استعداد تحصیلی چیست؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

استعداد تحصیلی یکی از دروس بخش عمومی آزمون کتبی دکتری نیمه‌متمرکز است که به سنجش توانایی ذهنی و درک داوطلبین، قدرت تحلیل و استعداد آنها می‌پردازد.

اما استعداد تحصیلی چیست؟

این بخش از  آزمون دکتری، در بسیاری از گروه ها، از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است:

در قسمت اول که مربوط به درک مطلب است، دو متن آورده شده و سپس سؤالاتی از هر یک از آنها مطرح شده است که باید با استنتاج و استنباط کردن متن‌ها‌ به آنها پاسخ داد.

در قسمت دوم که سؤالات منطقی مطرح شده، یک متن نسبتاً کوتاه در هر سؤال وجود دارد که با توجه به آن یک پرسش طرح شده است. برای پاسخگویی به این نوع سؤالات باید با توجه به واقعیت‌های موجود در متنِ سؤالات و تجزیه و تحلیل آنها، پاسخ صحیح را پیدا کرد.

در قسمت سوم توانایی تحلیلی داوطلبین مورد سنجش قرار می‌گیرد. در این بخش برای چند متغیر که در صورت سؤال تعریف شده‌اند، قوانینی وضع شده و داوطلبین باید با توجه به شرایط ذکر شده، حالت‌های مختلف قرارگیری متغیرها را پیدا کنند.

قسمت چهارم سؤالات این مبحث از کنکور دکتری مربوط به سؤالات کمی، شامل مقایسه‌های کمی، استعداد عددی و ریاضیاتی و حل مسأله و … است. برای این قبیل سؤالات، در ابتدای هر سؤال دستورالعمل ویژه‌ای ذکر شده که با به کارگیری هوش و دانش ریاضی خود توانایی پاسخ دادن به آنها را خواهید داشت.

سوالات استعداد تحصیلی

تعداد سؤالات بخش‌های مختلف آزمون به شرح زیر است:

– در بخش درک مطلب با دو متن که از هر یک 4 تست مطرح شده است، مواجه خواهید شد.

– در بخش استدلال منطقی با 7 تست مجزا روبرو خواهید شد.

– بخش تحلیلی دارای 2 مجموعه 4 سؤاله (در مجموع 8 تست) است که در اکثر آزمون‌ها مجموعه اول ساده و مجموعه دوم دشوار بوده است.

– بخشی کمی شامل چهار بخش و دارای 7 تست است: 1 سؤال هوش، 1 سؤال مقایسه‌ای، 3 سؤال حل مسأله و 2 سؤال محاسباتی.

تعداد سؤالات

تعداد بخش‌ها

ماهیت سؤالات

ترتیب

8 سؤال

2 متن

درک مطلب

بخش اول

7 سؤآل

7 متن کوتاه

استدلال منطقی

بخش دوم

8 سؤال

2 بخش

تحلیلی

بخش سوم

7 سؤال

4 بخش (هوش، مقایسه‌ای، حل مسأله و محاسباتی)

کمی

بخش چهارم

در گروه فنی و مهندسی، به جای بخش استدلال منطقی، سؤالات تجسمی مطرح می‌شود که این بخش نیز کیفی است.

تعداد سؤالات

تعداد بخش‌ها

ماهیت سؤالات

ترتیب

8 سؤال

2 متن

درک مطلب

بخش اول

7 سؤال

4 بخش (هوش، مقایسه‌ای، حل مسأله و محاسباتی)

کمی

بخش دوم

8 سؤال

2 بخش

تحلیلی

بخش سوم

7 سؤال

4 بخش

تجسمی

بخش چهارم

برای دانلود سوالات دکتری به صورت کامل رایگان کلیک کنید.

آیا خواندن درس استعداد تحصیلی ضروری است؟

سؤال مهمی که همیشه برای داوطلبان آزمون دکتری مطرح بوده این است که آیا مطالعه این درس ضروری است و آیا خواندن این درس تأثیری در نمره نهایی آنها دارد یا نه. در واقع نام خاص این درس این ذهنیت را برای برخی از داوطلبان ایجاد کرده که این بخش از آزمون تنها به سنجش هوش و استعداد داوطلبان می پردازد و خواندن آن تأثیر خاصی ندارد و نخواندن آن هم مشکلی ایجاد خواهد نکرد.

استعداد تحصیلی چیست

حقیقت آن است که پاسخ دهی به سؤالات این درس نیز همانند بسیاری از دروس دیگر نیازمند یادگیری مهارت های خاص خود است و این مهارت ها نیز جز با مطالعه و تمرین حاصل نخواهند شد. شکی نیست که برخی از داوطلبان بدون مطالعه این درس توانسته اند نمرات متوسط به بالایی کسب نمایند اما نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که اگر این داوطلبان نیز وقت مناسبی به این درس اختصاص داده بودند می توانستند نمرات بالاتری به دست آورند.

