دانشگاه یزد در نظر دارد برای سال تحصیلی 97-98 از میان واجدین شرایط استعدادهای درخشان، اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون نماید.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش  پی اچ دی تست، دانشگاه یزد بر اساس آئین نامه “پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره دکتری ” به شماره ۲۱/۶۷۲۷۲ مورخ ۹۳/۴/۱۸ و اصلاحیه مربوط به آن به شماره ۲۱/۲۳۷۲۰۰ مورخ ۹۳/۶/۱۲ در رشته های اعلام شده، از بین دانش آموختگان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد واجد شرایط زیر، از طریق بررسی سوابق ، مصاحبه و بدون شرکت در آزمون برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشجو میپذیرد.

فهرست رشته های مورد پذیرش دکتری بدون آزمون سال 97 دانشگاه یزد

شرایط اختصاصی:

دانش آموختگان دوره آموزشی – پژوهشی مقطع کارشناسی ارشد (ورودی های ۹۳، ۹۴، ۹۵) در صورت احراز شرایط زیر می توانند تقاضای خود را برای ورود به دوره دکتری بدون آزمون به دانشگاه ارائه دهند.

۱- دارا بودن میانگین کل ۱۶ و بالاتر در دوره کارشناسی و میانگین کل ۱۷ و بالاتر (بدون احتساب نمره پایان نامه) در دوره کارشناسی ارشد.

۲- بیش از ۲ سال از تاریخ دانش آموختگی متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد نگذشته باشد، لذا داوطلبانی که در نمیسال اول سال تحصیلی ۹۵-۹۴ و قبل از آن فارغ التحصیل شده اند، مجاز به شرکت در این فراخوان نیستند.

۳- کسب حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیت های آموزشی – پژوهشی و مصاحبه مطابق جدول ارزشیابی (کسب حداقل ۷ امتیاز از ردیف شماره ۱ بخش امتیازات پژوهشی الزامی است.)

نحوه ارائه مقالات یا فعالیتهای علمی برگزیده:

۱ -مقالات ارائه شده طبق جدول شماره ۱ مورد ارزیابی قرار گرفته و باید چاپ شده یا دارای گواهی پذیرش چاپ بوده و مرتبط با پایان نامه و با وابستگی دانشگاه محل تحصیل کارشناسی ارشد باشد.

تبصره ۱: دانشجو پس از کسب پذیرش در مقطع دکتری فقط تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی ۹۸-۹۷ ،فرصت خواهد داشت که مقالات خود را که دارای گواهی پذیرش است، به چاپ رسانده و اصل آن را ارائه نماید؛ در غیر این صورت قبولی وی لغو خواهد شد.

تبصره ۲: منظور از پذیرش مقاله، پذیرش بدون قید و شرط مقاله است.

۲ -ارائه گواهی اعتبار مجله الزامی است.

۳ -هرگونه ثبت اختراع باید مورد تایید سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران باشد.

۴ -برگزیدگان جشنواره های علمی معتبر (خوارزمی، فارابی، رازی و یا ابن سینا) باید تایید دبیرخانه جشنواره را کسب و ارائه نمایند.

۵ -برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی باید تایید دبیرخانه المپیاد را کسب و ارائه نمایند.

۶ -برای یکسان بودن شرایط دانش آموختگان آموزش محور، امتیاز ردیف ۱-۱ جدول شماره۱ به مقالاتی اختصاص می یابد که مرتبط با رشته تحصیلی بوده و به تنهایی توسط دانشجو یا همراه یکی از اعضاء هیات علمی همان رشته نوشته شده باشد (با وابستگی دانشگاه محل تحصیل کارشناسی ارشد).

ظرفیت پذیرش:

 1. حداکثر ۲۰% ظرفیت پذیرش با آزمون شیوه آموزشی – پژوهشی دوره روزانه دکتری دانشگاه به پذیرش بدون آزمون دانشجویان واجد شرایط اختصاص دارد.
 2. ظرفیت مذکور، مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون دانشگاه است.
 3. دانشگاه در رد یا قبول تقاضای داوطلبان از اختیارات لازم برخوردار بوده و ملزم به تکمیل ظرفیت دوره دکتری خود نخواهد بود.

