مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری ۹۴ مجموعه زراعت – اصلاح نباتات (۲) کد ۲۴۳۲

دفترچه سوالات کنکور دکتری مجموعه زراعت – اصلاح نباتات (۲)جهت دانلود رایگان خدمتتان تقدیم می گردد.
این رشته شامل گرایش زراعت (فیزیولوژی گیاهان زراعی) است.

دانلود دفترچه سوالات آزمون دکتری مجموعه زراعت – اصلاح نباتات (۲) ۱۳۹۴
کلید سوالات دفترچه سوالات کنکور دکترا مجموعه زراعت – اصلاح نباتات (۲)

2432

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. سمیه گفت:

  سلام امسال چرا کارنامه اینجوریه زراعت بیو تکنولوژی و اصلاح نباتات و.. همرو با هم یه کد رشته زده من 131 شدم ولی نمیدونم اونایی که قبل از من هست رتبشون چندتاشون اصلاح هستند چندتاشون بقیه رشته های دیگه .
  الان باید چجوری انتخاب رشته کنم.
  کسی میتونه کمک کنه؟

 2. زراعت 94 گفت:

  سلام دوستان، من رتبه 45 فارغ التحصیل مراغه هستم و اولویت اولم را مراغه زدم بعد ارومیه و کردستان. شماها کجا را زدید؟

 3. آرام گفت:

  سلام دوستان.کسی رتبه تک رقمی شده ؟

 4. primula گفت:

  سلام دوستان
  من رتبه خوبی نگرفتم و اصلا امیدی ندارم
  شدم 172
  فکر می کنید امیدی میشه داشت؟؟؟

  • محمود گفت:

   پارسال تا رتبه250 هم شبانه آمده بودند مصاحبه

  • مشاور گفت:

   سلام
   به نظر می رسد تقریبا برای روزانه شهرستان های پایین تر و قطعا برای شبانه دانشگاه های مختلف شانس دعوت به مصاحبه داری.
   ناامید نباش و با انتخاب رشته خوب، شانس دعوت به مصاحبه خود را افزایش بده.

 5. ساحل گفت:

  بچه ها چرا نمیگید رتبه هاتون؟
  محمود
  امیر
  زراهت 2
  و بقیه
  بگید ببینم چی شدیم؟

 6. امیر گفت:

  سلام بچه ها از رتبه هاتون راضی هستید؟

 7. زراعت2 گفت:

  سلام
  اقای محمود شما که فرمودین در بحث تناوب چغندر کتاب دکتر خواجه پورخود گزینه 3 نوشته شده است
  من این مبحث را مطالعه کردم ولی در صورتی گزینه 3 صحیح می بود که صورت سوال به شرایط اب و هوایی با زمستان سرد و و نیمه سرداشاره می کرد چون در صورتی که شرایط اب و هوایی به گونه ای باشد که زمستان ملایم باشد گزینه 3 رد می شود.

 8. محمود گفت:

  من حدود 50 درصد تخصصی و 50 درصد تست هوش زدم وزبان نزدم.

  • امیر گفت:

   موفق باشید
   ولی امکان نداره استعداد 50 بزنید
   هر کی فک میکنه استعدادو صحیح زده ولی متاسفانه سوالان اونقد استاندار نیستتن و دو پهلو ان

   • محمود گفت:

    جواب سوالات هوش.
    101-4 درست است چون بحث زیتون است. گزینه 1 به خاطر متغیر خاص اشتباه است . گزینه دو محصول خاص. و گزینه 3 به خاطر محدود به مناطق خاص اشتباه هستند
    102_3 درست است نیاز به توضیح ندارد
    103-2
    104-سوال4 درست است
    105_2
    106-1
    107-6
    108-1
    109-1
    110_3و4 احتمالا 4 صحیح تر باشد
    111_3
    112-4
    113-3
    114-2
    115-1
    124-1
    126-3
    127-4
    128-1
    البته این کلید دفترچه موجود فکر کنم دفترچه aباشد. این جواب ها رو من زدم فکر نکنم اشتباه باشند.

