مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد
و حسابداری کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در علوم، تکنولوژی و
مهندسی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات موسسه ابن یمین استاد پرچ کتابخانه فرهنگ

عدم اعمال قانون جدید دکتری در آزمون اسفند ۹۴

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: تغییرات قانون پذیرش در مقطع دکتری شامل آزمون اسفند ماه ۱۳۹۴ نخواهد شد.

ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: آزمون دکتری نیمه متمرکز که در اسفند ماه ۹۴ برگزار می شود برای ورودی مهر ۹۵ است و از آنجایی که در قانون جدید سنجش و پذیرش دانشجو آمده است که تغییرات باید حداقل یکسال قبل اطلاع رسانی شود، این آزمون شامل تغییرات جدید مصوبه مجلس نمی شود.

وی اضافه کرد: ورودی های سال ۹۵ بر اساس ضوابط فعلی پذیرش می شوند و اگر مراحل تصویب قانون طی و قانون نهایی شود، قطعا تغییرات جدید آن برای ورودی های سال ۹۶ قابلیت اجرایی خواهد داشت.

خدایی خاطرنشان کرد: پس از اینکه قانون ابلاغ شد سازمان سنجش تغییرات آزمونی را برای آزمون آبان ماه سال ۹۵ و ورودی های سال ۹۶ اعلام خواهد کرد.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: داوطلبانی که در حال حاضر می خواهند برای آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۵ ثبت نام کنند، مطمئن باشند که ثبت نام براساس ضوابط دفترچه ثبت نام که منتشر شده است، انجام می شود.

به گزارش مهر، کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۲۲ آذر ماه به تصویب رسید.

نمایندگان با ۱۰۴ رای موافق، ۷۱ رای مخالف، ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس با کلیات این طرح موافقت کردند. با تصویب نهایی این طرح، آزمونی واحد برای تحصیلات دوره‌های تکمیلی ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و سراسری برگزار می‌شود.

ماده ۵ این طرح به شیوه جذب دانشجوی دکتری می پردازد که در ابتدا پس از تصویب کلیات برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش بازگشت و پس از نهایی شدن نظرات کارشناسی در صحن علنی و جلسه روز یکشنبه ۶ دی ۹۴ به تصویب نمایندگان رسید.

بر این اساس، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های (آموزشی، پژوهشی و پژوهش‌محور) به شرح زیر انجام می‌شود :

الف- دکتری آموزشی پژوهشی سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱- آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

۲- سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳-  مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

ب- دکتری پژوهش محور:

سنجش و پذیرش برای دوره‌ دکتری ناپیوسته پژوهش‌محور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌شود:

۱-  آزمون‌های متمرکز ۳۰ درصد

۲- سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳-  مصاحبه علمی و بخش عملی ۳۰ درصد

۴-  تهیه طرح‌واره ۲۰ درصد

بر اساس تبصره ۱ این ماده، برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هر یک از وزارتخانه‌ها و از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

شورای سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی می‌تواند با لحاظ بند (ت) ماده ۱ از ظرفیت دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی در برگزاری آزمون متمرکز استفاده کند.

همچنین طبق تبصره ۲ این ماده، هر یک از وزارتخانه‌ها مکلفند در چارچوب آمایش آموزش عالی کشور سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمامی رشته‌محل‌های مورد تایید شورای گسترش، خود اقدام کنند.

علاوه بر این طبق تبصره ۳، طرح‌واره دکتری پژوهش‌محور باید در جهت رفع یکی از مشکلات ملی باشد و به تصویب دستگاه اجرایی ذیربط رسیده باشد.

همچنین طبق تبصره ۴ این ماده شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند هر سه سال یکبار نسبت به اضافه کردن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای موجود اقدام کند. زمان اعلام این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی آن است.

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۱۸۹)

 1. پاسخ2 به سجاد می‌گه:

  راستی آقا سجاد تو انتخاب رشته هم خیلی دقت کنید. امار رتبه هایی که سال قبل بجه ها اونجا قبول شدند رو بگیرید. یعنی خیلی به علاقه کار نداشته باشید. عواملی مثلاین که اون دانشگاه چه رتبه هایی میگیره، مسافت و بومی بودن و … . بازم میگم در درجه اول باید یک رتبه عالی بیارین که تاثیر مصاحبه کم شه. همین رتبه خوب دید خبلی از اساتیدو عوض میکنه که کسی که آزاد خونده پایه درسیش ضعیف نیست. بعد امتحان مدرک زبان هم اگه تونستید جور کنید.رو پاین نامه هم مسلط یاشید. بعد امتحان هم درس بخونید. بعضی جاها سوال درسی و زبان میپرسن.

 2. x می‌گه:

  سلام خوشبحال خودم که سال اول قبول شدم هورااااا پارسال این موقع کلی استرس داشتم الان امتحان ترم اول هست. یه نصیحت فقط فقط فقط رتبه تو ازمون خیلیییییییی مهمههههههه زیر ٩٠ باشی مصاحبه مقاله نداشته باشی از ۵ جا که مصاحبه میری قبول میشین اگر ازاد هستین شبانه قبول میشین اما رتبه خوب باشه والا پردیس فکر کنین که پردیس با بچه روزانه و شبانه هستن فقط پول میدین . داشتن مقاله مهمه اما نه زیاد و بعدی روز مصاحبه فقط فقط پایان نامه فول باشین … استعداد بخونین ۴٠ بزنین تخصصی ٣۵ زبان ٠ رتبه ٩٠ میشه البته من برق هستم . و تجربه ۵ مصاحبه در اختیار گذاشتم …

 3. لیلا می‌گه:

  من موافق ۰ به ۱۰۰ هستم.چون چند ماهه نشستم و خداروشکر دو تا مقاله آی اس آی دادم. متاسفانه زیاد وقت نکردم درس بخونم.

