مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی رویکردهای پژوهشی در مدیریت ، اقتصاد ، حسابداری و علوم انسانی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

نگاهی تحلیلی بر مرحله دوم پذیرش دکتری ۹۵

آزمـون کتبـی دکتـری تخصصی ۱۳۹۵ سپـری شد و حالا نوبت کسب آمادگی برای مرحلـه دوم ارزیابی داوطلبان این آزمـون است.

قصد داشتیم زودتر این مباحث را با شما در میان بگذاریم، اما یک هفته‌ای زمان لازم بود تا دوستان عزیز خستگی آزمون کتبی را از تن به در کنند و توجه خود را به ادامه راه معطوف نمایند. ضمن آن که با انتشار سؤالات، بازار بحث و تبادل نظر در مورد کلیدهای هر رشته در انجمن‌های دکتری ۹۵ همچنان داغ است.

آن چه در این مطلب آورده‌ایم تحلیلی است که با توجه به اطلاعاتی که تاکنون از سوی وزارت علوم و دانشگاه‌ها منتشر شده صورت پذیرفته است و تلاش کرده‌ایم پیش‌بینی‌هایی از ادامه فرآیند جذب دانشجویان دکتری سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ خدمتتان ارائه دهیم.

داوطلبان عزیز پذیرش دکتری ۹۵ سراسری لازم است به موارد زیر توجه داشته باشند:

۱- توقف ممنوع: هر چند در دوره‌های گذشته هم داوطلبان حتی پس از آزمون کتبی دست از کار نمی‌کشیدند و می‌بایست بر روی مهارت‌های زبان انگلیسی و نیز رزومه پژوهشی خود کار می‌کردند، اما این داستان در سال جاری جدی‌تر از همیشه است. متأسفانه در اکثر گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری دکتری ۹۵،  دروس امتحانی از دروس تخصصی رشته و گرایش مورد نظر داوطلبان انتخاب نشده‌اند و بیشتر دروس مشترک گرایش‌های مختلف مد نظر قرار گرفته‌اند؛ از این رو داوطلبان به نوعی در ابتدای راه هستند. همچنین برخی دانشگاه‌هایی که تا این لحظه اطلاعاتی در رابطه با نحوه پذیرش مرحله دوم منتشر کرده‌اند، سخن از آزمون کتبی اختصاصی دانشگاه به میان آورده‌اند و این یعنی نیاز به استمرار مطالعات داوطلبان در روزهای پیش رو.

اگر پذیرش دکتری تخصصی پیش از برگزاری آزمون نیمه‌متمرکز سازمان سنجش (قبل از سال ۹۰) و نیز اطلاعیه‌های منتشرشده از سوی دانشگاه‌ها تا این لحظه را چراغ راه قرار دهیم، باید نتیجه بگیریم که آزمون کتبی اختصاصی دانشگاه‌ها بیشتر از دروس تخصصی گرایش مورد نظر در دوره کارشناسی ارشد هستند. پس جا دارد به داوطلبان توصیه اکید کنیم که این دروس را جدی بگیرند؛ به ویژه که این گونه دروس در جلسات مصاحبه هم جایگاه ویژه‌ای دارند.

البته مشکلی که در این بین وجود دارد اطلاع از منابع هر درس است. این مسأله یکی از دلایل مهم راه‌اندازی آزمون سراسری دکتری در سال ۹۰ بود؛ چرا که گرچه عناوین دروس امتحانی اعلام می‌شود، اما معمولاً منابع آن در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. پس اگر از همین حالا دانشگاه یا دانشگاه‌های مشخصی را هدف قرار داده‌اید، بهتر است به فکر آشنایی با منابع آن دانشگاه هم باشید. اگر بخواهیم توصیه‌هایی کلی برای شناخت منابع ارائه دهیم، باید بگوییم که بهتر است به این سه موضوع اهمیت خاصی بدهید: ۱- کتاب‌های اساتید همان دانشگاه؛ ۲- جزوه درسی اساتید دانشگاه؛ ۳- منابع سؤالات پذیرش دکتری پیش از سال ۹۰٫ هر چند که پیدا کردن این موارد چندان هم کار آسانی نیست!

۲- امید برای همه: بنا بر اعلام سازمان سنجش، در مرحله اعلام نتایج اولیه داوطلبان، درصدها و نمره کل هر داوطلب به وی اعلام می‌شود. پس از آن هر دانشگاهی حداقل نمره کل قابل قبول خود را اعلام می‌کند و داوطلبان حائز شرایط می‌توانند متقاضی ارزیابی در مرحله دوم آن دانشگاه شوند.

نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که این احتمال وجود دارد که یک دانشگاه (حتی دانشگاه‌های برتر) جهت جذب داوطلبان بیشتر، حداقل نمره تراز جهت دعوت به مصاحبه را نمره پایینی اعلام کنند، چرا که از یک سو آزمون سال‌های قبل نشان داده است که دانشگاه‌ها دل خوشی از آزمون‌های عمومی سنجش ندارند و چندان به نمره داوطلبان در آن آزمون اهمیت نمی‌دهند و از سویی دیگر هر داوطلب برای ورود به مرحله دوم می‌بایست مبلغی به حساب دانشگاه واریز کند و دانشگاه‌ها می‌توانند با تعیین حداقل نمره پایین‌تر درآمد بیشتری کسب نمایند!

آن چه که از این بحث نتیجه گرفته می‌شود این است که برخلاف سال‌های گذشته، کار برای داوطلبانی که آزمون موفقی را پشت سر نگذاشته‌اند تمام نشده است. بلکه امید قبولی برای بسیاری از داوطلبان همچنان پابرجا است. از این رو پیشنهاد می‌کنیم حتی کسانی که از عملکرد خود در آزمون کتبی رضایت ندارند هم دست از کار نکشند و با امید کافی به مطالعه دروس تخصصی، افزایش مهارت‌های زبان انگلیسی و تقویت رزومه خود بپردازند. به قول معروف “کار از محکم کاری عیب نمی‌کند”.

۳- کفش‌های جاندار: اگر بخواهیم کمی طنز هم قاطی مطلب کنیم، باید بگوییم اگر هنوز کفش‌های عید خود را نخریده‌اید بهتر است کفش‌های مقاومی انتخاب کنید.

متأسفانه سازمان سنجش هنوز به طور شفاف اعلام نکرده است که هر داوطلب امکان شرکت در مصاحبه چند کدرشته را دارد؛ اما اگر همان طور که در مقدمه گفتیم اطلاعات فعلی را مد نظر قرار دهیم، این تعداد محدودیتی ندارد و هر داوطلب می‌تواند در مصاحبه هر دانشگاهی که بخواهد شرکت کند. این موضوع در عین این که نویدبخش فرصت‌های بیشتر برای موفقیت است، به معنای سختی فراوانی که داوطلبان در ادامه راه با آن مواجه خواهند بود هم هست. سختی ثبت‌نام در مرحله دوم هر دانشگاه، سختی شرکت در آزمون کتبی احتمالی و سختی شرکت در مصاحبه حضوری و انتظار جداگانه برای اعلام نتایج هر دانشگاه! یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی هم که در این مرحله پیش می‌آید تداخل برنامه‌های آزمون و مصاحبه دانشگاه‌های مختلف است که امیدواریم فکری برای آن اندیشیده شده باشد! با انتشار جزئیات بیشتر تلاش می‌کنیم در این خصوص و راه حل‌های احتمالی، مطالب جامع‌تری خدمتتان ارائه نماییم.

۴- مقصد نهایی: مشکلی که در پذیرش مستقل دانشگاه پیش از سال ۹۰ وجود داشت، قبولی برخی افراد در دانشگاه‌های مختلف بود که با توجه به این که در نهایت یک دانشگاه توسط فرد انتخاب می‌شد، ظرفیت سایر دانشگاه‌ها خالی می ماند. راه حلی که سازمان سنجش برای حل این مشکل در پذیرش دکتری بدون آزمون به کار برد و در آزمون اختصاصی دکتری پردیس سال گذشته هم از آن استفاده کرد، این است که پس از مراجعه داوطلبان به دانشگاه‌های مختلف، پرتال سازمان سنجش برای ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان هر دانشگاه باز می‌شود و دانشگاه‌ها می‌توانند فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان خود را در این پرتال ثبت کنند. در صورتی که نام فرد قبلاً در پرتال قرار نگرفته باشد، این ثبت‌نام بدون مشکل انجام می‌شود؛ در غیر این صورت به دانشگاه اعلام می‌شود که این فرد قبلاً از طرف دانشگاه دیگری به عنوان پذیرفته شده ثبت شده است و امکان ثبت مجدد وجود ندارد. سپس دانشگاه به فرد اطلاع می‌دهد که در صورت تمایل با دانشگاه پذیرفته‌شده قبلی خود تماس بگیرد و از آنها بخواهد نام وی را از لیست خود حذف کنند تا امکان ثبت دانشگاه  دیگر وجود داشته باشد. به این ترتیب هر فرد تنها در یک دانشگاه پذیرفته خواهد شد و مشکلی از این بابت پیش نخواهد آمد.

