مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

آزمون دکتری در آرزوی ثبات آئین‌نامه‌ها

آزمون دکتری تحولات بسیاری رادر سالهای گذشته تجربه نموده ودر چهارکنکور گذشته چهار روال مختلف را آزمون کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، با توجه به اینکه گرایش جوانان کشور به سمت ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ایران در چند سال اخیر شدت یافته است، توجه به چگونگی پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار ضروری شده است به طوریکه پذیرش دانشجوی دکتری به عنوان یکی از ملاک‌های ارزیابی کیفیت دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

آزمون دکتری در ایران پنج سال است که برگزار می‌شود ولی هر ساله با تحول رو به رو است.

در ابتدا دانشگاه‌ها به صورت مستقل و بر اساس سرفصل‌هایی که از سوی گروه‌های آموزشی تعیین می‌شد در زمان‌های متفاوت از یکدیگر آزمون برگزار می‌کردند و پس از آن نیز مصاحبه‌های شفاهی و بررسی فعالیت‌های علمی داوطلب انجام می‌شد یعنی اگر رشته مورد نظر یک داوطلب در چند دانشگاه ارائه می‌شد وی مجبور بود در چند دانشگاه آزمون دهد.

برای اجرای عدالت آموزشی، برگزاری آزمون دکتری در سال 89 بر اساس آئین‌نامه وزیر وقت علوم انجام شد که دانشگاه‌ها موظف شدند پذیرش دانشجوی دکتری را بر اساس آزمون نیمه متمرکز سازمان سنجش و مصاحبه دانشگاه‌ها انجام دهند.

در این آئین‌نامه آمده بود که آخرین آئین‌نامه آموزشی دوره دکتری که از سال 1384 بدان استناد می‌شد، مورد تجدید نظر قرار گرفته است و به منظور رعایت عدالت آموزشی شیوه پذیرش جدید از سال تحصیلی 90 – 91 اعمال می‌شود.

* آغاز پذیرش دانشجوی دکتری از طریق آزمون

ثبت‌نام اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 90، بهمن ماه 89 انجام شد. این آزمون در 9 گروه آزمایشی در 25 فروردین ماه 90 با رقابت 130 هزار و 900 نفر در 9 گروه و 107 کد رشته در 32 شهر ایران و 61 حوزه امتحانی برگزار شد.

در این دوره سهم آزمون کتبی سازمان سنجش در محاسبه امتیاز داوطلب 80 درصد و سهم سوابق تحصیلی در محاسبه امتیاز داوطلب در این آزمون هم 20 درصد بود که 86 دانشگاه مجری پذیرش دانشجوی دکتری 91- 90 بودند و ظرفیتی معادل 5 هزار و 431 نفر برای آن درنظر گرفته شد.

در این دوره پاسخ به سوالات آزمون استعداد تحصیلی و سه رشته ریاضی، آمار و فنی – مهندسی به صورت پاسخ کوتاه بود. آزمون زبان و استعداد تحصیلی در صبح و آزمون دروس اختصاصی در بعدازظهر آن روز انجام شد.

مشکلاتی که در اولین آزمون دکتری ایجاد شد در مصاحبه بود به طوریکه پس از اعلام نتایج اولیه داوطلبانی که در چند محل معرفی شده بودند باید به چند دانشگاه برای مصاحبه می‌رفتند و هزینه هر کدام از مصاحبه‌ها را هم می‌پرداختند.

پس از این مرحله ظرفیت پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی افزایش یافت و مرحله‌ای به عنوان تکمیل ظرفیت نیز در نظر گرفته شد.

* دومین آزمون و مشکلات پیش رو

بهمن‌ماه 90 هم ثبت‌نام برای آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 91 انجام شد و اعلام شده بود که قرار است دو آزمون برگزار شود.

البته این دوره تفاوت‌هایی با دوره اول داشت که مهمترین تفاوت این بود که در اولین دوره بیشتر آزمون عمومی بود اما آزمون دوره دوم اختصاصی شده بود.

در رابطه با اعلام نتایج نیز آزمون کتبی به همراه معدل با ضریب یک و مصاحبه دانشگاه با ضریب دو محاسبه شده و در نهایت این دو نمره با هم جمع و تقسیم بر سه می‌شدند و نمره نهایی داوطلب را تشکیل دادند و معرفی اولیه داوطلبان به صورت سه برابر و 80 درصد نمره آزمون کتبی و 20 معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد (معدل های تراز شده) و سهمیه داوطلبان صورت گرفت.

همچنین در دوره اول داوطلبان در زمان ثبت نام رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می‌کردند اما در این دوره پس از اعلام نتیجه اولیه و انتشار کارنامه، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، می توانستند کد رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در این آزمون ضریب زبان انگلیسی 2، ضریب استعداد تحصیلی یک و ضریب مجموعه دروس اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی 4 در نظر گرفته شده بود.

