مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

اعلام جزییات پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور در دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر واشقانی فراهانی از تصویب بخشنامه پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی پژوهش محور در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: ثبت نام متقاضیان از ۲ روز آینده در سایت دانشگاه آزاد اسلامی آغاز می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از تصویب بخشنامه پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی پژوهش محور در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و عنوان کرد: رویکرد پذیرش در دوره دکتری پژوهش محور ارتباط نزدیک دانشگاه آزاد اسلامی با صنعت، دستگاههای اجرایی، نهادهای عمومی و بخش خصوصی و برآورده شدن نیازهای آن ها است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه در دوره دکترای تخصصی پژوهش محور، استاد محور بودن بسیار مورد توجه است، تصریح کرد: در این دوره استادانی که با صنعت و جامعه در ارتباط هستند و دارای پروژه های برون دانشگاهی هستند،  بخشی از هزینه های دوره را تقبل می کنند به این صورت که ۵۰ درصد هزینه به عهده استاد راهنما و ۵۰ درصد بقیه را دانشگاه آزاد اسلامی تأمین می کند. به این ترتیب در این دوره دانشجو شهریه ای پرداخت نمی کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته اصلی دوره دکترای تخصصی پژوهش محور ویژگی های کیفیتی این دوره است.

شرایط متقاضیان دکتری پژوهش محور

واشقانی فراهانی با اشاره به شرایط متقاضیان دکتری پژوهش محور عنوان کرد: متقاضیان دوره دکترای تخصصی پژوهش محور باید در گروه علوم انسانی دارای معدل ۱۸ و در گروه غیر علوم انسانی دارای معدل ۱۷ در مقطع کارشناسی ارشد باشند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در این بخشنامه کسانی که در دانشگاههای برتر تحصیل کرده اند، در زمینه معدل با سایر دانشگاهها تفاوت وجود دارد، گفت: برای این منظور  در بخشنامه تعیین شده که در واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی و ۱۵ دانشگاه دولتی که در فهرست ۱۵ دانشگاه برتر کشور بر اساس داده های پایگاه استنادی Scopus هستنند، برای معدل ۱۷ ضریب ۱/۱ و برای معدل ۱۸ ضریب ۱/۵ اعمال شود.

پذیرش دانشجو از میان دانشجویان استعداد درخشان

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در این دوره از میان استعدادهای درخشان گزینش انجام می دهد، عنوان کرد: در دوره دکترای تخصصی پژوهش محور سختگیری هایی برای فارغ التحصیل شدن وجود دارد.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی  در ادامه افزود: در دوره های دکتری آموزش محور برای دفاع از رساله به یک مقاله علمی پژوهشی نیاز است اما در دوره دکتری پژوهش محور دو مقاله علمی پژوهشی برای دفاع از رساله مورد نیاز است. همچنین برای رشته های غیر علوم انسانی یک مقاله ISI در دوره دکتری آموزش محور مورد نیاز است که در دوره دکتری پژوهش محور دو مقاله ISI با ضریب تأثیر مورد نیاز است.

وی در اشاره به اهمیت دوره دکتری پژوهش محور گفت: اهمیت این دوره در این است که در خدمت صنایع کاربردی و حل مسائل کشور است.

واشقانی فراهانی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی برای اینکه  بتواند سریعتر نتایج پژوهش را تبدیل به ثروت کند، مقرر کرده به جای  دو مقاله  ISI، یک ثبت اختراع بین المللی را برای دفاع از رساله بپذیرد و برای دانشجویان هنر نیز یک اثر بدیع هنری می تواند جانشین یک مقاله علمی، پژوهشی شود.

وی با بیان اینکه در دوره دکتری پژوهش محور برای اولین بار افرادی که دارای دکتری عمومی پزشکی و دکترای عمومی داروسازی هستند نیز می توانند پذیرش شوند، گفت: این افراد مشروط بر اینکه دارای معدل ۱۷ باشند، می توانند در دکتری مهندسی پزشکی و مهندسی بافت شرکت کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که مجوز پذیرش دکتری آموزشی پژوهشی را دارند، مجاز به پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور با ظرفیت ۲۰درصد هستند. به این صورت که به ازای هر ۵ دانشجوی دکتری آموزش محور، می توانند یک دانشجوی دکتری پژوهش محور پذیرش کنند.

چگونگی پذیرش دانشجو در دوره دکترای تخصصی پژوهش محور

واشقانی فراهانی با اشاره به نحوه گزینش متقاضیان دوره دکتری پژوهش محور گفت: گزینش این افراد مرکزی است به این صورت که افراد واجد شرایط به معاونت پژوهشی دانشگاه معرفی می شوند و برای هر رشته یک گروه داوران تعیین می شود که باید به تأیید رئیس دانشگاه برسد و زیر نظر معاون پژوهشی دانشگاه مصاحبه ها انجام می شود.

وی در خصوص ثبت نام متنقاضیان بیان کرد: متقاضیان باید در سایت دانشگاه ثبت نام کرده و مدارک خود را در سایت بارگذاری کنند.