۵- گوش به زنگ: اگرچه آزمون دکتری از همان ابتدای راه‌اندازی همیشه پر از تغییرات بوده است و هیچ دو سال متوالی شرایط مشابهی نداشته است، اما حکایت دکتری ۹۵ هم در جای خود خواندنی است. تغییرات شدید منابع، تغییرات فراوان نحوه پذیرش و … از تغییرات مهم این آزمون است. اکنون نیز که نوبت به مرحله مصاحبه رسیده و هنوز اطلاعات متقنی در اختیار داوطلبان قرار نگرفته است. توصیه‌ای که می‌توان داشت این است که در روزهای پیش رو سعی کنید تا حد امکان در جریان اخبار و اطلاعات آزمون دکتری باشید.

با آرزوی موفقیت کاربران عزیز و گرامی

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۲۱۱)

 1. مریم می‌گه:

  درسته که تو کارنامه اردیبهشت رتبه نمیاد و فقط تراز ثبت میشه؟

 2. شیمی فیزیک می‌گه:

  سلام بچه ها
  من برا آزمون msrt خواستم ثبت نام کنم تو مرحله اولش باید اول پروفایل درست کنیم من فرمشو پر کردم قرار بود برام پیام بفرستن به گوشی یا ایمیل کنن رمز ورود رو ولی اصلا پیامی دریافت نکردم حالا نمیدونم باید چیکار کنم هیچ راه ارتباطی هم نداره کسی میدونه باید چیکار کنم؟

 3. گلی می‌گه:

  سلام خانم دکتر لی لی؛ من دو تا مقاله درهمایش ملی دارم تو همایش ها هم شرکت کردم رشته من تربیت بدنی هستش واز آزمون زیاد راضی نبودم، ولی سهمیه دارم به نظر شما خانم دکتر قبول میشم گرایش مدیریت ورزشی هستم. ویه سوال دیگه برا مصاحبه حداقل امتیاز باید چند بیاریم لطفا جواب بدین. ممنون میشم

 4. ارباب می‌گه:

  با درود
  دوستان تخصصی ۲۷، زبان ۰، استعداد ۲۵، معدل ۱۷ روانشناسی عمومی امکان دعوت به مصاحبه هست؟ با سپاس

 5. علی می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من حدود ۴ ساله که از ارشدم میگذره تو این ۴ سال هم یه بار مصاحبه رفتم قبول نشدم مقاله علمی پژوهشی هم ندارم فقط ۴ تا همایشی دارم که دو تاش بین المللیه مدرک زبان هم شاید بتونم بگیرم به نظر شما با این رزومه در رشته جغرافیا میتونم امیدی به قبولی داشته باشم؟
  با تشکر

 6. خانم دکتر لی لی می‌گه:

  سلام
  سال پیش هم وضعیتمون همین طور بود! :) بچه ها مدام درصداشونو می زدن تا تعیین رتبه بشه، بعد یه دفعه نتایج آمد همه چی بهم ریخت. با توجه به تغییرا پیش آمده در حال حاضر هیچ پیش بینی نمی تونه انجام بشه. حتی موقع مصاحبه ها هم همین طور بود. خیلی ها می آمدن می گفتن با رتبه های تک رقمی و غیره که حتما قبولن خیلی ها هم می گفتن اصلا روز مصاحبه بهشون گفتن قبولن خیلی ها بعد از مصاحبه می آمدن می گفتن به ما زنگ زدن بقیه مصاحبه ها رو نریم چون اونجا قبولیم خیلی ها هم می آمدن می گفتن برای ما آمدن تحقیق پس ما حتما قبولیم…..مثل این که این داستان همیشه ادامه داره…خواهرا و برادرای گلم اصلا به این چیزها توجه نکنید. همونطور که گفتم الان فقط تمام انرژی و تمرکزتونو برای مصاحبه ها و جمع آوری رزومه و…بذارید. یه آزمون دادید خوب یا بد تموم شده انقدر دیگه بش فکر نکنید. یه ذره صبر کنید جوابها بزودی میاد. اتفاقا امسال اگر صفحه و لینک تبادل نظراتو چک می کردید می دید خیلی اتفاقا افتاده…خیلی از اون رتبه تک رقمی ها خیلی از اون ها که روز مصاحبه بهشون گفته بودند صد در صد قبولی و…اصلا هیچ جا قبول نشدن و بعد منتظر تکمیل ظرفیت موندن…اصلا به این که الان رتبه تون چند میشه فکر نکنید. دانشگاههایی رو که فکر می کنید ممکنه و احتمال داره و یا حتی دوست دارید قبول شید رو انتخاب کنید از الان بیفتید دنبال منابعی که احتمال داره اساتید اون دانشگاهها امتحان بگیرن. حتی برید اون دانشگاهها رو از نزدیک ببینید و اساتیدشونو. خیلی دوستانه بگم بعضی مواقع بعضی دانشگاهها را فکر می کنید دانشگاه های تاپ و عالی هستند و حسرت دارید برید اونجا اما تازه بعد از فبولی می بینید چه اشتباهی کردید. من خدا رو شاکرم که دانشگاهی قبول شدم که هم اساتید فوق العاده محترم و با فرهنگ و با سوادی داره و هم جو بسیار خوب و دوستانه ای داره. حتما قبل از انتخاب رشته یه سری به دانشگاههای مد نظرتون بزنید مطمئن باشید حتما نظرتون عوض میشه. انشا الله خداوند بهترین ها رو براتون پیش میاره، در جلسۀ مصاحبه هم مواردی هست که حتما باید رعایت کنید چون برای اساتید خییییلی مهمه:
  ۱-نوع پوشش شما، یادمه آقایونی با شلوار قرمز!! و یا لی آمده بودن و با بلوز آستین کوتاه!!! بعضی از خانمها هم که …فکر کرده بودن عروسیه…لطفا جو اون دانشگاه و گروهی که قراره برید توش رو از قبل بررسی کنید بعضی ها مذهبین بعضیا براشون مهم نیست و…ولی قبلش بررسی کنید.
  ۲- ممکنه جلسه مصاحبه خیلی طول بکشه کما این که سال گذشته دانشگاه تهران تا ساعت ۱۰/۵ شب داشت مصاحبه می گرفت پس یه مقدار خوراکی با خودتون ببرید
  ۳-مقالات و کتابهای اساتید دانشگاه مربوطه رو حتما حتما خوب بخونید این طوری با طرز فکر و خط مشی اونها آشنا میشید و راحت تر به سئوالاتشون جواب میدید
  ۴- از الان توصیه نامه از اساتیدتون بگیرید. بعضی دانشگاه ها متن آماده شده میدن بعضی ها نه. در هر صوت برید از اساتیدتون و دیگرانی که می شناسید توصیه نامه بگیرید که بعدا اساتید ممکنه برن سفر و بهشون دسترسی نداشته باشید. توصیه نامه ها رو بعدا ازشون کپی رنگی بگیرید که خودتون هم داشته باشید بعد از دانشگاهتون پاکت با آرم دانشگاه بگیرید چسب بزنید همراهتون باشه که یعنی من نمیدونم استادم چی دربارم نوشته :)
  ۵-رزومه تونو از الان درست کنید و هر چی نقطه مثبت اما واقعی و حقیقی دارید توش بذارید.
  ۶-مقاله و…که دیگه نمی گم. خیلی ضروریه..یادتون باشه بعضی دانشگاهها مثلا تهران سال پیش پذیرفته شده رو قبول نداشت چه مقاله چه کتاب حتما دنبال چاپ باشید.
  بازم چیزی به ذهنم رسید می گم. امید و توکلتون به خدا باشه اصلا اصلا هم امیدتونو از دست ندید. یادتون باشه اساتید دنبال دانشجویی هستند که فن بیان و قدرت تحلیل خوبی داشته باشه. متاسفانه بعضی ها میان اینجا انقدر به آدم انرژی منفی میدن که نگو…همش پارتی بازیه این جوریه اونجوریه..متاسفانه بعضی ها هستند که فکر می کنند با خراب کردن روحیه دیگران موفق میشن….خواهرا و برادرای گلم شما نهایت تلاشتونو بکنید. به قول جلال آل احمد:
  یا دعوا رو می بریم یا می بازیم
  اگه بردیم خوشا به سعادتمون و اگر باختیم
  که آخرش بچه هامون یه روز یاد می گیرن چطور بجنگن تا ببرن! :)
  سرگذشت کندوها
  موفق باشید

  • شادی می‌گه:

   مرسی خانم دکتر!شما خیلی ماه و مهربونی!

  • آرش حقوقی می‌گه:

   سرکار خانم لی لی باسلام و احترام . آیااطلاع دارید که سایر دانشگاهها نیز مانند دانشگاه تهران یا… شرایط خودشان را قبل از نتیجه دکتری اعلام می کنند یا خیر ؟ با کمال تشکر .