 9. باران گفت:

  سلام بچه ها
  کي ميخواد جواب اين همه اشتباه کليد آزمونو بده؟
  سازمان سنجش؟
  اگه کليدو درست نکنند چی؟

  • امیر گفت:

   سلام خانوم باران
   درستش میکنن
   مثل پارسال نگران نباشید
   ولی خیلی بده ده سوال زراعت کلید اشتباه بدن

   • nadia گفت:

    آقا امیر واقعا پارسال درستش کردن؟!!!

   • محمود گفت:

    نه خیلی سوالات اشتباه نیستند به فرض سوال تناوب 36 همه میگن گزینه 2 صحیح است منم گزینه 2 رو زدم ولی در کتاب خواجه پور در قسمت تناوب چغندر دقیقا گزینه 3 کپی شده شاید 7 الی 8 سوال تغییر کند

    • زراعت2 گفت:

     سلام در رابطه با سوال 36 که شما می فرمایید گزینه 3 در کتاب نوشته شده است احتمالا اشتباها در هنگام تایپ جای ذرت و سویا جابه جا شده است چغنر قند و ذرت دو گیاه با نیاز غذایی بالایی هستن و چغندر زمین را از مواد غذایی خالی می کند و کاشت ذرت بعد از چغنر قند موجب کاهش عملکرد ذرت خواهد شد.به هر حال باید دلیلی علمی برای انتخاب یک گزینه وجود داشته باشد
     و کشت سویا قبل جو هم موجب ورس شدید جو خواهد شد و اصولا کشت گیاهان تثبیت کننده ازت قبل از گیاهان وجینی است نه قبل از غلات دانه ریز و این موارد کاملا مورد 3 را رد می کند

 10. زراعت 2 گفت:

  سلام
  وقت شما بخیر
  من با توجه به منابع فکر میکنم پاسخ سوالات زیر ایراد دارد البته شما هم خواهش می کنم نظر خودتون رو راجع به پاسخ این سوالات مطرح نمایید. البته من که نتونستم اعتراض خودم رو حتی با روشی که اقای سیاوش مطرح کرده بودند ثبت کنم.

  1- در سوال 5 کلید گزینه 3 را انتخاب کرده ولی با توجه صفحه 202 فیزیولوژی گیاهی افراسیاب راهنما گزینه 4 صحیح می باشد
  توضیحات این صفحه به شرح زیر می باشد وقتی سلول را داخل محلول هیپوتینیک قرار دهیم نظیر اب خا لص که پتانسیل اب صفر است اب در جهت شیب پتانسیل اب از محلول به سلول وارد می شود بنابراین حجم سلول افزایش می یابد و باعث افزایش فشار هیدروستاتیکی در سلول می شود و پتانسیل اب سلول افزایش می یابد و در نهایت پتانسیل اب سلول برابر پتانسیل اب محلول می شود و تعادل برقرار می شودم. که یک چنین وضعیتی مشابه با وضعیت مطرح شده در سوال می باشد.

  2-خود صورت سوال21 اشکال دارد چرا که در صفحه 283 اصول ژنتیک دکتر بهمن یزدی صمدی و دکتر طباطبایی بیان نموده شکل C, D.E در شرایط ازمایشگاهی ساخته شده ودر سلول ها وجود ندارند.ولی Z-DNA . , B- DNA , A- DNA
  درسلول های زنده وجود دارند . .به مقالات و منابع دیگر هم رجوع کنید به صورت کامل توضیح داده شده است. ولی در B-DNA در اکثر شرایط در سلول وجود دارد نه اینکه تنها این شکل در سلول زنده موجود باشد. بنابراین گزینه 1و 2هم جز گزینه های صحیح می باشند.

  3- سوال 27 گزینه 1 با توجه به امار و احتمالات عبدالمجید رضایی صفحه 172 بیان نموده که منحنی T در قسمت مرکزی کوتاهتر از منحنی Z می باشد و با افزایش درجه ازادی شکل منحنی به توزییع Z نزدیک می شود. منابع دیگر را هم بررسی کنید مجددا به این موضوع اشاره شده است.