وی در این خصوص افزود: تعهد دانشجو مبنی بر اینکه زیر نظر یک استاد راهنما پروژه برون دانشگاهی را انجام دهد و  تعهد استاد راهنما مبنی بر اینکه نیمی از هزینه ها را بپردازد جزء مدارک متقاضی محسوب می شود.

متن کامل بخشنامه نخستین دوره پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور در دانشگاه آزاد اسلامی به شرح زیر است:

بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور از نیمسال اول سال تحصیلی ۹۴-۹۳

دانشگاه آزاد اسلامی به منظور توسعه پ‍ژوهش های کاربردی تقاضامحور و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و خدمات و تربیت پ‍ژوهشگران متعهد، متخصص و کارآفرین در زمینه های مختلف علوم و فناوری و براساس مجور مورخ ۹۱/۱۲/۳ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در واحدهایی که مجوز قانونی پذیرش دوره های دکتری تخصصی را دارند، اقدام به پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور در رشته های غیرپزشکی در چارچوب آیین نامه شماره ۷۰/۲۵۲۶۸ مورخ۹۳/۲/۱۰ می کند.

 معرفی دوره دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور:

۱- دوره دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی «دکتری تخصصی پ‍ژوهشی (ph.D by Research)» می انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی در زمینه های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرزهای دانش نو موثر باشند. به عبارت دیگر مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های پ‍ژوهشی و آموزشی است که در آن محور اصلی کسب دانش و مهارت از طریق پ‍ژوهش هدفمند و نوآوری است.

۲- مجموع واحدهای دوره دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور در برنامه درسی مصوب هر رشته ۳۶ واحد شامل ۲۸ تا ۳۳ واحد مربوط به طرح پ‍ژوهشی و ۳ تا ۸ واحد باقی مانده مربوط به واحدهای درسی آموزشی موردنیاز است که بنا به نظر استاد یا استاداند راهنما دانشجو موظف به گذراندن آن (ترجیحاً در نیمسال اول تحصیل خود) خواهد بود.

۳- مدرک دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور (ph.D by Research) مانند مدرک دکتری تخصصی آموزشی – پ‍ژوهشی معتبر است و دانش آموختگان در این شیوه از مزایای استخدامی مترتب بر آن (از مله عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی و پ‍ژوهشی با رعایت سایر مقررات) بهره مند خواهند شد.

۴- مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری پ‍ژوهش محور حداقل ۳ سال و حداکثر ۴ و نیم سال است. در صورت ضرورت به پیشنهاد استاد (استادان) راهنمای اصلی و تأیید گروه ذیربط حداکثر تا یک نیمسال تحصیلی به این مدت افزوده می شود.

 شرایط و چگونگی جذب دانشجوی دکتری تخصصی پ‍ژوهش محور:

۱- کلیه داوطلبانی که دارای حداقل معدل کارشناسی ارشد ۱۸/۰۰ در رشته های علوم انسانی و ۱۷/۰۰ در رشته های غیر علوم انسانی هستند مجاز به ثبت نام و شرکت در مراحل بررسی و پذیرش دوره دکتری پ‍ژوهش محور هستند.

تبصره ۱- دارندگان مدرک دکتری عمومی پزشکی یا داروسازی که دارای حداقل معدل ۱۷ باشند، بدون شرکت در آزمون دکتری تخصصی سال ۹۳ مجاز به ثبت نام در مراحل پذیرش این دوره هستند و در چارچوب این دستورالعمل در مورد ایشان عمل خواهد شد.

تبصره ۲ – اگر واحد جامع دانشگاه آزاد اسلامی یا دانشگاه مادر دولتی در میان ۱۵ دانشگاه برتر تولیدکننده  علم منطبق با بانک اطلاعاتی Scopus قرار داشته باشد، ضریب معدل فارغ التحصیلان این دانشگاه ها معادل ۱/۱ برای رشته های با حداقل معدل قابل قبول ۱۷ و ۱/۰۵ برای رشته های با حداقل معدل قابل قبول ۱۸ خواهد بود.

۲- داوطلبان حائز شرایط بند ۱ لازم است توسط استاد راهنمای اصلی که باید عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و حداقل استادیار با سابقه داشتن دانشجوی دکتری باشد و نیز دارای طرح برون دانشگاهی مصوب یا طرح تحقیقاتی مورد حمایت دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی با تأمین اعتبار حداقل نیمی از هزینه کل دوره باشد به معاونت سنجش و ئپذیرش دانشگاه معرفی شوند. داوطلبان مذکور می توانند برای ترم اول یا ترم دوم هرسال تحصیلی به معاونت مذکور توسط اساتید واحد شرایط فوق الذکر معرفی شوند.

تبصره – افزون بر استاد راهنمای اصلی، استاد راهنمای دوم می تواند از میان اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و متخصصان دارای مدرک دکتری تخصصی داخل یا خارج از کشور حسب مورد انتخاب شود. استاد راهنمای اصلی می تواند در صورت امکان و تعهد استاد راهنمای دوم از اعتبار پ‍ژوهشی استاد راهنمای دوم هم استفاده کند. در این صورت تعهد استاد راهنمای دوم باید توسط استاد راهنمای اول تضمین شود.

