مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

تداوم مشکلات دانش‌آموختگان واحدهای بدون مجوز دانشگاه آزاد

برخی دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد همچنان با چالش تأیید مدارکی که میلیون‌ها تومان برایش هزینه‌ کرده‌اند، روبه رو هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدر‌ک‌گرایی و نیاز به مدرک بالاتر برای یافتن شغل بهتر و همچنین جمعیت جوانی که به یک باره از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شدند، در چند سال اخیر تب تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را افزایش داده و مسئولان دانشگاه‌ها نیز از این حجم جمعیت جوانان استقبال کرده و به نوعی راه را برای تحصیلات تکمیلی باز کردند.

ولی آنچه چند سالی است در مقطع تحصیلات تکمیلی خبرساز شده وضعیت رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد است، دانشجویان که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هزینه‌های میلیونی می‌کنند تا در نهایت با کسب علم با کیفیت بتوانند مدرک تحصیلات تکمیلی دریافت کنند بلاتکلیف مانده‌اند که آیا پس از این همه تلاش و زحمت و هزینه مدارکشان مورد تائید مراجع قانونی هست یا خیر.

یکی از مسائلی که فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها با آن مواجه هستند، مسئله استعلام مدارک است.

دانشجویانی که با میلیون‌ها تومان هزینه مدرک می‌گیرند ولی برای استفاده از مدرکشان با مشکل استعلام روبه رو می‌شوند.

مردادماه امسال بود که معاون وزیر علوم با ابلاغ بخشنامه‌ای استعلام وزارت علوم را برای مدارک تحصیلی الزامی کرد ، با ابلاغ این بخشنامه عرصه بر دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد تنگ‌تر شد.

این مسئله در حالی است که مدارک برخی دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد از سوی وزارت علوم تائید نمی‌شود و حالا این دانش‌آموختگان مانده‌اند با مدرکی که میلیون‌ها تومان برای به دست آوردنش هزینه‌ کرده‌اند ولی از نظر وزارت علوم بی اعتبار است.

البته وزیر علوم این مسئله را به نوعی نفی کرده و می‌گوید هیچگاه نگفتیم مدارک دانشگاه آزاد بی اعتبار است ولی آنچه در عمل و در رابطه با تائید استعلام‌ها می‌بینیم این است که مدارک دانشگاه آزادی‌ها تائید نمی‌شود.

وزیر علوم می‌گوید: این کدرشته محل‌ها در حال بررسی و تائید است، وزارت علوم بر اساس تصمیم شورایعالی انقلاب فرهنگی عمل می‌کند و تصمیم شورا این بوده که یک کمیته مشترک برای بررسی رشته‌های دانشگاه آزاد تشکیل شود.

به گفته فرهادی، بسیاری از رشته‌های دانشگاه آزاد بررسی و درصورت بدون نقص بودن تکمیل شده است.

فرهادی در رابطه با اینکه وزارت علوم برخی مدارک فارغ‌التحصیلان را قبول نکرده است، می‌گوید: خداشاهد است که ما هیچگاه نگفتیم مدارک دانشگاه آزاد نامعتبر است و دقیقا بر اساس دستور شورایعالی انقلاب فرهنگی در حال کار هستیم ولی این کار نیاز به زمان دارد و مدارک سال‌های گذشته تائید می‌شود.

ولی وزیر در رابطه با تائید استعلام مدارک فعلی پاسخی نمی‌دهد و جواب این مسئله را به معاون خود می‌سپرد.

معاون وزیر علوم نیز با تشریح روند استعلام مدارک از سوی اداره کل دانش آموختگان می‌گوید: این روند به این صورت است که هر مدرکی که از یک واحد به ما ارائه می‌شود ما آن را با لیست واحدهای تأیید شده شورای گسترش آموزش عالی مطابقت می‌دهیم و اگر نام آن واحد در لیست واحدهای مورد تأیید بود استعلام صورت می‌گیرد.

