مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

لزوم تعیین تکلیف رشته محل های بدون مجوز دکتری آزاد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از وزارت‌ علوم، خواستار تعطیلی رشته های بدون مجوز دکتری آزاد شد.

قاسم جعفری در گفت‌وگو با خبرگزاری اجتماعی میزان، با اشاره به سرنوشت رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: طبق مهلت قانونی که برای رسیدگی به این رشته‌ها پیش‌بینی شده بود، پایان اردیبهشت‌ماه زمان تعیین تکلیف رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد بود که هنوز این مساله در ابهام باقی مانده است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: تا این لحظه دانشگاه آزاد تنها براساس یک تفاهم‌نامه کلی که با وزارت علوم منعقد کرده است اقدام به پذیرش در بیش از ۷۵۰ کد رشته محل آن هم در مقطع مهم و اثرگذاری هم چون دکتری کرده است که چنین اقدامی غیر قانونی و بی‌سابقه بوده است چرا که قانون صراحتا اعلام می‌کند برای هر رشته محل باید مجوز جداگانه‌ای از شورای انقلاب فرهنگی و وزارت علوم اخذ شود.

وی افزود: وزارت علوم باید گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه کند تا برای رشته‌های تحصیلی بدون مجوز دانشگاه آزاد تصمیم‌گیری شود.

جعفری با تأکید بر اینکه کمیسیون آموزش مجلس پی‌گیر تعیین تکلیف رشته‌های تحصیلی بدون مجوز دانشگاه آزاد است، گفت: متأسفانه دانشگاه آزاد بدون اینکه زیرساخت‌های این دانشگاه را در مقطع تحصیلات تکمیلی در نظر بگیرد، اقدام به پذیرش دانشجو در دوره دکتری در رشته‌های جدید تحصیلی کرد که این بر خلاف قانون شورای گسترش وزارت علوم است.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت علوم باید در اجرای قانون، رشته‌هایی که استانداردهای لازم را دارند تأیید و رشته‌هایی که امکانات، تجهیزات و هیأت علمی ندارند را تعطیل کند.

وی در خاتمه اقدام دانشگاه آزاد در تاسیس کد رشته‌های مذکور را غیر قانونی عنوان و تصریح کرد: چنانچه مجوز رشته‌ محل‌‌ها اخذ نشود، بنابر قانون با دانشگاه آزاد برخورد می‌‌شود و از پذیرش دانشجو در آن کدرشته جلوگیری خواهد شد.

به گزارش میزان سال گذشته بود که دانشگاه آزاد تعداد زیادی دانشجو را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش کرد، به طوری که رشد 138 درصدی در مقطع کارشناسی ارشد و رشد 271 درصدی در مقطع دکترای این دانشگاه با جنجال رسانه‌ای و پیگیری رسانه‌ها ادامه پیدا کرد تا جایی که پای وزارت علوم نیز به این ماجرا باز شد و وزارت‌خانه، کد رشته دانشگاه‌ها افزایش ظرفیت رشته‌های دانشگاه آزاد را بدون مجوز دانست و پس از اعتراض نمایندگان مجلس با ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به این موضوع کمیته‌ای برای بررسی ماجرا تشکیل شد و مقرر شد تا پایان اردیبهشت سال 94 رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد تعیین تکلیف شود.

از سوی دیگر با وجود اعلام وزارت علوم مبنی بر حذف رشته‌های فاقد مجوز از دفترچه آزمون پذیرش دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی سال 95-94، دانشگاه آزاد همچنان در این رشته‌ها دانشجو می‌پذیرد و معاون آموزشی دانشگاه آزاد به دانشجویانی كه 2ترم را گذرانده‌اند و آن‌هایی كه می‌خواهند از مهر امسال وارد آن دانشگاه شوند اطمینان خاطر می‌دهد كه مشكلی در این‌باره وجود ندارد.

اما آنچه که حائز اهمیت است در حالی مناقشه رشته‌های بدون مجوز بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد ادامه دارد كه دانشجویانی كه سال گذشته در این رشته‌ها پذیرفته شده‌اند با وجود نامشخص بودن وضعیت مجوز در این رشته‌ها 2ترم ادامه تحصیل داده‌اند و مهر امسال وارد ترم سوم می‌شوند و نگرانی این عده از دانشجویان همچنان پا برجاست.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. دکتری گفت:

  وضعیت بازار کارو همه میدونن و با آگاهی از همه چیز بچه ها تصمیم خودشونو واسه دکترا گرفتن.
  کسانی که الان دانشجوی دکتری و نگران هستن و سرشار از انرژی منفی، خب انصراف بدن هنوزم دیر نشده.

 2. دکتری گفت:

  سلام دوستان
  امیدوارم هرکدومتون به هدفتون برسید.
  اونایی هم که به هدفشون رسیدن لطفا انقدر تو گروه انرژی منفی ندن.
  این بچه ها به اندازه کافی استرس دارن.
  با آرزوی بهترین هابرای شما دوستان

  یا رب دعای خسته دلان مستجاب کن

 3. حسن گفت:

  سلام به همه دوستان

  باور کنید بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد امکانات و هیات علمی لازم جهت اداره مقطع دکتری را ندارند. بعنوان مثال بنده چند ترم بصورت مدعو در واحد ساوه تدریس می کردم. این واحد حتی یک استادیار در گرایش برق-مخابرات یا برق-کنترل نداره! اونوقت دکتری برق در تمام گرایشها رو آورده. تا اونجایی که میدانیم لااقل برای راه اندازی دکتری در یک رشته بایستی چند سال در مقطع ارشد اون رشته دانشجو پذیرش شود تا مجوز دکتری بدهند. چطور میشه ارشد و دکتری گرایش برق-مخابرات و برق-کنترل بدون هیات علمی لازم را همزمان راه انداخت!

 4. دانشجوی دکتری مدیریت ورزشی گفت:

  سلام به همه دوستان
  بنده میخوام موردی را به شما دوستان عزیز یادآوری کنم به خدا قسم اگه آشنا نداشته باشید حتی یک ساعت حق التدریس را بهتون نمی دن حتی اگه نخبه هم باشید. قبل از ورودبه دانشگاه حتما فکرهای خودتون راکاملا جمع بندی کنید چونکه اگه برید 5 الی 6 سال عمرتون را تلف کنید و خدای نخواسته با دکتری بیکارشوید خیلی از لحاظ روانی برایتان ضرردارد.

 5. امیر گفت:

  توجه توجه
  دوستان عزیز و گرامی من خودم تو یه واحد بدون مجوز ارشد میخونم
  خواستم بگم نگران نباشین . شما برا اینکه اگر خواستید برید اروپا یا…برا ترجمه مدارک مال دانشگاه ازاد باید به تایید سازمان مرکزی برسد بعدشم برا استخدامی هم استعلام از دانشگاه محل تحصیل میگیرند و نهایتش مدارک دولتی از وزارت علوم…پزشکی از وزارت بهداشت…ازاد از سازمان مرکزی .قبول شدید ثبت نام کنید برا تک تک شما ارزوی موفقیت دارم

 6. علی - آموزش زبان گفت:

  تا جاییکه من اطلاع دارم. دو گروه ده نفره میگیرن.
  در مورد ظرفیتها هم باید بگم که حدودا ده درصد کمتر از پارسال میگیرند. اینو مطمئن باشید.
  بطور مثال پارسال رشته ما 306 نفر رو مجاز کرد و امسال 260 نفر که نشون از کاهش حدود ده درصدی میده. بنابراین میشه نتیجه گرفت که ده درصد کاهش پذیرش داشته باشیم. البته این برای رشته ماست. بقیه رشته ها ممکنه کمتر و یا بیشتر باشه.

 7. علی گفت:

  خیلی از این واحدها که مجوز دارند کلاسها بیش 7 نفر میاست در حالی که کلاس دکتری نباید بیش 5 نفر باشد

 8. اکبر (حسابداری) گفت:

  س از مدت‌ها جنجال بر سر رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد، روز گذشته وزیر علوم وضعیت بررسی این موضوع را به پایان امسال موکول کرد.
  به اين ترتيب دانشجويان دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري كه سال گذشته در اين رشته‌ها پذيرش شده‌اند و همچنين آنهايي كه با وجود اعلام غيرقانوني بودن پذيرش، از مهر امسال در اين رشته‌ها شروع به تحصيل مي‌كنند همچنان بلاتكليف خواهد بود.
  http://www.hamshahrionline.ir/details/303439/Education/higher

 9. من گفت:

  امیدوارم رشته های فاقد مجوز حذف بشه … برای برقراری دکتری باید قوانین سختگیرانه ای وجود داشته باشه …

  • پارسا گفت:

   امیدوارم رشته های فاقد مجور،مجوز بگیره و حذف نشه…

   • ليلي علوم سياسي گفت:

    لاااااااايك پارسا تا اونجايي ك من اطلاعات دارم دكترا پولي تو همه دنيا هست ورود بهش راحته اما خروجيش سخته بايد ديد چند نفر از قبوليا ميتونن دفاع كنن من أرشدم دولتي بودم ١٧نفر گرفت ده نفر نتونستن دفاع كنن

  • دانشجوی دکتری علوم تحقیقات گفت:

   من دانشجوی دکتری هستم و مصرانه پیگیر هستم که وزارت علوم به واحد های بدون استاد دانشگاه مجوز ندهد ، چندین بار با وزارت علوم ، شورای انقلاب فرهنگی ، کمیسیون آموزش مجلس مکاتبه کردم و تبعات این همه پذیرش رو به این نهادها گوشزد کردم.
   امیدوارم که مجوزها داده نشود و دانشگاه آزاد هم طبق قانون پذیرش کند…

   • پارسا گفت:

    شما دوباره در آزمون شرکت کن اگر با شرایط حذف کد رشته محل ها پذیرش شدی بعد مصصصصصصصصصصصصصصصرانه پیگیر باش !!!!!!!!!

