مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

تسهیل روند پرداخت وام ویژه دکتری

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش تسهیلات وام ویژه دانشجویان دکتری و تسهیل شدن روند پرداخت وام ویژه دکتری خبر داد.

به گزارش مهر، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان صبح امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به روند پرداخت وام ویژه دکتری گفت: ثبت نام وام ویژه دکتری از ۱۳ خردادماه آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه ۹۶ ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به حمایت های سازمان امور دانشجویان از دانشجویان دکتری براساس سیاست های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم گفت: کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه مسکن، دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی از جمله حوزه های دانشجویی است که توسط سازمان امور دانشجویان پیگیری می شود و دانشجویان دکتری در این سه حوزه حمایت می شوند.

صدیقی افزود: تا سال ۹۲، دانشجویان دکتری فقط پژوهانه دریافت می کردند که اعتبار آن توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأمین می شد و تعداد محدودی از دانشجویان می توانستند از این وام استفاده کنند و هر بار حدود یک هزار نفر از دانشجویان تا سقف پرداخت ۵ میلیون تومان برای یک دوره می توانستند از آن استفاده کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: یکی از سیاست های نقشه جامع علمی کشور این بود که سازمان امور دانشجویان از دانشجویان دکتری حمایت کند منتهی حمایت آن به صورت پرداخت بلاعوض نباشد و پرداخت تسهیلاتی باشد.

آیین نامه وام ویژه دکتری در سال ۹۳ تصویب شد

صدیقی خاطرنشان کرد: برهمین اساس آیین نامه وام ویژه دکتری در سال ۹۳ تصویب شد و آن سال در هر ماه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به دانشجویان دکتری، آن هم دانشجویانی که امتحان جامع را گذرانده بودند، پرداخت می شد.

استفاده ۳۰ هزار و ۵۶۲ نفر وام از وام دکتری در سال ۹۵

وی ادامه داد: سال ۹۳، دوهزار و ۵۹۹ نفر وام به مبلغ سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت شد. درسال ۹۴، ۱۴ هزار و ۲۳۰ نفر وام به مبلغ  ۲۰۱ میلیارد ریال (۲۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان) استفاده کردند. در سال ۹۵، ۶۵۰ هزار تومان برای سایر دانشجویان و ۷۵۰ هزار تومان برای دانشجویانی که پروژه های کاربردی دارند در هر ماه پرداخت شد و۳۰ هزار و ۵۶۲ نفر وام به مبلغ ۵۸ میلیارد تومان توسط دانشجویان استفاده شد.

اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومان وام ویژه دکتری در سال جاری

رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: در سال ۹۶، با هم افزایی که با بانک توسعه تعاون صورت گرفت و با تفاهم نامه ای که در اردیبهشت ماه سال جاری با حضور وزرای علوم، کار و تعاون امضاء شد، اعتبار ۱۱۰ میلیارد تومان برای وام ویژه دکتری اختصاص داده شد.

روند اختصاص وام دکتری تسهیل شد

وی با اشاره به تسهیل شدن دریافت وام ویژه دکتری، ادامه داد: دانشجویان دکتری از ابتدای سال تحصیلی تا پایان چهار سال یعنی تا ۴۸ ماه می توانند از این وام استفاده کنند در گذشته صندوق رفاه دانشجویان، در طول سال دو ترم این وام را ارایه می داد ولی در ارائه وام ویژه دکتری، ۱۲ ماه سال نیز این وام پرداخت می شود که متوسط ماهانه ۷۰۰ هزار تومان است. بازپرداخت این وام با صحبت هایی که با بانک ها صورت گرفته است مانند تمام وام های دیگر صندوق رفاه دانشجویان، ۶۰ ماهه است و دو سال برای آن تنفس در نظر گرفته شده است.

بازپرداخت بعد از ۲ سال از فارغ التحصیلی و در ۶۰ ماه

وی افزود: در گذشته، دانشجویان خانم، ۹ ماه بعد و دانشجویان آقا ۲ سال بعد وام خود را پرداخت می کردند که در این دوره، دانشجویان خانم و آقا هر دو، ۲ سال بعد از تحصیل آن را پرداخت خواهند کرد و دانشجویان به هر میزان که وام دریافت کرده باشند در ۶۰ ماه و با نرخ ۴ درصد آن را باز پرداخت خواهند کرد.