 4. سوال از مهسا می‌گه:

  حداقل و حداکثر واحدهای آموزشی مقطع دکتری چند تاست؟

 5. بی نام می‌گه:

  دوستان کسانی که هنوز فارغ التحصیل نیستند سال اخذ مدرک و معدل ارشدو چی باید بزنن؟ خواهشا جواب بدید ممنون میشم

  • ... می‌گه:

   معدل ارشد رو تا پایان ترم پیش مینویسین. قبل آزمون فرصت میدن که معدل رو دوباره ویرایش کنین برای اینکه معدل این ترم هم اعمال بشه. سال اخذ رو هم اصولا باید شهریور ۹۵ بزنید اگر ترم ۳ هستین یا هر موقع که فکر میکنین دفاع میکنین.

   با آرزوی موفقیت

 6. anna می‌گه:

  دوستان به نظرتون با داشتن یک مدرک زبان یک مقاله همایشی و یک گواهی پذیرش مقاله ای اس ای با توجه به اینکه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد هستم البنه با معدل ۱۹ شانس قبولی دارم؟

  • ندا می‌گه:

   قبل از این که برید مصاحبه اگر امکانش رو دارید با استادان اون دانشگاه ارتباط برقرار کنید. مقاله هاشون رو مطالعه کنید و ببینید حوزه کارشون بیشتر چه چیزی هست. استادا اصلا بی انصاف نیستن. خصوصا اگر پیگیر باشید.
   در رزومه تون هم معرفی نامه هایی از استادانی که با اساتید اون دانشگاه آشنا هستن داشته باشید.
   شما تلاشتون رو بکنید به امید خدا قبول میشید.

 7. صدیقه می‌گه:

  سلام. دوستان چطور اون سال تو آبان، آذر اومدن گفتن زبان دیگه نمره منفی نداره و ضریبش یکه. برا همون سال اجرا شد ولی الان باید یه سال قبل تر میگفتن؟!!!!!

 8. حامی می‌گه:

  یه سوال دارم از اون دوستانی که با قانون پنجاه-پنجاه مخالفند که اسفندامسال اجرا نمیشود!!!
  اگر مجلس با این روش اجرا ۱۰۰-۰ موافق بود که دیگه طرح ۵۰-۵۰رو ارایه نمیکرد پس این قانون برای اسفند امسال اجرا میشود

 9. اسد اله خان می‌گه:

  واضح و منطقی :
  ۱) قانون جدید تصویب و اجرا خواهد شد.
  ۲) قانون جدید از آزمون آبان ماه ۹۵ اجرا خواهد شد.
  ۳) ۵۰ درصد نمره کل هر داوطلب در آزمون آبان ۹۵ از بخش آزمون دروس تخصصی و عمومی خواهد بود. اگر کمی منصف باشند دروس مورد آزمون همانهایی خواهد بود که در دفترچه آزمون دکتری ۱۳۹۲ درج شده است.
  ۴) این دروس حتما شامل زبان و هوش برای همه گروه ها خواهد بود.دروس تخصصی را هم مطابق سال ۹۲ یا با کمی تغییر امتحان خواهند گرفت.
  ۵) سیاست وزارت علوم امتحان از دروس تخصصی هر گرایش تخصصی و دروس تخصصی هر رشته نیست. آزمون از دروس پایه و اصلی هر گروه رشته امتحانی برگزار میشود و تسلط داوطلب بر دروس تخصصی هر رشته در جلسه مصاحبه مورد ارزیابی قرار میگیرد.
  ۶) تا بند ۵ تکلیف ۸۰ درصد نمره آزمون شما مشخص شد.
  ۷) ۲۰ درصد نمره کل شما از سوابق آموزشی و پژوهشی شما منتج میشود.
  ۸) در تمامی آزمونهای دکتری نمره آزمون شما ملاک سنجش شما برای معرفی به مصاحبه بوده است و مصاحبه و نمره آن به تنهایی ملاک پذیرش یا قبولی شما بوده است(بدون لحاظ نمره آزمون شما)
  ۹) در آزمون جدید ۵۰ درصد از نمره ای که ملاک قبولی شما خواهد بود از نمره آزمون شما منتج میشودو ۵۰ درصد بقیه ازنمره مصاحبه و سوابق آموزشی و پژوهشی شما استخراج خواهد شد و لذا ملاک قبولی شما نمره کل حاصل از جمع این دو نمره است و به تبع آن رتبه کل شما حاصل از نمره کل شما خواهد بود.
  ۱۰) این روش دقیقا در دانشگاه آزاد اجرا میشد با این تفاوت که دانشگاه آزاد برای محاسبه نمره کل ۷۵ درصد نمره آزمون و ۲۵ درصد نمره مصاحبه و سوابق علمی داوطلب را لحاظ میکرد.

 10. علیرضا صمصام می‌گه:

  با سلام
  آیا شاگرد اول بودن در آزمون دکتری تاثیر دارد؟ من هرچه دفترچه را خواندم در این مورد چیزی پیدا نکردم. اگر تاثیر دارد چگونه باید اقدام کرد؟ گواهی احراز رتبه را چطور میتوان به دست سازمان سنجش رساند؟
  * شاید هم زمان انتخاب رشته در دفترچه چیزی بنویسند… فی الحال من چیزی در دفترچه ثبتنام ندیدم. اما در این صورت هم وقتی رتبه ها معلوم شده دیگه فایده ای نداره گواهی رتبه داوطلب. (در کنکور ارشد شاگرد اول بودن، در رتبه داوطلب تاثیر بسزایی دارد.)
  منتظر پاسخ عزیزان هستم… سپاسگزارم

  • بی نام می‌گه:

   با سلام
   فکر نمیکنم در مقطع دکتری شاگرد اول بودن تاثیری داشته باشد.
   موفق باشید

  • صدیقه می‌گه:

   سلام. تو ثبت نام و آزمون کتبی نه اما تو مصاحبه آره. گواهی و مدرک شاگرد اولیتون رو میگیرید و تو رزومتون میذارید خیلی هم عالی.

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   خیر. تنها مزیتش اینه که میتونید دکتری بدون ازمون شرکت کنید.
   اما در آزمون دکتری شاگرد اول بودن بی تاثیر هستش دوست عزیز.