  • فریبا می‌گه:

   سلام
   مرسی
   مورد ۶ رو میشه واضح تر توضیح بدید خانم دکتر؟

   • خانم دکتر لی لی می‌گه:

    سلام
    الان که داشتم سایت پی اچ دی رو نگاه می کردم تقریبا موتد آزمون و اطلاعیه های تمامی دانشگاه ها رو زده بود. با این وجود شما مدام سایت دانشگاه ها رو چک کنید، بعضی مواقع یه دفعه به علت یک سری تغییرات و مسائل می بینید زمان مصاحبه رو (چه کتبی چه شفاهی) تغییر میدن، مثلا به خاطر تداخل آزمون با دیگر دانشکده ها یا حتی بخاطر موارد سازمانی و دانشکده ای و امتحانات داخلی خود دانشگاه. حتما حتما مدام سایت دانشکده ها رو چک کنید می دونم یکم اعصاب خورد کنه اما حداقل شاستونو از دست نمی دید و بعدا دلتون نمی سوزه.
    در مورد مقاله، سال پیش بچه ها اکسپت مقاله (چه علمی پژوهشی چه آی اس آی) برده بودن دانشگاه تهران (حالا شاید گروه ما این طور بود بقیه رو نمی دونم) قبول نکرده بود گفته بود من چاپ شده می خوام.مقاله هم که می خواید چاپ کنید دقت کنید مجله اش معتبر باشه و جزء بلک لیست وزارت علوم نباشه فرم نشریات معتبر وزارت علوم رو از این جا بگیرید، دانشگاه تهران سال پیش برای ما می خواست:
    http://journals.msrt.ir/
    بعلاوه برای چاپ علمی-پژوهشی امتیاز بالایی داره، علمی ترویجی و…زیاد امتیاز نداره، بعضی از مجلاتم هستند که تو آی اس سی نمایه شدند،آی اس سی (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) امتیازش از علمی پژوهشی بالاتر و از آی اس آی کمتره، بنابراین اگر دارید وقت میذارید مقاله ای چاپ کنید بد نیست بپرسید آیا اون مجله در آی اس سی هم نمایه شده یا نه؟ این جوری امتیازتون می ره بالاتر.
    http://www.isc.gov.ir/?lan=fa
    کنفرانس هم خوبه، می تونید تو این کنفرانس ها شرکت کنید (سطح ملی و سطح بین المللی داره که البته سطح بین المللیش امتیازش بالاتره، حتی اگه وقت ندارید مقاله کامل بدید چکیده پذیرفته هم داشته باشید خوبه، امتیاز داره. برای پیدا کردن همایش ها برید سایت کنفرانس الرت:
    http://conferencealert.ir/
    بازم چیزی به ذهنم رسید می گم. یه مطلبه دیگه هم کارگاههاست، حتما دو سه تا گواهینامه شرکت در کارگاه خصوصا کارگاه مقاله نویسی چه علمی پژوهشی چه آی اس آی داشته باشید. همۀ اینها امتیازه.
    در پناه حق و موفق باشید

  • سالار می‌گه:

   درود بر شما ،گل گفتین

 7. مهسا می‌گه:

  سلام دوستان،کسی رشتش ریاضی نیست؟

 8. رضا می‌گه:

  با سلام و احترام
  در رشته سیستم های انرژی با درصدهای تخصصی ۳۴، زبان ۱۳ و استعداد ۲۴، آیا روزانه دعوت به مصاحبه می شوم؟ رتبه و ترازم به نسبت پارسال چقدر می شود

 9. . می‌گه:

  سلام دوستان با تخصصی ۱۴ و واستعداد ۱۴ زبان منفی و معدل ۱۵/۷۰ اصلا امیدی به مصاحبه های دانشگاههای خوب داشته باشم درمونده شدم نمیدونم بخونم یا نه و تراز و وضعم چطوره؟ و کجا میارم من شرایط دانشگاههای پولی رو ندارم. هر کس میدونه راهنمایی م کنه لطفا رشته م روانشناسی

 10. فرخ می‌گه:

  سلام.با تخصصی ۲۰ و زبان ۱۴ و استعداد۵ در رشته مدیریت می توان مجاز شد

 11. sahar می‌گه:

  سلام من استعداد سی و یک زدم زبان ده درصد تخصصی ده درصد، رشتم فیزیکه. جایی قبول میشم آیا؟ روزانه شبانه شهرستان، فرقی نداره. پیام نور تهران قبول شم فرقی نداره برام امیدی هست آیا؟

 12. خانم دکتر لی لی می‌گه:

  سلام
  حتما حتما سایت همۀ دانشگاه ها رو چک کنید تا هم تداخل زمانی پیش نیاد براتون هم از برنامۀ دانشگاه ها مطلع باشید. فقط به سنجش اکتفا نکنید که خدای نکرده شانستون و از دست ندید. توکلتون به خدا باشه حتما قبول می شید. از سایت پی اچ دی تست هم که همیشه همراه ما بوده و از اطلاع رسانی های خیلی خوب و قویشون تشکر می کنم و خدا قوت می گم. ما هم سال پیش حال و هوا و استرس های شما رو داشتیم. یادمه دوستی گفت انشا الله برای قبولی آیۀ ۷۶ سوره حضرت یوسف و صد بار بخونید. جواب میده و نگران نباشید. فقط توکل و امیدتونو از دست ندید و به حرف های نا امید کننده توجه نکنید. یادتون باشه خدایی هست که همیشه و در همه حال مراقب شماست. اصلا نگران نباشید. از الان فقط وقتتونو برای مصاحبه و جمع کردن رزومه و گرفتن توصیه نامه بذارید که اون خودش یه داستان جداست!!!
  موفق باشید دوستان گلم، سال خوبی رو هم براتون آرزو می کنم. :)

 13. خانم دکتر لی لی می‌گه:

  دانشگاه شهید بهشتی
  معاونت آموزشی
  آگهی پذیرش دانشجوی مقطع دکتری (نیمه متمرکز)
  در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵
  به اطلاع داوطلبان محترم آزمون مقطع دکتری (نیمه متمرکز) سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵می­رساند:
  این دانشگاه برای سال تحصیلی۹۶ – ۱۳۹۵ بر اساس رشته‌های­جدول پیوست، در مقطع دکتری(نیمه متمرکز) اقدام به پذیرش دانشجو خواهد نمود.

 14. ..... می‌گه:

  سلام ببخشید من رشتم شهرسازی با درصد تخصصی ۴۶
  استعداد ۴۰ و زبان ۳۸ امکان قبولیم تو دانشگاه های تهران هست؟ معدلم ۱۸٫۵ و استعداد درخشان هم هستم از دانشگاه دولتی در تهران

  • وبگرد می‌گه:

   سلام.درصدهای خوبی. با این درصد سال ۹۳ می شد رتبه دو رقمی آورد به خصوص که معدل هم خوب.. امسال رو نمی دونم بستگی به تراز و بقیه داره ولی در کل چون تخصصی بالای ۴۰ و مجموع عمومی بالای ۶۰ به نظرم می تونید مجاز سابق و دعوت به مصاحبه فعلی رو بیارید… ترازتان حدود ۷۰۰۰ یا کمی بالاتر می شه… این برای رشته شهرسازی…
   قبولی هم بستگی به آزمون دانشگاه یا مصاحبه و امتیاز پژوهشی داره… ممنون

 15. کشاورزی-باغبانی می‌گه:

  سلام.با تخصصی ۴۰،استعداد۱۸،ژنتیک۱۲ و طرح و آمار ۱۶درصد.معدل ۱۸٫۸۰ارشد و معدل ۱۷٫۷۰مقطع کارشناسی امیدی به قبولی هست؟

 16. سمیه می‌گه:

  سلام. ببخشید برای مصاحبه دکتری حتما باید مدرک زبان داشت؟لطفا راهنمایی کنید؟؟؟ من برای مصاحبه مقاله زیاد دارم باید حتما مدرک زبان هم داشت؟؟؟

 17. ناامید می‌گه:

  با تخصصی ۳۱٫۴۸
  استعداد ۲۰
  زبان ۰
  ترازم چه حدودی میشه؟
  کشاورزی ام
  خیلی ناراحتم
  اصلا دعوت میشم

 18. ...2 می‌گه:

  دوستان درصد تخصصی میشه جمع همه درصد درسا تقسیم بر تعداد؟

 19. حسین/به امین و... می‌گه:

  می گن انسان یه کار را دوبار انجام نمیده . می دونید یعنی چی؟یعنی تجربه. این که داوطلبان به شکل امسال برن و بعد بعد عالی داشته باشه بعیده چرا ؟چون تجربه اینو می گه که برای ۴ تا جای عالی افرادی برداشته می شن که شناخته شده باشن.

 20. امین می‌گه:

  این روند پذیرش دکترا دقیقا مثل این میمونه که راه را برای افرادی که توی دانشگاه قبلیش درس خونده را هموار میکنه. مگه نه اینکه جمعیت زیادی به مصاحبه دعوت میشن؟ پس اگه اساتید در روز مصاحبه از بین ۲۰ نفر ۲ نفر را دانشجوی خود ببینند فکر میکنید چه اتفاقی میفته؟؟؟؟این یک دید منفی بود… دید مثبت قضیه اینه که دانشگاهها با افزایش تعداد داوطلبین برای مصاحبه بخواهند واقعا بهترین افراد رو گلچین کنند. یعنی ممکنه از بین عالی و بسیارخوب ، عالی انتخاب بشه.حالا باید دید که بعد مثبت به سرانجام کار میرسه یا بعد منفی.