در آزمون دوم مشکلات از این قرار بود که نیمی از سوالات صبح و نیمی دیگر بعدازظهر بود و به همین دلیل داوطلبان مشکلاتی را داشتند.

* برگزاری سومین آزمون دکتری با تغییرات

در آزمون دکتری نیمه متمرکز 92 رقابت میان 217 هزار داوطلب بود که نسبت به دوره گذشته افزایش 39 هزار و 413 نفری داشت.

آزمون نیز به جای فروردین ماه در 18 اسفندماه 91 برگزار شد.

در این آزمون نیز مشکل برگزاری آزمون در دو نوبت ادامه داشت.

* آزمون چهارم و تغییر در سهم مصاحبه و آزمون کتبی

کنکور نیمه متمرکز دکتری سال 93 روز 16 اسفندماه با شرکت 240 هزار و 367 داوطلب در یک نوبت امتحانی برگزار شد و نتایج در مردادماه 93 اعلام شد.

در آزمون دکتری سال 93 محاسبه امتیازات تغییر کرد به طوریکه 70 درصد مجموع سوابق علمی شامل سوابق آموزشی، سوابق پژوهشی و مصاحبه حضوری در دانشگاه درنظر گرفته شد. این سوابق علمی از سوی دانشگاه در پارامترای مختلف و در فرم‌های مخصوص طراحی شد و بر اساس آن نمره‌دهی صورت گرفت.

* پنجمین آزمون دکتری در سال 94 و تغییرات این آزمون

 آزمون امسال که پنجمین آزمون دکتری محسوب می‌شود در بخش ارزیابی دانشگاه‌ها با تغییراتی مواجه شده و تغییراتی مربوط به شیوه نامه اجرایی دانشگاه‌ها و اختیار به دانشگاه‌ها برای ایجاد حد نصاب لحاظ شده است به طوریکه آزمون دکتری سالانه دوبار برگزار می‌شود و نتیجه آزمون نیز دو تا سه سال معتبر است.

در آئین‌نامه جدید، دانشگاه‌ها برای پذیرش اعلام عمومی می‌کنند و داوطلب به دانشگاه مراجعه می‌کند و دانشگاه‌ها بر اساس شیوه نامه اعلام شده، داوطلبان مورد نظر را انتخاب می‌کنند سپس فرد ثبت نام موقت را انجام می‌دهد اما دانشگاه اسامی را برای تائید نهایی به سنجش ارسال می‌کند و سنجش بر اساس حد نصاب عمومی اعلام شده، نمره آن فرد و رعایت فرآیندهای قانونی، پذیرش را نهایی می‌کند.

استعداد تحصیلی، آزمون زبان و دروس تخصصی در حد دروس پایه و اصلی رشته اصلی در این آزمون مدنظر است.

گفته می‌شود آئین‌نامه جدید در سال 95-96 اجرایی می‌شود و کارشناسی بسیاری نیز بر روی آن انجام شده است ولی با توجه به گذشته پرنوسان آزمون دکتری، داوطلبان نمی‌توانند به ثبات آئین‌نامه‌ها برای این آزمون اطمینان کنند و هر سال منتظر اجرای آئین‌نامه جدیدی در آزمون دکتری هستند.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. سحر گفت:

  دوستان , یه سوال مهم, مگه نمیگن آبان هم میخان امتحان بگیرن ولی دانشگاهها که دارن به تعداد ظرفیتی که هر سال میگرفتن دانشجو میگیرن, پس دیگه واسه آبان ظرفیتی نمیمونه؟

 2. هادی گفت:

  سلام دوستان
  هنوز متاسفانه به جمع بندی نهایی مثل اینکه برای کنکور امسال نرسیدن البته تا مشخص شدن دکترای قبلی فک نکنم خبری بشه بنظر من تغییر امسال داریم ولی نه خیلی زیاد

  • دکتری گفت:

   هادی جان…تغییرات اعمال شده ..آیین نامه هم ابلاغ شده….فقط فعلا منتظرن پرونده این دکتری تموم بشه تا اخبار آزمون بعدی رو بدن….الان خیلی از دانشگاه ها آیین نامه رو گرفتن…و خود دکتر خدایی هم گفت همون اول که ابلاغ شده…..

 3. شیواخانووووم گفت:

  سلام.بچه ها تکلیف کنکور امسال چی هست؟
  ماباید چیکار کنیم؟من میخوام شروع کنم بخونم. واقعا بلاتکلیف هستم.