 11. رضا می‌گه:

  یه سوال دارم ! دوستان طبق قانون امسال ازمون دوبار در سال برگذار میشه و یه کارنامه عمومی ارائه میشه که دوسال اعتبار داره! بر فرض یک نفر تو اسفند رتبه اش میشه از لحاظ امتیاز ۱ ولی دانشگاهی تا پاییز در اون رشته جذب نداره بعد کسی دیگه تو ابان همون سال ازمون میده و رتبه ۱ میشه و اونوقت دانشگاهی جذب اون رشته رو بخواد و دو نفر برن اون دانشگاه!کدوم یکی رتبه ۱ ازمون محسوب میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مهسا می‌گه:

   دوست عزیز، اگر همچنان موضوع اعتبار دو ساله مطرح باشه، قرار نیست رتبه ملاک باشه براش. ملاک نمره تراز هستش و بنابراین مشکلی پیش نمیاد. ضمن این که پذیرش نهایی از برآیند نمره آزمون و نمره مصاحبه است.

 12. رضا می‌گه:

  سلام. کنکور امسال تا دوسال تاثیر داره یا نه؟

 13. ارمان می‌گه:

  سلام. ببخشید منظور از(آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد)منابعش به صورت دروس تخصصی (مثل سال گذشته) است یا منابع در سطح دروس کارشناسی (مثل امسال) ؟

 14. ساجده می‌گه:

  سلام بچه ها

  من هنوز شروع نکردم به درس خوندن. فقط یه آی اس آی و ۳ تا همایشی و دوتا علمی ترویجی دارم البته یه دونه هم تحت داوریه جوابش نیومده. به نظرتون شانسی واسه دانشگاه تهران دارم؟معدلم بالاست رتبه اول ورودی بودم از شیراز. مدرک زبان ندارم.

 15. غزاله می‌گه:

  سلام دوستان.الان منابع برای دکتری حقوق چیه؟همون منابع پارسال(فقه و بین الملل) یا منابع جدید که شامل مدنی و جزا و اساسی هم میشه؟

 16. احسان می‌گه:

  سلام
  خوبید دوستان؟
  دوستان اینکه گفته تغییرات اعمال نمیشه یعنی اینکه حتی تغییرات دروس هم اعمال نمیشه؟
  یعنی دروس امتحانی همون دروس اسفند سال قبل هستش؟

 17. کنکور آزاد و تکمیل ظرفیت 94 می‌گه:

  طبق پیگیری انجام شده بچه هایی که اسمشون تو تکمیل آزاد آماده یا رفتن مصاحبه بهتر بی خیال شرکت در آزمون بهمن آزاد شوند به احتمال ۹۹ درصد همه قبولید دانشگاه آزاد حتی برای بعد از شما در سال ۹۴ تکمیل ظرفیت اعلام خواهد کرد استرس را دور بریزید دانشگاه آزاد فقط امسال تا بهمن حق پذیرش مستقل را دارد از سال ۹۵ همه چیز تغییر می کند حتی مصاحبه کنکور امسال هم بسیار سلیقه ای خواهد شد شما ها که در تکمیل شرکت کردیده اید یا مصاحبه رفته اید هیچ نگران نباشید شاید باور نکنید اما حتما قبولید بجای استرس با ارامش اماده حضور در کلاس ها باشید تیم مشترک سنجش و وزارت بهداشت و وزیر تااردیبهشت ۹۵ در دانشگاه آزاد مستقر شده و مصاحبه ها و بررسی مدارک مشترک انجام می گیرد در دانشگاه آزاد هم تغییرات فراوان از حالا تا مصاحبه ۹۵ خواهیم داشت

 18. رضا می‌گه:

  سلام
  بعد از بی نتیجه ماندن تلاشهایم که هرگز دیده نشدند، دست به قلم شدم تا شاید گوشه ای از درد دل امثال خودم را به گوش مسئولین برسانم. روی صحبتم با بزرگوارانی است که دم از عدالت میزنند اما در رسیدگی به حداقل خواسته های بیماران و افراد به ظاهر کم توان جسمی (اما در عمل توانا) ذره ای توجه ندارند. روی صحبت من با مسئولین محترم وزارت علوم، سازمان سنجش و اساتید محترم دانشگاه است که ندیدند یا نخواستند ببینند جوانی که در کارت بهزیستی اش معلولیت بالای ۹۰ ثبت شده اما با تلاش خود رتبه ۵ را در کنکور دکتری سراسری کسب نموده، شاید علیرغم ضعف جسمی، تواناییهای ذهنی ویژه ای داشته است و با کمی مهربانی او را از ادامه مسیر که قطعا به قصد تنگ نمودن جای کسی نبوده! دلسرد ننمایند، اما …
  آری در کمال بیرحمی من و امثال من از کمترین حقوق خود محروم می شویم. کسی نپرسید چطور ۲ ماه پیش از مصاحبه در شرایط جسمی فعلی بین ۳۰۰۰ داوطلب تشنه قبولی پنجم و بین رقبای خود در دانشگاه تهران دوم شده ای، اما به جرم اینکه ۱۲ سال پیش در فلان درس در دانشگاه شریف (که هنوز هم آسانسور ندارد) نمره ات کم شده پس مردودی!!
  اگر در قانونی که در آن مدام صحبت از عدالت است، کمترین سهمیه ای برای بیماران لاعلاج و باصطلاح معلولین درنظر گرفته نمی شود، و اگر اساتید و فرهیختگان تا این حد نامهربان شده اند، پس …
  اساتید و بزرگواران
  با سلام
  احتراماً عطایتان را به لقایتان بخشیدم
  رضا ب.ک

  • هانا می‌گه:

   وای این خیلی ظلمه

  • بی نام می‌گه:

   با سلام
   حرف دل منو زدید با این تفاوت که من لو ندادم معلولم ولی خوب در مصاحبه تاثیرش رو گذاشت چون معلول حسی هستم
   و با تیک زدن عنوان سالم و همه سختی های خاص خودش فارغ التحصیل دانشگاه اول منطقه با دانشجو ممتاز بودم اینقد که ترس لو نرفتن و لب خوانی کردن مصاحبه گرها بود که ۱۰ سال هر جلسه مصاحبه پیر شدم
   خدا جای حق نشسته فقط کمی بد شانسی آوردیم من که امیدم رو از دست ندادم باز هم میرم تکمیل ظرفیت هم اسم نوشتم

