/, دکتری سراسری/افزایش شانس قبولی در آزمون دکتری 98

مدرسان شریف

استاد وکیلی

افزایش شانس قبولی در آزمون دکتری 98

با کاهش تعداد داوطلبان آزمون دکتری 98، به نظر می‌رسد شانس قبولی در این آزمون برای داوطلبان افزایش یافته است.

نتایج دکتری 98 - 99 سراسری و آزاد

به گزارش پی اچ دی تست، در آزمون دکتری سال 97، 234هزار و 736 نفر در آزمون ثبت نام کرده بودند. از این تعداد 187هزار و 821 داوطلب در جلسه آزمون دکتری حضور پیدا کردند، یعنی حدود 20 درصد داوطلبان در آزمون دکتری 97 در جلسه امتحان غیبت داشتند.

قابل توجه است که در آزمون دکتری 96 نیز 18 درصد داوطلبان در جلسه امتحان غیبت داشتند و در حالی که 260هزار و 520 نفر در آزمون ثبت نام کرده‌ بودند، 212هزار و 941 نفر در آزمون شرکت کردند.

در آزمون دکتری 97، 173هزار و 763 نفر مجاز به انتخاب رشته دوره‌های مختلف روزانه و غیرروزانه دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی شدند.

از تعداد 173 هزار و 763 داوطلب مجاز در آزمون دکتری 97، تعداد 125هزار و 872 نفر نسبت به انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری در این آزمون اقدام نمودند.

به بیان دیگر، حدود 72 درصد داوطلبانی که در آزمون دکتری 97 مجاز شده بودند، انتخاب رشته کردند.

با توجه به ظرفیت 13600 نفری دکتری 97 دانشگاه‌های سراسری، انتخاب رشته‌کنندگان آزمون دکتری 97، حدود 11 درصد شانس قبولی در دانشگاه‌های سراسری داشتند.

همچنین ظرفیت پذیرش دکتری 97 دانشگاه آزاد اسلامی 9800 نفر اعلام شده بود. با توجه به این که حدود 62هزار برای پذیرش در این دانشگاه انتخاب رشته کرده بودند، شانس پذیرش انتخاب‌رشته‌کنندگان دکتری دانشگاه آزاد در سال گذشته پیش از 15 درصد بود.

در آزمون دکتری 96، 199هزار و 303 نفر مجاز به انتخاب رشته دوره‌های مختلف روزانه و غیرروزانه دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی شدند که از این تعداد، 145هزار و 787 نفر، یا به عبارت دیگر 73.1 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، برای دانشگاه‌های سراسری انتخاب رشته کردند.

در آزمون دکتری 96، ظرفیت پذیرش داوطلبان در دانشگاه‌های سراسری معادل 14،414 نفر بود. بنابراین، انتخاب رشته‌کنندگان آزمون دکتری 96، حدود 10 درصد شانس قبولی در دانشگاه‌های سراسری داشتند.

همچنین ظرفیت پذیرش دکتری 96 دانشگاه آزاد اسلامی 9800 نفر اعلام شده بود. با توجه به این که حدود 62هزار برای پذیرش در این دانشگاه انتخاب رشته کرده بودند، شانس پذیرش داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد در سال گذشته بیش از 15 درصد بود.

 آمار ثبت نامآمار داوطلبان حاضر در جلسه آزمونتعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشتهآمار انتخاب رشته دکتری سراسریظرفیت پذیرش سراسریآمار انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزادظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد
دکتری 97234،736 نفر187،821 نفر173،763 نفر125،872 نفر13،600 نفر62،000 نفر9،800 نفر
دکتری 96260،520 نفر212،941 نفر199،303 نفر145،787 نفر14،414 نفراعلام نشد.اعلام نشد.

 

 

با توجه به توضیحات ارائه‌شده، امسال نیز احتمال عدم حضور برخی داوطلبان در جلسه آزمون دکتری 98 وجود دارد. آمار ثبت نام آزمون دکتری 98 ، 195هزار نفر اعلام شده است اما با احتساب امکان غیبت حدود 20 درصد داوطلبان در جلسه کنکور، به نظر می‌رسد تعداد داوطلبان حاضر در جلسه کنکور دکتری چیزی حدود 155هزار نفر باشد.

پس از اعلام نتایج اولیه دکتری، احتمالاً مطابق سال‌های گذشته بیش از 90درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته خواهند شد که از این تعداد چیزی حدود 70 درصد انتخاب رشته می‌کنند.

