مدرسان شریف کتاب مصاحبه دکتری سومین کنفرانس سالانه مدیریت و اقتصاد کسب و کار کنفرانس سالانه پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی کارگاه استعداد تحصیلی آزمون دکتری 97 استاد وکیلی نیکفال کنفرانس ملی دانش و فناوری نوین در علوم مهندسی در عصر تکنولوژی

نحوه محاسبه امتیازات آموزشی و پژوهشی در کنکور دکتری 95

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: برگزاری آزمون اختصاصی برای پذیرش دانشجو در تمامی دوره ها ممنوع است.

ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: این شیوه نامه اجرایی به منظور ایجاد وحدت رویه در پذیرش دانشجوی دکتری تهیه شده است تا ضمن جلوگیری از هر نوع سوگیری، داوطلبان نیز با رویه های مختلف روبرو نشوند.

وی تاکید کرد: بر اساس آیین نامه ورودی دکتری تخصصی (Ph.D) ابلاغی در اردیبهشت ماه ۹۴، این شیوه نامه نیز به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شد.

خدایی یادآور شد: این شیوه نامه اجرایی برای تعیین روند پذیرش و به منظور پیشگیری از بروز هرگونه اختلال در فرآیند پذیرش عادلانه، علمی و کیفی و نیز برقراری هماهنگی میان همه عوامل اجرایی در ستاد، سازمان و موسسات تدوین شده است. ضمن این که نظارت عالی برعهده شورای برنامه ریزی و نظارت بر پذیرش دانشجوی دکتری است.

وی با اشاره به برخی از نکات آیین نامه پذیرش دانشجو در دوره دکتری تخصصی (Ph.D) افزود: پذیرش دانشجو در این مقطع دارای دو مرحله است که مرحله اول به سنجش علمی مربوطه می شود که سازمان سنجش مجری آن است.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: مرحله دوم شامل بررسی سوابق علمی داوطلبان است که به موسسات پذیرنده واگذار شده است. همچنین سازمان سنجش آزمون مرحله اول (سنجش علمی) را دوبار در سال برگزار می کند، زمان برگزاری آزمون ها در آبان و اسفند هر سال است.

وی تاکید کرد: تمام دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای می توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون مرحله اول شرکت کنند. ضمن آنکه اعتبار کارنامه سنجش علمی داوطلبان دو سال از زمان برگزاری آزمون است.

خدایی با اشاره به اینکه که مرحله دوم (ارزیابی تخصصی) به عهده کارگروه برگزار کننده است، گفت: بررسی سوابق عملی داوطلب شامل موارد زیر از جمله الف) امتیاز پژوهشی، ب) امتیاز آموزشی، ج) امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه را در بر می گیرد.

برگزاری آزمون اختصاصی ممنوع است

وی تاکید کرد: پذیرش دانشجو در موسسات خارج از ضوابط و شرایط آیین نامه امکان پذیر نیست و برگزاری آزمون اختصاصی برای پذیرش دانشجو در تمام دوره ها (روزانه، نوبت دوم، پژوهش محور، پردیس خودگردان، پیام نور، مجازی، ویژه طلاب و …) ممنوع است.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به لزوم اطلاع رسانی به داوطلبان گفت: موسسات مجری دوره دکتری باید چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی و میزان تاثیر هر یک از مولفه ها را ضمن ارسال به سازمان سنجش، از طریق وب سایت، تماس تلفنی، پیامک و به صورت عمومی، صریح و شفاف به داوطلبان اعلام کنند.

نحوه برگزاری مرحله دوم پذیرش دکتری

وی یادآور شد: زمان برگزاری هر یک از مراحل ارزیابی تخصصی باید به نحوی برنامه ریزی شود که با زمان بندی سایر موسسات تداخل نداشته باشد و تعیین حد نصاب سنجش علمی از سوی موسسات برای ورود داوطلبان به مرحله دوم الزامی بوده و این حد نصاب می تواند برای هر موسسه و یا هر کد رشته ای متفاوت باشد.