  • مائده می‌گه:

   ایشالله خدابهترین ها رو تو مسیرت قرار بده…نمیگم متاسفم چون واقعا هیچی جای خودش نیست هیچی….واست دعا میکنم تو زندگی همیشه بهترین باشی و بهترین قسمتت بشه…

  • رضا می‌گه:

   تشکر از دوستان فهیم و بامعرفتم

 19. علی می‌گه:

  دوستان ازمون امسال ۰ درصده و بعدش با توجه به ترازی که میدن معرفی میشید دانشگاه ها. حالا هر دانشگاه با توجه به تصمیمش یا ازمون کتبی یا مصاحبه میگیره

 20. صادشین می‌گه:

  بچه ها فرق آموزشی پژوهشی و پژوهشی چیه ؟؟ اینا که هر دو پژوهشی هستند پس دیگه چه فرقی دارند !!!!

  • آرام جدید می‌گه:

   فک میکنم آموزشی پژوهشی یعنی همین مدلی که دانشجوی دکتری هم یه سری درس پاس میکنه و هم تز داره، اما پژوهش محور بیشتر مختص پژوهشگاههاست که به دانشجو هیچ درسی ارائه نمیدن و ابتدا به ساکن تزش رو شروع میکنه و فقط کار پژوهشی انجام میده.

  • مهسا می‌گه:

   پژوهش محور تعداد واحدهای تئوریک کمتری رو میگذرونه و تعداد واحدهای پایان نامه شون ۲۸ تا ۳۴ واحده، در حالی که در دوره آموزشی پژوهشی تعداد واحدهای پایان نامه ۱۸ تا ۲۴ واحده.

 21. لطفا پاسخ دهید می‌گه:

  میگن مثل پارساله.یعنی ۳۰ به ۷۰ دیگه.پس ۰ به ۱۰۰ رو دوستان از کجا میگن؟؟؟؟؟؟خواهشا جواب بدید من گیج شدمممممم.کجا نوشته اینو؟؟؟؟آزمون صفر باشه یعنی دیگه نخونیم واسه کنکور؟؟؟

  • آرام جدید می‌گه:

   آزمون حتی صفر هم باشه امتیازش باید یه ترازی بیاری که به دانشگاه مد نظرت بخوره و بتونی بری مصاحبه ی اون دانشگاه

   • لطفا پاسخ دهید می‌گه:

    یعنی واقعا سهمش صفره.منبعتونو میشه بگید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    • آرام جدید می‌گه:

     منبعش همین کلمه ی “غربالگری” هست که خود سازمان سنجشیا گفتن. غربالگری یعنی اینکه کنکور به معنای کلاسیکش وجود نداره بلکه فقط یه فیلتر هست که اونایی که خیلی پرتن ازش عبور نکنن. اما این به این معنی نیست که دیگه نباید واسش درس خوند. چون هر کسی بسته به ترازی که از کنکورش میاره به دانشگاههای مختلف میتونه مراجعه کنه.

 22. آرام جدید می‌گه:

  سلام. به نظرم مهم تر از این بحثا اینه که فرمت کنکور امسال چه جوریه. تعداد کل سوالا و تعداد سوالات هر درس به چه صورت هست که ما متناسب با حجم هر درس براش وقت بذاریم. من نمیدونم چرا فک می کنین این پنجاه درصد وزن کنکور خیلی اهمیت داره. اگه دقت کرده باشین معمولا کسانی که برای مصاحبه ی یک دانشگاه دعوت میشن رتبه هاشون شبیه همدیگه ست، این یعنی به امتیاز مصاحبه شون یه عدد تقریبا ثابت اضافه شده و خیلی تاثیری در عقب و جلو افتادن بچه ها از همدیگه نداره. کنکور با هر فرمتی که باشه، تاثیر گذارترین پارامتر، امتیاز مصاحبه ست.

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   تعداد کل سؤالات رو معمولاً قبل از آزمون میگن. این که تعداد سؤالات هر درس تخصصی چه تعداده، مشخص و از پیش تعیین شده نیست. چون در آزمون دکتری همه دروس تخصصی در قالب یک درس ازشون سؤال میاد.

 23. ر می‌گه:

  دوستان چرا جملات درست نمیخونین بابا از سال دیگه اجرا میشه و سه سال حساب میشه حالا هی برا خودتون تفسیر نکنین امروز دوستم تهران رفته وزارت خانه پرسیده گفتن امسال طبق قانون قبل برگزار میشه در ضمن حرفی از اعتبار ۲ساله نیس

 24. پارسا می‌گه:

  سلام من قبلا هم گفته بودم اینجا ورودی ۹۳ دانشگاه دولتی روزانه دکتری هستم.ولی ۴ ترم مرخصی بدون سنوات دارم.تا الان هم درسی پاس نکرده ام.
  در واقع مهر ۹۵ شروع میکنم.
  امسال دوباره کنکور ثبت نام کردم که انشالله دانشگاه دیگری قبول بشم.
  اگر خدا خواست و من قبول شدم باید از این دانشگاه انصراف بدم.
  میخوام مطمئن بشم که جریمه هم باید بدم یا نه
  دانشگاه جواب سربالا بهم داده.

 25. حسن راستگو می‌گه:

  خودتون رو گول نزنید،این قانون پس از تایید شورای نگهبان باید طبق همین قانون ظرف مدت سه ماه آیین نامه اش تهیه و به تصویب برسد،بنابراین موعد اجرای قانون، پس از تهیه آیین نامه آن است، از طرفی ثبت نام و پایانش قبل از ابلاغ قانون جدید به پایان خواهد رسید،لذا بر اساس قاعده قانون عطف به ما سبق نمی شود باز هم کار به این کنکور اسفند نمی رسد.

 26. SINA می‌گه:

  دوستان موقع ثبت نام گرایش هم وجود دارد یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 27. GOLI می‌گه:

  دوستان اصلا نه انتخاب واحد بکنید نه ثبت نام در ازمون دکتری تا این قوانین رو بردارند …ثبت نام و انتخاب واحد نفرمایید.