وی در رابطه با تائید یا عدم تائید استعلام مدارک دانشگاه آزاد در رشته‌های غیرمجاز می‌گوید: ما مشکل خاصی با استعلام مدارک هیچ دانشگاهی نداریم ولی ممکن است نام یک واحد در لیست واحدهای مورد تأیید شورای گسترش آموزش عالی وجود نداشته باشد که در این صورت اداره کل دانش‌آموختگان نمی‌تواند این مدارک را تأیید کند.

دوباره مسئله برمی‌گردد به همان شورای گسترش آموزش عالی و تائید رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد که شاید وقتی دیگر تعیین تکلیف شود و تحصیل در دانشگاه آزاد دیگر برای داوطلبان این دانشگاه به منزله ریسک تلقی نشود.

از سویی دانشگاه آزاد اسلامی با تکذیب این خبر اعلام کرد از خبرگزاری فارس شکایت خواهد کرد.

در پی درج اخبار سراسر کذب در ساعات پایانی انتخاب رشته دانشجویان توسط خبرگزاری فارس، دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد از این خبرگزاری به علت نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی شکایت کرده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، این خبرگزاری برای چندمین بار در گزارشی بی پایه و اساس؛ مدارک فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی را در حالی بی اعتبار خواند که در همین گزارش به مصاحبه وزیر علوم که با قید سوگند جلاله مدارک دانشگاه آزاد اسلامی را معتبر خوانده، اشاره شده است.

عصبانیت خبرگزاری فارس از تکذیب گزارش قبلی این خبرگزاری توسط وزیر علوم و معاون ایشان، متأسفانه این شائبه را ایجاد می کند که این خبرگزاری پیگیر اهداف سیاسی و حتی اقتصادی باشد.

در نتیجه دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده است به جهت روشن شدن این خبرسازی ها و احقاق حقوق معنوی فارغ التحصیلان و دانشجویان خود، و نیز جبران خسارات مادی و معنوی وارده به این دانشگاه، از طریق قوه قضائیه اقدام خواهد کرد.

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. سعید گفت:

  کاش یهویی نتایج اعلام میشد اینطوری تا چهارشنبه صدبار ادم سکته میزنه

 2. فلسفه هنر گفت:

  خداکنه امروز بیاد

 3. فلسفه هنر گفت:

  سلام به همه ی دوستای گلم
  سلام به دکترهای اینده
  سلام به همکلاسی های احتمالی
  انشالله همتون قبول بشین … چه روزایی رو داشتیم اینجا توی این سایت… انتظار انتظار انتظار
  من مطمئنم دیگه توی همین هفته یه خبری میشه تا ۵ شنبه نتایج روی سایته… انشالله همه با لب خندون بیان از نتایج بگن

  دیگه چیزی نمونده امروز ۲۰ شهریور ماه

 4. هومن گفت:

  در مورد مجوزها دوستان باید بهتون بگم که حق با وزارت علومه . خیلی از واحد های دانشگاه آزاد کیفیت و استانداردهای برگزاری دوره دکتری رو ندارن. من در حال حاضر دانشجوی دکتری یکی از واحد های جامع مستقر در تهران هستم و پارسال قبول شدم تو یکی از رشته های فنی . رتبه خیلی خوبی داشتم و مقاله isi هم داشتم . اما الان بعد از گذشت یکسال از کیفیت دروس ارایه شده اونطوری که باید راضی نیستم. یه سری از اساتید واقع بی سوادن و دانش لازم رو در سطح دکتری ندارن. تازه این وضع تهرانه. وای به حال شهرستان هایی که مجوز ندارن. حتما حتما واحدهای قوی دکترا بخونید .

  • مرتضی گفت:

   اگه شما هم تو این واحدهای بدون مجوز بودی و عمر و پولت رو گذاشته بودی همین حرف ها رو میزدی!؟!