۳- داوطلب موظف است ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ صدور این اطلاعیه فرم مربوط به پذیرش این دوره را از پایگاه اینترنتی معاونت سنجش و پذیرش به آدرس www.azmoon.net دریافت و پس از تکمیل به همراه مستندات دیجیتالی مربوطه در این خصوص شامل مشخصات اشخاص یا موسسات و شرکت های حقیقی یا حقوقی، دستگاه اجرایی و یا نهاد عمومی حمایت کننده از طرح پ‍ژوهشی، استاد راهنما و طرح تحقیقاتی را در قالب فایل pdf از طریق پایگاه فوق ارسال کند.

۴- پذیرش دانشجو در این شیوه براساس مجموع امتیازات حاصل از معدل، مصاحبه علمی و ارزیابی طرح تحقیقاتی پیشنهادی زیر نظر معاونت پ‍ژوهش و فناوری سازمان مرکزی انجام و حداکثر یک ماه پس از انقضای مهلت ارسال مدارک اعلام خواهد شد. معاونت پ‍ژوهش و فناوری سازمان مرکزی بدین منظور گروه داورانی که باید به تأیید رئیس دانشگاه برسد تعیین که امر مصاحبه و ارزیابی مدارک متقاضی را برعهده خواهند داشت، رئیس گروه داوران معاون پ‍ژوهش و فناوری دانشگاه است.

تبصره – حداقل توانایی لازم در زبان انگلیسی برای پذیرش قطعی داوطلبان، دارا بودن نمره ۶۵ برای  TOEFL (IBT) یا نمره ۶ برای IELTS یا نمره ۵۰ برای EPT یا نمره ۵۲۰ برای (Paper Base)TOFEL  یا نمره ۶۵ برای MCHE و یا نمره ۵۴۰ برای TOLIMO پیش از دفاع نهایی از رساله دکتری تخصصی است.

۵- حداقل هزینه دکتری پژوهش محور به عنوان نیمی از هزینه های کل دوره، معادل شهریه دکتری تخصصی آموزشی و پژوهشی است که در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ مطابق مصوبه هیات امنای دانشگاه محاسبه و از محل اعتبارات طرح تحقیقاتی استاد راهنما در طول دوره (با درنظر گرفتن افزایش سالانه نرخ شهریه) باید پرداخت شود. معادل هزینه های مذکور، دانشگاه آزاد اسلامی هم دیگر هزینه های دوره های پژوهش محور را از محل امکانات، تجهیزات آموزشی و پژوهشی و تامین اساتید مورد نیاز این دوره را تامین خواهد کرد. به هرحال دانشجویان این دوره به جز مبالغ مذکور که از طریق طرح تحقیقاتی استاد تامین می شود، وجه دیگری پرداخت نمی کنند.

۶- چنانچه به هر علت هزینه های دوره دکتری پژوهش محور توسط استاد راهنما از محل اعتبارات طرح تحقیقاتی برون دانشگاهی پرداخت نشودف ادامه تحصیل دانشجوی پذیرش شده برای اجرای این طرح منوط به پرداخت هزینه های مربوط توسط خود دانشجو است و ابتدای ثبت نام تعهدی به شرح پیوست از استاد و دانشجو به طور جداگانه اخذ می شود.

۷- دانشجویان  دوره دکتری تخصصی پزوهش محور فقط در واحدی که پذیرفته می شوند و تحت نظر استاد راهنمایی که تامین اعتبار پژوهشی دانشجو را تعهد می کند، ادامه تحصیل خواهند داد و به هیچ وجه به واحد دیگری منتقل نمی شوند.

۸-شرط دفاع از رساله دکتری پژوهش محور، ارائه پذیرش یا چاپ دو مقاله علمی پژوهشی برای دانشجویان رشته های علوم انسانی و هنر و دو مقاله ISI داری ضریب تاثیر یا ثبت یک اختراع بین المللی برای دانشجویان سایر رشته ها است.

تبصره- ارائه یک اثر بدیع هنری می تواند جایگزین یک مقاله علمی پژوهشی برای دانشجویان رشته هنر شود.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۱۱)

 1. حسین می‌گه:

  سلام دوستان
  من ٣ ترمه دانشجوی دکتری پژوهش محور هستم امروز دانشگاه با من تماس گرفته و اطلاع دادن که دانشجویان ذخیره پژوهش محور باید تسویه کنند و ادامه تحصیلشان مقدور نیست.آیا چنین بخشنامه ای از طرف دانشگاه آزاد مرکزی اعلام شده؟؟ بعد از ٣ ترم هزینه چنین امکانی وجود دارد؟؟؟

 2. زهرا می‌گه:

  باسلام و احترام
  من فارغ التحصیل ارشد مهندسی نرم افزار با معدل ۱۷:۳۲ و نمره پایانامه ۲۰ و۲ مقاله داخلی و خارجی دارم آیا میتونم در مقطع دکتری بدون ازمون آموزش محور شرکت کنم یا فقط شرایط پژوهش محور رو دارم؟؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین
  با تجدید احترام

 3. P می‌گه:

  سلام من استاد راهنما و استاد مشاورم عضو هیات علمی دانشگاه دولتی شهید بهشتی هستند تو اطلاعیه گفته عضو هیات علمی دانشگاه آزاد باید چه کار کنم؟در ضمن خودم فارغ التحصیل دانشگاه آزادم

 4. داود می‌گه:

  سلام.پول اگه دارید بیایید.این یک
  دو.استاد هیچ طرح پژوهشی نداره .
  سه.اگر ارتباطات سازمانی خوبی دارید میتونید سفارش پروژه پژوهشی بگیرید.
  چهار.صفر تا صد خودتون رئیس خودتون تا پایان پروژه هستید.