فرآیند اجرا:

۱- امتیاز پژوهشی حداکثر ۴۰ امتیاز، امتیاز آموزشی حداکثر ۳۰ امتیاز و امتیاز مصاحبه حداکثر ۳۰ امتیاز است. امتیازدهی به مدارک زبان متقاضیان (برای دارندگان مدرک زبان صورت خواهد گرفت.

۲-امتیازدهی توسط کمیته علمی رشته ذیربط صورت میگیرد و داوطلبانی که حداقل ۶۰ امتیاز از فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و مصاحبه را مطابق با جداول شماره ۱ ،۲ و ۳ کسب نمایند، به ترتیب امتیاز در اولویت بررسی قرار میگیرند.

۳ -پس از بررسی های لازم، اسامی پذیرفته شدگان اولیه در موعد مقرر اعلام خواهد شد.

مدارک ثبت نام:

 1. فرم تکمیل شده درخواست پذیرش بدون آزمون
 2. تصویر صفحه اول شناسنامه و کارت ملی
 3. تصویر گواهینامه فارغ التحصیلی کارشناسی با ذکر معدل کل به همراه ریز نمرات
 4. تصویر گواهینامه فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد (برای دانشجویان فارغ التحصیل) با ذکر معدل کل به همراه ریز نمرات
 5. تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت یا دفترچه آماده به خدمت معتبر برای داوطلبان مرد
 6. تصویر صفحه اول و چکیده پایان نامه
 7. تصویر کامل از کلیه مقالات علمی و گزارش های پژوهشی منتشر شده
 8. تصویر گواهی پذیرش مقاله برای آن دسته از مقالاتی که در زمان تقاضا به چاپ نرسیده باشد الزامی است.
 9. تصویر گواهی اعتبار درجه علمی ترویجی یا علمی پژوهشی، ISI  ISC، مجلات داخلی یا خارجی که مقالات متقاضی در آن چاپ شده و یا خواهد شد.
 10. تصویر معرفی نامه علمی از استاد(ان) دوران تحصیل (ترجیحا دوره کارشناسی ارشد) برای  بررسی صلاحیت علمی داوطلب در زمان مصاحبه الزامی است.
 11. پرداخت مبلغ حق ثبت نام به شرح زیر:

کلیه متقاضیان پذیرش بدون آزمون سایر دانشگاه ها موظف به پرداخت حق ثبت نام به مبلغ ۶۵۰/۰۰۰ (ششصد و پنجاه هزار ریال) و برای فارغ التحصیلان دانشگاه یزد در یکی از مقاطع کارشناسی پیوسته یا کارشناسی ارشد موظف به پرداخت حق ثبت نام به مبلغ ۴۰۰/۰۰۰ (چهارصد و هشتاد هزار ریال) هستند. برای این منظور از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی اقدام نمایند.

تذکر: لازم به توضیح است که در هنگام پرداخت اینترنتی، مبلغ پیش فرض ۴۰۰/۰۰۰ ریال است که متقاضیان فارغ التحصیل سایر دانشگاه ها باید مقدار پیش فرض را به صورت دستی در قسمت “مبلغ پرداختی” به ۶۵۰/۰۰۰ ریال تغییر دهند و سپس جهت پرداخت، آیکن “بانک تجارت” را انتخاب نمایند.

لذا آن دسته از متقاضیانی که هیچ یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه یزد فارغ التحصیل نشده اند و فقط مبلغ ۴۰۰/۰۰۰ ریال را پرداخت و ثبت نام خود را تکمیل نموده اند لازم است با مراجعه به سامانه پرداخت الکترونیک دانشگاه یزد به آدرس http://epayment.yazd.ac.ir و تکمیل موارد خواسته شده و مشخصات خود مشابه تصویر ذیل نسبت به واریز مبلغ دوم (۲۵۰/۰۰۰ ریال) اقدام نمایند و رسید واریزی را اسکن نموده و در هنگام ثبت نام بارگذاری نمایند.