 21. محاسبه گر می‌گه:

  تراز دانشگاه ها تا مشخص شدن نمرات تعیین نخواهد شد
  نمرات به دانشگاه ها ارسال میشود و بعد تا ۱۰ اردیبهشت تصمیم به اعلام تراز خواهند کرد

 22. kh می‌گه:

  سلام ای کاش زودتر به ما شرایطمونو میگفتن من الان واقعا نمیدونم که باید خودمو برای مصاحبه اماده کنم یا نه چون ترازم بالا نیست از طرفی هم اگه قرار باشه تراز بالا بزارن بس دیگه چه فرقی با سالهای پیش میکنه لطفا اگه کسی از دکتری روانشناسی دانشگاههای شهر تهران اطلاع داره راهنمایی م کنه, ای کاش اونقدر منصف بودن با این ازمون که برگزار کردند به ماهم فرصت مصاحبه های دانشگاههای خوب رو میدادن .

 23. شیمی فیزیک می‌گه:

  سلام به همگی
  ممنون از مطالب مفیدتون
  گرایش من شیمی فیزیک هست با معدل ۱۶ از دانشگاه کاشان
  امتحان رو نمیدونم با چه درصدهایی زدم برا مرحله دوم نمیدونم چیکار کنم من نه مقاله دارم نه کتاب تالیفی فقط ی همایش داخلی شرکت کردم. مدرک زبان هم ندارم.
  کسی میدونه باید چیکار کنم

  • گلی می‌گه:

   باید رزومه خود تو قوی کنی بدون مقاله نمیشه

   • شیمی فیزیک می‌گه:

    آخه تو این فرصت کم چیکار کنم

    • یاشار می‌گه:

     معمولا تو رشته شیمی مقاله دادن کار اسونی نیست اونم گرایش شما اگه بتونید با استادتون کار پایان نامه رو مقاله کنید عالیه اگرم نه نگران نباشید تجربه من ثابت کرده اگه بخوان به نفر رو بگیرن هیچ رزومه ای هم نداشته باشه میگیرنش اگرم نخوان هزارتا کار علمی درست درمون هم کرده باشه نمیگیرنش…البته مجددا تجربه من نشون داده برای دانشگاه های درجه یک محل تحصیل لیسانس و ارشد و استاد ارشدتون اهمیت زیادی داره

    • تتتت می‌گه:

     سلام دوست عزیز
     فکر کردی مردم همشون مقاله دارن ؟
     شما نباید ناامید بشید چون رقیبات ناامید نمیشن
     در ضمن من خودم شیمی هستم یه بچه هایی رو میشناسم که واقعا لایق نیستند دانشگاه برن و ناامید نمیشن
     شما الان دو تا کار باید انجام بدی
     دروس شیمی فیزیکت بخونی در حئد ارشد و پایان نامه اینا
     مثلا اگر الکتروشیمی کار کردی تو پایان نامه کل دروس الکتروشیمی ارشد نکات مهم رو بخونی
     دما امتحان ام اس ار تی بذی
     حتما رو این دو تا کار کن مورد اول هم اصلا ول نکن اگه زبان نمیتونی کاری کنی
     در ضمن شما یه کم انتخاب رشتت اولویت پایین بزن
     یکیش بالا در حد خودت بزن مثلا شیراز اصفهان و ۴ تا شو پایین تر از خودت دانشگاه های شهرستان درجه ۲ و ۳ اینا بزن
     تو مصاحبه خودت اهل درس ننشون بده
     نگو وقت نشد مقاله بدم بگو در حال نوشتن هستم
     استاد خاصی رو تعریف نکن همشونو یکسان بدون
     نگو با فلان استاد میخوام کار کنم بگو دوست دارم با همتون کار کنم اگه بشه این چیزا بگو
     از استاد راهنمات و استادای دیگه بد نگو
     موفق باشید

     • شیمی فیزیک می‌گه:

      خیلی ممنون از شما دوستان واقعا امیدوارم کردین
      چشم حتما این دوکار رو که گفتین انجام میدم انشالله هر چی خدا بخواد
      بازم ممنون از راهنماییتون واقعا انرژی گرفتم

     • خطاب به تتتت می‌گه:

      هر وقت خداوند آرزویی در دلت انداخت ، بدان که شایستگی و توانایی رسیدن به آن آرزو را داشته ای و داری !!!!!
      اون کسی که چندین سال متوالی توی آزمون رشته های مختلف شرکت میکنه و عالیترین رتبه رو کسب میکنه و رزومه ی بسیار عالی داره که دعوتنامه از دانشگاه های اون سر دنیا برایش میفرستن ، چنین شخصی توانایی هاش رو در عمل ثابت کرده
      والسلام علی من التیع الهدی .

    • دکتر شیمیست خان تجزیه چی می‌گه:

     سلام
     نکات مصاحبه زیر در نظر بگیرید:
     مهم داشتن مقاله و رزومه عالی نیست اینا واسه دانشگا هایی تهران مهمه
     حتی واسه دانشگا های مادر اصفهان شیراز تبریز بدون مقاله هم افرادی بودن که قبول شدن میدونی چرا ؟ چون شهرستانه
     دوما همتون بسته به نمره هاتون انتخاب کنید
     دو تا سطح بالا در حد خودتون بزتید بسه تا هم زیر سطح خودتون
     مثلا دانشجویی که پارسال تجزیه رتبه ۲۰۰ شد بدون مقاله و رزومه بدون هیچی الان زنجان و سمنان قبول شده
     اما دانشجویی که پارسال تجزیه ۲۰ شده همش تهران زده و با داشتن رزمه ۲ مقاله و فاراغ التحصیل ارشد از تربیت مدرس هیچ جا قبول نشده

     در ضمن تو مصاحبه اگه گفتن مقاله چرا ننوشتی نگید وقت ندارم نگید استادم ننوشت فاز منفی ندید بگید در حال نوشتن هستم

     اساتید خاصی تعریف نکنید
     از استاد راهنماتون هرگز بد نگید تحت هیچ شرایطی حتی طرف دشمن استادت هم باشه نباید بد بگی
     سوما اکه گفتن دکتری با کدوم از ماها میخوای بگیری یدفه اسم نکید بگید با همتون دوست دارم بگیرم از محضر همتون استفاده کنم

     همچنین اسم اساتید از سایت دانشگاهها بردارید در باره مقالات اونها تحقیق کنید یا زمینه کاریشون چند تا مقاله بخونید یا چند تا پایان نامه طرف یا …. بالاخره فاز تحقیق طرف بدانید تو مصاحبه تو فاز های اونا باشید

     اسم همه اساتید بلد باشید با اسم صداشون کنید بهتره

     بهتره تعداد کپی مقالات که میبرید چند تا باشه و دست هر استادی بدید اما پایان نامه یدونه ببرید اونم صحافی شده تمیز
     ولی مقالات یا مدرک زبان و …. هر کدوم کپی شده و به تعداد اساتید داشته باشید

     حتما پایان نامه صحافی باشه

     در ضمن تحت تاثیر تخریب روحیه رقبا قرار نگیرید

     اونا که ۴۰ تا مقاله دارن میرن شریف و اونجور جاها یا حارجه

     مهم داشتن مقاله نیست من دیدم که میگم داشته باشی بهتره

     تازه اگه بفهمن مقالت بلد نیستی ردی
     مثلا طرف مقاله داره ندونه تو مقالش چی نوشته اصلا نمره مقاله بهش نمیدن
     حال ۱۰۰ تا باشه
     اسم استاد راهنما تو مقاله نباشه یعنی بی احترامی کرده به استاد راهنماش و رده و ……….

     اگه پایان نامت الکتروشیمی هست کل الکتروشیمی ارشد هم باید بلد باشی مثلا جریان خازنی و اینا
     حال چه تو تزت نوشته باشه جریان خازنی چه نباشه ازت الکتروشیمی میپرسن
     ممکنه نانو اس ای ام ایدکس و … در سطح ساده بپرسند
     بسته به فاز اساتید داره
     فاز زمینه کاری طرف در بیار عکسشن تو سایت دانشگاه ببین طرف به اسم صدا کنید بهتره

  • سمانه می‌گه:

   سلام
   من هم شیمی فیزیک هستم.خیلی نگران نباشید همه شیمی هل آزمون خوبی رو ندادن.پس به خدا امیدوار باشید و رزومتونو تقویت کنید.کافیه بخواهید همین.

 24. علی رضا می‌گه:

  سلام
  من هم با مسئول تحصیلات تکمیلی دانشگاهمون(صنعتی اصفهان)صحبت کردم گفت وقتی نتایجتون اومد و اطلاعات تکمیلی(تراز مینیموم و ماکزیمم و دهک ها (اینکه چند نفر بالای چه ترازی هستن))را سنجش به دانشگاه ابلاغ کرد ما هم اطلاعات هر رشته را به گروهش اعلام میکنیم تا انها تراز کفشون را به ما بگن و ما در سایتمون اعلام میکنیم ولی اینطور که میگفت دانشگاه صنعتی اصفهان امسال هم ترازای بالا را میگیره چون از طرف مسئولین دانشگاه ابلاغ شده در پذیرش بدون آزمون و با آزمون هر مقطعی با کیفیت ترین ها جذب شوند

 25. آیدا می‌گه:

  سلام اگر تو مقالات علمی پژوهشی داخلی نفر سوم و چهارم نویسندگان باشیم اصلا امتیازی برای مصاحبه دکترا داره ؟

  • نگار می‌گه:

   فک کنم امتیاز خیلی کمی در نطر می گیرن. دانشجو در مقاله باید نفر اول یا دوم بعد از استاد راهنما باشه. تنها مقالاتی در مصاحبه ارزش دارن که از پایان نامه فرد استخراج بشن.

