفه قضاوت نکن، شرایط همه آدمها مثل هم نیست. در ضمن مطمئن باشید که اساتید قدرت تشخیص یه کار قوی را دارند. مجلات معتبر دنیا کاملا مشخص هستند و همه اساتید با این مجلات آشنایی دارند. پس بهتره کارهای پزوهشی یه نفر را ابنقدر بی ارزش نکنید.

    • مرصا می‌گه:

     نیلوفر جون عزیزم تو به همین شیوه تستی کنکور بده. اینقدر حرص نخور. اینقدرم زحمات دیگران رو هم نکوب. به شخصه استاد من طوریه که کافی فقط اسم مجله رو بهش بگی که بگه ارزش نداره و حتی یه مقاله رو هم از اون سایت دانلود نکن. پس اساتید یه چیزایی حالیشونه! مثل ما تازه کار نیستن!

   • مونا می‌گه:

    گل گفتی آقا سعید

  • marine می‌گه:

   دوست محترم، زمینه پژوهشی و استعداد پژوهشی از دوره لیسانس تبلور پیدا می کنه، دوره ارشد که جای خود داره!! احیانا فکر نمیکنین که دوره دکتری برای شروع مقاله نویسی و شروع کارهای پژوهشی یک مقدار دیر هست؟؟ واقعا فکر می کنین می شه کسی دوره ارشد رو گذرونده باشه و مقاله نویسی که یک فاکتور حداقلی برای یک فوق لیسانس هست رو بلد نباشه؟؟؟اگر حرف شما رو در نظر بگیریم پس باید به خیلی از دانشگاه های برتر دنیا و اساتید طراز اول جهان که پتانسیل و مهارت پژوهشی فرد رو برای پذیرش دکتری در نظر میگیرند، شک کنیم!!! شاید بد نباشه یک کمی وسیع تر و جهانی تر فکر کنیم.

  • شکور می‌گه:

   آقا مرتضی
   مقالات isi و علمی پژوهشی همگی چیزی برای گفتن دارن. اینو دنیا میگه با رد کردن امثال من و شما اتفاقی نمیفته. مقاله نامعتبر هم داریم که تکلیفش رو وزارت علوم معلوم کرده. اساتید هم اینقدر قدرت تشخیص دارن که فرق بین معتبر و نامعتبرو تشخیص بدن.. ضمنا خیلی از مقالات قبل از دکتری خیلی آدمها از مقالات سودمند و مفید محسوب میشه که کلی رقرنس بهشون داده میشه و .. استادا هم وقتی به کسی که زیاد کار پژوهشی کرده و مقاله داره بها میدن علتش این نیست که حتما باید کار بزرگی کرده باشه تو مقالاتش.. میدونن اون کار بزرگ رو باید توی دوره دکترا انجام بده، علتش اینه که طرف با مقالاتش ثابت میکنه به پروسه یک کار پؤوهشی آشنا هست از اول تا اخرش که شمال یه پروسه پیچیده از نوشتن مقاله تا سابمیت اون تا جواب به داورها و ادیت نهایی و ..نهایتا اکسپت میشه.. اساتید این آدم رو به کسی که تجربه ای در این راه نداره ترجیح میدن و حق هم دارن..
   موفق باشید.

  • محمد می‌گه:

   مصاحبه هم برای همینه که مقاله ها بررسی بشه و کسی که کیلویی مقاله داره، عیار کارش مشخص بشه

  • عسل می‌گه:

   کاملا موافقم

 25. حسین می‌گه:

  با سلام. خوب بعضی ها دوست دارند تو بهترین دانشگاه ها درس بخونن.

  • صدای ما را بشنوید می‌گه:

   نه برادر ، بحث این نیست که کسی بخواهد توی چه دانشگاهی درس بخونه، بحث اینه که این رشته بیومکانیک ورزشی را فقط دو دانشگاه داره، داوطلبان بنده خدا چاره ای ندارند باید این شرایط بد را تحمل کنند..!!!

 26. مظلوم ترین داوطلب می‌گه:

  بنده خدا را در رشته بیومکانیک ورزشی با رتبه یک و رزومه پژوهشی آموزشی عالی کنار کذاشتن و بجاش رتبه هایی مثل ۶و ۹ را برداشتنم که اصلا مقاله هم ندارن صرفا بخاطر اینکه دانشجوی همون دانشگاه هستند .
  به نظر شما اگر اساتید اینجور عمل کنند عدالت آموزشی اجرا میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  باید سازمان سنجش فقط ملاک قبولی باشد چرا که مانع دخل و تصرف ناعادلانه و سلیقه ایی اساتید می شود….

  • سحر می‌گه:

   من کاملا با نظر شما موافقم. یک نکته دیگه اینکه بررسی سوابق پژوهشی رو هم سازمان سنجش خودش انجام بده. یعنی ما همراه با ثبت نام در آزمون اسکن مقالات و مدرک بان رو بفرستیم و سنجش خودش برای سوابق پژوهشی ما ضریبی در نظر بگیره و در آزمون اعمال کنه تا حقی از کسی اجحاف نشه و مصاحبه کلا حذف بشه. به نظرم این میتونه یک راه منطقی باشه تا شایسته ترین ها در آزمون پذیرفته شوند.

   • چغرافیای شهری می‌گه:

    جالب اینجاس آخر تمام بندها نوشته بنا به نظر اساتید

   • صدای ما را بشنوید می‌گه:

    بخدا منطقی ترین راه برای اجرای عدالت آموزشی این است که در مقطع دکتری، تمام مراحل گزینش را سازمان سنجش اجرا کند چرا که ما در مملکتی زندگی می کنیم که در سایه تعلیمات اسلامی، همگان به مواردی مهم مانند شایستگی، عدالت آموزشی و حق الناس پایبندیم. فلذا منطق حکم می کند که مقطع دکتری هم مثل کارشناسی و ارشد صرفا از طریق نهادی کاملا بی طرف و عادل همانند سازمان سنجش مورد گزینش قرار گیرد و همین پیشنهاد شما یعنی فایل رزومه آموزشی- پژوهشی موازی با سایر مشخصات برای سازمان سنجش پس از اعلام نفرات مرحله اول ارسال شود و این سازمان سنجش باشد که به سوابق نمره دهد.
    مسئولین بیایند به صورت میدانی بر روی مصاحبه های امسال تحقیق و بررسی انجام دهند خواهد دید که بیشترین نواقص در مرحله مصاحبه صورت گرفته، جایی که سلایق شخص ورود می کند. چرا مسئولین بررسی نمی کنند که فرضا کسی با رتبه یک کنکور و رزومه علمی مطلوب قبول نمی شود و در عوض کسانی انتخاب می شوند که نه رزومه علمی دارند و نه رتبه کنکور مطلوبی، و صرفا علت گزینش آنها لینکی هست که با آن اساتید در دانشگاه خوشان ایجاد می کنند.
    کلام آخر: مسئولین خارج از هرگونه استناد به نتایج مصاحبه ها، نتایج مصاحبه های امسال را بررسی کنند خواهند دید که عدالت آموزشی به هیچ وجهه رعایت نشده است و در واقع در جهت مخالف اجرای عدالت آموزشی حرکت شده است.!!