  4- سوال 33 باتوجه به جزوات زراعت عمومی مظاهری و خواجه پور بیان نموده اند کشت زود هنگام موجب مصرف اب بیشتر و افزایش رشد رویشی و امکان ورس و افزایش افات و بیماری ها و در زمان رشد زایشی منجر به رقابت بخش های زایشی و رویشی خواهد شد . و کشت کرپه یا دیر هنگام موجب برخورد گیاه با شرایط نامساعد محیطی می شود چرا که کشت کرپه در پاییز موجب سرمازدگی و در بهار کشت دیر هنگام موجب می شود برداشت با باران پاییزه مصادف شود و زمان جوانه زدن گیاه با هوای گرم مواجه شود بنابراین گزینه 2 صحیح می باشد و گزینه 4 اشتباه است چرا که این ویژگی مربوط به کشت دیر هنگام یا کرپه است نه کشت زود هنگام.

  5- سوال 36 گزینه 2 صحیح می باشد. چرا که جو گیاهی حساس به ورس است و اگر گزینه 3 انتخاب شود و سویا قبل جو کشت شود منجر به ورس خواهد شد. و با توجه به این که ذرت و سیب زمینی نیاز غذایی بالایی دارند کشت گیاهان تثبیت کننده نیتروژن منجر به افزایش عملکرد می شود و کشت ذرت قبل جو از ورس این گیاه به دلیل تخلیه نیتروزن خاک می کاهد.

  6- پاسخ سوال 73 با توجه به صفحه 162 فیزیولوژی گیاهی افراسیاب راهنما اشتباه است و گزینه صحیح گزینه 2 است چرا که در صفحه مذکور بیان کرده انتقال فعال در ارتباط با پمپ الکتروژنیک می باشد و در صفحه 161 پاراگراف سوم بیان کرده نیزوی محرکه پروتونی ناشی از پمپ شدن یون ها از عرض غشا منبع اصلی تامین انرژی برای فعالیت های حیاتی از قبیل انتقال فعال می باشد. البته در کتاب فیزیولوزی گیاهی هاپکینز نیز به این موارد اشاره شده است در صفحه 197 دقیقا به این مطلب اشاره شده است. و به طور کلی نیروی محرکه پروتونی خود منبع تولید ATP می باشد و تا زمانی این نیروی محرکه نباشد ATP و جود نخواهد داشت.

  7- پاسخ سوال 80 با توجه به صفحه 197 مربوط به تیتر انتقال فعال و پمپ الکتروژنیک پاراگراف اول هاپکینز در کلید اشتباه است و گزینه صحیح گزینه 3 می باشد چرا که دقیقا در متن صفحه 197 امده است که پمپ الکتروژنیک قادر است شیب پروتونی در دو طرف غشا ایجاد کند .

  در رابطه با سوال 41 درو کردن برای سطح کم استفاده می شود و بیشتر برای کنترل علف های هرز یک ساله و شخم زدن هم که موجب افزایش فرسایش خواهد شد و عمل وجین هم که باید چندین بار انجام گیرد و کار وقت گیری است و هزینه بالایی دارد و برای کشت محصولات گرانیمت انجام می گیرد و احتمال دارد که هرس دندانه فنری گزینه مناسب تری باشد. و سوال 45 احتمال دارد پاسخ این سوال گزینه 4 باشد چون در مناطق مرطوب میزان بارندگی هم زیاد است و این مالچ ها از ایجاد رواناب و شستشوی عناصر غذایی جلوگیری به عمل می اورند و وجود مالچ به عنوان یک عامل تعدیل درجه حرارت خاک است چرا که در فصل پاییز درجه حرارت خاک را افزایش و در فصل تابستان درجه حرارت خاک را می کاهد و ماده الی خاک ظرفیت تبادل کاتیونی خاک را افزایش می دهد و تهویه خاک را افزایش می دهد.هر چند ممکن است مالچ بیماری ها را افزایش دهد ولی چون در صورت سوال گفته شده کدام گزینه مناسب تر است در مقایسه با سایر گزینه ها گزینه 4 مناسبتر است و سوزاندن بقایای گیاهی روش منسوخی است و ماده الی خاک را کاهش می دهد و الودگی های زیست محیطی را به دنبال دارد. سوال 44 هم فکر میکنم کلیدش ایراد دارد چرا که در جزوات اساتید که مطالعه کردم به کشت کانتوری در اراضی شیبدار اشاره کرده اند ولی نمی دونم ایا درست باشه یا نه.