خدایی درباره ترکیب کارگروه برگزار کننده گفت: جلسه مرحله دوم با حضور حداقل ۳ عضو هیات علمی به انتخاب گروه آموزشی رسمیت پیدا می کند. معاون آموزشی موسسه مسئول نظارت بر فرآیند مرحله دوم است.

وی اظهار داشت: سازمان سنجش نیز بعد از تعیین وضعیت صلاحیت عمومی و کنترل سایر شرایط که از سوی موسسه اعلام شده بود، اسامی پذیرفته شدگان نهایی را استخراج و به موسسات اعلام می کند و بعد از اعلام اسامی نهایی از طرف سازمان سنجش، داوطلبان به عنوان پذیرفته شده قطعی در موسسات ادامه تحصیل خواهند داد.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: انجام مرحله دوم برای داوطلبانی که در مرحله اول فاقد شرایط لازم (عدم کسب حدنصاب، فارغ التحصیل نشدن در زمان مقرر، عدم اعتبار کارنامه و …) باشند، تحت هر عنوانی ممنوع است ضمن اینکه موسسه باید هزینه های انجام مرحله دوم را به صورت شفاف تعیین و در فراخوان پذیرش اطلاع رسانی کند.

وی افزود: اطلاعیه پذیرش دانشجو باید شامل زمان مراجعه داوطلب و نحوه پذیرش، حد نصاب سنجش علمی، تعیین مولفه های موثر در پذیرش، روش محاسبه، امتیاز دهی و ضریب تاثیر هر کدام، اعمال یا عدم عمال نمره سنجش علمی در نمره کل نهایی داوطلب و میزان تاثیر آن باشد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: جداول امتیازات نیز به تفکیک اطلاع رسانی شده است.

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۱ ۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر ۲۲ امتیاز – هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
۲ مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی ۶ امتیاز هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
۳ مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی) ۴ امتیاز خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
۴ تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ۴ امتیاز
۵ کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد ۴ امتیاز عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز
جمع ۴۰ امتیاز

 

جدول نحوه محاسبه امتیازات آموزشی (حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۶ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی تا ۶ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۷ معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته تا ۵ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۸ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۹ طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ امتیاز طبق نظر کمیته مصاحبه کننده
۱۰ برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی ۵ امتیاز رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز
۱۱ مدرک زبان معتبر ۸ امتیاز طبق جدول مرتبط با زبان
جمع ۳۰ امتیاز

 

 جدول امتیاز آزمون یا مصاحبه پذیرفته شدگان مرحله دوم آزمون دکتری (حداکثر ۳۰ امتیاز)

نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
جمع امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه ۳۰ امتیاز بر اساس فراخوان (اطلاعیه منتشره)

 

 

امتیاز مدرک زبان : همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT IELTS TOEFL :IBT TOEFL :CBT TOEFL :IBT + TOLIMO امتیاز تخصصی
۸۰-۱۰۰ ۸ و بالاتر ۱۱۰-۱۲۰ ۲۷۰-۳۰۰ ۶۳۷-۶۷۷ ۸
۷۵-۷۹ ۷.۵ ۱۰۲-۱۰۹ ۲۵۳-۲۶۹ ۶۰۷-۶۳۶ ۷
۷۰-۷۴ ۷ ۹۴-۱۰۱ ۲۴۰-۲۵۲ ۵۸۷-۶۰۶ ۶
۶۵-۶۹ ۶.۵ ۷۹-۹۳ ۲۱۳-۲۳۹ ۵۵۰-۵۸۶ ۵
۶۰-۶۴ ۶ ۶۰-۷۸ ۱۶۸-۲۱۲ ۴۹۵-۵۴۹ ۴
۵۵-۵۹ ۵.۵ ۴۶-۵۹ ۱۳۷-۱۶۶ ۴۵۰-۴۹۴ ۳
۵۰-۵۴ ۵ ۳۵-۴۵ ۱۰۸-۱۳۶ ۴۲۰-۴۴۹ ۲
۴۵-۴۹ ۴.۵ ۲۹-۳۴ ۹۳-۱۰۷ ۳۹۳-۴۱۹ ۱

 

 

 

 

 

 

 

شیوه نامه اجرايي آیین نامه آزمون ورودی دکتری (Ph.D) سال 1395

دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۲۳۲)