   • سعید می‌گه:

    منم موافقم دوست عزیز… فقط اینکه می دونی>>> یه موسساتی هستن که پول می گیرن و مقاله می نویسن… خودشون اکسپت می کنن.. خودشون چاپ می کنن… اینو چیکار کنم… من خودم تا حالا ۷ تا مقاله نوشتم که ۳ تاش اکسپت شده… ولی اونایی که پول دارن می دن مقاله براشون بنویسن و یهو ۲۰ تا مقاله رو می کنن… در حالی که هیچی از پژوهش نمی دونن… وگرنه اگه اینجوری نبود درست ترین راههمین بود که شما می گی… ولی بازم موافقم باشما… دقیقا منم همین پیشنهاد تو ذهنم بود تا اینکه اینو فهمیدم… دیدم به هر حال باید یه راهی باشه برای اثبات اینکه مقاله رو خودت نوشتی…

  • مونا می‌گه:

   رتبه ۱ با ۶ هیچ فرقیم نمیکنه

 27. شیما می‌گه:

  بچه ها یکی متن اینا رو برای من ترجمه کنه؟ منظورشون چیه ؟

 28. در تعقیب دکترا می‌گه:

  پارسال برای اولین بار بعد از ۱۴ سال از فارغ التحصیلی فوق لیسانس کنکور دکترا شرکت کردم . هم دولتی هم آزاد . تو دانشگاه آزاد امکان تغییر رشته هم هست ( علوم انسانی ) اما تو دولتی این امکان وجود نداره . همین کامنت های شما و نوع مصاحبه ها و غیره را خواندم دیدم که دولتی که فاتحه ، من شانسی ندارم . پس تمرکزمو گذاشتم رو آزاد و کتابهای رشته جدید مورد علاقه ام رو خوندم . خوب هم خوندم . از ضریب بالای زبان انگلیسی هم استفاده کردم ( همان درسی که در کنکور دکتری دولتی جزو دروس عمومی و ضریب ۱ است !!!) . نتیجه مشخص بود . برای مصاحبه آزاد پذیرفته شدم . با رتبه ۱۲ . اگر خدا بخواهد قبول هم می شوم .
  باور کنید اصلا برای خواندن دروس رشته ای که در دکتری دولتی می توانستم شرکت کنم وقت تلف نکردم . هر چند که برای دوره های شبانه مجاز به انتخاب رشته هم شدم ( آنهم بعد از ۱۴ سال بدون مطالعه قبلی ) .
  دوستان حرف کلی من این است :
  وقتی نمی توانید شرائط بیرونی را کنترل کنید و تغییر دهید ، خب شرائط خودتان را تغییر دهید !
  شرائط مصاحبه ۷۰ درصدی دکتری دولتی همینی هست که هست ! یا خیلی عشق تحصیل در دانشگاه های دولتی را دارید ، پس باید با شرائط آن بسوزید و بسازید . یا آنکه مثل من از همان اول قیدش را بزنید و سراغ دانشگاه آزاد با مصاحبه ۲۵ درصدی بروید .
  البته برای آنهائی که تعصب دارند و می خواهند بر فرض از دانشگاه تهران یا تربیت مدرس و …. دکتری بگیرند ، نهایت احترام را قائلم .
  اما من از این تعصب ها ندارم .
  سر گنج هم ننشسته ام . برای من هم پرداخت شهریه دشوار است . اما دوستان گلم . هر چیزی یک هزینه ای دارد .
  ۶۰-۷۰ میلیون تومان به دانشگاه آزاد بدهم و در کنار خانواده ام باشم و شغلم را هم حفظ کنم بهتر از این نیست که ترک دیار و دوری خانواده کنم و مثلا به مالزی بروم ؟؟
  این موارد فقط دیدگاه شخصی من است .
  برای همه داوطلبان چه دولتی چه آزاد احترام قائلم .
  اما مصاحبه ۷۰ درصدی یعنی اعمال سلیقه .
  یعنی هدر رفتن زحمت و مرارت درس خواندن.
  من که عمر نوح ندارم در انتظار دکتری دولتی بنشینم .
  علوم و تحقیقات آزاد هم قبول شده ام .
  حالا اگر عزیزانی وجود دارند که مرا بی سواد می دانند و دانشگاه آزاد را هم دانشگاه نمی دانند ، این دیگر نظر آنها است .
  من که از قبولی در دانشگاه آزاد در رشته مورد علاقه ام خرسندم و تعصبات کور را هم سالها است که چال کرده ام .
  با آرزوی توفیق همه شما .

  • پریا می‌گه:

   حرفای شما متین/اما هزینه ۷۰ میلیونی ک هم نیست!ماهی چقد در بیاریم مثلا تا این هزینه رو بدیم؟!

  • سنجش می‌گه:

   دوست عزیز بابت نظرت ممنون ولی انگار فقط خواسته باشی خودتو اروم کنی، و توجیه اورده باشی
   ما که کار نداریم و میخوایم با دکتری بریم سر کار، کسی به دانشگاه ازاد کار نمیده
   البته واسه ما که پارتی نداریم
   موفق باشید

   • نیلوفر می‌گه:

    والله داداشم ارشدشو دانشگاه ازاد تهران خوند لیسانسشو غیرانتفاعی، هم بانک قبول شد هم وزارت نیرو هم اداره مالیات پس لطفا ندونسته حرف نزنید

   • معمار می‌گه:

    بنده لیسانسم از غیر انتفایی مشهد گرفتم و ارشدم از ازاد اصفهان.در بهترین شرکت های خصوصی کار کردم.کارمند سازمان های قوی دولتی بودم. مجری طرح های تحقیقاتی پژوهشگاههای بزرگ تهران هم هستم و بودم. کاری که به درس خونده دانشگاه دولتی ندادن. سواد به خود ادم ربط داره نه به مدرک. جالبه هنوز برام که این مطلب برای بعضی ها جا نیفتاده !!!