ذکر این مطالب برای زیر سؤال بردن نام این عنوان درسی نیست. برای پاسخ دادن به این سوالات قطعاً به استعداد فردی نیز نیاز است و برخی با وجود مطالعه این درس باز هم نمی توانند نمره مناسبی از آن کسب نمایند. اما وجود این عده قلیل نباید موجب زیر سؤال بردن اهمیت مطالعه برای این درس شود.

استعداد تحصیلی در آزمون دکتری دارای ضریب یک است و در حدود 17 درصد در نتیجه نهایی آزمون کتبی مؤثر است. ضمن آنکه هستند رشته هایی که به علت سادگی یا دشواری سؤالات تخصصی، این سؤالات عمومی هستند که نقش تعیین کننده ای در رتبه داوطلبان پیدا می کنند.

در نظرات این بخش منتظر سوالات، نظرات و تجربیات شما در خصوص این درس هستیم.

جهت دانلود کتاب رایگان استعداد تحصیلی آزمون دکتری کلیک کنید.

 استعداد تحصیلی آزمون دکتری از چند سوال و چه بخش هایی تشکیل شده است؟

استعداد تحصیلی شامل 4 بخش و در مجموع 30 سوال است. برای کسب اطلاعات بیشتر به متن همین مقاله مراجعه کنید.

میانگین درصد استعداد تحصیلی دکتری چقدر است؟

در رشته های مختلف این میانگین متفاوت است و هر ساله با توجه به سختی و آسانی سوالات هم میانگین درصد ممکن است متفاوت باشد.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

36 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
فروردین ۳۰, ۱۴۰۰ ۶:۱۷ ب٫ظ

من هیچ وقتی نذاشتم و ۴۸٪ زدم

کسرا
مهر ۱۶, ۱۴۰۰ ۲:۴۴ ب٫ظ
پاسخ به  سارا

کتاب خاصی مطالعه کرده بودید؟

شهیدی
شهریور ۱۵, ۱۳۹۸ ۹:۲۳ ب٫ظ

کنکور دکتری آزاد هم استعداد تحصیلی داره؟

مهسا
شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۰ ب٫ظ
پاسخ به  شهیدی

سلام
آزمون دکتری سراسری و آزاد به صورت یکپارچه برگزار میشه و بنابراین این درس برای داوطلبان دکتری آزاد هم هستش.

مهسا
دی ۱۲, ۱۳۹۷ ۸:۲۸ ب٫ظ

سلام ببخشید من رشته ی معماری هستم،و معماری جزو گروه هنر،استعداد تحصیلی واسه ما فرق داره آیا ?خواهش میکنم جواب بدید منتظر جوابتونم

مهسا
دی ۲۶, ۱۳۹۷ ۰:۲۶ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

سلام
سوالات استعداد تحصیلی رشته معماری مال گروه هنر است. ماهیت سوالات همه گروه ها (بجز یک بخش در فنی مهندسی) یکسانه و فقط صورت سوالات فرق داره با هم

دکتری
مهر ۳۰, ۱۳۹۶ ۶:۵۵ ب٫ظ

سلام برای استعداد چه کتابی را مناسب میدونید که بخریم که برا امنحان درصد بیشتری بگیریم؟

IT فناوری اطلاعات
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۲:۱۷ ب٫ظ

دوستان منابع مهندسی آی تی رو که میدونه؟

مینا
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۱۰:۰۰ ق٫ظ

سلام دوستان . من زبانم معمولیه و خیلی بلد نیستم برای همین حتی اگه سوالی رو بلد باشم بازم آنقدر به خودممطمئن نیستم و ترجیح میدهم که اصلا جواب ندهم . بنظرتون اگه تو کلاس basicشرکت کنم تو تین زمان محدود میتونم در حدی برسم که با اطمینان چند سوال رو جواب بدهم ؟ممنون میشم راهنماییم کنید چون اولین جلسه کلاس امروزه و واقعا موندم رو زبان وقت بذارم یا نه ؟

امین ایمان
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۲:۰۶ ق٫ظ

سلام. من اولین باره که دکتری شرکت میکنم از دوستان نازنین که با صداقتشون روحیه و انرژی گرفتم یه سوال دارم آیا در امتحان دکتری شاخه های حقوق هم آزمون استعداد تحصیلی وجود داره یا……….؟!ممنون میشم اونایی که اطلاعات دارن جواب بدن.

مهسا
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۸:۵۳ ق٫ظ
پاسخ به  امین ایمان

سلام آقای امین. بله همه رشته های دکتری سراسری درس استعداد تحصیلی رو دارند.