 1. nobody گفت:

  من یه سوال داشتم کنکور که ۲ بار در سال برگزار میشه پذیرش دانشگاه ها هم ۲ بار در ساله؟ یعنی هم پذیرش در مهر هست هم در بهمن؟ اگه اینجوریه ظرفیت پذیرش چطور میشه؟

 2. بررسی شده گفت:

  دوستان دقت دارید که اگه بعضی دانشگاه ها بخوان کتبی بگیرن و سه تا دانشگاه مدنظر شما کتبی بگیرن و حداقل سه درس انتخاب کنن. شما باید 9منبع مختلف رو بخوانید. میدونم مثله استعداد درخشان بعد اینکه فهمیدین چه بلایی سرمون اومده و کار از کار گذشته,اعتراض میکنید!!!

  • فرشاد گفت:

   بخدا اگه اینجور بشه که من روانى میشم اون از سال پیش کة ایجوری استعدادو خراب کردن و از اینورم اینجور. چون میدونمم خراب میکنن چراکه فاصله اعلام نتایج و دعوت به مصاحبه چندروزه که بخوایم تخصصی بخونیم. واسه عمومی این همه وقت هس ولی اونور واسه تخصصی وقت کم. من که میدونم بازم مث همیشه

  • س گفت:

   چرا هر دانشگاه بخواد منابع مختلف اعلام بکنه؟ به احتمال زیاد همون منابعی که توی امتحانات سال های گذشته بود یا حتی فقط درس اصلی مربوطه اعلام میشه،
   چه دانشگاهی بخواد کتبی بگیره چه فقط مصاحبه باید از الان کنار عمومی، تخصصی هم خوند، چون حتما اگه کتبی نگیرن، توی مصاحبه سوال علمی میپرسن

  • مکانیک گفت:

   کجای آیین نامه نوشته که تعداد انتخاب های دانشجو سه تا می باشد؟مگه دکترای94 حداکثر 5 تا انتخاب نبود؟

 3. لی لا گفت:

  سلام. برای شرکت در ازمون msrt مدرک خاصی نیاز هست؟ من دانشجوی مهندسی معماری هستم و 21 سالمه. ایا میتونم در این ازمون شرکت کنم؟

  • برنامه درسی گفت:

   متاسفانه امسال خیلی دانشگاهها روی اصل بودن مقاله های افراد دقت نکردند حالا مشخص شده تمام مقاله های دکتر قبول شده امسال جعلی است .از ژورنال International technology managment که ژورنال معتبری هست امادهاند مثل شکل و شمایل ان یک سایت جعلی با اسم ان درست کرده اند و کلی مقاله چاپ کرده اند و حالا سایت تقلبی را هم از دسترس خارج کردهاند وقتی به سایت و ژورنال اصلی مراجعه میکنی متوجه میشوی اصلا چنین مقاله ای از این افراد وجود دارد البته بعضی دانشگا هها از این جعل خبر داشتند و الان در گو گل که سرچ کنی متوجه جعل میشوی.. البته اگر استاد مصاحبه کننده انگلیسی خوب باشه متوجه میشه که چنین مجله معتبری هیچگاه چنین مقاله ای سطح پایینی را به عنوان ای اس ای چاپ نمی کند. الان در یک دانشگاه این قضییه لو رفته و دانشجوی دکتری قبول شده به هییت تخلفات فراخوانده شده… پس دوستانی که از این دست و در این ژورنال دروغین مقاله دارند باید مواضب باشند چون از سنجش این قضییه به تمام دانشگا هها ابلاغ شده ابر پشت ماه نمی ماند

   • سوال گفت:

    برای اصل یا جعلی بودن یک ژورنال فقط کافیست به لیست سیاه وزارت علوم اکتفا کرد یا اینکه سایت دیگری برای بررسی مواردی از این قبیل وجود داره؟

  • مانی گفت:

   محدودیتی برای شرکت در آزمون وجود نداره…

 4. حسین گفت:

  بچه ها تو رو خدا کاری کنید لااقل ازمون کتبی رو بردارن

  • دکتر گفت:

   دوست عزیز آزمون کتبی دست خود دانشگاهاست….میتونن بگیرن میتونن هم نگیرن فقط مصاحبه بگیرن…..اختیاریه…..