   • شیمی می‌گه:

    البته فکر کنم منظور ایشون بیشتر هیئت علمی شدن تو دانشگاه بود که واقعا مهمه براشون آزاد یا دولتی…

 29. سعید می‌گه:

  ببینید دوستان…
  کنکور که سال هاست یه چیز بد تلقی می شه از دید آموزشی… البته منطقی هم هست
  از طرفی تنها مقاله هم نمی تونه معیار باشه… چون امکان خرید مقاله وجود داره…
  از طرفی دکتری بیشتر پژوهشیه… پس باید چه کنیم؟؟؟
  ببنید من می گم باید در جلسات مصاحبه دکتری سوالاتی پرسیده بشه که میزان توانایی طرف در پژوهش سنجیده بشه… بگن راجع به روند تهیه این مقاله توضیح بده… سهم خودت چقدر بوده..سهم دوستان دیگه چقدر… چه روش هایی رو بلدی… توی چکیده چه چیزایی مهمه… توی مقدمه چی… ادبیات موضوع چیه؟؟ مبنای نظری کار یعنی چی؟؟ این روش رو با چه نرم افزاری انجام دادی یا سوالات مشابه برای رشته هایی که نرم افزاری نیست کارشون… هدفت چیه از دکتری… چیکار می خوای بکنی تو دکتری… هزار تا سوال می شه پرسید که مشخص شه طرف چقد بارشه… حالا بعضی اساتید سر جلسه مصاحبه سوالات تئوریک و درسی می پرسن… سوالاتی که می شه یه روز قبل از جلسه با مرور ۳ تا کتاب جوابشون داد… ببینید سوالات باید در راستای پژوهش پرسیده شه… وگرنه کسی که تا ارشد اومده تا دکتری شم می تونه بیاد و تو بحث آموزش مشکل نداشته باشه… حتی می شه سوالات آموزشی پژوهشی پرسید که توی مقالات تا اونا رو ندونی نمی شه مقاله نوشت و…

  • داود می‌گه:

   بگو بجای استعداد تحصیلی روشهای تحقیق با ضریب ۴ بگیرند.

   • سعید می‌گه:

    من فقط نمونه ای از سوالاتی رو آوردم که باید پرسیده شه برای اینکه مشخص بشه شما خودت مقاله رو نوشتی یا نه پول دادی و نشتن برات… نه اینکه بگم فقط همین سوالاتو بپرسن… این که چه سوالاتی بپرسن که بفهمن طرف چیکاره است هنر اساتیده…
    حالا بعضی از اساتید این هنرو دارن و بعضی نه… باید روش فکر بشه… فک کنن و ببینن آیتم های مختلفی که وجود داره رو چه جوری باید از دانشجو بپرسن تا راجع بهش مطمئن بشن… من بیشتر راجع به آیتم پژوهش صحبت کردم و نظر دادم… کلی آیتم دیگه داره مصاحبه دکتری مثل خلاقیت و ظاهر و حرف زدن و فن بیان و… که الان داره سلیقه ای اعمل نظر می شه… کل حرف من این بود…

 30. کنکوری!!! می‌گه:

  من با کنکور موافق ترم اما وقتی کنکور شیوه درستیه که استاندارد باشه نه مثل امسال که اینهمه کلید سوالات غلط داشت (در اکثر رشته ها تقریبا همه اذعان داشتند) بعضی از کسایی که خوب جواب نداده بودند رتبه خوب آوردند و الانم به خودشون می بالند در حالیکه شاید مثلا نصف من درس نخونده باشن و سواد نداشته باشن.کاش کنکور رو درست برگزار میکردند که این همه حق ناحق توش نمیشد و واقعا کسایی رتبه میاوردند که حقشون هست.البته این بحث در مورد رتبه های خیلی خوب و تک رقمی مطرح نیست چون قطعا اونا خوب هستند و در مورد اونا هیچ بحثی نیست. ولی در مورد رتبه های نسبتا خوب یه سری حق ناحق شده و همیشه هم میشه با این شیوه. مخصوصا وقتی که تخصصی ملاک میشه که البته بایدم تخصصی ملاک باشه (پارسال خیلیا با درصد تخصصی پایین و درصد زبان بالا رتبه خوب آوردند درحالیکه سواد تخصصیشون پایین بود).باید کنکور طوری باشه که تخصصی مهم تر باشه ولی جوری هم نباشه که دیگه زبان هم بی تاثیر باشه(البته در بعضی رشته ها چون برخی رشته ها واقعا زبان بی اهمیت هست).

 31. مدیریت بازرگانی می‌گه:

  سلام
  دوستان
  نقطه نظرات شما سروران عزیز و اندیشمند مطالعه شد .فکر کنم در هر کاری اعتدال و میانه روی بهتر جواب می دهد و نیاز به تغیر کمتری خواهد داشت.بنابراین وزن آزمون و مصاحبه ۵۰-۵۰ پیشنهاد می گردد.اما درخصوص رزومه حیف است کشوری با این سابقه آموزشی و فرهنگ غنی تحقیق و پژوهش و اندیشمندانی متبحر در علوم مختلف از پزشکی ،ریاضیات ، ادبیات غنی و … نتواند یا نخواهد که به مجلات و کنفرانس های بین المللی استانداردو تعریف شده داخلی دست یابد؟ راستی چرا جامعه علمی ایران نباید معیار قابل قبولی(مجله ،کنفرانس و…) در علوم مختلف نهادینه نماید؟ یعنی رزومه ای برای ورود به دکترا ارزش گذاری شود که توسط فلان مجله یا کنفرانس معتبر پذیرش شده باشد؟ لذا انتخاب مجله و هیئت تحریریه به صورت کاملا علمی و منطقی توسط سازمان های ذی ربط (وزارت علوم ، سازمان سنجش و…)در ورود به مقطع دکترا گلچین خواهند شد.

 32. بیوتکنولوژی می‌گه:

  باسلام به همه دوستان
  مطالبی که عرض میکنم صرفا نظر شخصی منه و طبیعتا قابل انتقاده ولی برگرفته از تجربیاتیه که در طول دوره مصاحبه امسال داشتم
  من خودم امسال مجاز شدم و تونستم برم مصاحبه و شاهد همه این مسایلی که دوستان فرمودند بودم و حتی بخاطر یک مورد از این مسایل از شرکت در یکی از مصاحبه هام صرفنظر کردم