    • دانشجوی دکتری علوم تحقیقات گفت:

     بنده رتبه 1 شدم.
     با 16 مقاله داخلی و بین المللی
     با تالیف 4 عنوان کتاب
     پژوهشگر برتر دانشگاه خوارزمی شدم تو دوره ارشد

     • مهندسي شيمي گفت:

      شما اگه ناراضي هستي انصراف بده و برا دولتي شركت كن با اين رزومه حتما قبول ميشي

     • الهه هوش مصنوعی گفت:

      با این شرایط چرا امدين آزاد؟؟؟

     • مولکولی به دانشجوی دکترای علوم تحقیقات گفت:

      😀 مطمنی اين رزومه متعلق به شماست؟!!!چون اگر واقعا اين رزومه شماست که بعيد می دونم نباید نگران اينده کاريتون باشيد 😀

     • دانشجوی دکترا علوم و تحقیقات Help me گفت:

      شما از وام میان مدت استفاده کردین؟ من دانشجوی دکترا واحد علوم و تحقیقات بودم ولی بعلت مشکلات در مرحله تکمیل ظرفیت اول شهرستان را انتخاب کردم .الانم هر چی از صندوق رفاه دانشگاه سوال می کنم میگن وام میان مدت فقط برا واحد علوم و تحقیقات تهرانه!!!!!!!!!!!!!!امیتونید لطفا از صندوق رفاه علوم وتحقیقات بپرسین که وام میان مدت به دانشجویان دکترا در شهرستان ها نیز تعلق می گیرد یا خیر؟ اگه اینجا اعلام کنید ممنون میشم.با تشکر.

   • سعید_بیو گفت:

    سلام
    آقا دمت گرم. موافقم باهات.
    شما به من بگو موقع ثبت نام هنوز فارغ التحصیل نشده باشیم ولی دفاع کرده باشیم تکلیف چیه؟ ممنون

   • دنیا حسابداری گفت:

    پس ازاد چیکار میکنید.ما ازادی ها همین بدون مجوز رو هم قبول داریم.خیلی ها رو میشناسم که با داشتن رتبه خیلی خوب که حتما تهران قبول میشدند تهران را انتخاب نکردندو شهری رو هم انتخاب کردن مجوز نداره یعنی این داوطلب حق دکتری گرفتن رو نداره ؟حالا شما میایین پز رتبتون رو میدید.همه مطمعنا تلاششون رو کردن که منتظر اون روز هستن.اگه دانشگاهها از اول صداقت نشان میدادن و با مجوز های داشته جلو میامدن حتما ماها هم حساب شده تر کارهای خودمون رو پیش میبردیم تا نگران این روز نباشیم.الان حدود 7 ماهه که این بچه ها از وقتی که امتحان دادن استرس دارن حالا شما هم دیگه نمک به زخمشان نزنید.

    • سعید_بیو گفت:

     من دانشگاه آزادی هستم و بدون مجوز رو قبول ندارم.

     • دنیا حسابداری گفت:

      اطلاعیه جدید رو برو بخون .گفتن عنوان غیر مجوز وجود نداره ودانشگاههایی که پارسال دکتری گرفتن امسال هم میتونن بگیرن .

    • دانشجوی دکتری علوم تحقیقات گفت:

     سلام دوست من
     بنده سالی که کنکور داشتم اتفاق به شدت ناگواری بروم افتاد که حتی یه کلمه نتونستم برا کنکور بخونم ، آزاد رو نخونده رتبه 1 شدم، ولی سراسری واقعا تو رشته ی ما رقابت انقد سنگین که حتما باید 6 ماه بکوب خوند تا رتبه عالی آورد ، منم که متاسفانه اون اتفاق باعث شد نتونم حتی یک کتاب بخونم، 5 ماه مونده به کنکور تا بعد از کنکور کلا درگیر اون اتفاق بودم ، و سال بعدشم نمیتونستم بخونم برا سراسری چون خدمت سربازی داشتم ، اگه نمیومدم آزاد باید میرفتم خدمت…
     حضور من در دانشگاه آزاد به خاطر این موضوع است..

     • فربد گفت:

      اقا یه چیزی یه تعدادی از دوستان ازادی ما امسال سراسری دعوت به مصاحبه شدن ولی ازاد رتبه های داغون اوردن مجاز نشدن علت چی میتونه باشه؟البته یکی هم تربیت مدرس قبول شد ولی ازاد حتی دعوت نشد.پس نمیشه گفت ما هایی که ازاد خوندیم سواد علمی نداریم.خواستن توانستن است

 10. منتظر گفت:

  سلام دوستان
  اگر این هفته خبری از انتخاب رشته مجدد نشد ، قطعا همه کدرشته ها مجوز خواهند گرفت

  • ليلي علوم سياسي گفت:

   مرديم از اين انتظار من رتبم خيليييي بالاست اما إستادا بهم كفتن قبولي موندم تو دو راهي هم نا اميدم هم اميدوار نميدونم جي بكم فقط خدا كنه زود بكذره

   • علوم سیاسی گفت:

    سلام لیلی
    اساتید مصاحبه کننده کیا بودن؟
    ازغندی و مطلبی و طاهری؟

    • ليلي علوم سياسي گفت:

     اره همين سه نفر از من مصاحبه كردن ب نظرت جند نفر برا مصاحبه اومدن من رتبم خيلي خرابه اما بهم كفتن قبولي منطق ميكه با اين رتبه محاله قبول بشم اما تو دلم اميد هست نظر تو جيه؟

     • علوم سیاسی گفت:

      شهرستان بی تردید قبول هستی ولی تهران با رتبه بالا قبول نمیشید ، شهرستان خیالتان تخت ! تردید به خودتون راه ندین اگه شهرستان رو زدین

 11. سیامک حقوق بین الملل گفت:

  سلام دوستان
  من معدلم 18/57
  پایان نامه 20
  3تا مقاله آی اس آی برام ثبت کردن و 2 تا تالیف کتاب
  زبانم نتونستم جواب بدم
  به نظرتون چون بدون آزمون بودم انتخاب اولم کرمانشاه میارم؟

 12. سیامک حقوق بین الملل گفت:

  سلام دوستان
  من معدلم 18/57
  پایان نامه 3تا مقاله آی اس آی برام ثبت کردن و 2 تا تالیف کتاب
  زبانم نتونستم جواب بدم
  به نظرتون چون بدون آزمون بودم انتخاب اولم کرمانشاه میارم؟

 13. رحمان گفت:

  در يكي از واحدهاي بدون مجوز ، بخدا قسم، ١٨ واحد رو با يه استاد پاس كرديم. تازه ايشون هم فارغ التحصيل دكتراي حسابداري از علوم و تحقيقات و دو ساله كه درسشون رو تموم كردن. اميدوارم همتون قبول بشيد، ولي بعد از يه ترم كه خونديز بياين همينجا در مورد آينده و سوادمون ، بيشتر با هم صحبت كنيم!