تسهیل ضامن بانکی برای دریافت وام ویژه دکتری

صدیقی به ضمانتی که دانشجویان برای دریافت وام باید ارایه کنند اشاره کرد و گفت: دانشجویان دکتری که تا سقف ۱۵ میلیون تومان وام دریافت کنند یک تعهد کارمند برای آن کافی بوده که می تواند کارمند رسمی، پیمانی و یا حتی قراردادی باشد. این دانشجویان حتی می توانند جواز کسب ارائه کنند و همان کافی است.

منتفی شدن ارایه سفته توسط دانشجویان

وی ادامه داد: دانشجویانی که بیشتر از ۱۵ میلیون تومان وام دریافت کنند باید دو کارمند به عنوان ضامن تعهد دهند. در گذشته دانشجویان دکتری مجبور بودند ضامن و دانشجو باهم برای ارایه ضمانت به دفترخانه مراجعه کنند، الان سیستم فرق کرده است و دانشجو جداگانه مراجعه کرده و ضامن هم می تواند در سراسر کشور به شعبه بانک مراجعه کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: برای سهولت کار مقرر شد نماینده بانک به حوزه دانشجویی دانشگاه مراجعه کرده و دانشجویان نیز آنجا مراجعه کرده و فرم ها را پر کنند و نیاز به مراجعه به بانک نباشد. هیچ تعهد و سفته ای نیز نیاز نیست.

صدیقی خاطر نشان کرد: همچنین کمیته نظارتی نیز، پیش بینی شده تا اگر مشکلی احیاناً در مسیر وام به وجود آمد رفع شود.مسیر دریافت وام نسبت به سال قبل راحت تر شده است.

ارایه سه نوع وام جدید دیگر به دانشجویان دکتری

وی افزود: دانشجویانی که می خواهند از همان مسیر قبلی، وام دریافت کنند، و مایل نیستند از همان سیستم استفاده کنند، می توانند از وام تحصیلی صندوق به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هر ماه استفاده کنند، همچنین به دانشجویان دکتری، وام ضروری به مبلغ سه میلیون تومان توسط صندوق رفاه دانشجویان ارائه می شود و همچنین یک وام برای دانشجویان که دارای پایان نامه کاربردی هستند در نظر گرفته شده که ۲.۵ میلیون تومان است که دانشجویان دکتری روزانه غیر بورسیه یا بورسیه های جایابی نشده، می توانند از آن استفاده کنند.

حمایت سازمان امور دانشجویان از دوره های دکتری کوتاه مدت تحقیقاتی

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تصریح کرد: سازمان حمایتی نیز از دانشجویان دکتری در دوره کوتاه مدت تحقیقاتی دارد، که به مدت ۶ تا ۹ ماه  است که رشد داشته است در سال ۹۱، ۵۹۹ نفر از این دوره ها استفاده کردند در سال ۹۵ نیز یک هزار و ۵۸۸ نفر از این دوره های تحقیقاتی کوتاه مدت استفاده کردند که تعداد مذکور یک هزار و ۱۰۲ نفر از آنها به خارج اعزام شده و ۴۸۶ نفر در دانشگاه های داخل مشغول شده اند.

صدیقی افزود: به دانشگاه های مقصد نیز بابت پذیرش این دانشجویان توسط سازمان کمک می شود. همچنین به این دانشجویان حقوق مربی پایه یک تعلق می گیرد، دانشجویانی که به خارج، اعزام می شوند، ۶ تا ۹ ماه ارز دریافت می کنند.

وی ادامه داد: این دانشجویان قبلاً ۶ ماه ارز دریافت می کردند، ۳ ماه تسهیلات ریالی نیز توسط سازمان پرداخت می شد که اکنون ۴ ماه تسهیلات ریالی پرداخت می شود، بلیط رفت و برگشت و هزینه بیمه دانشجویان نیز توسط سازمان دانشجویان پرداخت می شود. اساتید راهنما از این دوره ها بسیار استقبال کرده اند و امسال برنامه ما این است که تعداد آنها را به دو هزار نفر برسانیم.