  اما پیشنهادهای من

  ۱- نباید کتمان کرد که هم کنکور مهمه و هم مصاحبه. ولی اینکه هر کدوم از اینها در مصاحبه چه وزنی داشته باشند جای بحثه و بخاطر همینه که وزارت علوم هر سال یه وزنی رو تعیین میکنه. ببینید دوستان، کسی که توی آزمون رتبه میاره یعنی نشسته و تلاش کرده و خونده و رتبه مورد نظرشو آورده اما این دلیل نمیشه کسی که رتبه خوبی آورده اما هیچ رزومه ای نداره وارد دوره دکترا بشه. از طرف دیگه هم کسی که تموم وقتشو صرف مقاله کرده و برای آزمون نخونده و قبول نشده طبیعتا نمیتونه وارد دوره دکترا بشه. راحتتر بگم “رتبه خوب و رزومه بد هیچ فرقی با رزومه خوب و رتبه بد نداره”
  لازمه یاد آوری کنم که رزومه خوب همیشه با زحمت بدست نمیاد. نوشتن اسامی دوستان و همکلاسیها توی مقالاتتون و انجام همینکار توسط اونا حجم بزرگی از مقاله رو بسوی رزومه شما سرازیر میکنه. همچنین اینکه پول بدی به یه موسسه تا برات مقاله بنویسن و رزومه جور کنن که هنر نیست. پس نمیشه صرفا روی سابقه پژوهشی هم متمرکز شد.
  پس بهتره وزارت علوم تدبیری رو بیندیشه که از یه طرف وزن آزمون و مصاحبه یه بالانس مناسب داشته باشه و از طرف دیگه در خود مصاحبه هم مقیاسهای مناسبی رو در نظر بگیره که البته این یه مورد ارتباط تنگاتنگی با گزینه پایین داره.

  ۲- وزارت بهداشت چند سالیه که آزمون دکترای بیوتکنولوژی پزشکی برگزار میکنه اما تفاوت مصاحبه های اون با مصاحبه های وزارت علوم در اینه که همۀ دعوت شدگان به مصاحبه در یک روز و یک جا مصاحبه میشن. حسن این روش اینه که دیگه هیچ شائبه ای در مورد تقلب و پارتی بازی و اعمال نفوذ و امثالهم وجود نداره چرا که ناظران مصاحبه از خود وزارت بهداشت انتخاب میشن و اساتید مصاحبه کننده هم از دانشگاههای مختلف انتخاب میشن. بنظر من در مصاحبه های وزارت علوم هم بهتره از این روش استفاده بشه چرا که:
  الف: همونطور که عرض کردم مشکلاتی که در بالا گفته شد پیش نمیاد که اکثر عزیزان هم از همین مسئله می نالند
  ب:هزینه هایی که دانشجو بابت مصاحبه پرداخت میکنه خیلی کم میشه و مهمتر از اون انرژی دانشجو هم تلف نمیشه. (من خودم سوای اینکه ۷۰۰ تومن بابت مصاحبه برای ۴ دانشگاه خرج کردم کلی خستگی راه توی تنم بود که روی مصاحبه های آخرم تاثیر گذاشت)
  ج: طرح سوال از مصاحبه شونده ها نظام مند میشه. چطوری؟ دوستانی که رفتن مصاحبه میدونن که هر دانشگاهی توی مصاحبه سلیقه خاص خودشو داره. مثلا دانشگاه زنجان فقط از پایان نامه سوال میپرسید، دانشگاه شیراز تعدادی سوال تخصصی و بعدش ترجمه چند خط از یه کتاب، دانشگاه اردبیل سوالاتشو به انگلیسی میپرسید، دانشگاه تهران ابتدا یه آزمون کتبی برگزار میکرد و بعدش میرفت سراغ سوالات شفاهی و مصاحبه اصلی و دانشگاه تبریز هم همه دعوت شده ها رو قرنطینه میکرد!!! اگه به جای اینهمه سلایق متفاوت فقط یک نوع روش اعمال بشه بهتر نیست؟
  حالا ممکنه کسی بپرسه مگه میشه همه مصاحبه ها رو توی یک روز انجام داد؟ در پاسخ باید عرض کنم که اولا منظور من این نیست که مصاحبه های ما هم توی یه روز برگزار بشه بلکه همین ۲ ماهی که صرف مصاحبه ها میشه سر جای خودش بمونه فقط محل مصاحبه ها توی یک جا و بصورت متمرکز باشه.
  البته این روش هم خودش مشکلاتی داره که دوستان بهتر از من میدونن ولی همینکه مسایل عمده ای که همه ساله با اون درگیر هستیم- که همون اعمال نفوذها باشه- تقریبا از بین میره موفقیت بزرگیه
  باز هم میگم همه این عرایضم نظر شخصی منه و قابل نقد
  موفق باشید دوستان

  • سنجش می‌گه:

   این روشهایی که فرمودید جواب نمیدن دوست عزیز، دو تا راه حل جامع وجود داره، اول اینکه تمام اختیارات با دانشگاهها باشه و خود دانشگاهه ازمون بگیرن و دو اینکه تنام اختیارات با سازمان سنجش باشه
   موفق باشید

  • محمد می‌گه:

   نمیشه مصاحبه بصورت متمرکز باشه چون اساتیدی که قصد جذب دانشجو دارن، باید نظر بدن و طبیعی هست که هرکدوم فیلدها و علایق پژوهشی متفاوتی دارند
   من امسال ۵ جا مصاحبه رفتم و در بازه دوهفته تقریبا ایرانگردی کردم. بغیر از یک دانشگاه، از شرایط مصاحبه، سوالات و برخورد اساتید راضی بودم

  • بیوتکنولوژی کشاورزی می‌گه:

   توی رشته ما که قبل از مصاحبه دانشگاه های شیراز و گیلان معلوم بود چه کسی انتخاب میشه. قزوین هم فقط سولات حفظی نام ببریدو اعداد پرسیده میشد که اصلا نمی تونه به نظر من روش خوبی برای سنجش باشه.

 33. محمدرضا می‌گه:

  سلام دوستان طاعات قبول و التماس دعا
  به امید فراگیر شدن شایسته سالاری در تمام زمینه ها

 34. علی/ اقتصاد می‌گه:

  من از دانشگاه شهید چمران پذیرش استعداد درخشان گرفتم برای دانشگاه علامه. اما واقعا توی دوره ارشد تلاش کردم و رزومم رو قوی کردم.
  به نظرم بهترین راه پذیرش مصاحبه توسط خود دانشگاه ها و بررسی رزومه هست. اینکه یک نفر خودش کار کرده یا نه هم از حرف زدن طرف معلومه و اگر چند سال یک دانشگاه دانشجوی ضعیفی رو بگیره و نخواد حق رو رعایت کنه قطعا اون دانشگاه افت خواهد کرد.