 14. سالار گفت:

  دوستان درست میگه که 600 نفر آخه پارسال دانشگاه ازاد با 4 واحد کمتر نسبت به امسال تو رشته حسابداری 550 نفر پذیرفته پس خیلی دور از انتظار نیست امسال 600 نفر پذیرش داشته باشه

  • حسابداری گفت:

   امسال رشته حسابداری در مجموع 8 مکان رشته تایید شده و 3-4 جا دیگه رو مثل نیشابور تایید میکنن در مجموع حول و حوش 120 نفر پذیرفته میشن.
   کل بچه هایی که مصاحبه اومدن حدود 450 نفر بودن چجوری 600 نفر میگیرن؟

 15. امیر - مدیریت اموزشی گفت:

  ده سال پیش داشتن مدرک دانشگاهی برابر بود با استخدام و داشتن شغلی دولتی که تنها مزیتش امنیت شغلی بود علیرغم اینکه نسبت به بازار آزاد درآمد ندکی داشت. اما با گسترش دانشگاه ها و وجود پارتی بازی در استخدام ها شانس افراد روز به روز در یافتن شغل دولتی کاهش پیدا کرده است ، بنابراین عده زیادی از لیسانسیه ها به امید آزمودن شانس خود ادامه تحصیل داده و مدرک بالاتری را بدست آوردند غافل از اینکه دانشگاهها هم به همان اندازه ظرفیت های خود را در مقاطع بالاتر افزایش داده و شرایط برای همین دوستانی که ادامه تحصیل داده بودند مانند دوره قبل بود و مدرک جدید هیچ مزیتی را بدنبال نداشت. اکنون تب بدست آوردن مدرک تحصیلی بالاتر آنقدر بالاتر هست که نمی شود به کسی گفت این راهی که انتخاب کردی به نتیجه نمی رسد! بنابراین بعد از مدت کوتاهی این تب در مقاطع بالاتر هم فروکش می کند و یک مدرک تحصیلی می ماند و یک حسرت بزرگ که چرا عمرم را بی جهت هدر دادم . امیدوارم کسی به خیال استخدام با تکیه بر قرض و وام وقتش را هدر ندهد و به فکر کار دیگری باشد . البته هرکس صلاح خود را بهتر از همه می داند.

  • علی گفت:

   بد بختانه همینطور است.
   ولی مساله بدتر این است که چون مدرک دکتری آخرین مدرک تحصیلی است بی اعتباری آن کل سیستم آموزشی کشور را از مدرس ابتدایی گرفته تا دانشجوی دکتری را به تحصیل نا امید خواهد کرد و غیر از این البته جیب مردم را خالی

 16. علی گفت:

  پارسال عملأ دکتری آزاد بی کنکور بود مگر چند نفر حاضر هستند نزدیک صد ملیون هزینه کنند تا مدرک دکتری بگیرند آن هم با این کیفیت کلاسهای با بیش ده دانشجو و بیشتر واحدها بدون استاد درست حسابی و …
  خیلی از این واحدها استاد در حد کارشناسی ارشد را هم ندارند ولی دکتری گرفته اند آنهایی هم که استاد دارند کلاسها بیش از هفت نفر هستند و به هیچ وجه کیفیت لازم را ندارند.

  • روان شناسی دانشجوی دکتری گفت:

   من پارسال آزاد قبول شدم. و با توجه به شاغل بودن و داشتن زن و بچه حتی در صورت قبولی در دانشگا های تهران از نظر هزینه فقط رفت و آمد هیچ فرقی با دانشگاه آزاد که شهر نزدیکمه نمیکرد. بنابراین برا من یکی که خوب بود درسته امکاناتش ضعیفه. کارشناسی و کارشناسی ارشدم رو هم دانشگاه تهران بودم ولی آخرش من و کسی که کارشناسی پیام نور شهرستان گرفته بود یه جا مشغول به کاریم بنابراین دیگه بی خیال دولتی شدم

 17. دانشجو دکتری گفت:

  من بعنوان دانشجوی دکتری خواهان حذف رشته های بدون مجوز هستم.

 18. معماری کامپیوتر گفت:

  بالاخره این معماری کامپیوتر کجاها میگیره؟

  • منتظر به معماری کامپیوتر گفت:

   با سلام کرمان و علوم تحقیقات مجوز گرفتند ولی من تعجبم واحدهایی مثل نجف آباد و واحد تهران شمال و تهران مرکز و قزوین چطور مجوز نگرفتند من موندم توی کارشون شما لطف می کنید راهنمایی کنید چه کتابهایی برای معماری و شبکه و سیستم های مزمنی خواندید ممنون می شم راهنمایی کنید دوست عزیز

 19. زینب گفت:

  بچه ها من شنیدم که هر واحد ۲۰ نفر میگیرن. با این حساب ۳۰ کدرشته محل حسابداری در مجموع ۶۰۰ نفر پذیرفته میشن. اگه این درست باشه، همه قبولیم . لطفا یه نفر جواب بده.

  • 00000 گفت:

   ببینید من ورودی 93 هستم لیست دروس ارائه شده زدن ظرفیت هر کلاس 10 نفر هست در ضمن واحد ما هم بدون مجوز هست دروس ارائه شده برای ترم 1 ولی ظرفیت 10 نفر هست دیگه نمیدونم پارسال هم 10 نفر تا 12 نفر بوده قطعا اگر واحدهای بدون مجوز بگیرن کمتر از پارسال هست و طبقه گفته خودشون 7 نفر هست.موفق باشید.

  • 00000 گفت:

   البته رشته من معماری هست

  • علی گفت:

   مگه لیسانسه 600 نفر بگیره
   اینطور باشه هیپکی دیگه درس نمی خونه
   چون تلف کردن پول و مهمتر وقته
   حالا دیگه ابروی علمی کشور میرود و… بماند.
   چون به هر حال آخرین مدرک تحصیلی است.

  • سهیل_ژنتیک گفت:

   شوخیشم قشنگ نیست. 600 نفر چه خبره؟؟ یهو مثل لیسانس بدون کنکور کنن دیگه

  • حسابداری گفت:

   احتمالا شما هم رتبه 300-400 آوردید که الان دوست دارین همه مکان رشته ها اوکی بشه/
   من خودم هیات علمی دانشگاه آزادم
   و تا امروز خبر دارم که گرگان و ساری و قائمشهر هیچکدوم نتونستن مجوز رو بگیرند..
   خیلی جاهای دیگه هم همینطور..
   امسال حسابداری حداکثر 150 نفر میگیره که البته ده درصدشون بدون آزمونن…

 20. مهدی گفت:

  هر واحد چند نفر روانشناسی تربیتی میگیره؟

 21. سالار گفت:

  دوستان اگه ادعا مبنی بر قانونی بودن رشته ها دارین چرا نمیخان بپذیرین که دانشگاه ازاد داره دکتری رو خراب می کنه 70% افراد به دنبال هیئت علمی شدن هستند به خدا دانشگاه ازاد 10% پذیرفته شدگان رو هم هیئت علمی نمی کنه اگه 80 میلیون تومن پولی نیست براتون و کار پردارمدی دارین درس بخونین ولی اگه به امید هیئت علمی شدن هستین قبل از ثبت نام یه پرس و جویی از دانشگاه ها بکنین به حرف من می رسین

  • دلواپس مجوز گفت:

   منم موافقم باشما،دانشگاه آزاد برا پرداخت حقوق هیات علمیهای خودشم دچار مشکل هست؛خیلی از واحدها درآستانه ی تعطیل شدن هست؛اگه صرفا به امید هیات علمی شدن میخواید دکترا بخونید،کار اشتباهی میکنید مگر اینکه وضع مالیتون خوب باشه

   • عبرت گفت:

    موافقم ..تنها مرجع تاييد مدارك تحصيلي در ايران شوراي گسترش وزارت علوم هست و اين طبيعيه كه سازمان مركزي دانشگاه آزاد مدارك خودشو تاييد كنه …كساني كه شك دارند يك سرچ كوچك داشته باشند.

    • صادق.. گفت:

     شورای گسترش وظیفه مجوز به رشته محل ها را دارد نه تایید تک تک مدارک تحصیلی

     دانشگاه آزاد بر اساس توافق کلی سهمیه 12000 نفری را گرفته بود پارسال

  • صادق.. گفت:

   اکثر افراد و شاید آن 70 درصد که دانشگاه آزاد را برای تحصیلات تکمیلی انتخاب میکنند در حال حاضر شاغلند.

   • دانشجو دکتری گفت:

    بخاطر افزایش حقوق و بهتر شدن موقعیت شغلی اونا که نباس ارزش مدرک دکتری ما کم شه

    • صادق.. گفت:

     ارزش کم نخواهد شد ، اونا کارمندن نمیان تو رقابت با شما

     اگر واقعا دانش رو بتونین از طریق کارهای دانش بنیان به محصولات موردنیاز مردم تبدیل کنین با زیاد شدن ارزش پایین نمیشه که بالا هم خواهد رفت ..

