تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون دکتری سراسری سال 1394 با کاهش تقریبی 16 درصد به دویست و یک هزار نفر رسید.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست،  این برای اولین بار پس از برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری است که تعداد ثبت نام کنندگان روند نزولی به خود می گیرد و جالب آنکه این تعداد از ثبت نام کنندگان آزمون دکتری 92 نیز کمتر است.

با وجودی که تعداد ثبت نام کنندگان آزمون دکتری 1392  دویست و هجده هزار نفر بوده و در این فاصله بیش از 330 هزار نفر به افراد واجد شرایط شرکت در آزمون دکتری افزوده شده ( 150 هزار نفر قبولی ارشد در سال 91 و 180 هزار نفر در سال 92 )، اما ثبت نام آزمون دکتری 94 با کاهشی هشت درصدی حتی نسبت به سال 92، به حدود 201 هزار داوطلب رسیده است.

این استقبال سرد از آزمون دکتری اتفاقی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و موضوعی است که نیازمند تحقیقات علمی برای شناسایی دلایل آن از یک سو و تهدید یا فرصت بودن آن از سوی دیگر است. در این مقاله تلاش داریم گمانه زنی های مختلفی را در این زمینه مطرح کنیم ، دلایل احتمالی این امر را بررسی نماییم و منتظر باشیم تا نظرات گرانقدر شما  این بحث را کامل کند:

1- حفظ وزن بالای مصاحبه در کنکور 94 : نقش هفتاد درصدی مصاحبه در پذیرش نهایی  از جمله دلایل اصلی عدم اقبال داوطلبان به این آزمون است. این موضوع از نگاه طرفداران مصاحبه به معنای آن است که افرادی که توانایی پذیرش در مرحله مصاحبه را نمی بیینند از همان ابتدای کار خود را کنار کشیده اند و وارد این رقابت نشده اند و از نگاه مخالفان نیز نشانی از بی عدالتی های مشاهده شده در مصاحبه و تبعیض بین دانشجویان دانشگاههای مختلف است.

2- ظرفیت بسیار محدود: آزمون دکتری با ظرفیت تقریبی ده هزار نفری خود تنها حدود 5 درصد از ثبت نام کنندگان خود را به دوره دکتری راهی می کند. این ظرفیت پایین توان بالایی برای انگیزش داوطلبان ورود به این مقطع ایجاد نمی کند.

3- شهریه های نجومی: از همین 5 درصد هم بسیاری از ظرفیت ها مربوط به دوره های شبانه ، پردیس و پیام نور است که مستلزم پرداخت شهریه هستند. شهریه های بسیار سنگین دوره دکتری که گاه به حدود 65 میلیون تومان می رسد از توان بسیاری از داوطبان  خارج است.

4- محدود شدن بورسیه های دکتری: در سالهای اخیر پذیرش بورسیه دانشجویان دکتری در دانشگاه های سراسری و آزاد کاهش یافته و امید به پرداخت شهریه از سوی دانشگاه های بورس کننده را ضعیف کرده است. از این رو بسیاری از داوطلبان ظرفیت های شهریه ای را از لیست انتخاب های خود خط زده اند.

5- جذب محدود هیات علمی: جذب هیات علمی و استخدام در دانشگاهها همیشه به عنوان اصلی ترین هدف داوطلبان ورود به دوره دکتری مطرح بوده است. اما جذب محدود هیات علمی در سالهای اخیر و عدم تناسب آن با ظرفیت پذیرش دکتری باعث شده تا این چراغ امید هم کم سو شود و نتواند افراد زیادی را گرد آزمون دکتری جمع نماید. کاهش جمعیت متقاضی ورود به دوره های کارشناسی و توقف رشد کمی دانشگاه ها از جمله دلایل زیربنایی تر این بخش است.

آنچه ارائه شد برخی دلایل احتمالی برای کاهش اقبال عموم جامعه به آزمون دکتری است و از نگاهی کلی به موضوع نگریسته شده است. در واقع ذکر مسائلی نظیر پایین بودن ظرفیت گرچه مانعی برای ثبت نام داوطلبان بیشتر است اما از سوی دیگرموجب ارتقا جایگاه پذیرفته شدگان و دانش آموختگان این مقطع می گردد و از این زاویه امیدهای زیادی را برای ثبت نام کنندگان این آزمون در پی خواهد داشت. یا به طور مثال فرصت های جذب بورسیه یا جذب هیات علمی آنقدر کم نیست که شرکت کنندگان پرتوان و رتبه های برتر این آزمون را هم ناامید کند و از پا درآورد و منظور ما از ذکر این مسئله این است که این ظرفیت ها در حدی نیست که هر کسی بتواند به سادگی این گونه مشاغل را به دست آورد. به هر حال موفقیت در این آزمون و گام های بعدی اعم از بورسیه و یا کسب مشاغل سطح بالا پاداشی است که به انسانهای سخت کوش و امیدوار هدیه می شود و متاسفانه در این گفتار فرصت بحث در این موضوع نیست.

برای همه داوطلبان این آزمون آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.

اینستاگرام آزمون دکتری