 5. محمد می‌گه:

  مهلت ثبت نام تا کی هست؟ میشه هر موقع که بخوایم ثبت نام کنیم؟
  میشه ثبت نام کرد، بدون اینکه با شرکت ظرف قرارداد صحبت شده باشه؟؟

 6. علی شینی دشتگل می‌گه:

  سلام
  علوم و تحقیقات اهواز که قبلاً زیر نظر علوم و تحقیقات تهران بوده و الآن جمع شده است آیا ضریب معدل دارد؟!.

 7. محمد می‌گه:

  سلام من با استاد راهنمای خودم انتخاب کردم در دانشگاهی که آنجا رشته دکتری وجود داره و استاد راهنمای من مدیر گروه آن دانشگاه هست. معدل هم ۱۸ است آیا قبول میشم? ضمنن یک سوال دیگه من در هنگام ثبت نام فرم را تکمیل و ارسال کردم آیا چیزه دیگه هم باید ارسال میکردیم . چون در زمان ثبت نام یک فایل قابلیت آپلود داشت ؟ رهنمایی کنید

 8. مریم می‌گه:

  سلام آیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان دانشگاه جامع هست؟

 9. سیامک می‌گه:

  سلام دوستان گلم من کارت اعتباری ثبتنام دوره دکتری پژوهش محور وخریدم اما پشیمون شدم و استفاده نکردم اگه هرکدامتون ثبتنام نکردید بهم بگین تا اونو بهتون بدم چون پولش رولازم دارم

 10. جعفر می‌گه:

  سلام
  من معدل ۱۸ ازاد دارم شهریور ۹۴ تمام می کنم در دکتری پزوهش محور می توانم شرکت کنم
  یک نفر الان من راهنمایی کنند

 11. علیرضا می‌گه:

  بنده معدلم ۱۶/۹۹ در رشته مهندسی برق از دانشگاه شهرری هستم با نمره پایان نامه ۲۰ آیا می توانم شرکت کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. abbas می‌گه:

  من دانشجوی ترم سوم دانشگاه آزاد سمنان هستم معدلم هم ۱۹ هستش میتونم شرکت کنم

 13. لورا خدایاری می‌گه:

  آیا باید از همان دانشکاه موردنظر برای تحصیل اسنتد راهنما انتخاب شود؟

 14. رضا می‌گه:

  سلام شما کی جواب سوالهای ما را می دید

 15. محمدرضا می‌گه:

  ۱- دانشگاه چه جوری انتخاب می شه.خدمون انتخاب می کنیم یا هیئت داوری تعیین می کنه؟
  ۲- باید از استاد رهنمای اون دانشگاهی که تمایل دارم اونجا دکتری بخونم معرفی بگیرم؟
  ۳- مقالات چاپ شدم isi مون را چه طوری باید اعلام کنیم. تأتیری داره؟

  من فارغ التحصیل ارشد تهران جنوب هستم و تمایل دارم در واحد علوم تحقیقات تهران پذیرش بشم.

  با تشکر

 16. محمدرضا می‌گه:

  سوال ۱ – عنوان طرح تحقیقاتی که تو فرم ثبت نام آمده را چه کسی تکمیل می کنه؟ (استاد یا دانشجو)
  سوال ۲- باید قبلش استاد راهنما پیدا کنیم یا منظور از استاد راهنما همون استاد راهنمای مقطع ارشدمون هست؟
  سوال ۳- تو اطلاعیه گفته: ۲ تا استاد راهنما ولی تو فرم ثبت نام فقط اسم یک استاد را می خواد؟
  سوال ۴- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران-جنوب جامع هست یا نه؟
  شرمنده تعداد سوالات زیاد شد. لطفاً پاسخ دهید. با تشکر

  • Nikoris می‌گه:

   ۴-اسامی ۱۵ دانشگاه تاثیر گذار در ضریب معدل

   ۱۵ دانشگاه حائز شرایط فوق به این شرح است: دانشگاه تهران (پزشکی و غیرپزشکی)، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه شیراز (پزشکی و غیرپزشکی)، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد (پزشکی و غیرپزشکی)، دانشگاه تبریز (پزشکی و غیرپزشکی)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه اصفهان (پزشکی و غیرپزشکی)، دانشگاه باهنر کرمان، دانشگاه گیلان.
   ۳-در این مرحله شما فقط استاد راهنمای اولو معرفی میکنی
   ۲-باید استاد با طرح پیدا کنی
   ۱-استاد که پیدا شد بهت میگه

 17. amir می‌گه:

  پردیس بین المللی کیش (تهران)آیا ضریب میخوره؟

 18. مریم بانو می‌گه:

  وبا عرض سلام خدمت دوست بزرگواری که جواب داده بودند .میشه بفرماید چرا اموزش محور بهنره؟!