   • هومن گفت:

    من وقتم رو پای واحد بدون مجوز تلف نمی کنم دوست عزیز. تلاش کردم تا جای خوب قبول بشم. نه اینکه با درصدای پایین یه واحد بدون مجوز قبول بشم که فقط بگن ارشد گرفته. کسی که تلاش کنه واحد خوب و مجوز دار قبول میشه. کسیم که دنبال این باشه الکی فقط یه مدرک بگیره هر جا باشه میره و براش مجوز و اینا مهم نیست چون فقط به فکر گرفتن مدرکه به هر قیمتی. وزارت علوم هم این مسایل رو رصد کرده. دیده که تو یه سری واحد ها استانداردهای لازم رعایت نمیشه و فقط مدرک صادر می کنن در ازای پول. هر دانشگاهی باید هیات علمی لازم رو داشته باشه تا رشتش مصوب بشه . دانشگاهی که هیات علمی نداره معلومه کیفیتم نداره. حالا بماند که اون فرد هیات علمی استاندارد های لازم برای تدریس در مقطع ارشد یا دکتری رو داره یا خیر.

 5. مدیریت گفت:

  خبرگزاری فارس بصورت کاملا صحیح واقعیت را منعکس کرده . کافیه پای درد دل یکی از فارغ التحصیلان این واحدهای بدون مجوز بنشینید و بعد قضاوت کنید.

 6. عاطی گفت:

  سلام،دکتر های نگران،من چند روز پیش تماسی که با دانشگاه قبولیم داشتم،گفتن تعیین صلاحیت یه سیستم اداریه که دو سه ماه ممکنه طول بکشه و تشریفاتیه،گفتن سنجش. به دانشگاهها اعلام کرده که قبپلیهاشون رو ثبت نام کنن و کاری به روال اداری تعیین صلاحیت نداشته باشن،اگر دانشگاه ها اعلام نمیکنن ربطی به سنجش نداره، تنبلی کردن و برای ثبت نام جدید هنوز فایل جدید اماده نکردن

 7. در پی نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی؛ گفت:

  در پی درج اخبار سراسر کذب در ساعات پایانی انتخاب رشته دانشجویان توسط خبرگزاری فارس، دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد از این خبرگزاری به علت نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی شکایت کرده است.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، این خبرگزاری برای چندمین بار در گزارشی بی پایه و اساس؛ مدارک فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی را در حالی بی اعتبار خواند که در همین گزارش به مصاحبه وزیر علوم که با قید سوگند جلاله مدارک دانشگاه آزاد اسلامی را معتبر خوانده، اشاره شده است.

  عصبانیت خبرگزاری فارس از تکذیب گزارش قبلی این خبرگزاری توسط وزیر علوم و معاون ایشان، متأسفانه این شائبه را ایجاد می کند که این خبرگزاری پیگیر اهداف سیاسی و حتی اقتصادی باشد.

  در نتیجه دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده است به جهت روشن شدن این خبرسازی ها و احقاق حقوق معنوی فارغ التحصیلان و دانشجویان خود، و نیز جبران خسارات مادی و معنوی وارده به این دانشگاه، از طریق قوه قضائیه اقدام خواهد کرد.

 8. فسلفه هنر گفت:

  من امروز هر چی تماس گرفتم موفق نشدم با 4743 تماس بگیرم

  بازم یکماه پیش نفر 26 ام میشدیم حداقل الان که جواب هم نمیدن

 9. تسليم سرنوشت گفت:

  به نظر من رشته هاي فاقد مجوز ارزش خواندن نداره

 10. نیروانا گفت:

  دوستان من میگم همه زنگ بزنیم بگیم فقط در یه صورت ما صدامون در نمیاد که دیر اعلام کنین اونم اینکه همه قبول بشیم

 11. عرفان گفت:

  سلام دوستان . کلاسای دکتری چه روزهایی برگزار میشه ، ماشالا با این اطلاع رسانی شون و نظم در اعلام نتایج که نمیشه برنامه ریزی کرد برای زندگی .ممنون میشم لطف کنید راهنمایی کنید.