 11. فیزیولوژی گیاهان زراعی گفت:

  سلام. ببخشید در لینک گذشته از 42 منظورم 72 می باشد

  • اسما گفت:

   من هم با تحلیلهایتون موافقم
   دیدید که تغیییر نکردن
   واقعا بی اتصافیه
   سوال 27 که دیگه خیلی تابلو بود
   با این اوصاف من ده درصد تخصصیام افت کردن
   جای تاسف داره

 12. محمود گفت:

  سلام به همه اگر قرار باشد تغییری در سوالات ایجاد شود شاید سوالات5،32،33،36،41،44،45،، 40،50،56،63،70،80در ضمن سوال 63و33و32و80وتغییر میکند

  • فیزیولوژی گیاهان زراعی گفت:

   به محمود. با سلام. من تمام سوالات را با کتابها چک کردم. سوالاتی که نیاز به تغییر دارن:
   5. گزینه 4 میشه
   14. جواب گزینه 2 میشه
   27. گزینه 1 میشه
   28. جزء سرفصل زراعت نیست
   29. جزء سر فصل گروهه اصلاح نباتاته
   32. گزینه 4 میشه
   35. با شک میگم گزینه 3
   36. کاملا درسته. چون این تست کاملا تکراری می باشد و باید اول تناوب و آخر تناوب را بیشتر از همه در نظر گرفت.چون اول تناوب باید یا آیش باشد یا گیاهان علوفع ای چند ساله. و گندم و جو همیشه باید در آخر تناوب قرار گیرند و بیشتر جو قرار میگیرد.
   41. گزینه 2 میشه
   43. گزینه 3 میشه
   44. گزینه 3 میشه
   45. گزینه 1 میشه
   46. گزینه 2 یا 3 میشه
   50. کاملا درسته.چون فقط کلزا پاییزه روزت دارد
   53. گزینه 2 میشه
   70. گزینه 2 میشه
   42. هم 1 و هم 4 جواب میشه. باید فقط اکسن رو مطرح میکردن.
   تورو خدا همه اعتراض کنید.

   • محمود گفت:

    سوال هفتاد از دیدگاه طراح درست است . ولی سوال غلط است اگر در سوال یک کلمه جاذبه گرایی بود درست می شود . ولی خود کلاهک باعث بازدارنده ریشه نمی شود در هنگام جادبه گرایی اکسین داخل کلاهک تجمع می یابد و به جاذبه گرایی کمک میکند

    • فیزیولوژی گیاهان زراعی گفت:

     به محمود. آره واقعا منم رو سوال 70 شک داشتم ولی این سوال یک تله بود.چون پارسال مشابه همین سوال اومده بود.

   • nadi_zerat گفت:

    سوال 72 باید هم اکسین باش هم اتیلن درست؟ طبق کتاب فیزیولوژی رهنما

  • محمود گفت:

   جواب سوالات تست هوش رو گذاشتم داخل صفحه استعداد تحصیلی معمولا به غیر از 1 الی 2 تاش بقیه اش درست هستند. ببینید

 13. ساحل گفت:

  دوستان من فقط تونستم برای یک سوال اعتراض بزنم
  من با تحلیلهای اسما خانم موافقم
  لطفا همه مشارکت کنید
  با تشکر

 14. اسما گفت:

  سوال 27 گزینه 1 درسته
  ارتفاع توزیع z بیشتر از t است…..

  سوال 36 که دیگه گزینه 2 میشه
  3 نیست جون جو رو بعد از سویا نمیکارند بخاطر ورسش….
  41 گزینه 4 میشه
  تو اراضی شیبدار چه طور میخوان دور کنن؟؟

  سوال 44 هم گزینه 4 میشه
  سوال 45 هم چرا باید بقایای گیاهیو بسوزنن؟؟

  دوستان من هر کاری میکنم نمیشه تو سایت سنجش اعتراض بزنن
  همه همکاری کنید لظفا
  تا ایشالا حق به حقدار برسه

  • محمود گفت:

   به اسما
   سلام من که اعتراض زدم شما خواستید اعتراض کنید برای سوال 45 شمال کشور معمولامیسوزانند ولی در مقالات علمی زده بهتر است دفن گردد یا مالچ پاشی همرا با دفن

   • اسما گفت:

    به محمود
    ممنونم از شما
    ولی من خودم شمال زندگی میکنم
    فقط برای مزارع پنبه ما مجازیم بقایای گیاهیو بسوزونیم…
    در مناطق خشک و دیم هم که نمیتونیم مالچ کنیم
    پس در مناطق مرطوب میشه مالچ کرد…

    • کوثر گفت:

     مالچ برای جلوگیری ازتبخیره. ضمنا در مناطق مرطوب الودگی قارچی رو باعث می شه.