 19. مریم بانو می‌گه:

  با عرض سلام دوستان من مهر ماه رفته ام سر کلاس دکتری روان شناسی عمومی خوراسگان و البته هم طرح پژوهشی دارم و هم معدلم نزدیک ۱۹ هست.چند تا سوال دارم .۱ /پژوهش محور بهتر ه یا آموزش محور۲/آیا باید خوراسگان را انصراف بدم ضمن اینکه نمی دونم برای انصراف چقدر دانشگاه خسارت میگیرد
  لطفا راهنمایی فرماید.متشکرم

  • یاامام رضا می‌گه:

   با اطمینان بالا آموزشی بهتره

  • Nikoris می‌گه:

   کاملا به آینده ای که می خواهید ترسیم کنید بستگی داره. اینکه می خواهید به عنوان یک عضو هیئت علمی به توسعه ظرفیت های خودتون در بخش آکادمیک بپردازید که در این صورت دوره های پِوهش محور برای شما جذابیت های زیادی ندارهگرچه می تونه دیدگاه شما رو نسبت به کاربرد علوم بهبود بده. اما اگه قصد فعالت در پژوهشکده ها و علوم کاربردی رو دارید هر چند دوره های آموزشی محور غیر قابل قبول نیست ولی دوره های پژوهشی سکوی آغاز بهتریه.
   البته این فقط نظر منه و شاید دوستان نظرات بهتری داشته باشند. :)

  • مجید می‌گه:

   سلام هر جا با رتبه بهتری قبول میشی بهتره پژوهش همیشه رتبت باید خیلی بهتر از اموزشی باشه تا حالا دیدی کسی رتبش به پژوهشی بخوره بزنه اموزشی!!!!

 20. مریم بانو می‌گه:

  با عرض سلام ،دوستان من دکتری روان شناسی خوراسگان ثبت نام کردم میشه برم پژوهش محور.لطفا جواب بدهید

 21. کاوه می‌گه:

  سلام یه سوال ؟دانشگاه آزاد همدان الان دانشگاه جامع است؟یعنی ضریب ۱٫۱ میخوره یا نه؟

 22. مصطفی می‌گه:

  سلام من معدل۱۶ دانشگاه دولتی شیراز هستم میتونم پژوهش محور شرکت کنم؟شرط سنی نداره؟

 23. ف می‌گه:

  سلام من علوم و تحقیقات تهران قبول شدم اما معدلم کمتر از ۱۷ هست که با احتساب ضریب بالای ۱۷ میشه.میتونم پژوهش محور شرکت کنم؟

 24. کمک!!!!! می‌گه:

  میشه یکی به من کمک کنه و لینک ثبت نام را بهم بگه؟! لطفا!!!

 25. hasti می‌گه:

  سلام. دوستان عزیز ایا دانشگاه خوراسگان (اصفهان)جز دانشگاه های جامع هست؟و اینکه علوم انسانی با معدل ۱۶٫۸۰می تونه شرکت کنه یا نه؟

  • یونس می‌گه:

   علوم انسانی با معدل ۱۸میتونه شرکت کنه واون ضریب اگه شرط معدل را داشته باشی وثبت نام کنی تازه لحاظ میشه ومصاحبه هم میشید که بین شرکت کنندگان تازه جای شما مشخص بشه آیا قبول بشید یا نشید

 26. مهتاب می‌گه:

  سلام.سوالی داشتم:آیا برای شرکت در دکترای پُوهش محور باید در آزمون دکترای ۹۳ شرکت کرده باشیم. معدلم۱۸٫۷۰وپایان نامه ۱۸٫۵ و مقاله علمی ترویجی دارم و دارای رتبه اول کارشناسی علامه طباطبایی و رتبه اول کارشناسی ارشدتهران مرکزم.با توجه به اینکه در آزمون دکترای امسال شرکت نکرده ام میتونم پژوهش محور شرکت کنم؟ممنون میبشم جواب بدین

 27. مدیریت می‌گه:

  معاون پژوهشی دانشگاه آزاد گفت در بخشنامه تعیین شده که در واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی و ۱۵ دانشگاه دولتی که در فهرست ۱۵ دانشگاه برتر کشور بر اساس داده های پایگاه استنادی Scopus هستنند، برای معدل ۱۷ ضریب ۱/۱ و برای معدل ۱۸ ضریب ۱/۵ اعمال شود.