  • تتتت می‌گه:

   سلام اگر دانشجو باشید نفر چندم مهم نیست اول باشی یا اخر
   احترام اساتید را حفظ کردید که اسمتون اخر اومده با دانشجو کاری ندارن امتیازش یکی هست چه اول جه اخر

 26. محمدمحسن می‌گه:

  امروز با مدیر گروهمون صحبت کردم گفت مثل اینکه دانشگاه (چمران) به سنجش اعلام کرده هر کی ۵۰% نمره خام کنکور رو گرفت بیاد واسه مصاحبه دانشگاه ما !!!!
  گفتم بابا چه خبرررهههههه ۵۰% رو تو رشته های مهندسی فقط تک رقمی ها میارن
  گفت نمیدونم والله
  بعدش گفت: امسال هیییییششششکیییی هیییچچچیییی نمیدونه که قراره چی بشه دقیقا !!

 27. حسام می‌گه:

  بچه ها خوب بخونین ,که ازمون امسال اصلا اهمیتی نداره,امسال میخوان مثل قبل دانشجو بگیرن , هر کس فقط مجاز بشه شانسش با کسی که همه رو صد زده یکیه بعدش فقط ازمون کتبی و مصاحبه هر دانشگاس یا علی

 28. معدن (اکتشاف) به آقا پیام می‌گه:

  سلام آقا پیام، با تزار بالای ۶۰۰۰ معدن، امیدوار به مصاحبه باشم؟
  جواب بدین، خیلی پریشونم.

 29. شیما می‌گه:

  دوستان کمک
  تخصصی ۷۲
  زبان ۴۰
  استعداد ۲۰ زدم
  کارشناسی مدیریت دولتی بوده ارشد مدیریت فناوری اطلاعات موندم برای گرایش دکتری برم منابع انسانی یا فناوری اطلاعات؟؟؟
  مدیریت فناوری اطلاعات ظرفیتش کمه ولی بهش علاقه دارم از طرف دیگه حتما امسال باید برم دکتری
  الان واقعا نمی دونم چکار کنم کسی هس کمکم کنه؟؟

  • دکتر می‌گه:

   مطمن باشین تراز رو میارین…برین رزومتون آماده کنید

  • آسیه می‌گه:

   تاکید مرتبط بودن اساتید تو رشته ها، بیشتر روی ارشده، چون عملا هم تو لیسانس جز عمومی ها چیزی باد نمی گیری.
   علاوه براین علاقه خودتون مهمترین چیزه.
   اگه روزومتون تو آی.تی قویه و پایان نامتون مرتبط با آی.تیه، با توجه به علاقتون حتما آی.تی برید.
   ان شاءالله که موفق باشید…

 30. فاطی می‌گه:

  سلام بر دوستان خوب همیشه در صحنه
  دوستان منابع تخصصی رو که قراره دوباره امتحان کتبی بدیم از کجا باید بدونیم چیا هستن؟

 31. روانشناسی می‌گه:

  سلام دوستان.من پذیرفته شده ترم دوم روانشناسی هستم.اینقدر استرس به خودتون راه ندین.به خدا اینجوری هم که تعریف می کنند نیست.برایتان آرزوی موفقیت دارم.

  • بهار می‌گه:

   چه خوب من امسال کنکور دکتری روانشناسی شرکت کردم. میشه بگید کدوم دانشگاه و در چه گرایشی تحصیل می کنید، برای مصاحبه چه چیزهایی لازم است؟

 32. علی می‌گه:

  سوالات در سطح ارشده یا لیسانس

 33. nadia می‌گه:

  داستان ما رو باید تو تاریخ بنویسند….

 34. mary می‌گه:

  خیلی هم خوب :| من آزمون عمومی رو دادم و بر فرض هم که تراز بیارم تا الان دو تا از دانشگاه ها که رشته ی من رو دارند تنها برای یک گرایش مورد نظرم دو سری منابع متفاوت تخصصی اعلام کرده اند. بر فرض این که از جزوات اساتید هر دانشگاه هم نخواهم بخونم و یک منبع کلی مد نظرم باشد باید حداقل ۵ منبع تخصصی تا زمان آزمون فقط این دو دانشگاه بدون در نظر گرفتن سایر دانشگاه ها بخونم :| تازه امتحان هر دو دانشگاه تشریحی هست :| و علاوه بر آن هم مصاحبه هم دارن :| آن هایی که امسال پذیرش شوند به نظرم شاخ غول رو به معنای واقعی شکانده اند :|
  دوستانی می شناسم در رشته خود که در سال های گذشته با قانون قبلی استعداد درخشان و با شیوه برگزاری سال های قبل و وجود فقط مصاحبه بعد از آزمون تخصصی سنجش در اسفند به راحتی به مقطع دکتری راه یافتن . این حق من و هم دوره ای های من نبود که به ما که رسید استعداد درخشانو نحوه آزمونو غیره همه چی تغییر کندو بشود هفت خان رستم فقط برای ما…

 35. نازی می‌گه:

  دوستان برای ازمون ام اس ار تی چه منابعی رو پیشنهاد می دهید؟ بسیار ممنون

 36. نازنین می‌گه:

  سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید برای ازمون ام اس ارتی چه منابعی رو بخونیم؟ بسیار ممنون

 37. موافق استقلال دانشگاه ها می‌گه:

  سلام به همه دوستان این page

  بنده با عنوان ” موافق استقلال دانشگاه ها” چندین ماه قبل در چالش نظرسنجی های پی اچ دی تست شرکت می کردم و در حالی که همه بر این بوده اند که آزمون ۵۰-۵۰ و ۷۰-۳۰ و غیره خواهد بود با اطمینان کامل میگفتم ۱۰۰-۰ به نفع دانشگاهها خواهد بود و این شد!!!!!

  الان بر این عقیده ام که آزمون ۱۴ اسفند امسال غربالگری به مفهوم تقسیم بندی داوطلبان بر اساس تراز هاست!!!!
  یعنی به عقیده من بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد شرکت کنندگان آزمون تراز لازم را می آورند حتی کسانی که آزمون بدی دادند!!!
  آزمون اصلی دکتری امسال همانطور که چند ماه پیش نیز گفتم صحنه اش در محیط دانشگاه هاست و این آزمون صرفا یک غربالگری یا به عبارت دیگر یک تقسیم بندی است!!!

  یک مثال خودمانی امید وارم به کسی بر نخوره:
  فکر کنید مجموعه ای از دانه های نخود و لوبیا و عدس را در یک غربال ریختند و میخواهند خالص سازی و تقسیم کنند و هرکدام را در زمین خاصی بکارند. امسال آزمون دکتری این سازوکار را خواهد داشت..

  والسلام

  • فیزیک می‌گه:

   اصن نفهمیدم مثال خودمونی چی میگه
   جملات قبلی واضحتر بود

  • طاها صنایع می‌گه:

   سلام دوست عزیز.
   سندتون چیه؟
   میدونید این حرف شما یعنی چی؟
   یعنی آزمون سنجش برگزار هم نمیشد تفاوتی نمیکرد؟
   چرا اطلاعات غلط میدین؟
   این جور که شما میگین مصاحبه واسه دانشگاهها یه معضل میشه. چون اکثرشون آزمون برگزار نمیکنن.
   موفق باشید در آزمون آبان.

   • حسام می‌گه:

    امید به خدا شمام تو ازمون ابان اسفند موفق باشی

   • موافق استقلال دانشگاه ها می‌گه:

    به طاها صنایع

    اطلاعات غلط نمیدم عزیز
    همونجور که چند ماه قبل اطلاعات درست در مورد استقلال دانشگاهها در آزمون دکتری داده بودم

    در مورد مثالی که زدم این مثالو از یک کارشناس دانشگاهی در مورد این آزمون دکتری پرسیدم و اینطور جواب داد:
    تصور کنید یک جور تقسیم بندی درکاره مثلا سه تا غربال وجود داره که روی هم قرار گرفته و هر مدل دانه در یک غربال قرار میگیره و مدل های دیگه در غربال های دیگه قرار میگره. این وسط موقع غربال کردن یک سری دانه هااز دور خارج میشن!!! خیلی واضح هست.

    • طاها صنایع می‌گه:

     لطف کردین. اما دیدین که جریان ۵۰٫۵۰ اجرایی خواهد شد و حدس شما درست نبوده. اگه هم منظورتون اینه که واسه آزمون امسال این حدس رو زدین، که واضح بود به امسال نمیرسه. اما دوست عزیز این حرف که ۹۰ درصد دعوت میشن فقط یه دلخوشیه واسه بعضی که آزمونشون خوب نبوده. هرچند خود من برام تفاوتی نمیکنه چون هم آزمونم خوب بود و هم از الآن واسه مصاحبه شانس بالایی دارم.
     اما من میگم الکی دل کسی رو خوش نکنیم چون خیلیا واسه آزمون بعد برنامه میریزن و این دلخوشیها فقط وقتشان رو هدر میده.
     و این جوانی ماست که در حال گذر است.
     شاد و پیروز باشید.