     • امیر گفت:

      خانم کوثر مالچ باعث تبخیر میشه
      و اتلاف رطوبت…
      یعنی اصلا ما اجازه نداریم تو مناطق دیم و یا حتی با بارندگی کم مالچ کنیم..
      سوزاندن هم که باعث اتلاف مواد الی خاک میشه…..
      آلودگی قارچی هم اونقد نیست که …

  • محمود گفت:

   به اسما با موزیلا وارد شو برای اعتراض

 15. اسما گفت:

  بچه ها سوال 46 گزینه 2 میشه
  تبخیر میشه
  تبخیرو تعرق فقط از گیاهان کوتاه قد مثل گیاهان چمنی صورت میگیره نه گیاه گنده ای مثل سورگوم….
  در ضمن گفته از سطح خاک….

 16. سیاوش گفت:

  با سلام. دوستان در هنگام ثبت اعتراض در سیستم سازمان سنجش اگر پیغام قرمز رنگ داد که چنین داوطلبی وجود ندارد، دقت کنید که تعداد ارقام شماره داوطلبی باید ۷ رقم باشد. اگر شماره داوطلبی شما مثل بنده ۶ رقم است، رقم اول را صفر قرار دهید و بعد شماره داوطلبی را بنویسید

 17. حدیث گفت:

  سلام بچه ها
  کاش نگاه نميکردم با چه اعتماد به نفسی رفتم نگاه کنم ولی خراب کردم خيلی ناراحت شدم باور نميکنم اين همه زحمت هييچی به هيچ وجه مجاز نميشم

  • سیاوش گفت:

   به حدیث
   اصلا نگران نباشید این کلید اولیه هست نه نهایی. در ضمن تعیین رتبه و غیره فرمول پیچیده داره که بستگی به نمره بقیه و غیره داره. از عید نوروز لذت ببرید و آخر فروردین منتظر خبر خوش از سنجش باشید. انشالله با توکل بر خدا نمره خوبی کسب میکنید

 18. سیاوش گفت:

  با سلاآرزوی قبولی برای همه دوستان پرتلاش. به نظرم چندتا سوال اشکال داره اکثرا هم مربوط به درس زراعت میشن.
  32
  33
  35
  36
  44
  45

 19. زراعت 94 گفت:

  دوستان اگر به کلید سوالات اعتراض دارید حتما فرم سازمان سنجش را پر کنید. لطفا درصداتون را بگید تا ببینیم نسبت به دوستان چکار کردیم.

 20. زراعت 94 گفت:

  دوستان لطفا درصداتون را بگید. و به نظر شما با چه درصدهای میشه امیدوار بود؟

 21. رها گفت:

  سلام بر گروه زراعت به نظر میرسد جواب سوالات 44-4، 45-1 ،53-4 و 80-3 باشند

 22. زراعت گفت:

  بچه ها سوال 27 32 36 44 45 46 رو غلط اعلام کردن
  استعداد رو نمیدونید کی میزنن؟

 23. زراعت 94 گفت:

  سلام دوستان، همگی موفق باشید، من تخصصی را حدود 50 درصد زدم ولی متاسفانه استعداد را خراب کردم و احتمالا منفی بشه، سازمان سنجش کی کلید استعداد را منتشر میکنه کسی میدونه؟

 24. سیاوش گفت:

  سلام. کاش اصلا نگاه نمیکردم به کلید. اعصابمون خورد شد.

 25. زراعت گفت:

  بچه ها سوال32گزینه 3 میشه هر سه اشتباه زدید
  خیلی تابلوه که با تنش نیتروزژن کاهش پیدا میکنه

  • زراعت 94 گفت:

   سلام، مطمئن باش گزینه 3 نمیشه، چون با تنش خشکی نسبت اندام هوایی به ریشه کاهش پیدا میکنه، به احتمال زیاد گزینه 4 درسته. منم اشتباه گزینه یک رو زدم.