نازی
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۵ ق٫ظ
پاسخ به  امین ایمان

بله.
همه ی رشته های علوم انسانی و تجربی و ریاضی استعداد دارن.

سمیه
آذر ۵, ۱۴۰۱ ۵:۳۳ ب٫ظ
پاسخ به  امین ایمان

بله من پارسال حقوق خصوصی شرکت کرده بود واستعداد تحصیلی هم داشت

امیر
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۱۱:۴۸ ب٫ظ

من میخواستم از دوستان بپرسم آیا دفترچه زبان و استعداد تحصیلی یکی است یا جدا جدا ارایه میشه یا اینکه مجموع دروس عمومی و تخصصی با هم یه دفترچه میشن امسال کسی میتونه راهنمایی کنه

مهسا
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۸:۵۴ ق٫ظ
پاسخ به  امیر

در گذشته به صورت جداگانه ارائه میشده، اما از سال گذشته هر دو درس در یک دفترچه بودن. در هر حال، مشخص نیست چه اتفاقی میفته و ممکنه دوستان امسال هم مثل سال گذشته سورپرایزی داشته باشن!

مینا
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۹:۵۵ ق٫ظ
پاسخ به  امیر

دو دفترچه داریم سوالات تخصصی و سوالات عمومی و در سوالات عمومی هر دو درس زبان و استعداد هست خود من چون زبانم خوب نیست و ضریب زبان و استعداد یکی هست از استعداد شروع کردم وقتی که تموم شد دیدم ده دقیقه از ۹۰ دقیقه عمومی باقی مانده و اصلا به زبان نرسیدم که البته اگه هم میرسیدم جواب نمیدادم چون سال قبلش فقط یک سوال زبان رو جواب دادم ۱/۳ منفی برام ثبت شده بود بنابراین ترجیح دادم اصلا جواب ندهم

نگ
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۷:۱۴ ب٫ظ

سلام من کتاب استعداد مدرسان شریف رو گرفتم یه کم خوندم ولی احساس کردم گیجم میکنه بیخیالش شدم.نمیدونم کارم درسته یا نه شماها هم مثل من هستید?

صادق
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۷:۵۳ ب٫ظ
پاسخ به  نگ

همون رو بخونید خوبه

مهسا
آذر ۲۷, ۱۳۹۳ ۸:۵۵ ق٫ظ
پاسخ به  نگ

ببینید اگه خوندن مباحث زیاد سردرگمتون میکنه، بیخیال فرمول و ها راه حل های پیچیده بشید. اگه سوال های کنکورهای سال گذشته رو حل کنید، فضای سوالات دستتون میاد و میتونید به راحتی سوالات رو پاسخ بدید.

مهسا
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۶:۱۹ ب٫ظ

دوستان خوبم، عمیقا علاقمندم که اگه از دستم بربیاد، کمکی کنم. چون خودم هم شرایط مشابهی رو گذروندم. متاسفانه در حال حاضر به دلیل فشار کاری و درسی، فرصت حل سوالات انلاین و کمک به شما دوستان خوبم نیست. انشاا… بعد از اتمام ترم، اگه تونستم، دریغ نخواهم کرد و در خدمتتون خواهم بود.

مینا
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۳:۵۷ ب٫ظ

من اطمینان دارم مهسا جان اگر بتونند به ما کمک کنند، به هیچ وجه دریغ نخواهند کرد. انشاالله خدا خانوادشون رو براشون نگه داره و خیر از جوانیشون ببینند. واقعا در این روزها انرژی مثبت زیادی از ایشون گرفتم.

امیر (ریاضی)
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۱۱:۰۱ ق٫ظ

سلام دوستان من میخوام ازشنبه شروع کنم .واسه استعداد و زبان چی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

مهسا
آذر ۲۶, ۱۳۹۳ ۶:۲۰ ب٫ظ
پاسخ به  امیر (ریاضی)

آقای امیر در بالای همین صفحه اینک صفحات زبان و استعداد تحصیلی هست. اگه لطف کنید اونجا سوالاتتون رو مطرح کنید، حتما جواب میگیرید.

مینا
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰ ب٫ظ

درود بر مهسا خانم .اگه ممکنه چند تا از سوالاتی که تو آزمون به دردتون خورد و سرجلسه خوشحال شدید که راه حلش رو بلدید رو به ما هم بگید هم برای شما دعا میکنیم و هم فاتحه ای برای عزیزان مرحومتون میخونیم تا اونها هم بواسطه ی اینکه شما سبب خیر براشون شدید در حق شما دعا کنن . ممنون

فریما
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۸:۳۳ ب٫ظ

ببخشید مثل اینکه اسامی رو برعکس گفتم لطف میکنید خانم مهسا کمکم کنید.