در صورت ثابت ماندن ظرفیت دکتری 98، با کاهش حدود 50هزار نفری داوطلبان حاضر در جلسه آزمون و عدم انتخاب رشته برخی داوطلبان، شانس داوطلبان کنکور دکتری جهت پذیرش تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

 

افزایش شانس قبولی در آزمون دکتری 98
5 (100%)
۱۳۹۷-۹-۲۵ ۰۸:۲۴:۳۶ +۰۳:۳۰۲۱ آذر, ۱۳۹۷|تک, دکتری سراسری|۴۴ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
مهبن
مهبن

دیگه دکتری هم داره مثل لیسانس میشه!

عباس
عباس

سلام
من سال گذشته دکترا شرکت کردم دانشگاه آزاد تهران مرکز پذیرفته شدم، بدلیل آماده نشدن تسویه حساب در دانشگاه مقطع ارشدم مدرکمو ندادن، الان مدرکو گرفتم، می تونم برم ثبت نام کنم؟ خواهشا مستند راهنمایی کنید و بگید باید چکارکنم؟
ممنون

نیما
نیما

سلام
بله با توجه به بخشنامه ای که در آبان ۹۷ صادر شد تمام کسانی که بهر دلیل نتونستن ثبت نام کنن تا مهر ۹۸ میتونند بازگشت به تحصیل داشته باشن.
به محل قبولی تون مراجعه کنید.انشاالله از همین بهمن میتونید شروع به تحصیل کنید

سالاری
سالاری

سلام دوستان. من رشتم مهندسی نساجی. هست . رشته نساجی‌متقاضی خیلی کمی داره. تو کل کشور کمتر از صدتا شرکت کننده داره، در سال ۹۵ دکتری در دوره دولتی ۱۵ نفر رو میگرفتن. در سال ۹۶ در دولتی ۳۰ نفر رو گرفتن و در سال ۹۷ هم ۳۰ نفر رو گرفتن این نشون دهنده چیه؟ ممکنه امسال هم دوباره ۳۰ نفر رو بگیرن؟

نیما
نیما

نشون دهنده فارغ التحصیل شدن خیلی از اونا در سال ۹۶ و آزاد شدن ظرفیت اساتید برای سال ۹۶ و پر نشدن اون ظرفیت در اون سال و مجددا درخواست پر کردن ظرفیت در سال ۹۷ هستش.
ظرفیت امسال هم بستگی به میزان پذیرش در سال ۹۷ داره.
اگه دانشگاهها فول ظرفیت رو پر کرده باشن احتمالا ظرفیت پذیرش کم میشه .و اگه ظرفیتشون گگگ نشده بشه مجددا با ظرفیت بالا پذیرش میکنن

ابراهیم
ابراهیم

سلام دوستان،،من سهمیه ایثارگری ۲۵/دارم،،،ایا میتونم دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران،،در رشته مدیریت بازرگانی پذیرش بشم،،،،راهنمایی کنید ممنون میشم

مهسا
مهسا

سلام
همه چیز بستگی به عملکرد شما در آزمون کتبی و نیز مصاحبه شفاهی داره و تضمینی در این رابطه نیست.

ابراهیم
ابراهیم

میگن دانشکاه ازاد،،قبولیش راحته

عرفان
عرفان

قبلا راحت بود ولی چند سالیه دیگ راحت نیست و مصاحبه جدی شده

نارگل
نارگل

سلام دوستان
زمان ویرایش میتوان تغییر رشته داد یا خیر

مریم
مریم

سلام. خیر

رامین
رامین

برو سازمان سنجش اونجا برات درست می کنند

سامان
سامان

نه نمیشه. پارسال برای منم اینجوری شده بود. رفتم سنجش گفت‌نمیشه

رسول
رسول

خدمت دوستان اعلام کنم بدون جانب داری از دانشگاه آزاد بنده در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد مشغول به تحصیلم و لازمه بگم یه گرایش دیگه از رشته من فقط یه نفر دانشجوی دکتری داره چون بقیه حد نصاب نرساندن .پس اینجا مشخصه که وزارت علوم نظارت دقیق و کاملی داره و چهار ظرفیت باقیمانده به خاطر حد نصاب نرسوندن تراز علمی خالی مونده ..البته ورودی ۹۷٫٫شاید سالهای قبل اینجوری نبوده ولی امسال خودم به عینه دیدم.نتیجه میگیریم دیگه دانشگاه آزاد هم صرفا واسه پول دانشجو نمیگیره..و این عالیه

