مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

افزایش ظرفیت دکتری آزاد بدون طی فرآیندهای رسمی

افزایش قانونی ظرفیت به این صورت است که دانشگاه درخواست خود را به شورای گسترش ارائه کرده و این شورا پس از بررسی زیرساخت‌ها، آمایش سرزمین و میزان نیروی انسانی مورد نیاز کشور مجوز را صادر می‌کند ولی دانشگاه آزاد این مرحله را طی نکرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ماجرای افزایش بی‌رویه رشته‌های تحصیلات تکمیلی و پذیرش بدون مجوز دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد که چند نهاد آموزشی از جمله وزارت علوم، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی را هم درگیر کرد از شهریور امسال آغاز شده و جنجال‌های این افزایش بدون مجوز ظرفیت همچنان ادامه دارد.

ادامه این جنجال‌ها دلایل زیادی دارد. اینکه عده‌ای دانشجو پذیرش شده و در حال تحصیل هستند و تازه  بررسی پرونده افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است تا به این رشته‌ها مجوز بدهد یا خیر.

همچنین بررسی تامین زیرساخت‌های آموزشی و حتی آینده شغلی این افراد هم طرف دیگر.

به گفته برخی کارشناسان، اقدام دانشگاه آزاد از اساس نیاز به بررسی دارد که این بررسی انجام نشد و بدون هیچ آینده‌نگری به یکباره ظرفیت‌ها افزایش یافت که شاید تنها نتیجه این اقدام افزایش بودجه دانشگاه آزاد به سبب شهریه حاصل از افزایش ظرفیت‌ها باشد.

* اقدامی از پای‌بست ویران

اساس توسعه آموزش عالی بر این است که برای ایجاد یک رشته ابتدا باید دانشگاه مورد نظر درخواست خود را به شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ارائه کند تا کارشناسان این شورا پس از بررسی امکانات آموزشی دانشگاه مورد نظر، مجوز ایجاد رشته را صادر کند.

دانشگاه آزاد بدون درنظر گرفتن این مراتب اداری ابتدایی اقدام به ایجاد کدرشته‌محل‌هایی در مقطع تحصیلات تکمیلی کرده و بدون مجوز وزارت علوم دانشجویان را نیز پذیرش کرده است.

* ایجاد رشته بدون بررسی زیر ساخت‌های آموزشی در شورای گسترش

به طور معمول شورای گسترش آموزش عالی در ارائه مجوز برای ایجاد رشته‌ها در هر دانشگاهی چند مولفه را درنظر می‌گیرد.

اول اینکه آیا رشته‌ای که قرار است ایجاد شود می‌تواند نیازی از کشور را رفع کند و کدرشته‌محل ایجاد شده با آمایش سرزمین آموزش عالی مطابقت دارد یا خبر.

زیرساخت‌های آموزشی به خصوص امکانات آموزشی و آزمایشگاهی و همچنین میزان هیات علمی و نسبت استاد به دانشجو به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز از مواردی است که برای ارائه مجوز ایجاد رشته‌ها از سوی شورای گسترش آموزش عالی بررسی می‌شود.

اما در مورد دانشگاه آزاد و افزایش ظرفیت‌های امسال در مقطع تحصیلات تکمیلی هیچ کدام از این موارد بررسی نشد زیرا به طور کلی دانشگاه آزاد مجوزی از شورای گسترش نداشت و بدون بررسی این موارد از سوی شورای گسترش آموزش عالی، دانشجو پذیرش کرد.

البته  دانشگاه آزاد از همان ابتدا هم زیر بار این کار غیرقانونی نرفت و این کار را طبیعی اعلام کرد و میرزاده در مصاحبه‌های خود، گسترش رشته‌های تحصیلات تکمیلی را تائید کرده و این اقدام را عملی قانونمند دانست و اعلام کرد که با تصویب رشته محل‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی علاوه بر امکان افزایش پذیرش دانشجو، تحصیل دانشجویان در محل سکونتشان هم امکان‌پذیر می‌شود.