   • حسین گفت:

    دوست گرامی میدونم این مطلبو. اما در نظر بگیر حداقل نصف دانشگاه ها بخوان کتبی بگیرن خودشون. و این انصاف نیست. و تقریبا همه مخالفن

    • داغ دیده گفت:

     من با حسین موافقم اگه اکثر دانشگاه ها بخوان کتبی بگیرن یا از شانس من دانشگاه هایی که دوست دارم کتبی بگیرن واقعا منصفانه نیست. دوستان کمک کنید

     • لی لی گفت:

      شما در هر صورت باید روی مطالب تخصصی رشتتون تسلط داشته باشین چون تو مصاحبم خیلی سوالارو می پرسن (برا گرایش من که اینجوری بود بارسال)به نظر من که بدم نیست بخوایم آزمون کتبی بدیم چون شفاهی جواب دادن یکم استرس زاست.

 5. امیر گفت:

  کسی از اضافه ظرفیت ها اطلاع داره ؟؟؟
  امسال اضافه ظرفیت داریم ؟؟؟؟

 6. امیری گفت:

  با سلام
  دردکتری صنایع غذایی تعداد سوالات هر درس چند تا است؟ کسی اطلاع داره؟
  دانشگاه دیگه امتحان کتبی به صورت جداگانه برگزار نمی کند؟ فقط مصاحبه شفاهی است؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   معمولاً برای آزمون دکتری این عدد مشخص و یا مقدار ثابتی نیست، چون همه دروس تحت عنوان کلیِ دروس اختصاصی مطرح میشن.
   این که دانشگاه ازمون بگیره یا نه، در اختیار دانشگاه هاست، ثابت نیست.

 7. دکتر گفت:

  جهت اطلاع دکترهای آینده….
  ببینید دوستان قبل از سال ۹۰کنکور نبود و هر دانشگاه برای خودش جدا آزمون برگزار میکرد و دانشجو میگرفت….سازمان سنجش هم این آزمونرو ممنوع کرده..یعنی همه باید اول آزمون سازمان سنجش رو قبول بشن بعد معرفی میشن به دانشگاه ها …که در ادامه دانشگاه میتونه مصاحبه بگیره یا آزمون کتبی…

 8. حمید گفت:

  پس کو سابقه تدریس در دانشگاه؟! امسال حذف شده؟!

 9. همای گفت:

  وافعا این کار ظلم درحق دانشجو واعتماد بی مورد به دانشگاه هاست

 10. مریم گفت:

  دوستان واقعا کسی از جزییات آزمون آیلتس اطلاعاتی نداره که در اختیار من و یا سایر دوستان قرار بده!!!

  • مهسا گفت:

   منظورتون از جزئیات چی هستش دوستِ من؟

   • مریم گفت:

    سلام مهسا جان
    منظورم اینه که 800 هزار تومان هزینه فقط مربوط به آزمون میشه؟ اینکه منابع رو در چه سایتی معرفی میشن و از کجا باید تهیه کرد؟ حتما باید در کلاسهایی که در سطح شهر وجود دارند شرکت کرد؟
    ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید.

    • مهسا گفت:

     سلام
     بله هزینه فقط مربوط به آزمون هستش.
     در مورد منابع بیشمار کتاب وجود داره، یه جست و جو در اینترنت بکن و سعی کن منابع اصلی رو پیدا کنی.
     درمورد کلاس رفتن به سطح زبانتون بستگی داره، خب من هر دو حالت رو دیدم، کسی که کلاس نرفته و نمره خوب گرفته و کسی که کلاس رفته. اگه زبانتون متوسط هستش، توصیه میکنم در کلاس ها شرکت کنید. آزمون های زبان خارج از کشور، علاوه بر بلد بودن زبان، نیاز به یادگیری مهارت های خاصی دارن.

    • Elen گفت:

     سلام مریم جان. لزومی به شرکت در کلاس نداری. البته اگر انگلیسیت کامله .در غیر این صورت ۸۰۰تومنت باخت رفته شک نکن.

درج نظر