 22. نگین گفت:

  متن طولانیه ولی بخونید ضرر نمی کنید
  سلام بچه ها میدونم همه تحت فشار روانی هستید من خودم از کسانی بودم که فقط میگفتم دولتی باید برم دکتری
  ولی متاسفانه علیرغم آزمون غیر استاندارددولتی و باز باهمون غیر استانداردی باهر بدبختی مجاز شدیم و حتی نمره کتبی بر خلاف انتظار اکثرا وهمینطور خودم نبود باز تو مصاحبه اجحاف هایی دیدم
  راستش دوساله آزاد مصاحبه دعوت میشم میگم چرا برم آزاد
  برم آزاد که باز مثل ارشدمون همش بکوبند تو سرمون تازه من ارشدم اراین دانشگاههای غیر مجوز و اینا نیست دانشگاه معتبریه
  ولی امسالم که باز آزاد قبول شدم گفتم میرم مصاحبه و اگه نهایتا قبول شم میرم
  آخه وقتی با این شرایط هر کی هرکی میبینم طرف با داشتن رابطه تو دانشگاه دولتی هنوز دانشجوی دکتری ست هیئت علمی شده حالا من چند سال دیگه بیام عمرم و بذارم که برم دولتی که بعد تو هیئت علمی آیا شانس داشته باشم یانه؟
  دیگه بعد چند سال کنکور دکتری دادن و نو دانشگاه تدریس کردن و مصاحبه هیئت علمی رفتن فقط به یک نتیجه رسیدم
  فقط شانس به قول قدیمیا قسمت و امروزیام رابطه
  اگه رابطه ایی دارید که هر جا قبول شدید برید حتی بی مجوز قطعا کار هست اگه ندارید حتی اگه تو بهترین دانشگاه سراسری هم درس میخونید خ امیدوار نباشید
  شاید بعضیا خورده بگیرن پس خدا چی ما سپردیم خودمون و به خدا
  آره هیچکس منکر لطف و عنایت و رحمت خدا نیست ولی قبول کنیم خیلی از کارارو غ قانونی دارن همین بنده های خدا انجام میدن
  بعدم شما جرات داری برو بگو پارتی بازی شده بعد همون حق التدریسی ام که میرفتی دیگه میگن نیا
  من امسال به هر شکلی شد میرم آزاد ومگه قبول نشم
  بذارید مدرک دکتری بگیریم تا بی ارزش تر از این نشده والا یه زمانی ماارشد می خوندیم8ساله پیش نگاه آدما بهمون متفاوت بود بس که ارزش داشت
  ولی درنهایت من که آشنا نداشتم با ارشد 6 سال پیش تو یه رشته خ خوب که بازار کارم داشت چرا هیج جا جذب نشدم؟
  دوستان اینا رو من آسون به دست نیاوردم من برای گفتن این چند خط 6 سال عمرم و گذاشتم دوستانی که کم تجربه ترن یا تاز ه فارغ التحصیل شدن به دقت گوش کنند
  خواهرانه دارم میگم ما که سوختیم سر راهنمایی کردن بد خیلیها و همچنین بی عدالتیها
  ولی شما تصمیم خودتون و بگیرید به حواشی ام کار نداشته باشید توکل برخدا بعد م یه واسطه که بتونه کارتون و راه بندازه همش همینه

 23. به نظر من هم حرفتون درست دلیل رو بورس بودن کم بودن مطمئنم دانشگاه ازاد به زودی به دوره ی تخصص پزشکی هم رحنه میکنه داره تلاش میکنه با جذب هئت علمی و ساخت بیمارستان هم دکتری تخصصی بگیره در گرایش های علوم پزشکی و هم رزیدنت تخصص اما کی میتونه به این موضوع برسه نمیدونم

 24. امیر گفت:

  ارزشنامه‌های تحصیلی

  ارزشنامه‌های تحصیلی صادره از وزارت علوم، فناوری و تحقیقات و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی قابل ترجمه و تأیید نیست، باستثناء مواردی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلامانع بودن ترجمه را در پشت ارزشنامه قید کرده باشد.

  مدارک صادره از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

  دانشنامه مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد ، دکترا ، ریزنمرات فارغ التحصیلان و غیره ممهور به مهر و امضاء معرفی شده وزارت علوم قابل ترجمه و تأیید است. توجه داشته باشید که برای تأیید ریزنمرات اصل دانشنامه مورد نیاز است. مدت اعتبار از تاریخ تأیید دو سال است.

  مدارک صادره از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

  دانشنامه‌های مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا ، ریزنمرات فارغ التحصیلان پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامائی و زیرشاخه‌های آن ممهور به مهر و امضاء معرفی شده از سوی وزارت مزبور قابل ترجمه و تأیید است. توجه داشته باشید که برای تأیید ریزنمرات اصل دانشنامه مورد نیاز است.مدت اعتبار از تاریخ تأیید دو سال است.

  مدارک صادره از دانشگاه آزاد اسلامی

  دانشنامه مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و ریزنمرات صادره از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر ایران با مهر و امضاهای معرفی شده از سوی سازمان مرکزی دانشگاه مزبور قابل ترجمه و تأیید است مدت اعتبار از تاریخ تأیید دو سال است.

 25. سامان گفت:

  سلام دوستان
  هفته ی در پیش رو هفته ای سرنوشت ساز است…
  اگر در هفته ی آینده انتخاب رشته ی مجدد انجام نگیرد قطعا همه کد رشته ها پذیرش خواهد شد و همه ما به مراد دلمون میرسیم…
  بنده فدایی تحصیل هستم..
  چه با مجوز و چه بی مجوز…
  ایشالا دو هفته بعد این موقع نتایج اعلام شده و ما مسرور از شادی..

 26. امیر گفت:

  سلام خدمت دوستان گل انشالا همتون قبول میشید گوش به حرف بعضی ها نزنید میگن مجوز اینا…..برا کار استخدام استعلام از دانشگاه میگیرن ونهایت سازمان مرکزی دانشگاه وبرای ترجمه مدارک هم مشکلی نیست .مال دانشگاه ازاد باید به تایید سازمان مرکزی برسد

 27. WQG گفت:

  در تایید حرف شما، مریم خانم. واقعا جای تاسف داره:
  http://www.ana.ir/news/49126

 28. مريم گفت:

  بچه ها توجه كرديد دارن رشته هاي پزشكي را توي بورس ميگذارن و بقيه رشته ها را داغان مي كنن .

  • یعنی چی مریم جان میشه توضیح بدی لطفا

  • صادق.. گفت:

   همین هم باید باشد
   کسی که رشته پزشکی میخونه اولا کارش سخته ، ثانیا تو دانشگاه چیزایی یاد میگیره که مستقیم به درد جامعه و مردم میخوره
   اما دانش سایر رشته ها دردی رو دوا نمیکنه اصولا

   • مریمم صنایع غذایی گفت:

    بنظر من این طرز فکر اشتباه هست هر کسی باید در هر زمینه ای که فعالیت میکنه سعی کنه بهترین باشه ما دکتر که با جون مردم بازی میکنند کم نداریم مثل خیلی از افراد که درباره رشته تحصیلیشون اطلاعات کمی دارند پس باید سعی کرد توی هر رشته ای تحصیل میکنیم بهترین باشیم.

   • پیام گفت:

    یعنی چی؟
    تمام رشته ها مهم اند و توی کشورهای پیشرفته نگاه جامعه به همه رشته ها یکسانه
    رشته های پزشکی برای این اینجا توی بورسه که تونسته ظرفیت های خودش را حفظ کنه و به اندازه نیاز جامعه دانشجوی نخبه بگیره
    کاهش ظرفیت و نخبه گزینی موجب ارتقا کیفیت خواهد شد و عکسش باعث نخبه گریزی و افت کیفیت

    • نرم افزار گفت:

     ولی اینطور نیست
     علت بهتر بوددن رشته‌های وزارت بهداشت یک دلیل بهتر بوددن برنامه درسی و کاربردی بودن آن است، به طوری شما در طول تحصیل اصولا چیزی را یاد میگیرید که واقعا فردا کار دارید با هم
     اما رشته های دیگر این‌گونه نیستنند! به عنوان مثال تئوری هایی که در رشته های فنی میخواند هیچ کدام در کارتان نمیاد مستقیم
     کسی که مثلا پرستاری خوانده پس از اتمام تحصیلات دو سال طرح میگذارنه همون مواردی که خونده و حقوق هم میگیره اما هیچ رشته دیگر طرح نداره !‌

     به عنوان مثال خودم رشته فنی هستم ، هفت ساال طول کشید تا ارشد گرفتم ولی هیچ کدام از خوانده هام بدردم نخوردن ، پایان نامه هم که باید شبیه سازی می کردیم

     چقد پایان نامه در زمینه مثلا حسگر بیسیم نوشته شده آیا هیچ کدام کاربردی دارند ؟؟؟

    • امین گفت:

     به اندازه نیاز جامعه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
     جامعه ما که خیلی بیش از این نیاز داره.
     تو هر مطبی میری 30 40 نفری نشستن .بعضا دو سه ماهه وقت میدن.
     نگین به اندازه نیاز جامعه بگین به خیلی کم تر از نیاز جامعه که نرخو بالا ببرن .

   • مهرداد گفت:

    آقا صادق من به شدت با نظر شما مخالف هستم. این تفکر رو کنکور جان جامع ی ما انداخته که از نظر من فاجعه به بار آورده
    در کشور پیشرفته ای مثل آلمان رشته ی پزشکی هیچ فرقی با رشته ی ددبیات نداره و هر دو مهم هستن و خبره شدن در هر دو بسیار بسیار سخت. اصولا هر رشته ای ارزشمند هست و صد در صد کاربرد های بسیاری داره. برای مثال رشته ی زیست شناسی پایه رشته ی پزشکی هست و بدونه اون اصلا پزشکی وجود نداره. ولی شما هیچ موقع نمیبینید که رتبه ی برتر کنکور تجربی بره رشته ی زیست بخونه در حالی که همین کاربردی که شما میگین تو رشته ی پزشکی هست اصلا بدون وجود زیست هیچ مفهومی نخواهد داشت. یا مثلا رشته های علوم انسانی که کلان جامعه روی اون ها میچرخه. مثلا بر اساس فلان فلسفه سرنوشت میلیون ها نفر تغییر میکنه و…… به نظر من شما “درد” که فرمودین رو فقط جسم آدمی میدونید درحالی که بسیار درد های دیگری هم وجود دارد.