* افزایش ظرفیت بدون زیرساخت آموزشی با توجیه جلوگیری از خروج جوانان از کشور

دانشگاه آزاد که بدون تامین زیرساخت‌های آموزشی( به گواه تحصن 40 روزه دانشجویان واحد قشم به دلیل کمبود امکانات آزمایشگاهی) اقدام به گسترش رشته‌ها کرد یکی از دلایل و اهداف این اقدام را جلوگیری از خروج جوانان برای تحصیل در کشورهای همسایه دانست.

البته کارشناسان آموزشی هم از آمار خروج نخبگان از کشور و فواید حضور نیروی تحصیلکرده در کشور آگاه هستند ولی اینکه دانشگاه آزاد این مساله را توجیهی برای یک اقدام غیرقانونی می‌داند جالب توجه است.

جای تعجب دارد که مسئولان دانشگاه آزاد با آن میزان سابقه کار آموزشی در کشور، افزایش بی‌رویه غیرقانونی ظرفیت تحصیلات تکمیلی آن هم بدون تامین زیرساخت‌های آموزشی را راهکاری برای خروج جوانان از کشور می‌دانند و فکر این مساله را نمی‌کنند که پذیرش این تعداد دانشجو نیاز به زیرساخت و البته استاد در دانشگاه‌ها دارد.

دانشگاه آزاد که در تامین استاد برای دوره‎‎‎های دکترا با مشکل مواجه بود با این افزایش ناگهانی پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد و دکترا چگونه می‌تواند نسبت استاندارد استاد به دانشجو را رعایت کند؟

رساله دکتری 20 واحد است و یک استاد در شرایطی که بخواهد رساله دانشجوی دکتری را درست راهنمایی کند، تنها می‌تواند راهنمایی دو یا سه رساله دکتری را پیگیری کند. این درحالی است که طبق اسناد و آمار ارائه شده دانشگاه آزاد به ازای هر 50 دانشجو تنها یک استادیار در این دانشگاه حضور دارد.

* ضرورت برنامه‌ریزی برای آینده شغلی جوانان بی‌شمار تحصیلکرده

افزایش ظرفیت رشته‌های تحصیلی بخصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر تامین زیرساخت‌ها و بررسی نیاز کشور به آن رشته به بررسی آینده شغلی تحصیلکردگان آن رشته هم نیازمند است.

وقتی قرار است رشته‌ای در دانشگاه ایجاد شود ابتدا باید بدانیم فارغ‌التحصیلان آن رشته برای کشور مفید هستند یا خیر. و اینکه کشور ما به چه تعداد نیروی تحصیلکرده در یک رشته نیاز دارد و آن زمان به همان تعداد نیرو پرورش دهیم.

دانشگاه آزاد که به پذیرش غیرقانونی دانشجو پرداخته و این عمل را موجه توجیه می‌کند آیا نیاز کشور و توانایی کشور در تامین شغل فارغ‌التحصیلان را بررسی کرده است؟ یا این افراد پس از فارغ‌التحصیلی باید برای تامین شغل به خارج از کشور بروند؟ دانشگاه آزاد اینگونه از خروج جوانان از کشور جلوگیری می‌کند؟ در این صورت خروج جوانان فقط چند سال به تعویق می‌افتد ولی صفر نمی‌شود. یعنی دانشگاه آزاد با ایجاد رشته‌هایی البته بدون مجور و تامین زیرساخت‌های آموزشی و بدون برنامه‌ریزی شغلی برای جوانان، آن‌ها را در کشور نگه می‌دارد و پس از دریافت شهریه‌های کلان مدرکی را به آن‌ها داده و کاری به آینده شغلی آن‌ها ندارد.

مسئولان دانشگاه آزاد که با توجیه کاهش خروج جوانان از کشور اقدام به پذیرش بی رویه دانشجو کرده‌اند آیا تضمین می‌دهند که این جوانان پس از دریافت مدرک و مواجه شدن با بیکاری کشور را ترک نمی‌کنند؟

قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز می‌گوید: تامین زیر‌ساخت‌ها رکن اساسی توسعه تحصیلات تکمیلی است.

وی افزایش ظرفیت در دانشگاه آزاد را بدون مجوز دانسته و می‌گوید: مکانیسمی که باید برای ایجاد رشته جدید انجام می‌شد از سوی دانشگاه آزاد رعایت نشده است و کار خلاف قانون صورت گرفته ولی کمیسیون آموزش مجلس از وزارت علوم خواست سریع‌تر برای بررسی این مواردی که باید قبل از پذیرش دانشجو انجام می‌شد اقدام کند.