 28. محمد ت می‌گه:

  سلام
  صحبتهای رییس سازمان دارای مواردی است که برخی ان شامل زیر است
  ۱٫ وقتی قانونی ابلاغ می شود می بایستی همه موارد ان مورد توجه قرار گیری که یکیش همان ۵۰ ۵۰ است
  ۲٫ همانطور که بعضی از دوستان اشاره کردند مطلب فوق درباره تغییرات اینده می باشد
  ۳٫ در صورتی که قانون فعلی اعمال بشه انوقت اعتبار ۲ ساله ان چه خواهد شد وقتی قراره سال بعد روش عوض شود.
  ۴٫ رییس سازمان فقط به خاطر اینکه حرف خودشون را به کرسی بنشونند حاضر هستند که اینهمه نواقص را نادیده بگیرند
  ۵٫ پیشنهاد می کنم که دوستان کمپینگ یا امضا هایی جمع شود که قانون جدید ۵۰ ۵۰ همین امسال اعمال شود
  با تشکر

 29. ... می‌گه:

  من مخالف ۵۰-۵۰ هستم با این منابع…

  • //// می‌گه:

   افرین شما موافق ۱۰۰ صفر باش با این منابع

   • ... می‌گه:

    آفرین بر شما…. هر کسی نظر خودش رو داره و لازم نیست کسی به کسی ایراد بگیره…. شما فکر میکنین اگر ۵۰-۵۰ باشه میشه جلوی اعمال سلیقه رو گرفت؟؟؟؟ استادی که دانشجویی رو نخواد میدونه چیکار باید بکنه…امتیاز زیر حد نصاب میده و کار به محاسبه تراز و اینا نمیرسه… ۱۰۰-۰ بهتره…

  • curriculm می‌گه:

   پریسان خانم اگر آزمون ۳۰ درصد سهم داشت نمره و رتبه را هم مشخص می کردند مثل سال قبل . ازمون اولیه حکم معرفی به دانشگاه ها را داردو بس اگر حد نصاب بالا بیاوری به دانشگا های درجه یک و تهران معرفی میشوی . با این اوضاع امسال بیشترین ترافیک معرفی را در دانشگاهای درجه ۳ شهرستان خواهیم داشت .

  • raha می‌گه:

   من مخالف برگزاری ازمون با این منابع هستم چه ۵۰-۵۰ باشه و چه ۰-۱۰۰٫

 30. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! می‌گه:

  با این اوضاع باید اسفند قید آزمونو زد.تا برا سال دیگه

 31. زینب می‌گه:

  حالا هی مهلت تکمیل ظرفیتتون و تمدید کنین !!!
  سر جمع واسه هر رشته به طور میانگین ۱۰ نفر دانشجو واسه دانشگاه های تراز پایینشون میخوان و حالا هی پشت همم تمدیدش میکنن!!!!
  آخه چطور روتون شد !!

 32. ...... می‌گه:

  ما که هنوز امتحان ندادیم تا برای تغییر ضرایب آزمون و مصاحبه دیر شده باشه جناب سازمان سنجش. مگه اون چیزی که توی دفترچه نوشتید و اصرار به انجامش دارید را کی تصویب کردید؟ اونم ۴ ماه قبل گفتین. حالا این یکی چون بر خلاف میلتون شده، باید از یکسال قبل اعلام میشد؟؟؟!!!!!

 33. modir می‌گه:

  دوستان شرایط پژوهش محور سراسری رو از کجا میشه پیداکرد

 34. دقت می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان عزیز، پیشنهاد میکنم مصوبه دیروز مجلس را یکبار دیگر با دقت مطالعه و مرور کنید .در خبر فوق به نظر میرسد در جمله ریاست محترم سازمان سنجش که فرموده اند :” در قانون جدید سنجش و پذیرش دانشجو آمده است که تغییرات بایدحداقل یکسال قبل اطلاع رسانی شود و این آزمون شامل مصوبه مجلس نمیشود” ازجمله انتهایی ماده ۵ مصوبه دیروز اقتباس شده است که بنظر میرسد این جمله فقط مربوط به تبصره ۴ ماده ۵ بوده که صرفا زمان بازنگری معیارها پس از ۳ سال را منوط به اطلاع رسانی حداقل یکسال زودتر نموده است و این موضوع مربوط به کل ماده ۵ یعنی ضوابط کلی قانون جدید نمی باشد. یعنی صرفا بازنگری قانون پس از ۳ سال مبنی بر اضافه کردن معیارهای جدید ویا تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای فعلی باید حداقل یکسال زودتر به داوطلبان اطلاع رسانی شود. و در نتیجه بنظر میرسد قانون کلی ماده ۵ و معیار مذکود در آن همچنان برقرار و مصوب باشد. با تشکر

 35. زیبا ۲۶ می‌گه:

  سلام.ببخشید یعنی منابع برای آزمون آبان ۹۵عوض میشه؟

 36. raha می‌گه:

  اعتبار آزمون اسفند ۲ سال هست.؟چرا چیزی در این مورد نمیگن؟

 37. نازلی می‌گه:

  علی آقا مانمیگیم سهم مصاحبه صفربشه فقط میخوایم به آزمون سهم بدن شما که جبهه میگیری مگه نباید اول از آزمون عبور کنی بعد بری مصاحبه، خب نخونده که نمیتونی از آزمون بگذری باید برای تلاشت ارزشی قایل بشن. در ضمن دانشگاه خوب و بد نداریم همهشون خوبن فقط نفوذ استادا تو بعضیها بیشتره که شدن دانشگاه خوب

 38. پدرام می‌گه:

  سلام مهسا خانم
  بهم بگید منابع آزمون امسال کدومه؟ این درسای عمومیه یا اختصاصیای سالای گذشته؟

 39. میثم می‌گه:

  آقا امسال رتبه نمیدن؟
  خوب حداقل برای اینکه بفهمیم بین شرکت کننده ها چه اوضاعی داریم رتبه هم بزنن

 40. مممم می‌گه:

  اقا خواهشا امسالو هم ۵۰-۵۰ کنید…به خدا گناه داریم

 41. داوطلب می‌گه:

  یعنی منابع هم مثل پارساله؟؟؟؟؟

 42. سارا می‌گه:

  الان پس آزمون اسفند چطوری اعتبارش میتونه ۲ ساله باشه؟ وقتی قراره از سال بعد مدل آزمون عوض بشه

 43. پاسخ به سجاد می‌گه:

  سلام اقا سجاد. نه این طور نیست. قبول دارم امتیاز دانشگاه تو مصاحبه کمتر براشون لحاظ میشه ولی اگه رتبه خوب در درجه اول و بعد هم رزومه تو درجه دوم داشته باشین قبول میشین. من خودم ارشدمو ازاد خوندم ولی شاگرد دوم بودم و رزومه نسبتا خوبی داشتم . کارشناسی هم سراسری بودم. رتبه آزمون دکترام خوب شد. الان دانشجوی سال دوم روزانه هستم.تو مصاحبه هم اعتماد به نفس فراموش نشه.خودتونو به خاطر مدرک دانشگاه آزاد دست کم نگیرید. اگه بخواین تو مصاحبه جوری این موضوعو بزرگ کنید اونا هم دیدشون منفی میشه. با اعتماد بنفس برین مصاحبه. نه خودتونو بزرگ کنید و نه به خاطر دانشگاه آزادی بودن کوچیک. باید بهشون نشون بدین که دانشگاه آزاد رفتن دلیل ضعیف بودن درس و استعداد نیست. خیلی عوامل ممکنه باعث کسی سراسری قبول نشه مثل آماده نبودن کافی واسه امتحان، کمبود وقت، شرایط کاری، زندگی و استرس و …. شایذ اگه دیگران هم جای ما یودند و شرایط ما رو داشتند اونا هم دانشگاه آزادو انتخاب میکردند

 44. شادی (تاریخ ایران می‌گه:

  بچه ها من متوجه نشدم … یعنی آزمون آبان از آزمون اسفند بهتره ؟ به نفع ما هاست ؟ با توجه به تغییر منابع ؟

  بعد منابع آبان رو کی میخوان اعلام کنن ؟

  چقدر سر در گمم . سرم درد میکنه.

 45. نرم افزار می‌گه:

  این چند سال شب میخوابن روز یک تصمیم جدید با تغییرات غیر منطقی میگیرن!
  هر کسی ساز خودشو میزنه و این وسط فقط این دهه شصتی ها هستند که دارن چوبشو میخورن!
  اخرش بیان بگن تکلیف ما چیه؟
  مطمعا باشید که این حرف عدم اعمال تغییرات تا چند روز دیگر
  تغییر می کنه!

 46. طاها می‌گه:

  بابا ما هم آدمیم خب.
  یه چیزی تصویب شده خب اجرا کنید.
  چجور میخواید نمره ی اسفند من رو تبدیل به رتبه واسه آبان ماه کنید آخه.؟
  چرا اینقدر خطا میکنید شما؟
  بچه ها اعتراض کنیم واسه امسال ۵۰-۵۰ بشه.

 47. نرگس می‌گه:

  اگه ۰ به ۱۰۰ باشه که ثبت نام و آزمون و اینکارا لازم نیست حتما همون ۷۰ به ۳۰

 48. ندا می‌گه:

  آخرش هم نگفتن امسال چه کار کنیم!

  • فرهاد برقی می‌گه:

   دوماه و نیم وقت داری اگه مقاله داری کار پژوهشی داری واسه امتحان بخون اگه نداری وقت و هزینه ت را الکی تلف نکن .

 49. نرم افزار می‌گه:

  یعنی چی!
  بدبخت تر از ماها خود ما هستیم
  کسی نیست بگه اقای خدایی وقتی داری می گید تغیرات باید که سال قبل اعلام بشه چرا منابع را ۴ماه قبل تغیر دادید!

 50. پریسان می‌گه:

  سلام دوستان اینا که همش دارن میگن مصاحبه ۱۰۰ و آزمون ۰٫ چرا بعصی از دوستان از خودشون آمار میدن .

 51. نرگس می‌گه:

  حالا که این کتابا و منبع جدید و تهیه کردیم و خوندیم باید سهمش ۵۰% بشه

 52. نرگس می‌گه:

  آقای رئیس مگه برا ما یک سال قبل خبر دادین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟- دو روزه هم نحوه آزمون را عوض کردین و هم کتاب های بی ربط را تصویب کردین
  کاملا موافقم

 53. سجاد می‌گه:

  سلام دوستان
  من شنیدم اونایی که ارشد دانشگاه ازاد خوندن تو مصاحبه دکتری سراسری قبولش نمیکنن.
  ایا این درسته یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • س می‌گه:

   خیر درست نیست، درواقع ۱۰۰% نیست، بستگی به رتبه و رزومه و آمادگی فرد داره و بخوایم واقع بین باشیم به بچه های خود اون دانشگاه که چی کار کردن و چه رتبه هایی گرفتن

  • raha می‌گه:

   ربطی به دانشگاه ازاد و سراسری نداره هر کسی رو خودشون بخوان برمیدارن.تو ازمون پارسال من رتبه اول دانشگاهمون تو رشته خودم بودم.ولی تو مصاحبه رد شدم.

 54. mahbube می‌گه:

  من به شخصه از همه دوستان معذرت می خوام واقعا! به خاطر شانس منه شما هم پاسوز شدین!
  کلا من دست به طلا می زنم خاک می شه!

 55. نانوفیزیک می‌گه:

  چرا اینکارو میکنین؟؟؟
  تکلیف رو مشخص کنین برا امسال؟؟؟
  دوستان کجا باید اعتراض کنیم ….واقعا تاسف داره هر روز یک قانون

 56. علی می‌گه:

  کاش دانشگاه آزادهم یکسال قبل قوانینشو اعلام می کرد.نه مثل امسال که ۱۰ مهر بخشنامه اومد باید دانشجوهای دکترا ۱۰ واحد جبرانی پاس کنن.واقعا بی انصافیه.