  • علی گفت:

   حقیقت تلخ است.
   اصولأ رشته پزشکی و غیر پزشکی ندارد اگر ظرفیت بیش از کشش تقاضا برای استخدام باشد ارزش پایین خواهد آمد همین الان خیلی از فارغ التحصیلان دکتری بیکار هستند، این افرادی که الان دکتری گرفته اند زمانی قبولل شده اند که ظرفیتها سه هزار نفر هم نبود
   به طور کلی دکتری به درد هیات علمی شدن می خورد دانشگاه آزاد قول داده سالی 4 هزار نفر را هیات علمی پذیرش کند پارسال دوازده هزار نفر پذیرش داشت خوب این 8 هزار باقی مانده چکار کنند. تازه فارق التحصیلان سالهای گذشته هم هستند نتیجه اینکه برای دو سه سال دیگر هیات علمی شدن غیر ممکن می شود.

   • پ گفت:

    خبر دقیق دارم دانشگاه آزاد پارسال 500 نفر استخدام نداشت. سیاست دانشگاه آزاد با توجه به کاهش دانشجو بورس مربی های خودشه که مجبوره نگه شون داره. این صحبت ها فقط برای جواب دادن به منتقدان است وگرنه بنده سه سال با رشته فنی دارم اقدام میکنم و نتیجه نگرفتم و متاسفانه کار دیگه ای هم نیست

 29. ali گفت:

  تمدید فرصت دانشگاه آزاد برای رسیدگی به رشته‌های بدون مجوز
  آموزش > عالی – گره ماجرای رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد این روزها کور‌تر شده است. درحالی‌که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روز گذشته از کم‌کاری وزارت علوم در رسیدگی به این موضوع گلایه کرد

  يك عضو ديگر اين كميسيون از تمديد فرصت رسيدگي به اين موضوع تا پايان شهريور خبر داد. همزمان رئيس اين دانشگاه به صراحت اعلام كرد كه همه رشته‌هاي اين دانشگاه مجوز دارند.

  گرهي كه بازمي‌شود

  با وجود همه اينها مي‌توان حدس زد در آينده اين گره باز شود، چه اينكه چند روز قبل اين معاون آموزشي وزارت علوم بود كه گفت: «وزارت علوم مخلص دانشگاه آزاد است و درباره رشته‌هاي بدون مجوز همه نوع همكاري را با اين دانشگاه مي‌كند.»

  اگرچه مجتبي شريعتي نياسر بلافاصله پس از اشاره به اين همكاري تأكيد كرد: «حتما بايد مسير قانوني تأييد مجوز رشته‌ها طي شود.» اما به‌نظر مي‌رسد همين «همكاري‌ها» و «مخلص بودن»‌هاست كه باعث شده حالا قاسم جعفري سخنگوي كميسيون آموزش با گلايه از اهمال وزارت‌ علوم در تاسيس رشته‌هاي بدون‌ مجوز دانشگاه آزاد خواستار تعطيلي رشته‌هايي شود كه امكانات، تجهيزات و هيأت علمي ندارند. ‌رئيس دانشگاه آزاد اسلامي روز گذشته، در حاشيه دومين جشنواره علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در پاسخ به خبرنگار ايرنا درباره آخرين وضعيت مجوز قانوني رشته‌هاي دانشگاه آزاد، تقريبا صورت مسئله را پاك كرد و گفت: «تمام رشته‌هاي اين دانشگاه داراي مجوز قانوني هستند و جاي هيچ نگراني براي دانشجويان وجود ندارد و بهتر است به اين قضيه دامن زده نشود.»

  اين پاسخ كوتاه ميرزاده به ايرنا، تازه‌ترين موضع دانشگاه آزاد تلقي مي‌شود، چراكه پيش از اين مسئولان ارشد اين دانشگاه با استفاده از توصيف‌هايي مانند «داراي مشكل» به جاي «بدون مجوز» تنها سعي در كوچك نشان دادن اين مسئله داشتند و مدام از دانشجويان مي‌خواستند نگران اين مسئله نباشند. حالا رئيس اين دانشگاه در حالي همه رشته‌هاي اين دانشگاه را داراي مجوز عنوان كرده كه در سايت وزارت علوم، نام و مشخصات صد‌ها رشته محل اين دانشگاه وجود ندارد.تكذيب اصل ماجرا از سوي رئيس دانشگاه آزاد در حالي است كه چند شب قبل وزير علوم در يك برنامه تلويزيوني تأييد كرد تعدادي از رشته‌هاي بدون مجوز اين دانشگاه تعطيل شده‌اند.

  گلايه از اهمال

  روز گذشته اما سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس كه پيش از اين نيز در گفت‌وگو با همشهري از وضعيت اين رشته‌ها در دانشگاه آزاد گلايه كرده بود، به خبرگزاري ميزان گفت: «طبق مهلت قانوني كه براي رسيدگي به اين رشته‌ها پيش‌بيني شده بود، پايان ارديبهشت‌ امسال زمان تعيين تكليف رشته‌هاي بدون مجوز دانشگاه آزاد بود كه هنوز اين مسئله در ابهام باقي مانده است. تا اين لحظه دانشگاه آزاد تنها براساس يك تفاهمنامه كلي با وزارت علوم اقدام به پذيرش دانشجو در بيش از ۷۵۰ كد رشته محل آن هم در مقطع مهم و اثرگذاري هم چون دكتري كرده است كه چنين اقدامي غيرقانوني و بي‌سابقه بوده است.» وي با بيان اينكه قانون صراحتا اعلام مي‌كند براي هر رشته محل بايد مجوز جداگانه‌اي از شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم اخذ شود، افزود: «كميسيون آموزش مجلس پيگير تعيين تكليف رشته‌هاي تحصيلي بدون مجوز دانشگاه آزاد است. وزارت علوم بايد در اجراي قانون، رشته‌هايي كه استانداردهاي لازم را دارند تأييد و رشته‌هايي كه امكانات، تجهيزات و هيأت علمي ندارند را تعطيل كند. چنانچه مجوز رشته‌ محل‌‌ها اخذ نشود، بنابر قانون با دانشگاه آزاد برخورد مي‌شود و از پذيرش دانشجو در آن كدرشته جلوگيري خواهد شد.»

  رفع دغدغه دانشجويان

  حجت‌الاسلام عليرضا سليمي، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هم روز گذشته درباره اين موضوع به همشهري گفت: «تا‌كنون 2هزار رشته محل دانشگاه آزاد بررسي شده كه از اين تعداد 47درصد مشكل داشته‌اند و 53درصد از رشته‌محل‌ها نواقصي داشته‌اند كه بايد رفع مي‌شد. آنچه به كميسيون منعكس شده حكايت از تلاش دانشگاه آزاد و وزارت علوم براي ساماندهي رشته محل‌هاست و دانشگاه آزاد متعهد شده نواقص همه رشته‌هاي بدون مجوز را تا پايان شهريور رفع كند و توقع داريم دانشگاه آزاد با يك كار مشترك با وزارت علوم نسبت به رفع دغدغه دانشجويان اين رشته‌ها بيش از پيش تلاش كند.»

  به اين ترتيب اين عضو كميسيون آموزش «پايان شهريور» را تازه‌ترين فرصت دانشگاه آزاد براي حل اين موضوع مي‌داند و تأكيد مي‌كند با هماهنگي‌هايي كه اين دانشگاه با وزارت علوم انجام مي‌دهد، نبايد در اين مقطع دانشجويان دغدغه‌اي داشته باشند. اين همان نكته‌اي است كه بارها از زبان افراد مختلف تكرار شده و به استناد آن مي‌توان پيش‌بيني كرد، اين گره هر چقدر هم كه كور باشد اما در نهايت دير يا زود باز خواهد شد.با اين حال كسي نمي‌تواند منكر نگراني دانشجوياني شود كه شهريه‌هاي ميليوني مي‌دهند و رشته تحصيلي‌شان از نظر وزارت علوم غيرمجاز شناخته مي‌شود.
  http://www.hamshahrionline.ir/details/305100/Education/higher

  • صنایع غذایی گفت:

   من که دیگه فرق خوب و بد را تشخیص نمیدم یک روز یک خبر خوب میاد فردا یکی تکذیبش میکنه معلوم نیست دیگه چی میخواد بشه.

 30. علی گفت:

  در خیلی از این واحدها استاد مناسب برای ارشد هم ندارند ولی پارسال با کمال تعجب دانشجوی دکتری گرفته اند و همچنین خیلی از کلاسهای واحدهای مجوز دار بیش از 5 نفر می باشند.