اطلاعات ثبت نام:

 •  آخرین مهلت ثبت‌نام غیرحضوری (الکترونیکی) برای متقاضیان 1397/01/31 از طریق سامانه گلستان است.
 • متقاضیان برای ثبت‌نام غیرحضوری (الکترونیکی) می‌توانند با مراجعه به سامانه آموزشی دانشگاه به آدرس golestan.yazd.ac.ir با مطالعه راهنمای مربوطه ثبت‌نام خود را به انجام برسانند.
 • لازم است بعد از ثبت نام غیرحضوری اصل مدارک موردنیاز را به آدرس: (دانشگاه یزد، صفاییه، بلوار دانشگاه، چهارراه پژوهش، پردیس اصلی دانشگاه یزد، ساختمان شهید احمدی روشن، مرکز استعدادهای درخشان، کدپستی 8915818411 ) پست کنید.
 • پذیرش نهایی براساس بررسی مدارک و سوابق داوطلبین صورت می گیرد و به مدارک ناقص یا دریافت شده پس از تاریخ 10 اردیبهشت 97 ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 • زمان تقریبی اعلام نتایج تیرماه 1397 خواهد بود.

توضیحات مهم:

 1. طول مدت تحصیل متقاضی در دوره کارشناسی پیوسته نباید از 8 نیمسال و در دوره کارشناسی ارشد نباید از 5 نیمسال تجاوز کرده باشد.
 2. متقاضی باید حداکثر تا پایان شهریور ماه سال 1397 دانش آموخته شود.
 3. پذیرش متقاضیان در مقطع دکتری، در همان رشته تحصیلی یا رشته های تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد داوطلب، به تشخیص گروه آموزشی و تایید شورای آموزشی دانشگاه امکان پذیر است.
 4. پذیرش بدون آزمون در مقطع دکتری از دانش آموختگانی که یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد آنها دانشگاه های غیردولتی، غیرانتفاعی، آزاد، پیام نور، نیمه حضوری، جامع علمی کاربردی، مجازی، پژوهشکده ها، پردیس های بین الملل و دانشگاه فرهنگیان باشد و همچنین دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته صورت نمی گیرد.
 5. دانش آموختگان اتباع خارجی و فارغ التحصیلان دانشگاه های خارج از کشور، مجاز به استفاده از این آئین نامه برای ورود به آزمون به دوره دکتری نیستند.
 6. تغییر رشته محل تحصیل و میهمانی برای متقاضیانی که از طریق آئین نامه استعدادهای درخشان پذیرش بدون آزمون می شوند، ممنوع است.
 7. پذیرش نهایی دانشجویان کارشناسی ارشد برای ورود بدون آزمون در مقطع دکتری، مطابق ضوابط وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و مقررات دانشگاه و تائید سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد. بدیهی است تشکیل پرونده و دعوت به مصاحبه، هیچگونه حقی برای داوطلب ایجاد نخواهد کرد و نتایج پس از ارزیابی و امتیازدهی به فعالیت ها و سوابق داوطلبین تعیین و اعلام خواهد شد.
 8. ثبت نام قطعی پس از پذیرش علمی و تائید سازمان سنجش، منوط به تائید دبیرخانه هیات مرکزی گزینش دانشجو مستقر در سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود؛ بنابراین دانشگاه یزد از صدور هرگونه گواهی اشتغال به تحصیل تا دریافت این تائیدیه معذور است.
 9. مدارک ارسالی و وجه واریزی، به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد. لذا به داوطلبان توصیه می شود با دقت لازم، مفاد اطلاعیه را، مطالعه و فقط در صورت دارا بودن شرایط مربوط، نسبت به ثبت نام در فراخوان اقدام نمایند.

اینستاگرام آزمون دکتری