  • curriculm می‌گه:

   آزمون امسال مرحله اول فقط مرحله غربال گری و معرفی به دانشگا هاست و ۱۰۰ درصد نمره و قبولی دست هر دانشگاه که معرفی میشوی می باشد. تازه پارسال ازمون اولیه سنجش ۳۰ درصد محسوب میشد و ۷۰ درصد مصاحبه دست دانشگا ها بود ولی امسال شما اگر حد نصاب هر دانشگاه را بیاوری در ان دانشگاه ثبت نام و مراحله مصاحبه و ازمون ان دانشگاه تعیین کننده قبولی شما است. دیگر رقابت بین افراد ان دانشگاه است مثلا در یک دانشگاه ۵۰ نفر حد نصاب را اورده اند و دانشگاه ۳ نفر ظرفیت دارد پس ۴۷ نفر کنا ر میروند البته شاید افراد در چند دانشگاه حد نصاب را بیاورند و دردانشگاه سطح بالاتری قبول شوند و جا برای نفرات بعدی باشد …

 57. عسل می‌گه:

  یعنی امسال اعتبار ۲ ساله نداره؟؟؟!!
  یعنی همون قانون قبلی امتحان ۳۰ مصاحبه و مدارک ۷۰ ؟ یا ۵۰-۵۰ میشه؟؟؟

 58. سردرگم می‌گه:

  اگه امسال ازمون بدی فقط نمره خام توکارنامه اعلام میشه و دوسال اعتبارداره ولی سال بعدکلا درصد ازمون کتبی متفاوت میشه و شاید حتی منابع هم فرق کنه…حالا داوطلبان که امسال کنکور دادن وسال بعد میرن مصاحبه چه سوا باداوطلبان سال بعد که کارنامشون رتبه داره برای قبولی در دانشگاه سنجیده میشن؟

 59. SINA می‌گه:

  آقای رئیس مگه برا ما یک سال قبل خبر دادین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟- دو روزه هم نحوه آزمون را عوض کردین و هم کتاب های بی ربط را تصویب کردین

 60. مائده می‌گه:

  دوستان عزیز ، متقاضیان کنکور اسفند بدین شکل پذیرش می شوند:
  شما در,آزمون اسفند شرکت می کنید و سازمان سنجش کارنامه ای با اعتبار دو ساله در اختیار شما قرار میدهد ، پس از اون دانشگاه ها نمره و تراز لازم برای خودشون رو اعلام میکنند.به طور مثال دانشگاه تهران سقفی رو تعیین میکند و کسانی که نمره لازم را کسب کردند برای مصاحبه و پذیرش در آن دانشگاه ثبت نام میکنند که براساس صلاح دید مسئولین دانشگاه یا مجددا آزمون کتبی گرفته میشه ، یا مصاحبه شفاهی ،بررسی سوابق آموزشی و پژوهشی و یا با مجموع این ها از,بین متقاضیان دانشجو را انتخاب میکند. و از اونجایی که تغییرات جدید از آبان اعمال خواهد شد ، نقش آزمون اسفند صرفا معرفی به دانشگاه برای مصاحبه است و نقش مصاحبه مانند سال های گذشته بسیار بسیار مهم تر از آزمون است.

 61. احمد می‌گه:

  سلام
  میخواستم بدونم پذیرفته شدگان ۹۳ میتونن آزمون بدن؟
  من الان دانشجو هستم اما میخوام تغییر رشته بدم و یک بار دیگه کنکور شرکت کنم. باید انصراف داد بعد ثبت نام کرد یا میشه نتیجه اولیه رو دید بعد انصراف داد؟

 62. پردیس می‌گه:

  قطعا آزمون فقط برای غربالگری اولیه برگزار میشه و تاثیری چندانی نخواهد داشت، اگر غیر از این بود که در دفترچه امسال منابع به حالت و سبک و سیاق قبل برمیگشت.

 63. دقت می‌گه:

  با سلام و احترام خدمت همه دوستان عزیزو ارجمند، به نظر میرسد در عبارت ” حداقل یکسال قبل باید اطلاع رسانی شود” که ریاست محترم سازمان سنجش در متن خبر فوق به آن اشاره و تاکید فرموده اند موضوع فقط مربوط به تبصره ۴ ماده ۵ بوده که صرفا زمان بازنگری معیارها پس از ۳ سال را منوط به اطلاع رسانی حداقل یکسال زودتر نموده است و این موضوع مربوط به کل ماده ۵ یعنی ظوابط کلی قانون جدید نمی باشد. یعنی صرفا بازنگری قانون پس از ۳ سال مبنی بر اضافه کردن معیارهای جدید ویا تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای فعلی باید حداقل یکسال زودتر به داوطلبان اطلاع رسانی شود. با تشکر

 64. ... می‌گه:

  دوستان یه سوال
  لطفا کسانی که ثبت نام کردند بفرمایند موقع ثبت نام گرایش رو هم مشخص میکنیم؟؟؟؟؟

  لطفا پاسخ بدین
  با سپاس

 65. زینب 2 می‌گه:

  بچه ها فقط بگین اون اعتبار دو ساله هست هنوز؟ هیچ جای دفترچه ننوشته

 66. دکتری مدیریت می‌گه:

  من صدبار دفترچه خوندم اما به هیچ وجه درباره نحوه پذیرش دانشجو صحبت نکرده جزاین بخش:
  – نحوه پذیرش:
  الف) کارنامه سنجش علمی: پس از برگزاری آزمون، کارنامهای شامل نمرات خام، تراز، نمره کل، در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که داوطلبان بـراساس محتویات آن و همچنین اطلاع از رشتههای تحصیلی مندرج در جداول شماره ۳ تا ۹ (صفحات ۱۰ تا ۲۲ همین دفترچه راهنما) میتوانند برای بررسی سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی، مصاحبه و یا در صورت نیاز آزمون تخصصی و پذیرش نهایی به دانشگاههای ذیربط مراجعه نمایند.
  خب باید بگن تکلیف ما چیه ؟ این ازمون چند درصده؟ ما قراره به چه شکلی و بر اساس چه قانونی برای دکتری پذیرش بشیم؟

 67. نازلی می‌گه:

  این بی انصافیه محضه!!!!!!!!!!!!!!!