 35. حق می‌گه:

  قبل از همه‌ی این سوال ها خوبه کمی فکر کنیم، فرض کنید که که شما با کنکور و یا هر طریق دیگه ای که فکر می‌کنین عادلانه است قبول شدید، حالا اگه هیچ استادی قبول نکنه که راهنمای شما باشه، چکار می‌کنید. اتفاقی که امسال در شهید بهشتی افتاد و دو تا از بچه های ورودی من که سازمان سنجش انتخابشون کرده بود، در حالیکه هیچ استادی بهشون نمره نداده بود، بدون استاد موندند. می دونید این یعنی چه فشار عصبی در دوره ی دکتری. همچنین چندین استاد از بهترین ها در رشته ی خودم می شناسم که به دلیل اینکه سازمان سنجش تعداد سال های آموزشی در دوره ی فوق و دکتری را محدود کرده و یا دلایلی مثل آنچه که در بالا گفتم، دیگه اصلا دانشجو نمی گیرن، به طوری که اساتیدی که خودشون رزومه ی بالایی ندارند، کیلویی دانشجو بر می دارن، حالا چطوری این ها فارغ‌التحصیل می شن با خدا. نقش اساتید مثل همه جا باید پررنگ باشه، اگر چه همیشه رفتار های عادلانه ای از آنها نمی‌بینیم ولی با توجه به تستی بودن آزمون و مهارتی شدن آن به جای تخصصی شدن آن به نظر من تمی تواند نقش اساتید کمرنگ بشه، مگر اینکه روش منصفانه تری نسبت به آزمون پیشنهاد بشه.در ضمن در مقام یک دانشجوی دکتری و یا متقاضی این دوره خیلی ساده انگاری است که فکر کنیم که یک استاد با سال ها تجربه یک مقاله‌ی پولی و کم کار و سطحی رو از یک مقاله ای که از پایان نامه استخراج شده و قوی است نمی دونه. من که دانشجو هستم تمامی این ژورنال ها رو در زمینه ی خودم می شناسم و به همه ی این موارد وقتی کسی در مورد مقالاتش صحبت می کنه توجه می‌کنم، اون وقت خیلی ناعادلانه است که فکر کنیم اساتید برجسته به این مسائل توجه نمی کنند، اگر هم چنین اساتیدی هستند به نظر من همون تازه کار ها هستند که تا چند سال پیش با داشتن این رتبه‌ی کاری حق نداشتند دانشجو دکنری بگیرند

  • محمد می‌گه:

   در مورد خبرگی اساتید حق باشماست اما متاسفانه در بعضی از موارد رابطه رو به شایستگی علمی ترجیح میدن. برای مثال در رشته مهندسی کامپیوتر، دانشگاهی رو سراغ دارم که دو تا از اساتید خواهرزاده های خودشون رو گرفتن و یکنفر پسرش رو!.

 36. فیزیک می‌گه:

  من کاملا با شیوه کنکور برا پذیرش دکتری مخاااااللللفففففم…این حرف یه پجه تنبل و درس نخون نیس به هیج وجه..تو این کنکورا بیشترین و بزرگترین ضربه رو همین بچه های درس خون میخورند

 37. یوسف یه زهرا می‌گه:

  با سلام به همگی
  به قول یکی از دوستان همیشه واسه بالا کشیدن خودتون دیگران به ویژه نفر اولی ها رو پایین نکشید چرا انصافتون کمه
  مگه یک ترم و یا چند نمره تعیین کننده یک نفر برتره
  من خودم در طول کارشناسی جزه ده درصد و ارشد نفر اول گروه شدم
  اونم با شب نخوابی و اختلاف های ۲۰-۳۰ صدم
  این ینی همکلاسی های من هم تلاش کردن
  اما بنده بهتر از اونا بودم
  زهرا خانم بنده خودم هم کنکور رتبه آوردم هم استعداد درخشان رو دارم
  کنکور رو توجه کنید ۲-۳ ساعت بیشتر طول نمیکشه
  به راحتی ممکنه یکی که شایسته است خط بخوره
  هرچند کسی که رتبه خوبی میاری اگه اگه حفظ نکرده و یا تقلب خوب فرد قوی هستش و مطمئنن به حقش میرسه
  انشالله دیگه نبینم به نفرات استعداد درخشان گروه ها توهین بشه چرا که بخوایم نخوایم نفر اول و کارای کلاسی رو بهتر از بقیه کلاس انجام دادن
  موفق باشید همگی

 38. ل.م می‌گه:

  باسلام. اول اینکه آیا اظهار نظرات ما تاثیری در تصمیم گیری ها دارد؟ دوم اینکه همه اساتید محترم هستند و لایق احترام اما استاد هم انسان است و جایز الخطا! معصوم که نیست! من اساتید بسیار خوبی می شناسم که گاهی عصبانیت یا ناراحتی شخصی خود را در انتخابها و اظهار نظرات خود اعمال می کنند. حتی دیدم استاد به صراحت بیان کرده که من قدرت این را دارم که کسی را از دکتری یا تدریس در دانشگاه محروم کنم! حتی محیط مافیایی در برخی از دانشگاه ها به خوبی مشهود است. پنابراین فقط نظرات اساتید و سلایق دانشگاه ها نمی تواند معیار عادلانه ای برای انتخاب دانشجو باشد. باید این کار بصورت تخصصی تر مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای موثرتری در پیش گرفته شود

 39. ysf می‌گه:

  سلام.خواهش می کنم دقت بفرمایید. موسساتی هستند که مقاله آماده تحویل می دهند. و یا یا مقاله در ژورنالهای با ایمپکت فکتور بالا چاپ می کنند.حتی اخیرا با گرفتن مبلغی چند برابر واقعی کتاب چاپ می کنند. حالا اگه کسی پول خرج کنه همه اینها جور می شه تازه اگه با اساتید دانشگاه مربوطه هم جور باشه که کارش راحت تره. ولی کنکور هیچ کدوم از این راههای میانبر وجود نداره. تازه اگه رزومه هم شرط اصلی باشه چرا کسی که ادعای ورود به مقطع دکتری را داره از یه امتحان عادلانه بترسه؟

  • سعید می‌گه:

   امتحان عادلانه یک امتحان تشریحیه نه تستی دوست عزیز… ترس به خاطر عادلانه نبودنشه دیگه… البته کنکور تشریحی هم خیلی سخته برگزاریش…از طرفی می دونم که متاسفانه موسساتی به صورت پولی مقاله چاپ می کنن…
   از طرف دیگه اگه استاد نخواد استاد راهنمای دانشجو بشه دانشجو بعد یه ترم خود به خود اخراج می شه…
   پس می بینی که عملا باید یه فکر درس حسابی بشه راجع بهش… صرف داشتن مقاله یا صرف رتبه کنکور نمی شه گفت کی حقشه بره بالا…

 40. چغرافیای شهری می‌گه:

  اینم حرفیست از طرف سنجش خان که دانشگاهها باید کسانی رو انتخاب کنن که با معیارهای خودشون مطابقت داره. ولی سنجش خان این رزومه دیگه چیه؟ کسی ممکنه بدون مقاله و بدون دفاع از پایان نامه قبول بشه کما اینکه دوست خودم دو سال پیش به این شکل قبول شد

 41. رتبه یک می‌گه:

  اره کنکور دکتری چیزی بدیه چون همه ادما رو به یه چشم می بینه
  اخه اون چه جور باسوادیه که نمی تونه کنکور قبول بشه؟!
  کنکور دکتری بده چون دست مقداری دست غرض ورزان رو می بنده
  کنکور دکتری بده چون بی سوادایی که نمی تونن کنکور بدن رو راهشونو سد کرده

  • mechanics می‌گه:

   من رتبم خوب شده تهران و شریف و … دعوت به مصاحبه شدم اما کنکور رو باز قبول ندارم چون تا کسی رزومه نداشته باشه کنکور ارزشی نداره تو مقطع دکتری

 42. سنجش می‌گه:

  دوستان عزیز و هم قطار با احترام به نظر همگی
  حساسیتتو برای ورود به مقطع دکتری کاملا قابل درکه و نشون دهنده پویاییتون
  اولا بهتره کنکور دکتری تاثیر کمتری داشته باشه، و افرادی که از نظر آموزشی و پژوهشی قوی ترند وارد این مقطع شوند، چون جامعه به اساتید با سواد نیاز دارد.
  اینکه اختیار با دانشگاهها باشد بسیار بهتر خواهد بود، چرا که دانشجوی دکتری باید با معیارهای مورد نظر منطبق باشد.
  اینکه عده ای با استعداد درخشان وارد شوتد هم حقشونه و بحثی نداره و اختیار با دانشگاست که بخواد چه کسی رو بگیره

 43. واقعیت عینی می‌گه:

  دوستان من تا چیزی رو به چشم خودم نبینم در موردش صحبت نمی کنم برای دانشگاه فردوسی رفته بودم مصاحبه من مال تون دانشگاه نبودم میشه گفت صبح اولین نفر بودم که رسیدم داشتن مدارکم بررسی می کردن مدیر گروهشون داشت با تلفن صحبت می کرد بعد میگفت میشه اون نفری که قرار از بیرون بگیریم باز از خود فردوسی بگیریم؟؟!!!!! آخه اسم این چیه ؟ صدها و هرارها کیلومتر راه بیا با این همه هزینه بعد بیان حقت بخورن؟؟ امید به روزی که شرایط عادلانه بزارن.به نظر من دانشجوی دکتری بعد از اینه همه واحد درسی و کنکور دیکه نیازی به کنکور نداره.خود سازمان سنجش مدارک رو بگیره چه علمی و چه پژوهشی خودش تعیین کنه کی کچا بره.این عادلانه تر تازه هیچ کسی هم مثل قبل نمیتونه به این اندازه نظرش وارد کنه.

  • آسمان آبی می‌گه:

   به قرآن به حرفت ایمان دارم. لاییییک

  • حق می‌گه:

   ولی من با یک رزومه ی خوب که واقعا پشتش تلاش بود در کمال ناباوری خودم و دوستام که به من می خندیدند که چرا شهید بهشتی رو انتخاب کردم برای مصاحبه اونجا رفتم و یکی از بهترین ها ی اون دانشگاه که طی دو سال گذشته دانشجو بر نداشته بود، منو از یک دانشگاه درجه سه انتخاب کرد. موارد اینچنینی هم هستند. همیشه یک طرفه قضاوت نکنید.

 44. حسین می‌گه:

  دوست عزیز می گی این جوری نیست .طرف با رتبه تک رقمی قبول نشده بعد یکی دیگه با رتبه بالاتر قبوله. وقتی درسای خودشو بلد نیست چطوری مقاله بلده بنویسه . هر عقل ناقصی اینو می دونه . مگه سوالات متبی برابر نیستند. این شیوه پذیرش یعنی همش صحبت از رابطه غیر درست و حق خوری. اکثرا دارن همینو می گن. طرف درسشو نمی خونه رتبش بد می شه بعد وقت می کنه مقاله بنویسه. چطوریه ما هم یاد بگیریم . زمان حتما برش دیرتر می گذره ؟

  • saeedesaeed می‌گه:

   مگه کنکوری که میدیم خیلی بر اساس اصوله؟ من دوستم زبان صفر استعداد ۶۰ درصد راحت قبول شد. آخه با استعداد باید سنجیده بشیم.

  • علی می‌گه:

   دوست عزیز واقعا فک میکنی که اختلاف بین رتبه ۱ و مثلا رتبه ۳۰، تو آزمون کتبی چند تا سواله!؟
   به نظر من اختلاف معناداری ندارن! پیش اومده طرف به خاطر استرس سر جلسه یا هر دلیل دیگه ای، نتونسته اونطور که باید و شاید آزمون بده…
   آزمون کتبی معیاری نیست که با مبنا قرار دادن اون سطح سواد بین قبول شده ها رو تخمین زد و یا حداقل بین شون مرز قائل شد.

   موفق باشید.

 45. حامد می‌گه:

  با سلام گرم به خدمت مجلسی های عزیز من امیدوارم حداقل این آیین نامه جدید استعداد درخشان را که واقعا سخت گیرانه است را نیز در دستور کار اصلاحات خود قرار دهند

 46. محمد-دانشجوی دکتری می‌گه:

  بنده بیش از ۱۰ سال است که در فضای اکادمیک حضور دارم. همیشه موفق ترین دانشجویان، آن هایی بودند که با شیوه پذیرش استعداد درخشان انتخاب شده اند. شیوه ای که بیشتر به شیوه دانشگا های سایر کشورها نزدیک است و نظر استاد وزن بالایی را برای انتخاب در بر میگیرد.

  • mechanics می‌گه:

   کاملا درست است چون استاد با انتخاب دانشجوی ضعیف خودش تضعیف می شود.

  • زهرا می‌گه:

   همین استعداد درخشانها بیان کنکور بدن ا۰سال میکشه قبول شن

   • لیلا می‌گه:

    جداً؟؟؟؟!!!!