پیمان
پیمان

دیگه کسی پول دانشگاه آزاد رو نداره، ومعمولا کسایی که توان قبولی در دانشگاه سراسری رو ندارن میرن آزاد

زهرا
زهرا

مجموعه روانشناسی( بالینی. سلامت. محض) مثلا همیشه بالاترین شرکت کننده داره. هیچ تاثیری این کاهش نداره. انقدتعدادشون زیاده که حتی یه واحد دورم قبولیش سخته.

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

دانشگاه آزاد می تواند از طریق سرمایه گذاری در بخش صنعت-خدمات-کشاورزی -گردشگری و….درآمدهای خود را تامین کند و نیاز به پول دانشجویان نداشته باشد که به امید قبولی افراد زیادی در مقاطع مختلف و کنترل نکردن وزارت علوم در خصوص ظرفیتها،باشد.این تفکر غلطی است!!! از مسولین محترم وزارت علوم و همه دست اندرکاران آموزش عالی خواهش می کنیم سنجش و پذیرش دانشجوی دکتری را منطقی کنند و به همان اندازه که به دانشجویان دانشگاههای سطح یک در طول دوره تحصیلی دکتری،سختگیری میشه،به همان اندازه هم به سایر دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و بخصوص دانشگاه آزاد هم سخت گیری بشه-یا… ادامه نظر»

مریم دکترا
مریم دکترا

آیا همه دانشگاه های آزاد را شما دیده اید که فکر می کنید سهل می گیرند
لطفا بیشتر تامل فرمائید.

عرفان
عرفان

فرق دانشگاه ازاد با سراسری فقط در یه چیه اونم چیزی نیست جز روزانه سراسری =۰ ریال و تحصیل در دانشگاه ازاد =یک میلیارد ریال همین والا شما خیالت راحت باشه بخاطر پولم باشه ما رو میندازن

علی
علی

دوستان سلام من مقطع دکتری سال۹۷ گروه روانشناسی دانشگاه آزاد انتخاب رشته کردم اما دعوت به مصاحبه نشدم . لیسانسم بالینی هست از آزاد قم با معدل ۱۷٫۷۳ / ارشدم بالینی از آزاد تهران غرب با معدل ۱۸٫۲۹ و با نمره پایان نامه ۱۷٫۹۰ / میخوام دکتری ۹۸ قبول بشم هم کتبی و مصاحبه – گرایش و واحد دانشگاهیش هم برام مهم نیست چیکار باید انجام بدم تا در کنکور دکتری ۹۸ موفق بشم تازه دارم میخونم منابع رو آیا اصلا شانسی برای قبولی امسال دارم؟؟ برای دکتری ۹۷ دانشگاه آزاد ، چند درصد دعوت به مصاحبه شدن و چند… ادامه نظر»

زهرا
زهرا

ترازت چقدربودعلی اقا؟
ودوم اینکه همه جارو بزن اینکه کاری نداره… چون هرسال ترازها متغاوت هس.امسال که خیلی ناحقی شد مردودین رفتن سلامت کرج وتران مرکز.. خخخ
ترازها از۲۱۰۰به بالا تفریبا شروع میشه.

سوفیست
سوفیست

انشالله شاهد روزی باشیم که ۸۰ میلیون در مملکت دکتر داشته باشیم.یکی از علاقه مند ترین کشورهای دنیا نسبت به علم ،تحقیق و تفکر هستیم.

فرهاد
فرهاد

از میزان تاثیر علم ما در دنیای پیرامون بشری کاملا مشخصه این شوق تحقیق و تفکر مخصوصا دوره میدان انقلاب و دفاتر ایجاد پایان نامه انجام تکالیف ساخت پاور پوینت نوشتن مقاله و …… سر کیو گول می زنیم ؟

رضا
رضا

احتمال قبولی دکتری آزادد که سالهاست در بیشتر رشته ها صد در صد و در معدودی دیگر هشتاد به بالاست.

مریم
مریم

آیا امسال ظرفیت پذیرش دکتری را پایین میارن؟

سوفیست
سوفیست

چرا باید ظرفیت هارو پایین بیارن یکیو من میشناسم پارسال قبول نشده به نظر شما اون باید چی کار کنه؟ خیل هم دوست داره بره دانشگاه.