 68. جامعه شناسی می‌گه:

  یه نکته دیگه که من درست متوجه نشدم اینه که مثلا بعد آزمون تو کارنامه تراز اعلام میشه. بعدش چی؟ بعد این مرحله انتخاب رشته و دانشگاهه؟ از کجا بفهمیم که با فلان تراز شانسمون برای کدم دانشگاه ها بیشتره که همونا رو تو اولویتامون بذاریم؟

  • س می‌گه:

   هر دانشگاه حدنصاب تراز مورد قبول خودش رو اعلام میکنه شما براساس اون اگه ترازتون بالاتر بود اون دانشگاه و رشته مورد نظرتون رو انتخاب میکنین

 69. رسول می‌گه:

  اون چیزی که از این خبر بر میاد اینه که قطعا کنکور اسفند ۵۰ – ۵۰ نیست
  با توجه به اینکه مرداد ماه امسال شرایط ۰-۱۰۰ اعلام شد منظور اینه که امسال با همان روال اعلامی خواهد بود

 70. فرهاد برقی....زی زی و پریسا تحویل بگیرن می‌گه:

  بله سهم مصاحبه شد۱۰۰ و سهم آزمون صفر

 71. س می‌گه:

  توی دفترچه که چیزی در مورد نحوه پذیرش ننوشته!!!
  سال های گذشته واضح درصد اعلام میکردن!
  امسال فقط نوشته کارنامه نمره خام و تراز میاد بعد دانشگاه ها مصاحبه یا بخوان امتحان میگیرن بعدم سنجش تایید نهایی میکنه

 72. مریم می‌گه:

  یعنی دقیقا امسال شرایط چجوریه؟! گیج شدم من!!

 73. ................ می‌گه:

  مثل سال قبله . یعنی چجوریه درصدا؟؟؟؟الان خوبه مثل سال قبله یا بد؟؟؟؟

 74. علی می‌گه:

  امسال درصد ازمون و سوابق و مصاحبه چنده ؟

 75. جامعه شناسی می‌گه:

  اینا که همش شرایط سال بعد رو دوباره و صد باره توضیح داده. یکی بیاد بگه شرایط امسال چطوریه؟ عدل این شرایط نوظهور به ما خورده و انقدر درمورد شرایط سال آینده حرف زده شد که شرایط پذیرش امسال از یادمون رفت. کسی می دونه شرایط پذیرش امسال چی بود؟ من کلا یادم رفته!!!

 76. رسول می‌گه:

  بفرمائید دوستاااان
  حالا هی بگید برای امسال هم هست

 77. فرهاد برقی می‌گه:

  در حال حاضر هیییچ ابهامی وجود نداره.خداراشکر دفترچه ثبت نام همه چیز را توضیح داده.

 78. nazanin می‌گه:

  سلام.اقا فرهاد شما فکر کنم موافق با طرح وزارت علوم هستید.یعنی مصاحبه ۱۰۰.درسته؟حتما از یه دانشگاه خوب تهران هستین.بهرحال امیدوارم حق کسی ضایع نشه.البته من خودمم دانشگاه تهرانی هستم .اماا دوست داشتم طرح مجلس امسال هم اعمال باشه.بخدا هم رزومه فوق العاده خوبی دارم هم معدلم بالاست اما دوست دارم حق کسی ضایع نشه.بازم توکل به خدا .هرچی خیره.دوست عزیز براتون ارزوی موفقیت میکنم.برا همه داوطلبان عزیزز.

 79. فرهاد برقی می‌گه:

  سلام.بنده دانشجوی دانشگاه امیرکبیر بودم .الان سه ساله پشت کنکور دکترام!!!
  من بخاطر این موافق طرحه وزارت علوم هستم چون سال گذشته یکی از دانشگاهها به من امتیاز ۲ داده ولی فهمیدم اصلا ملاک دانشجوی خود دانشگاه بودن نیست و ملاک واقعاً صلاحیته.من شاغلم و باید باز هم تهران قبول بشم ولی شاغل بودن برای دانشگاهها مطلوب نیست.من هم مثل شما معدل خوبی دارم (معدل ارشدم ۱۸٫۱۲ و معدل لیسانسم ۱۶٫۹۴) چهارتا مقاله هم دارم دو تا علمی پژوهشی و دو تا کنفرانسی)
  باور کنید اگه قرار بود اعمال سلیقه بشه منم توی این سه سال قبول میشدم حداقل توی دانشگاه خودم.
  من با اینکه خودم از این سهم مصاحبه ضرر کردم ولی مطمئنم اونایی که قبول شدن الان کاملاً در اختیار دانشگاه هستن نه مثل من هم شاغل باشن هم ازدواج کرده باشن و هم حقوقشون از استادای دانشگاه بیشتر باشه

 80. علی می‌گه:

  شما استعداد درخشان هستی!

 81. nazanin می‌گه:

  براتون ارزوی موفقیت میکنم دوست عزیز.ان شالله هرچی خیره پیش بیاد

 82. دانشجو می‌گه:

  دوستان کسایی هستند اموزش محورند بنظرتون اگه مقاله کافی داشته باشن شانس قبولی دارن

 83. دکترای فیزیک می‌گه:

  سلام مریم خانم منابع جدیدا عوض شده مگه همون درسای پایه و زبان استعداد نیست؟؟ ویا اینکه منابع پارسال؟؟؟

 84. بهار می‌گه:

  دوست عزیز،
  همه نظرهاتون بجا ، فقط رزومه های علمی پژوهشی داخلی هم خیلی قابل اعتماد نیست، خیلی از اساتید مشهور جز ژورنالهای داخلی هستند و تند تند مقاله های دانشجوهای خودشون یا دانشجوهای سفارش شده رو چاپ میکنند ، یا حداقل خیلی سریعتر از امثال ما که آشنایی نداریم … واقعا نمیدونم تحصیلات تکمیلی ما به کدوم سمت داره میره … خیلی جاها آشنا و پول شده حرف اول … ولی با همه این احوال ما امیدمون بخداست …

 85. شهین می‌گه:

  سلام
  بله حتما.تازه بدون مقاله هم آموزش محورها قبول شدند.

درج نظر