   • سنجش می‌گه:

    اگه استعداد درخشانیا بیان کنکور بدن که شاید جایی برا بقیه نمونه
    بقیه هم فقط ۲ ماه میخونن و قبول میشن
    بهتره ادم برای بالا بردن خودش کسی رو پایین نکشونه
    اینایی که شاگرد اول شدن، حقشونه و حق مسلمشونه

    • رتبه یک می‌گه:

     اونایی که رتبه اول میشن توسه چهار نفر حقشونه
     ولی اونایی که تو کل کشور رتبه یک میشن حقشون نیست!؟
     چه عدالتی
     چه منطق محکمی
     آفرین به این همه انصاف

     • فاطیما می‌گه:

      یکی از دوستان من ارشد با استعداد درخشان اومده بود. شاگرد اول ورودیمون هم شد. الان چون دانشگاه ۲ سالی هست دکتری نمیگیره مجبور شد کنکور بده. الان ۲ سالی هست که حتی مجاز نمیشه. امیدش به اینه که دانشگاه سال دیگه دکتری بگیره با استعدد درخشان بیاد. خو این چه استعداد درخشانی هست که کنکور واسش کابوس شده. البته خیلی دیگه هم میشناسم که اینجورین.من نیگم حقشون نیست ولی باید بتونن از پس کنکوری که اونایی که استعداد درخشان نیستن برمیان اون ها هم از پسش بر بیان یا نه؟

     • سنجش می‌گه:

      ببین دوست عزیز، کنکور صرفا یه مهارت تست زدنه و زیاد به سواد مربوط نمیشه
      اینکه با خوندن کتابای چند تا موسسه مهارت تست زنی به دست بیاری و عینا تستهای تکراری و مشابه رو جواب بدی به این میگن سواد یا تکنیک؟!
      تو هر آزمونی یه نفر اول میشه و یه نفر آخر ولی مقطع دکتری جای اینکارا نیست
      اگه واقعا سوالا به صورت تشریحی باشه خیلی بهتره. شما تصور کن دوستی که با رتبه خوب مجاز شده توان تحلیل یه موضوع مهم رو نداره و فقط به ذکر نکات بسنده میکنه چون اینطور یاد گرفته ولی کسی که قراره دکتر بشه باید تو جامعه نقش آموشی خودش را ایفا کنه، که نیاز به قدرت تحلیل و درک مفاهیم داره.
      ما هم از رتبه های خوب کنکور بودیم. یه جری میگین که انگار نمیدونیم کنکور چیه. عمر مفید مفاهیمی که برای کنکور خونده شن نهایت تا ۱ ماه بعد از کنکوره ولی با درک مفاهیم و داشتن قدرت تحلیل بالا همیشه میشه آماده بود.
      موفق باشید

   • فروزان می‌گه:

    من استعداد درخشانی هستم بایک ماه خوندن رتبه ای درحد دانشگاه تهران آوردم بنابراین خیلی فرق است بین ما وشما……

    • محمد می‌گه:

     جملتون خیلی جالب بود: خیلی فرق است بین ما وشما!
     من هم شرایط استعداد درخشان رو نداشتم، یکماه خوندم و رتبه ای در حد دانشگاه تهران رو آوردم.
     با منطقی که شما دارید باید بگم: خیلی فرق است بین ما وشما!

     • ص می‌گه:

      دقیقا با شما موافقم.من خودم نفر دوم گروهمون بودم. اما با چند درصد معدل پایین تر استعدادنشدم. واقعا اگه کسی استعداد هست باید تو کنکور هم موفق شه.مثلا اگه کسی استعداد تو یه دانشگاه درجه ۲ و۳ بوده بین بچه ها تو چنین دانشگاه هایی با یکی که کنکور رتبه تک رقمی آورده بین همه دانشجوها،چه درجه ۱،۲ و… فرقه.کسی که توکنکور رتبه تک رقمی میشه خیلی با استعدادتره. البته من منکر کار پژوهشی هم نیستم.

     • fff می‌گه:

      استعداد درخشان یعنی رزومه خوب(۶ مقاله isiبا impactبالا)دانشگاه خوب،معدل خوب،رتبه خوب تو کنکور،

  • مریم ج می‌گه:

   سلام
   من برای قبولی دوره کارشناسی ارشد از امتیاز استعداد درخشان استفاده کردم. چون دانشگاه ما دکترا نداشت میدانستم بخاطر روابط پارتی بازی که وجود دارد نمی توانم برای این مقطع از امتیاز استعداد درخشان استفاده کنم بنابراین در کنکور دکترا شرکت کردم و به لطف خدا امسال رتبه یک را کسب کردم.

 47. حسین می‌گه:

  روبروی دانشگاه تهران وجوه زیادی می گیرن . پایان نامه می نویسن طرف می ره دفاع می کنه ۱۹ تا ۲۰ میگیره. بعضی دوستان می گن می فهمن اساتید از کجا ؟امسال هم با اعلام نتایج نهایی صحبت از پارتی بازتی و.. بحثش داغه. شک نکنید . اصلا واضح است. اگر از دانشجوی خودشونم نگیرن مثلا می رن از شهید بهشتی می گیرن. یه سیکلی که نوبت فقط به دانشجویای بهترین دانشگاه ها می رسه چون هم ظزفیت پایینه و هم چاره ای نیست. ازمون کتبی شرایط برابر برای همه است حتی اگر اساتید سلیقه ای عمل نکنند باز هم سلیقه دخیله . اصلا ذات ادمی همینه . ماشین نیست که. اما تو ازمون کتبی یک ماشین تصحیح کن هست که همه براش برابرن فرقی نداره دانشجوی کجا باشی. پس کدوم شیوه برای رسیدن به عدالت بهتره ؟

  • علی می‌گه:

   بله حسین آقا، تازه مقاله آماده هم میفرشن…

   • سنجش می‌گه:

    پس به خاطر همین قضیه به اساتید محترم حق بدید که بخوان دانشجویای خودشون رو بگیرن، در ثانی این مورد استعداد درخشان دست خود دانشگاست و اختیاریه
    لطفا انصاف داشته باشیم همه دانشگاهها اینطور نیست
    اینکه هر دانشگاه داشنحوی استعداد درخشان خودش رو بگیره هم به نفع اساتیده هم به نفع داشجو

  • mechanics می‌گه:

   صد درصد استاد کسی رو می گیره که قوی تر باشه کسی که نتونه خودشو پرزنت کنه قبول نمیشه و اعتراض همیشه وجود داره چون همه می خوان قبول شن اما ظرفیت کمه و همه نمی شه قبول شد من خیلیا رو دیدم از دانشگاههای سطح پایین اومدن دانشگاههای شریف و تهران فقط به خاطر رزومه قویشون و زحمت زیادی که کشیده بودن
   سعی کنید کسایی که برا سال آینده می خواهید آزمون دکتری بدید رزومتون رو قوی کنید

 48. اذر می‌گه:

  جامعه ما از نظر فرهنگی در شرایطی است که به هیچ وجه نباید انتخاب دانشجوی دکتری به اساتید واگذار شود.