مریم
مریم

چرا باید بیارن پایین! اها پس همه باید دکتر بشن

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

دانشگاههای دولتی حتی پیامنور و غیر انتفاعی اگه کسی حد نصاب را کسب نکنه ظرفیت خالی میمونه و اجباری به پذیرش دانشجو دکتری نیست .اما دانشگاه آزاد متاسفانه برعکس عمل کرده تا کنون و امیواریم در سال ۹۵ سختگیری بشه و دانشگاه آزاد هم ظرفیتها را منطقی تر کنه.

گلاره
گلاره

البته ۹۸

حمید
حمید

بنده چهار بار شرکت کردم….با رتبه های دو رقمی…….متاسفانه….اگر قبول نشدم از جانب خودم بود…هیچ.
.ولی اگه ازجانب اختلاف سلیقه بود…هرگز راضی نیستم

Mehdi
Mehdi

فراموش نکنیم اصل مصاحبه سلیقه ای است که همه را رد می کنند.

samaneh
samaneh

خیی بی ربط. اینجور باشه که همه حد نصاب دانشگاهو میارن. دیگه هیچ سختگیری وجود نداره

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

اکثرا سیاهی لشکر هستند-رقابت بین حدود ۵۰هزار نفر است که در نهایت حدود ۱۰تا ۱۲هزار نفر در دانشگاههای سراسری وپیام نور وغیرانتفاعی پذیرش می شوند.

مملی
مملی

غیرانتفاعی رتبه پایین میگیره و بعدش مثل دانشگاه ازاد و حتی ضعیف تر است و قابل قیاس با دولتی نیست…..لازم بذکر است دانشگاه ازاد بزرگترین دانشگاه انتفاعی است…..

مملی
مملی

منظورم بزرکترین دانشگاه غیرانتفاعی است

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

سلام-این تحلیل شما اشتباه است-چون ظرفیت دانشگاهها در مقطع دکتری به روش جدیدی اعمال میشه و از بهمن ماه به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد که ظرفیتها را اعلام کنند و احتمالا با وجود مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و برنامه های وزارت علوم،سال ۹۸۷ در خصوص ساماندهی مقطع دکتری، ظرفیت دوره های مختلف دانشگاه سراسری -دانشگاه پیام نور-غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی کاهش خواهد یافت این در حالی است که تعداد قابل ملاحظه ای یعنی حدود ۹/۶ برابر ظرفیت پارسال دانشگاههای دولتی وآزاد،امسال برای کنکور دکتری ثبت نام کرده اند و ممکن است معادل افرادی که در آزمون حاضر شده… ادامه نظر»

کامبیز
کامبیز

نه. وقتی تعداد شرکت کننده کم میشه قطعا شانس قبولی بیشتر میشه

سحر
سحر

داوطلبای قوی شرکت میکنن

جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران
جغرافیا و برنامه ریزی شهری-دانشگاه تهران

اصلا اینطور نیست-

عمران
عمران

سلام…..با این تعداد کاهش، قبولی در دانشکاههای خوب تغییر چندانی ندارد…..اما در دانشگاه های مثل ازاد تاثیر زیاد دارد….برای بقیه هم بین این دو حالت بنسبت بر قبولی اثر مثبت دارد……البته امسال احتمال کاهش شدید و خصوصا نظارت بردانشگاهها بویژه دانشگاه ازاد میرود…..چون دانشگاه ازاد امار درست و درمونی ارائه نمیدهد…بنده از یکی از دوستان شنیدم فلان دانشگاه دانشجوی دکترا در فلان رشته گرفته ولی اسمش رو در دفترچه ازاد ختی بکردی نیست….

سهيل
سهيل

Phd test عزیز در میان خیر های غم الود و استرس زا و استرس کنکور و مصاحبه این خبر واقعا دلگرم کننده بود همیشه از این خبر های دلگرم کننده قرار بدید

سحر
سحر

باید ببینید چه رشته هایی تعداد شرکت کننگان کم شده از طرف دیگر شاید ظرفیت پذیرش هم کمتر شود و از همه مهمتر تا زمانی که مصاحبه و امتیازدهی آن در دست اساتید است پس تعداد کمتر داوطلبان و شانس بی معنیه.

...
...

دقیقاً

saman
saman

خیلی خبر خوبی بود…خدا کمکمون کنه…