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. مهسا گفت:

  واقعاًاین چه عدالتیه؟؟؟؟فقط دانشجوهای روزانه آدمن؟ماکه باید ترمی ۸-۹ میلیون شهریه دانشگاه آزاد بدیم بیشتر وام و کمک لازم داریم یا کسی که هیچ شهریه ای نمیده؟

 2. مهندس مکانیک گفت:

  سپاس از مدیران فهمیده سایت.

 3. دکترا پلیمر گفت:

  ببخشید ی سوال داشتم دانشجویانی ک امسال قبول میشن دکترا وام تعلق میگیره؟ اونا باید کی ثبت نام کنند؟

 4. علی گفت:

  با سلام کسی میدونه منظورشون از این جمله دقیقا چی هست “این دانشجویان قبلاً ۶ ماه ارز دریافت می کردند، ۳ ماه تسهیلات ریالی نیز توسط سازمان پرداخت می شد که اکنون ۴ ماه تسهیلات ریالی پرداخت می شود، بلیط رفت و برگشت و هزینه بیمه دانشجویان نیز توسط سازمان دانشجویان پرداخت می شود”

 5. دکتری گفت:

  نیاز به ضامن دوباره هست یا خیر؟

 6. ایین نامه گفت:

  مدیر صندوق رفاه دانشجویان گفت:
  اگر اعتبارات بیشتری بود، صندوق رفاه دانشجویان مذاکرات خود را با چندین بانک دولتی با هدف هم‌افزایی صندوق و بانک در جهت بازپرداخت هر کدام از دانشجویان که از تسهیلات مذکور بهره‌مند می‌گردند؛ پس از اتمام تحصیل در سنوات مجاز (نیمسال) و اعمال یک دوره تنفس یکساله، نسبت به بازپرداخت اقساط اقدام می کنند؛ تعداد اقساط پرداختی معادل تعداد ماه‌های دریافتی وام است.

  • مهندس مکانیک گفت:

   درود
   دوست عزیز اینی که شما نوشتید ایینامه قبل هست که به دایل اعتراض دانشجویان تاحدی تلطیف شده و اونی شده که پی اچ دی تست تو این صفحه نوشته. اما ما در تلاشیم که پژوهانه بگیریم نه وام ؛ مانند دانشجویان وزارت بهداشت

 7. دكترا گفت:

  لینک ثبت نام وام رو میشه بذارید

 8. leyla گفت:

  بچه ها توروخخخخخدا میشه جواب بدید؟؟؟ شبانه ها میتونن از فرصت مطالعاتی استفاده کنن؟؟؟ لطفا بگید.
  باید خودشون هزینه ها رو بدن؟؟؟

 9. پاسخ لطفا کارشناسان phd test گفت:

  آیا برای قبولی در یک رشته بصورت استعداد درخشان حتما باید امتحان کنکور آن رشته را داد؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. دكترا گفت:

  ببخشید این وام ۶٠ماهه و بقیه وامهایی که گفته شد به دانشجویان دانشگاه
  ازاد هم تعلق میگیره؟؟؟؟؟؟؟

 11. دکتری گفت:

  سلام
  از دوستان میتونن منو راهنمایی کنید من ساکن تهران هستم وتازه کار پیدا کردم وفعلا مشغول هستم برای مصاحبه هم شبانه قزوین وپردیس شهید بهشتی وعلم وصنعت دعوت شدم به نظر شما کدوم بهتره شبانه قروین یا پردیس ها ممنون میشم جواب بدید.

 12. محسن گفت:

  ما خواهان پژوهانه هستیم

  • رضا گفت:

   مگه داری کار صنعتی انجام میدی که بهت پژوهانه بدن. من خودم دانشجوی دکتری هستم اما هیچ وقت همچین انتظاری از وزارت علوم نخواهم داشت.

 13. سارا گفت:

  سلام دوستان عزیزم
  باز هم شفاف نگفتن که آیا این وام ها فقط برای دانشجویان روزانه هست یا شامل دانشجویان دوهای پردیس هم می شود.
  دوستان اگه کسی می دونه لطفا لطفا لطفا لطفا بگه. ممنونم از لطف توجهتون

  • سازه گفت:

   بله، این وام فقط مخصوص دانشجویان روزانه هست.