 31. فرزاد گفت:

  لیست رشته هایی که تا حالا مجوز گرفتن کدام سایته؟

 32. بچه های تهران لطفا کمک کنید
  از تزمینال جنوب میخوام برم واحد تهران جنوب برا ازمون ای پی تی ادرسشم خ پیروزی خ شهید ده حقی با اتوبوس واحد میخوام برم ایا مستقیم داره یانه اگه نداره اول باید کجا پیاده شم

 33. دوست گفت:

  سلام دوستان
  یه سوال از حضورتون داشتم اگر کسی قبول بشه میتونه ترم اول مرخصی بگیره و اگر بشه شهریه هم میگیرن ممنون میشم اگر جواب بدید.

 34. مريم گفت:

  هر دم از اين باغ بري ميرسد،
  خدايا خودت عاقبتمونو ختم به خير كن،
  ميلاد امام رضا مبارك همه دوستان

 35. صادق.. گفت:

  امروز

  وی در خصوص اخبار خوش و جدید دانشگاه آزاد اظهار کرد: در حال حاضر اثربخشی دانشگاه آزاد روبه افزایش است و مجوزهای قانونی برای همه‌ی رشته‌ها گرفته شده و تجهیزات نیز در حال تکمیل و شکل‌گیری هستند و سامانه ساها که بزرگ‌ترین سامانه تجهیزاتی و تحقیقاتی در ایران است که در سطح منطقه کم‌نظیر است بطوری که 7400 آزمایشگاه و 3600 کارگاه در سراسر ایران، با هم در حال همکاری هستند و هرکس چه دانشجو دانشگاه آزاد باشد و چه نباشد می‌تواند از این شبکه استفاده کند.

  منبع http://www.yjc.ir/fa/news/5302800

 36. اکبر (حسابداری) گفت:

  دوستانی که میگن برای شغل دولتی باید مدرکتون از وزارت علوم استعلام بشه لطفاً دفترچه آزمون استخدامی دولتی 94 رو از لینک زیر دانلود کنن:
  http://www6.sanjesh.org/download/EMNoet94Reg.zip

  تو صفحه 11 بند 4 نوشته که فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد باید ظرف دو ماه از سازمان مرکزی دانشگاه مذکور تأیید بشه.
  پس لطفا جو ندید …

  • حمید گفت:

   دوست عزیز این فقط برای ثبت نامه .درصورت پذیرش در مرحله استخدام حتما استعلام میکنن
   برای اخذ گرید شرکت های ساختمانی که من مطمینم از وزارت علوم و از سایت زیر استعلام میکنن
   http://padak.mporg.ir/
   سایر ارگان ها هم برای سایر فعالیت های قانونی استعلام از وزارت علوم دارند
   از ما گفتن
   ما که با کسی دعوا نداریم
   اصلا برین از خود وزارت علوم بپرسید

   • صادق.. گفت:

    وزارت علوم خودش گفت برای دانشجوها مشکلی نیست

    • مهشاد گفت:

     دوست عزيز من كارمند رسمي بهزيستي هستم و دو سال پيش محل مجوز ارشدم بدون مجوز بود اما استعلامم مشكلي واسش پيش نيومد و من حكم استخداميم و حقوقم بر اساس ارشده جرا وقتي اطلاع كافي ندارين چيزي ميگين و باعث استرس ديگران ميشين.محل مار از دانشكاه استعلام ميكنه نه وزارت علوم

     • دقت گفت:

      حالا شما شانس آوردید از وزارت علوم استعلام نشدید اگه بقیه شانس نیارن و از وزارت علوم استعلام بشن چی؟ بماند که چه استعلام بشه چه نشه مدرک باید از سوی مراجع تایید کننده که وزارت علوم هست تایید بشه.

     • مهشاد گفت:

      منم تازه استخدام شدم استخدامي ٩١.اما به مشكلي برنخوردم

   • اکبر (حسابداری) گفت:

    عزیز دلم
    نوشته در صورت پذیرفته شدن.

   • صبا گفت:

    من استخدام رسمی آموزش و پرورشم. از خود دانشگاه آزاد استعلام گرفتن.برای تدریس توی دانشگاه پیام نور هم همینطور. برای تدریس دانشگاه آزادم که خب همینطور. مردم رو مضطرب نکنین.

  • مهدی گفت:

   راست میگه این دوستمون. تا الان دانشگاه آزاد فارغ التحصیل بدون مجوز که نداشته خوب معلومه استعلام ها تایید بشه. مشکل برای اونهایی که از پارسال بدون مجوز قبول شدن.
   من هم شنیدم برای تک وتوکی رشته هایی که از قبل مجوز نداشتن مشکل پیش اومده

 37. زیست سلولی گفت:

  ما از روی احساس یه چیزی میگیم خب بقیه هم راست میگن دیگه اگر واقعا دانشگاه آزاد مجوز اش اوکی شده به نقل خودشون چرا وزارت علوم تایید نمیکنه … من با این که آرزوم هست که مجوز گرفته بشه فراخوان جذب هم که تو این سه ماه اعلام نشد از طرف آزاد… چی بگم باید دید زور کی بیشتر …ولی ای دریغ که وسط این زور آزمایی وقت و زندگی یه عده جوان از بین میره

 38. دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات...93 گفت:

  سلام.
  ضمن آرزوی موفقیت برای همه دوستان لازم میدونم یک نکته رو در مورد برخی صحبت های مسئولین دانشگاه آزاد خدمتتون به عرض برسونم.
  دوستان سال گذشته در مورد تکمیل ظرفیت وعده های زیادی داده شد.بارها و بارها اعلام شد که برای ترم مهر ماه تکمیل ظرفیت خواهند داشت.که خبری نشد.مجددا چندین بار رسماً اعلام شد که برای ترم بهمن تکمیل ظرفیت خواهد شد ولی دانشگاه آزاد زیر بار فشار انتقادها نتونست حتی یک نفر هم به عنوان تکمیل ظرفیت پذیرش کند تا اینکه رسماً اعلام شد که دیگر تکمیل ظرفیتی نخواهد شد
  در این راستا تعداد زیادی از داوطلبین به امید تکمیل ظرفیت منظر موندند و نتونستند برای سال بعد هم خودشون رو آماده کنند.
  بنابراین دوستان زیاد روی گرفتن تمام مجوزها حساب باز نکنید.
  با آرزوی موفقیت و سربلندی مجدد برای تک تک شما دوستان عزیز.

  • مولکولی به دانشجوی دکترای علوم تحقیقات ...93 گفت:

   واقعا نمی تونم بفهمم ه؟!! چطور می گيد که دانشگاه ازاد پارسال تکميل ظرفيت اعلام نکرد!!
   دوست عزیز و محترم پارسال دختر خاله من تکميل ظرفيت واحد علوم تحقيقات پذیرفته شد؟!! عجيبه

   • دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات...93 گفت:

    اون تکمیل ظرفیت نبود(انتخاب رشته محل مجدد بود)…. دانشگاه آزاد با توجه به اینکه بعد از ثبت نام برای آزمون مجددا واحدهای زیادی رو برای پذیرش اعلام کرد برای جلوگیری از تضییع حق داوطلبان بعد از اعلام نتایج و قبل از ثبت نام دانشگاه فرصت انتخاب رشته مجدد رو به داوطلبان داد.
    وگرنه تکمیل ظرفیت زمانیست که پذیرفته شدگان ثبت نام کنند و چنانچه ظرفیتی خالی موند دوباره افرادی که پذیرفته نشدند شرکت کنند.
    موفق باشید

   • امين گفت:

    عزيزم منظورشون دكتراست نه ارشد

  • دکتری 93 گفت:

   بله درست می فرمایند پارسال تکمیل ظرفیتی برای بهمن اعلام نشد.

  • دانشجوی دکترا علوم و تحقیقات Help me گفت:

   شما از وام میان مدت استفاده کردین؟ من دانشجوی دکترا واحد علوم و تحقیقات بودم ولی انتقالی گرفتم به شهرستان الانم هر چی از صندوق رفاه دانشگاه سوال می کنم میگن وام میان مدت فقط برا واحد علوم و تحقیقات تهرانه!!!!!!!!!!!!! لطفا میشه از صندوق رفاه بپرسین که دانشجویان دکترا شهرستان وام میان مدت میدن یا خیر؟با تشکر.

 39. ASDFG گفت:

  چرا یه ارگان مرجع ، تکلیف رو روشن نمیکنه؟ این موضوع کمی نیست.