همچنین علیرضا رهایی عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در اظهار نظری کارشناسی در رابطه با گسترش رشته‌ها در آموزش عالی کشور می‌گوید: بحث آموزش‌ عالی در دو دهه اخیر انجام شده و گسترش زیادی در تربیت نیروی انسانی داشتیم ولی گسترش بی‌رویه در تربیت نیروی انسانی ممکن است منجر به این مسئله شود که یک سری دانش‌آموختگان بدون کیفیت لازم وارد آموزش عالی کشور شوند.

به عقیده رهایی، با این برنامه‌ریزی گسترده و ورود تعداد زیادی فارغ‌التحصیلان به جامعه اکنون باید بر روی بهینه‌سازی و کیفیت سرمایه‌گذاری کنیم که در وزارت علوم این موضوع محور بحث در بخش آموزش و تحقیقات است.

همچنین محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز چندی پیش عمل دانشگاه آزاد را خلاف قانون دانسته و اعلام کرد برای چنین تخلفاتی در ماده 236 آیین‌نامه مجلس این اختیار به کمیسیون‌ها داده می‌شود تا مواردی که خلاف قانون انجام شده و از قانون تبعیت نشده یا بی‌انضباطی صورت گرفته باشد مدیر آن دستگاه چه وزیر باشد و چه رئیس باید در صورت عدم پاسخ آن به نهاد علمی قوه قضاییه ارجاع شود.

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۴۳)

 1. محسن گفت:

  دوستان عزیز درصورت اطلاع به سوال من پاسخ بدید: مهرماه امسال دکتری قشم قبول شدم نرفتم الان می خوام برم آیابهمن ثبت نام می کنندودر چه تاریخی؟ سپاسگزارم.

 2. ادبیات گفت:

  سلام دوستان تکمیل ظرفیت میزنن دیگه؟

 3. مريم احمدي گفت:

  سلام دوستان. دو تا سوال داشتم يكي اينكه كارت ورود به جلسه ازمون ازاد رو كي ميدن؟
  ازمون آزاد و سراسري تاريخ دقيق بركزاريش كي هست؟

 4. آموزش زبان گفت:

  سلام بچه ها کسی هست آموزش زبان ملایر قبول شده باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. برنامه ریزی درسی گفت:

  سلام
  من توی تکمیل ظرفیت قبول شدم و وقتی رشته محل های دارای مجوز رو دیدم خبری از محل تحصیل من نبود.
  این خبرها واقعا حقیقت داره؟
  اگر واحدی که ما داریم درس می خونیم مجوز نگرفت باید بریم یکی از 3 واحد دارای مجوز؟اون وقت کلاس ها چند نفره میشه و ایا اساتید کافی هستند؟اگر هم بخوان هزینه رو برگردونن واجازه تحصیل ندند( چون تحصیل ما در یک دانشگاه بدون مجوز است)که ما رو 1 سال از کنکور عقب انداختند.
  به نظر شما مطرح کردن این صحبت ها نباید قبل از ثبت نام ما صورت می گرفت.
  اصلا چرا تا اردیبهشت باید صبر کرد؟1 ترم ما رفت ،تو رو خدا 1 کم فکر کنید،ایا با این صحبت ها ارزش دانشگاه و مدارک کم نمیشه؟

 6. PHD93 گفت:

  از مجلس محترم و آقای جعفری بخاطر پیگیری هايشان کمال تشکر را دارم انشالله در پناه ایزد منان عزم راسخ خویش را از دست ندهید و اجازه ندهید با سرنوشت جوانان ای مرز و بوم بازی شود

 7. امین گفت:

  با سلام
  دوستان عزیز، مشکل اصلی دانشگاه آزاد رفتار خلاف قانون آن است، این موضوع می تواند صدمه جبران ناپذیری به اعتبار درجه دکتری در کشور ایجاد کند
  فرض کنید الان هر کسی بیاید و بدون مجوز دفتری بزند و بگوید در این مرکز دوره دکتری در فلان رشته ها وجود دارد، آیا این موضوع را می توانید قبول کنید؟
  کشور ما شرایط متفاوتی دارد، ساختار پیشرفت شغلی در بسیاری از قسمت ها چه دولتی و خصوصی بر مبنای مدرک علمی است،
  در بسیاری از ارگان ها در ابتدای امر، توانایی و قابلیت های افراد در نظر گرفته نمی شود و تنها مدرک مهم است
  اگر هرکسی اراده کرد، بدون تلاش و پژوهش و داشتن حداقل ها بتواند دکتر بشود، در کوتاه مدت کسانی که رانت بالایی دارند به سادگی موقعیت هایی را که لیاقت آن را ندارند تصاحب خواهند کرد
  این افزایش ظرفیت غیر قانونی منفعتی برای کشور ندارد و تنها باعث سقوط اعتبار و ارزش نخبه های کشور می گردد

 8. عباس گفت:

  دشوار شدن شرایط بورس دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی

  هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی تصویب کرد از این پس نخبگان کشور، مشمول بورس دانشگاه آزاد اسلامی شوند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، صد و یکمین جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر حمید میرزاده رئیس این دانشگاه و حضور اعضا برگزار شد.

  میرزاده با اشاره به بحث بورسیه در دانشگاه آزاد اسلامی، تاکید کرد: از این پس نخبگان کشور می توانند از بورس دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند.

  وی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی منابع مالی کافی برای بورس تمام افرادی که در مقطع دکتری قبول می شوند وجود ندارد، تاکید کرد: نخبگان دارای استانداردهای بالای علمی هستند و برای بورس نخبگان مواردی نظیر معدل، رزومه، تعداد مقالات چاپ شده، استاد راهنما و پایان نامه مورد بررسی قرار می گیرد.

  میرزاده با بیان اینکه در یک بازه زمانی متقاضی عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کم بود و بورس کردن متقاضیان لازم بود، گفت: در حال حاضر تقاضا برای استخدام به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار بالاست که این امر ایجاب می کند مزایای ناشی از بورس بیشتر به نخبگان و افراد ممتاز علمی و پژوهشی تعلق گیرد و نیازی به بورس تعداد زیادی از متقاضیان نداریم.

  وی افزود: در آیین نامه جدید بورس در دانشگاه آزاد اسلامی که به زودی ابلاغ می شود تعهدات سابق در خصوص افراد بورس شده به قوت خود باقی است.

 9. وحید گفت:

  همانطوری که جناب آقای زاهدی رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی فرمودند موضوع کاملأ قضایی است.
  توجه کنید
  در یک رشته دانشگاه آزاد در یک واحد مجوز داشته در سیزده واحد اقدام به جذب دانشجوی دکتری کرده است
  سیزده منهای یک یعنی در دوازده واحد پذیرش غیر مجاز یعنی بیش ۹۰ درصد پذیرش غیر مجاز.
  و این مساله در تمامی رشته ها وجود دارد.

 10. ابراهیم گفت:

  باسلام خدمت همه دوستان عزیز و بخصوص کسانی که انتقاد می کنند ، قبلا” گفتم باز می گویم ، آنهایی که اعتقادی به دانشگاه آزاد ندارند می توانند بروند کشورهای دیگر و پولشان را دور بریزند و یک مدرک بی سروته بگیرند که نفهمند چه خوانده اند و چه کرده اند آخر شما فارغ التحصیلان از فرنگ برگشته را زیاد دیده اید بغیر از آنهایی که در دانشگاههای معتبر جهان مانند هاروارد آکسفورد ، سوربن و امثال آنها فارغ التحصیل شده اند وتعداد آنها کم است ما از بقیه تحصیل کرده ها چیزی ندیدیم و معلوم نیست چه خوانده اند و یا می توانید پشت کنکور دانشگاههای دولتی بمانید و بعداز چندین بار مردودی در مصاحبه و هزار بدبختی تازه وقتی قبول شوید می بینید همین اساتید دانشگاه آزاد که درس می دهند در دولتی هم درس می دهند و تازه از خیلی از دانشجویان دانشگاه آزاد راضی تر هستند ، ضمنا” دانشگاه آزاد هیچ مسئولیتی در قبال شغل و آینده دانشجویان ندارد و اصلا” نباید هم داشته باشد حتی دانشگاههای دولتی نیز هیچ مسئولیتی در قبال بکارگیری تحصیل کردان نداردوالسلام .