 4. نفیس گفت:

  سوال مهم
  بچه ها اگه از سال بعد نحوه پذیرش به این شکل که میگن عوض بشه
  اونوق دیگه تکمیل ظرفیت نخواهد بود برای امسال؟
  واینکه تو این آزمون GRE دیگه نمیگن قبولی یا نه درسته؟ فقط یه سطح نمره میدن؟

  • مهندسی 94 گفت:

   ربطی به تکمیل ظرفیت امسال نداره اون حتما حتما هستش
   احتمالا زمستان 94 یه آزمون gre میگیرن و تابستان 95
   پذیرش برای مهر 95 و بهمن 95 به این روش هست دوست عزیز

 5. مجید به مهندسی94 گفت:

  سلام دوست خوب – از دروس تخصصی سوال میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مهندسی 94 گفت:

   سلام آقا مجید
   من اطلاع دقیقی از منابع ندارم
   اما به گفته رییس سازمان سنجش آزمون شامل زبان و استعداد و دروس تخصصی هر رشته در حد دروس پایه و اصلی هست بدون در نظر گرفتن گرایش 🙂

 6. آیدا گفت:

  سلام چند سال پیش هم چنین اتفاقی افتاد و دروس پایه رو برای ما که رشته صنایع غذایی هستیم از دروس کشاورزی گرفتند !!!!!! حالا باید چی کار کرد آخه این درست نیست ! کسی از صنایع غذایی اینجا هست؟

 7. دکتر منتظر- به تمام دعوت شدگان خواجه نصیر گفت:

  توجه توجه:
  دوستان دانشگاه خواجه نصیر اطلاعیه جدید زده واسه کسانی که از ثبت نام الکترونیکی جا ماندن! سایتشون 12 تا 16 خرداد باز میشه دوباره میتونن ثبت نام کنن
  ضمنا رشته هایی مثل “مکانیک” و “مواد” که مصاحبه شون انجام شده هم برای بچه های جامانده دوباره مصاحبه برگزار میکنن روز بیستم…. لطفا اطلاع رسانی کنید و به سایت دانشگاه رجوع کنید و اطلاعیه شماره 4 رو ببنید.
  موفق باشید

 8. هادی گفت:

  سلام دوستان
  حالا باز شماها خوبید بنظرم چون مثل ما سربازی ندارید و هم می توانید ازمونای استخدامی شرکت کنید هم برای دکترا
  ما پسرا با این وضعیت که داره پیش میره فک کنم بریم سربازی بهتر باشه و قید دکترا رو بزنیم اخه 7/8 ماه بشینی بخونی و مصاحبه بری اگه تو شهریور قبول نشی یک سال عقب افتادی و همه چیز و باختی
  تو این روزگارم کسی نمیگه این کاغذ پاره ههای مقاله و رزومه چی هست اول نگاه میکنن ببینن جیبت چقدر پره!
  امیدوارم زودتر وضعیت دکترا امسال مشخص شه تا تکلیفمو برا دفاع از پایان نامم بدونم و ببینم ارزش داره شهریور بزارم دفعمو تا ی سال برا دکترا وقت داشته باشم یا نه
  اگرچه یکی از دوستانم تو مدیریت 170 شده بود امسال ک رفته بود از نحوه مصاحبه و سوالات راضی نبود تو دانشگاه های اصفهان و علامه
  بازم هرچی خدا بخاددددددددددددد

  • حميد گفت:

   آخ گفتي، منم موندم والا 21 ماه سربازي (تقريبا 2 سال!!!!) خيليييييييييييي زياده كلا از همه جي آدمو عقب مي ندازه!!:( 🙁

 9. M.organic گفت:

  بچه ها من دو درصد معدل کارشناسیمو اضافه وارد کردم الان متوجه شدم بنظرتون واسه مصاحبه مشکلی واسم پیش میاد

 10. عسل گفت:

  امسال برا دانشگاههای پولی مجاز شدم چون هزینه اشو ندارم مصاحبه هم نمیرم
  امیدوارم بعدها پشیمون نشم با این روندی که داره اصلا خوش بین نیستم.
  ضمنا دوستان من یادمه زمان ثبت نام برای آزمون دکترا گفتن این آخرین سالی است که به این شیوه آزمون برگزار میشه ما رو تو توهم اعداد و ارقام انداختن یه سری هم کلیات گفتن
  حالا ما باید بشینیم و بجای اینکه بعنوان یه تحصیلکرده در جامعه فعال باشیم و مفید باید پیشگویی کنیم
  البته جسارت نباشه من خودمو گفتم

 11. صبا گفت:

  سلام
  کسی میدونه هزینه دکتری پردیس خوارزمی ترمی چند در میاد؟

 12. مهندسی 94 گفت:

  سلام دوستان 🙂
  من خبر جدید دارم! از کارشناس آیین نامه های دانشگاهمون خبردار شدیم البته:
  یک آزمون در نیمه دوم سال 94 برای پذیرش مهر 95
  یک آزمون در نیمه اول سال 95 برای پذیرش بهمن 95 خواهیم داشت انشاالله… (ماه دقیق آزمون هنوز معلوم نیست)
  تمامی آزمون ها طبق آیین نامه جدید و به روش gre و بصورت حدنصابی برگزار میشود… و پذیرش نهایی در اختیار دانشگاهاست!