   • سارا گفت:

    چه بددددددد
    همچین می گن وام میدم با دانشجویان و این حرفا ادم فکر می کنه حالا مثلا می خوان چی کار کنن
    امسال ۱۶۹۸ نفر مهندسی شیمی شرکت کردن ۱۵۲۷ نفر مجاز شدن. از این تعداد حدود ۱۰۰ نفر فقط می تونن برن روزانه!
    این یعنی تقریبا میشه گفت دکتری خوندن بدون پرداخت شهریه ممکن نیست یا امکانش خیییییییییییییییییییییییلی سخته.
    من که پردیس دعوت به مصاحبه شدم از خدا می خوام همون پردیس هم قبول شم.
    انشاالله همگی موفق بشیم.

  • جغرافیا و برنامه ریزی شهری گفت:

   وام شامل همه دوره های سراسری بجز پیام نور-آزاد و غیرانتفاعی میشه-اما ابتدا به دوره روزانه پرداخت میشه و به مرور شامل پردیس و شبانه هم خواهد شد.وام شهریه صندوق رفاه به دانشجویان پردیس و نوبت دوم تعلق داره.

 14. سامان گفت:

  ممنون که شرایط مقروض شدن ما رو آسان تر کردید. ما با دانشجویان پی اچ دی وزارت بهداشت چه فرقی داریم که اونها حقوق می گیرن و ما وام می گیریم با سود ۴ درصد؟

 15. توسعه گفت:

  کاش کسایی که قبلا ضامن بردن دیگه دوباره لازم نباشه. از کچا ضامن بیارم دوباره

 16. تبعیض گفت:

  چرا بین دانشجویان وزارت بهداشت و وزارت علوم باید این همه تفاوت باشه….چرا اونا ۲تومن باید بگیرن ولی ما وام با این همه بدبختی بگیریم مقاله Q1 هم از ما بخوان و انتظارم داشته باشن با نوآوری های ما علم وارد صنعت بشه….آقای صدیقی عزیز ممنو از اینکه این روند تسهیل کردین ولی پیش خودتون فک کردین که دانشجو دکترا با ۳۵ سال سن چطوری بایستی امرار معاش کنه؟؟شما با مقاله Q1استاداتونو همش کردین دانشیار و استادتمام وحقوق اونا از ۶تومن رسیده به ۱۰تا ۱۲ تومن ،اون موقع نمیتونین از این طرف برا دانشجو ماهی ۲تومن حقوق بدین….خوب برین ظرفیتا رو کم کنین و این موضوع رو مدیریت کنین…تو این ماه مبارک گناه دارن این بچه ها که با مدرک دکترا بشینن هر روز تعویض ابلغیه ها رو ببینن.

 17. ارمان گفت:

  با سلام
  وزارت بهداشت به دانشجوهای ph.d ماهی ۲ تمن حقوق میده
  وزارت علوم یه وام با هزار دردسر میده
  این باید حقوق باشه نه وام
  مثلا ph.d میخونیم

 18. مونا گفت:

  با سلام
  این وام فقط به دانشجویان روزانه تعلق می گیرد؟

 19. م گفت:

  یعنی هر ماه ۵۰۰ تا ۷۰۰ میدن ؟؟؟؟

 20. taha گفت:

  وام به دانشجویان دکترای پژوهش محور هم تعلق میگیرد!؟؟

 21. Gh گفت:

  بچه ها سلام
  روند بازپرداخت رو به همون شصت ماه برگردوندن. برای ضامن هم برین توی صفحه صندوق رفاه اعتراض بزنین. بگین ماهایی که قبلا ضامن اوردیم دیگه نگن باز ضامن بیاریم. واقعا برامون سخته اوردن ضامن دوباره. مطمینم اگه همه اعتراض کنن اینم حل میشه. خواهش میکنم خیلی مودبانه اعتراضمونو به گوششون برسونیم که کمک کنن.

  • دکتری۹۶ گفت:

   ببخشید اینکه شصت ماهه شده با سود چهاردرصد یعنی مبلغ افساط ماهانه تقریبا چقدر میشه؟ پیش از این گفته بودن تعداد اقساط برابر با تعداد ماههاییه که وام دریافت کردیم