//تغییر اولویت انتخاب رشته دکتری 97 سراسری در سایه تردید

مدرسان شریف

تغییر اولویت انتخاب رشته دکتری 97 سراسری در سایه تردید

سامانه جابجایی انتخاب رشته دکتری تخصصی سراسری هنوز از سوی سازمان سنجش آموزش کشور فعال نشده است.

به داوطلبان گرامی شدیداً توصیه می شود جهت اطلاع از آخرین اخبار اعلام نتایج دکتری در کانال تخصصی دکتری پی اچ دی تست عضو شوند. کلیک کنید … .

نحوه تغییر اولویت انتخاب رشته دکتری 97 - 98 سراسری
به گزارش پی اچ دی تست، مقطع دکتری تخصصی مقطعی حساس و سرنوشت ساز است که نقش مهمی در پرورش اساتید آینده دانشگاه های کشور ایفا می کند. انتخاب درست رشته، گرایش و دانشگاه محل تحصیل در این مقطع عامل مهمی در افزایش بهره‌وری دانشجویان است و زمینه مساعدی را در کشور جهت رشد و شکوفایی پژوهش های بنیادی و کاربردی فراهم می کند.

از جمله مسائل مهم در انتخاب درست محل تحصیل در دوره دکتری، انتخاب رشته این مقطع است که به واسطه تاثیر 50 درصدی آزمون کتبی و مصاحبه همیشه با حساسیت های زیادی همراه بوده است.  به طور معمول انتخاب رشته دکتری بر اساس اطلاعات قبلی داوطلب در مورد دانشگاه های مختلف و اساتید این دانشگاه ها انجام می شود و در برخی رشته ها به علت فراوانی بالای کدرشته های موجود امکان ارزیابی دقیقی بین گزینه های مختلف نیست و داوطلب بر اساس اطلاعات عمومی خود در خصوص کدرشته های مختلف دست به انتخاب می زند. اطلاعاتی که ممکن است چندان با واقعیات موجود هماهنگ نباشد.

حضور در مصاحبه دانشگاه های مختلف فرصتی طلایی برای داوطلبان به وجود می آورد تا بتوانند از نزدیک با شرایط آموزشی و اقامتی دانشگاه های انتخابی خود و شرایط عمومی شهر محل تحصیل آشنا شوند. آگاهی از مسافت شهر انتخابی تا محل زندگی، بررسی دقیق راه های ارتباطی (هواپیما، قطار، اتوبوس و …)، آشنایی کلی با فرهنگ مردم و امکانات اقامتی از جمله اطلاعاتی است که داوطلبان می توانند با انجام سفر برای شرکت در مصاحبه به دست آورند. شناخت دقیق تر اساتید دوره و آگاهی از اخلاق، سطح علمی، گرایشات پژوهشی و پیشینه علمی آنها از دیگر اطلاعات ارزشمندی است که با شرکت در مصاحبه دانشگاه برای داوطلب حاصل می شود.

از این رو داوطلبان به طور معمول پس از شرکت در مصاحبه دانشگاه های مختلف و بر اساس اطلاعاتی که به دست می آورند، در نظرات خود در مورد کدرشته های مختلف تجدید نظر می کنند و تمایل دارند تا با انتخاب های آگاهانه تر آینده تحصیلی بهتری را برای خود رقم بزنند.

در سال های گذشته سازمان سنجش آموزش کشور با در نظر گرفتن این واقعیات و نیاز به حق داوطلبان برای تغییر ترتیب کدرشته های انتخابی، این امکان را فراهم می کرد تا داوطبان با ارسال انتخاب رشته جدید خود از طریق فکس و درخواست کتبی برای تغییر اولویت ها، فرصت انتخاب دقیق تر کدرشته ها را داشته باشند.

مشکلات متعدد برای انجام دستی این کار و زحمت فراوانی که برای کارکنان خدوم سازمان سنجش ایجاد می کرد این تصور را ایجاد می کرد که در سال های آینده با راه اندازی سیستمی مکانیزه و تغییر انتخاب رشته داوطلبان از طریق وب سایت این سازمان، دشواری های این اقدام مثبت نیز برطرف شده و فرآیند تغییر اولویت ها بهتر از سال های قبل انجام شود.

اما در سال جاری و با کمال تعجب نه تنها سامانه تغییر کدرشته های داوطلبان فعال نشده است بلکه خبرهایی از عدم امکان تغییر کدرشته ها به گوش می رسد و مطابق اعلام سازمان سنجش، در سال جاری امکان تغییر یا جابجایی اولویت های انتخاب رشته دکتری وجود ندارد و داوطلبان تنها می‌توانند جهت حذف اولویت های انتخاب رشته خود، درخواست کتبی خود را به همراه تصویر شناسنامه تا تاریخ 31 / 4 / 97 به شماره 02189782360 فکس نمایند.

قطعا ادامه چنین روندی باعث پذیرش بسیاری از داوطلبان در کدرشته های غیردلخواه خود می شود که نتیجه این امر بر آینده تحصیلی و شغلی داوطلبان واضح و مبرهن است و باعث افت احتمالی تحصیلی و از دست دادن فرصت تحصیل در کدرشته های مطلوب داوطلب (علی رغم کسب نمره قبولی) خواهد شد.

امید است مسئولین محترم سازمان سنجش، در فرصت باقی مانده و با اندیشیدن تدابیر مناسب، امکان تغییر اولویت‌های انتخابی داوطلبان آزمون دکتری 97 سراسری را فراهم نمایند.