  موفق باشید
  امیدوارم یکم آرومتون کرده باشه

  • نگار معتمدیان گفت:

   وااااااااااااای مرسی … 🙂
   واقعا ؟
   🙂
   خبر موثقه؟ 🙂

   • مهندسی 94 گفت:

    ایشالا 🙂 دانشگاهم که معتبره ایشالا که کارشناس مربوطه هم درست به ما اطلاع رسانی کرده باشه..
    حالا فعلا این رو داشته باشید تا خبر اعلامی از سوی سازمان سنجش…
    احتمال میدم که آزمون اول اسفند 94 و آزمون دوم شهریور 95 باشه 🙂

  • مهسا- علوم اجتماعی گفت:

   سپاس فراوان از شما مهندس عزیزم
   حالم یه کم بهتر شد. یعنی اسفند 94 اولین آزمون به صورت حد نصابیه؟ درسته؟ یا مهر؟ بازم مشخص نیست؟ بالاخره حد نصابیه دیگه. خیلی بهتر شد. در هر صورت ممنون خیلی آروم شدم.

   • مهندسی 94 گفت:

    ببین مهسا جون برای پذیرش مهر 95 آزمون تو سال 94 برگزار میشه و قطعا نیمه دوم سال 94 🙂 من خودم احتمال میدم اسفند باشه وبرای پذیرش بهمن 95 آزمون نیمه اول سال 95 که من احتمال میدم شهریور 95 هست برگزار میشه. اینو خیالتون راحت باشه که آزمون بشیوه gre هستش 🙂
    جزییاتش مثل تاریخ دقیق برگزاری و منابع و طول مدت اعتبار این نمره حدنصابی باید هنوز منتظر بمونیم تا سنجش دقیق بگه…
    وظیفم بود دوست عزیز 🙂

    • نگار معتمدیان گفت:

     خیلی با اطمینان میگین با شیوه ی جی ار ایه..
     🙂
     در پناه خدا باشید..
     🙂
     مرسی از اطلاع رسانی خوبتون..
     🙂
     و مرسی از پی اچ دی تست به خاطر این سایت خوبشون که همچین فضایی رو فراهم کردن..
     🙂

     • مهندسی 94 گفت:

      این صرفا خبری بود که کارشناس آیین نامه در دانشگاه به ما دادند امیدوارم درست باشه و شرمنده نشم 🙂 شما هم موید باشید هم رشته ای 😀

    • امیر گفت:

     منظور از GRE چیه؟ میشه توضیح بدید؟

    • مریم گفت:

     سلام و خسته نباشید. اینجوری شما می گین پس سال 94 یه بار آزمون داریم. پس چرا می گن دو بار؟

  • امیر گفت:

   امسال اضافه ظرفیت هم داریم یا نه ؟؟؟؟

 13. حميد گفت:

  دوستان عزيزم سلام متن زير سوال من وجواب سازمان سنجشه ولي نا اميد نشيد صبر كنيد و اگه فرصت داريد با برنامه ريزي دقيق كارتون رو شروع كنيد هيچ ضرري نمي كنيد

  پاسخ سازمان سنجش آموزش كشور به درخواست شما
  عنوان درخواست:
  عمومي | دكتري – زمان ازمون دكتري 95
  تاریخ ارسال جواب:
  ١٣٩٤/٠٢/٢٢-١١:٤٧
  متن درخواست:
  سلام عليكم
  باتوجه به مصاحبه هاي اخير رييس محترم سازمان سنجش در مورد نحوه برگزاري ازمون دكتري ‌( بصورت دو بار در يك سال) ، خواهشمندم بصورت صريح بفرماييد كه در سال جاي (امسال يعني سال 1394) ازمون دكتري براي سال تحصيلي اينده دو بار و يا يك بار برگزار مي شود يا نه و زمان ازمون ها حدودا چه تاريخي است بعبارت ديگر در شهريور ماه 1394 ازمون دكتري برگزار مي شود يانه
  پاسخ:
  با سلام
  اطلاعات لازم در اين خصوص متعاقبا و از طريق سايت سازمان و هفته نامه پيك سنجش اعلام خواهد شد.
  با سپاس

 14. مهندسی 94 گفت:

  خطاب به تمامی دوستانی که گرفتار بازی اعداد شده اند:
  کنکور امسال که اسفند 93 برگزار شد 94-95 نامیده می شود! چرا؟ زیرا مهر 94 شروع ترم 1 است و ترم 2 در 95 تمام می شود. یعنی سال تحصیلی 94-95
  بنابراین کنکور بعدی 95-96 میباشد 🙂

  • نگار معتمدیان گفت:

   شما از مسئول دانشگاهتون نپرسیدید ؟
   🙂

   • مهندسی 94 گفت:

    سلام نگار جان.
    رفتم برای پیگیری اما جلسه داشتند و طولانی شد و نشد ببینمشون
    حتما اگر خبری شد اطلاع میدم بهتون

    • نگار معتمدیان گفت:

     مرسی لطف می کنید..
     🙂
     همش منتظر یک خبر.. یک اعلام جدید
     🙁

     • ری را گفت:

      سلام دوستان… بنده مدرس دانشگاه سراسری هستم و چند ماه قبل آیین نامه جدید ابلاغ شده و تمام اختیارات به اساتید دانشگاه داده شده! اما از آزمون اطلاعات دقیقی ندادن. بنده هم یکبار از دکترا انصراف دادم و مجددا قصد شرکت کردن دارم اما متاسفانه با شرایط موجود هیچ امیدی ندارم

  • دکتری گفت:

   مررسی از مهندسی ۹۴عزیز…..برای شفاف سازی موضوع…….
   برای تاکید بیشتر
   میتوانید به دفترچه انتخاب رشته کنکور مراجعه فرمایید…..:-)

 15. سعیده گفت:

  واقعا خوشتون میاد معطل کنید!!!! ما دهه 60ای ها چه گناهی کردیم آخه؟ خواهش میکنم منم مثل بقیه بچه ها زودتر تکلیف رو روشن کنید!!! ی ذره درک کنید خواهش میکنم!!!

 16. ستاره گفت:

  سلام .من شهرسازی امتحان دادم ولی هیچ رزومه ای ندارم ختی پایان نامه .ولی آزمون رو خوب دادم.
  بنظرتون تو مصاحبه قبول میشم

 17. نگار معتمدیان گفت:

  دوستان شما تو سایت سنجش ازشون می خواین زمان آزمون رو اعلام کنن
  برای شما چه جوابی می نویسن ؟

 18. لینا گفت:

  بچه ها یک مسئله رو دقت کردید؟ نوشته شده سال 95-96 و کنکوری که ما مسال میدیم کنکور 94-95 هست . پس امسال احتمالا همون روال پارسال رو داشته باشه
  اگه نظری دارید لطفا بگید
  ممنون

  • نسترن گفت:

   خیر کنکور گذشته95 _94 بود کنکور آینده96 _95 هست

   • لینا گفت:

    خیر اینطور نیست. کنکوری که در سال 93 در اسفند ماه برگزار شده چه ربطی به سال 95 دارد؟؟؟؟کنکور گذشته 93-94 بوده استچرا که در سال 94 به دانشگاه خواهند رفت

    • دکتری گفت:

     لینا خانم….کنکوری که الان مصاحبش هست…۹۴-۹۵هستش….یعنی برای ورودی ۹۴-۹۵…….سال ورودی مهمه نه زمان برگزاری کنکور….در ضمن نگاهی به سایت سازمان سنجش هم بندازی کاملا متوجه میشی…..تمام تغییرات برای کنکور امسال هستش…..یا علی

  • نگار گفت:

   واسه کنکور 2 سال دیگه از الان اطلاع رسانی نمیشه.. در ضمن آیین نامه به دانشگاه ها ابلاغ شده
   کنکوری که الان داریم میریم واسه مصاحبه 94-95 هست و بعدی 95-96

 19. نگار معتمدیان گفت:

  کاش اونایی که تهرانن برن یه پیگیری بکنن حضوری تا زودتر اعلام کنن..
  به نظرم این طرح منفعتش بیشتر از ضرره…
  البته نظر منه دوستان…
  🙁

  • مهندسی 94 گفت:

   باهات موافقم نگار 🙂
   درک نمیکنم کسایی رو که میگن درصد مصاحبه کم بشه و آزمون زیاد! بچه ها دکترا یعنی تحقیق و پژوهش و مقاله نوشتن و … اینا که با چنتا تست نمیشه رتبه بندیش کرد آخه خب! البته این طرح حتما اجرا میشه واسه امسال چون به دانشگاه ها هفته پیش ابلاغ شده…

   • نگار معتمدیان گفت:

    🙂
    بله کامل درسته صحبتتون..
    اولیش نفع این نوع آزمون اینه که سالی دوبار برگزار میشه و دومیش اینه که به صورت حد نصابی هستش و فکر می کنم اگر اساتید دست از سلیقه ای برداشتن و دانشجوی خودشون بردارن نفعش به اونایی خواهد رسید که پر تلاش ترن و فهیم تر ..
    نفع سومش هم اینه که تا دوسال اعتبار داره و اگه ترازت خوب بشه دیگه نیازی نیست هی کتابارو بخونی ..
    البته دوستان جبهه گیری نکنید ها من خودم رزومه ی خوبی ندارم دارم کلی می گم ..
    🙂

    • مهندسی 94 گفت:

     بله دقیقا همینطوره 🙂
     شک نکنید که اساتید هم دنبال دانشجوی با هدف و با انگیزه و توانا هستند… خیالتون راحت باشه..
     اگر این ویژگی هارو داشته باشید بهمراه رزومه خوب هر استادی تو هر دانشگاهی تمایل داره شمارو جذب کنه حتی اگه دانشجوش نباشید.. 🙂 اساتید هم بدنبال دانشجوهای خوب هستند نه الزما دانشجوهای خودشون..