  این یعنی چی؟ من که معدلم ۵۷/۱۵ و از دانشگاه علوم تحقیقات تهران فارغ التحصیل شدم می تونم شرکت کنم؟

 28. رضا می‌گه:

  تکمیل ظرفیت دکترا ازاد۹۳ اخر مهرماه اطلاع رسانی می شود

 29. نگار می‌گه:

  سلام دوستان بالاخره این ضریب درمعدل قبلش اعمال میشه یا بعد از کسب شرایط. چون من علوم انسانی با معدل ۱۷/۱۷ هستم

 30. ایمان می‌گه:

  من حاضرم همه هزینه رو خودم بدم نمیشه ؟؟؟

 31. پریسا می‌گه:

  بچه ها رشته علوم انسانی چ اکتشافی بهمراه نیتونه داشته باشه بنظرتون، من رشته م تاریخ ایرا باستانه راهنماییم یکید؟

 32. علی رستگار می‌گه:

  فرمهای مربوطه کجای سایت سنجش دات نت هستش من هر چی گشتم پیداش نکردم

 33. میترا مشاور می‌گه:

  دوستان کسی اسامی اون ۱۵۸ دانشگاه برتر رو داره میشه بزنین رو سایت

 34. پذیرفته شده دکتری می‌گه:

  عمرااستادی بیاد اینهمه هزینه رو بده!!!!!!!!!!!!!!!!!

 35. علی می‌گه:

  مصاحبه در کدام دانشگاه خواهد بود ؟
  (علوم تحقیقات ؟ )
  لطفا کمی شفاف سازی کنید؟
  در ضمن ما از کجا اساتید را پیدا کنیم ؟

 36. سامان می‌گه:

  واقعا ابهامات زیاده آخه کدوم استاد میاد پول دانشجوش رو بده؟ این چطور ممکنه؟

 37. سهیل به دوستان و مدیریت محترم سایت می‌گه:

  سوال :
  ۱- آیا قبل از اینکه ثبت نام کنیم باید استاد و پروژه را پیدا کنیم ؟ چطوری ؟
  ۲-آیا دانشگاهی که دکترا آورده شاگرد اول خودش را به صورت پژوهش محور میگیرد؟؟؟

 38. صبا می‌گه:

  سلام، کسی میدونه معدل کل با احتساب نمره پایان نامه هست یا بدون اون؟ ممنون میشم جوابمو بدین

 39. محبوبه می‌گه:

  بچه ها سلام من شهریور پارسال دفاع کردم و نمره ام از ۱۸ فهده و نیم شد. مقاله هم از پایان نامه ام داده ام. در ژورنال آمریکایی isi و یه نشریه علمی بدون درجه چاپ شده تازه تو کنگره داخلی هم پذیرفته شده
  هموز تسویه حساب نکردم و معدلم بدون احتساب نمره پایان نامه ۰۱/۱۷ است رشته ام هم حقوق جزا و جرم شناسیه به نظرتون میتونم ثبت نام کنم؟
  ممنون از هر کس که راهنمایی کنه…

  • یزدان می‌گه:

   خوب با احتساب نمره پایان نامه ۱۹٫۵معدلتون را حساب کنید
   اگه معدل ۲۶واحد شما ۱۷٫۰۱شده وژایان نامه ۶ واحدی ۱۹٫۵معدلتون میشه۱۷٫۴۸ونمیتونید شرکت کنید

 40. مشاوره می‌گه:

  معدل به کنار چطور همچین استادی رو پیدا کنیم که تو این کارهای تحقیقاتی باشه و بعد چی کار کنیم اون ما را تایید کنه؟؟؟؟؟!!!!!!! من که تو رشته خودم چنین استادی را نمیشناسم اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه.

 41. فرید می‌گه:

  برای رشته فقه طرح پژزهشی وجود داره؟برای کدام ارگان یانهاد؟من دبیرم بارشته فقه ودانشگاه آزاد با معدل ۱۸/۶ و نمره پایان نامه ۱۹ است ۲ مقاله هم دارم.وضعیت من چی میشه؟ثبت نام چه موقع است؟آزمون ندارد؟فقط مصاحبه است؟مدیریت محترم سایت لطفا توضیح دهند.دوستان اگر می دانند راهنمایی نمایند

 42. سیما می‌گه:

  چرا برای همه چیز شرط معدل دارن!؟ کسی که می خواد دکترای پژوهشی بخونه باید کار پژوهشی خوب داشته باشه نه معدلی که معلوم نیست رو چه حسابی رفته بالای ۱۷-۱۸! من طرح های پژوهشی زیادی کار کردم اما بخاطر چند صدم کمتراز این حق محروم میشم. واقعاًکه شرط بیخودیه.

 43. امین می‌گه:

  برای هماهنگی با اساتید باید به دانشگاه های آزاد مراجعه کرد؟
  ساز و کار پیدا کردن استاد و پروژه گرفتن استاد چیه؟ این کار چقدر طول میکشه؟
  مدرک این نوع دکتری چقدر معتبره؟

 44. نسرین می‌گه:

  از تکمیل ظرفیت دکتری آموزش محور چه خبر ؟ کسی خبر داره؟

 45. سیما می‌گه:

  چرا برای همه چیز شرط معدل دارن!؟ کسی که می خواد دکترای پژوهشی بخونه باید کار پژوهشی خوب داشته باشه نه معدلی که معلوم نیست رو چه حسابی رفته بالای ۱۷-۱۸! من طرح های پژوهشی زیادی کار کردم اما بخاطر چند صدم کمتراز این حق محروم میشم. واقعاًکه شرط بیخودیه.