تغییر اولویت انتخاب رشته دکتری 97 سراسری در سایه تردید
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۴-۲۵ ۲۳:۱۴:۰۲ +۰۴:۳۰۲۴ تیر, ۱۳۹۷|دکتری سراسری|۵۹۲ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
بهار
بهار

سلام.از فاکس هایی ک به سازمان سنجش میدهیم چطور باخبر شویم.

بهار
بهار

جواب فاکس هایی ک به سازمان سنجش میدیم چطور از جوابش باخبر بشیم.

مریم
مریم

امروز ساعت چهار عصر رئیس سازمان سنجش مهمان برنامه حالا خورشید هست میتونید مشکلات رو به برنامه حالا خورشید بفرمایید

بهار
بهار

سلام مجدد؛ امروز زنگ زدم سنجش برا تایید حذف کد رشته بهم گفتن حذف شده ازشون پرسیدم پیام یا ایمیل برا اطلاع داده میشه گفتن نه.

بهار
بهار

سلام به همگی؛ یکی از دوستان من میگفت اگه کد رشته حذف بشه برام ایمیلش میادولی برا من نیوده؛برا دوستانی که حذف کردن ایمیل اومده؟ من که زنگ زدم سنجش پرسیدم گفتن فکس اومده دیگه من نپرسیدم انجام شده یا نه اونا هم چیزی نگفتن فقط یه بار دیگه ازم پرسید اولویت 16 ام دانشگاه … بوده که منم گفتم بله همین بوده؛ به نظرتون حالا که فکس رسیده حتما انجام میشه؟

مریم
مریم

منم نگرانم چاره ای جز صبر
و قبول واقعیت نیست هر چی بوده تمام شده

مریم
مریم

چهار شهریور نتیجه میادش من با خوندن زبان خودم رو سرگرم میکنم

م
م

کار خوب رو شما انجام میدید من که همش میترسم قبول نشم با اینکه میدونم مصاحبه ام رو توی دانشگاه عالی دادم ولی نمیشه راجع به هیچ چیز با قطعیت حرف زد

مریم
مریم

سپاس جناب خشایار
اگه اساتید این امتیاز دهی رو رعایت کنند

م
م

م.م
خسته شدیم احساس میکنم دارم یه مرگ‌تدریجی و تحمل میکنم تا شهریور خیلی مونده

مریم
مریم

در مفاله پژوهشی بکی دو نفر هستند

در مقاله پژوهشی اسم چهار نفر هست

این دو نفر نمره برابر دارند؟؟؟؟؟

یا اونیگه اسم دو نفرس نمره بیشتر داره

خشایار
خشایار

سلام
هر چه نعداد اسمها کمتر باشد سهم امتیاز ها بیشتر است

۱ نفر ۱۰۰%

2 نفر به ترتیب ۹۰% ۶۰%
۳نفر ۸۰% ۵۰% ۵۰%
۴ نفر ۷۰% ۴۰% ۴۰% ۴۰%

سپهر
سپهر

از دوستان کسی امروز پیگیر بوده که حذف انجام شده یا نه؟

97
97

بله فقط میگن درخخواستتون انجام شده همین.

محمد پارسا
محمد پارسا

سلام. ببخشید چطور پیگیری کردین مثلا زنگ زدن یا شما زنگ زدید با چه شماره ای یا سیستم سنجش درخواست بفرستیم ممنون توضیح بدین

97
97

از طریق تماس با شماره 02636182373

سپهر
سپهر

شماره داوطلبی و شماره پرونده هم گفتین؟

97
97

نه فقط اسم و فامیل پرسیدن.

مریم
مریم

رتبه ۳در رشته من هفته قبل دچار ایست قلبی شدن فوت شدن خیلی ناراحت شدم بعد مصاحبه باهشون حرف زدیم گفتن کارمند هستن

sahar
sahar

خدایش بیامرزد.

زهرا
زهرا

خدا رحمتش کنه
حتما اونم مثل من استرس داشته.

ر.و
ر.و

سلام جناب خشایار شما چطور به این فرمول رسیدید؟.؟؟اصلا دانشگاها نمیگن که از پنجاه چند دادن؟؟!! من رتبم ۵۵و ترازم ۴۵۱۶است دانشگاهی که رفتم مصاحبه تراز ۳۷۰۰گذاشته بود ….الان من نمیدونپ شانس دارم یا نه اگه ظلم نکرده باشند نمره مقالات میگیرم مقاله چند تا دارم میماند سی نمره مصاحبه که دست اساتید هست که به من نگفتن چند شدم اصلا نگفتن جز ذخیرها هستم یا نه جز اصلی ها هستم کلا استزس دارم و نگرانم ….قدرت دست اساتید هست من اصلا نمیدونم سنجش نمره خودش رو چطور میده مثلا من تراز این دانشگاه کسب کردم و خانمی هم رتبه… ادامه نظر»

پیام
پیام

قدرت دست خداست

خشایار
خشایار

سلام جناب فرمول محاصبه که کاملا مشخص و بر اساس 50% مصاحبه و 50% آزمونه. در نمونه های محاسبه شده هم فرض بر اینه که دوستان با توجه به اعلام خودشون امتیاز آزمونشون رو میدونن و ابهامی وجود نداره. و در مورد نمونه خودتون و اون خانم بله شکا ترازتون و در نتیجه سهمتون از 50% سنجش خیلی کمتر از اون خانومه و باید در مصاحبه نمره خیلی خوبتری بارید تا بتونید ایشون رو کنار بزنید. حد نصاب دانشگاهها تنها یک فیلتر برای جلوگیری از ورود افرادی با تراز کمتر از حد خاص است وگرنه امتیاز آزمون هر کس سر… ادامه نظر»