 26. nadi_zerat به زراعت94 گفت:

  استعداد، فقط اینارو یادم هست
  101- 3
  102-4
  103-2
  104-3
  106-4
  107-4
  108-1
  109-2
  110-1
  111-3
  112-3
  113-4
  114-2
  115-1

 27. زراعت 94 گفت:

  سلام به دوستان، همگی موفق باشید.
  1)4 2)3 3)2 4)1 6)1 7)2 8)2 9)3 10)1 11)1 12)3 13)1 29)3 30)4 31)1 32)1 33)2 34)4 35)2 36)2 38)3 39)4 40)1 42)4 43)3 44)4 45)1 47)3 48)3 49)2 50)4 52)1 54)2 55)2 56)1 57)4 58)2 59)3 60)4 61)4 62)1 63)4 65)3 66)4 67)4 68)1 69)4 70)3 71)2 72)1 73)2 74)1 75)1 76)3 77)2 78)1 79)2 80)4 دوستان سوالات 5 11 43 31 32 63 بررسی کردم درست جواب ندادم. بقیه را درست و غلطش را نمیدونم. لطفا نظر دهید.

 28. nadi_zerat گفت:

  ۱- ۴
  ۲- ۳
  ۴- ۱
  ۵- ۴
  ۶- ۱
  ۷- ۲
  ۸- ۲
  ۹- ۳
  ۱۰- ۱
  ۱۱- ۴
  ۱۲- ۳
  ۱۳- ۱
  ۱۴- ۳
  ۱۵- ۳
  ۱۷- ۲
  ۲۱- ۳
  ۳۰- ۴
  ۳۱- ۲
  ۳۲- ۴
  ۳۳- ۲
  ۳۴- ۴
  ۳۵- ۲
  ۳۶- ۲
  ۳۷- ۲
  ۳۸- ۳
  ۳۹- ۴
  ۴۰- ۱
  ۴۱- ۴
  ۴۳- ۴
  ۴۴- ۱
  ۴۵- ۱
  ۴۷- ۱
  ۴۸- ۳
  ۴۹- ۲
  ۵۰- ۴
  ۵۳- ۴
  ۵۴- ۳
  ۵۵- ۱
  ۵۶- ۱
  ۵۷- ۴
  ۵۹- ۳
  ۶۰- ۴
  ۶۱- ۳
  ۶۲- ۱
  ۶۳- ۲
  ۶۴- ۴
  ۶۵- ۳
  ۶۶- ۴
  ۶۷- ۲
  ۶۸- ۱
  ۶۹- ۲
  ۷۱- ۲
  ۷۲- ۲
  ۷۳- ۴
  ۷۴- ۱
  ۷۵- ۱
  ۷۶- ۴
  ۷۷- ۲
  ۸۰- ۳

 29. سیاوش گفت:

  با سلام جوابای بنده: الهی به امید تو
  1) 1
  2): 3
  4): 1
  5): 3
  6): 1
  7): 2
  8): 2
  9): 3
  10): 1
  11): 4
  12): 3
  13): 1

  32): 4
  33): 2
  34): 4
  35): 1
  36): 2
  38): 3
  39): 4
  41): 2
  44): 2
  46): 2
  47): 1
  48): 3
  49): 2
  50): 4
  51): 1
  52): 1
  53): 3
  54): 2
  56): 1
  59): 3
  60): 4
  61): 3
  62): 1
  63): 2
  64): 4
  65): 3
  66): 4
  68): 1
  69): 4
  71): 3
  72): 2
  73): 1
  75): 1
  76): 3
  78): 4

  انشالله همگی موفق و پیروز باشید

 30. nadi_zerat گفت:

  بچه ها جواباتونو بزارید لطفا

 31. سیاوش گفت:

  با سپاس از مدیریت سایت

 32. محمدرضا جنگدوست گفت:

  از مدیر ودست اندرکاران این سایت بابت تمام زحماتشان کمال تشکردارم.

  ——
  از توجه و لطف شما سپاسگزاریم
  موفق باشید.