 46. فریبا می‌گه:

  من که معدلم ۱۸/۸۸ رشته تاریخ ایران باستان و نمره پایان نامه ۲۰ هستش.آیا برای این رشته استاد راهنما هزینه صرف میکنه یا خود دانشگاه آزاد????? معمولا برا رشته هایی که به درد صنعت و اقتصاد کشور میخوره میتوان چنین پروژه هایی را هزینه کرد!!!!!!!
  و به قول دیگر دوستان کدوم استاد راهنما و چگونه او را پیدا کنیم?????

  • پریسا می‌گه:

   منم موافقم – منم باستانم با معدل ۱۹/۳۳ بدون احتساب نمره پایان نامه و نمره پایات نامه ۱۹ و یک مقاله علمی پژوهشی و یک مقاله علمی ترویجی دارم – اما کدوم استاد حاضر به انجام اینکاره – اگه نصف شهریه به عهده دانشجو نصف شهریه به عهده دانشگاه بود و یا اگه کل شهریه به پای دانشجو بود بهتر بود – به علاوه مگه استادا چقدر در امد دارن ک بیان پولم بدن ؟ مگه دیونن؟

   • محسن می‌گه:

    عزیز من! استاد که از جیبش پول نمیده!

    توی این طرح فقط استادانی میتونن دانشجو پذیرش کنن که با صنعت در ارتباط باشن و در حقیقت اساتید این پول (تصف هزینه تحصیل دانشجو) رو از جیب خودشون میدن بلکه از اون ارگان صنعتی که سفارش پروژه گرفتن هزینه ها رو میدن. در حقیقت استاد مربوطه با ارتباطاتی که با صنایع مختلف داره، در ازای دریافت هزینه، پروژه های صنعتی رو به همراه دانشجوش انجام میده.

  • یزدان می‌گه:

   شما از امور خارجه میتونی پرو‍ه بگیری

 47. محبوبه می‌گه:

  آخه یکی جواب منو بده دکترای پژوهش محور چیه و چه کسایی میتونن اسم بنویسن؟حتما باید دانشگاه دولتی خونده باشیم؟مصاحبه و این چیزام داره؟
  جون هر کی دوست دارین جواب بدین….

  • یاامام رضا می‌گه:

   پژوهش محور تاکید روی پژوهش داره! حدود ۳ تا ۸ واحد درس و مابقی پژوهش

   علوم انسانی معدل ۱۸ به بالا و بقیه ۱۷ به بالا
   (واحد جامع آزاد و دولتی های برتر هم ضریب داره)

   نه الزاماباید پروژه داشته باشین

  • محمد می‌گه:

   سلام بله محبوبه خانم مصاحبه داره همین صفحه اون بالا رو با دقت بخونید متوجه همه چیز میشید

 48. من می‌گه:

  چه رشته هایی پذیرش می کنن؟ برای رشته های انسانی که خیلی جای طرح پژوهشی وجود نداره.

 49. با سلام ثبت نام از چند مهر شروع میشه؟ و فرم ثبت نام را از کدام سایت باید دریافت کنیم/؟

 50. ترنم می‌گه:

  سلام چه رشته هایی میتونن ثبت نام کنن ؟ روانشناسی عمومی توی رشته ها هست؟

 51. امیر می‌گه:

  با سلام

  من دانشگاه تهران مرکزی فارغ التحصیل شدم با معدل ۱۵٫۸۵

  رزومم خیلی خوبه اما معدلم پایینه

  میتونم ثبت نام کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 52. محبوبه می‌گه:

  با سلام خدمت مشائران محترم پی اچ دی نست.
  من منظور از پژوهش محور و این که چه کسانی میتونن ثبت نام کنن را نفهمیدم محبت میکنید یه توضیح کوچولو بدین.
  ممنون

  • علی می‌گه:

   سلام
   ارشد علوم انسانی معدل ۱۸ وبقیه رشته ها ۱۷ داشته باشی یه استادیار واحدهایی که دکتری ارائه میدن حاضر بشه پروژه برات از صنعت بگیره واز پول قراردادی که با صنعت میبنده هزینه تحصیلت روبده واستاد وشما پرداخت هزینه تحصیل را به دانشگاه تعهد میدهید خیلی راه سختی هستش والسلام

 53. سهیل می‌گه:

  سلام دانشگاه ارشدمادکتری رشته مارونداره اساتیدجاههای دیگه روهم نمی شناسیم چکارکنیم؟مابایداستادپیداکنیم؟

 54. علی رازی می‌گه:

  دوستانی که از ۱۵ دانشگاه دولتی برتر هستند یا در واحدهای جامع دانشگاه ازاد درس خوندن با اعمال ضریبها برای علوم انسانی معدل هفده وپانزده صدم داشته باشند وبرای مابقی رشته ها پانزده ونیم داشته باشند میتونند در این طرح شرکت کنند
  ۱۵/۵*۱/۱=۱۷/۰۵
  ۱۷/۱۵*۱/۰۵=۱۸

 55. ساناز روانشناسی می‌گه:

  این اساتید رو باید چجوری پیدا کنیم؟

 56. امیر می‌گه:

  من معدل ١٧/٠۵ از دانشگاه ازاد تهران مرکز رشته حقوق دارم
  أیا من میتونم با این معدل ثبتنام کنم؟؟؟؟