فریما
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۸:۳۱ ب٫ظ

سلام به همگی دوستان راست میگن مهسا خانم منم همین مشکل رو دارم میشه خانم ارام این نکات رو به من بگید،ممنونتون میشم کمکم کنید

آرام
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۶:۱۹ ب٫ظ

سلام بر همگی
من هم با نظر آیدا جان موافقم :)
مهسا خانم اگر امکانش هست و فرصتش رو دارید نکاتی رو که میشه با استفاده از اونها تو این درس پیشرفت کرد رو به ما یاد بدین.
واقیعتش اینه که دروس تخصصی ما اینقدر زیاده که خود من شخصاً حتی نمیرسم شبی ۱ ساعت برای درس استعداد وقت بزارم. ولی گویا با این نکاتی که شما دوستان می گین خوندن این درس حتماً واجبه.
خوشحال می شیم ما رو راهنمایی کنید :)

آیدا
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۳:۲۴ ب٫ظ

مهسا جان اگه وقت داری برامون کلاس استعداد بذار.

واقعا حیف هست که آدم تخصصیش رو بالا بزنه ولی استعدادش کم باشه

هادی
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۳:۱۹ ب٫ظ

سلام
سوالی که دارم اینه که تو رتبه بندی داوطلبا میانگین تراز دروس باهم سنجیده میشه یا میانگین درصدها؟؟؟؟اینا خیلی فرق میکنن اگه تراز باشه که دیگه نمیشه گفت استعداد ۱۷درصد تاثیر داره چون اونوقت میتونه کمتر یا بیشتر موثر باشه تو رتبه.

سلام
بله همین طور است که می فرمایید.

مینا
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۱۲:۵۹ ب٫ظ

سلام دوستام .من سال قبل سوالات تشریحی استعداد تحصیلی سنجش و دانش رو گرفتم اما بنظرم باز هم نتونستم خوب متوجه شوم احساس میکنم بیشتر سوالات فرمول خاصی یا نکته ای در اون داره که باید این فرمولها رو بدونیم با این که تشریحی پاسخ داده اما خوب توجیه نکرده ه. دو سالی که کنکور دکتری دادم بدون مطالعه تونستم در حد ۲۰ تا ۲۵ در صد رو از این درس بیارم اگه سی دی آموزشی سراغ دارید که مطالب رو شفاهی توضیح بده ممنون میشم معرفی کنید

مهسا
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۱۰:۴۲ ق٫ظ

من سال گذشته استعداد تحصیلی و زبان رو ۵۰ زدم. متاسفانه سر آزمون وقت کم آوردم، وگرنه درصد این دروس رو برای خودم خیلی بیشتر پیش بینی میکردم. در رشته خودم (معماری)، دیدم دوستانی که تخصصی شون در حدود ۵۰ بود (مثل من)، اما درصد دروس عمومی شون بالاتر بود، رتبه های تک رقمی داشتن، در حالی که رتبه من ۳۶ شد. بنابراین دو تا توصیه جدی من به دوستان اینه که اولا حتما به این دروس بپردازند. دوما علاوه بر کسب مهارت در حل سوالات، به زمان بندی هم توجه داشته باشند و نقاط قوت خودشون رو بیشتر تقویت کنند تا با سرعت بیشتری به اونها پاسخ بدن. خوشبختانه استعداد تحصیلی، بخش های مختلفی داره (همون طور که در متن این نوشته گقته شده)، و بنابراین من مطمئنم هر یک از دوستان بالاخره در یک جنبه، خودش رو توانمند خواهد یافت. موفق باشید

مینا
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۱:۰۲ ب٫ظ
پاسخ به  مهسا

دوستان بیاین تو این قسمت براسال حدیث زکات علم نشر آن است سوالاتی از استعداد که پر تکرار هست و فرمول داره رو به هم آموزش بدیم و راه حلش رو به همدیگه بدیم .خیلی خوبه اگه همه اطلاعاتشون رو با مثال به بقیه بگن

مینا
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۱:۰۳ ب٫ظ
پاسخ به  مینا

بر اساس حدیث زکات علم نشر آن است

آموزش
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۱:۴۸ ق٫ظ

خداییش هیچ کس منکر بخش استعداد نیست. ولی بعد از ۲ ساعت تحلیل و پاسخ سوالات تخصصی مغز کشش تحلیل سوالات استعداد رو نداره چون واقعا نیاز به تمرکز داره.

مریم
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۰:۰۳ ق٫ظ

سلام
دانشگاه آزاد هم استعداد تحصیلی و زبان عمومی داره؟

سلام
خیر. استعداد تحصیلی مختص آزمون سراسری است و زبان هم در کنکور آزاد زبان تخصصی می باشد.

دانشجوی تهران
آذر ۲۵, ۱۳۹۳ ۰:۲۰ ق٫ظ
پاسخ به  مریم

سلام به شما
زبان داره ولی استعداد تحصیلی نداره