   • علی می‌گه:

    اصلا قرار بود مثل قبل از سال ۹۰ فقط مصاحبه باشه ,رییس دانشگاه تهران و بقیه از ازمون ناراضی بودن,حتی از معطل کردن سر پاسخنامه هم مشخص بود,۹۰درصد دعوت میشن

  • حکیمان می‌گه:

   البته این روش خوب و بلکه عالیه اگه اساتید منصفانه عمل کنن.

  • به استقلال دانشگاه می‌گه:

   سلام موافق استقلال دانشگاه
   یعنی من با میانگین تخصصی نزدیک به ۲۰ شانس دعوت دارم؟

  • گلی می‌گه:

   سلام ببخشید من از امتحانم اصلا راضی نبودم ولی سهمیه دارم یعنی امیدی هستش قبول بشم. بعد من رشته مدیریت ورزشی هستم اگه مجاز بشم ،دانشگاه رازی کرمانشاه مد نظر خودم هستش حالا شما لطف کنید منو راهنمایی کنید. بعدش من ارشدم دانشگاه آزاد بوده و استاد راهنمای من دانشگاه رازی کرمانشاه هست حالا من باید برای مرحله ی دوم آزمون باید ازشون بپرسم که چه منابعی اعلام میکنن واقعا من گیج شدم تو رو خدا جواب بدین .ممنون میشم

 38. طاها صنایع می‌گه:

  ببخشید میشه بگین کدوم دانشگاهها اعلام کردن آزمون میگیرن،

 39. آفـتابـــــــ گـردان می‌گه:

  بسم الله الرّحمن الرّحیم

  سلام و سپاس فراوان

  منم موافقم و سعی می کنم در این ایام هم تخصصی های گرایشم رو بخونم و هم کمی زبان تا بتونم ان شا الله msrt خوبی بدم! بالای ۷۰ مثلا

  موفق باشین و ممنون برای بودنتون

 40. زهرا کیانی می‌گه:

  سلام بچه ها لطفا راهنمایی بفرمایید یعنی در انتخاب رشته میتونیم هر گرایشی رو بزنیم یا فقط یک گرایش؟

 41. دکترا می‌گه:

  یک تجربه : در انتخاب رشته معمولا دانشگاه خودتونو انتخاب کنید اساتید دانشجویان خودشونو بیشتر قبول میکنن به خودتون استرس وارد نکنید

 42. مهدی می‌گه:

  ممنون از مطلب بسیار خوب و امیدوارکننده

 43. حسن می‌گه:

  سلام بچه های عزیز
  من امروز با مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاهمون صحبت کردم و گفتش که ظرف چند روز آینده یه لینکی بازمیکنن به اسم دکتری ۹۵که توش مفصل در ارتباط با تراز و مصاحبه و آزمون تخصصی توضیح داده شده, ضمنا گفت که به تفکیک گروه ها انجام دادن و ممکنه مثلا یه گروه فقط به آزمون و گروه دیگه به مصاحبه اکتفا کنه!!!

 44. فیزیک 1 می‌گه:

  سلام
  از کجا بدونیم دانشگاه مورد نظر آزمون میگیره یا نه؟
  ینی کی اعلام میکنن؟ دیگه وقتی واسه آمادگی میمونه؟

 45. محمد-ژئو می‌گه:

  من به عنوان یه مردودی سال گذشته با رتبه بالا به همه دوستان شرکت کننده در آزمون امسال توصیه می کنم کامنت ” رضا ” رو سرلوحه قرار بدن . آزمون تستی تموم شد رفت هیچ وقتتونو صرف درست یا غلط بودن کلید نکنید من پارسال اعتراض کردم هیچ ترتیب اثر ندادن …. فقط وقتتونو صرف ایجاد ارتباط با اساتید بکنید – - قابلیتهای موثر خودتونو به استادا بگید و سعی کنید از همین الان قبولیتونو تضمین کنید . ضمنا phdtest در بند ۲ مطلب بالا گفته : پس از آن هر دانشگاهی حداقل نمره کل قابل قبول خود را اعلام می‌کند و داوطلبان حائز شرایط می‌توانند متقاضی ارزیابی در مرحله دوم آن دانشگاه شوند
  به معنای ساده تر و خودمانی تر : همه چیز دست دانشگاهه به راحتی و با دادن نمره ای کمتر از تراز تعیین شده دانشگاه به شما ردتان می کنند …. من پارسال با رتبه ۵ آزمون در مصاحبه دانشگاه تهران و بهشتی شرکت کردم و هیچ کدام به من نمره حد نصاب رو ندادن . به سنجش اعتراض دادم گفتن به ما ربطی نداره از دانشگاه پیگیری کنید و اعتراضتونو به دانشگاه بدید !!

  • عمران دلشکسته از مصاحبه دو سال پیش می‌گه:

   من کاملا حرفهای شما رو تایید میکنم.اساتید حد نصاب رو طوری تعیین میکنن که از دانشجوهاشون تو اون حد باشه و تصمیم نهایی رو هم همون لحظه گرفتن و مصاحبه و کتبی اینا همش فرمالیته اس که نمایش قانونی داشته باشه.

 46. محمد علی می‌گه:

  رشته ارشد من تاریخ اسلام هست . برای دکتری هم داوطلب همین رشته بودم . اما دریخ از ذره ای ارتباط بین تاریخ اسلام یا تاریخ ایران قبل از اسلام یا تاریخ ایران بعد از اسلام یا تاریخ اروپا یا اصلا تاریخ با این سئوال امسال دکتری!!!!
  ۷۵ سئوال از سه سرفصل
  - روش تحقیق
  - منابع تاریخ ایران
  - فلسفه تاریخ
  خواهشمندم یک نفر از سازمان سنجش به این سئوال جواب بده که آیامعلومات یک داوطلب دکتری تاریخ اسلام را با این سه سرفصل می توان سنجید ؟

 47. اعظم می‌گه:

  پیشنهاد میکنم یک یا دو دانشگاه رو هدف قرار بدید
  و تالیفات اساتید اونجارو مطالعه کنید
  تا برای آزمون کتبی آماده شید

 48. عمران دلشکسته از مصاحبه دو سال پیش می‌گه:

  آخه الان من باید چیکار کنم.از یه طرف ترازم پایینه.از یه طرف نمی دونم کدوم دانشگاهها ظرفیت دارن.از یه طرف اساتید ظرفیتها رو درست اعلام نمیکنن.حالا این آزمون کتبی تشریحیه یا کتبی؟ بابا از همون اول هم باید تخصصی میگرفتین الان رتبه ام مثل سالهای قبل تک رقمی بود.با منابع بی ربط ترازم اومد پایین.خدایا خودت جواب بده.جوونیم تلف دکتری شد.

 49. مری می‌گه:

  با سلام و ارزوی موفقیت برای همه دوستان
  در این فرصت کم کدوم ازمون زبان رو پیشنهاد میدین؟ دوستان با تجربه بی زحمت راهنمایی بفرمایند
  ممنون

 50. لادن می‌گه:

  سلام به همگی. فقط کافی است که توی آزمون مرحله
  اول که ۱۴ اسفند برگزار شد شرکت کرده باشید.
  چون ملاک اصلی را خود دانشگاه تعین میکند.

  • kh می‌گه:

   سلام دوست عزیز شما مطمئن هستید که هر کسی تو ازمون شرکت کرده باشه دعوت به مصاحبه میشه چون فرمودید ملاک اصلی دانشگاه ست الان خیلی ها نمیدونند دعوت به مصاحبه میشن یا نه با تراز پایینشون

 51. امیدوار می‌گه:

  سلام.ممنون از تحلیل خوبتون
  کس میدونه که احتمالا زمان مصاحبه چه توی چه بازه ی زماتی ای خواهد بود؟ باتوجه به اینکه آزمون تولیمو اواخر اردیبهشت برگزار میشه به نظرتون ارزش داره که شرکت کنم یا نه؟

 52. علی می‌گه:

  بچه ها برا ازمون کتبی باید چطوری بخونیم؟؟ ازمون تستیه یا تشریحی؟ کتاب کتکوری بخونیم یا اصلی؟ چه مباحثیه؟همونا که برا ارشد جز ازمونه؟

 53. پترولوژی می‌گه:

  واقعا از زحمات تمام عزیزان زحمت کش سایت پی اچ دی تست تشکر میکنم انشالله که همیشه سلامت و سربلند باشن

 54. اعظم می‌گه:

  مگه از هر داوطلب چقدر میخوان پول بگیرن برای آزمون کتبی??????!