 40. محمد گفت:

  سلام
  احتمالا برای جلب رضایت مسئولین وزارت و مجلس بنظرم حداکثر به میزان بسیار اندکی در حد یک دو رشته محل را حذف کنند ومطمین باشید نمیان نصف و بیشتر رشته های اعلامی دانشگاه ها راحذف کنند
  اگر دقت کنید اعلانات مسئولین صرفا تذکر برای تسریع امورارتقا کیفیت است و گرنه به صراحت اعلام و ورود می کردند

 41. حسین گفت:

  سلام دوستان من مصاحبه ی دکتری دادم اما پایان نامم تا اواسط مهر آماده میشه میخواستم ببینم اگه قبول شدم به خاطر نداشتن پایان نامم برا ثبت نامم مشکل پیش نمییاد؟یه مهلت بهم میدن؟

 42. مهدیه گفت:

  انگار توی یک دور باطل افتادم.

 43. زیست سلولی به مولکولی گفت:

  رتبه شما چند بود؟

 44. روان شناسی دانشجوی دکتری گفت:

  من که الان دو ترمه دارم درس میخونم مدیر گروهمون میگه واحد ما مجوز گرفته ولی واقعا نمیدونم گرفته یا نه چند روز دیگه هم باید دوباره کلی پول برا ترم سه واریز کنیم واقعا آخرش چی میشه ما مدرکمون ارزشی داره یا نه؟؟؟؟؟ هر روز یه چیز میگن؟؟!!

  • صبا گفت:

   نگران نیاشین.آخرش که همه همین دانشگاه آزاد قراره بعنوان استاد تدریس کنیم. دانشگاه آزادم که نمیاد برا دانشجوهای خودش مشکل تراشی کنه. به جای اینا سعی کنین دانشجوی تاپ باشین. بعد فارغ التحصیلی مشکلی پیش نمیاد.مطمئن باشین. تجربه ی دوستان و فامیل ثابت کرده.

 45. مولکولی گفت:

  راستش از اينهمه استرس و حرف ضد و تقيض خسته شدم کاش نتايج زودتر اعلام می شد ….
  امام رضا خودت خوب می دونی من زحمتمو کشيدم و الان منتظر نتیجه خوبم نااميدم نکن .

  • س.م گفت:

   فکر کنید نتایج هم اعلام شد. با این حرف های ضد و نقیض میتونید ثبت نام کنید؟!!
   من سر همین بلاتکلیفی مصاحبه آزاد شرکت نکردم. ترسیدم قبول بشم و بعد وسوسه بشم که ثبت نام کنم و چهار سال وقت و پولم رو هدر بدم!

 46. حسین گفت:

  امام رضا به این شب عزیز قسمت می دهم امسال منو به ارزوهام برسون . ای امام رئوف در این شب عزیز همه رو به ازوشون برسون.

 47. حسین گفت:

  واقعا امام رضا ارزوها رو براورده می کنه. البته خودتون هم باید تلاش کنید .این طور نیست که نخونده برید وبگید امام رضا قبولمون نکرد. باید بخونید و از اقا امام رضا هم بخواید. همین الان بیاید ارزو کنید و از امام رضا هرچی می خواید طلب کنید. موفق باشید

 48. حسین گفت:

  دعای من در شب ولادت اختر تابناک امامت و ولایت علی بن موسی الرضا :ای امام همام،اقامون،مولامون،در این شب عزیز ارزوی ما جوونا رو که قبولی دکتری هست بر اورده ساز . در پایان از خدا ارزوی عاقبت به خیری جوانان را دارم. به امید موفقیت .

 49. صادق.. گفت:

  ولی خب هیچگاه نشده مسول وزارت علوم یا هر چیزی بیاد بگه دانشجوها ثبت نام نکنن یا مشکل براشون هست برا دانشجوهای فعلی

  و معمولا در خبرها مسولان وزارت علوم چیزی مثل صحبت زیر وجود دارد:

  وی در پاسخ به خبرنگار باشگاه خبرنگاران، مبنی بر اینکه وضعیت دانشجویان در حال تحصیل که هم‌اکنون در دانشگاه آزاد مشغول تحصیل بوده ولی کد رشته محل های آنها دارای مجوز نیست، اظهار داشت: اصلا جای نگرانی وجود ندارد و با تفاهم و همکاری که میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد بر قرار است راهکار مناسب برای این دسته از دانشجویان یافت می‌شود. چنانچه اگر در مرحله اول برخی از این کد رشته محل‌ها به تایید نرسد همکاران کمک می‌کنند تا این مشکل حل شود.

  • صادق.. گفت:

   منظورم با کسانی بود که میگویند وزارت علوم بارها اخطار داده
   من خبرها رو دنبال میکنم اما هیچ گاه ندیدم خبری دانشجوها و داوطلبین رو تهدید حالت کرده باشه

  • ali گفت:

   این بیانیه رسمی وزارت علوم است:
   هرگونه ایجاد رشته محل جدید و پذیرش دانشجو در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، برابر ضوابط و مصوبات شورای گسترش آموزش عالی و پس از تأیید این شورا اعلام و اجرا گردد و هرگونه جذب و پذیرش دانشجو در رشته های غیرمصوب، غیرقانونی است و دانشگاه آزاد اسلامی موظف است براساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی آن دانشگاه مصوب 682 جلسه مورخ 26/11/89 شورای عالی انقلاب فرهنگی، کلیه تصمیمات موضوع این بند را به شورای گسترش آموزش عالی اعلام نمایند.

 50. عبرت گفت:

  عرض كردم دوسال مدرك فاقد اعتبار دستمه و أسير پله هاي وزارت علوم و آزاد…باور نداريد راهش فقط يك تماس با وزارت علوم هستش .عوض اينكه اين كار تقبيح كنيد و عبرت بگيريد دفاع ميكنيد ..متاسفانه تكرار تاريخ يكي از الزامات زندگي ماهاست..

 51. ali گفت:

  لطفا اطلاعات غلط ندهید
  برای هر فعالیت قانونی که مربوط به هر کدام از ارگان های دولتی می شود مدارک فارغ التحصیلان کلیه دانشگاه های کشور از وزارت علوم استعلام می شود.
  طبق قانون کلیه دانشگاه های کشور ملزم اند هرماهه لیست فارغ التحصیلان خود را به وزارت علوم ارسال نمایند. وزارت علوم هم بر اساس مجوز هایی که به دانشگاه های مختلف داده است استعلام ها را تایید یا مردود می کند.
  برای فعالیت های قانونی در کشور استعلام مدارک فارغ التحصیلان از وزارت علوم، پروانه واحدهای صنعتی از وزارت صنایع و…
  مثلا اگر شما بخواهید در آزمون های نظام مهندسی برای اخذ پروانه نظام مهندسی فعالیت کنید پس از ثبت نام در آزمون، وزارت مسکن مدارک اعلام شده را با استفاده از پرتال های داخلی بین وزارت خانه هااز وزارت علوم استعلام میکند

 52. حسابدار 11 گفت:

  دوستان اگر واقع بین باشیم به نظر نمی یاد به این راحتی به دانشگاه ازاد متاسفانه اجازه گذر از این مرحله داده بشه، و دانشگاه ازاد داره در خصوص مجوز دار بودن رشته ها اغراق میکنه و به نوعی داره از متشنج شدن اوضاع جلوگیری می کند و اصلا موضوع خوشبینانه نیست من با نماینده ی از مجلس صحبت کردم و خیلی صریح نظرش این بود که مجوزها داده نخواهند شد. متاسفانه.

 53. آرش گفت:

  حرف رییس دانشگاه آزاد برای ما سنده. ایشون گفتن همه رشته ها در همه مقاطع مجوز دارند والسلام… خداراشکر

 54. امیدوار گفت:

  دوستان یه پیشنهاد دارم
  بیاین در شب ولادت اما رضا ع از امام عزیزمان بخواهیم در روز اعلام نتایج نا امید مان نکند و همگی نذر کنیم برا پا بوسی از اقصی نقاط کشور به زیارت امام رضا بریم ان شاءالله بعد از قبولی

 55. السلام علیک یا موسی الرضا(ع) گفت:

  باسلام خدمت دوستان و داوطلبان دکترا .برادرانه خدمتتون میگم انشاالله تمام مجوزها مورد تایید قرار گرفته و جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت وعزیزان فقط به قبولی فکر کنید و افکارتون مشغول حرف وحدیث و نقل قول افراد با انرژی منفی نکنید به امید خدا همه نگرانی ها تا 20 شهریور تمام خواهد شد.

 56. مهرداد گفت:

  واقعا تشکر میکنم از دلواپسان ماها، خیلی سپاس! جالبه اینا از خوده ماهم بیشتر نگرانه ما هستن

 57. رضا گفت:

  دانشگاه های معتبر خارج خیلی از روزانه ما هم سختر است.
  کلاس دکتری نباید بیش 5 نفر باشد چون کیفیت نداره و دیگه کلاس دکتری نیست.
  دانشگاه های دولتی با این همه استاد تمام تنها ده هزار دانشجوی دکتری پذیرش کرده آنوقت آزاد با کمتر از یک چهارم تعداد دانشیار و استاد تمام می خواهد دوازده هزار نفر پذیرش کند.