     • تینا گفت:

      راستش در عمل در بسیاری از دانشگاههای تراز اول چیز دیگه ای میبینیم. اساتید ترجیح میدهند با دانشجویی کار کنند که ارشدشو همونجا خونده تا انرژی کمتری صرف درک توانایی دانشجوی جدید کنند. بعضی به صراحت میگند این کار ریسک کمتری داره.
      از لحاظ آماری بررسی کنید. این کار که سخت نیست. ببینید چند درصد بچه های دکتری هر جا ارشدشون را همونجا خوندند. قبول دارم استثنا هم هست اما من منظورم یه روند کلیه نه استثناها.
      حداقل با شیوه قبلی با سد اختصاصی سنجش جلوی بعضی از این بچه ها گرفته میشد. الان که میگن اختصاصی را میشه هر دانشگاه داخلی بگیره خدا میدونه چند درصدشون از این سد رد میشند؟

     • مهندسی 94 گفت:

      کاری نمیشه کرد دیگه… حداقل آزمون بعدی به همین شیوه هست مگر اینکه باز تغییر کنه که البته بعبد میدونم چون استاندارد دنیا همین هست 🙂

 20. زری گفت:

  سلام
  لطفا مثل پارسال باشه

 21. دکترای.... گفت:

  سلام دوستان
  به نظر من این طرح هنوز هم جای ابهام داره، در ضمن طرحی که هنوز توی صحن مجلس تصویب نشده چطور می تونه جنبه اجرایی داشته باشه؟؟؟؟ولی با تمام این صحبت ها باید ها و نبایدها یه تاریخ مشخص کنن که ما هم تکلیف خودمون رو بدنیم بالاخره چی بخونیم؟؟؟این زمان فقط به ضرر ما داره سپری میشه.
  به امید موفقیت همه دوستان……

 22. ستاره گفت:

  با درود

  جناب آقای خدایی و آقای توکلی
  تا کی ما باید بگیم بهتر و بیشتر توصیح بدید.
  منظورتون از آزمون چیه؟
  یعنی ما میتونیم همون منابع پارسال رو بخونیم؟

  یک بار گقتید گرایش برداشته میشه.
  ما هم نفهمیدیم که چه باید بخونیم.
  حالا چیکار کنیم؟
  خودمون برای چی آماده کنیم؟
  اول آزمون یا اول مصاحبه؟
  تخصصی رو چطور میگیرید؟

  لطفا، عاجزانه، خواهشا
  یه بار بیایید در تلویزیون درست توضیح بدبد.

  • نگار گفت:

   من هم عاجزانه درخواست دارم که این خبر در نقاط مبهمش شفاف سازی بشه…
   زمان آزمون بعدی؟؟؟ تروخدا فقط یه زمان حدودی بگید تا بتونیم برنامه ریزی کنیم واسه زندگیمون

 23. مهسا- علوم اجتماعی گفت:

  آخه این بی ثباتی تا کی می خواد ادامه داشته باشه؟ وای چرا مشخص نمیشه؟؟؟؟؟؟ این فشارها رو چرا به کنکوری های ارشد نمیارید؟ چرا ما باید همش انتظار بکشیم؟؟؟ چرا باید کنکوری های ارشد خیالشون راحت باشه؟ چرا همه فشارها باید سر ما باشه؟؟؟؟

 24. مهسا- علوم اجتماعی گفت:

  همش علامت سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا مشخص کنننننننننننننننننن!!!!!!!!

 25. مهسا- علوم اجتماعی گفت:

  حالم واقعا خرابه……….

 26. محمد گفت:

  دوستان داره بهتر میشه ولی تنها مشکلش اینه که هنوز جزئیات رو اعلام نکردن. مثلا این که دوبار در سال برگزار بشه خیلی خوبه و اینکه نتایج 2 سال هم اعتبار داشته باشه باز هم عالیه ولی اگه قراره دو بار در سال برگزار بشه یعنی یکی باید تو مهر باشه یکی حدودای فروردین یا همون اسفند که پس بهتره هرچه زودتر اعلام کنند

  • مهندسی 94 گفت:

   موافقم با شما
   حدس منم اینه که یه آزمون تو پاییز (برای پذیرش احتمال بهمن ماه 94 اگر دانشگاهی بخواد البته) و یه آزمون تو فروردین برای پذیرش مهر ماه 95 هست…
   اما تاریخ دقیق؟؟؟؟؟ 🙁

 27. مهسا- علوم اجتماعی گفت:

  من دیگه واقعا تحمل این وضعیت رو ندارم. چرا تکلیف رو مشخص نمی کنن. بابا طرحشون امساله یا سال دیگه. بابا مشخص کنید تو رو خدا سازمان سنجش محترم!!!!!!!!!!!!!!!!