 49. mechanics می‌گه:

  ایا ما تا چند سال پیش به دنبال حذف کنکور نبوده ایم ایا انتخاب دانشجوی دکتری حق اساتید نیست ایا با وجود کنکور سطع علمی دانشگاههای ما بالا رفته در تمام دنیا دانشجویان اپلی می کنن بعد استاد انتخاب می کنه باید به سلیقه اساتید احترام بزاریم و خودمان مطابق سلیقه اساتید پرورش دهیم چون از اساتید می خواهیم یاد بگیریم به نظر من منطقی است که سهم مصاحبه ازمون دکتری ۱۰۰ درصد شود بعضی ها از این بابت نگرانی دارن که می شود با پول مقاله خرید اما این کاملا معلوم است که یک دانشجو مقاله رو خودش کار کرده یا ان را خریده
  اگر دنبال پیشرفتیم باید انتخاب دانشجوی دکتری به اساتید واگذار شود.

  • پلیمر می‌گه:

   سلام دوست عزیز من کاملا با شما موافق هستم.
   به نظر من هم به جای کنکور هر دانشگاه برای خود آزمون ورودی برگذار کند و بعد مصاحبه بگیرد خیلی منطقی تر بوده. این به این معناست که من به انتخاب خودم می توانم آزمون دانشگاه های مختلف را شرکت کنم و کمتر هم حق کسی ضایع میشه.

 50. وحید می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان عزیز و مدیریت محترم سایت بنده به نوبه خودم از آقای رضا صابری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کمال تشکر و سپاس را دارم و امیدوارم تلاشهای مستمر و دلسوزانه مسئولان و برنامه ریزان در این زمینه گرهگشای مظلومترین و پاکترین جوانان مشتاق تحصیلات تکمیلی باشد و از اعمال برنامه های سلیقه ای جلوگیری به عمل آید…

 51. سعید می‌گه:

  دوست عزیز متاسفانه این قانونیه که وجود داره و استاد اگه قبول نکنه که استاد راهنمای شما باشه هیشکی نمی تونه بگه چرا؟ بعد شما رو خود به خود بعد یه ترم اخراج می کنند. من اینو از یک منبع موثق شنیدم… خیلی موثق…خودش استاده و پست اداری هم داره… پس خیلی بیشتر از من و شما به قوانین وارده… گفت اساتید می گن اگه قراره لج و لج بازی شه و سهم ما کم شه تو مصاحبه ما هم از این حق قانونی استفاده می کنیم و استاد راهنمای دانشجو نمی شیم تا اخراج بشه… اگه پستای دیگه رو هم ببینید (اون پستای تقریبا اول)یکی از دوستان یه مثال تجربی و عینی آورده واسه این مطلب… قانون دست من نیست که مطابق سلیقه افراد تصویبش کنم… یا عاقلانه تصویبش کنم به قول شما…
  حالا متوجه شدین جریان چیه؟ اگه اساتید لج کنن و بگن از هیشکی خوشمون نمیاد، هیشکی رو نمی گیرن تا اعتراضشونو به این نحوه پذیرش اعلام کنند. بهتره به فکر راه حل های عملی باشیم… جای اینکه به من یا دوستان دیگه که فقط اطلاع رسانی کردیم، بپریم

 52. زهرا می‌گه:

  البته واسه گزینش دانشجو دکترا هم با اینکه مصاحبه هام خوب بودن ولی به نظرم روش جالبی نیست.
  بهتره همونطور که معدل رو تاثیر میدن توآزمون کتبی, همون آزمون کتبی پژوهش و مقالات رو هم نمره بدن. اونطور خیلی بهتره هر کی هم از خودش گفت و تعداد مقالات رو الکی نوشت محرومش کنن.الان کسی که واسه ثبت نام معدلشو چند درصد اشتباه نوشته چقدر استرس داره محروم نشه واسه پژوهش هم همینکارو بکنن.

 53. زهرا می‌گه:

  کجاش ایراد داشت ؟

 54. amir می‌گه:

  برگزاری ازمون تشریجی اصلا امکان پذیر نیست برا این حچم زیاد از رشته ها و داوطلابا.بهترین گزینه ازمون تستیه.من با محتوای سوالات تستی کاری ندارم و دخالت نمیکنم اما باید ازمونی باشه که نقش فیلترو بازی کنه.بالاخره صحنه رقابته.من تو ازمون قبلی رتبم ۹ شده.تو مجموعه مالی.فقطم تو این رشته پذیرش از دانشگاه تهران بوده.من از شهرستان میرفتم اونجا.اقا بخدا اونجارام که میگن نیست.خود دانشگاه ازمون تشریحی گرفته از داوطلابایی که بهش معرفی شدن بعدم رفتیم مصاحبه و خیلی دقیق سوابقمون بررسی شد.یه راهش می تونه همین باشه.اول خربالگری توسط ازمون تستی سنجش.بعد هر دانشگاهی میتونه ازمون تشریحی خودشو داشته باشه و هزینه ها کمتر بشه به همراه مصاحبه.نظر؟

 55. سعید می‌گه:

  عزیزم آقا حسین.. شما به عرایض من دقت نمی کنی اصلا… از این که شما بگی این قانونا چیه و منبعت کیه>>> قانون عوض نمی شه… گفتم که تو همین کامنتا یکی از دوستان یه شاهد عینی آورده…
  راجع به منبع موثقم توضیح دادم که کیه…

 56. سیما می‌گه:

  آقا سعید این موضوع رو من حتی در ارشد هم دارم میبینم چه برسه به دکتری!
  دختره دو ترم از سنوات مجازش هم گذشته ولی استاد راهنماش میگه پایان نامه ت قابل دفاع نیست! دیگه بازم ادامه پیدا کنه کارش تمومه! تقصیر خود دانشجو هم هست دو ترمه که حتی یه خط هم نیاورده برای استاد. اونم دیگه تمرکزشو روی موضوع این خانوم از دست داده. قریب به اتفاق اساتید اهمیتی به کسی که بدون عذر موجه کارای علمی رو عقب بنداره و فقط فکر دفاع و گرفتن مدرک باشه، نمیدن.
  دیگه دوره دکتری هم حالت تمام وقت داره و اصولا نباید فعالیتی که مخالف درس خوندن هست رو همزمان با دکتری انجام داد.
  همین استاد، استاد راهنمای بنده هم هست و آدم بسیار دقیق و نرمالیه.

  ما در دوره دکتری یه دانشجو داشتیم (از دانشجوهای موسوم به دکتری تلفنی) که خیلی سر و صدا به پا کرد.
  این انقدر مورد تنفر اساتید بود که هیچکس حاضر نمیشد باهاش همکاری کنه. آخرش هم بیرونش کردن.

درج نظر