  • حسرت گفت:

   دوازده هزار نفر در قالب مجوز در سال 93 است.
   در پژوهش محور هر کلاس 5 نفر نیست. کلاس ندارد. هر رشته محل هم در شهرستان ها و تهران حداقل 20 درصد آموزش و پژوهشی است.
   منم بعد از قبولی شاید نظر شما را داشه باشم!!!!!!!!!!!!!!!

 58. امیدوار گفت:

  آذر جون خیلی ممنون تو نگران نباش که ما میخوایم بخونیم یا نخونیم

 59. آقای جعفری
  1. عدم ارایه مجوز به رشته های دانشگاه آزاد باعث می شود علاقمندان تحصیل دکترا جهت اخذ مدرک دکترا به کشور های همسایه رفته و در دانشگاهها بی کیفیت می شود که علاوه بر خروج ارز از کشور تبعات امنیتی نظیر جاسوسی تبعات اجتماعی نظیر مسایل اخلاقی و… بهمراه دارد.
  2. بهتر است بجایی تسویه حساب های جناحی و حزبی به دانشگاه آزاد در توسعه تحصیلات تکمیلی کمک گردد نه اینکه چوب لای چرخش بگذارند.
  3. اکثر همکاران فعلی و سابق شما مدارک تحصیلی خود را که اکثرا بدون آزمون بوده از همین دانشگاه آزاد یا نظیر این دانشگاها دریافت نموده اند.

 60. حسن گفت:

  دوستان دانشگاه آزاد کاره خودشو میکنه گفتن تا آخر شهریور برایه تصویب رشته محل ها وقت هست ولی تا قبله بیستم همه رشته محلها پذیرش میشه در اخرم میگن بررسی رشته محلها تا آخر سال ادامه دارد نگران نباشید اگر قرار بود اتفاقی بیفته تا الان افتاده بود منتها تنها شاید مدارک تایید نشه

 61. رضا گفت:

  باید با خاطیان به شدت هر چه تمام یرخورد شود این مساله کمی نیست بحث سر آخرین مدرک تحصیلی است بحث سر ابروی علمی کشور است.

 62. مریمم صنایع غذایی گفت:

  یعنی چی؟؟؟ترا خدا یکی بگه چکار باید کرد؟؟ کنکورا سخت تر از هر سالی که بود گرفتن مخصوصا برای رشته ما از اون طرف گفتن چون ظرفیت رشته ها را میخواهیم بالا ببریم. حالا میگن مجوز نداره ؟؟با دانشگاه ازاد تماس میگیرم میگن اصلا نگرانی نیست

 63. بابک گفت:

  ما چه تکلیفی داریم بعد2ترم….خداااااااااااا

 64. م.خ گفت:

  حتی بدون مجوز هم باشه ما می خونیم بهتر از خارج رفتن و اینهمه هزینه کردن هست . انوقت برگردی تازه اشکال تراشی از مدرک شروع میشود
  حداقل در خونه خودمون درس میخونیم.

 65. آذر گفت:

  بچه ها خواهرانه می گم .قیدش را بزنید . ارزش نداره. حتی مجوز هم بگیره دیگه ارزش نداره

  • م.خ گفت:

   ان شا الله بعد از قبولی حرف شما حتما تاکید میکنم به همه دوستان

  • صبا گفت:

   قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری

   دوست عزیز شما اصلا خودتون رو دلواپس نکنین.انشاا..شمام جایی که لیاقت و تواناییش رو دارین می رسین.
   صلاح مملکت خویش خسروان دانند
   هرکسی صلاح خودش رو بهتر می دونه.من ترجیح میدم تو شهر خودم کنار خانوادم باشم و به تحصیلم ادامه بدم. و ممنون دانشگاه آزادم که سعی داره این امکان رو فراهم کنه.

 66. دقت گفت:

  –دوستان ملاک اخبار درست در باره مجوز ها دانشگاه آزاد نیست . نهادی است که در نهایت مدارک رو تایید میکنه یعنی شورای گسترش وزارت علوم .سال ۹۲ مدرک ارشد از واحد بدون مجوز گرفتیم که تا این لحظه مدرک فاقد اعتبار اعلام شده و دانشگاه آزاد هم در پاسخ میگه امروز برو فردا بیا . خواشا دقت کنید و اتکا به خبرهای وزارت علوم داشته باشید تا شمانیز به سرنوشت ما دچار نشوید.

  • م.خ گفت:

   تاکنون هیچ کس در دانشگاه آزاد درس نخوانده است که به آن مدرک نامعتبر بدهند.

  • دنیا حسابداری گفت:

   واحد ساری با اینکه با علوم تحقیقات مازندران ادغام شده ول رشته ما رو مجوز نداره

  • حسرت گفت:

   اگر قرار بود جلوی ادامه تحصیل این بچه ها را در واحد ساری بگیرن تا الان می گرفتن. پس ادامه تحصیل شان با هماهنگی انجام شده است. چونکه مسیر مجوز گرفتن رشته محل ها در واحد های دانشگاه آزاد تاکنون با مسیر قبولی بر اساس رشته های محل های دفترچه دانشگاه آزاد متفاوت بوده است. البته به قول دوستمان همسو و در یک راستا انجام شده و خواهد شد. موفق باشید .
   دوست عزیز!

 67. دکتری گفت:

  ای خدا…
  سرخوشان عشق را نالان مکن

  معلوم نیست علت این تنشها چیه؟؟؟؟؟

 68. عجب!!!!!! گفت:

  عجب!!!!!!!!!!!!!!

 69. مهندسي شيمي گفت:

  واقعا با اين حرفا نميدونيم چكار كنيم چرا يكي بفكر ما نيست
  مگه ما موش ازمايشگاهي هستيم چطور قبل از انتخاب رشته اين حرفارو نزديد كه ما بر اساس مجوز ها انتخاب رشته كنيم اينهمه درس خوندن اينهمه هزينه و يكسال اعصاب خورديه مارو كي جواب ميده
  فقط ميدونم كه ازار دادن مردم خيلي گناه بزرگيه خيلي اين حق الناس بخدا

 70. مادر دو بچه گفت:

  عجب تیتر جنجالیی

 71. شادی گفت:

  انصافا من در متن خبر تشدید به کار رفته در عنوان خبری که منتشر کردید را ندیدم !!!!
  پس این خبر چیه ؟
  حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران؛ در خصوص رشته‌های غیر مجوز دانشگاه آزاد اظهار کرد: بحث رشته‌های غیر مجوز دانشگاه آزاد در کمیسیون مشترک با وزارت علوم در حال بررسی است و قسمت عمده‌ای از این رشته‌ها به تصویب این کمیسیون رسیده است.

  وی با تاکید بر اینکه هماهنگی خوبی از سوی دانشگاه آزاد با دولت و وزارت علوم وجود دارد، تصریح کرد: از مهر ۹۴ تمامی رشته‌های اعلام شده در دفترچه آزمون دارای مجوز قانونی هستند، همچنین باقیمانده رشته‌ها در حال حاضر در کمیسیون مشترک در حال بررسی است.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد رشته بدون مجوز ندارد و با توافقاتی که با مسئولین وقت وزارت علوم داشتیم کلیه این رشته‌ها براساس تفاهم بوده است.

  وی ادامه داد: البته اختلاف نظر کار‌شناسی در این زمینه وجود داشت که در کمیسیون سه نفری مورد بررسی قرار گرفت و بدین ترتیب کلیه رشته‌های دانشگاه آزاد دارای مجوز شد و رشته‌های جدیدی‌ هم که داریم هر هفته در این کمیسیون مطرح می‌شود.
  این چطور؟؟؟
  همین امروز:
  میرزاده:
  تمام رشته‌های دانشگاه آزاد مجوز دارد
  رئیس دانشگاه آزاد گفت:‌ دانشجویان نگران نباشند تمام رشته‌های این دانشگاه مجوز دارد.
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940603000668

  بازی کردن با احساسات مخاطبین کار درستی نیست!!!!!!! گویا خبرها به طور عجیبی گزیده میشودددد !!!

  دوست عزیز تیتر خبر دقیقا از خبرگزاری برداشته شده است
  http://www.mizanonline.ir/fa/news/70096/%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF

 72. 00000 گفت:

  تو رو خدا تکلیف ما مشخص کنید اگر قرار تعطیل بشه یک فکری برای ادامه تحصیلمون بکنیم بعد از دو ترم درس خوندن تو این دانشگاه آزاد واقعا مجوز هم ندارن ما خودمون هم میدونیم با 3 تا استادیار نمیشه دکتری اداره کرد والا به صلاح تعطیل کنید.اینقدر هم مردم خرج بیخودی نکنن

 73. مریم گفت:

  گفته باید تعیین تکلیف شود…. نه اینکه تعطیل میشود

 74. سحر گفت:

  خدایا ما فقط به خودت اطمینان میکنیم و بس….
  نه دانشگاه آزاد تکلیف ما رو روشن میکنه و نه وزارت علوم

 75. خیلی عجیبه ... گفت:

  !!!