  • دکتری می‌گه:

   تا سال قبل که برای شرکت در مصاحبه بسته به دانشگاه مبلغی دریافت می شد. تقریباً بین ۴۰-۵۰ هزار تومان

  • زهرا می‌گه:

   دوستان عزیز دانشگاه ها آزمون کتبی تشریحی میگیرن بعد اگه قرار باشه از تعداد زیادی داوطلب آزمون بگیرن میدونید چه وقت و هزینه ای باید صرف کنن پس این استدلال که داوطلب بیشتر یعنی پول بیشتر اصلا قابل قبول نیست برای این نوع آزمون. از طرفی آزمون سنجش که تستی بود این همه زمان میخوان تا نتیجه را اعلام کنن حالا دانشگاه بخواد آزمون کتبی تشریحی بگیره مصاحبه بگیره اونم از تعداد زیادی داوطلب حساب کنید چه پروسه طولانی خواهد بود. یکی از اساتید میگفت ما از تجربیات قبلی درس گرفتیم دوره هایی که آزمون کتبی تشریحی بود داوطلبین دیگه هر چی میتونستن مینوشتن حتی بعضا برای هر سوال ۴ صفحه می نوشتن و چون تو گروه ۱۸۰ نفر شرکت کننده بود حساب کنید چقدر زمان برد تا اینا تصحیح بشه و نتایج اعلام کنیم بنابراین امسال تراز حداقل متوسط به بالا اعلام میکنیم تا تجربه اون سال دوباره تکرار نشه. آزمون سنجش واقعا غیر استاندارد بود منی که زمان زیادی صرف خوندن کردم واقعا ناراحتم بعد امتحان روزای سختی میگذرونم باورم نمیشه زحمتام هدر رفته و خوندن و نخوندنم فرقی نداشت. ناامید نیستم اما باید واقع بین بود تا دوباره وقتمون سرخوندن یک عالمه مباحث متفاوت برای دانشگاه های مختلف هدر نره. امیدوارم خدا جواب همه کسایی که زحمت کشیدن بده. پیروز باشید

   • راد می‌گه:

    همه چیز بستگی به این داره که در هر “دسته ترازی” چند نفر باشند
    مثلا تراز بالای ۸۰۰۰ ۵ نفر
    تراز بین ۷۵۰۰-۸۰۰۰ ۱۰ نفر
    تراز بین ۷۰۰۰-۷۵۰۰ ۳۰ نفر
    و الی آخر
    دانشگاه مطمئنا ۲۰۰ نفر دعوت به مصاحبه نمیکنه اما بستگی داره افراد در گروه های ترازی چطور توزیع شده باشند
    مضاف به اینکه من پارسال در دانشگاه تهران آزمون تستی دادم و احتمالا امسال چون تعداد بیشتری از پارسال میان قطعا تستی میگیرند

   • مسعود می‌گه:

    اینکه می فرمایید تعدا زیاد داوطلب یعنی وقت زیاد برای تصحیح برگه امتحانی و اینو رو دلیل این میدونید که هر دانشگاه تعداد کمی میگره، باید بگم که غلطه
    اساتید که برگه تصحیح نمیکنن!!
    همش میدن به دانشجویان خودشون و به راحتی تو ۱ روز برگه حداقل ۱۰۰ نفر میتونن تصحیح کنن!!

    • سحر می‌گه:

     در مورد دکتری با دروس کلاسی فرق می کنه
     چون می خوان دانشجو انتخاب کنن و پذیرش کنن قطعا خودشون تصحیح می کنن

     • دکتر می‌گه:

      دوست عزیز قرار نیست همه برگه ها تصحیح بشه…شما اگر یه بار مصاحبه رفته باشین میفهمین چی میگم…اون دانشگاههای که تراز رو بیارن پایین هم اکثر دانشجویان مد نظر خودشون به مصاحبه میرسن..هم اینکه بقیه هم میان و امتحان میدن و پول خوبی در میاد..دلیلی هم نداره همه به مصاحبه دعوت بشن فقط تعداد معدودی زنک میزنن میگن بیان مصاحبه…

   • زهرا می‌گه:

    منم امیدوارم که اشتباه فهمیده باشم حرف اساتید و حرف دوستان دیگه درست باشه و بتونم وارد مرحله بعد بشم چون توان ندارم باز منتظر اخبار جدید درباره ازمون سال اینده باشم. امیدوارم همه دانشگاه ها تراز حداقل در نظر بگیرن

   • طاها صنایع می‌گه:

    دقیقاً همینه زهرا خانم. خیلی دانشگاهها آزمون ندارن و روالشون مث سال قبله. از جمله دانشگاه خودم. بعضی دانشگاهها در برخی رشته ها فقط آزمون برگزار میکنن.
    این حرفا که بعضی میزنن که اگه در آزمون شرکت کرده باشی دعوت به مصاحبه میشی فقط واسه دلخوشی خودشونه که آزمونو بد دادن. هیچکس نگران نباشه چون روال مصاحبه ها تقریباً مث سال قبله و شاید اندکی تعداد دعوت شوندگان بیشتر بشه فقط. اونم به خاطر اینه که تراز محسوب میشه و نه رتبه.
    من با شما موافقم که تراز متوسط به بالا اعلام میشه.
    تقریباً میشه گفت کسی که ترازش زیر ۵۰۰۰ باشه هیچ شانسی واسه روزانه نداره.

 55. حسین/ می‌گه:

  تاثیری نداره نحوه دعوت . چون حتی اگر حد نصابی هم باشه وقتی درصد هر قسمت تو طرح سنجش وپذیرش تعیین شده باز حد نصاب هم تاثیری نداره. چون در هر صورت هر قسمت نمره خودشو داره.

  • حسین رفتار حرکتی می‌گه:

   قرار نیست همه دانشگاه ها تو همه گرایش ها آزمون کتبی بگیرن خیلیا برا راحتی کارشون آزمون نمی گیرن تا الان هم یه سری از رشته ها تو بعضی دانشگاه ها مشخص کردن که آزمون نمی گیرن

 56. kh می‌گه:

  سلام دوستان من نظر شخصی خودمو میگم ای کاش توی رشته ماهم ترازبالایی نزارن و من به شخصه اماده م برای ازمون کتبی دانشگاههای شهر تهران چون ماها درس خوندم و الان یه هفته ست دارم با خودم فکر میکنم این چه ازمونی بود که برای منی که خوندم ترا ز بالایی نمیارم بعدنخوندهاش راحتر ازمن پاسخگو بودن,این ازمون توی رشته های ما اصلا از استاندارد لازم برخوردار نبود و بسیار تفاوت داشت با ازمون سالهای گذشته ای کاش مسیولین به فکر امثال منی باشند و با ترازهای نجومی فرصت مصاحبه و ازمون کتبی رو ازمون نگیرن حتی توی دانشگاههای الف شهر تهران.

 57. رازی می‌گه:

  دوستان
  اسم ازمون غربالگری اولیه بود
  اگه قرار بود ۹۰ درصد کنار برن و ۱۰ درصد بمونن که دیگه غربالگری اولیه نبود ، میشد مثل پارسال

 58. . می‌گه:

  سلام ممنون از مطلبتون باور کنید من انقد داغون شدم که دو روز اصلا حتی نماز هم نخوندم با این مطلبتون یه کم آروم شدم حتی اگه صحت نداشته باشه واقعا دلگرمی بود . خیلی ممنون که مطلب میذارید و تشکر از سایت خوبتون

 59. ساداتی می‌گه:

  دوستان تا جایی که من میدونم نمرات به صورت دهک بندی شده به دانشگاه ها ارسال میشود و آنها تصمیم میگیرند تا چه دهکی دعوت به مصاحبه کنند

 60. زهرا می‌گه:

  جالب این که من تو گفتمان فیزیک این مطلب گذاشتم البته نظر شخصیم بود بعد ز ۲ دقیقه کل صفحه ابدیت شد ……بچه ها جدا می گم اگردنبال تقویپ رزومه هستید تو ایو وق کم فقط درس تخصصی و نره زبان بگیرید ……خود من ٨ ماه طول کشید با جدیت کامل تونستم یه مقاله خیلی خوب در حد ISIبدم

 61. حسابدار می‌گه:

  از بعضی از دانشگاه ها خبر دارم که میخوان اعلام کنن هر کسی درآزمون شرکت کرده میتونه بیاد آزمون کتبی بده…
  حتی برای روزانه ها….

  چند دانشگاه هم اصلا گروه در جریان نوع پذیرش نیستند و منتظر تصمیم دانشگاه هستند..

  ضمنا تراز اعلامی تهران قصعا کمتر از ۷۰۰۰ چون هیچ دانشگاهی از منبع مالی خوب نمی گذره…

 62. F می‌گه:

  مرسی از شما ❤من هنوز درگیر اعتراض به چندتا از سوالاتیم که کلیدشون اشتباه بوده :) )

 63. علی می‌گه:

  ممنونم ,منم ترازم کم میشه با وجود اینکه خیلی تلاش کردم

 64. میعاد می‌گه:

  دوستان
  آیا امسال معدل در تراز دخیل است؟

 65. پریسان می‌گه:

  ممنونم. مطالب دلگرم کننده ای بود.

 66. داوطلب می‌گه:

  سپاسگزارم از راهنمایی های خوبتون. من به کل میخواستم از آزمون کتبی انصراف بدم چون امیدی نداشتم. ولی با این تفاصیل شانس خودم را در آزمون کتبی امتحان میکنم. به امید حق که نتیجه دلخواه حاصل شود.