 11. محمد 1 گفت:

  بچه ها به دکتر میرزاده ایمیل بزنید و تقاضای تکمیل ظرفیت کنید ایمیل دکتر میرزاده را در گوگل سرچ کنید هست با تشکر

 12. بوشهری گفت:

  سلام
  جناب دکتر میرزاده ما بعلت اینکه رییس مرکز ازمون گفت تکمیل ظرفیت داریم خیلی از جاها را نزدیم
  از شما تقاضا داریم تکمیل ظرفیت را اعلام کنید
  بنده نه کار میخام و نه نیازی به کار دارم
  دلم میخاد درس بخونم

 13. مهدی گفت:

  سلام دکتر میرزا زاده به داد منتظران تکمیل ظرفیت برسيد

 14. احسانی گفت:

  بعضی از دانشگاه ها میگن که چون برای بهمن فقط یکی دو نفری که مهر قبول شده بودن، ثبت نام کردن، نمیتونن کلاس تشکیل بدن و این افراد باید تا مهر سال بعد منتظر بمونن. از طرفی همین دانشگاه تو مهر هم به دلیل عدم ثبت نام قبولی ها، کلاس تشکیل نداده!!! من امیدوارم با تدبیر دکتر میرزاده تکمیل ظرفیت اعلام بشه و حق ما که از 6 ماه پیش منتظریم ضایع نشه. دکتر به تدبیر شما امیدواریم.

 15. امیرکبیری گفت:

  معاون دانشجویی دانشگاه امیر کبیر افزود: افرادی که می گویند کار نیست فارغ التحصیل هتل آپارتمانهایی هستند که خارج از دانشگاه به اسم دانشگاه درست کرده اند و مدرک صادر می کنند، دانشگاه صنعتی امیر کبیر گرداننده صنعت کشور است و فارغ التحصیل بیکار در مورد پلی تکنیک معنا ندارد. دورد می فرستم به سردار سازندگی ایران که امیرکبیر است.

  منبع:
  http://mehrnews.com/news/2465376/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%DA%A9%D8%A8%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%BA-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%B4%D8%BA%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%DB%B7%DB%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA

  • علی گفت:

   درود بر دانشگاه پلی تکنیک. دانشگاه واقعا باید این طور باشه و آموزش با چنین کیفیتی ارائه بشه نه به طور غیر قانونی و با انگیزه های اقتصادی.

 16. محمد 1 گفت:

  زنده باد دکتر میرزاده

  • رضا گفت:

   آنقدر ظرفیت های امسال رو بالا بردند که تا سالها نمی توانند آنها را جذب هیات علمی کنند
   بیشتر واحدها غیر مجاز هستند و در صورتی که توانایی جذب ارشد را هم ندارند اقدام به جذب دکتری کرده اند
   کلاس دکتری با ید با ظرفیت حداکثر 5 نفر و دارای اساتید با سواد و فرهیخته آن رشته باشند
   نگاه. اقتصادی به دکتری خیلی خطرناک است.

   • رضا رضا گفت:

    سلام رضا جان اينقدر ابراز ناراحتي ميكني براي افزايش ظرفيت دكتري ولي خودت هم ميدوني اين يك راه بدون بازگشت براي دانشگاههايي هستش كه انتفاعي هستند مثل ازاد پيام نور پرديس دانشگاه دولتي و….چون دانشجوي كارداني وكارشناسي كم شده و ادامه كار اين دانشگاهها وابسته به امدن در گود ارشد ودكتري است مطمئن باش دانشگاههاي دولتي با كاهش دوره شبانه به افزايش پرديسها اقدام ميكنند چقدر دكتري دولتي كه در دانشگاه ازاد هيئت علمي هستند ودر صورت ايجاد مشكل براي اين دانشگاه دچار مشكل ميشوند دانشگاه ازاد براي تعداد زيادي ايجاد اشتغال در حوزه تدريس منظورم هستش ايجاد كرده دوستان در مورد كيفيت اموزش امير كبير صحبت كردند باور كنيد بين همكاران اميركبيري وعلم وصنعتي هم داريم تك بعدي هستن نميتونن يك ارتباط ساده با همكار هاشون داشته باشن البته قصدم توهين به عموم تحصيل كرده هاي اين دانشگاهها نيست خواستم بگم بد وخوب همه جا هست خوب به نسبت پذيرش كم وزياد به چشم مياد

 17. امید گفت:

  این همه به ظرفیت بالا گیر میدهید چرا به شهریه های انقدر بالا اصلا توجه نمیکنید و اصلا حرفی نميزند جلوی افزایش شهریه را بگیرید بهتر است تا دنبال حاشیه ها .