 57. فرناز می‌گه:

  سلام
  خوب هر استاد با چند نفر در این زمینه میتونه حرف بزنه و قردادببنده شاید به ما گفتند باشه بعد برای کسی دیگر هم قبول کردند اونوقت چی ؟

 58. رضوان می‌گه:

  با سلام دوستان عزیز بعضی از اساتید که با صنعت در ارتباط هستند میتوانند قراردادهایی با صنعت تنظیم کنند ومبلغ قرارداد معادل هزینه دانشگاه باید باشه (حدود شصت میلیون) پس استاد تعهد به دانشگاه میدهد که هزینه تحصیل را پرداخت کند ودانشجو تعهد میدهد اگر استاد نداد هزینه را خودش پرداخت میکند خوب حالا فکر کنم همه چیز روشن شد

  • صدیقه می‌گه:

   سلام. کسایی که سراسری معدل بالای ۱۷ تو علوم پایه دارند می تونن شرکت کنند؟ خب ما که استادی تو آزاد نمی شناسیم. چه رشته هایی هستند. استادهایی که طرح های صنعتی داشته باشند کم هستند.

   • رضوان می‌گه:

    بله میتونند شرکت کنند علوم انسانی ۱۸مابقی رشته ها ۱۷ تازه اگه دانشگاه شما بین ۱۵ دانشگاه مادر برتر کشور باشه یا از واحدهای جامع دانشگاه ازاد باشه برای معدل ۱۷ضریب ۱/۱وبرای معدل ۱۸ضریب ۱/۵دارد یعنی ضریب در معدلتون ضرب میشه وبا معدل پایین تر میتونید در این طرح شرکت کنید

 59. سولماز- معماری کامپیوتر می‌گه:

  خب اگه این جور بود باید همراه اموزش محورها اعلام نتیجه میشد نه بعد از این که مردم رفتند ثبت نام !!!!!! یعنی چی؟
  الان استادها چطور دانشجو رو انتخاب یا موضوع میگند؟؟؟؟

  • الی می‌گه:

   خانم اموزش محور قبول شدی حتما اون رو ادامه بده پژوهش محور تازه بعد از پیدا کردن پروژه وثبت نام باید بری مصاحبه تازه مدرکش هم اما واگر های زیادی داره

  • یزدان می‌گه:

   بابا ما از ازمون موندیم دنبال پ‍ژوهش محور اومدیم ازمون قبول شده بودم به پژوهش محور نگاه هم نمیکردم

 60. z می‌گه:

  باسلام لطفا معدل را به صورت میانگین کارشناسی وکارشناسی ارشد در نظر بگیرید تا حقی از کسی ضایع نگردد .باتشکر

 61. nour می‌گه:

  سلام معدل من ۱۷ ازدانشگاه تهران علوم انسانی است .چرا آزادش نمی کنید؟مثل سایرکشورها

 62. مدىرىت دولتى زنجان می‌گه:

  کسى فهمىد ىنى چى؟خودمون برىم دنبال استاد ؟اصلا استاد برا چى مىاد نصف شهرىمونو بده.ىنى واقعا ما شهرىه نمىدىم؟اىن بهتره ىا همون اموزشى؟

 63. computer می‌گه:

  استاد راهنمای اصلی رو میشه از خارج کشور انتخاب کرد یا باید حتما ایران باشه؟
  باید خودمون یه جایی رو پیدا کنیم که از طرحمون حمایت کنه؟

 64. سارا می‌گه:

  من امسال در دوره دکترا پذیرفته شدم میتونم شرکت کنم که به صورت پژوهش محور باشم؟؟؟؟مدیر سایت لطفا پاسخ دهید

 65. الناز می‌گه:

  معدل من از دانشگاه ازاد دررشته علوم انسانی۱۷/۸۰است می توانم ثبت نام کنم ؟

  • الی می‌گه:

   ۱۷/۸۰*۱/۰۵=۱۸٫۶۹اگه واحد دانشگاه شما جامع هستش شما میتونید شرکت کنیدچون واحدهایی که درجه جامع دارند ضریب ۱/۰۵دارند

  • یزدان می‌گه:

   دوست عزیز معدلت باید ۱۸به بالا باشه این ضریب هم وقتی که معدل ۱۸به بالا داشتی حالا بین کسانی که شرایط را دارند این ضرایب باعث میشه از دیگران پیشی بگیری

 66. نازلی می‌گه:

  آخه کدوم استاد میاد اینهمه هزینه رو بده

 67. ساناز.معماری می‌گه:

  برای شرکت درازمون پژوهش محوربایدخودمون استادانتخاب کنیم معرفی کنیم؟ استادایی که میشناختم دیگه ایران نیستن الانم استاددیگه ای نمیشناسم لطفا راهنمایی کنید

 68. محسن-کامپیوتر می‌گه:

  مدیر محترم میشه ترجمه کنید که چی گفتن>>>>
  کی باید پول بده؟
  ما باید استاد رو پیدا کنیم یا استاد ما رو ؟
  گزینش بر چه اساسه؟؟
  لطف کنید یه جوری بگید تا ما هم بفهمیم ….
  پیشاپیش تشکر ….

درج نظر