 67. راض می‌گه:

  با سلام. ممنون از اطلاعات خوب شما. سر در گمی زیاد برای دانشجویان جز لطمه زدن به آن ها از نظر روحیه و توان ادامه کار هیچ اثری ندارد. کاش سازمان سنجش اینقدر مجهول کار نمیکرد و مشخص و واضح همه موارد را شرح میداد.

 68. ساحل می‌گه:

  سلام، ببخشید کسی که مرحله اول شرکت نکرده،نمیتونه مرحله دوم شرکت کنه؟

  • داوطلب می‌گه:

   باید حتما نمره طراز را از آزمون عمومی دریافت کرده باشید. بدون آزمون مرحله اول بعید است که بدونید در آزمون تخصصی و مصاحبه شرکت کنید.

 69. حامد می‌گه:

  پی اچ دی ممنونم
  باور کنین نمیدونم آخرش دعوت به مصاحبه میشم یا نه.استرس تمام وجودم رو گرفته.یکی میگه ترازا پایین اعلام میکنند یکی میگه بالا

  • حکیمان می‌گه:

   نگران نباشید این دقیقا وضعیت خیلی از دوستانه.
   بهترین کار اینه که با توکل بر خدا خودتونو برا مصاحبه آماده کنید.
   کاری که حداقل، ضرری توش نیست و اگر واقعا قصد ادامه تحصیل داشته باشیم دیر یا زود پیش رویمان خواهد بود.
   خداوند همواره همراه و مددکار صابران است.

 70. meisam می‌گه:

  دوستان به نظرتان دانشگاه تهران چه ترازی اعلام خواهد کرد؟

 71. **** می‌گه:

  سلام
  خیلی جامع و کامل بود. phdtest بینهایت سپاسگذارم.

 72. پرهام می‌گه:

  خوبه که شما هستید.خبرها رو میرسونید پشتمون وایستادید.وگرنه با این وضعیت اشفته دکترای ۹۵ فکر نکنم کسی از بچه ها میدونست باید چکار کنه یا چی بخونه.

 73. مهدیه می‌گه:

  سلام.میشه راهنمایی کنین هم برای تقویت زبان تخصصی جه باید کرد
  و هم پر بار شدن رزومه
  خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
  منتظر هستم جهت راهنمایی

 74. گلی می‌گه:

  تشکر فراوان واقعا یه کمی انرژی گرفتیم خیلی استرس دارم فک کنم تا اعلام نتایج سکته کنم

 75. نسترن می‌گه:

  تشکر فراوان بابت این مطلب
  باور بفرمائید بعد از خواندنش آرامش گرفتم

 76. حسین/ قضاوت با شما می‌گه:

  واقعا دوستانی که هی می گن مصاحبه مصاحبه . این وضعیته؟اصلا معلوم نیست چی به چیه. شما متوجه شدید این جا بگید.

 77. لاله - اقتصاد می‌گه:

  این آزمون سنجش خیلی جدی نبود و رفتار سازمان سنجش در قبال منتشر کردن کلید و سوالات و… هم گویای همین مطلب بود
  فکر کنم اگه فشار نمی اوردیم حتی کلید و سوالات رو هم نمیدادن
  به نظرم کف تراز بالا نیست

 78. سمیه می‌گه:

  ولی در مورد قضیه پول ثبت نام ازمون تخصصی خیلی قشنگ اشاره کردین که به خاطر پولش هم شده کف قابل قبول رو پایین قرار میدن. مثلا تهران از تراز پنج هزار به بالا دعوت به مصاحبه و ازمون میکنه.

 79. معمار می‌گه:

  بسیار ممنون از اطلاع رسانی

  به نظرتون به چه طریق میشه هر چه سریع تر رزومه رو قوی کرد ؟ دوستان لطفا راهنمایی کنن

  • علی می‌گه:

   واقع بینانه نگاه کنیم کار بزرگی اصلا و ابدا نمیشه کرد حداقل در رشته های فنی نمیشه تا دوماه آینده نتیجه قابل قبولی کسب کرد که از نظر افزایش مقاله چه حتی دوستانی که مدرک زبان ندارند نمی توانند در این دو ماه کار بزرگی بکنند فقط در حد یه مقدار بسیار کم…ارتقای رزومه که اصلا معنی نمیده تا دو ماه آینده…البته اگر بشه تو دو ماه رزومه علمی رو ارتقا داد باید شک کرد به اون رشته….منتظر بودن بهتره و همون زبان در حد مکالمه

   • شادی می‌گه:

    موافقم با شما………..

   • رضا می‌گه:

    من ۱۰ روز برای آزمون msrt خوندم شدم ۶۲٫
    آخرین باری هم که کتاب زبان دسم گرفته بودم دبیرستان بود. تو این دو ماه خیلی کارا میشه کرد.

    ۱- گرفتن مدرک زبان
    ۲-خوندن دروس تخصصی در سطح ارشد
    ۳-ارتباط با اساتید دانشگاه مورد نظر (از همین الان با اساتید رابطه برقرار کنید و رزومه و توانمندی های خودتون رو بهشون بگید از ایمیل، تلفن، حضوری از هر راهی که در دسترس دارین استفاده کنید).
    ۴-به دانشگاه شهر خودتون مراجه کنید و از اساتید اونجا که بیشتر در دسترس شما هستن مشاوره بگیرید(در همین جلسات مشاوره میتونید از طریق این اساتید با اساتید دانشگاه تهران هم رابطه بگیرید)
    ۵- شرکت تو کارگاه های تخصصی و گرفتن مدرک کارگاه
    و غیره…

    هر کس واقعا به هدفش معتقد باشه از هیچ تلاشی دریغ نمیکنه.
    موفق باشید

    • فیزیک 1 می‌گه:

     من اصن روم نمیشه چی بگم به اساتید/؟ واقعا باید در این مورد چطور موضوع رو با اساتید ئانشگاه مطرح کرد؟

     • اعظم می‌گه:

      من اینکارو کردم، یه ایمیل زدم به یه استادی که حدس میزدم به موضوعم نزدیک باشه، خودمو معرفی کردم و گفتم داوطلب دکتری امسال هستم و رزومه ام را هم ضمیمه کردم. موضوع پیشنهادی تزم را بهش گفتم و نظرشو راجع موضوعم پرسیدم و اینکه اگر به مصاحبه قبول شم آیا امکانش را داره یا تمایلی داره که استادراهنمام بشه یانه…خداروشکر استاد باشعور و فهمیده ای بود، راهنماییم کرد، و قرارشد پروپوزال هم بفرستم براش و…

    • نازنین می‌گه:

     آقا رضا شما تو این ده روز چه کتابا و منابعی خوندید؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید

    • شادی می‌گه:

     من پارسال دعوت به مصاحبه شدم و شناخت کاملی نسبت به اساتید تمام دانشگاههای مرتبط با گرایشم دارم امکان نداره قبل از مصاحبه باهاشون صحبت کرد و نظرشونو جلب کرد مگه اینکه دانشجوی خودشون باشی!در ضمن نمره ۶۰ از زبان تاثیر چندانی تو رزومه نداره و باید بالای ۸۵ باشه!!کسی که داره تو یه شهر کوچیک زندگی می کنه چطور میتونه تو کارگاههای تخصصی شرکت کنه!!!البته با خوندن دروس ارشد موافقم اونو میشه یه کاریش کرد.

    • جغرافیای سیاسی می‌گه:

     ببخشید آقارضا، ام اس ار تی؛ یک مدرک زبان با اعتبار داخلی است و فکر می کنم کمی از تافل و تلیمو نداشته باشه؛ مثلا من که زبانم خیلی افتضاحه آیا واقعا شانس قبولی در این ازمون را دارم که تلاش کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مرسی

    • پریسان می‌گه:

     سلام آقای رضا چه منابعی برای زبان خوندید؟من دوبار تولیمو شرکت کردم ۵۰۴ . گرامر دکتر خیرابادی،واژگان ضروری تافل و کیت رو خوندم ولی حداقل نمره هم نیاوردم.
     لطفا بفرمایید چه منابعی خوندید.

 80. بیرجند می‌گه:

  واقعا سایت عالی هستین
  دمتون گرم

 81. مکانیک می‌گه:

  چه شوددد این داستان دکتری ۹۵

 82. 000 می‌گه:

  سلام دوستان
  من از روز جمعه پیش تا الان تب و لرز شدید دارم. اصلا حال و احوالم خوب نیست. سوالات تخصصی منو شوکه کرد. خیلی خوندم ولی از اون کتابهای که سالهای گذشته می اومد نیاومد. خیلی تخصصی بد بود. پارسال رتبه ام زیر ۲۰ بود ولی امسال امید به مجاز شدن ندارم.

 83. زینب می‌گه:

  ممنون از پیشنهاد ها ی خوب و به جاتون
  عالی مثله همیشه

 84. یه نفر می‌گه:

  بابا دمتون گرم :)

 85. سمیه می‌گه:

  عحب داستانیه این دکترا.

 86. فیزیک می‌گه:

  ممنون از این مطلب مفیدتون
  امیدوارم سنجش یه رویه ثابت پیدا کنه تو قضیه دکتری.

درج نظر