 12. hanieh.بیخیالش شدم گفت:

  ای کاش زودتر جواب بیاد چون فکرهای منفی زیاد داره او ذهنم ایجاد میشه باز

 13. علی گفت:

  لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه آزاد نه تنها بدون کنکور است بلکه با صندلی خالی مواجه است خیلی از هیات علمی های حال حاضر دانشجو به اندازه کافی ندارند
  امید است این بلا بر سر دکتری نیاید زیرا آخرین مقطع تحصیلی است و بی ارزشی بیش از پیش آن باعث بی انگیزگی نسبت به علم و دانش و نابودی علم و دانش اکادمیک در کشور خواهد شد. هر چند سه سال است که ….

  • فسلفه هنر گفت:

   دوست عزیز وقتی 50% تخفیف برای بعضی رشته و بعضی مقاطع در دانشگاه ازاد صورت گرفته دیگه بدونید چه خبره

   الان دانشگاه همدان توی سایتش برید میبینین که 50% تخفیف میده. جالبه که دانشگاه ازاد همدان جز دانشگاه های خوب ازاد بود

 14. خسرو گفت:

  نتایج دکترا از کجا معلوم 18دهم اعلام کنن

 15. پارسا گفت:

  سلام به همه
  به نظر من نتایج هر چی دیرتر اعلام بشه به نفع همه اس. چون رئیس دانشگاه ازاد گفته تا پایان شهریور نتیجه رشته محل های دارای مجوز مشخص میشه. بعد اون موقع اگه قبول بشید با خیال راحت تصمیم میگیرید که ثبت نام کنین یا نه. ولی اگه نتایج زود بیاد و بگن مثلا تا فلان تاریخ مهلت دارید ثبت نام کنین ولی همچنان تکلیف رشته محل های دارای مجوز معلوم نباشه کلی ضرر میکنید. من به شخصه اگه قبول بشم ولی محل مورد نظرم مجوز نداشته راشه اصلا ثبت نام نمیکنم.

 16. Phdسازه گفت:

  بچه های ارومیه سلام

  دانشگاه برای دکتری هم اعلامیه زد. 20 و 21 اینترنتی و 27 ثبت نام حضوری و دریافت کارت دانشجویی

 17. lingo گفت:

  سلام. دوستان انقدر هی تاریخ بیخود نگید برای اعلام نتایج. بلاخره تا اخر شهریور میاد. من حال دوستان رو درک میکنم بلاخره تا شهریور 1400 اعلام میکنند. نگران نباشید

 18. مرتضی گفت:

  دوستان واقع بین باشین خودم به شخصه کسایی رو دیدم که بعد از سالها درس خوندن و پول دادن مدرکشون اعمال نمیشه و الان خیلی پشیمونن. بنده به شخصه اگر رشته محل قبولیم مجوز دار نباشه حتی اگه قبول بشم ثبت نام نمیکنم

 19. شهاب گفت:

  این خبر کذب است و خبرگزاری فارس از خودش منتشر کرده.دانشگاه ازاد هم شکایت کرده.

 20. مهدی گفت:

  ای کاش که دانشگاه آزاد تکلیفش را با خودش معلوم میکرد.و بی محابا دانشجو نمیگرفت.کمی اصولی تر و قوی تر که بهانه دست وزارت علوم و غیره…. نیوفته

 21. علی گفت:

  انشالله که مسئولین حمایتهای لازمه رو انجام بدن و تشکر ویژه از دکتر میرزاده و سایت پی اچ دی تست

 22. ارشد گفت:

  سلام دوستان من الان از مرکز ازمون در خصوص اعتبار مدارک پرسیدم خبر اخیر را نیز گفتم اینطور جواب دادند که کلیه اخبار غیر از مرکز ازمون فاقد اعتبار است استرس نداشته یاشید

 23. رکسانا گفت:

  لطفا- لطفا- لطفا- لطفا
  من انتخاب اول بیرجند را زدم. کسی دیگه هم هست که بیرجند را انتخاب کرده باشه.
  بیرجند مجوز داره؟
  از لحاظ رتبه علمی خوبه؟

 24. مهلا گفت:

  همشون مجوز دارن

 25. reza گفت:

  سلام
  از سال گذشته وزارت علوم دائم اعلام میکنه قبل از ثبت نام وضعیت مجوز رو بررسی کنید…
  خب اگه کسی هم بدون مجوز بره دیگه عدم دقت خود داوطلب محسوب میشه.و جایی برای اعتراض نیست.واحدهای دانشگاه آزاد فقط و فقط به فکر جذب دانشجو برای تامین نیازهای مالی و بقای خودشونن.””*حتی خود واحدها هم در جذب دانشجو به هم رحم نمیکنند*””.دیگه الان وضعیت مجوز دانشگاه آزاد بر همگان واضح است.الان خیلی از دوستان دوست دارند فقط و فقط دانشجوی دکتری بشند، یک ترم که درس خوندند و دیدند که شرایطشون تغییر نمیکنه و حتی بدتر هم شدهااون زمانه که یادشون میاد وضعیت مجوز و …
  با آرزوی موفقیت همه دوستان

  • علی گفت:

   خیر شدیدا تکذیب میگردد

   • داوطلب گفت:

    پس احتمالا شما تازه در جریان این موارد و پیام ها قرار گرفته اید که میگید خبر کذب است.بنده نزدیک به 10ساله مستقیما در سیستم دانشگاه آزاد فعالیت مینمایم و درجریان تمام سیاستها و مشکلات این دانشگاه مخصوصا در چند سال اخیر هستم.لطفا خودتونو با این صحبتها فریب ندهید.

 26. ترانه گفت:

  دوستان مدرک بدون مجوز دانشکاه مثل پودمانی میمونه و ارزشی نداره

 27. داوطلب دکترای برنامه ریزی درسی گفت:

  و صدالبته منتظر اعلام نتایج تا 18شهریور هستیم .

  دکتری آزاد از آزمون تا اعلام نتایجش
  پروژه خیلی زمان بر وطولانی ونفس گیری بود .

  هرچه زودتر خواهشاً نتایج رو اعلام بکنین خسته شدیم

 28. داوطلب دکترای برنامه ریزی درسی گفت:

  خواهش می کنیم از این به بعد جلوگیری بشه

  و نتایجی که اعلام میشه برای رشته محل های مجوز دارباشه

 29. داوطلب دکترای برنامه ریزی درسی گفت:

  عجب !!!!!

  چرا باید اینجوری باشه

 30. محمد گفت:

  هر لحظه باید تو دلمون خالی شه

 31. میکروبیولوژژژژی گفت:

  خیره ایشالله

 32. رها گفت:

  ای خدا ،خودت کمک کن

 33. مدیریت بازاریابی.(نادر) گفت:

  الان که 15 شهریوره
  مسئولین این کم لطفی رو کنار بذارید.اگه برای شما این چیزا ساعتِ اضافه کاری محسوب میشه برای خیلی از ماها آینده محسوب میشه.

 34. hanieh.بیخیالش شدم گفت:

  تکمیل چی شد یعنی چی

 35. آوررگان واحدهای بدون مجوز گفت:

  چی بگم بتوان 1000

 36. علی گفت:

  وقتی دانشگاه آزاد که فقط در یک واحد علوم تحقیقات تهران توانایی جذب دانشجوی دکتری مدیریت مالی را دارد در ده واحد می خواهد دانشجوی دکتری پذیرش کند
  کلاسهای بیش از 5 نفر دانشجو بدون استاد مناسب این مقطع ادارات حق دارند مدرک این دانشگاه بیش از پیش بدبین شوند
  من با مدرک مجاز آزاد با هزار مشکل توانستم شغل پیدا کنم
  وای به حال غیر مجاز گل بود و به سبزه آراسته شد