 18. معماری 1 گفت:

  تکمیل ظرفیت بهمن داریم یا نه؟
  تکلیف اون رشته شهرهایی که از 15 نفر فقط 2 نفر ثبت نام کردن چی میشه؟

 19. رضا گفت:

  واقعا اگر با این افزایش بی رویه ظرفیت ها آن هم به صورت غیر قانونی
  برخورد شدید نشود دیگر ارزشی برای علم دانش نمی ماند زیرا مدرک دکتری آخرین مدرک تحصیلی است.
  واگر این مدرک تحصیلی بی ارزش و بی اعتبار تر شود دیگر امیدی به ادامه تحصیل و تلاش برای ادامه تحصیل نمی ماند.

 20. حمید گفت:

  در حال حاضر جوانان به دلیل عدم یافتن شغله متناسب با مدرکشان و تحصیلاتشان و به امید یافتن کار به دنبال تحصیلات تکمیلی می روند دانشگاه ازاد نیز از این موقعیت استفاده کرده و همزمان که بدون توجه با کیفیت و دریافت شهریه هنگفت به صورت غیر قانونی اقدام به پذیرش دانشجو می کند بدون ان که به اینده شغلی این همه تحصیل کرده توجه داشته باشد و افرادی با کیفیت پایین وارد تحصیلات تکمیلی شوند و بازار های فروش پایان نامه ارشد و حتی دکتری ایجاد گردد

  • لیلی گفت:

   دوستانی که ظرفیت دانشگاه آزاد وشهریه آن انتقاد دارید اگر عینک واقع بینی رل به چشم بذارید خواهید دید تنها دانشگاهی که با شهریه های گرفته شده فضای آموزشی مطلوب ،امکانات ایده آل ،اساتید نخبه و درجه علمی بالایی در سطح علمی جامعه دارد فقط دانشگاه آزاد است من دانشجوی دکتری دولتی هستم وبرای انجام تز خود از این امکانات این دانشگاه استفاده می کنم باید تشکر کرد از مسولینی که با این دانشگاه گره از مشکلات جوانان بر داشتند دهه های ۶۰ و۷۰ را به خاطر آورید که چقدر جوانهای ما به دلیل قبول نشدن درکنکور سرخورده شدند الان فرصت برای کسانی پیش آمده که می توانند بدون استرس کنکور در دانشگاه شرکت کنند قابل ذکر است ثبت نام اجباری نیست اینقدر سنگ شهریه وظرفیت به سر وسینه خود نزنید هرکس می تواند می رود وآنکس که توانایی ندارد از راه دیگری توان خودش را محک می زند مانند کنکور دولتی
   و ضمنا قابل توجه خیلیها دانشجویان دکتری آزاد همان شاگرد اول و دوم دانشگاههای دولتی هستن که شاید در مصاحبه بنا به دلایلی که باز خیلی از شما می فرمایید مانند عدم آشنایی با اساتید یا دانشجوی دانشگاه نبودن یا عدم برخورد صحیح مصاحبه کنندگان وغیره قبول نشدند اما این موانع در دانشگاه آزاد نبوده وتوانستند ادامه تحصیل دهند.

 21. amir گفت:

  ميشه يه نفر بگه چه اتفاقي داره ميفته؟

 22. روانشناس عمومی گفت:

  ترم اول دکترا ورودی های امسال داره تموم میشه و ما هنوزم دل نگرون آینده نامعلوم. رشته من بالای ۳۰۰ نفر دانشجو گرفته واقعا برای این تعداد دانشجو آینده شغلی متناسب در نظر گرفته شد.

 23. باران گفت:

  منم با اقا هومن موافقم

درج نظر