  • شقایق گفت:

   برای امسال هست طرحشون مهسا جان. یعنی ورودیهای سال 95 دکتری با این شیوه جدید انتخاب میشن.

  • حیدری گفت:

   سلام میشه مثل امتحان زبان msrt باید هر دو بار در سال امتحان بدهی شاید دفعه دوم نمره بهتری بیاوری پس دوستان فکر نکنند همان یک بار کافیه در مرحله اول امتحان استعداد و زبان هست وبا نمره های این دو درس شما به دانشگاهها معرفی و دانشگاهها امتحان تخصصی را خودشان سوال میکنند. دیگر دوستان که با زبان سفید وبه لطف ضریب 4 دروس اختصاصی رتبه خوب میگرفتند گذشت. البته این عدالت نبود که رتبه 40 که زبان ازمون ا 60 درصد زده با مدرک زبان نفر ششم مصاحبه شده اما رتبه 70 اخرین رتبه روزانه با زبان صفر به مدد مقاله نفر اول مصاحبه بشود وقبول شود و نفر ششم مردود جالبه نفر ششم مصاحبه رتبه بهتری دارد یعنی 40

 28. 1 گفت:

  کاش همین شیوه کنکور و تستی رو ادامه می دادن!
  تازه داشت ثبوت پیدا می کرد و جا افتاده می شد. دانشو ها هم تکلیف خودشونو از چند سال قبل می دونستن. این جوری اصلا نمی دونیم چیکار کنیم! چه بر نامه ای بریزیم! اصلا هیچی معلوم نیست..

 29. زینتی گفت:

  آدمو ناراحت میکنن.اگر آزمون مال 95-96 هست آیا امسال به شیوه گذشته کنکور میدیم؟ یا چطور؟ دروس پایه دیگه چیه؟ دقیقا هدفشون ازین کار چی بوده؟

  • مهندسی 94 گفت:

   منظور سال تحصیلی 95-96 هست
   تغییرات مربوط به دقیقا آزمون بعدی هست
   آزمون بعدی به شیوه جدید و بصورت حد نصابی هست
   جزییاتش فعلا اعلام نشده اما دوستان از سازمان سنجش بخواید هرچه زودتر اعلام کنه

  • مریم گفت:

   سلام به همه . حالا چی شد امسال دو بار برگزار می شه؟ یا سال 95 دو بار؟

 30. شقایق گفت:

  دوستان عزیز اصلا نگران نباشید.ایشالا تقریبا یک ماه مونده به آزمون دکتری منابع و شرایط دقیق رو اعلام می کنند 🙁 دیگه بعد از این همه آزمون و پشت سر گذاشتن مقاطع مختلف باید با روند کار آشنا باشید.

 31. س گفت:

  دروس تخصصی در حد دروس پایه و اصلی رشته اصلی یعنی چی؟ این طور که معلومه منابع کامل عوض میشه! چرا زودتر اعلام نمیکنن، وقت داره می گذره،

 32. sahar گفت:

  بابادرست حسابی اعلام کنین دیگه تاریخو بگین مواد ازمونو بگین هربار یه خبر مبهم تر از دفعه پیش

 33. مهندس شیمی گفت:

  این خبر باید رسانه ای بشه باید وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش به گفتگوی خبری بیان و شفاف توضیح بدن که این آزمون چطوری میخواد برگزار بشه؟؟؟؟؟؟منابعش چیه؟؟؟؟ منظور از دروس پایه و اصلی فقط ریاضی و فیزیک وشیمیه؟؟؟؟؟؟؟اگه سالی دوبار برگزار میشه، سالی دوبار هم پذیرش دارن؟؟؟؟؟اصلا چه تضمینی وجود داره که با این آزمون و باز شدن دست دانشگاهها برای پذیرش،اساتید سلیقه ای عمل نکنن و هر دانشگاهی فقط فارغ التحصیلای خودشو نگیره؟؟؟؟؟؟؟
  بالاخره تکلیف مارو مشخص کنید ببینم این آیین نامه آخرش عملی میشه یا طرح سنجش و پذیرش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟کدومش قراره اجرایی بشه؟؟؟؟چه نفاوتایی دارن با هم؟؟؟؟2-3 هفته ست گفتن آزمون 95 میخواد 2 مرحله ای بشه و دیگه هیچ طلاعی ازنحوه اجرای آن ندادن..اگر کار کارشناسانه دقیق صورت گرفته پس چرا نتیجه دقیقشو هم اعلام نمیکنین؟؟؟؟؟چرا ما رو یه دفعه وارد یه امتحان و یه شیوه جدیدی که تا حالا آشنایی باهاش نداشتیم قرار میدن؟؟؟؟؟؟آیا نظر ما برشون مهم نبوده که به ما هم در مورد دو مرحله ای بودن توضیحاتی بدن و از ما بعنوان افرادی که باید، این آیین نامه ها رو بپذیریم نظرخواهی بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مهندسی 94 گفت:

   دوست عزیز آروم باشید 🙂
   من جواب یه تعداد کمی از سوالات شمارا میدونم
   ثبور باشید تا جواب بقیه سوالاتتون هم از طریق سازمان سنجش یا وزرارت علوم پاسخ داده بشه بزودی
   ببینید این طرح مربوط به آزمون بعدی و پذیرش بعدی هست دقیقا چون آیین نامش به دانشگاه ها ابلاغ شده هفته پیش (من از دانشگاه خودم پرسیدم) و جزییاتش رو باید بزودی اعلام کنن پس صبور باشید.
   منابع آزمون همون زبان و استعداد و دروس تخصصی هر رشته بدون در نظر گرفتن گرایش هست نه فیزیک و ریاضی و… باز منابع دقیق باید اعلام بشه ولی.
   سالی دوبار برگزار میشه آزمون و هر دانشگاه میتونه با توجه به شرایط و امکانات و خواست خودش دو نوبت پذیرش بهمن و مهر بزنه. کاملا دست دانشگاه هست این! میتونه هم فقط یه نوبت بزنه فقط مهرماه مثلا (من خودم از دانشگاه خودم پرسیدم)
   همین الانم دانشگاه ها اعمال سلیقه میکنن در پذیرش دانشجوی دکتری. چیزی عوض نشده بنظر من.
   به هر حال استاد و دانشجویی که میخوان با هم کار کنند باید با هم هماهنگ باشند و یه چیز کاملا طبیعیه که اساتید با توجه به شناخت به توانایی های دانشجو و سابقش اون رو قبول کنند. شما عالی باش همه تمایل دارند که باهاتون کار کنند باور کن…

   • مهندسی 94 گفت:

    فقط یک نکته این که دانشگاه هایی که دونوبت پذیرش دارن به معنای افزایش ظرفیت نیست! ظرفیت کل سالانه رو در دو نوبت میگیرن… مثلا یه کدرشته محل که در یک سال تحصیلی 8 نفر میگیره میتونه بیاد 4 نفر را در ترم بهمن و 4نفر در ترم مهر بپذیرد

 34. نگار معتمدیان گفت:

  کاش زودتر اطلاعیه یزنن که آزمون کیه …
  🙁

 35. m-m گفت:

  سلام دوستان- این تغییرات رو قبول کردیم – الان یه نفر نیس که بگه ضرایب زبان و استعداد چنده و دروس پایه و اصلی یعنی؟ و زمان امتحان کی اعلام میشه؟؟؟

 36. ادبیات عرب گفت:

  مردیم از پس منتظر انتشار آئین نامه موندیم. هر سال سخت تر از پارسال داره میشه.

 37. سوال مهم... گفت:

  سلام
  يعني سال آينده ايين نامه اجرا ميشه؟

  امسال هم مثل سال قبل هست؟

 38. امید گفت:

  لطفا زمان آزمون و منابع آزمون رو مشخص کنن.

 39. سحرالسادات گفت:

  سلام دوستان یعنی هر دانشگاهی خودش فراخوان میزنه و امتحان میگیره یا امتحان کلی است؟؟

  • نگار معتمدیان گفت:

   خیر.. 🙂
   سنجش آزمون رو میگیره . به صورت حد نصابی گویا نتیجه اعلام میشه و دیگه رتبه ای نیست…

  • سارا گفت:

   من فک کنم مثل فراگیر پیام نور هست یعنی یک آزمون سنجش میگره بعد تعدادی که قبول میشن ثبت نام مشروط انجام میده اونوقت هر دانشگاهی به انتخاب خودش یکسری دروس اعلام میکنه تا افراد امتحان بدن اگه قبول شدن و به حد نصاب نمره مدنظر دانشگاه رسیدن ثبت نام قطعی می کنن من از ندیر گروهمون پرسیدم گفتا کلا در اختیار دانشگاهه

 40. سنگ شناسی کانی گفت:

  تاریخ برگذاری آزمون چی؟ دوبار یعنی چه ماههایی؟ منابع همون منابع قبلی باشن؟

 41. حسن گفت:

  بی ثباتی در همه مسائل وجود دارد.

  • داوطلب دكتراي هنر94 گفت:

   كي زمانبدي ازمون امسال رو اعلام ميكنيد مسولين عزيز؟!!!!
   تا كي معلق باشيم ،ميخواييم برنامه ريزي كنيم لطفا سريعا تكليفمون رو روشن كنيم،
   دوستان به كجا ايميل بزنيم كه رسيدكي كنن و صدامنو بشنون!؟؟؟؟؟؟ اي خدا